Stadsnieuws en goede werken; het Protestantisme, dat het vagevuur niet kent, let meer op den inwendigen mensch en de geestesvrijheid (2 Corinthen 3 7). Het centrale punt van verschil i*, dat het Katholicisme het karakter draagt van een mysterie-godsdienst, terwijl het Protestan tisme dit karakter te eenen male mist. Teruggaand tot het begin van het Chris tendom en den tijd der uit het Oosten komende mysterie-godsdiensten, onder den invloed van Grieksohe wijsheid en beoefe- nieg van astrologie en astronomie (Paulus aan Rome 7 24 en 8: 19) herinnerde spr. aan de gedachte der allereerste Christenen, aan het eschatologisch karakter (de leer der laatste dingen dood, hemel, hel), aan de ge dachte dat de wereld met een half jaar of een jaar zou vergaan (vandaar geen opschrif ten in de eerst catacomben) en aan het soort verlossingsdierst van welke Paulus in zijn brieven gewaagt, en behandelde hij uitvoe rig de mysterie-diensten van Osiris, Isis, Serapis, Mythra, enz. in de 3e eeuw de groote concurrenten van het Christendom, wier grondtoon eveneens was een vertroos- tingsleer (I Corinthe 15, Paaschpreek, Chris tus opstanding), Paulus aan de Galathen 3:27) om ten slotte punten van overeen komst van den Iris-dienst en den Mythra- dienst met het Christendom aan te geven. De eschatologische prediking van Jezus Bekeert u, want het Koninkrijk Gods is nabije maakte al meer plaats voor een geor ganiseerde macht met haar eeredienst, haar sacramenten, haar priesters, haar canon van het nieuwe Testament, haar apostolische ge loofsbelijdenis, enz. De eerste sporen van die organisatie vin den we in de brieven van Paulus (vooral 1 Corinthe 15:29 met het zeer sterk ge kleurd magisch karakter, wel het meest spre kend uit den doop der dooden) en hun waar deering van doop en avondmaal als secre- inenten. Na zeer in den breede de sacramenlsleer van de Katholieke kerk te hebben uiteen gezet hoe de priester minister sacrament torum de middelen van genade uitdeel- in de plaats van den Godmensch-Christus, terwijl het Protestantisme geen bemoeienis van den priester te deze opzichte kent, ein digde spr. ongeveer: Katholicisme en Protestantisme vertegen woordigen twee typen van Christendom, welke beide aanknoopen aan het Nieuwe Testament, speciaal aan de brieven van Paulus, in welke tegelijk naar voren treedt een eenzijdige verlossingsleer met de sacra menten van doop en avondmaal (Katholicis me) en een waardeering van de geestelijk- zedelijke persoonlijkheid (Protestantisme). Het Katholicisme is als een eerbiedwek- wekd bouwwerk uit oude eeuwen, dat in zijn wezen zichzelf is gelijk gebleven en de tijden heeft kunnen trotseeren omdat het iets had te geven aan de zoekende, tobbende menschen (verlossing, bevrijding van schuld besef en hellevrees) en de bakens wist te verzetten met het getij, maar toch nog altijd heeft zijn karakter van de oude mysterie diensten. Het Protestantisme draagt veel meer het karakter van den nieuweren tijd, is nuchter der, wil men meer rationalistisch, en plaats en dit is het grooce voordeel zijn be lijders op zichzelf, stelt hen persoonlijk ver antwoordelijk voor hun levensrichting, omdat het den godsdienst erkent als iets zuiver persoonlijks. Waar in het Katholicisme de priester de vragen van hart en geweten beantwoordt, moet in het Protestantisme het geestelijk vrije en zelfstandige individu zelf zijn levens weg banen. Katholicisme en Protestantisme vormen oen tegenstellingin het eerste gaat het individu onderin het laatste, de gemeen schap. Kan uit de wisselwerking van die beide - een nieuwe religie worden geboren, in welke te gelijk een behoorlijke plaats wordt gela ten aan de persoonlijke gewetensvrijheid en zelfstandigheid van den mensch en aan de eenheid, die beter kan bewaard dan in het hedendaagsch