Stadsnieuws. I Marktpr ij zen. Adver Wilt HÉ MH.J.Vl Stee ka. LIJNZA-A Soyaboo durven blootstellen aan de dreigende specu- De vrouwen-subcomissie van het steun- latie-risico. comité betuigt den Amersfoortschen vrou- Gij neemt uw maatregelen om beschermd I wen, benevens aan de familie te Hoogland, te zijn tegen brand, tegen inbraak en water schade, die zeer onzeker zijn, en waarvan gij door omzichtigheid het gevaar zeer beperken kunt; en gij ontziet u niet, u roekeloos aan prolongatie te bezondigen, een handeling, een waagstuk, dat u op een hellend vlak brengt, dat gemakkelijk tot achteruitgang, misschien tot den val voert. Geld en geluk zijn twee. Dat bewees nog kort geleden de Amerikaansche millionair, die zich in een vlaag van wanhoop een kogel door het hoofd joegdat bewijzen ook de door angstige zorg geplooide trekken van zoovele menschen, die tienmaal meer geld bezitten, dan zij ooit kunnen verteren. En toch, velen, zeer velen, kunnen dat maar niet gelooven. Zeker geen van de dui zenden, die de ontzettende koude en diepe ellende van Aljaska trotseeren om daar goud of den dood te vinden. Zeker geen van de velen, die met zenuwachtige haast van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zwoegen en sloven om toch maar steeds meer schatten op te stapelen. Geluk is niet gebonden aan rang of stand. Ieder kan het bezitten en genieten en is ook zelf voor een groot deel de bewerker van zijn geluk. De meeste kans om gelukkig te zijn, heeft hij, die door inspanning en arbeid zijn tijd behoorlijk bezet, zich door tact en bekwaamheid en ijver geschikt heeft gemaakt voor zijn werkdie als gevolg van zijn bewusten arbeid genoeg verdient om be hoorlijk in de behoeften van zijn gezin te voorzien, nog iets voor ontspanning kan af zonderen en zooveel overhoudt om met kalmte en gerustheid den ouden dag af te wachten. Dit is voor iederen ernstigen middenstan der bereikbaar. Het geld zij ons een middel, nooit doel van ons bestaaneen middel om ons en de onzen op onbekrompen wijze te verschaffen al hetgeen dient tot instandhouding en ver aangenaming van ons leven. Nooit mag het ons levensideaal worden, want dan wordt alle bezieling voor hetgeen hooger is dan het slijk der aarde, onherroepelijk in ons gebluscht. Zoo dachten ook onze vaderen. Met een energie, welke nog steeds onze bewondering wekt, bevoeren zij allen zeeën der wereld en stapelden de schatten van Oost en West aan de boorden van het Y. Maar toen de hoorn des overvloeds over hen werd uitge goten, leerden zij zich het lot van anderen aantrekken, hun welvaart bevorderen en met vorstelijke mildheid geven. Nergens werd nagelaten, de handwerksnijverheid te steunen en nergens werden weduwen en weezen, kranken en ouden van dagen beter verzorgd dan hier te lande. Verre van ons de gierigheid, die alle gevoel in ons binnenste verstopt en ons maakt tot hartelooze aanbidders van den mammon. Laat ieder onzer in deze kritieke tijden zijn krachten inspannen, niet slechts om eigen welvaart te verhoogen, maar vooral ook om zwakkere broeders met raad en daad te steunen, wel te doen aan behoeftigen en misdeelden om een zegen te zijn in eigen kring en daarbuiten. De middenstand is wellicht het zwaarst getroffen in deze benarde tijden, en zwaar en bang zal de strijd voor velen zijn. Veel donkere vlekken zijn aan den middenstands- hemel. Mogen de kleine lichtpunten van betere regeling van het credietwezen, invoe ring van contante betaling en bevordering eener behoorlijke boekhouding gaandeweg in kracht toenemen, opdat uit deze crisis een betere en gezondere toestand