Dinsdag 8 December 1914. No. 8501. 64e Jaargang Icosteloos- Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „l»e Amersfoortscho Courant, voorheen Firma A. H. van Cfeeff HOOFD-REDACTEUR J. FHSCSR IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigening»- acivertentien per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTXGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 Januari doet in. schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Onze Keuringsdienst. In het eerste 'kwartaalverslag over de werkzaamheden van den Gemeentelijken Keu ringsdienst van eet- en drinkwaren en ge bruiksartikelen, loopende van 1 Juli tot 30 September, biedt de Directeur, dr. H. W. de Boer, meer interessante dan aangename lectuur. Het begint met te herinneren, dat de keur meester H. J. Jacobs, bij de mobilisatie onder de wapenen geroepen, tijdelijk werd vervan gen door den agent van politie H. Wobben. Vervolgens memoreert het eenige beslui ten, genomen door de Vereeniging van Direc teuren van Keuringsdiensten, waarbij dr. De Boer zich in het belang van Amersfoortschcn Keuringsdienst heeft aangesloten besluiten en maatregelen, welke in overleg met fabri kanten van voedings- en genotmiddelen zijn genomen en in acht worden genomen door de Gemeentelijke Keuringsdiensten te Gro ningen, Deventer, Amersfoort, Utrecht, Hil versum, Amsterdam, Den Helder, Haarlem, Rotterdam, Leiden, Dordrecht en Arnhem. Zoo is ten opzichte van jam (synoniem marmelade) bepaald, dat zij ondeugdelijk is a. indien ze andere stoffen bevat dan die, afkomstig uit de grondstoffen, vruchten en suiker, met uitzondering van aarbeienjam, waarin (voorshands bij wijze van proef) een geringe hoeveelheid eener onschadelijke vreemde kleurstof wordt toegestaan, b. indien zij andere vruchten bevat dan die der soort, waarvoor zij wordt aangebo den, met uitzondering van ananas-, kersen-, morellen-, aardbeien, frambozen-, kruisbessen- en perzikenjam, waaraan een toevoeging van aalbessen, pruimen of appelen tot een maxi mum van 15 tot 25 pCt. is toegestaan, uit gedrukt in gewichtsproducten der jam. Alle andere op jam gelijkende waren zul len den naam dragen van Huishoudjam, welke naam met duidelijke letters op het etiket moet voorkomen. Huishoudjam is ondeugdelijk: a. indien zij andere stoffen (met uitzon dering van de onder c genoemde conserveer middelen en van een geringe hoeveelheid eener onschadelijke vreemde kleurstof) bevat dan die, afkomstig uit de grondstoffen suiker, aardappelstroop en vruchten, b. indien haar gehalte aan suiker (sacharose en invertsuiker) minder is dan 20 pCt. van het gewicht aan huishoudjam, c. indien zij andere conserveermiddelen bevat dan hetzij salicylzuur of benzoe-zuur en van een dezer meer dan 250 m. G. per K.G. huishoudjam. Op de verpakking mag de lettergrootte der woorden jam of marmelade, huishoudjam of huishoudmarmelade niet kleiner zijn dan die van de grootste lettersoort, waarmede eenig ander woord daarop voorkomt. Een zoogenaamde pondspot of een daar mede overeenkomend model moet ten minste 450 Gram jam of huishoudjam bevatten. Het rapport bevat dergelijke uitvoerige minimum-eischen waaraan moeten voldoen vruchtenwijnen, spijsvetten, chichorei en pee koffie, koffie, cacao, vruchtensiropen en limo nades; aanwijzingen die wel niet van nut zijn voor de huismoeders, die immers geen scheikundige analyse kunnen maken, maar toch uitwijzen hoezeer wordt gewaakt voor hun belangen en tevens den weg aangeyen om, bij twijfel, zich c-r van te vergewissen of men waar krijgt voor zijn geld. In het kwartaal waarover het rapport loopt, werden in het Gemeente-laboratorium 487 analyses verricht en wel van steenkool, honingzoet, peper en cacao-poeder ieder 1, spiritualiën, ijs, bier en limonade ieder 3, beschuit 10, puddingpoeder 10, az'jn en azijn-essence 11, water 12, bessensap 13, margarine en braadvet 35, karnemelk 39 en melk 343. Het monster steenkool werd aange boden door den Directeur der bedrijven. Water. Met het onderzoek van de openbare pompen in deze Gemeente is een aanvang gemaakt. I Iet bacteriologisch onder zoek van deze pompen, voor de beoordee ling van minstens evenveel waarde als het chemisch onderzoek, kon vanwege de zeer bekrompen ruimte nog niet geschieden. Met de inrichting van een bacteriologisch labora torium is een aanvang gemaakt. Wanneer dit gereed