Advertentiën. M.H.J. VAN LENT Flinke dienstbode SAFE IE y BERN. I Nicolaï i December in het Nuts-departement •preken over ,Jan Companie van toen, en rijn achterneef van nu". De heer F. Schuyleman, Algemeen Secre taris van de V. P. N.t heeft tegen i Januari aanstaande ontslag gevraagd. De heer H. B. Beaufort schrijft in het jongste nummer van het V. P. N.-orgaan over het proef-fokstation voor pluimveeteelt, dat naast >Birkhoven> in wording is: Reeds meermalen ontvingen wij de vraag boe het toch stond met het fokstationzelis ontvingen wij reeds een verzoek om het te mogen bezichtigen, met welk verzoek wij eenigstins verlegen waren, daar er nog niets te zien is dan boomen, bosch en wei. Wij zullen ons maar niet verdiepen in de lijdensgeschiedenis, die vooraf is gegaan, doch mededeelen hcj de zaak nu staat. Nadat de Tweede Kamer in Juli de sup- pletoire Landbouwbegrooting voor dit jaar had goedgekeurd, brak kort daarna de oolog uit en bestond er ernstig gevaar, dat d« heele zaak nog van de baan zou worden geschoven. Gelukkig kunnen wij nu mededeelen, dat de Eerste Kamer in haar laatste zitting de gelden voor het prosffokstation heeft toege staan, zoodat spoedig met den bouw kan worden begonnen. Evenwel heeft de Regeering als eisch fssteld, dat het ontbrekende kapitaal ad 7000 door belanghebbenden moet worden bijeengebrachteen deel van dit kapitaal is reeds geplaatst, doch voor bet meerendeel bij belangstellenden. Slechts twee Afdeelingen der V. P. N. hébben hun steun verleend; van de andere Afdeelingen boorden wij nog niets. Er zijn meerdere Onder-afdeelingen, die voldoende in kas hplfben en zelfs bij de Boeren leenbanken geld hebben uitstaan. Zou het niet welbegrepen eigenbelang zijn, indien men voor dit geld aandeelen nam in de geldleening voor het Proeffokstation De rente is 4 pCt en is gegarandeerdde aandeelen zijn groot f 100. En waar geen geld in kas is, zouden daar de leden geen 25 centen per hoofd kunnen afdragen Indien ieder lid van de V. P. N. zulks doet, zijn wij gered. Wij zouden zoo gaarne zien, dat de leden van de V. P. N. ook in dezen vorm hun belangstelling toonden in de oprichting van het Proeffokstation voor Pluimveeteelt. Laten de Onder-afdeelingen de gelden ver- zamelenen ze ons toezenden. De pluimvee-consulent schrijft in het zelfde nummer Pluimveehouders houdt uw hoofd koel in deze moeÜlijke tijdenhet voer wordt duur, maar ook de eieren worden duurder. Er is geen enkele reden voor U om uw pluimvee voor een spotprijs van de hand te doen. Dom, buitsngewoon dom is het om, zooals keel wat landbouwers doen, hun jonge hennen vwor f 1 per stuk te verkoopen. Reeds nu Ih de prijs der eieren zeer boog en dit zal in de toekomst niet minder worden. In België is de hoenderstapel door de Duitschers opgegetenalles schoon op. In GaliciC-, een der centra van eierpro- ductie in Oostenrijk, hebben de Russen bij den eersten inval een groote opruiming gehouden ondpr de hoenders; in de kelders lagen daar milhoenen eieren in de kalk, ook die hebben de Russen zich laten smaken. Wat er overblijft, zal het Oostenrijksche leger zelf wel verorberen. Uit Rusland mogen geen eieren worden uitgevoerdde eieren zijn daar laag in prijs, in tegenstelling met bier, met, als gevolg, dat een belangrijk deel van den hoender stapel wordt opgegeten. In Oost-Pruisen, waar de Russen zijn binnen gerukt, is, blijkens berichten in de Duitsche bladen, de boenderstapel verdwenen. In Noord-Frankrijk is geen levende kip meer over. In Turkije, waar óok heel wat eieren van daan komen, is de toestand ook al niet roos kleurig! Zoolang de oorlog duurt, blijft de uitvoer uit Rusland verboden of is bij onmogelijk Duitschland, Frankrijk en Engeland betrekken jakrlijks milliarden eieren uit Rusland; dus zal «en groote eiernood bet gevolg zijn. Hooge prijzen zijn dus te verwachten. Is de oorlog voorbij, dan zal er overal een zoodanige opruiming onder de hoenders zijn gehouden, dat de toevoeren zeer zullen verminderer en bijgevlg hooge prijzen te maken zijn. Wij waarschuwen dus onze pluimveehou ders zijt verstandig, ruimt de banen en de bennen ouder dan twee jaar op. doch behoudt uw goede leghoenders. