De heer Rolandus Hagedoorn komt ter vergadering. 5. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het l.ager onderwijs (vacature-Veis Heyn). De heer Wolterbeek: Ik verzoek, dit punt terug te nemen tot de volgende ver gadering. Er is een vrij groote correspon dentie tusschen de Commissie en den Raad, welke niet Is overgelegd bij de stukken. De Voorzitter: B. en W. hebben be sloten, die correspondentie niet over te leggen aan den Raad. De heer Wolterbeek: De Commissie van toezicht is geen commissie van B. en W., doch van den Raad en dus behooren ook de Raadsleden inzage te hebben van de correspondentie. Hoe kunnen zij anders oor- deelen Het is een quaestie van diepgaand mee- ningsver schil. De Voorzitter: Indien uw standpunt juist ware, zou elke door den Raad benoemde commissie alleen kunnen correspondeeren met den Raad. De heer Wolterbeek: Thans stel ik voor, dit punt van de agenda te voeren. Ik hoop, dat mijn voorstel wordt gesteund. De heer Rijkens, Wethouder van O n d e r w ij s Het is weer de oude historie, die ook ten vorigen jare door den heer Wolterbeek werd ter sprake gebracht. B. en W. wilden een geheel vrijwillige daad doen en hebben daartoe informaties ingewonnen bij de Commissie van toezicht. Ik geloof niet, dat de correspondentie moet overgelegd. Er moet worden voorkomen, dat een lid eenér commissie bij het advies niet zou zeggen hetgeen er op zijn hart ligt. Iets anders is het als de Raad overlegging der correspondentie vraagt. Hij kan dati te gelijk kennis nemen van een der meest curieuse briefwisselingen, ooit tusschen B. en W. en de commissie gevoerd. De heer Kroes: Ik zou nu toch wel nadere inlichtingen wenschen. Wethouder R ij kens: Ik ben be reid, mededeelingen te doen. De heer Jorissen: Wat bedoelt de Wethouder met een geheel vrijwillige daad 'n Wethouder R ij kens: De voordracht wordt gemaakt door B. en W.; de benoeming geschiedt door den Raad. B. en W. vroegen de voorlichting der commissie, die echter niet een lid-werkman wilde. Dat is de >geheel vrijwillige daad*. De Voorzitter: Wordt het voorstel- Wolterbeek gesteund Niet Dan kunnen we overgaan tot de benoeming. Benoemd wordt de heer G. van Wij land met 9 stemmen, tegen 7 op den heer B. Kerkhof en 1 blanco. 6. Voorstel van Curatoren van het Gym nasium strekkende om den tijdelijken leeruur In Natuurlijke Historie aan die inrichting, dr. Th. Weevers, met ingang van 1 September 1914 een vaste aanstelling te geven en om de tijdelijke aanstelling van den heer Tj. Kielstra als leeraar in de Hebreeuwsche taal te verlengen tot 1 September 1915. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de benoeming van A. Kok als tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymna stiek aan de Hoogere Burgerschool te ver lengen voor den cursus 1914,'1915. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof van A. Elzinga, onderwijzer aan school I\ 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof van J. Hilke, onderwijzer aan school G. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan J. W. Putman Cramer, als Havenmeester. Alle aangenomen z. d. of h. st. ij. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een algemeene regeling voor de uitbetaling van jaarwedden en loonen aan ambtenaren en werklieden, voor wie niet reeds een regeling bij of krachtens verordening is vastgesteld. He voorstel strekt om van het salaris uit te betalenaan ongehuwden de helft en aan gehuwden 85 pCt., mits zij niet vrijwillig dienen en onder aftrek, zoo noodig, van de Rijks-vergoeding. De heer Gerritsen We komen in een tijd, waarin we zuinig zullen moeten zijn. Ik weet, dat een onderwijzer tevens militie luitenant is; deze heeft dus geen Gemeente- loon noodig. Omgekeerd zijn er gehuwden In militairen dienst, die kostwinner zijn. Ik stel voor, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, doch ieder geval afzon derlijk te doen onderzoeken door en de be slissing over te laten aan de prudentie van B. en W. Velen steunen dit voorstel. De heer Van Achterbergh: Ik kan me goed vereenigen met het voorstel van B. en W., doch niet met hun voorstel om, ofschoon indien dat noodig is, niet uit te keeren aan vrijwillig dienenden. Ieder doet voor het land hetgeen zijn hart hem ingeeft sommigen nemen vrijwillig dienst en stellen daardoor hun leven in de waagschaal. Mogen