t noemd tot adelborst ie klasse en in Augus- 10!2 tot luitenant-ter-zee 2e klasse. In het voorjaar heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt bij de exploratie van het Mamberano-gebied thans nam hij deel aan de wetenschappelijke verkenning van rivier armen en is er in geslaagd, te bewijzen dat een rivier, welke als zijtak werd beschouwd, de hoofdstroom was. In het eind van dit jaar zou hij met ver lof zijn gekomen. De heer J. Verhoef heeft aan 's Rijks-vee artsenijschool te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het eerste natuurkundig examen. De heer Alexander Aronson, die na zijn eerste opleiding te hebben genoten van den heer R. de Haas, den zoo kundigen cuisinier, den laatsten tijd als kok werkzaam was in der grootste hotels te Luik, is hier heelhuids terug gekeerd. Hij heeft de zeltbeheersching gehad, niet mee te hollen met den eindeloozen stroom vluchtelingen, doch dezen te laten voorbij trekken en pas toen Luik weer zoowat in zijn gewenen doen was gekomen en het stil werd in het hotel, kalm zijn koffers gepakt en de reis naar Holland ondernomeneen reis, die zich door niets onderscheidde dan door den langen duur in ons land. De boot vertrok op tijd van Luik naar Maastricht, kwam ongehinderd langs de tallooze Duit- sche posten, die haar telkens aanriepen, doch op het steriotiepe antwoord van den kapitein >blos Hollander* niet éen keer behoefde bij te draaien, en vrijwel op tijd te Maastricht aan doch de reis van Maastricht naar Amersfoort duurde van 's ochtends 9 tot 's avonds 7 uur en dus 10 in plaats van goed 4 uur. Het spreekt haast vanzelf, dat we zoo spoedig mogelijk vroegen om een onderhoud met den jongen man, die in enkele dagen tijds zóo veel heeft ervaren en die wellicht een minder gekleurd beeld kon geven van de gebeurtenissen dan die, welke van de eene dan wel van de andere zijde ons tot dusver bereikten. Al spoedig ging hij aan 't vertellen af en toe viel hem een meer saillante bijzonder heid in en brak hij daarom den draad van zijn verhaal af. We zullen trachten het weer te geven. Reeds in de laatste week van Juli hoor den we aldus onze zegsman dat l-'ransche troepen in het Zuiden van België waren binnengerukt en dat ook in de ves ting Namen het garnizoen was versterkt door Fransche artillerie-officieren. De Walen waren toen geweldig pro-Fransch en ver schrikkelijk anti-Hollandsch. Dat is thans in het Waalsche gedeelte van België geheel en al uitreeds toen ik nog in Luik was, ver weet men de Franschen, dat zij wel hulp hadden toegezegd en dat zij hadden beloofd de neutraliteit van België te zullen verdedi gen en elke schending daarvan te zullen voorkomen, maar toen de verbijsterend snelle opmarsch van het Duitsche leger had plaats gehad en geen enkele Fra ischman zich ver toonde, ge n enkel Fransch uniform werd gezien in de eindeloos lange convooien krijgs gevangenen, toen werd het blaadje geheel omgekeerd. Toen riep ieder, dat België was opgeofferd door Frankrijk, dat niet gereed was, schold men de Franschen voor verraders en werden de Hollanders niet meer uitge scholden. Vooral toen bekend werd, dat de Duitsche troepen niet over Nederlandsch grondgebied waren gekomen, doch vlak langs de grens België waren binnengerukt en dat bijna het heele Nederlandsche leger aan de grens stond, gereed om de neutraliteit van NedeUand tot den laatsten man te verdedi gen, toen later werd vernomen met hoeveel gastvrijheid de Belgische vluchtelingen in ons lend werden opgenomen en behandeld, konden wij Hollanders ons weer op straat wagen. Wie Fransch sprak, werd toen even hard uitgejouwd en lastig gevallen als wij vroeg ;r. In dan namiddag van 3 Augustus werd Luik in staat van beleg verklaard en in den nacht van 7 op S Augustus trokken de Duitschers de stad binnen. De patroon de eigenaar van het hotel ccn Waal, was weinig gesticht over het nu w.