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N. hier werden gister aangevoerd 8066 kipeieren, die alle werden verkocht voor f8.30 tot f 10.73 Per honderd. De eendeieren golden f6.10 tot f7.50; de kippfen 40 cent per Kilo, de jonge banen 40 tot 50 cent per Kilo. Altijd maar weer vragen maar waarlijk, 't kan niet anders en ik doe het keusch niet voor mijn genoegen. Heeft iemand nog een kinderwagen te missen? En hospitaaldoek? I Zoo ja, wil dit dan even berichten aan j den heer M. S. de Pool, Bergstraat i hoek 1 Juliana-plein, telefoon 133, die dan gaarne 1 iemand er om zendt. Bij de Donderdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht: het winkelhuis met tuin en werkplaats op het beste gedeelte der Langestraat no. 35, uitkomende aan de Mooierstraat en in eigen gebruik bij de erven mejuffrouw de weduwe B. F. Luycx, groot 3.30 A, voor f14 35° aan den heer J. A. J. I.ohmann (Nieuw Parijs), en het winkelhuis met erf aan de Langestraat no. 53, met uitgang op de Oude Vischmarkt, groot 80 c. A., voor f6450 aan den heer P. Meeusen. Het woonhuis met groote schuur, waarin stalling, aan de Teutstraat no. 34, groot 1,30 A., werd opgehouden voor f2250. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan gestraat 118, bij de Kamp. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten vagende week worden aangestoken vijf minuten over half vijf, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten na vijven. Begeerte is blind slechts het verstand ziet helder. Met ingang van 16 December is benoemd tot Vice-president van den Raad van State mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud-Burgemees ter van Amsterdam, thans Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Sedert 1910 stelt Ferwerda Tieman's wijnhandel, te Amsterdam, zoo tegen St. Nicolaas een Hoytema-kalender ter beschik king van haar afnemers. Die voor 1915, de zesde in de even kostbare als prachtige reeks, is thans verschenen, in weerwil van de buitengewone tijdsomstandigheden, die ook het bedrijf van den wijnhandel in niet geringe mate aantastten. We zijp er de heeren ten zeerste erken telijk voor, dat zij desondanks toch weer besloten tot het doen uitgeven van den maandkalender, die ook ons is geworden een vriend van den huize, in wien men iederen dag nieuwe goede hoedanigheden ontdekt en die ons iederen dag weer doet genieten van het ongeëvenaard talent van Hoytema, zijn vindingrijkheid orn telkens nieuwe bladen te teekenen en de schitterende artisticiteit, waarmede hij een zóo fraai geheel weet tfi bereiken. Ieder blad is een kunstwerk en een geheel opzichzelf. Vele bewonderaars van Hoytema's eigenaardige kunst bewaren dan ook al deze bladen trouw. Ziedaar een welsprekende hulde aan zijn talent. Hoe weet hij, zonder iets te herhalen, iedere maand opnieuw te karakteriseeren door vogels of ander gedierte des velds, door planten en bloemen. Iedere voorstelliag draagt het persoonlijk cachet van den kunstenaar, wiens neiging tot het humoristische nooit afdaalt tot charge of karikaturen. Van Hoytema geeft fantasieën uit het planten- en dierenrijk, waarbij de stemming prachtig en harmonisch is uitge drukt. Dit is ook hisrdoor