Stadsnieuws. venhage bijgewoond en daar ervaren, dat ons devies »Het moet!» dient uitgebreid tot »Het moet nu». Elke trein, elke boot, elke tram brengt nieuwe massa's vluchtelingen aan. Rotterdam is in rep en roer; Gouda kreeg opeens 600 menschenook hier zullen we er heel onverwacht zooveel krijgen. En we moeten dan gereed zijn. 't Is een onbe schrijflijke misère waarin deze menschen zijnde meesten hebben niets anders dan hetgeen ze aan u2bben. Daarom helpt ons, zorgt, dat de wekelijksche bijdrage wordt verdubbeld en wij zullen het werk doen. Mejuffrouw Leinweber vroeg of niet, als elders, een groot gebouw wordt ingericht met èen algemeene keuken. De Voorzitter: Le mieux est souvent l'ennemi du bien. Intusschen is reeds overlegd of ook op andere wijze in de huisvesting kan worden voorzien. Doch laat ons, in af wachting, eerst dit eene afdoen. Als U ons daartoe in staat stelt, door ook anderen op te wekken ons een wekelijksch bijdrage te geven, dan zullen we het andere niet nalaten. Ik hoop, dat de vergadering, welke ik thans sluit, tot gevolg moge hebben een nieuwe propaganda-tocht door de stad. De Penningmeester verzekert me. dat hij niet éen kwartje zal weigeren. Aan het antwoord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen der beide afdeelingen van den Raad zij het volgende ontleend. Ofschoon ons college den indruk heeft gekregen, dat de Raad in het algemeen de strekking van deze Begrooting heeft begrepen, komt het niet ondienstig voor, er nogmaals op te wijzen, dat het ramen van bedragen het uitvoeren van de werken niet onvoor waardelijk in zich sluit. Zoolang geen Koninklijk besluit is ontvan gen, waarbij een nadere regeling van de jaarwedden van den Burgemeester, de Wet houders, den Secretaris en den Ontvanger is goedgekeurd, dienen de tegenwoordige bedragen te worden uitgetrokken. Terstond na de goedkeuring van de Begrooting 1914 is met de uitvoering van het besluit betreffende de huisnummering en bet aanbrengen van straatnaamborden aan gevangen. De geheele boekhouding der bevolking moest in verband hiermee worden gewijzigd, zoodat geruime tijd moest ver- loopen eer met het aanbrengen van de nieuwe nummers kan worden aangevangen. Intusschen heeft de aanbesteding voor de levering van de nummers plaats gehad en weldra wordt met het aanbrengen een begin gemaakt. De plaats gehad hebbende brand in de Birkt, in het afgeloopen voorjaar, heeft de behoefte doen gevoelen aan het spoedig aanwezig zijn van verbandmiddelen. De afkeuring van vee geschiedt door den Keurmeester voor vleesch en vee. Zulks neemt echter niet weg, dat diens hulp kan worden ingeroepen door den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren, wanneer deze op het spoor komt van mingewenschte hande lingen. Twee diensten zien meer dan éen. Een vergelijking tusschen Plaatselijke Werken en de Gasfabriek gaat, wat de rege ling der werkzaamheden betreft, niet geheel op. Voor een geregelden gang van zaken aan Plaatselijke Werken, die vooral nu noodig is, opdat de voorbereiding van de voor uit voering vatbare werken op tijd gereed zal zijn, hebben wij het noodzakelijk geacht, een plaatsvervangend teekenaar aan te stellen. Het is niet juist, dat tot opruiming van de torentjes aan de Kamperbinnenpoort is besloten. In de zitting van 28 October 1913 werd een motie aangenomen van den vol genden inhoud »De Raad, van oordeel, dat in het belang >van het verkeer de torentjes moeten wor- verwijderd, gaat over tot de orde van den dag». Deze motie heeft aanleiding gegeven tot een nadere bespreking, met het resultaat, dat den 27 Januari 1914 over dit punt een onderhoud werd verzocht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Op dit verzoek werd nimmer antwoord ontvangen. Ons college is van oordeel, dat, nu de Raad eenmaal boven vermelde motie heeft aange nomen, de beslissing over den te volgen weg geheel bij den Raad berust. Voor de restauratie van den Onze Lieve Vrouwe-toren is f 4000 uitgetrokken, waar van f 2000 wordt terugontvangen van het Rijk. De werkzaamheden kunnen niet wor den onderbroken. Vroeger was de post f8000, doch op ver zoek dezerzijds is bepaald, dat voortaan jaarlijks f4000 zou worden verwerkt. Ook aan ons college is gebleken, dat het onderhoud der straten niet