Stadsnieuws. Te Coevorden was het renteneroen steeds lager, het rentegeven altijd hooger dan bij de kasiiers en dit was mogelijk omdat de onderlinge Bank niet is een zaak, die winst m o e t afwerpen. De algemeene onkosten van een dergelijke Bank zjfn niet groot, behalve in de eerste jaren, want dan moeten de accountants de boeken der crediet-vragenden nagaan. Het is wel onnoodig te zeggen, hoe bar slecht de boekhouding bij het groote meerendeel der middenstanders is. Juist dooi' dergelijke Banken wordt de boekhouding beter, omdat de middenstanders anders geen crediet kun nen krijgen op hun boekvorderingen. De heer Beegeman: Als u eventueel iets meer betaalt, blijft dit in uw eigen zak: immers u betaalt dit aan uw eigen Bank, wier reserve daardoor grooter wordt. Als in de Algemeene middenstands-crediet- bank Amersfoort f 100 ooo aandeelen neemt dan behoeft het slechts f 20 000 te storten en krijgt het een crediet van 5 X 20 °f f 100 000. Regeering en Ned. Bank willen immers de middenstanders helpen en hen met elkaar in contact brengen. De heer Kropveld: Te Coevorden zijn by de oprichting der Bank een Bestuur en een Raad van toezicht gekozen, welke laatste bestaat uit niet-middenstanders, en is een kas sier benoemd. Als nu een zakenman geld wil hebben, vult hij een formulier in, dat door het Bestuur, dat iedere week vergadert, wordt overwogen. Zoo noodig, wordt er ge ïnformeerd en de zaak komt zoo snel moge lijk tot stand. Een enkele maal informeerdt ook de Centrale, doch veelal blijkt de plaat selijke Bank gelijk te hebben. Iedere maand heeft afrekening plaats met de rekening-couranthouders. Allen rond ons organiseeren zich, zelfs de zoogenaamd »domme« boeren. Zouden dan d* middenstanders achter blijven Ik kan meedeelen, dat de betrekkelijk kleine Bank te Coevorden verbazend voor- deelig werkt en dat zij hoogst betrouwbaar is, blijkt wel hieruit, dat vele niet-middenstan ders met bun zaken bij haar zijn. In alles is een geleidelijke, maar ook flinke opklimming. Het geld a deposito gaat zoo spoedig mogelijk naar de Centrale te Groningen ey blijft slechts te Coevorden hetgeen noodig is om aan de vrijwel vooraf bekende ver pachtingen te kunnen voldoen. De heer Beegeman stelde thans voor, dat de vergadering de wenschelijkheid zou uitspreken van het oprichten eener locale Bank, die, komt zij tot stand, gevoeglijk zich kan aansluiten bi; de Centrale te Amsterdam. De heer Kropveld deed nog uitkomen welk groot nut zulk een Bank kan afwerpen voor de gemeenschap. Te Coevorden kwam een door en door solied man, die feitelijk drie bedreven heeft, door de crisis in moei lijkheden. De Bank hielp hem onmiddellijk en daardoor kon hij een 6o-tal werknemers aan het werk houden. Hoe de locale en de centrale Bank zullen worden ingericht, wordt later wel bekend. De ontwerpstatuten zijn zoo goed als ge- ssed en de reglementen, enz. komen van bovenaf, opdat alles uniform ga. De meest eminente mannen op financieel gebied staan aan het hoofd, niet uit winstbe jag maar door zuivere belangstelling; de Regeering en de Ned. Bank willen steunen met alle kracht. Met 20 stemmen vóór en 4 onthoudingen wordt In beginsel besloten, ook te Amersfoort een locale Bank op te richten. De heer Beegeman; De wenschelijk heid is dus uitgesproken. Kunnen we thans niet éen stapje verder gaan. Heeft hetgeen ge hier hebt gehoord nu nóg niet den in druk gemaakt, dat het geldt een hoogst so- aaneluiten. liede instelling, bij welke gij U gerust kunt De nood is werkelijk hoog en we weten nog volstrekt niet waar we aan toe zijn. Als Duitschland nog andere overwinningen maakt, gebeuren, dat de crisis een jaar idat Engeland niet zal rustenwee dan den middenstander, die zich dan nog niet heeft georganiseerd en niet heeft ge zorgd, dat de credietbank