wij, als overheid, dit tegenwerken Ik zou dit zelfs zeer afkeurenswaardig achten. De Voorzitter: B. en W, wilden be reids een wijziging voorstellen en lezen «aan gehuwden of ongehuwden, die krachtens een vrijwillige verbintenis, vóór 31 Juli aange gaan, onder de wapenen zijn, wordt geen loon of wedde uitgekeerd*. Voor den leeraar Kerkkamp, die sedert 9 Augustus tijdelijk weder als officier in dienst trad, hadden B. en W. speciale machtiging willen vragen. Aan de orde is het voorstel-Gerritsen. B. en W. zijn niet tegen de overdracht en zul len naar bevind van zaken handelen opzich- tens kostwinners. Het voorstel-Gerritsen wordt aangenomen z. h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opheffing van de bestaande zekerheidstelling van den Gemeente-ont vanger. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging >IIet Nederlandsche re gistratuurbureau* en tot het verleenen van een crediet tot het omwerken van de stuk ken over de jaren 1904 tot 1914 volgens het z. g. decimaalstelsel. De Secretarie is reeds ten deele aldus ingericht. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bepalen van de waarde waar tegen de gronden, aangekocht van mevrouw de wed. Roos Vlasman en J. E, Wagener in het Grondbedrijf zullen worden opgeno men en tot het bepalen van de schuld, die ter zake op de Gemeente rust. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1914. Alle aangenomen z. d. of h. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de kermis dit jaar niet te doen houden. 17. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van G. Adriaans, houdende verzoek een urinoir te plaatsen op de Groenmarkt. Het advies luidt afwijzend. Beide aangenomen z. d. of h. st. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het opnieuw vaststellen van de Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in de Gemeente Amersfoort. De lieer Van Achterbergh: Ruim een jaar geleden kwam deze verordening hier óok ter sprake. Zij werd toen aange nomen met twee stemmen tegen. Bij monde van den Voorzitter is toen beloofd, te over wegen of ook de overzijde van den Utrecht- scheweg kon beschermd. In art. 3. is een kleine wijziging gebracht, doch de onbillijkheid is gebleken. Ik zal weer tegenstemmen. Het voorstel wordt aangenomen met op éen 11a algemeene stemmen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening be treffende het Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Ge meente Amersfoort. De heer Van Achterbergh: Het spijt me, dat dergelijke verordening van hooger hand wordt opgelegd aan Amersfoort, waar het meeste wordt gedaan voor werklieden, al dan niet vaklui, Ik acht een kwaad voor de werklieden zeiven de bepaling »[het is] de plicht der werkloozen om passend werk te aanvaarden, ook buiten hun woonplaats, mits niet beneden het standaardloon ter plaatse waar werk is aangeboden-, Is het thans een tijd om te spreken van «passend werk* en van «standaardloon,* dan wel is het voor iederen werknemer noodig, te toonen, dat hij wil zorgen voor vrouw en kinderen Ik wil thans nog geen voorstel doenik hoop, dat de anderen óok iets zullen zeggen. De Voorzitter: Ik vrees, dat we geen Rijks-subsidie zullen krijgen als we afwijken van de bepalingen. C'est a prendre ou a laisser. In deze buitengewone omstandheden moeten we ons neerleggen bij hetgeen de Regeering voorschrijft voor het geheele land. Het voornaamste voordeel is, dat we nu zulk groot nut hebben van dergelijke fondsen, die van hoogc ethische beteckenis blijken. De heer Van Achterbergh: Het geen U ten slotte zegt, is volkomen juist, maar te Amersfoort wordt zoo heel veel ge daan. Ik vrees, dat een luiaard nu liever t 6 zal ontvangen en niets doen, dan dat hij fS wil ontvangen waarvoor hij meet werken. De Voorzitter. Ik geloof, dat die fondsen de beste werklieden deel hebben en het gaat om 't puikje. De her Van Achterbergh: Dat stem ik toe. Dc heer Van Kalken: De aangeslotent arbeiders zullen gaarne willen werken. De heer Van Achterbergh sprak van een stan daardloon, doch op 't oogenblik kan slechts sprake wezen van het loon, dat kan worden gegeven. Ifct voorstel van B. en W. wordt aange nomen z. 1',st. 20. Afschrijving, wegens vertrek en over lijden, Inkomstenbelasting, diensten 1913 en 1914. 