Stadsnieuws. de wet van den sterkste is, en die haar ver vaardigers in staat moet stellen hun eigen code en verplichtingen vast te stellen, ten einde gewapend te zijn tegen de nieuwe oorlogsmiddelen onder water en door de lucht Mogen wij de aandacht van den gezant van Engeland in Den Haag vestigen op deze ergerlijke bekleeding van een neutraal land, dat eerlijk zijn plicht poogt te doen jegens al zijn buren, dat zijn onzijdigheid tot eigen groot verlies met alle krachten oprecht hand- haait en Britschen schipbreukelingen en geïnterneerden zeker geen reden geeft om er over te klagen, dat Nederland een onzij dig land is. Wij weten, dat de Britsche Regeering zich voortdurend welwillend heeft getoond jegens ons land en de bezwaren gevoelt, welke onze positie meebrengt. Maar als onze Regeering zóo strikt zorgt, dat onze pers de neutraliteit jegens Engeland niet schendt, dan mogen wij vragen of de Britsche Re geering niet eveneens de Britsche pers kan waarschuwen om Nederland niet te beleedi gen en te hoonen. Is er iets meer grievends te bedenken dan het voorstel om Zeeland dat met Hol land het hart van Nederland is door Engeland te laten koopen; en dan op te merken, dat bij den vrede tóch deze grens aan België gegeven moet worden, en dat, evengoed als de twee geallieerden in Turkije met geld veel vermogen, Engeland in ons land geld besteden kan? Als een van sensatie levend jingo-blad dit had geschreven, zouden wij de schouders ophalen en zwijgenmaar dit weekblad heeft naam en overweegt hetgeen het zegt. Tevens vragen wij of de laatste regels van het opstel wel overeenkomen met die waar deering der rechten van neutralen en van dien eerbied voor het volkenrecht, tot hand having van welke Engeland verklaart thans oorlog te voeren. Wanneer weekbladen als «The Saturday Review» dus als de felste militaristen schrij ven en zulke voorstellen doen, rijst de vrees, dat de eerbied voor wet en volkenrecht reeds meer dan geschokt is in Engeland, waarvan neutrale mogendheden dus notitie zullen moeten nemen. De Britsche pers houdt zich bijzonder bezig met ons vaderland, hetgeen begrijpelijk genoeg is. Maar die belangstelling gaat on gelukkig een enkelen keer gepaard met groote onwetendheid. Telkens blijft uit hetgeen geschreven wordt, dat men zich het Nederlandsche volk voor stelt als in volkomen rust rijk wordend door zijn handel in dezen oorlogstrijd Eenige Engelsche bladen betreuren het bovendien zeer, dat Nederland onzijdig is en hadden liever, dat het partij had gekozen voor Duitschland. Tot deze behoort de »Spectator«, een ander weekblad, dat veel invloed heeft. Hel zegt in zijn laatste nummer»Wat Groot Brittannie het meest kon helpen, zou zijn het partij kiezen van Nederland voor Duitschland. zoodat het een ons vijandige Staat werd. Dat Nederland onzijdig is, is Ksn hulp maar een belemmering voor ons. onzijdigheid beeft ons beroofd van onze vrijheid in de Noordzee. Men denke eens hoe Frederik de Groote en zijn opvolgers dat vraagstuk zouden behandeld hebbenWij op peren niet de mogelijkheid, dat wij hun diplo matie tot ons model zullen kiezen, maartus- schen deze en het ultra groot ontzien van Nederland, dat wij getoond hebben, ligt een wijd veld*. Hierop zal het weekblad heden terug komen. Dan zullen wij dus kennis maken met >the ultra-consideration which Engeland has shown to Holland*. Voorwaar, dag aan dag wordt meer en meer getoond hoe de bezwaren toenemen voor neutrale Staten. Neetraliteit