meer en niet minder is het oog gericht op opcenten op den llootdelijken omslag. De «Gemeentestem* veroorlooft zich echter een paar opmerkingen op bet wetsontwerp, zooals het door het Gemeentebestuur is in gezonden, Zoo zou men bijv. van hen, die in 1914 niet zijn aangeslagen, maar in 1915 wel in de plaatselijke Inkomstenbelasting zullen moeten betalen, een voorloopigen aan slag kunnen vaststellen. Wie in 1914 slechts over een deel van dat jaar werd aangeslagen, betaalt in de opcenten volgens den aanslag over het geheele jaar. Dit geldt natuurlijk niet voor de 90-dagers of forensen. Om te voorzien in gebrek aan kasgeld, dat zich in de eerste maanden van het dienst jaar in niet geringe mate zal doen gevoelen, zegt »De Gemeentestem* verder, heeft het Gemeentebestuur van Amersfoort een bij uit stek practisch middel bedacht. De admini stratieve werkzaamheden, aan het opmaken van het kohier van den hoofdelijken omslag verbonden, zijn voor een Gemeente als deze te omvangrijk dan dat ze reeds kort na den aanvang van het kalenderjaar kunnen zijn volbracht. Daarom heeft de Gemeenteraad aan de Verordening op de invordering dezer belasting een artikel toegevoegd waarin be paald wordt, dat ten behoeve van het dienst jaar 1915 aan hen, die voorkomen op het kohier voor het dienstjaar 1914 op 1 Januari 1915 en nog hun woonplaats (beter is het te spreken vanhoofdbedrijf) binnen de Gemeente hebben een voorloopig aanslagbiljet wordt uitgereikt tot een bedrag gelijk aan 50 pCt. van het verschuldigde over 1914. Dit bedrag zal verschuldigd zijn in zes gelijke termijnen, waarvan éen termijn telkens vervalt den laatsten dag van elke kalendermaand. Het volgens dezen aanslag betaalde wordt in mindering gebracht van het verschuldigde volgens het later op te maken kohier voor 1915. Het te veel betaalde wordt terugbe taald terstond nadat het kohier invorderbaar is verklaard. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 364 M. H. van Raalte's manufacturen- magazijn, Langestraat 38. De heeren J. P. van Buitenen enJ.W. G. Nakken verwierven de akte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. In de groote zaal van den R.K. Volks bond hield Dinsdagavond de heer A. P. H. J. van Weezei Errens voor de leden van dien Bond en van de R.K. openbare lees zaal en bibliotheek een causerie bij licht beelden over De Madonna in de kunst. Wel mocht de Voorzitter der leeszaal, de heer B. H. Kuiper, in zijn inleidend woord spreken van een hoogst aangename St. Ni- colaas-verrassing, welke de heer Van Weezei Errens het Bestuur bereidde toen hij het mee deelde deze voordracht te willen houden, die inderdaad de reeds hoog gespannen verwachting verre overtrof. De heer Van Weezei Errens herinnerde, dat, toen te Rome de orgieën en bachanaliën der Keizers hun toppunt hadden bereikt, in het nederig dorpje Bethlehem de Heiland werd geboren en hoe al heel spoedig bij de uitbreiding van het Christendom afbeel dingen, of liever conventionele voorstellingen, van de Madonna werden gemaakt met een piëteit, welke het onbeholpen in de uitvoering geheel doet vergeten. Spr. zette vervolgens uiteen hoe achtereenvolgens de Oud-Chris telijke, Byzantijnsche, Romaansche, Gothi- sche en Renaissance-voorstellingen der Moedermaagd waren, zonder plotselingen overgang doch hoogst geleidelijk en deed uitkomen hoe, door de verlegging van den Staats-zetel van Rome naar Byzantium (Con- stantinopel) door Constntijn den Groote het Christendom werd verheven tot Staats-religie, waarbij Oostersche pracht, kleurenschittering en weelde hun invloed deden gelden op de afbeeldingen, die daardoor intusschen wel eens verloren wat het stemmige betreft. Wat we te dezen opzichte missen in de Byzantijnsche-, werd verbeterd in de Ro maansche kunst, gelijk bijvoorbeeld spreekt uit het beeldje van de Madonna met het