Donderdag I October 1914. No 8474 64e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. 7&SDEHIKi AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post fx. 15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. SOHTEGHACHT 9. Postbus 9. KENNISGEVINGEN. VI.EESCHPRIJZEN. De slagersvereenigingen hebben met ingang van 1 October de prijzen per pond aldus vast gesteld Rundvleesch (lappen en gehakt) 55 cent. Kalfsvleeech 75 cent. Varkensvleesch 50 cent. Vet spek 45 cent. Mager spek 50 cent. Vette varkenslappen 40 cent. Rundvet 40 50 cent, een en ander uitsluitend winkelvleeech, aan den winkel afgehaald. De Burgemeester, Van KANDWIJOK. Amersfoort, 30 September 1914. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens schrijven van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van 25/29 September 1914, 4e Afdeeling, no. 3129, in de Gemeente Renswoude een geval van miltvuur is voorge komen. Amersfoort, 30 September 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDVVIJCK. l)e vlceschprijzen. De Slagerscourant* waarschuwde reeds voor lang tegen uitvoer van vee naar om liggende landen, wees er op, dat die uitvoer te groot was en de prijzen van vleesch en spek daardoor hier te lande te zeer zouden oploopen, en schreef 21 Sep tember Duitschland heeft het komende gevaar ingezien en bepaald, dat kalveren, wegende minder dan 75 K.G., alsmede vrouwelijke, nog geen 7 jaar oud zijnde runderen, ge durende drie maanden niet geslacht mogen worden. Ziedaar een maatregel, om, met het oog op de vleesch verzorging in de toekomst, te voorkomen, dat de veeteelt zal te gronde gaan. Doch wat doet Nederland? Als deze run op den veestapel blijft aan houden, zal niet alleen in de naaste, maar ook in den verre toekomst iedere Gram vleesch duur gekocht wordendan zal het er voor allen, en niet het minst voor den ;minderen man, allertreurigst uitzien. »Laat ons de hoofden koel houden», heette het in het begin der crisis, en het is wel noodig, die woorden thans eens in herinne ring te brengen. Wij hebben gelukkig een zeer voordeelig aardappelen jaar, de prijzen zijn zeer laag en wat zou er nu tegen zijn, met een deel daarvan de varkens te voeren? Toegegeven, dat dan de aardappelen wat duurder wordenmaar, wat hebben we aan goedkoope aardappelen, als zelfs een beetje vet bijna niet te krijgen is voor hen, voor wie de aardappel de hoofdzaak van het dagelijksche voedsel is? Een «tekort aan vee* moet tot eiken prijs voorkomen worden, anders zullen we dit tekort nu, en in de toekomst nog jaren lang, op gevoelige wijze ondervinden. Gevoelen we tot op zekere hoogte het noodelooze van een verbod tot uitvoer van huiden, aan den anderen kant moeten we met kracht opkomen tegen de leerexpor teer, exporteer uw vee, anders verhongeren we door en tengevolge \an den overvloed*. Wij daarentegen zouden willen zeggen draag zorg, dat ge voorzien zijt, anders zult ge niet door uw overvloed, maar door uw goedgeefschheid tegenover het buitenland verhongeren. Als Nederland den onbesuisden uitvoer van vee niet spoedig stop zet, pleegt het op het voorbeeld van Europa zelfmoord. In de maand Juli (dus vóór den oorlog) was de gemiddelde prijs voor eerste quali- teit varkens op de Rotterdamsche veemarkt 47 cent. Onder den sterken invloed der crisis liep die prijs met Augustus terug tot 33 a 34 cent (ie kwaliteit). Thans is de noteering voor ie qualiteit varkens op de Rotterdamsche markt 62 a 64 cent. Men ziet, dat de slagers wel genoodzaakt werden, den prijs van vleesch en spek te verhoogen. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend om 10 uur een godsdienstoefening gehouden voor jongelie den en 's avonds om 7 uur een dienst voor de gemeente. In de religieus-socialistische samenkomst hoopt 's avonds om 6 uur ds. N.J. C. Scher- merhorn, uit Nieuwe Niedorp, te spreken over: Stelt in prinsen geen vertrouwen. Sedert 1 September wordt in de Her vormde kerk op den Hof iederen Woensdag avond halfacht een gebedsure gehouden. De dienst duurt precies een uur en de zitplaatsen zijn vrij. Talrijk is dan ook telkens de opkomst. Woensdag 7 October a.s. hoopt de veld prediker, ds. W.J. Meiners, in de gebedsure voor te gaan. Voor het Classikaal bestuur van 's-Graven- hage werd gisteren met goed gevolg het Godsdienstonderwijzers-examen afgelegd door den heer A. C. Brörens, beambte aan het gesticht >Kinderzorg«, alhier. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in September ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f32 209 en daaruit terug gevraagd f32 37M7- Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18 968, tegen 18 936 ultimo Augustus. Er zijn dus 32 nieuwe boekjes bijgenomen. Verleden jaar September werd ingelegd f49 054-52 en teruggevraagd f41 705.68. De winterdienst ten Postkantore, die in gewone tijden steeds op 1 October begon, zal pas later worden ingevoerd, zoodra de treinenloop meer geregeld zal zijn. Thans worden er telkens nog treinen ingelegd. Uit den regenmeter hier is in September na 11 regendagen afgetapt 93.2 m. M. neerslag. Tot den 9den was het absoluut droog; van den 9den tot den 20Sten viel er iederen dag neerslag, den iaden zelfs 31.3 m. M. van 20 tot 29 was het wederom droog. Den i4den werd afgetapt 11.6, den i8den 10.7 en den zosten 10.2 m. M. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met do. 353 het pensionaat >Saint Louis*, Utrechtsche straatweg. In >Staatblad< 456 is opgenomen het Kon. besluit tot bescherming van mollen en kik- vorschen. De beoefenaars van deze jachten mogen daarvan wel kennis nemen. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is aan de Besturen van Ge meenten met een gemeentelijk werkloozen- fonds of waar werkloozenkassen gevestigd zijn, zoomede aan vakbonden en vakvereeni- gingcn, die een werkloozenkas hebben, een circulaire gericht over die kassen. Ook daarop zij de aandacht van belang- hebben gevestigd. Beide stukken liggen te onzen bureeleter lezing. De Gemeentebesturen hebben van Gede puteerde Staten namens den Minister van Öinnenlandsche Zaken een aanschrijving ont vangen om de leverantiën aan de Gemeente in dezen tijd zoo spoedig mogelijk te vol doen, desnoods terstond het verschuldigde voor het reeds geleverde te betalen. Deze maatregel is een uitnemend voorbeeld voor anderen. De belastingbiljetten zijn reeds in ieders bezit en daar de meesten wel in staat zijn, direct het geheele bedrag te betalen, is dit natuurlijk zeer gewenscht daar dan de Ont vanger over ruim kasgeld heeft te beschik ken. Van alleszins bevoegde zijde wordt bericht, dat de Regeering beslag zal leggen op de in ons land voorradige tarwe en tarwemeel. De hoeveelheden, welke bij de meelfabri kanten beschikbaar zijn, zullen dezer dagen worden opgenomen en onder bepaalde voor waarden zal van Regeeringawege tarwe ter beschikking worden gesteld van die meel fabrikanten, die aan de te stellen voorwaarden zullen voldoen. In verband hiermede zal binnenkort ook een herziening plaats hebben van de maxi mum-prijzen van tarwe, tarwemeel en rogge en zullen de maxiihum-prijzen worden vast gesteld voor roggemeel en voor verschillende broodsoorten. De aanvoer van tarwe voor Regeerings- rekening zal geregeld worden voortgezet. De Regeering heeft ook een belangrijke partij buitenlandsch meel in Amerika aan gekocht, welke op het oogenblik onderweg is naar Nederland. De maximum-prijs voor tarwe is door de Rëgeering vastgesteld op f14 per 100 K.G. en zal niet worden verhoogd, óok al ver wacht men een stijging van de Amerikaan- sche tarweprijzen. Het verschil in prijs van de door de Re geering aangekochte Amerikaanache tarwe en den maximumprijs van f14 per 100 K.G., waartegen het graan door het Rijks-graan- distributiebureau aan de handelaren zal wor den geleverd, wordt door de schatkist gedra gen. De Regeering is tot dezen maatregel over gegaan om te voorkomen, dat de broodprijzen zullen stijgen, waardoor in hoofdzaak de volksklasse zal worden getroffen. De verloting van het aquarel, door mejuf frouw M. van Wisselingh vervaardigd ten be hoeve van het steun-comité, heeft f 50 opge bracht. Wie volgt dit goede voorbeeld In een vorig nummer waagden we de onderstelling, dat het steun-comité voor dezen winter de taak zou overnemen van de Ver- eeniging tot uitdeeling van spijs aan behoef- tigen. De Secretaris van laatstgenoemde vereeni- ging deelt ons thans mede, dat zij zal trach ten de uitdeelingen te doen plaats hebben als vorige jaren. Met de vereeniging hopen we, dat het berichtje niet van nadeeligen invloed zal zijn op de inschrijvingen, welke, zooals gewoon lijk, in deze maand zullen plaats hebben en die we ten zeerste