Stadsnieuws. Advertentiën. de leening hetgeen ik voor onzen goeden naam niet hoop eventueel niet volteekcnd mocht worden, zal het verdere bij wijze van gedwongen omslag geplaatst worden bij de hoogstaangeslagenen, en wel pondsponds gewijze. naar gelang van het vermogen. De vrijwillig genomen aandeelen zullen een rente van 5 pCt., de gedwongen geplaatste een rente van 4 pCt. geven. Verder ligt het in het voornemen der Re geering, deze leening te beheeren als afzon derlijk fonds en in verband daarmede de aflossing te doen plaats hebben binnen een van den gewonen wettelijken termijn (40 tot 60 jaren) afwijkenden tijd, n.l. in 15 jaren, zoodat in 1819 de amortisatie volledig /al hebben plaats gehad. Hieraan is verder nog toe' te voegen, dat het bedrag dezer leening alleen dan vol doende zal zijn, indien de oorlog, met inbe grip van jijn directe gevolgen, niet langer meer duurt dan 6 maanden, dus tot Mei of Juni 1915. Zijn de normale toestanden om streeks dien tijd nog niet teruggekeerd, dan zal opnieuw in de behoeften der schatkist moeten worden voorzien. Over de ontvangst van dit voorstel bij de verschillende partijen valt, wat de rechter zijde betreft, nog weinig te zeggen. De mee ningen zijn daar op financieel gebied altijd vrijwel zonder andere vaste tendenz geweest dan de conservatieve lijn. En daar het voor stel der Regeering van dien aard is, dat het niet te zwaar of te lang op het nageslacht drukt, kan een voorstander van behoudende fir.ancieele politiek daarmede allicht beter meegaan dan met het meer radicale denk beeld van een oorlogsbelasting, hetgeen ook in den grond der zaak altijd een kapitaal onteigening blijft. I.inks is de horoscoop gemakkelijker te trekken. De sociaal-democraten zullen er waarschijn lijk tegen zijn. Een oorlogsbelasting ligt beter in hun lijn. De vrijzinnig-democraten zullen vermoede lijk meegaan met dr. Bos, en men zal dus waarschijnlijk het zonderlinge schouwspel zien, dat een vrijzinnig-democratisch Minis ter van Financien, iemand die vroeger in de partij een der leiding-gevende figuren was, den steun zijner partij zal moeten missen. Hetgeen de unie-liberalen willen, wordt ons geopenbaard in een artikel in «Het Vader land», vermoedelijk geschreven door een der financieele kopstukken van de partij, en waarin het denkbeeld aan de hand wordt gedaan, een oorlogsleening uit te schrijven, maar de geheele leening te delgen opkorten termijn (bijvoorbeeld 3 of 4 jaar) en, ten eiude daartoe in staat te zijn, een oorlogs belasting te heffen. Een oorlogsbelasting derhalve om de oorlogsleening te betalen. De schrijver licht dat denkbeeld toe met een drastische vergelijking: beter door het vuur geloopen dan er door gekropen. De vrije liberalen eindelijk denken over de zaak verre van eenstemmig. Terwijl in de industrie-kringen, die tot deze richting kunnen gerekend worden (men denke aan het uitstekende artikel van den heer Stork, in de »Nieuwe Crt«.) een sterke strooming is voor afdoening in eens, d.w.z. voor een oorlogsbelasting, zijn er andere, meer geneigd tot een conservatieve politiek in zake belas tingen, die aan het voorstel-Treub de voor keur geven. Het lot van dit voorstel, dat natuurlijk ook na zijn terugkeer van den Raad van State nog voor wijziging vatbaar is, valt dus moeilijk vooruit te bepalen. Naar men hier in welingelichte kringen verzekert, zou de hee:- Treub zijn lot aan dat van zijn wetsvoorstel verbinden en dus voornemens zijn. heen te gaan, indien zijn wet niet wordt aangenomen. Naar van andere zijde wordt bericht, is het advies van den Raad van State over het ontwerp Zaterdag aan den Minister van Financei£n gezonden. De Raad van State vereenigt zich met het ontwerp, hetwelk evenwel niet tot in alle bijzonderheden kon worden beoordeeld, wegens het verzoek der Regeering om spoedige terugzending. Slechts enkele opmerkingen, van vrij ondergeschikt belang, werden gemaakt. Het vvatsontwerp tot het aangaan van een geldleening of van geldleeningen tot 275 miliioen