-er drukke bezoek aan het hotel, dat drukker leek nadat op 1 Augustus alle gas ten spoorslags waren vertrokken. Hij sprak slechts gebroken Duitsch, doch de Duitsche officieren spraken over 't algemeen heel goed Fransch en al heel spoedig draaide de pa troon bij. Al hetgeen de Duitschers gebruik ten, werd contant betaald. Ik heb de solda ten geholpen hun potje te koken. Zij ont vingen van den intendance volop levensmid delen van de beste kwaliteit, doch moesten die zelf bereiden er. waren heel dankbaar, dat wij. vaklieden, dit ongewone werk hun uit h:.nden namen. Over 't algemeen waren ook de minderen heel aardige menschen was cr eens een enkele, die een beetje uit dc hoogte wat vroeg dan werd hij door een zijner chefs al heel gauw op zijn plaats gezet. Een tucht, waarvan men hier geen begrip heeft. Zoo hadden een paar luitenants de onvoorzichtigheid. in het stampvolle café, I dat bij de zaak behoort, een kellner te roepen. die juist bezig was, af te rekenen met een majoor. Maar of ze er van langs kregen van hun chef en öf ze, stram in de houding gedurende de geheele reprimande, hun ver ontschuldiging aanboden, dat ze door de drukte niet hadden opgemerkt, dat de Herr Major sprak met den kellner. 't Ging overigens best; de Duitsche mili tairen bleken lang niet zulke barbaren en woestelingen te zijn als men wel had ver teld en voelden zich weldra thuis in Luik. Dat is het ongeluk geweest. Luik is een plaats waar het met de zedelijkheid niet zoo erg nauw wordt genomental van vrouwen legden het aan met de Duitsche soldaten en in verdachte huizen werden deze dronken gevoerd. Burgemeester Kleyer, die ongere geldheden zag aankomen en nacht en dag in de weer was om stad en bevolking te sparen, deed al hetgeen in zijn vermogen was om een herhaling van Visé en Mouland te voorkomen. In overleg met den bevel voerenden Duitschen generaal liet hij her haalde malen de huizen doorzoeken door Duitsche patrouilles, vergezeld van Luiksche garde-civiques en politie-agenten en op de alleronmogelijkste plaatsen werden dan wa pens gevonden, ofschoon alle wapens heetten ingeleverd te zijn vóór de Duitschers Luik binnentrokken. Te Luik waren een 600 Russische studen ten achter gebleven, evenveel deserteurs, en dezen schijnen de althans betrekkelijke rust met leede oogen te hebben aangezien. Telkens ontstonden er relletjes, de Duitsche militairen warden getergd, men kwam tot handtaste lijkheden en er werden ten slotte harde klappen uitgedeeld. In een cafeetje greep bij zoo'n gelegenheid een Duitsch soldaat naar zijn geweer en verwondde den herber gier in het been, dat later moest worden afgezet. Zijn kameraden wisten erger te voorkomen, klaagden den driftkop aan en deze werd den volgenden dag gefusilleerd. Ook het volk uit de achterstraten, echte Luiker- Walen, een valsch soort menschen, werd hoe langer zoo meer onrustig. De allerzotste geruchten deden de ronde; Belgische vliegeniers wierpen daartoe in duizenden exemplaren bulletins in de stad. Op een er van werd meegedeeld, dat >de Duitschers overal zware verliezen lijden. Na Metz, Straatsburg en Mühlhausen hernomen te hebben, dringen de Franschen Baden en de Palz binnen. De havens van Hamburg, Altona, Kiel, Lübeck en Stettin hebben zich overgegeven na een bombardement door de Fransch-Engelsche vloot. Meer dan 50 000 Duitschers zijn gevangen genomen, twaalf veldbatterijen en een groote hoeveelheid mitrailleuses zijn door de Belgen veroverd. Verschillende Zeppelins zijn neergeschoten. Het 31ste Russische legerkorps rukt zegevie- send naar Berlijn op. Geheel Silezië en Po len zijn bezet door talrijke Japansrhe regi menten. Men spreekt van 550 000 gedoode of gewonden*, enzoovoort. Om nu eens echt te toon en hoe loyaal Holland was, werd verteld en zonder eenige bedenking geloofd dat Koningin Wilhelmina, uit haat tegen Duitschland, haar gemaal met een revolverschot zou hebben gedood. Een poging werd gedaan om het Palais de Justice, den zetel van het burgerlijk be stuur, in de lucht te doen vliegen. Werkelijk zijn daar twee personen, vermomd als gees telijken, aangehouden en na kort proces ge fusilleerd en in 't geheel zijn 16 burgers en