is een zwaar harnas, dat een weinig beschermt, maar ontzaglijk drukt en vrije beweging belemmert. En wie in het harnas geprangd zit, kan enkel slagen op vangen met zijn harnas, maar mag geen zwaard gebtuiken voor tegenaanval. Intusschen dringen wij er op aan, dat de met zwaar harnas zóo drukkend beladene niet bovendien beleedigd worde door den eisch, dat hij als iemand, die alles voor geld over heeft zijn kinderen verkoopen zal. In verband met de noodigc werkverschaf fing, in verband met de tijdsomstandigheden, werd in de Raadsvergadering van i Septem ber een blanco-crediet verleend voor de werken aan de Zuidzijde van den Berg. In de voorstellen worden de volgende wij zigingen gebracht De Kalkweg zal een breedte hebben van 20 M., waarvan 6 M. verhard. De wandel paden worden voorloopig niet verhard, in verband met het leggen van de buizen. Het profiel zal zijn een rijweg van 6 M., met daarnevens een grasrand van 0.50 M., aan weerszijden een rijwielpad en een ruiter pad van 2.50 M.; daarnaast een grasrand van 1 M., met beplanting van éen rij boomen langs »de boomen eei. wandelpad van 3 M. Voor den aanleg van den Kalkweg werd geraamd f 26 580deze kosten verminderen met f5000, daar de teersteenslagweg op advies der Wegen-commissie van den A. N. W. B. zal worden vervangen door een steen- slagweg, welke geteerd zal worden. Plantsoenen. Over den aanleg der beplantingen langs de aangelegde wegen aan de Zuidzijde van den Berg en langs de baan der Ooster stoom tram hebben B. en W. het oordeel ingewon nen van den heer J. A, Copijn, boomkwee- ker te Groenekan. Overeenkomstig diens advies, stellen zij den Raad voor, de volgende beplantingen aan te brengen: Wegen Berg-Zuid: langs den Dievenweg, Amerikaansche eikenlangs den weg, even wijdig aan den Utrechtscheweg en den weg langs de villa van Van Vollenhoven, bol vormige acacia'slangs den weg van den Utrechtscheweg voorbij de villa van Bak huis, iepenlangs het verlengde van de Anna Paulownalaan, bolvormige acacia's; langs den weg van, den Utrechtscheweg voorbij de villa van dr. Wagtho, pluimiepen langs den weg van den Utrechtscheweg voorbij de villa van Middelburg, groene en bruine beukenlangs den weg, van den Utrechtscheweg langs de villa van De Groot, beuken. De boomen zullen worden geplant op een onderlingen afstand van 10 Meter, behalve de acacia's, die op een afstand van 8 Meter zijn gedacht. Langs de trambaan zijn gedacht vier rijen boomen, en daarvoor te gebruiken beuken voor de buitenste en Amerikaansche eiken en acacia's voor de binnenste rijen. Met het planten dezer boomen is de be planting niet voltooid, maar voorloopig ach ten B. en W. het aanbrengen der genoemde boomen voldoende. De kosten worden begroot voor de wegen Berg-Zuid op f 1588, en voor de beplanting langs de trambaan f 1260. B. en W. stellen ten slotte aan den Raad voor, het aan Volkshuisvesting II* mogelijk te maken, uitvoering te geven aan haar verdere plannen, door ook de overgebleven gronden van haar terrein, aan den I.iendert- scheweg, vol te bouwen. Daar zouden dan naast de 88 nog verrijzen 42 woningen en een badhuisje met bovenwoning en lokaal voor den toezichthoudende beambte. Da kosten van de stichting der woningen wor den geraamd op f97 500 en die van het badhuisje op f 10 000. Daarvoor vraagt de vereeniging een voorschot volgens de Wo ningwet van f107 500, benevens een jaar- lijksche bijdrage van f 400 in de exploitatie kosten van het badhuisje, waarvan het