gulden en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en af lossing dier leening of leeningen is gister ingediend bij de Tweede Kamer. liet kantoor van den Gemeente-ontvanger en het bureau van den Controleur der Gc- meentc-belastingcn zijn sedert gister ver plaatst naar het perceel Koestraat 9, laatste lijk bewoond door den heer P. van den Hnoff. De Ontvanger heeft zijn kantoor beneden de betalingen móeten voortaan geschieden aan een loket terwijl de Controleur bo- ven zitting houdt. Mochten er wezen, die lichtelijk belang stellen in de inrichting van het nieuwe kantoor dan kunnen ze hun nieuwsgierigheid spoedig bevredigen. Eu ze doen daaraan te I meer goed, omdat de Ontvanger toch spoe- dig de achterstalligen zal doen vervolgen. De heer 11. J. Verhey is benoemd tot assistent der Oud-Katholieke gemeente, hier Aanstaanden Donderdag zal A. van Groene- stein zijn eerste lustrum kunnen herdenken als rijwielbewaarder aan het Post- en tele- graatkantoor. Met ingang van 6 December mag op het officiers-dienstkruis worden verwisseld het cijfer XXV in XXX door overste J. H. van der Hegge Zynen, overste W. J. Steinbuch, overste A. Copes van Hasselt, overste H. Wijs en majoor G. W. I'". Kpkema, I het cijfer XX in XXV door kapitein J. Bnys, kapitein B. Reynvaan, kapitein J. W. von Henning, kapitein F. Kohlbrugge en majoor-intendant C. M. de Kanter, j het cijfer XV in XX door ritmeester J. A. van Gellicum en ritmeester jhr. J. K. van Naersseti. I Het kruis voor !5-jarigen officiersdienst is met ingang van dien datum toegekend aan kapitein-intendant J. W. Jansen, ie lui tenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, le lui tenant-kwartiermeester J. W. Henderson en kapitein-apotheker L. J. Rohner. Zondag kwamen, behalve de Belgische officieren, ook hun dames bijeen in »Amicitia« om ter gelegenheid van den naamdag van den Koning der Belgen een telegram van gelukwensch te zenden aan Z. M. Na de hoogmis in de I.ieve Vrouwekerk werd door aalmoezenier De Ridder, geassis teerd door de twee andere Belgische gees telijken. het Te Deum gezongen, terwijl op de terreinen van het interneerings-depot bij de godsdienstoefeningen de Koning eveneens werd herdacht. Aan de commandanten der 10 inlernee- I rings-depots zijn verzonden lijsten van on- I bestelbare brieven voor geïnterneerden in I het inlichtings-bureau Roosendaal. Deze lijs- ten zijn voor administration van dagbtaden en plaatselijke commités verkrijgbaar Brug straat 23 te Roosendaal. Dit in verband met de omstandigheden, dat mogelijk viij rondloopen zij, die in 't adres als geinterneerd werden opgegeven. Spoedig volgt een lijst van vele honderden militairen, door familie te Antwerpen gezocht, welke het Antwerpsch Centraal bureel voor inlichtingen aan vluchtelingen, Kunstlei 64 te Antwerpen, in Nederland en in het bui tenland, oorlogsterreinen, hospitalen, depots van krijgsgevangenen, enz. zal verspreiden. De recreatie-zaal voor de uitgewekenen is sedert gister verplaatst van «Amicitia» naar »De Arend*. De groote zaal van »Atnicitia« is aan een groote schoonmaakkuur onderworpen en zal weldra weer dienst kunnen doen als gewone vergaderzaal. Bij de Rijks-postspaarbank is feitelijk bui ten werking gesteld het Kon. besluit van 3 Augustus, waarbij de termijn van terugbe uling werd verlengd van 14 dagen tot 6 maanden. Alles wordt weer voetstoots uitbetaald. Als we even terugdenken aan de water koude en den tergenden regen, een dag zooals we er in de komende maanden nog vele te wachten hebben, dan beseffen we pas goed hoe warme onderkleeding voor onze jongens aan de grenzen, op de kusten en in en vóór de forten zeer noodig is. Een buikgordel bewijst dan onschatbare diensten tegen koude en vochten dan te weten, dat ze voor slechts 30 cent kant en klaar te koop zijn bij mejuffrouw Van Wa- geningen en de firma Hamers een luttele uitgave, waarmee men zóo veel wel doet. We twijfelen er daarom niet aan of velen zullen een of meer gordels aan mevrouw Van den Bergh, Wilhelminastraat .5. of aan mevrouw Van Ittersum Bernulfusstraat 1, doen toekomen, opdat zij 25 November met een flinke bezending onze militairen kunnen verrassen. Nog even herinneren we .".an het concert, Donderdagavond ten bate van het plaatselijk steun-comité in de St.