te verklaren, dat hij zelf zijn ontwerpen op den steen teekent en dus al het mogelijke zelf doet om het fraaist denkbare geheel te verkrijgen. Gelijk bekend, is de kalender voor f 10 verkrijgbaar in den boekhandelde heeren Ferwerda Tieman voegen hem, als premie, dus geheel kosteloos, bij orders van min stens f 20 aan wijnen of bij bestelling van proefmanden, waarvan de samenstelling is bedoeld als uitnoodiging om kennis te maken met de prima-merken en kwaliteiten der verschillende wijnsoorten in hun welvoorziene kelders. De heer Oosterveen, hun depothouder hier ter stede, is gaarne bereid, nadere inlichtingen te geven. Door de uitgeversfirma P. Noordhoff, te Groningen, werden dezer dagen een 5000-tal tekstboekjes van den bekenden zangbundel <Kun je nog zingen, zing dan mee!» koste loos beschikbaar gesteld voor de militairen. Het tekstboekje, dat 105 volksliedjes bevat, is voor dit doel gestoken in een passend rood, wit en blauw omslag met teekening van Jan Sluyters, voorstellende twee zang lustige militairen, die bladerend in het boekje, vol belangstelling tal van bekende liederen vinden, waarvan de melodie hun is bijgebleven, doch de tekst door hen was vergeten. Door de groepscommandanten der stelling Amsterdam zijn reeds 2500 exemplaren aan gevraagd en tevens eenige uitgaven var. dien bundel met pianobegeleiding voor de vereenigingslokalen. Als ook de commandanten der troepen buiten de stelling Amsterdam de moeite willen nemen, een aantal van deze tekst boekjes aan te vragen bij de firma P. Noord hoff te Groningen, met opgave tevens van het aantal vereenigingslokalen met piano, dan zal zoolang de voorraad strekt aan dit verzoek gaarne voldaan worden. Het bekende Hnllandsrhe lied moge zóo stemming brengen op menigen langen avond. De 12e lijst van bij het Kon. Nationaal stcun-comité ontvangen bijdragen of toezeg gingen wijst aan een totaal va. f27 827.34. In het geheel is thans ontvangen en toe gezegd f741 592.34. AMSTEKDAMSCKK SNUFJES. Zeemanshoop f. Men schrijft ons uit Amsterdam De afbraak van't gebouw «Zeemanshoopc, op den hoek van Dam en Kalverstraat, is nu in vollen gang. Aan het einde van de volgende week zal het monumentale gebouw wel met de aarde zijn gelijk gemaakt. Ste vige mannen slaan met zware mokers tegen het metselwerk en de groote granaatblokken worden voorzichtig afgeneschen. Inmiddels is de Kalverstraat bijna versperd. Alleen over het eene trottoir kan men passeeren, en de menschen loopen hier dus den geheelen dag tegen elkaar op. Daartusschen staan nog enkele vrouwen, die kranten aan den man trachten te brengen. Adressen waarnaar thans veel wordt gevraagd. Plaatselijk steun-comité, Stadhuis, Kamer no. 10. Buikgordels voor leger en vloot, mevrouw Van den Bergh, Wilhelminastraat 5, en mevrouw Van Ittersum, Bernulphusstraat 1. Polsmoffen, zonder handbedekking, voor militairen, mevrouw Knoote, Muurhuizen 9. Wollen mutsen, voor militairen, mevrouw Meiners, Lange Bergstraat 22. Wollen sokken, voor militairen, mevrouw Van Reede, Oldenbarneveldtlaan 46, en mevrouw Frederiks, Kortegracht 9. Goederen voor uitgewekenen, de heer M. S. de Pool, Bergstraat 1. Lectuur voor het interneerings-depot te Amersfoort, bibliotheek Infanterie-kazerne. Bureau voor logies ten behoeve van hen, die te Amersfoort geïnterneerden komen bezoeken, Het Valkje, iederen avond van 8 tot 9 uur. Comité voor uitgewekenen, Kortegracht 9. Inlicbtings-bureau van het Ned. Roode Kruis, Kortegracht q. PREDIKBEURTEN. Zondag 15 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 101/2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'-/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk. Voorm. 