tekort wordt geraamd op f 600, doch waarvoor van particuliere zijde f 200 per jaar is verzekerd. B. en W. meenen, dat de Gemeente de helft van het resteerend tekort voor haar reke ning mag nemen, mits het Rijk evenzeer f 200 bijdraagt. B. en W. vragen een crediet van f7500 voor het aanleggen en rioleeren van den weg, welke is geprojecteerd ter breedte van 12 M.; de bouwvereeniging zal de rioleering voor de helft en de bestrating geheel haar voor rekening nemen. Kolonel P. S. R. Wolterbeek zal zich, in verband met zijn benoeming tot Directeur administrateur van het Weduwen- en weezen- fonds der militaire officieren van de zeemacht, metterwoon vestigen te 's-Gravenhage. Daardoor zal dus eerlang moeten voorzien in een vacature in de Gemeenteraad, 3e district. In bet vorige nummer konden wij slechts den hoofdinhoud opnemen van de door Bur gemeester en Wethouders aan de Raadsle den verzonden stukken. Zij vinden thans een plaats. Wegen Berg. B. en W. dienden hun voorstellen van 30 Juli tot aanleg van verschillende wegen en tot uitbreiding van bet net der gasfabriek en der waterleiding en tot het leggen van kabels voor Jevering van electrischen stroom, welke voorstellen onder den indruk van de mobili satie den 3 Augustus van de agenda werden afgevoerd, thans opnieuw in. Burgemeester en Wethouders hebben een enquête geopend, zoowel onder winkelhou ders als onder het daaraan verbonden per soneel, ten einde te komen tot vervroegde winkelsluiting bij Gemeentelijke verordening. Mogen belanghebbenden er nu óok voor zorgen, dat alle zeer duidelijk gestelde vragen worden beantwoord. Ter zijde van den hoofdingang van het post- en telegraaikantoor is thans aange bracht een nachtschel. Zij is echter uitsluitend bestemd voor mili tairen, die na kantoortijd dienst-telegrammen hebben aan te bieden. delijk ook hier volgende week geen witte brood worden gebakken. De schepen met graan, door de Regeering in Noord-Amerika aangekocht, zijn echter onderweg, zoodat er weldra weer tarwebloem zal kunnen gemalen. Dr. E. Kruisinga is benoemd tot lid der examen-commissie voor de akten Engelsche taal. De heer H. Slagter staat op de voordracht ter benoeming tot Hoofd eener school te Coevorden. De ellende in eigen stad, ten 1^} gevolge van den oorlogstoestand, is voor een oogenblik schuil ge- y$) gaan onder de vloedgolf van leed uit het Zuiden. Vergeet echter de eigen werkloozen en half-werk- !$g} loozen niet. Helpt hen bewaren voor verval tot armoede. fê) Zendt uw bijdragen of uw tor- ||j zeggingen aan het st run-comité, ten Stadhuize, hamer no. f>. Mevrouw de weduwe J. Zandijk—Van de Gumster heeft aan de Ned. Hervormde ge meente vermaakt f 5000, vrij van rechten en kosten. Den 29 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Chr. Pleines, eigenaar van de Koninklijke zeepfabrieken «De duif», thans te Den Dolder, aan den Grooten Kop pel hier, in een zeer bescheiden perceel, zijn eerste zeeppoeder maakte. Was het aanvankelijk het plan, dit feit feestelijk te herdenken, waartoe, vooral ook met het oog op de groote vlucht, welke dit bedrijf heeft genomen, alle reden bestond, de tijdsomstandigheden deden den heerPiei- nes besluiten, af te zien van een feest. Wel kwam er niet de geringste storing in het bedrijf, zoodat het geheel kan voldoen aan de kolossale aanvraag, doch het medegevoel voor anderer leed sprak óok een woordje mee. Heden liet de heer Pleines 7000 stukjes harde zeep uitreiken aan de hier geïnter neerde