-Joriskerk te geven door de heeren Jac. Ph. Caro en G. van den Burr De voortreffelijke pianist Charlton Keith zal weder begeleiden. De soiree. Donderdagavond in De Arend* gegeven door enkele Belgische geïnterneer den ten behoeve van het stichten van een fonds om daaruit leermiddelen voor hun kameraden te bekostigen, heeft niet minder dan t' 275 opgebracht. Het ligt in hot voornemen, een dergelijken kunstavond te geven ten bate van het plaat selijk steun-comité Uit den aard der zaak was er slechts matige belangstelling voor ledenvergadering van de vereeniging Openbare leeszaal en bibliotheek, welke gisteravond werd gehou den in «De Keizerskroon»; hot vaststellen van een Huishoudelijk Reglement is nu een maal geen zaak, welke op zoo'n kouden avond als gister, de voorkeur heeft boven "t hoekje aan den haard. Met het Bestuur waren er slechts 28 leden. De notulen der vergadering vy-2Maart, toen 43 leden de vergaderingnMfwoonden, werden ongewijzigd vastgesteld. De 17 artikelen van het Huishoudelijk reglement vorderden nog geen twee uur en werden vrijwel ongewijzigd aangenomen. Slechts over artikel 6 was er debat, een oogenblik onnoodig scherp. Een lid wcnschte, dat, in verband met de convocatie voor een 1 vergadering, welke minstens 14 dagen te voren moet toegezonden, men ook minstens 14 dagen lid moet zijn om te kunnen mee stemmen zulks om overrompeling en over stemming van het Bestuur te voorkomen. Een ander lid zag daarin verkorting van het 1 recht der leden. Na een uur werd eerstbe- doeld amendement verworpen met 20 tegen 7 stemmen en t onthouding. Bij de rondvraag brak een lid ecu lans voor de landwcerlieden-leden en verzocht, hun een kist boeken toe te zenden, zoo noo dig onder toezicht van bijvoorbeeld een schoolhoofd bij hun tijdelijke garnizoensplaats. De Secretaris meende, dat de eenvoudig ste weg is, dat de leden aan een lid ter standplaats opgeven welke boeken zij wen- schen. Deze zouden dan in éen zending kun nen worden toegezonden onder de gebruike lijke voorwaarden. De vereeniging zou de kosten voor dc heenreis, dc gebruikers die voor het terugzenden voor hun rekening kun nen nemen. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat alles uitstekend loopt en dat het bezoek zoowel van de leeszaal als van tip uitleen bibliotheek steeds toenemen, terwijl verschei dene Belgische officiren zijn toegetreden als lid. Gedurende de afwezigheid der Ribliothe- cares heeft het overige personeel met voor- beeldigen ijver haar function waargenomen, zoodat er niet de minste stagnatie is geweest. Naar de Maandag hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd wagens met 1-950 pond kaas. De prijs liep van 33 tot 36 cent. De handel was zeer vlug. VOF.TBA I., 11. V. C. was dc cenige plaatselijke club, die Zondag een competitie wedstrijd had te spelen. in zooverre was dit gelukkig, dat zij dus ook maar de cenige was, die het slachtoffer werd van het zeer slechte weer. Eigenlijk vraagt men zich af of er bij zulk weer wel gevoetbald kan worden De n o nederlaag, die H. V. C. te Zwolle heeft geleden, is dan ook voor een deel te wijten aan het natte kleiveld, terwijl H.V.C. gewend is te spelen op een droog zandveld en Z. A. C. thuis was. De eenige lichtzijde van dezen wedstrijd is, dat hij een oefening is geweest, alhoewel geen zeer vruchtbare, voor den wedstrijd, op 22 dezer tegen Quick te houden op Dirk hoven. Dit zal dus dc eerste plaatselijke ontmoe ting zijn van het seizoen. Een voorspelling omtrent den uitslag is moeilijk te maken. Gezien 't vorig jaar zou men geneigd zijn op een overwinning van H. V. C. te rekenen. Is H. V. C. Zondag a.s. geheel volledig, hetgeen te Zwolle niet 't geval was. en Quick eveneens, dan zal 't zeker een spannende