21. Vaststelling kohieren Inkomstenbe lasting, dienst 191 Beide aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter: Ingekomen is nog een verzoek aan den leeraar A. M- ^er^; kamp 0111 verlof gedurende den tijd, dien hij vrijwillig in militairen dienst is. Het verlof wordt verleend z. d. of h. st. De Voorzitter: B. en W. hebben gelegenheid, nog eenigen te werk te stellen aan het aanleggen van wegen aan de Zuid zijde van den Berg en vragen daarvoor een blanco crediet. Het crediet wordt verleend z. d. of h. st. Dc Voorzitter: De nieuwe Armenwet treedt in werking op 1 Januari. Het is zeer gewcnscht, dat een regelmatig en goed onderzoek wordt ingesteld en B. en W. vra gen daarom een crediet tot f 300 om thans reeds een Armbezoeker te kunnen aanstellen. Het voorstel wat aangenomen z. d. of h. st. Aan de orde is de rondvraag. De lieer Gerritsen: Voor allen, doch in 't bijzonder voor den Burgemeester is een maand achter den rug van zeer groote inspan ning en niet minder groote zorg. Namens den Raad breng ik hem hartelijk dank voor al hetgeen hij heeft gepresteerd (Instemming), De Voorzitter: B. en W. danken den heer Gerritsen voor zijn woorden en den Raad voor de instemming. Ik wenscli te herdenken het aandeel, dat de Secretaris ook in deze had. Zijn groote werkkracht en nimmer rustende geest zijn vooral in de eerste dagen een groote steun geweest (Instemming). De heer V a 11 der Wal: Meer en meer bemerkt men, dat het niet ieder is gegeven, in dezen tijd zijn optimisme te bewaren. Zooook hoorde ik menigeen zeer pessimist spreken over gas en tv a t e 1*. Ik zou aan den Wethouder willen vragen hoe is de algemeene toestand, hoe met den voorraad kolen, hoe met den voorraad cokes De heer Veis Heyn, Wethouder der bedrijven: Gaarne wil ik namens B. en W. die vragen onmiddellijk beantwoorden. Zooals ieder bedrijf heeft ook dc gasfabriek moeilijkheden ondervonden. B. en W. heb ben met spoed gehandeld om, in overleg met den Directeur, de bedrijven zoo lang mogelijk gaande te houden. Ten gevolge daarvan zijn ladingen kolen voor den wal en ook in koop, waardoor na 25 dagen de voorraad even groot was als toen de cata strophe uitbrak. Bovendien werd 20 000 Kilo hars gekocht om, zoo noodig, te mengen met de kolen, waardoor een nog goed product kan ver- k egen. liet verheugt me, te kunnen meedeelen, dat we er werkelijk niet zoo berooid voor staan als menige andere Gemeente. Op dit oogenblik is er aan kolen iooo ton in de loods, 600 ton aan den wal dan wel varend, terwijl 500 ton ons zeker zal bereiken. De gas-productie is alvast verzekerd tot 1 December. Duitschland levert weer af en de Steen- kolen-handelsvereeniging levert dus óok weer. Ik geloof niet, dat ik een woord van dank mag onthouden aan de liedrrijfs-commissie, die aan B. en W. dc vrije hand liet, zoodat zonder verwijl alles kon gebeuren. De cokes-voorraad was bij het einde van den zomer enorm groot. We zijn uiterst voorzichtig geweest en hebben alleen de overproductie van verleden jaar verkocht. Op 1 Augustus was er nog 20 000 I-I, 1.., met inbegrip van het gecontracteerde tot 1 December, dus voor een aanzienlijk kapitaal. Toen de run op de Banken was geëindigd, kwam de run op de cokes-hoop en juist de werkman zette zijn spaarpenningen om in brandstof voor den komenden winter. We hebben zoolang verkocht tot de overproduc tie was omgezet in geld en dc voorraad was geslonken tot een 1.500 II. L. en thans wordt alleen verkocht hetgeen wordt over-gepro- duceerd. We moeten een voorraad houden om te kunnen voorzien in de behoeften van de eigen bedrijven en van de inrichtingen aan welke we door contract zijn verp lichtte leveren. We hebben goede hoop, dat de productie weer grooter zal worden en hopen tevens, dat Amersfoort zich weldra weer zal mogen baden in meer licht. Wat de waterleiding betreft, deze baart ons geen 2org. Er is nog motor-olie voor twee maanden en nieuwe zendingen zijn in uitzicht. De heer V a 11 d e r WalIk meen niet alleen dc tolk van den Raad, maar ook van de geheele Gemeente te zijn als ik dank breng voor deze bemoedigende woorden (Instemming). De Raad gaat hierna in comité-generaal. Er zijn wederom treinen ingelegd. Men kan thans van hier vertrekken naar Amsterdam 7.26, 9.10, 10.01, 11.08, 1.46, 3.43, 6. 10, 6.53, 7.31, 7.58, 8-58, 9 34> 10.25. naar Apeldoorn 7.55, 8.40, 10.13, 4-to. 8.48. naar Nijmegen 7.22, 10.00, 3.07, 8.47. naar Utrecht 5.40, 7.12, S.23, 10.33, 1.11, 3-3'h 6.