bevredigend is, al moet daarbij worden bedacht, dat het tel kens opbreken der bestratingen groote schade doet aan een goeden weg. Overwogen wordt of door het straatwerk in eigen beheer te nemen, hetgeen eerst in 1916 mogelijk is in verband met de bestaande overeenkomst, geen verbetering zal worden verkregen, vooral ook om een goede samenwerking tusschen de verschillende takken van dienst krijgen. De voorbereidende werkzaamheden voor het te maken trottoir in de T.angestraat zijn nog niet beëindigd. Verschillende omstandig heden hebben er toe meegewerkt, dat er geen snellere voortgang met dit werk kon worden verkregen. Het marktvraagstuk is bij den Raad aan hangig en verwezen naar de afdeelingen. 1 Iet resultaat van deze vergadering dient te worden afgewacht. Omtrent den toestand van de brug bij de Kattekamp en de vraag in hoeverre de Ge meente macht bezit, eventueel op verbetering aan te dringen, werd een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat de noodige aanschrij vingen zijn verzonden. Reeds lang wordt het opruimen van de pompen overwogen. Een onderzoek naar het water, dat de pompen geven, wordt thans ingesteld. Na afloop van dat onderzoek zal memden Raad in de gelegenheid stellen, een beslissing te nemen. Het aanbrengen van waterspoeling in de urinoirs is overwogen, maar om de hooge kosten, die daaraan zijn verbonden, is geen voorstel gedaan. De voorgedragen post van f 900 voor de aanstelling van een opzichter bij de Ge meente-reiniging wordt teruggenomen. De reorganisatie zal nader worden overwogen. Het subsidie, dat aan de Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij is toegekend, bedraagt f 800 plus de helft van het verlies, In ver band met het in de zitting van 26 Mei 1914 genomen besluit, waarbij voor 1913 de garanten van hun verplichting werden ont heven, alsmede met het oog op de tijdsom standigheden, die zeer zeker niet zullen nalaten, invloed te oefenen op het verlies, is een hooger bedrag geraamd. Bij het beoordeelen van de loonen der concierges mag wel rekening worden gehou den met de bijverdiensten, waartoe hun be trekking de gelegenheid geeft. Het is twijfelachtig of het aanbrengen van een centrale verwarming, vooral in bestaande scholen, voordeel zal opleveren. Het bedrag, uitgetrokken voor een school arts, is, als bezuiniging, voorloopig terugge nomen. Omtrent de verbetering der verlichting van den Eemmond hopen wij nog dit jaar een voorstel te doen. De proces-kosten komen voor rekening van de Waterleiding. Op de begrooting voor dit bedrijf is geen bedrag geraamd. Zulks gaat bezwaarlijk, omdat men omtrent de hoegrootheid van het bedrag niets kan bepalen. Bij de stichting van een veldwachterswo ning bij den watertoren moet rekening worden gehouden met de omgeving. Het gebouwtje zal zich hierbij zooveel mogelijk moeten aanpassen. liet juiste bedrag is f 5000. De reden van de raming der Inkomsten belasting is eenvoudig te zoeken in het ver krijgen van het noodige evenwicht. Het kohier voor 19!4 bedraagt circa f143000, waarbij nog komen de suppletoire kohieren. De opbrengsten hiervan worden geacht weg te vallen tegenover de reclames en de vertrekkende personen. Hieruit blijkt, dat de raming lager is dan het vermoedelijk te ontvangen bedrag over 1914. In hoever de tijdsomstandigheden nadere voorzieningen noodig maken, kan nog niet worden gezegd. Ons college blijft ook ten deze waakzaam, Aan het plaatselijk telefoonnet is alsnog aangesloten met no. 356 G. J. H. Gelsing, kruidenier. Hof 48. Het postkantoor zal zoolang de dienst het toelaat met ingang van Maandag voor postzaken weer geopend zijn tot 's avonds negen uur. Belgische spaarbankboekjes kunnen, voor inleggers die werkelijk contant geld noodig hebben, op den voet van Nederlandsche boekjes worden aangeboden aan het Post kantoor, onder de in België geldende bepa lingen. Het is een lust om te zien hoe hulpvaar dig Amersfoort is. Vanochtend kwam de tijding, dat ook hier een 500 uitgewekenen zouden komen. Het stroomde onmiddellijk aanbiedingen om hen onderdak te verschaffen en vanmiddag reeds werden door een groot aantal dames karrevrachten dekens en beddegoed, enz. huis aan huis in ontvangst genomen. Zoodra zij komen, vinden ze hun bed gespreid en zooveel mogelijk als in gereed