er is. De Regeering heeft de noodzakelijkheid daarvan ingezien. Zij erkent, dat de midden stand is de middenmoot, de hoofdzaak van de viacb, en zij wil helpen maar de midden- toonen, dat bij gediend is van regeld. Ten slotte wordt bepaald, dat men zal in schrijven met gesloten briefjes. De heer Kropveld: Heeft dan abso luut niet ingeslagen hetgeen ik u heb mee gedeeld Laat ons eens geweldig zwaartillend zijn en eens aannemen, dat een locale Bank hier niet kan worden opgericht. Wat ver speelt ge dan nóg Is een voorloopige toezegging van f 20 dan zóo verschrikkelijk De Voorzitter deelt mee, dat er 18 onder-aandeelen van f 100 zijn genomen, waarop dus f20 moet gestort. Een zóo ge ring bedrag vervult spr. met weemoed. De Burgemeester; Nadat de heeren Beegeman en Kropveld hadden gesproken, is er geen enkele vraag gedaan, die hout sneed. Ik meende dus, dat de vergadering, door nog wel voorloopige toezegging te doen voor aandeelen, den middenstand een stevigen ruggesteun zou geven. I Het resultaat is mij bijzonder tegengevallen. Het Gemeentebestuur doet allerlei om de burgerij door deze crisis heen te helpen en nu aan den middenstand een zóo prachtige gelegenheid wordt aangeboden om zichzelve te helpen, steekt hij geen hand uit uit. Dit doet mij leed. Ik wil nochtans trachten, ook hier een locale middenstands-credietbank gevestigd te krijgen en neem daartoe een vol aandeel van f 500. Ik wil nadrukkelijk verklaren, dat het treurige resultaat mij zeer teleurstelt. De vergadering, om 8.15 geopend, werd hierop te 10.25 gesloten. Gisteravond had ten Raadhuize weder een samenspreking plaats tusschen Burgemeester en Wethouders en de Patroonh-vereeniging in de bouwvakken, o. a. om te overleggen wat kan worden gedaan om de werkloosheid in de bouwbedrijven en al hetgeen daarmede in verband staat tot de kleinst mogelijke verhoudingen terug te brengen. Ook werd ter sprake gebracht de locale Middenstands-credietbank en de aanwezigen namen 33 aandeelen. Komt nu allen, die belang stelt in deze zaak Maandagavond om 8 uur ten Stadhuize en leest de advertentie daarover. Iedere Amersfoorter, die heeft ge- (3$ werkt en die dit gaarne wil blijven doen, moet het bewijs hebben, dat (3& de gemeenschap hem niet in den /jjy steek laat als hij, door oorzaken "5* buiten zijn wil en buiten zijn macht, niet in staat is om voor een poos in eigen onderhoud te voorzien. Het steun-comité zal hem helpen, (3fe mits gij het op uw beurt steun ver- is Zendt uw bijdragen of uw toezeg- Su gingen aan het steun-comité, ten Stadhuize, kamer no. 5. «j dit wil ik hieraan toevoegen, dat wij als commissie-leden bijzonder bezet zijn. In mijn ambtsgebied zijn over de 200 plaatsen te bezoeken en daarvoor zijn slechts 5 per sonen beschikbaar. Wij kunnen dus niet terugkomen en nog eens terugkomen. De Voorzitter dringt er op aan. nu dadelijk in te schrijven als straks de ver gadering naar buis is, komt er weer niets van. De heer De Pool verklaart zich bereid, bet nemen van aandeelen te propageeren, mits hij daartoe zijn medeleden zelf mag aanwijzen. Na veel praten, waaruit blijkt, dat het Bestuur deze propaganda aan zich wil hou- den, trekt de heer De Pool zijn voorstel in. Enkelen doen vragen, welke echter details betreffen, die naderhand in de Statu- ten der Algemeene Bank zullen worden ge- Op verlangen van H. M. de Koningin zal aanstaanden Maandag haar 34ste verjaardag niet worden gevierd, zelfs niet met vlagver toon. Dat er toch Oranje in 't hart wordt gedragen, j blijkt wel hieruit, dat Maandagavond in de Gereformeerde kerk aan de Langegracht een bidstond wordt gehouden in welke zullen voorgaan ds. Teerink en ds. Donner, en dat het Heilshger Maandag drie samenkomsten houdt. De avond-bidstond zal worden geleid door adjudant Palstra. Voor Duitschland worden wederom post pakketten aangenomen. Er zijn weer enkele treinen ingelegd. Men kan nu van hier vertrekken naar Amsterdam 7.26, 10.01, 1.46, 6.53,7.58, 9-34- naar Apeldoorn 7.55, 10.13, 4-»°. 