eenige Russische studenten door «Jen krijgs raad ter dood veroordeeld. Dat we in dien tijd weer bange nachten hebben doorgemaakt, spreekt wel vanzelf. Overdag hadden we geen last, want een deel van den staf logeerde in het hotel en Bur gemeester Kleyer wist het onmogelijke mo gelijk te maken. Juist doordien hij de Duit sche patrouilles deed vergezellen van garde- civiques heeft hij een massa onheilen voorkomen, 's Nachts echter sliepen we weer in den kelder, blij als 't den volgenden ochtend weer ging dagen. Om 7 uur 's avonds moest alles van de straat. De ramen moesten worden gesloten en elk raam moest worden verlicht. Wie er niet aan dacht, zijn raam te sluiten of pro beerde een luchtje te scheppen, zag aanstonds een paar geweren op zich gericht. Een der employe's van het hotel had wegens de warmte zijn raam op een kier laten staan de kaarsvlam bewoog daardoor. In een oogen- blik stonden er eenige Duitsche soldaten in zijn kamertje en het kostte hem heel wat moeite, te bewijzen, dat hij geen lichtsignalen had gegeven. Op den hoek van den tegenover ons hotel liggenden schouwburg stonden ka nonnen met volledige bedieningop de tweede etage, mitrailleurs. Juist door het zoo krachtig onderdrukken van elke poging tot verzet is de rust spoe dig teruggekeerd en kon men zich weldra weer zonder vrees op straat begeven. Vooral de Hollanders werden met groote hulpvaar digheid door de Duitschers behandeld. Ik had niet de minste moeite om het Palais de Justice te bereiken, waar ik mijn pas moest halenIn twee uur was ik uit en thuis, ter- wijl Belgen twee dagen en langer queue I moesten maken eer zij werden geholpen. Een officier riep de Hollanders, die zich daar aanmeldden, bijeen en zij werden het eerst geholpen. Nog een maand ben ik gebleven en ik heb heel veel gezien van de in éen woord prachtige inrichting van het Duitsche leger met zijn geweldig langen trein, waarin let terlijk om alles is gedacht, dat kan dienen voor het welzijn van den militair in vreemd land zelfs een rijdend toestel om drinkwa ter te bereiden. Toen de uittocht der Luikenaars begon, was het om deernis met hen te hebben zij gedroegen zich nog meer als menschen die hun verstand hebben verloren dan bij de run op de Banken in de eerste dagen na het uitbreken van den oorlog. Politie en burgerwacht vermochten toen de orde niet te herstellen; doch de Burgermeester bracht de meer dan half verdwaasde menschen tot reden door middel van de brandweer, die hen met dikke waterstralen bij de Nationale Bank in bedwang hield en ten slotte ver spreidde. Evenals hier te lande dacht men er aanvankelijk niet aan, een Belgisch bank briefje in betaling aan te nemen. Later waren er gewetenloozen, die de bankjes verre beneden de waarde opkochten van menschen, die nog bang waren. Dat daarvoor geen reden was sedert de Duitschers een streng maar zeer onpartijdig bestuur hebben inge steld, behoef ik wel niet te zeggen. Ik heb heel wat beleefd, en veel gezien, hoewel ik me niet noodeloos buitenshuis waagde, doch tobde het meest om mijn ouders, van wie ik niets hoorde, ofschoon zij mij zes keeren schreven, en die ik niets van mij kon laten hooren. Eerst toen ik hier was terug gekeerd, kwamen mijn briefkaarten aan. Dat ik niets van huis hoorde, is tevens de oorzaak geweest, dat ik ben terug gekeerd en nog in leven ben. Toen de patroon te Leuven me ontsloeg, omdat er geeD gasten meer waren, heb ik een betrekking aange nomen in een hotel te Dinant, tegenover de hoofdkerk. Dat hotel is thans geheel verwoest; alleen een gedeelte der muren wijst de plaats aan waar het eenmaal stond Ook dien dans ben ik ontsprongen en ik hoop, dat ons land gevrijwaard zal blijven van de verschrikkingen van den oorlog, van welke slechts iemand, die er, al Is 't ook nóg zoo weinig, van heeft gezien, zich eenig denkbeeld kan vormen. Mijn pas met het Nederlandsche Rijks wapen, dat zooveel wonderen deed en me vrijwaarde voor elke onheusche bejegening, en de andere herinneringen, die ik heb aan mijn verblijf te