is, zal het water uit alle pom pen chemisch en bacteriologisch worden on derzocht. Het scheikundig onderzoek van het water der Gemeentel ij ke waterleiding leverde, behalve het nog altijd eenigszins hooge ijzergehalte, geen stof tot aanmerking. De resultaten van het chemisch onderzoek op 4 Mei, 5 Juni, 30 Juli, 29 Augustus en 23 September was Vaste stof (gefiltreerd) 172, 170, 178, 169, *75- Chloor 8.5, 8.2, 8.4, S.9, 8.1. Nitrietafwezig. Nitraat: sporen. Sulfaat 5.8, 5.6, 6.0, 6.3, 7.2. Vrij(kool)zuur 0.3, 0.3, 0.3, 0.31, 0.25. Kiezelzuur 17.8, 17.2, 16.2, 17.9, 18.7. Ammonniumafwezig. Ijzer 0.22, 0.16, 0.17, 0.13, 0.15. Calcium 32.4, 33, 34, 33.1, 36.1. Magnesium 7.42, 7.4, 7.38, 7.96, 6.9. Organische stof in mGr. kaliumperman- ganaat pzr Liter 2, 2.5, 2.6, 2.59, 2.16. Hardheid, in Duitsche hardheidsgraden, 5-75. 5-°5. 5-2, 5-1. 6.1. Hardheid permanent 2.95, 2.90, 2,85, 2.81 2.96. Schadelijke metalen: afwezig. Beschuit. In verband met de onder zochte monsters beschuit bij een 10-tal bak kers, die bij de bereiding hiervan honingzoet gebruiken, bestaande uit een mengsel van suiker, vet, potasch en Marseillaansche zeep, werden bij een bakker bakproeven geno men, ten einde na te gaan of de toevoeging van potasch en van zeep stoffen, welke niet zonder voorbehoud onschadelijk voorde gezondheid kunnen worden genoemd voor de bereiding van smakelijke, porcuse en brooze beschuit beslist noodzakelijk is. Na l morgenmelk cetiige proefnemingen moest dit onderzoek avondmclk door verschillende omstandigheden in ver- 1 band met de mobilisatie worden gestaakt. t Uitstel is echter geen afstel en dr. De Boer zal later stellig nog eens probeeren of j zeep in beschuit wol zo a dringend noodzake- het laagste 2 pCt. werd margarine (zoowel los als verpakt) on derzocht, vooral op het watergehalte en het conserveermiddel. Van de 35 onderzochte monsters waren io geconserveerd met boorzuur, hetgeen vol strekt niet als onschadelijk kan worden be schouwd, en 5 met benzoëzuur, waarover de meeningen nog verdeeld zijn. Aan de be trokken fabrikanten is meegedeeld, het toe voegen van boorzuur na te laten. 10 monsters margarine, alle genomen bij éen winkelier, hadden een te hoog waterge halte, n.l. meer dan 16 pet., soms tot 27.2 pet. De fabrikanten beloofden te zullen zorgen, voortaan te Amersfoort geen margarine met meer dan 16 pet. water te zullen leveren. Toch bleek een nieuwe partij weer 19 pet. te bevatten. Deze werd in beslag genomen en de firma met publicatie bedreigd. Bessensap. Van 13 monsters bleek 1 merk een te gering gehalte aan extract te bevatten, n.l. 6.9 in plaats van 7.5 pet. De partij werd terug gezonden aan den fabrikant; Bier. Bij een caféhouder werden, na in gekomen klacht, 2 monsters bier onderzocht; Beide partijen, na gebruik waarvan eenige personen ongesteld waren géwordén, bleken na chemisch onderzoek in zeer ondeügdelij- ken toestand te verkeeren waarschijnlijk hadden de vaten bij het transport- eenige dagen in de zon gelegen. De geheelepartij, van 16 vaten, werd vernietigd. Karnemelk. Het onderzoek van kar nemelk gaf aanleiding tot het zenden van waarschuwingen. Als minimum vetvrije droogrest werd 7.6 pet. geüischt. Bij controle-karnemelk, in het laboratorium met handkar» bereid, bedroeg dat 8.2 tot 8.4 pet. De minimum-eisch 7.6 pet is dus zeer billijk en zal dan ook streng worden gehandhaafd. De fabriekskarnemelk voldeed aan den eisch. Verschillenden boterboeren schijnt ech ter karnemelkverkoop met zoo'n geringe watertoevoeging niet winstgevend genoeg te zijn. Melk. Gedurende het kwartaal werden 334 melkmonsters onderzocht en wel 70 avondmelk en 264 morgenmelk. Het aantal stal- en weidemonsters bedroeg 48, waarvan 34 speciaal met het oog op uierziekte; dit onderzoek leidde tot het constateeren van 5 gevallen van mastitis; de betrokken boeren werden genoodzaakt, de melk van deze koeien niet in den handel te brengen. Door geregelde controle bleek, dat hieraan gevolg werd gegeven. Melkonderzoek: Juli: vetgehalte morgenmelk 2.93 avondmelk 3.195 Augustus 3-°9 3-15 September: morgenmelk 3.09 avondmelk 3.43 gewaarschuwd. Markt- en winkel-inspectie. De Vrijdagochtend- en de Zaterdagavondmarkt werden geregeld geïnspecteerd en gaven aanleiding tot zeer vele aanmerkingn en af keuringen. De beperkte ruimte óp de Groen markt en de Appelmarkt en in de boterhal en de enorme