heid gebrachteven goed als de 9500 geïnterneerde militairen voor wie een der Infanterie-kazernes is bestemd. De heer B. Kramer stelde zijn leesbiblio theek kosteloos beschikbaar voor de uitge wekenen. Met dat al mogen we onze eigen nood- druftigen niet vergeten. Maandag gaat de spijs-commissie rond voor haar goed werk. Moge zij een ruim onthaal vinden bij de stadgenooten, die zeker óok wel zullen bedenken, dat zij tevens kookt voor »Kindervoeding«, welke vorigen winter aan bijna 8000 kinderen een warm maal en kousen en schoeisel ver strekte. Denkt men er óok om, uitgelezen couranten en tijdschriften ai' te staan voor het Militair hospitaal, waar thans rond 150 patiënten zijn. De muziek-vereeniging Harmonie», direc teur de heer C. H. Stoetzer, geeft aanstaan den Dinsdagavond op het Plantsoen haar derde volks-concert. De vereeniging Willen is kunnen» speelt morgenavond op verzoek in de cantine der kazerne voor bereden wapens. De Donderdagavond onder voorzitting van mr. J. C. Graaf Van Randwijck ten Raadbuize gehouden vergadering van aandeelhouders in de op te richten Midden- stands-credietbank voor Amersfoort en om streken werd bijgewoond door 33 aandeel houders, uitbrengende 65 stemmen. Nadat allen op verzoek van notaris Joh. Knoppers de presentie-lijst hadden getee- kend, opende de Voorzitter de vergade- dering en stelde hij aan de orde het vast stellen der Statuten, die te voren aan de deelhebbers in druk waren toegezonden. Amendementen daarop werden niet ingediend. Het verzoek daartoe is door de voorloopige commissie gedaan om, zoo noodig, ruggespraak te kunnen houden met de Algemeene Neder landsche Middenstands-credietbank. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden, zoodat aanstonds kon overgegaan tot behandeling artikelsgewijze. De 30 artikelen werden zonder noemens waarde redactie-wijziging aangenomen en gingen, behalve artikel 6, alle onder den hamer door. Artikel 3 omschrijft het doel en luidt in zijn geheel De Vennootschap heeft ten doel: a. het verleenen van credietaan Midden stands-instellingen binnen een nader te be palen kring, met Amersfoort als middelpunt en zulks uitsluitend ten behoeve van het bedrijfscrediet van den Middenstand b. het verleenen van bedrijfscrediet aan winkeliers en klein-industrieelen en in het algemeen aan allen die geacht kunnen worden tot den handeldrijvenden en industrietien Middenstand te behooren binnen een nader te bepalen kring, met Amersfoort als midden punt; c. het incasseeren van wissels of ander handelspapier. d. het beleggen van beschikbare en van bij haar gedeponeerde gelden. Van de werkkring der Vennootschap is uitdrukkelijk uitgesloten de handel in effec ten, ook voor tijdelijke geldbelegging; van deze bepaling is uitgesloten het nemen van aandeelen in de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-credietbank en de Centrale Middenstands-credietbank tot zoo danig bedrag als de .Directie raadzaam zal oordeelen. Artikel 6 bepaalt, dat in de overeenkomst van crediet-verleening de crediet-trekkende zich jegens de Vennootschap aansprakelijk moet stellen tot een bedrag van 20 pCt. van het verleende crediet, voor verliezen, door de Vennootschap te lijden. De heer E d. van Vollenhoven zou wenschen, dat bij de crediet-aanvraag direct 5 pC't. werd gestort en rentegevend belegd. De 20 pCt. zou dan langzamerhand ontstaan en tevens zou een reservefonds wor den gevormd. Houdt iemand op, crediet- nemer te zijn dan ontvangt hij ook zijn geld met de daarop gekweekte rente terug. De heer Van der Meiden achtte een op die wijze gevormd reservefonds een reservefonds zonder beenen. Immers de ere- dietnemer zou dan met een wellicht aanzien lijk deel der reservekas naar een concurrent kunnen gaan. De heer V e e n s t r a vreesde, dat iemand die f 10 000 noodig heeft, zal aanvragen f 10 600. De crediet-aan vraag zou dan noode* loos worden vergroot zonder practischen zin. De Voorzitter herinnerde, dat het surplus van 20 pCt. is vastgesteld op uitdruk kelijk verlangen van de Nederlandsche Bank, zoodat er niet meer aan te tornen valt. De heer K 1 a a s s e n vroeg of, als men geld wil hebben van de Bank, men dan rente moet betalen en hoeveel. De Voorzitter antwoordde, dat het Bestuur geen gratis crediet zal geven