wedstrijd worden, in tegenstelling met de match op Birkhoven vati 't vorige seizoen. Het is dus te verwachten, dat een talrijk publiek Zondag naar Birkhoven zal komen, te meer daar een te voren vastgesteld pro cent van de bruto-opbrengst bestemd is voor het Amersfoortsch steun-comité. FUVI. Adressen waarnaar thans veel wordt gevraagd. Plaatselijk steun-comité, Stadhuis, Kamer no. 10. Buikgordels voor leger en vloot, mevrouw - Van den Bergh, Wilhelminastraat 5, en mevrouw Van ittersum, Bernulphusstraat 1. Polsmoffen, zonder handbedekking, voor militairen, mevrouw Knoote, Muurhuizen 9. Wollen mutsen, voor militairen, mevrouw Meiners, I.auge Bergstraat 22. i Wollen sokken, voor militairen, mevrouw Van Recde, Oldenbarneveldtlaan 46, en mevrouw h'rederiks, Kortegracht 9. Goederen voor uitgewekenen, de heer M. S. de Pool, Bergstraat 1. Lectuur voor het interneerings-depot te Amersfoort, bibliotheek Infanterie-kazerne. Bureau voor logies ten behoeve van hen, die te Amersfoort geïnterneerden komen bezoeken. Het Valkje. iederen avond van s tot 9 uur. Comité voor uitgewekenen, Kortegracht <f. lnlichtings-burcau va.i het Ned. Roodo Kruis, Kortegracht q. Nu er dezen winter wel niet veel zal komen van lezingen en bijeenkomsten meent het Bestuur der plaatselijke afdoeling van den Nedorlands'hen Bond voor Vrouwen kiesrecht, dat toch de band tusschen de leden niet geheel moet worden verbroken, en het stelt daarom voor. een dpel der contributie- gelden (te beginnen bijv. met f 25) te be steden aan wol voor het zelf breien van bivakmutsen voor onze soldaten aan de gren zen en in de forten. Daartoe noodigt hot Bestuur alle dames- leden uit om te beginnen met Vrijdag 20 November elke week een middag van 3 tot 5 uur samen te komen in «Ons Huis», waar de Bestuursleden nadere inlichtingen zullen geven en de gekochte wol zal aanwezig zijn. Ook geïntroduceerden, die helpen willen, zullen zeer welkom zijn. Goede opkomst en veel medewerking wordt verwacht. Met ingang van 20 Augustus worden werk/aam gesteld als kantoorbediende aan het Post- en lelegraaikantoor hier de dames M. V A. en E. M. 1.. Busch. I fet Concert-bureau 1 lans Augustin schrijft ons Het concert te Amersfoort van de ge vierde violiste Kathleen Pariow, dat aan vankelijk uitgesteld moest worden wegens het verblijf van Belgische vluchtelingen in »Amicitia«, is thans vastgesteld op Donder dag 26 dezer. Het programma is hoogst bolangv en bevat werken van Beethoven, Tschaikowski (concert d. kl. t Chopin, Schumann. Kreisli-r, Wieni Men doet hier in de laatste dagen weer sterk aan spionitis. Zoo kwam men ons gister met een vreo- selijk bedrukt gelaat vertellen, dat een stad genoot zou zijn gearresteerd, omdat er op zijn erf een betonnen vloer zou zijn gevon den. Er l'ggen er wel meer hier in den omtrek: niet alleen voor kippenhokken, tennisbanen, maar ook voetstukken voor motoren, snel persen en wat niet al. Maar- niemand zal daar toch in ernst geschutsstellingen in zien. Voor te vroeg is hulp genoeg, doch geen baat voor jte laat. ekkend Mozart, Cartier, Maarschalk Roberts, earl of Kandahar and Pretoria, is in den ouderdom van 84 jaar Zondag te Londen overleden aan longont steking, Donderdag opgedaan bij zijn bezoek aan de Kngclsch-Indischc troepen in ITank- rijk, van welke hij cere-kolonel was. i Heden overleed zacht en kalm, voorzien van de 11.11. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 7'.) jaar, onze gelietde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEdelfleb. heer F, P. C. J. Cujpers van Waaire. Gin 11 eken, J.CUYPE118 VAN WAALUE - Storm. Brussel, Ch. Baronesse VAN ZfJYLEN VAN NYKVKLT—Ccypkks. E. Baron VAN ZfJYLEN VAN NYBVELT en kinderen. Amersfoort-, M. Baronesse VAN OLDEN- MEL CtrrPKiw. A. Baron VAN OLDENNEEL. Huize Anneville, Ginucken, ':13 November 1014. OPENBAKfi LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrije toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken - Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2