Stadsnieuws met andere booadoeners deed, ter leering van de afnemers. Ook de markt- en winkel-inspectie bewijst zonneklaar boe broodnoodig de keuringsdienst bier is. Slechts bier en daar een greep. Bij éen fruithandelaar werden 30 pond kersen in beslag genomen wegens rotting en schimmel, een ander leverde rot fruit, 100 pond groene komkommers werden ver nietigd wegens rotting, 28 fleschjes mosterd bleken muf en beschimmeld, 120 Kilo aard beien waren rot en beschimmeld, io Kilo rotte peren. 8 Kilo rotte pruimen, 35 Kilo rotte pruimen 't is éen lange lijr' En verder: 125 Kilo gist wegens broeiing, rotting en stank, vuil en stoffig suikergoed, onzindelijke winkels, 1 vat rundvet afgekeurd wegens onreinheid en stank, 30 Kilo abri kozen die krioelden van maden en wormen, 150 Kilo capucijners wegens schimmel en vreterij, kaas, boter, visch, enz. enz. Met weglating van den naam die bijna zeker weldra wordt meegedeeld door den Keuringsdienst citeeren we woordelijk Zeker winkelier verspreidde circulaires waarop o.a.«de kwaliteiten steeds superieur, de bediening reöel en alles op de meest hygiënische wijze behandeld, vooral wat betreft consumptie-artikelen». Toch werden bij hem in beslag genomen 33 Kilo ge droogde pruimen wegens zure gisting en mijt, 1 stuk kaas vernietigd wegens schimmel, 2 boterhammenworsten vernietigd wegens schimmel, 1 blik appetit-sild vernietigd wegens bederf, 1 vat azijn gefiltreerd wegens vuil, vat laten leegloopen wegens ontelbare azijnaaltjes, 54 fiesschen azijn laten terug zenden, wegens zeer veel vuil, 3 fiesschen kruidenazijn afgekeurd, aanmerkingen ge maakt op vermicelli, gedroogde appels, piment, peper en poederchocolade, alles van 2eer minderwaardige kwaliteit. Aan het einde van het rapport komt ook ter sprake de vleeschkeuring nog altijd onder vigeur van de verordening van 1856, welke geheel was gebaseerd op de poorthuisjes. De partijen worst, vernietigd wegens schim mel en stank, laten we maar rusten van meer belang komen ons voor de 6 geslachte, niet aangegeven varkens, welke lijdende waren geweest aan vlekziekte, en 1 dood van buiten ingevoerd varken, welke onder politie-toezicht werden vernietigd eer er boterhammenworst of een andere garneering van kon gemaakt. De moraal Betaal, indien gij goede waar wilt hebben, goede prijzen, anders loopt ge kans, dat ge aan dokter en apotheker moet betalen hetgeen ge meendet uit te sparen en tien tegen éen nog veel meer. Onder dagteekening van 3 December boden Burgemeester en Wethouders den Raad aan een voorstel van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente bedrijven tot uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek en Waterleiding, het aan leggen van een kabelnet aan de Zuidkant van den Berg, en uitbreiding van het gas bedrijf. Daar zij zich geheel met deze voorstellen kunnen vereenigen, adviseeren zij den Raad, dienovereenkomstig een besluit te nemen. De Directeur der Gemeente-bedrijven diende 2 Juli zijn voorloopige plannen in, welke hij later omwerkte tot de thans aan geboden definitieve, nadat de crediet-aanvrage onder den invloed der tijdsomstandigheden begin Augustus door Burgemeester en Wet houders werd teruggenomen. De Commissie van bijstand schrijft daarbij, zeer degelijk te hebben overwogen de vraag of het wel verantwoord is, in deze ernstige tijden voorstellen te doen van zóo ingrijpen den aard en met welker uitvoering zulke groote sommen zijn gemoeid en tot de slot som te zijn gekomen, de voorstellen in te dienen, omdat langer wachten met de uit breiding niet verantwoord zou zijn omdat het gasdebiet binnen