en dat de rente afhangt van den gewoonlijk zeer variabelen rentevoet. De heer Smit vroeg of iemand, die zich heden te Amersfoort vestigt, reeds morgen crediet kan krijgen. De Voorzitter meende te mogen verzekeren, dat de naastenliefde zeer groot zal zijn en ieder crediet krijgt, die maar een h"el solied onderpand geeft. De artikelen en het geheele reglement werden vastgesteld z. h. st. De Commissarissen werden gemachtigd, de akte van oprichting te doen passeeren. Aan de orde was hierna de benoeming van Commissarissen, De Voorzitter herinnerde, dat de taak van voorbereiding thans was afgeloopen en dat ieder volkomen vrij was in zijn keu2e en volstrekt niet gebonden aan het voorloo. pig comité. Spr. stelde voor, thans 5 Commissarissen te kiezen en het bij art. 14 toegestane zeven tal aan te vullen als omliggende Gemeenten toetreden met inwoners van die Gemeenten Bij eerste stemming werden gekozen de heeren mr. J. C. graaf Van Randwijck met 5s, A. R. Vecnstra en N. Veis Heyn beiden met 59, Joh. H. van der Meiden met 55 en Th. Sanders (Snoekheuvel) met 54 stemmen. Aan den laatste, niet ter vergadering aan- wezig, zal bericht worden gezondende overige heeren namen de benoeming aan graaf Van Randwijck en de heer Veis Heyn tot tijd en wijle de zaak marcheert. De Voorzitter dankte namens het nu afgetreden voorloopig comité voor het geno ten vertrouwen, en bracht dank aan notaris Knoppers, die zooveel moeite zich gaf voor het tot stand brengen der Bank. Spr. deelde ten slotte mede, dat er bijna 300 aandeelhouders zijn. Ten minste moet dit aantal afgerond en daartoe zullen ver schillenden van de aanwezigen vrienden en kennissen aansporen, ook aandeelhouder te worden (de aandeelen zijn groot f 100 waarop moet gestort f 20). Om te voorkomen, dat bij de mondelinge propaganda, hoe ook te goeder trouw, onvoorzichtige beloften worden gpdaan, zal uit Amsterdam een klein geschriftje worden gezonden aan ieder, die er belang in stelt. De vergadering werd hierna om half tien gesloten. Een woord van dank voor het zeer vele, dat de voorloopige commissie heeft gedaan voor den middenstand is hier zeker op zjjn plaats. De Luthersche kring zal op 30 dezer een Luther-avond geven. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond zal dezen winter ver moedelijk slechts éen lezing doen houden. Den 20 October zal prof. dr. B. D. Eerd- mans spreken over De beteekenïs der crisis uit historisch-religieus standpunt. Het jaarboekje van <len Utrechtschen Provincialen Voetbal Bond voor 1914/1915 is verschenen. H. V. C. gaat morgen naar P. K. C\, te Zwolle. Aan de Centrale eiervelling werden gister verkocht 19 237 kippeneieren voor f7.80 ;i f9.25 per honderd. De eendeneieren deden f,5.75 a fó.25, De 267 oude kippen golden 27 tot 12 cent per Kilo, Bij dr. F. A, F. Grone man is neerge streken een blauwe postduif, aan een der pootjes gemerkt 13 --5839. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisseling», l.an gestraat 118 bij de Kamp. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende weck uiterlijk om tien minuten over half zes, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst te tien minuten over zessen worden aangestoken. Acht niet alles verloren al is er ook veel verloren. Een brok van het gezonken schip is dikwijls nog een reddingsplank. 1'KtiDIKISKUKTKiM. Zondag 11 October. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10H, uur, ds. Hooykaaa. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. P. B. Westerdijk, uit Amsterdam. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, prof. dr. P. A. E. Sillevis Smit, uit Amsterdam. Avond .i'/a uur, prof. Sillevis. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 9:i/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9j/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Iturgorljjko Stuud van Amersfoort van 2 tot en met 8 October. GEBOREN Willem, z. van Willem Willemse 011 Rei- niera van Klcinwee. Jacoba Ilandrika, d. van Jacobus Hcndrikus van Barlingcn e» Paulina Antonia de Graaf. Adrianus, z. van Johannes van Eijkelenburg en 'Irijntjc van der Meulen. Albertus Johannes, van Johan Frederick Broekhuisen en Johanna Geertruide Scheerder. Cornells Josepnus

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2