Kind, van een kunstenaar uit de 11e eeuw, een van de kostbaarheden der I.ieve Vrouwe- kerk. hier. Nog meer bloeide de gewijde kunst op in het tijdperk tusschen het verval van het Westersch Romeinsche Rijk en de Hervor ming, mede door Karei den Groote, die het •Christendom middels het zwaard opdrong, doch het deed bevestigen door onderwijs en kunst en die het plan had, van Aken een tweede Byzantium te maken. Aanstippend hetgeen de kloosters deden tot bevordering van wetenschap en kunst, den bouw der wereldberoemde kathedralen ook die van Rheims en een vluchtig overzicht gevend van de kunstgeschiedenis, ten einde het verband beter te doen begrij pen, deed spr. uitkomen hoe in de 13e eeuw der vereering der Madonna, door den tijd der ridderschap en de vereering der vrou wen, werd tot een cultus, welke overal, ook buiten kerken en zelfs buiten aan buizen van leeken, Maria-beelden deed aanbrengen. In dien tijd wordt de Madonna niet meer afge beeld als Koningin des Hemels, doch bovenal als verpersoonlijking van vrouwelijk schoon naar Grieksch-Romeinsch schoonheidsideaal. In de nu volgende pauze werd een groot aan tal zeer fraaie photo's lichtdruken en hout sneden tör bezichtiging rond gegeven, waarna het gesproken woord werd verduidelijkt door een 50-tal met zorg gekozen lichtbeelden van veelal weinig bekende meesterwerken, zoo wel primitieven uit de catacomben als schil derwerken en teekeningen van den modernen tijd, alles in zeer geleidelijken overgang. Een opsomming heeft ook daarom geen nut, omdat er eenige kans bestaat, dat de heer Van Weezei Errens zal voldoen aan het onmiddellijk gedaan verzoek, ook de leden van de Vereeniging voor kunstbe schouwingen, enz. te vergasten op deze voor dracht en ook hen te doen genieten van de met zooveel vakkennis gekozen werken der grootmeesters door alle tijden heen, De Voorzitter sprak naar aller hart toen bij in zijn slotwoord den heer Van Weezei Errens roemde als vlot spreker, die zijn onderwerp volkomen meester is en het in zulk een boeiend kleed wist te steken, waar voor hij hem niet allee^ dankte, doch een ook welgemeend tot weerziens toeriep. Het ge zeischap Solser Hesse had Dinsdag avond een matig bezette zaal en miste dus het élan waarmee het anders in «Amicitia» pleegt op te treden, terwijl ook het publiek niet zóo goedlachs was als bijvoorbeeld ver leden jaar in de kermisweek. De heeren Solser en Hesse gaven, strikt volgens het programma, éen voordracht «Terug van den hengelwedstrijd», eveneens vrij lauw. Het best waren «The Niblets», terecht genoemd «het wonder der menschelijke zangstemmen», een dame met een stevig bariton-geluid en een heer met een onmis kenbare sopraan. «Dagobert wordt student», een nieuwe naam voor het hier vroeger door het zelfde ensemble opgevoerde «Een lief studentje», deed weer lachen. Als volgenden keer er wat meer publiek is de heeren zijn hier gewend aan een «uitverkocht huis» zal het contact tusschen opvoerenden en zaal beter zijn. Aanstaanden Maandagavond houdt de plaatselijke afdeeling der Ned. Natuurhisto rische vereeniging weer een ledenvergade ring met een veelbelovende agenda. Het derde buitengewoon bulletin der Alli ance fran^ise* is voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Kortegracht 9. De Minister van Oorlog bezocht gister van 10 tot 3 uur de interneeringskampen bij Soesterberg. Zijne Excellentie hield conferenties met den kamp-commandant en de afdeelings- commandanten en wijdde zijn bijzondere aan dacht aan de barakken, de keukens, de zalen voor bezoek, enz. Bij het vertrek wenschte de Minister den commandeerend officier kracht toe bij de vervulling van zijn zware taak en betuigde zijn hooge tevredenheid over den toestand, waarin hij de kampen heeft gevonden. Naar aanleiding van het tweede doel van zijn reis naar Nederland, alle