«o, 7.26, y.36, naar Zwolle 8.44,11.10,4.02,5.57, 7.45. tot Harderwijk 6.51. tot Nunspcet ï.oo, 7.45. tot Nijkcrk 8.34 Voor het terugkcercn doet men het best, even te vragen aan het station van aankomst. De spoorweg-maatschappijen laten thans ook meer goederentreinen loopen, zoodat het goederenvervoer voorloopig weer aanmerke lijk sneller zal plaats hebben. Ook de tram heeft geweldig geleden van de crisis-maand, die ook voor haar verre van een oogstmaand was. Zij vervoerde slechts 5789 passagiers ol 7473 minder dan in Augustus 1913. De opbrengst uit passage bedroeg slechs f 286.50, of f376.10 minder; andere inkomsten waren er niet, zoodat de geheele ontvangst ook slechts f 286.50 bedroeg. De dagkilometeropbrengst was slechts f6.74, of f5.13 minder dan in Oogstmaand I9«3- Men zegt, dat ook in het gebouw van sSaint-I.ouisf, aan den Utrcehtscheweg, vluchtelingen uit België een tijdelijke onder komen hebben gevonden. De heer E. IT. Bos verwierf dc Lagere akte Fransch. Aan de Middelbare Handclsdagschool zijn benoemd tot tijdelijk leerares in Nederlandseh mejuffrouw J. van Gendt, te Ammcrstol tot tijdelijk leerares in Fransch mejuffrouw J. van Ilolk, hier; tot leeraar in Staathuis houdkunde en Staatsinrichting mr. A. 1). J. de Bock, te Hilversum. De heer J. Postma, leeraar in Engelsche taal en handelscorrespondentie en in Han delsgeschiedenis, is benoemd tot Directeur der Gemeentelijke Handelsdagschool te Zwol. Bij het tweede toelatings-examcn zijn geslaagd voor de ie klasse J. J. Hasselaar, W. I.angelaar en W, van Vulpen, allen te Baart), en II. C. Bogaert, te Zeist, voor de 2e klasse F, dc Boer en J. Nlna- ber, beiden te Zeist. De nieuwe cursus begon met 107 leerlingen, verdeeld over 5 klassen. De Muziekschool opent haar deuren weer voor nieuwe leerlingendo Industrie- en huishoudschool heeft weer vakcursussen inge steld. Men zie de advertentie» hier neven. De buitengewone ledenvergadering van tie »Oranje-vereeniging« verleende zonder ge praat met algemeene stemmen een blanco crediet aan het Bestuur oni daarvan, zoo noodig, gebruik te maken ten behoeve van het steun-comité. Het Bestuur dankte voor dit blijk van vertrouwen, dat het te meer zal aansporen om de belangen van de vereeniging te behartigen. Een hoogst sympathieke herdenking van den Koninginnedag. Uit verkoop van takjes heide cn van bloe men kon andermaal aan het steun-comité f 30 worden afgedragen. Dat is nu reeds f 70, die de verkoopstertjes voor dit uitnemende doel wisten bijeen te brengen. Men zie ïntusschcn goed toe of de ver koopsters wel een band om don ai m dragen, waarop, W(erkloozen) Z(org). Fr schijnen kaapsiers op de kunst te zijn, We herinneren nog even aan de vergade ring voordeMiddenstamls-crcdictbnnk. welke morgenavond ten Raadlniize wordt gehouden en waarin onder meer een voorloopig comité van oprichting zal worden gekozen. Wie nog vergat aandeden te nemen - dc toezegging is ó.k voldoende kan daarvan meedeeling doen ten Stadhuizc en er this toe meewerken het comité saam te stellen. Als er morgen zware kanonschoten dreu nen, behoeft men zich niet ongerust te maken. Het geldt slechts oefeningen met zwaar kustgesehut. De politie verbaliseerde een wielrijder, die zonder bel. enjeen ander, die zonder licht reed. De boete bedraagt voor ieder heel wat moer dan bel en kaars samen kosten. Zij betrapte Dinsdagnacht op heeterdaad een man, die in liet Plantsoen, 0111 een brandje te hebben, een boom afzaagde. Deze zonderling luid óok wel goodkooper aan drooger hout kunnen komen. Hoe krijgt iemand zóo iets in zijn knikker. Evenals ijzer beter wordt door vuur en smeden, wordt ware vriendschap hechter door beproeving. Uit den Omtrek. Uit Bunschoten zijn weer enkele logger- vaarders vertrokken naar Vlaardingen 0111 de Noordzec-visscherij te hervatten. Velen bleven echter thuis, naar het heet uit vrees voor drijvende mijnen, liet steun comité is echter niet van plan, steun te ver leenen zoolang niet vaststaat, dat de vissclierij niet kan worden uitgeoefend onafhankelijk van het goeddunken en de gemakzucht der bemanningen. Twee prachtige berichten, waarmee men zijn Geschiedenisboek vast kan aanvullen. Dc Keizer aller Russen, die in dezen ern stigen tijd weinig beters schijnt te doen te

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2