9 uur. ds. J. H. Donner uit Breda. Voorm. io"a uur, ds. Teerink. Avond 5>/a uur, ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistische samenkomst. Avond 6 uur, in de Remonstrantsche kerk, dr. H. van den Bergh vanEysinga, uit Zutfen. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 6 tot en met 12 November. GEBOREN Hubertus, z. van Wilhelmus Venhorst en Alberta Maas. Gerarda Petronella, d. van Petrus de Waal en Gerritje de Vries. - Rudolf Willem, z. van Rudolf le Poole en Emilie Geertruida I-'aure. Johan. z. van Gerardus Bikkers en Maria van Dijk. Johannes, z. van Gerrit Snijders en Jansje Veenendaal. Johannes Dirk, z. van Johannes Breunis van Dijkhuizen en Wilhel- inina Cornelia de Gans. Teuntje, d. van Willem van Brummelen en Heintje van Loo. Hendrika Everarda, d. van Gerrit Johannes van 't Hof en Annetje Hemmers. Herma- nus Timotheus, z. van Wilhelmus Spijkeren Johanpa Vos. Reinier, z. van Reinier van Gulik en Johanna Martha Bleijenburg. Johannes Hendrik, z. van Hendrik Ritsma en Anna Maria Brouwer. ONDERTROUWD: Thoman Willem Jan Heyligersen Wilhel- mina Arnolda Kipp. Henri Adrien Frédéric Constant Entzinger en Barendine Reijnvaan. Evert van de Beek en Hendrika Achter. GETROUWD Jacobus Massing en Anna I.isette Louise Weiss. - Pieter Metz en Johanna Peterse. OVERLEDEN Philip Trouldcr, 65 jr., cchtg. van Bctje Aronson, overleden te Zeist, wonende alhier. Dirk Schipper, oud 58 jr., echtg. van Petro- nelal Kraandijk. Carolina Frederika Lize Steinvoorte, 4 mnd. Gerard Johan Ander son, 27 jr., otigeh. Jacob Vingerhoets, 7 md. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Cenlrual-bureau op DINSDAG 17 NOV., namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer n. G. van de STADT, Zuidsingel 12. Voor de deelneming, ons betooud bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd vader, betuigen wij IJ onzen harte!y'ken dank. Amersfoort It. J. van ltUYVEN. H. C. L. van ltUYVEN Dipkkkk. M. E. van ltUYVEN. Haarlem IJ. A. van RUYVEN. Den Haag F. J. F. H. van ltUYVEN. Amersfoort, 14 November 1914. Voor de vele bewijzen vau deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den heer Jbr. D. P. M. GRASWINCKEL, betuig ik mjjn hartelijken dank. A. E. F. GRASWINCKEL -List. Utrecht, 14 November 1914. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. O. VAN WEI-DEREN Imrou RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„NVittwelkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseering van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. AFDEELING AMERSFOORT. I C7IMO °P DINSDAG 17 NOVF.M- L£fc||alJ| BER a.s., des avonds K uur, in de Remonstrantsche kerk. j Spreker (lr. H. J. Toxopeus, te AMERSFOORT. I Onderwerp Het verschillend karakter van het Katholicisme en het Protestantisme. TOEGANG voor leden en hunne huis- genooten vrij; voor niet-leden 10 cent. "TTT-Il-f u degelijk en net SCH1LDER- VV lit enBEHANGERSWERK,tegen concurreerende prijzen, wendt u dan tot Schilder en Bellanger, VAI.KKSTRAAT 89-31. Telefoon 333 Eerste Amersfoortsche Glazenwasscherij en PaibewasscbiDg. HOOG LOON. GEVRAAGD in de Electrische slagerij van J. VAN uk VEGT, Spuisteeg 5 te Hilversum. N.V. Obiig «Het1 Sev,estig(1 Heden No. 1 f 2, Bloemeaj age] te melden bij AMRKNFOORT J WESTSINGEL Belasten 4 is) casso 1 Direct te Gem. zit. - of ziti met volledig pens» Adres Bureau J| Kortegracht 9. (Ii FRIET- te A Correspondents mr. ii. J. H Wl l-IIELI Zij stelt zich ta het verleenen t soonlijke ofzakelij) het incasseeren1 het ontvangen 1 rekening-courant. LAMA1S0N s Kantoor van tot t mr mnukstiiaai'#! Vertegenwi van het li# Ft* Electj: Insta|j

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2