kampen te bezoeken van de Belgische, Engelsche en Duitsche soldaten, die hier geïnterneerd zijn, schrijft de Italiaansche publicist de heer Sacco, dat in Nederland de neutraliteit is opgevat in de meest strenge beteekenis van het woord, juist zooals in Italië. Door de groote hoffelijkheid van kapitein De Quay, adjudant van den Minister van Oor log, verkreeg hij een toegangsbewijs voor de kampen, welke hij met levendige belang stelling bezocht. Van de te Amersfoort geïnterneerde offi cieren vernam hij met aandoenlijke details, hoe ze ontvangen waren en behandeld wer den in de kleine plaats Amersfoort. Een groot aantal buitenhuizen en huisjes is hun tot woning aangewezen en ze genieten er van hun volle vrijheid, want ze mogen zich tot 10 K. M. van de stad verwijderen. De soldaten bevinden zich in zeer groote kampen en in de kazernes. Onnoodig te zeggen, dat zij alles krijgen wat ze noodig hebben. Na het kamp bij Amersfoort bezocht hij die van Harderwijk. Kampen, Assen en Gaasterland. Na het een en ander omtrent de in andere plaatsen gevestigde kampen, ook het Engel sche, te hebben vermeld, besluit de italiaansche reiziger zijn brief aldus: Met een gevoel van weemoed verlaat ik het land, dat in zulk een tragisch en smar telijk oogenblik een zóo groot bewijs heeft weten te geven van zijn gastvrijheid en zijn altruïsme. Alleen dat volk is hiertoe in staat, dat zich zijn waarde bewust is en trotsch is op zijn uitnemende werkkracht. Het »Utrechtsch Dbld.«, weet te berichten, dat luitenant-vliegenier Coblijn ontslag heeft genomen uit 's lands dienst en naar Londen is vertrokken om als aviateur dienst te ne men bij het Engelsche leger. Hier zal wel zijn bedoeld luitenant L, F. E. Coblijn, herkomstig van het 2 ie regiment infanterie, die te Brussel werd geboren en zich ook wel in dienst zal stellen bij den luchtvaartdienst der geallieerden. Goedgeefsch Amerstoort heeft eergister en gister weer flink geofferd voor de Kerst- gave aan onze jongens van leger en vloot er werd een f 400 gecollecteerd. Zelfs in de kleine buurten werd met graagte iets gegeven, hetgeen van te meer waarde is omdat het geschiedde uit smalle beurs. Natuurlijk kan niet meegedeeld, waarin de verrassing zal bestaan. Wel mag gezegd, dat het Centraal-comité, te 's-Gravenhage, een heel goed plan heeft. Voor wie nog iets mocht willen bijdragen, zij herinnerd, dat het plaatselijk comité be staat uit gravin Van Randwijck, Utrcchtsche- weg 90mevrouw Veis Heyn, Blanken- heimstraat 16 mevrouw Meiners, Lange Bergstraat 22 douairière jhr. Van den Rergh, Prinses Marie-laan 24; mevrouw Hamers, Lange Bergstraat 3 en mevrouw Frederiks, Kortegracht y. Het sub-comité betuigt hartelijk dank aan de jongemeisjes ende padvinders, die met zoo veel animo zich beschikbaar stelden en ook hen, die hun gaven offerden. Gisterochtend is een aanvang gemaakt met het uitdeelen aan Belgische vluchtelin gen, die daaraan behoefte hadden er waren ook veel liethebsters, die rijk in 't bont en goed in de kleeren zaten, doch dezen werd onverbiddelijk verzocht, maar ongetroost heen te gaan van kleeding en schoeisel, in 70 groote en kleine kisten, vaten en pakken uit Canada, maar ook uit andere Staten van Noord-Amerika naar hier gezon den. 't Waren meestal oude kleeren, maar óok waren er kisten bij met fonkelnieuwe klee- dingstukkeujammer genoeg was er betrek kelijk weinig ondergoed bij, dat vooral in dezen tijd in ons land, voor menschen, niet zoo gewend aan ons zeeklimaat, zoo hoogst welkom zou zijn geweest. Wat het schoeisel betreft, was er éen kist met nieuwe, een andere met zelfs zeer gedragen schoeisel. De dam die onder leiding van mevrouw De Pool, in twee lokalen van de R.K.Jon gensschool aan de Breestraat alle goederen hebben gesorteerd en met groot overleg hebben uitgedeeld aan de zeer vele gegadig den, mogen