intrede. Aldus de heer C. Koenraad, de midden stands-consulent, in het Bondsorgaan. hartelijk dank voor de royale wijze waarop de oproep tot verkrijging van kleeren, enz. is beantwoord. Nu de inzamelingen zijn afgeloopen, verzoekt zij, voorloopig verdere toezendingen te staken. Bij kerkvoogden der St. Joriskerk is heden ochtend bericht ontvangen, dat het concert door Tilly Koenen en Louis Robert hier ten behoeve van het steuu-comité te geven, zal plaats hebben op 16 October. Het programma is met zorg gekozen. Tilly Koenen zal geestelijke liederen zingen van Verhulst, Hamers, Handel, Karg-Elert, Tosti e. a., welke toepasselijk zijn op de tegen woordige tijdsomstandigheden. Louis Robert sluit zich waardig daarbij aan met orgel composities van Bach, Willeumier, Hendrik Andriessen, enz. Een 16-tal dames en heeren heeft Don derdagavond gevolg gegeven aan de uitrioo- diging van de voorloopige commissie om eens te overleggen of ook hier ter stede iets kan gedaan voor die vluchtelingen uit naburige landen, welke niet in kampen kunnen ondergebracht. De heer C. J. F. Prins opende de bijeen komst met een woord van dank aan hen, die gehoor gaven aan den oproep en herin nerde, dat het denkbeeld om iets te doen voor deze beklagenswaardigen eensdeels is ontstaan uit den drang om hun leed te ver zachten en anderdeels omdat de verschillende commission in den lande, die eerst ieder afzonderlijk werkten, thans zich hebben ver- eenigd. Er is en wordt hier ter stede heel veel gedaan door en voor het steun-comité en zijn sub-commissiën, die de handen meer dan vol krijgen voor de minderbedeelde stadge- nooten. Een andere commissie moet thans zich het lot aantrekken van de vluchtelingen, die, tot voor kort in goeden doen, thans plotseling moeten leven van een karig inko men, waarmee zij te zuiniger moeten wezen omdat niemand weet hoe lang deze ver schrikkelijke oorlog nog zal duren. De vluchtelingen, die niets bezitten en voor het overgroot® meerendeel tot heel andere lagen der samenleving behooren, worden verpleegd in kampen; de overigen moeten, als dat maar eenigszins mogelijk is, worden ondergebracht, hetzij bij weldadigen, hetzij in daartoe in te richten huizen, waar eenige gelijkgestemde gezinnen kunnen sa menwonen en in een gemeenschappelijke keuken de maaltijden kunnen bereiden. De organisatie der verschillende commis- siën heeft vooral hierin haar grond, dat de last niet mag drukken op enkele groote plaatsen, wier inwoners iti den komenden winter wel genoeg te doen zullen hebben om den kommer der stadgenooten te ver zachten. Het is niet alleen wenschelijk, maar ook zeer billijk, dat de lasten, welke de vreemdelingen brengen, zooveel mogelijk worden verdeeld over het geheel» land. De heer Engelberts meende, dat er toch althans eenig geldelijk fundament be hoorde te wezen. De Voorzitter beaamde zulks, doch wilde de geldvraag pas aan de orde stellen nadat de sub-commissie naar Den Haag is geweest en thans de vraag doen: hebben de aanwezigen den moed, ook deze zaak ter hand te nemen Uitstellen is verkeerdbeter is 't, onmiddellijk een definitief comité te kiezen, dat zich in contact stelt met de cen trale uit de vereenigingen. De heer Versluys achtte het niet meer dan menschenplicht, zonder verder uitstel een begin te maken. Slagen we niet, dan hebben we althans onzen goeden wil getoond. Bij acclamatie wordt besloten, het comité op te richten, terwijl als Bestuur daarvan worden gekozenmevrouwen Jorissen, Prins en De oorlogskomeet, zooals de staartster, die omstreeks het begin van den wereldbrand verscheen, door de «Frankforter Zeitung* j is genoemd, is thans met het bloote oog j duidelijk te zien. In den vooravond de I nachten zijn nu ideaal, ook, omdat het licht j van de maan niet hindert zoeke men haar I in het verlengde van de twee meest rechtsche sterren van de Groote Beer. De komeet is lang zoo helder niet als deze twee sterren maar men ontdekt de nevelige ster met begin an staart toch vrij spoedig. GEBOREN Evertje d. van Peter van Essen en Geurtje Witteveen. Hendrika d. van Wijnandt Rijkens, mejuffrouw Henr. Muller en de Kooreman en Aaltjen Denkers. Een buiten heeren Prins (Voorzitter), Frederiks (Secre- huwelijk geboren kind v/h vrouwelijk geslacht. Burgerlijke Stand vhu Amersfoort van 18 tot en met 24 September. taris), Engelberts (Penningmeester) en Ver sluys. Alle aanwezigen verklaarden zich be reid, mee te helpen om de zaak, zoo mogelijk, tot een goed einde te brengen. Mejuffrouw Muller en de heeren Prins en Versluys zullen zoo spoedig mogelijk naar Den Haag gaan en van hun bevindingen mededeeling doen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de leerlingen der Rijks-normaalschool bereid zijn, een uitvoering te geven ten bate van de kas van het Comité voor vluchtelin gen dat bereids aanbiedingen zijn ingekomen van hen, die tegen zeer matige vergoeding vluchtelingen in huis willen nemen en dat er eenig uitzicht bestaat, dat tegen zeer bil lijke voorwaarden ter beschikking wordt ge steld een ruim huis, waarin eenige familiën tijdelijk zouden kunnen wonen. De vergadering werd hierop verdaagd tot volgende week. De voorloopige commissie tot oprichting der Middenstands-credietbank voor Amers- Johannes z. van Hendrik Mossing en VVou- tera Geertruida Kammeijer. Johanna d. van Herman de Vries en Hendrika Jacoba Boon. Jacob z. van Jan van Ijken en Aartje Nieboer. Leonardus Hendrikus z. van Jacobus Bosman en Johanna Krijnen. Lambertus Johannes z. van Simon Gerardus Kortbeek en Adriana Johanna Maria Ncf- kens. Peter z. van Peter van den Hoek en Johanna Hagebeuk. Cornelis z. van Jacobus van de Veen en Rijkje van Hoot- sen. Juliana Benjamina d. van Herman Francois Scharp en Johanna Cornelia Numans. ONDERTROUWD: Karei Lodewijk Noordhuis en Dirkje van Rooije. Hendrik Bernardus Rodie en Alijda Kok. GETROUWD: Xicolaas Gerardus van den Brink en Angenita Visser. OVERLEDEN Wilhelmus Capello, 7 mnd. Hen drikus Pas, 79 jaar wedn. van Elisabeth Bom- melshoofd. Johannes Adrianus van Colm- en omstreken is nagenoeg gereed met de jotli 8S jr-> wedn> van jaCoba van Eldert. Statuten. Het zal trachten, het aantal aandeelhouders nog uit te breiden door middel van een stelselmatige propaganda, welke wordt voor bereid. De middenstanders zeiven kunnen veel hiertoe bijdragen. Zij zijn dit ook verplicht het gaat werkelijk niet aan, dat zij anderen, wier ambtsbezigheden waarlijk druk genoeg zijn, het werk voor hen laten doen. Rustig toekijken, baat niet. Zaak is 't, de Bank zoo sterk mogelijk te maken opdat, zoodra de voorloopige commissie gereed is met de voorbereidende werkzaamheden, de eigen Bank aanstonds kan worden in werking gesteld. Mina Staal, 3 weken. Jan Jacobus van Gent, 4 mnd. Bartha Tondeur, 77 jr.. wed. van Lambertus de Wilde. Peter Walet, 65 jr. Catharina van Kouwenhoven, 92 jr. wed. van Johanna Rosier. Wilhelmina de Wit, to mnd. Uit Den Haag werd gevraagd, of ook spuiden. Het A. D. C. had zoowel voor den Koningin nedag als voor de kermis een heel aardig propaganda-middel bedacht, voor mannen zoowel als voor vrouwen en kinderen. De voorwerpen voor de laatstgenoemden zal het in petto houden tot een volgende gelegenheid