Luik in de veelbewogen Augustusdagen van 1914, zou ik voor geen geld ter wereld willen missen. De Mulo-akte A is alsnog behaald door Anna G. Faber, O. A. Göhlicke, Wilhelmina G. de Looze en J. Ouwerkerk. De om de mobilisatie uitgestelde monde linge eind-examens der Hoogere Burgerscho- len met 5-jarigen cursus zullen worden afge nomen op 1, 2 en 3 October. Men mag vooral hen, die sedert 31 Juli te velde zijn en geen boek in handen kon den nemen, wel een flinke voorgift toestaan. Aanstaanden Maandag zal de heer Edo Bergsma, Burgemeester van Enschede, der tig jaar Voorzitter zijn van den A. N. W. B., wiens ledental de 35 000 nadert. De eenige zaak, die wij, Neder landers, tot op heden te midden van alle vreeselijke dingen rond ons nog mogen behartigen, is het voorkomen van armoede en het lenigen van smart. Zendt uw bijdragen of uw toe zeggingen aan het steun-comité, •5/ ten Sladkuizekamer no. 5. Voor het mooie pastel, oude geveltjes te Amersfoort, dat mejuffrouw M. van Wisse- lingh afstond voor het steun-comité, zijn in ValkhofFs boekhandel nog een paar lootjes te krijgen.' Zijn ook die genomen dan zal de trekking onmiddellijk uitwijzen wie dc gelukkige eige naar wordt. Van het trio, dat aanstaanden Dinsdag in de St. Joris-kerk hier een concert geeft ten bate van het steun comité zijn Johan Schoon- derbeek, de vermaarde organist van de Groote kerk te Naarden, en Herman Ley- densdorff, violist van het Concertgebouw te Amsterdam, hier welbekend. Minder is dit het geval met de zangeres, mejuffrouw Annette Rietmeijer, uit Bussum. Maar ook zij heeft een heel goede pers. Zoo schrijft de »Heldersche Crt.«mejuf frouw Rietmeijer deed ons een sopraan ken nen, waarvan innig gevoel en groote beko ring uitstraalden. De >Leidschc Crt.« het meest trof ons de stralende blijheid in de waarlijk schitterend door mejuffrouw Rietmeijer gezongen liede ren. Zij zal bij allen die haar hoorden in dankbare herinnering blijven. Zelfs de »Bussumsche Crt.« is er éen profeet geëerd in eigen land heeft niets dan lof voor haar stadgenoote en schrijft onder meer: van haar zware taak kweet zij zich van begin tot einde op even gemakke lijke als onberispelijke wijze. Zij heeft groote gaven en weet die te goed gebruiken. Haar machtige, de zaal ten volle vullende stem bleef tot het einde frisch van vermoeienis geen spoor. Ook de »Oberhessische Anzeiger* ën het »Wiesbadener Tageblatt* stemmen in met dien lof. In 't kort, men zal wel doen door te letten op het onderschrift der advertentie hierneven, volgens hetwelk geen toegangskaarten aan de kerk te koop zijn, en er dus intijds zich van te voorzien bij een van de daar vermelde adressen. De tijdsomstandigheden laten niet toe, dat het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. feestelijk wordt herdacht. Het voor een feest viering reeds bijeengebracht bedrag is afge staan aan het steun-comité. Een prachtige daad, die tot navolging wekt. Wel aardig zijn enkele cijfers. In 1839 exploiteerde de Maatschappij 16 K. M.thans 1*521, behalve de 145 K. M. tramwegen. In 1913 werden door de geza menlijke locomotieven afgelegd ruim 25 mil- lioen K. M. In 1839 had zij 4 locomotieven en 36 personenrijtuigen; thans zijn er492 en 1370; met de 470 bagage- en 7341 goederenwa gens en de 223 wagens in gebruik bij par ticulieren is het totaal-aantal 9404. Het personeel is gestegen van «oo tot 13454, die samen 11 millioen aan salaris ontvangen; het kapitaal van 1 tot 170 mil lioen. De bruto-ontvangsten over het jongste dienstjaar beliepen bijna 32 millioen. V/ij raden de ingezetenen nogmaals aan, vooral geen ongekookte melk te gebruiken, óok niet in thee of koffie. Gekookte melk is even voedzaam als gepasteuriseerde en als rauwe. Doch rauwe melk is een zeer gevaarlijke overbrengster van ziekten en er zijn in den omtrek weer gevallen van typhus geconstateerd, die hoogst waarschijnlijk het gevolg zijn van het drin ken van rauwe melk. Ter Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 23 754 kipeieren, die grif werden verkocht voor f 6 tot f 7 per honderd. De eendeieren golden f 5.85 tot f 7. De 215 jonge hannen deden 21 tot 26 cent per Kilo, de 2 oude hanen 26 tot 30 cent, de 89 oude kippen 26 tot 30, de 9 eenden 25 cent per Kilo. Er was flinke kooplust en daardoor stij gende markt. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer C. C. M. Vermolen, Varkensmarkt bij den Westsingel. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om vijf minuten voor half zeven, die van de overige voer tuigen op 't allerlaatst vijf minuten voor zevenen goeG helder branden. Op aanwijzing van ambtenaren van den Gemeentelijken keuringsdienst zijn bij een varkenskoopman twee ingevoerde en ge slachte varkens, die aan vlekziekte hadden geleden, door de politie in beslag genomen. Eer ze in de worst konden verwerkt, werden ze onder toezicht onbruikbaar ge maakt voor de consumptie. De Commissaris van politie in de 2e af- deeling te Utrecht waarschuwt met aan drang, in het bijzonder de veehouders in de omliggende Gemeenten woonachtig, tegen het aanknoopen van handelsrelatiën met Abraham Herschel, zonder beroep, geboren 3 Augustus 1886 te Utrecht en aldaar gedo micilieerd, thans zwervende, klein van gestalte, donker kneveltje en dito haar, gekleed met colbertcostuum, lichte jockeypet of zwarten fantasiehoed, die, gebruik makende van den goeden naam zijns vaders in de slagerswe reld, vee koopt, waarbij betaling achterwege blijft en waarin hij wordt bijgestaan door twee bij de politie bekendstaande individuen, in wier handen Herschel, ten einde hun bedrieglijke praktijken te kunnen uitvoeren, de speelbal is. Overneming in andere bladen zeer ge- we nscht. De jeugd vraagt voorschot op het geluk de ouderdom stelt zich tevreden met de rer.te. De Duitsche b!«> ceeren reeds de j Onder de On* Staatsuitgaven ov. post van f3208.07 '9'3 gegeven dinq feM.n,g„nh„^ Doch dat waa opening van het, I De WMntoeto plotseling verande zeggen. Inderdaat "jn groot gewe, achtereen zonnescl met geen regen een heel klein onv de hondsdagen. E in begin- mi anders het watr z tijn, regen, hagel storm. I Het weer is to weer-gebied, dat 1 1 ons land lag, j8 Diepe depressies z men, en nauwelijk of een andere k< Westen aan. Een maai de wind, die geworden, krimpt gint toe te neme schuil achter een weten, valt de reg| delijk schiet de \vi< in krachteen bij slag, enkele windst ring is voorbij, maarhet 1 's Avonds zet jt is onaangenaam p erbijdat is het m; Wij kunnen onji gedachte aan de D sche en Engelsch van het zelfde wa Noord-Frankrijk is) hondenweer. Ook tig uit het Zuid-W zoodat de bodem vs Aan de Russisd weerstoestand iets 11 weer niet ideaal. toestand echter inï De Oostenrijkers 1 van de warmte da 406de 8 Twéé Trekking van 16 (ik Ten kantore vapi O. Leinweber te 22) zijn aan de vo( gevallen Prijzet 8275 8279 8312 15441 «5443 «541 en 20252. De derde klasse ber, 1 en 2 Octobe Volgens de eerste 21 verlieslijsten van de Duitsche legers zijn gesneuveld 234 offi cieren en 2788 minderen, zwaar gewond 330 officieren en 8061 minderen, lichtgewond 181 officieren 4061 minderen vermist 39 officieren en 3475 minderen. In 't geheel zijn dus buiten gevecht gesteld .784 officieren en •8384 minderen- Tot wanneer deze opgave loopt, is niet bekend; zij heeft vermoedelijk geen betrek king op de worsteling sed«rt 7 September. i'REllIi Zondag Evang. Voorm. io'/j uur, dl Remon Voorm. io'/2 uur, Doopsg Geeij Gereformeerd! Voorm. 10 uur, pro) Avond 57a uur, prcO GereformeerêWj Voorm. 10 uur, ds. «I Avond 5 V2 ""r> f® Chr. Gerefofl® Voorm 93/« uur, go.1 Avond 5«/4 uur, god Vrije Gereforö Voorm. 9V2 uur, 8°' Avond 5 uur, godaS Hersteld Aporf Voorm. 10 uur, god» Avond 5 uur, gods# Bargorlyke Stóf van 11 tot ecTC GEBOREN Cornells Timotht nes Krijnen en Johif lem Johan, z. yaoj Hendrikje van de «j Antonic, z. van Cortw van Kallevcen en W Catrina Maria Hé kus van Keken enj Antonia Gecrtrulda, a brordus Hccren Maria Willemina, a. brordus Hazelaar ca veld.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2