de bestaande grenzen dus afgezien van het nieuwe grondgebied der Gemeente aan den Bergkant voortdurend toeneemt. De hoogste belasting der gasfabriek behoort te wezen tooooM3 per etmaal en bedraagt reeds 13 210 M3, ofschoon door de verminderde straatverlichting een 400 Ma per etmaal wordt bezuinigd. Bovendien moeten eerlang de woningen van Volkshuisvesting 11«, »St. Bonifacius*. Bisschopsweg, Veld- straat en Kroontjesmolen worden aange sloten. De Directeur der Gemeente-bedrijven mo tiveert in een zeer omstandig rapport van November zijn voorstellen, in welke hij er op wijst, dat bet bedrijf op 't punt is, te moeten worden omgezet in groot-bedrijf, wijst op de noodzakelijkheid om onveilige stoomleidingen te verbeteren en In over weging geeft, in den volgenden zomer een watergas fabriek toe te voegen aan de atecn- koiengas-fabriek en eerlang electrische ener gie toe te passen op kolen- en cokestransport. Volgens de begrooting zal noodig zijn: voor verzwaring der gasleidingen in de stad f3; 000, gasleidingen op den Berg f90000, waterleidingen op den Berg f80 000, gas leidingen Berg-Zuid f 18 000, waterleiding aldaar f15 000, kabelnet aldaar f 20 000, fabriekstoestellen f38 000 en watergas-fa- briek en ketelhuis f 77 500— totaal f 370 500. De Gemeente-secretaris, tevens Secretaris der Bedrijfs-commissie, heeft aan het voorstel toegevoegd een memorie in welke hij meer den financieelen kant van het vraagstuk be kijkt sn tot deze conclusie komt: »Is de uitvoering urgent iets, dat alleen de Di recteur moet beoordeelen dan mag de omstandigheid, dat de rentevoet, waartegen moet geltond, op het oogenblik hoog is, de uitvoering niet tegenhouden. Mij schijnt het dan volkomen geoorloofd, de hoogere rente van de tijdelijk aan te gane lee ning niet te doen drukken allereerst op het bedrijf. Het zou m.i. verstandig zijn, het kapitaal met een enkele duizend gulden te verhoogen om daaruit de extra-rente te bestrijden en zoodoende over enkele jaren om te slaan Mejuffrouw J, J. Wessels slaagde bij het examen voor apotheker-assistente. De Mi.lister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de betrekkingen van dienstplichtigen, die tusschen 1 December en 2 Januari een extra-verlof van twee dagen zullen genieten, zoodat zij in dat tijdvak een verlof van meer dan vier achtereenvolgende dagen zullen hebben, ook tijdens bedoelden verlofs- duur de vergoeding wegens kostwinnerschap mogen ontvangen. Nogmaals bevelen we aan de inzameling voor de Kerstgave aan leger en vloot, welke heden hier aanving, doch ook morgen zal worden gehouden. Door mild te offeren, wordt het mogelijk gemaakt, aan allen die ver van huis en have voor ons waken, een oogenblik van vreugde te bereiden. Aanstaanden Donderdagavond zal dr. Jan Kalff, Secretaris der Rijks-commissie voor de Nederlandsche monumenten van geschie denis en kunst, voor de leden der plaatselijke Vereeniging tot het houden van kunstbe schouwingen, enz., een voordracht met lichtbeelden houden over Belgische monu menten. Een advertenrie in dit nummer wijst uit, dat ook nlet-leden van Kunstbeschouwingen» van de zeer interessante beeldenreeks kun nen genieten. Nu »Toonkunstnieuws< niet verschijnt, mag het voor de leden dier Maatschappij, die immers ook elders uitvoeringen mogen bij wonen, van belang zijn te weten, dat de afdeeling Amsterdam aanstaanden Zaterdag avond Bach's »\Veihbachtsoratorium» ten gehoore brengt. De plaatselijke Toonkunst-afdeeling zal 22 dezer het zeer fraaie zesde gedeelte van dat oratorium uitvoeren, met mejuffrouw Annette Rietmeijer, uit Bussum, en den heer Tobi, uit