Protestantisme. Spr. achtte het veiliger, zich niet te wagen aan profetiën en ongewisse bespiegelingen en besloot zijn rede met te memoreeren, dat hij trachtte aan te toonen, dat het Christendom begon als godsdienstige beweging onder het volk, vrij van alle cul tuur toen het van Joodscuen bodem was over gebracht naar Romeinsch land, het zich daar naar richtte en meer en meer aannam den vorm van een mysterie-godsdienst, waarbij het veel van zijn zuiverheid inboette'; het Katholicisme, hoewel levend in onzen I tijd, veel van dien mysterie-godsdienst heeft I behouden laan dr. II. J. Toxopeus: »IIct Christendom als mysterie-godsdienst", l'heol. Tijdschr. 1913 Ad. Jacoby «Die antiken Mysteriën Re- ligionen und das Christentum*, 1910. De artikels over »De godsdienstige ont wikkeling van Romec, Onze Eeuw 1913. Prof. P. D. Chantepie de la Saussaye Christendom en cultuurcJOnze Eeuw 1913. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan ds. Ten Cate. Over de viering van den naamdag van den Koning der Belgen schrijft een Vlaming aan >De Eembode* Vroeg in den morgen reeds waren Zondag de Belgische officieren op weg, en op hun wezen lag niet meer dat zwaarmoedige neen, een half weerhouden glimlach speelde op hun gelaatstrekken. Opgerüimd en fier uitgedost trokken allen naar hun verga derlokaal >Amicitia<. Hoe volkomen deelden alle opgekomeneu, door droeve omstandigheden gedwongen geïnterneerden, de gevoelens, door kolonel l.vssens zoo meesterlijk en met zulke van vaderlandsliefde gloeiende woorden uitge drukt. Gevoelens van ingehouden vreugde, van spijt, bewondering en innige verkleefd heid aan dien welbeminden, beproefden en onvermoeiden Vorst, wiens heldhaftigheid de wereld tot verbazing heeft gebracht. Wat deed het hun harte deugd, om aan die zoo edele gevoelens lucht te kunnen geven. Hoe krachtvol dan ook donderde het door de ruime zaal>Leve de Koning» na het le zen van het voorgesteld telegram, dat in aller naam aan Z. M. Koning Albert, H. K. H. Elisabeth en de Koninklijke familie werd toegezonden. Hartelijk ook juichten zij toe een tweede telegram, gericht aan H. M. Koningin Wil- helmina, waarin hun aller dank en geluk- wenschen werden geuit voor het gastvrije Nederland. Doch. last not leastde indrukwekkendste plechtigheid moest nog volgen. In volledig geta'. gevolgd door de muziek van het 7e linieregiment en een afvaardiging van 150 Belgische geïnterneerden van alle wapens, trokken zij naar de schoone Onze Lieve Vrouwekerk. In prachtgewaad, bijgestaan door den HoogEerw. heer Eock, pastoor-deken van Amersfoort, en zijn medehelper Jos. Nuyens, hief aalmoezenier De Ridder het plechtige Te Deum aan. Welk een indrukwekkend schouwspel daar, met hun aalmoezeniers van den voet des altaars geknield, die kloeke aanvoerders met hun troepen te zien staan hulde brengend aan den Koning der koningen. God loofden zij uit ter harte om de zichtbare bescherming, hun aangebeden Vorst verleend te midden der maandenlange doodsgevaren, die hij dagelijks torst met zijn onoverwonnen held- haltige krijgers. Hem lovend smeekten zij nochtans ootmoedig Zijne almacht, dat Hij zich gewaardigde Zich te ontfermen over hun dierbaar, wreedgeteisterd vaderland. Aandoenlijk was het schouwspel en hoe diep drong .n aller harten bij dien lof en smeek- zang tevens het »Te Deum laudamus Te ergo qmesumus tuis famulis subveni (U God loven wijD smeeken wij. dus kom Uwe lieden te hulpe op het oksaal zoo meesterlijk uitgevoerd door die zelfde mannen, die eens als leeuwen vochten te Luik, aan de Nethe en bij Antwerpen. Ja, God redde België, bescherme zijn Koning en behoede Nederland. Heden was het de naamdag van Koningin Elisabeth. Gedeputeerde Staten stellen aap de Provinciale Staten voor, aan het Utrechtsch Landbouw Genootschap een subsidie van f45 te verleenen voor