8-48. naar Nijmegen 7.17, 3.07. naar Utrecht 5.40, 7.12, 9.07, 10.33, 1.41, 3.36, 6.10, 7.26, 9.36, 9.41, 10.23. naar Zwolle 8.00, 11.10, 4.02, 557. tot Nunspeet 1.00, 7.45. tot Nijkerk 8.34. Voor het terugkeeren doet men het best, even te vragen aan het station van aankomst. Het Gemeentebestuur denkt toch om alles. Gister liet het de goten in de kleine straten doorspuiten; menige gevel kreeg te gelijk een verfrisschend bad. Een uitstekende maatregel, waar in het gevolg van eiken oorlog tal van besmette- lijke ziekten zich bevinden. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 September 1914, des avonds ten 8 ure. i. Benoeming van twee Wethouders we gens neriodieke aftreding yan de heeren W. L. Van Esveld en N. Veis Heyn. 2. Benoeming ter voorziening in de va catures van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school G. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school C. 5. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het Lager onderwijs (vacature-Veis Heyn). 6. Voorstel van Curatoren van het Gym nasium strekkende om den tijdelijken leeraar in Natuurlijke Historie aan die inrichting, dr. Th. Weevers, met ingang van 1 September 1914 een vaste aanstelling te geven en om de tijdelijke aanstelling van den heer Tj. Kielstra als leeraar in de Hebreeuwsche taal te verlengen tot 1 September 1915. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de benoeming van A. Kok als tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymna stiek aan de Hoogere Burgerschool te ver lengen voor den cursus 1914/1915. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof van A. Elzinga, onderwijzer aan school F. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof van J. Hilke, onderwijzer aan school G. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan J. W. Putman Cramer, als Havenmeester. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een algemeene regeling voor de uitbetaling van jaarwedden en loonen aan ambtenaren en werklieden, voor wie niet reeds een regeling bij of krachtens verordening is vastgesteld. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opheffiug van de bestaande zekerheidstelling van den Gemeente-ont vanger. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging >Het Nederlandsche re gistratuurbureau* en tot het verleenen van een crediet tot het omwerken van de stuk ken over de jaren 1904 tot 1914 volgens het z. g. decimaalstelsel. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bepalen van de waarde waar tegen de gronden, aangekocht van mevrouw de wed. Roos Vlasman en J. E. Wagener in het Grondbedrijf zullen worden opgeno men en tot het bepalen van de schuld, die ter zake op de Gemeente rust. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1914- 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de kermis dit jaar niet te doen houden. 17. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van G. Adriaans, houdende verzoek een urinoir te plaatsen op de Groenmarkt. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het opnieuw vaststellen van de Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in de Gemeente Amersfoort. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening be treflende het Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Ge meente Amersfoort. 20. Afschrijving, wegens vertrekken over lijden, Inkomstenbelasting, diensten 1913 en 1914. 21. Vaststelling kohieren Inkomstenbe lasting, dienst 1914. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: Het behoeft geen betoog, dat in de tegen woordige omstandigheid van het houden der kermis of jaarmarkt, die den zóen October e.k. aanvangt, geen sprake kan zijn. Zij stellen derhalve den Raad voor te besluiten, dat de aanstaande kermis voor dit jaar niet wordt gehouden. Wij stellen den Raad voor, tijdelijk buiten werking te stellen de artikelen 9 tot 18 der Verordening op het Fonds ter bestrijding van de geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid. Het Rijk zal de helft der hoogere kosten dragen. Uitgekeerd kan worden aan personen van 16 tot 60 jaar mits zij op 1 Augustus j.l. lid waren van een vereeniging en wel f6 voor gehuwden en kostwinners, f 4 voor de overigen en f 2 voor personen beneden 16 jaar. Ook stellen zij voor, aan Gemeente-ambte naren die in militairen dienst zijn en voor wie nog geen maatregelen ten deze werden getroffen, het salaris uit te betalen; voor ongehuwden de helft, voor gehuwden 85 pCt., mits zij niet vrijwillig dienen en onder aftrek, zoo noodig, van de Rijks-uitkeering. Het stoffelijk hulsel van Jan Renes zal aanstaanden Maandag worden bijgezet op de Nieuwe Algemeene begraafplaats. Vertrek van het sterfhuis te 11 uur. De heer W. de Haas (Langestraat) is be vorderd tot arts. Gepensionneerde officieren en onder-lui tenants van het Oost-Indisch leger, die thans als reserve-officieren dienst doen bij het leger hier te lande moeten een gemachtigde aan wijzen, die hun pensioen ontvangt en tus schen 1 en 10 September daarvan opgave doen aan het Departement van Koloniën. 1 De vrijmetselaars-loge tJacob van Campen* j heeft als eerste gift een bedrag van f 100 afgestaan aan het steun-comité. Zij hoopt, indien dit noodig mocht blij- ken, nog dikwijls dit te kunnen doen. Morgen de reeds aangekondigde voetbal wedstrijd tusschen H. V. C. 1 en U. V. V. uit Utrecht ten bate van het steun-comité. Entree naar verkiezing, doch ten minste 25 en 15 cent. De zijden wimpel, uitgeloofd door den U. P. V. B. en door H. V. C. gewonnen, zal worden geheschen. Zeer vermoedelijk Donderdagavond wordt in de Luthersche kerk een orgelconcert gegeven ten bate van het steun-comité door mejuffrouw F. de Ligt, uit Utrecht, zang; den heer Van den Burg, orgel, ende heer Vier dag, viool. Morgen zeer velen een kaart nemen. Aan de Centrale eierveiling werden gister verkocht 24 339 kipeieren, die golden f 5.90 a f6.90 per 100. Eendeieren golden f4.80 a f3.10, kalkoeneieren f6. De 259 jonge hannen deden 18 tot 28 cent, de 8 oude 21 tot 26, de 87 oude kippen 21 tot 32 en de 25 eenden 29 cent per Kilo. De markt was vlug, de prijzen waren flink. Ook hier zijn thans de wegwijzers van den A. N. W. B. gedemonteerd. Lastig, nutteloos en duur. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, !sl„ EK De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week om kwart na zeven, die van de overige voertuigen om kwart vóór achten worden aangestoken. Herinnerd zij, dat aanstaanden Dinsdag de nieuwe Trekhondenwet in uitvoering komt. Honden vóór de kar moeten een schouder hoogte hebben van ten minste 60 c.M., hon den onder de kar van ten minste 50 c.M. Een gesignaleerde, die nog drie weken tegoed had, is door de politie aangehouden en naar Utrecht geleid. Ter beschikking van de militaire autori- telt zijn gesteld twee landwcerlieden van hier, die, terugkeerend van permissie, onder j den invloed van sterkedrank een agent van politie te Hilversum, die hen aanmaande tot kalmte, mishandelden. Een 64-jarige, die hier weerspannigheid j pleegde tegen een Rijks-veldwachter, werd deswege veroordeeld tot een maand. Veel dingen, die de mensch zou kunnen doen, blijven achterwege omdat hij ze niet aandurft. Gelooven dat men iets kan, is dik wijl reeds de halve uitvoering. De Fransche en de Belgische bladen vol- gen thans het voorbeeld door de Engclsche j reeds sedert een