Belgische militairen. Aan het plaatselijk telefoon-net is thans aangesloten met no. 357 het bureel der Genie, Kortegracht 10. In overleg met de Bakkerspatroons-ver- eeriigiug en de Broodfabriek zal zeer vermoe Het overleg van onze Regeering met het Duitsche opperbestuur omtrent den terugkeer der Belgische vluchtelingen heeft tot een gunstig resultaat geleid. De terugkeer is toegestaan van de vluch telingen niet alleen naar Antwerpen en de naaste omgeving, maar naar geheel België. Een proclamatie gelijk aanvankelijk in het voornemen der Regeering lag zal hieromtrent niet worden uitgevaardigd, maar de Burgemeesters zullen worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk opgaaf te doen van de personen, die naar België wenschen terug te keeren, opdat dezen van Regeeringswege daarheen zullen kunnen worden vervoerd. Alleen dienstplichtige mannen zijn van dezen gunstigen maatregel uitgezonderd, aan gezien de Duitsche Regeering heeft mede gedeeld, dat dezen bij hun terugkeer in België krijgsgevangen worden gemaakt. Met de geestelijke verzorging van de R.K. geïnterneerde militairen is belast abbé Th. de Ridder, aalmoezenier van het Belgische leger; met die van de Hervormde militairen ds. J. Pannebakker cn de heer K. Teeling. Een 6000 geïnterneerde Belgische onder officieren en minderen zullen met een dag of veertien van hier vertrekken naar het Zeisterkamp, waar winterbarakken voor hen worden gebouwd. Men geve hun toeh geen burgerkleeren. Als zij er al in slagen, de grens te bereiken dan worden zij gevangen genomen en zwaar gestraft. Tilly Koenen en Louis Robert hadden gisteravond niet zulk een talrijk gehoor, toen zij in de Groote kerk een concert gaven voor het plaatselijk steun-comitó, als ze anders wel plegen te hebben. Slechts het achterste gedeelte van het schip en een deel der zijbanken waren bezet; maar dan ook heel dicht. De reden? Zoo heel velen zijn morgenen middag en avond bezig voor de vluchtelin gen zoo heel veel moet nog gedaan of weer voorbereid worden, dat de dames en de heeren, die thans al hun vrijen tijd wijden aan onze gasten, geen minuutje over hebben voor zich-elven, zelfs niet voor hoog muzi kaal genot als gisteravond werd geboden. Ook schijnt het concert niet zóo bekend ge weest te zijn bij de Belgische officieren. Er waren er, doch lang niet allen. En of hun hoofd er wel naar staat? j liet spreekt wel vanzelf, dat, waar twee zulke eminente en hoogbegraafde kunste naars samenwerkten, en superbe geheel werd verkregen. Hartgrondigen dank aan beiden voor hun belangloosheid en voor het genot, dat ze alle aanwezigen deden smaken. Kathleen Parlow, de terecht gevierde violiste, zal i2 November hier weder een concert geven. Quick ontvangt hier morgen P. E. C., uit Zwolle. Woensdag vergaderden, aldus »De Eem- bode«, in het gebouw van den R. K. Volks bond de leden der R. K. coöperatieve ver eeniging Helpt elkander*. Zij kozen met bijna algemeene stemmen tot Penningmees ter-boekhouder der coöperatie den heer S. Butselaar, die, na het bedanken als zoodanig door der. heer H. Zeeman, deze functie reeds tijdelijk waarnam. Tot Bestuurslid werd gekozen de heer P. van Kalleveen. In den Raad van commissarissen waren twee vacatures; in deze werd voorzien door de benoeming van de heeren W. Roodestein en C. van Hamersveld. Ter sprake kwam de noodzakelijke ver hooging der broodspijzen, veroorzaakt door het in prijs stijgen der grondstoffen. De Voorzitter uitte den wensch, dat