Dusseldorf, als solisten en onder bege leiding van het volledig orkest der Arnhem- sche Orkest Vereeniging. De Amersfoortsche loge der Theosofische vereeniging, een der 19 reeds hier te lande bestaande, heeft het licht doen zien een brochure van de hand des heeren J' J. Hoogewerff,getiteld >Oorlog een noodzaak?». De schrijver komt tot de conclusie, dat de huidige oorlog noodzakelijk wasmaar zegt hij de menschheid moet komen tot geestelijk zelfbewustzijn, waardoor haar individueele deelen gaan streven naar een eenheid in de uiterlijke omstandigheden, die in overeenstemming is met de geestelijke eenheid der menschen, en de menschheid als geheel moet zoeken naar middelèn om in een dracht en vrede haar ontwikkeling voort te zet ten. In dit verband heeft ieder onzer een groote taak te vervullen, een van weinig uiterlijken glans, doch van groote innerlijke waarde; het Lewust streven naar geestelijke ontwik keling en het inrichten van ons leven op den grondslag van eenheidsbesef. Dat is het krachtigste middel tot het bereiken van het doel, dat thans velen voor oogen zweeft blijvende vrede; een vrede, niet kunstmatig verkregen door wankel evenwicht van strijd vaardige machten, maar logisch voortvloeiend uit onderlinge verdraagzaamheid, welwillend heid en eenheidsbesef. Ons exemplaar stonden we af aan de Openbare Leeszaal, waar bet ter lezing voorligt. De eerste winter-collecte voor de Ned. Hervormde diaconie heeft opgebracht f605.10. Daarop beeft men terecht niet bezuinigd. Immers verleden jaar, toen de dikwijs zeer overdreven zuinigheids-manie nog geen op geld deed, bracht de eerste inzameling op f610. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Voor zitter van het Ned. Roode Kruis, heeft het voornemen, morgen de oefening bij te wonen van den militairen geneeskundigen dienst en de Roode Kruis-verpleeg- en trans port-colonnes uit Amersfoort. Leusden, Hoogland en Ede, welke in de omgeving van Hamersveld wordt gehouden. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den slechts 3 wagens met 800 pond kaas aangevoerd. Het marktbericht vermeldt geen prijs, doch bevat slechts de mededeelinghandel matig. Terwijl de bewoners afwezig waren, is Zondagavond brand ontstaan op de zolder verdieping van het perceel lJrieringenstraat 3 naast de synagoge. De brandweer werd omstreeks half elt gealatmeerd en was zeer snel ter plaatse. Binnen het uur was de zeer hevige binnen brand geloca liseerd tot de zolderverdieping. De kerk en de omliggende panden kregen geen schade. Huis en inboedel zijn verzekerd. Gister is door aan den Minister van Oorlog een uitvoerig rapport verzonden be treffende de ongeregeldheden, welke verleden Woensdag en Donderdag plaats hadden in het kamp der geïnterneerden bij Snesterberg. Generaal Staal bespreekt in >Het Vader land» de vraag hoe het staat niet een militair, die zich laat interneeren, die dit dus doet uit eigen keuze, omdat hij liever niet krijgs gevangen wil zijn. De neutrale Staat bewijst hem dus, op zijn verzoek, een dienst. Hieruit volgt, meent de oud-Minister, dat bijaldien geïnterneerden het den onzijdigen Staat, die hen welwillend opnam, lastig maken, zij zich tegen de orde en de bepalin gen verzetten, zij het Staatsgezag aantasten en beleedigen in den persoon der Staats ambtenaren of zij onrechtmatige eischen stellen en geweld gebruiken om deze voldaan te krijgen zij zich sehuldig| maken aan een misdaad tegen den Staat onder de meest verzwarende omstandigheden en die dus met de uiterste strengheid en zonder genade moet worden bestraft. Het kwam generaal Staal in deze dagen niet overbodig