veertien dagen gegeven en sturen aan op het blokkeercn van de Neder- J landsche havens. Een nieuwe poging om ons land te be- j trekken in den wereldoorlog. Oorlog. Oorlog! Wie siddert niet bij de gedachte I Aan de verwoesting, die door U ontstaat? Oorlog, gevreesde en angstig verwachte, Daar, waar ge uw klauw in den aardbodem [slaat. i Bloeiende akkers vertrapt en vertreden; J Weg is de oogst, en het golvende graan Ligt daar, door paarden te pletter gereden, j 't Is met des landbouwers welvaart gedaan, j Monster des oorlogs! Spreken door U hun Hartstochten branden Sleepende dood Engel des Vredes va'n Bescherm gij ons land In trouw aan God en Oran Maar waak bovenal voor N Generaal jhr. Van der ic Toen België drie weléf toe te geven aan den ei ten aanzien van een 1 vervoer over zijn grond zooals iedere onafhanki delen. Nochtans wist de dat haar weigering ge] onmiddellijk intredenden wijl zij zich volkomen r* kon geven van de daara n gen zij wist, wat de Bi g beteekenden en welke vertegenwoordigde teg leger van de wereld, alles heeft België de nat houdeneen fiere da: algemeene bewondeiii verdiend. Heeft België in de korte 11 tusschen den eisch van weigerende antwoord is genheid gehad en gebruil en Engeland ter zake in treden heeft het belofte gen of heeft het geheel deld Voo» zooverre t< bestaat daaromtrent gee willen- aannemen, dat heeft aanvaard, zooals d» 3 Een andere vraag ec t< geen aanspraak mocht m k kon verwachten op dei krachtigen en daadwer Frankrijk en van Engela past niet anders dan h antwoord. En wat is van die h 1 Niets! Zelfs moreeie st anders geuit dan in een berichten, waarvan de b gen in den nevel der on Van materieelen steun is nabij betrokkenen niets 1 s in den steek gelaten en op wijze opgeofferd het hei ring opgedaan ten aam dat soms het deel is van vaardigde verwachtingen thans in nood, maar hulp genooten blijven achterw Heeft België dan nii deze vraag antwoorden het recht verkregen, zie de zoogenaamde bondg< om thans, zonder reken de belangen van anderei eigen belang in het oog om, zonder eetiig gevai gebrek aan moed en fie of zelfzucht, van gebrek of edelmoedigheid, zijn en te trachten tc redden den is. Wat hiervan komen niet te zeggen en we mo bepalen tot de hoop, d ergste thans is geleden. Het doet alleronaangi Belgische blad »Le Mé te zien beweren, dat de nooten niet te hulp kon het onmogelijk is een lej met zijn paarden, caisson nitie-colonnes, van Frank brengen. Hoe is dan de schien dertigmaal groot macht uit Oost-Pruisen door België gel^omen? Arm België, langer dl bioscoop-voorstellingen ei bewerkt, is schandelijk ii en op de meest cyniscl Rustige dorpen ten prooi aan de vlammen, Eerzame burgers, verbijsterd, ontzet, Vluchtend de vrees doet hun krachten [verlammen Wie is 't, die vrouwen en kinderen redt? Vaders en zonen ten strijde getogen, Voerende met zich het brood van 't gezin, Voort moeten zij met den dood steeds voor [oogen Thuis keeren droefheid en armoede in. Zullen zij komen met lauwren omhangen, Straks, als de moordende strijd is volbracht I Of zullen zij, in zieltogend verlangen, Sterven op 't slagveld in duisteren nacht? Handel en nijverheid liggen aan banden, j 't Oorlogsgewoel maakt dat alles te schand' Armoede, hongersnood teistren de landen, Wanneer daarbinnen het strijdvuur ont- ri [brandt, Avond 5 uur, l'REIUKM Zondag 3° Au Evang. Lutherse! Voorm. io'/ü uur, dr. fox Remonstra/itscJ- Voorm. 10uur, ds. Hot Doopsgezinde Voorm. io'/2 uur, ds. Gereformeerde kerk Voorm. 10 uur, ds. Donut Avond 5Y2 uur, ds. Donni Gereformeerde kerk Voorm. 10 uur, ds. Tecrii Avond 5V2 uur, ds. Teen' Chr. Gereformeerd' Voorm 93/< uur, godsdieni Avond' 5 >i4 uur, godsdienj Vrije Gereformeerde Voorm. 9Y2 uur, godsdien

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2