juist nu de leden hun bakkerij zouden steunen. Bij de rondvraag werden nog eenige in lichtingen gevraagd en verkregen, waarna de goed bezochte vergadering werd gesloten. We herinneren aan de lezing van prof. dr. B. D. Eerdmans voor de plaatslijke af- deeling van den Ned. Protestanten Bond op aanstaanden Dinsdagavond. Men zie de advertentie hierneven. Een wielrijder uit Driebergen, die Donder dagmiddag op den Leusderweg reed, gevoelde zich plotseling onwel en viel, eer zijn tocht genoot hem kon ter hulp komen, van zijn fiets. Dr. Van Enst, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Ter gister gehouden Centrale eierveiling van de V. P. N. werden verkocht «3 551 kipeieren voor f8 a f9.70, de eendeieren voor f 6 a f6.40. Voor 12 oude kippen werd betaald 41 tot 50 cent per Kilo, voor 3 jonge banen 50 cent per Kilo en voor 4 eenden 45 cent per Kilo. Naar de heden gehouden St. Gallen-paar- denmarkt werden aangevoerd 350 paarden, 80 hitten en 20 veulens. De prijzen waren: paarden xe soort f400 tot f 500, werkpaarden f 250 tot f 400. slacht- paarden f70 tot f140, hitten f70 tot f 150, en veulens f 100 tot f200. Er waren geen buitenlandsche kooplieden de handel was daardoor zeer gering. Morgen is hier alleen geopend'de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 12. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om tien minuten vóór half zes, die van de overige voer tuigen oru tien minuten vóór zessen goed helder branden. Zoolang gij nog den last van óen uwer medemenschen kunt verlichten, is het uw plicht, te geven. Uit don Omtrok. Een jongmensch uit Nijkerk, dat uit Noord- Amerika terugkeerde om hier te voldoen aan den oproep tot mobilisatie, is door de Engelschen gevangen genomen en ook ge houden. Thans stelt zijn vader pogingen in het werk om dezen „Dutch" los te krijgen. Lijst van de a; ter post bezorgd* welke, wegens oc; seerden, niet k« de eerste helft da BrieiJ Bloemendaal, D.i Goor, B. van Kuipers, Mej. Lkj Nieuwenhuizen, m Schut, Soer, I. Teeseling, mej. Wall Bake, Woudenberg, j, V Columbusstraiui i zonder adres. 1 Briefkxa Breedveld, Epskamp, A. Gelderman. Kok, R. Koekoek, R. Peters, J. (2 stub I Stapper, J. (4 sits® Toienstra, 15. I Janssens, M. M. f Kallenbacli, C. Meer, II. v. d. Mol, A. Mulders. Oever, Cor v, <i. Oven, K. II. 'JP Stockum. J. I'll. Stenis, C'. Termeer, mej. Vial, A. Zufang, Irma, 3 zonder adres. 26 drukwerken, j Herinnerd wordt De achtste lijst van het Kon. Nationaal steun-comité heeft aan giften of toezeggingen f -'7 455 52. Het totaal van het tot en met 10 October toegezegde of ontvangene is f 550 422.32. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 October. Evang. Luthersche kerk. Voorm. xo'/a uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk. Voorm. 9 uur, ds. Donner. Voorm. 101/2 uur, ds. Teerink. Chr. iereforrneerde gemeente. Voorm q3/* uur, godsdienstoefening. Avond .5 '/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. xo uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistische samenkomst. Avond 6 uur, mejuffrouw Jac. Mossel, uit Amsterdam. Appelen f 3-"" f 10. - NieuweaaP aardappelen f-M' f«.- a fS-70 f f8.70 a f9.25 P-' a f 1.65 Per K. Kuikens f 1.- fo.80. Ganzen fo.50. a fo.80- J«S Hazen to.- a'* 4 fo.- Tamme stuk. Duiven fo-» varkens f 0.—11 j a fo.-- f'Aa„gev«!iI «j Appels»- 7» h*d appelen-'»» sKs llocwH .,M Kno Magere Varken'; slagerij: "5" ngs

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2