voor, hierop eens te wijzen. Naar zijn meeniug zou het een gruwelijke misvatting zijn als ons volk bij incidenten of accidenten die zich met geïnterneerden mochten voordoen, het vorenstaande uit het oog verloor en, door een verkeerd geplaatste humaniteit gedreven, de geïnterneerden wil lende helpen en beschermen, het gezag van den Staat en zelfs het leven van onze mili tairen, die bij hen bewakingsdienst verrich ten, in gevaar bracht. De domme houdt alles voor waar de wijze alles voor mogelijk. Een occasional, die niet kan hebben ge weten, dat een brief evenveel dagen noodig heeft als een zeer op zijn gemak gaand voetganger uren om uit het kamp bij Soester- berg Amersfoort te bereiken, schreef ons Zater dag omtrent de begrafenis, die omstreeks 1 uur op het R. K. kerkhof van Soesterberg plaats had: De Hollandsche militaire overheid had aan de geïnterneerden toegestaan, hun acht wapenbroeders de laatste eer te bewijzen. Daartoe vormde zich een delegatie van 140 onderofficieren, korporaals en manschappen van alle in het kamp vertegenwoordigde regimenten. liet hospitaal in het kamp was ingericht als chapelle ardente en voordat de kisten twee aan twee in vier lijkwagens waren geplaatst, gaf commandant Stouts gelegen heid om te defileeren, hetwelk zeer indruk wekkend was. Door acht Hollandsche korpo raals gedragen, werd de droeve last in de wagens getild, elke kist gedekt door een palmtak van de Nederlandsche en een bloemstuk met linten in de Belgische kleuren van de Belgische officieren, benevens op een der kisten een krans van de ouders en van zijn kameraden van het 4e linie-regiment. Een vuurpeloton van Nederlandsche sol daten onder bevel van een officier opende den stoet. Achter de lijkwagens schreden de twee Belgische aalmoezeniers, een depu tatie van de Nederlandsche officieren, alle te Amersfoort vertoevende Belgische officieren, de afgevaardigden derBelgische korpsen en een detachement der Nederlandsche militairen. Op den doodenakker van Soesterberg werden de laatste gebeden gezegd door onze beminde aalmoezeniers, die zich zoo veel moeite voor ons getroosten en den pastoor van Soesterberg. De ter aarde bestelling was zeer indruk wekkend. Er werd niet gesproken, doch de diepe ernst van de omstanders en de groote droefenis van de ouders van een der Bel gische soldaten maakten een onvergetelijken indruk. De generaal, commandant van het inter- neerlngs-depot, was bij het vertrek tegen woordig en bracht den militairen groet, evenals alle op het terrein aanwezige Neder landsche militairen, waarvoor wij, Belgen, hun bijzonderlijk dankbaar zijn. De 15de lijst van het Kon. nationaal steun comité, loopend tot 28 November, heeft aan ontvangen of toegezegde bijdragen f 19493.33, terwijl thans in 't geheel is ontvangen of toegezegd f 923 743.79. De Londensche medewerker van het »Ha delsblad» wijdt een brief aan een uitvindin" van een Nederlander, den heer De Lan»* uit Westzaan, die gehoor vond bij de »Royai' society» te I.onden, een onderscheiding voor een buitenlander, welke tot dusver nog slechts ten deel viel aan professor Kamerling Onnes. De thans 46-jarige uitvinder genoot zijn opleiding aan de Technische hoogeschool te Brunswijk, maakte te Berlijn een speciale studie van het telefoon wezen, stond er jaren lang aan het hoofd eener chemische tabriek en vond met zijn werkmeester Otto Fischer uit een thermopkcne, welke een gansche omwenteling zal brengen in het telefoon wezen. Men heeft de thermophone eenvoudig in te schakelen op een telefoon-geleiding en kan dan zelfs zeer zacht fluisterend spre ken. Vooral voor