die voor mannen zal het wel dra in vele duizenden exemplaren doen ver- scuuierenu vooroeeiu uoor zeven geioois- oor het met r Januari vaceerend ambt genooten huisvesting alhier te verschaffen. van Havenmeester hebben zich niet minder dan 51 sollicitanten aangemeld. In de Remonstrantsche kerk wordt mor genochtend een collecte gehouden voor het plaatselijk steun-comité. De verloting van de aquarel, door mejuf frouw M. van Wisselingh gemaakt ten be hoeve van het steun-comité, zal Maandag plaats hebben. Nog slechts een paar lootjes zijn te koop in Valkhoff's boekhandel. Het steun-comité vraagt bij advertentie in dit nummer om steenpuin ten behoeve van zijn werkzaamheden. Zijn er bij geval niet een paar onverklaar baar bewoonde woningen in de gauwigheid op te ruimen Wat zouden ze een nut kun- j nen doen, na al het kwaad, dat ze thans stichten. Ook opent het comité een inschrijving 1 voor levensmiddelen. Het schijnt, bij al zijn werkzaamheden, 1 voor dezen winter de taak over te nemen van de Vereeniging tot uitdeeling van warme spijs aan behoeftigen. Zeer terecht omdat de bijdragen aan deze laatste slechts karig zullen vloeien. Amersfoort bereid zou wezen, aan enkelen een passend onderkomen te verschaffen. Het voorloopig comité heeft het verzoek besproken, doch geen bepaald plan gemaakt, wel eenige denkbeelden overwogen. Bijvoor beeld een huis in te richten en daarin eenige gezinnen onder te brengen, hetgeen voor de menschen aangenamer zal zijn, terwijl men dan over en weer zijn vrijheid behoudt. Meubelen, huisraad en beddegoed zullen wel ten gebruike worden gegevenAmersfoort is zeer weldadig en zal ook thans een beroep op medewerking niet onverhoord laten. Wellicht zal er óok eenig geld noodig zijn, ofschoon de hier bedoelden niet geheel van middelen zijn ontbloot. Hoofdzaak zal zijn, hun onderdak te verschaffen. De kleine Israelietische gemeente gaf een schitterend voorbeeld door zeven geloofs- om 't even hoe lang de oorlogstoestand ook dure. Zou dan het overig deel der bevolking willen achter blijven De heer Gerritsen meende, dat het plicht was, aan deze ongelukkigen te toonen, dat men met hen meevoelt. Hit best ware, uit het straks te kiezen definitieve comité een sub-commissie te vor men, welke in Den Haag eens gaat kijken en zich in contact stelt met de centrale com missie uit de verschillende vereenigingen in den lande. Middelerwijl zouden de overigen de zaak hier kunnen voorbereiden, opdat we gereed zijn als hier gezinnen komen. De heer Van der Wal had met veel belangstelling het gesprokene aangehoord, doch meende, dat goede wil alléén niet vol doende, en volkomen gereed zijn, zelfs voor zeer langen tijd, het meest noodig is. De heer Gerritsen meende, dat de stad genooten voor het feit moesten worden ge steld. Als de commissie naar Den Haag is geweest, weten we wat er noodig is. De heer Van der Wal erkende dit.De kans van slagen zal grooter zijn als de com missie ooren en oogen den kost heeft ge geven en zaken kan meedeelen, die harten en beurzen en kasten weer openen. Het is een eenvoudig sigarenpijpje, waarop natuurlijk in blauw, de kleur der drank bestrijding gedrukt Rookt een goede sigaar En nimmer een bokje. Komt nooit in de kroeg En drinkt nimmer een slokje. In den meest letterlijken zin wordt dus allen de drankbestrijding in den mond gegeven. Het Centraal bestuur van Liefdadigheid hervat aanstaanden Dinsdag zijn zittingen. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 1 ol/2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/o uur, prof. dr. H. L. Oort, uit Leiden. Doopsgezinde kerk. Voorm. io>/2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (I.angegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5Y2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uuri ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 9% uur, godsdienstoefening. Avond 5'»4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. g'/o uur, godsdienstoefening. 1 Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. I Voorm. to uur, godsdienstoefening. 1 Avond 5 uur, godsdienstoefening. De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst* houdt Maandagavond haar jaarvergadering. Ter Centrale V. P. N.-veiling waren gister aangevoerd 19998 kipeieren, die werden ver kocht voor f 6.50 tot f 8.50 per honderd. Eendeieren deden f5.60 tot f6, kalkoen eieren f 7. De markt was kalm, met goede vraag naar bruine eieren. De 58 jonge hanen golden 23 tot 27 cent per Kilo, de 8 jonge hennen .50 tot 80 cent, j yarkenslfo* de 70 oude kippen 30 tot 38 cent, de 2 oude hanen 33 cent en de 32 jonge eenden 30 tot 50 cent per Kilo. De volgende veiling van slachtgevogelte zal plaats hebben aanstaanden Maandag en en vervolgens des Woensdagsmiddags van iedere week, tot de «doodvreetsters* zijn op geruimd. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over zessen, die van de overige voertuigen om tien minuten over half zeven zijn aan gestoken. AMERSFOORT, 25 September 1914. I Appelen f 3.— a f 8.—. Peren f 4.a f 10.— Nieuwe aardappelen f o.a fo.— Zand- aardappelen f 2.— a f 2.50. Hoendereieren j f6.90— a f7.50 per 100 stuks. Bruine eieren I f7.50 a f8.50 p. 100 stuks. Grasboter fi.30 juf 1.50 per Kilo. Kippen fo.óo a fo.oo. Kuikens f 1.a f 1.30. Piepkuikens f 0.30 a I fo.8o. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.50. a fo.90. Jonge eenden fo.— a fo. Hazen fo.a fo.Wilde konijnen f o.—. a fo.Tamme konijnen fo.50 a f 1.per j stuk. Duiven f 0.40 a f 0.50 per paar. Vette varkens f o.— a f o.—Magere varkens f 10.— af 15.—Zeugen f 40.— a f 55.—. Biggen f4.— a f 10.Vette koeien fo.a fo. Aangevoerd waren ongeveer220 heet. Appelen, 200 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 100 heet. Zandaardappelen 80 000 stuks Iloendereierenst. Eendeneieren; 500 Kilo GrasboterVette Varkens 20 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 250 Biggen; 15 Zeugen. Morgen is alhier alleen geopend de apotheek van den heer I). II. G. Ittman, Langestraat 9. liefdadigheid. Wie voor een ander uit liefde arbeidt, maakt, zonder het te willen, iets voor zich zelf, dat sterker en hechter is dan hetgeen vereeniging den heer N, G. VAN DE STADT, de aarde ooit zal voortbrengen. 1 Zuidsingel 12. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Centraal-bureau op DINSDAG 29 SEPT., namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschcntijds tot den Boekhouder der Heer en Jjej LiGKus geven kenni een ZOON. 1 Den Haag, Cej J Amersfoort, J W Begin OCrl AVONDCURSUS^ Naaien ei knippen! Schoolgeld f Aanmelding bij 4 Schilder valkestraat 2 Eerste 1 (llazenwassclerij b. Het PLAATSE] te AMERSFOORT de offerte van bruiue iicoij capucijnere en c. rijst per II d. gort e. wintertuin Aanbiedingen ingewacht tot 1 2 October 2 uur fli R[j| LA] liet Steun-I behoeve van zijn I volen voor Mocht iemand te staan, zoo gelit lij te doen ten Stadn Amersfoort, 2G De Seen Jongmensch, tijde acht met nf zonder Brieven onder rot» Bureau der A mersfa gracht 9. N.V. Koiiinl vh. WESSA WORM Opga V edert uw vee merk de „8 mes uitmuntende door h en voedingswaarde eere-dipi negen god

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2