iederen te Amersfoort, te Hoogland en te Stoutenburg dezen winter te houden landbouwcursus. In de Lijst van onbestelbare brieven heb ben we andermaal weggelaten die voor Belgische geïnterneerden dan wel vluchte lingen. We herinneren belanghebbenden, dat de volledige lijst hangt in de hal van her Postkantoor. Aan den luitenant der Belgische gendarme rie I.eclerc, die het eerst het binnenrukken der Duitsche troepen in België meldde, is Dinsdag in het interneeringskamp hier uit gereikt het ridderkruis der Leopoldsorde. De dienstplichtigen van de lichting 1915, welke zijn bestemd voor het eerste batal- in het Protestantisme zich .openbaart de nieuwe tijd, in welken ernst wordt gemaakt j j°n c'er regimenten infanterie, zullen 15 met de zelfstandigheid van den%. geestelijk j December worden ingelijfd, volgroeiden mensch. ZZ~. Z Het pensionaat »Saint Louis* zal aanstaan- Het is nog geenszins zeker, dat de rede ^en Zaterdagochtend worden ingewijd door in druk verschijnt. i 'Jen aartsbisschop van Utrecht. Wie van deze dingen meer wil weten, Aanstaanden Zondagavond zal de N. V. raadplege in de Openbare leeszaal, Beuken- Toneel vereeniging*directie Herman Heyer- mans, hier opvoeren Buitenbeentje*, blijspel in 3 bedrijven, waarin als gast zal optreden Hubert Laroche, van den Kon. Vlaamschen schouwburg te Antwerpen. Voor deze buitengewone voorstelling éen uniforme prijs, zoowel voor leden als niet- leden van >Amicitia*. Men zie de advertentie in dit nummer. De bioscoop »De Arend* zal voortaan ook weer Vrijdags- en 's Zondagsavonds voor stellingen geven. De Belgische vluchtelingen, die sedert 10 October hier vertoefden, keeren van liever lede naar hun vaderland terug. Hard gaat het nog niet, maar toch begint hun aantal te verminderen. Waren er vroeger bij het middagmaal tien volle tafels, thans zijn er zeven, minder dicht bezet. De heer F. Palstra, die tot dusver tl Iet Valkje» de opperleiding had bij de maaltijden, doch die zijn pleegkinderen in het Jongenshuis van het Leger des Heils óok moet verzorgen, zal met ingang van morgen worden vervangen door den heer L. Pezie. Wat niet mindert, is de stroom van hen, die hier en in den omtrek geïnterneerden komen bezoeken. lederen avond weer aan komen ze, iederen nacht dikwijls, na 's ochtends al heel vroeg, meestal te voet, tot de grens te zijn getrokken. Het zoogenaamd klein comité, dat deze menschen zooveel mogelijk bijstaat, heeft sedert Maandag hulp gekregen van een aantal jonge mannen, die in en bij het station om beurten tot 's nachts bij eenen ten dienste zich stelden van hen, die naast zoo zware vermoeienis, zóóveel leed onder vinden en hun onzekerheid nog lang niet altijd opgelost zien. Een geïnterneerd Belgisch soldaat wist Dinsdagavond te ontsnappen van het terrein der Infanterie-kazemes. Een schildwacht riep hem aan en maakte alarm, waarna de on voorzichtige op den Arnhemscheweg bij het Julianaplein 11a herhaalde sommatie werd aangeschoten. De drie schotwonden in rug en boven arm zijn ongevaarlijk en werden verbonden door den officier van gezondheid dr. I. M. de Haas en een Belgisch militair geneesheer. Een minderjarige jongen, hier uit Amster dam aangebracht, werd door de politie over genomen en verder geleid in de richting Meppel. Een voor de consumptie afgekeurd paar- decadaver werd onder politietoezicht ver brand. Door de recherche werden hier Dinsdag aangehouden twee gesignaleerde personen. De een gaf er de voorkeur aan, zijn boete te betalen. De andere, een befaamde spiri- tusdrinkster bleek zóo ziek, dat zij naar het St. Elisabeths-ziekenhuis moest vervoerd,waar zij gisterochtend overleed. Wie in den zomer niet verzamelt hetgeen hij in de lente zaaide, moet in den herfst sprokkelen en honger lijden in den winter.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2