huis-gebruik zal de thermo phone spoedig een geheelen ommekeer te weeg brengen. De tijd zal nu komen,, dat men in hotels bijv. in den muur een een voudig plaatje vindt, waarop ieder de ther mophone kan inschakelen, die hij bij zich draagt, evengoed als men nu reeds een lamp op de electrische geleiding kan inschakelen, en dan za! kunnen telephoneeren en dit wel zonder eenige stoornis. De thermophone, op de telephonie toege past, zal ten gevolge hebben, dat er bij het telephoon-toestel bijna geen sprake meer zal wezen van reparaties door beambten, want iedereen kan, zoo noodig, gemakkelijk een nieuwe thermophone, een eenvoudig eu tevens goedkoop toestelletje, inschakelen; men zal kunnen telephoneeren zonder dat geluid stoornissen van buiten hinderengesloten telephoon-cellen zullen overbodig zijn. Boven dien zullen de thermophones gemaakt kunnen worden geheel in overeenstemming met de gehoorsterkte van dengeen, die ze wil ge bruiken, zoodat menschen met slecht gehoor slechts hun gehoorkundige hebben te raad plegen om een thermophoon zich te kunnen aanschaffen, die geheel bij hun gehoor past. Het was den heer De Lange niet mogelijk, hier te lande voldoende kapitaal te vinden om zijn uitvinding in den handel te brengen. In Engeland erkende men aanstonds het groote belang der uitvinding en haastte men zich, het maatschappelijk kapitaal te over- teekenen. De uitvinding werd in beginsel reeds aanvaard door posterijen en telegrafie, door leger en vloot, terwijl zelfs met Rusland reeds voorloopige contracten zijn afgesloten en de uitvinding reeds is gepatenteerd in de voornaamste landen. YOF.TBAL. Eergister speelde achter Rustoord H.V.C. 2 tegen Laren. Aan beide zijden stond het spel peil voortdurend zeer laag. Niet zonder fortuin maakte Laren voor rust het eenige doelpunt van den geheelen wedstrijd. Na rust werd wel vaak door H. V. C. tot vóór het vijandelijk doel opgedreven, maar op het beslissende oogenblik werd steeds gefaald. De stand werd dan ook niet weer veranderd. Met een 1 o overwinning mag Laren zeker tevreden zijn nog eens, een mooie wedstrijd was dit niet. Quick 3 speelde hier voor de tweede maal tegen Hercules VI. De vorige wedstrijd was namelijk ongeldig verklaard, wegens het meedoen van een niet-gerechtigd speler der gasten. Ook nu bleef Quick 3 ver in de minder heid door met 61 te verliezen. Aanstaanden Zondag achter Rustoord AMSTEKÜAMSCHE SNUFJES. De Sinterklaasdrukte. Men schrijft ons uit Amsterdam: Naar wij uit winkelierskringen vernemen, heeft men met Sinterklaas bij den verkoop wel de crisis kunnen merken. Vooral in de nieuwe buurten schijnt de Sinterklaas verkoop belangrijk minder te zijn geweest dan vorige jaren. Het meest werd de crisis bemerkt in de Weesperpoort-buurt, waar vele diamant arbeiders wonen. Ook in de oude stadspeciaal de hande laars in luxe-artikelen zetten minder om. Koekcbakkers en comestibles-handelaais schijnen het minst den nadeeligen invloed van den oorlog ondervonden te hebben, maar toch was ook bij hen de ontvangst dooreen- genomen i5pCt. minder dan vorige jaren. De Amsterdamsche nijveren en winkeliers hadden evenwel verwacht, dat er heel geen Sinterklaasdrukte zou zijn, en in het alge meen zijn zij niet ontevreden, 't Had erger kunnen zijn, redeneeren ze. Wintermaand. December is de eer*Je maand van den meteorologiscben winter, dj« den laatsten Februari eindigt. Het is de maand van de grauwheid en de somberheid, het is de maand van de donkere vóór Kerstmis, en van de nachten zon eind. Januari heeft alweer een beduiden

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2