drukte, welke hier op som mige tijden heerscht, belemmeren de goede en geregelde inspectie. Veel aandacht wordt geschouken aap de groenten-, en fruitmarkt. Ontelbare malen moest, vooral in het' begin, door den keur meester worden ingegrepen. Hoewel de toe stand zeer is verbeterd, is deze nog niet zooals het behoort en heeft nog telkens be drog plaats door het leveren van te geringe maat of gewicht en door het aanwenden van listige kunstgrepen, doordièn het fruit boven in manden en zakken vah betere kwaliteit dan onder in. De keurmeester Jacobs werd met 1 Au gustus door Burgemeestér en Wethouders voorloopig voor éen jaar benoemd tot visch- kéurmeester. Door de mobilisatie wegge roepen, kon hij deze functie niet vervullen. Als waarn. keurmeester Is benoemd dt heer Wobben. Op de botermarkt 'werd een aanvang, ge maakt met de controle van het botengewicht. De naam van een boterboerin,. wier boter te licht was, werd gepubliceerd. In vetband mef dé dbdr de Regeering vastgestelde maximum-prijzen voor brood, werd bij alle bakkers hier ter stede het gewicht van het brood nagegaan, waarbij bleek, dat vele bakkers het brood duurder maakten door minder gewicht te geven. Hieraan \4erd een einde gemaakt door waarschuwingen en controle. In dit kwartaal werd 62 keer een winkel geïnspecteerd, hetgeen aanleiding gaf tot de volgende aanmerkingen (afkeuring en inbe slagneming) aantalaanmerkingen vetvrije droogrest 8.24 8-375 8.23 8.39 Het hoogste vetgehalte bedroeg 9.5 pCt.; lijk is. IJ s. Bij onderzoek van eenige monsters Het aantal monsters met een vetgehalte lager dan 2.75 bedroeg 34, of 10.2 pCt. ijs bleek, dat de grondstoffen, melk en meel j Het aantal monsters met vetvrije droog- Kaas Worst Vleesch Spek Vet (spijs) Meel en grutten Koek Conserven Suikerwerken Cacaopreparaten Specerijen Azijn Koffie Peekoffie Puddingpoeder Zout Versche vruchten 1 Roomijs Versche visch Gedroogde visch Bessensap Jam Boter Margarine Gedroogde groenten Vermicelli 45 óf maizena, bij do bereiding gebruikt, niet eerst voldoende bij een temperatuur boven 75 gr- C waren verhit geweest. Den berei- ders is aangezegd, dat de verkoop van ijs, bereid uit niet of niet voldoende verwarmde grondstoffen, niet wordt toegelaten. A z ij n. Het onderzoek van azijn gaf we derom aanleiding tot het zenden van waar schuwingen en in beslag nemen wegens het vele vuil en de ontelbare azijnaaltjes in ver schillende monsters. Als minimum gehalte azijnzuur wordt 3 pCt. geëscht. Alle mon sters voldeden hieraan. Puddingpoeder. Een 1 o-tal verschil- rest, lager dan 8 pCt. bedroeg 49, of 14.7 pCt. Dit is beslist ondeugdelijke melk. Bij vele boeren verkeert het vee in erger lijken staat van onreinheid. Geen wonder, dat de melk, door hen verkocht, zeer veel koevuil bevat, zelfs na filtratie door doeken en zeef of teems. Het aantal monsters, onvoldoende van rein heid, bedroeg 41, d. i.'12.3 pCt. terwijl nog 19 monsters even voldoende waren. Het werd wenschelijk geacht, voortaan ook de namen van mclkslijters, die zeer yuile melk 'verkoopen, te publiceeren. Een waar schuwing schijnt voor velen niet voldoende lende merken puddingpoeder bleek vrij van te zijn, saccharine en was saamgesteld uitaardappe- Een 6-tal namen van melkboeren en veu len-, rijst- of maïsmeel, suiker, een onscha- ters, die melk verkochten, welke zeer ondeug delijke kleurstof, meestal gearomatiseerd met 1 delijk van samenstelling was, door de aan- vanilline. I wezigheid van toegevoegd water, werden Margarine. Bij een aantal winkeliers gepubliceerd nadat zij herhaaldelijk waren Totaal 864 Niet minder dan tien pagina's van het rapport worden ingenomen door de Lijst van waarschuwingen en door opmerkingen omtrent de bevindingen bij de markt- en dè winkel-inspecties, De overtredingen in de Lijst betreffen veelal melk, die nu eens onvoldoende ge reinigd, dan weer met water verdund, ont- roomd, of ook wel onvoldoende gepasteuri seerd dan wel atkomstig was van een uierzieke koe; margarine met zelfs 27 pCt. watérge- halte (terwijl het maximum is 16 pCt.). Som mige weldoeners der menschheid maakten zich tot vier malen schuldig aan zulk bedrog. De namen mogen nog niet worden gepu bliceerd; de keuringsdienst hoopt nog steeds op hun inkeer, doch zal, bij herhaling, huu namen bekend maken, evenals zij dit reeds

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1