aanbevelen. In plaats van den heer H. C. Oudegeest, te Utrecht, die voor zijn benoeming heeft bedankt, is aangesteld als leerares in Steno grafie aan de Handelsschool mejuffrouw G. Reijnders, hier. De voordracht voor leeraar in de Engelsche taal en handels-correspondentie aan die school bestaat uit de heeren D. Heulshoff, onder wijzer bij het Mulo-onderwijs te Amster dam, en C. van Apeldoorn, leerares aan de Rijks-kweekschool voor onderwijs te Maas tricht. De heer M. van Lingen, wien na 45-jari- gen dienst bij het R. K. bijzonder onderwijs, van welke de laatste 26 jaren hier, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, vertrok heden naar Hees, bij Nijmegen. Zij een nog lange rust zijn deel. De heer B. J. Windsant is bevorderd tot Commies der telegrafie ie klasse. De heer A. van Weezei Errens etaleert thans in de kunst-vitrine van Valkhoft's boekhandel een groote crayon-teekening: Aan de Eem. Het concert-bureau Stoker Reddingius, te Hilversum, dat met het oog op de tijds omstandigheden meende hier dezen winter geen concerten te doen geven, heeft op verzoek van vele mtzieklielhebbers besloten, hiertoe wel over te gaan. Met het oog op het ongeregelde internatio nale verkeer is het echter niet mogelijk, nu reeds de juiste datums der concerten vast te stellen. Het voornemen is, te geven 4 con certen in abonnement a f 5 bovendien wordt een beperkt aantal kaarten tegen verminder den prijs beschikbaar gesteld, speciaal voor musici en leerlingen. Het eerste concert wordt zeer vermoe delijk gegeven einde October door mevr. Elly Ney-Van Hoogstraten, piano, en dei. heer Willy van Hoogstraten, viool bij ver hindering waarschijnlijk prof. Carl Friedberg. Even als vorige jaren zal van deze abon nementsconcerten wel een druk gebruik worden gemaakt. De voetbal-competitie wordt aanstaanden Zondag hervat. Quick gaat naar Z. A. C. te Zwolle H. V. C. ontvangt hier «Hertog Hendrik*, uit Arnhem. De verwachting, die we uitspraken, dat de zaal te klein zou zijn om allen te bevatten die, opgeschrikt door de convocatie om de afdeeling van de Ned. vereeniging van volks- en school baden op te heffen, gisteravond ter vergadering zouden zijn, is wel zeer teleur gesteld. Doch de hoop, dat de afdeeling in stand zou blijven, is bewaarheid. Na lange discussie verklaarde het Bestuur zich bereid, aan te blijven althans tot de December-vergadering. Tijd gewonnen, is veel gewonnen. De Minister van Justitie heeft den Directeur van «Lotisico* doen meedeelen, in geenerlei overleg of onderhandeling mei de directie van Lotisico te willen treden, maar den gang van zaken te zullen afwachten. Een 4-jarig zoontje van wed B. Kr., uit de Teutstraat, dat wilde kastanjes trachtte machtig te worden, is gistermiddag in den Weversingel gevallen. Toen men het weer op den wal had ge bracht, bleken de levensgeesten geweken cn vermocht geen hulp meer te baten. Een poosje geleden kregen we bezoek van een zich noemend oud-leeraar in Fransch, die een ijselijk verhaal ophing van ziekten en allerlei bezoekiigen en ten slotte schrijfbe hoeften te koop aanbood. De man bleek het adresboek goed te heb ben bestudeerd en duchtig informatiën te hebben ingewonnen. Omgekeerd werd inmiddels ook naar hem geïnformeerd en toen bleek, dat zijn voor naam en zijn woonplaats niet overeenkomen met die, op zijn visitekaartje vermelddat hij bierhuishouder is geweest, bedelbrieven schrijft, en wat niet al. Een aansporing te meer om zich te her inneren het: «geeft toch nooit zonder onder zoek*. De politie stelde op transport een minder jarigen jongen uit Zwolle naar Amsterdam en een uit Amsterdam naar Nijmegen, ter wijl zij twee gevangenen uit Amsterdam naar Groningen geleidde. De 33-jarige recidivist, van hier, die door de Rechtbank te Utrecht tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens diefstal van 5 kippen te Barneveld, is thans door het Gerechtshof te Amsterdam in hoo- ger beroep veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Geëischt was twee jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Een goed schipper vindt, hoe zwart de nacht ook zij, altijd nog wel een sterretje waarnaar hij zijn scheepje kan sturen. T7it den Omtrek. He* Hoogheemraadschap «De Bunschoter veen- en veldendijk* zal binnenkort aanbe-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1