er zich van overtuigd houden, dat ook hiermee zij een hoogst nuttigen, zij het dan ook zeer vermoeienden, arbeid heb ben verricht. Gister is weer een 9-tal Belgische vluchte lingen van hier overgebracht naar het vluchtoord «Veenhuizen». Als nu óok het geharrewar tusschen Vla mingen en Walen sens ophield. We leeren even gemakkelijk goede manie ren aan als slechte; 't is maar, in welke school wij te leer gaan. De Paus heeft aan de Staatshoofden van de oorlogvoerende naties de bede gericht om ter eere van de Christelijke vredesgedachte op Kerstmis een wapenstilstand van éen dag te sluiten. „Hebt u al gehoord, wat te Berlijn de schoorsteenvegers roepen, wanneer ze hun zwart karwei verrichten „Neen. Wat dan „Hindenburg". „Zijn die Berlijnsche schoorsteenvegers- jongens dan zulke vaderlanders ,,Ja, vaderlanders zijn het, maar bovendien zijn ze practisch en weten ze, dat ze nu minder arbeid hebben te verrichten dan vroeger. Immers, roepen ze van onderen met luider stem H-i-n-d-e-n-b-u-r-g, dan geht jeder Russ schleunigst 'raus". K K N NISGE Y I N 0. De Burgemeester van Amersfoort Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Hand dezer Gemeente zul vergaderen op Dins dag 1 December aanstaande, dea avonds halflicht. Amerid'oort, 10 December 19)4. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. AMSTtillDAMSI'IIK SNITJKN. Maandag. Maandag is een buitengewone dag hier in Amsterdam. Vooral in de city is het dien dag drukker dan op andere dagen in de week, want de Zondag spant natuurlijk altijd de kroon wat levendigheid en rumoer betreft, en hoe prettig het stadsrumoer in de week aandoet, zoo onaangenaam is het des Zondags. Ook het niet naar de kerk gaande deel der burgerij ergert zich onophoudelijk aan die sooort van «Zondagswijding». Maar de Maandagsche drukte is gezellig, is prettig. Het is er een van zoo'n heel andere soort. Ilij staat In het teeken van het zaken-doen, van den handel. E11 de café's uit de hoofdstraten zitten bijna even vol als op Zondag, maar met een heel ander publiek. Nu hoort men geen dornineesteenen-lawaai, en in plaats van alcoholwalm ruikt men een geurige koflielucht. Op de straat g$en dron kemanstaal, geen vechtpartijen, geen hyste^ risch gegil van mooi aangekleede joffers maar drukdoende zakenmensehen, die met elkaar marchandeeren, en af en toe midden op straat blijven stilstaan, zoodat de men- schenstroom erdoor breekt als een rivier tegen een rots. Ze komen al vroeg, die buitenmenschen Ze kpmen uit Holland's Noorderkwartier zelfs uit West-Friesland, maar vooral uit de Zaanstreek en uit Waterland. Ze komen uit Haarlem en uit de Haarlemmermeer. Ze komen uit de plaatsen langs de Vecht, uit het Gooi, ja zelfs uit de Betuwe. En boven dien levert Rotterdam iederen Maandag een behoorlijk kwantum. De boeren te Amsterdam is nog steeds iedere buitenman «een boer», al weet hij ook niet het verschil tusschen een koe en een varken, en al heeft hij zelfs geen radijs of tuinkers gezaaid nemen niet zelden hun vrouw mee, vooral zoo tegen Sinterklaas, en na eerst een paar uurtjes samen door de stad geslenterd te hebb^p, zoo eens langs den Nieuwendijk en de Kalverstraat, in een lunchroom eens uitrusten, en dan weer terug, komt omstreeks het middaguur de scheiding. Vrouwlief heeft dan een afspraak met een vriendin, of moet een oude kennis, die in de stad is gaan wonen, gaan opzoeken, terwijl de «baas» voor zaken in «De Pool» of in «Kras» een broodje-ros moet gaan nuttigen. Want daar geeft hij rendez-vous; hij ont moet er zijn zakenvrienden, zijn kennissen, niet alleen zijn Amsterdamschedie komen er betrekkelijk weinig maar vooral z'n mede-provincialen. Die »Pool« schijnt voor de buitenmenschen een zeer groote aantrekkingskracht te bezit ten, Zij zitten er en staan er tusschen twaalf en half twee mannetje aan mannetje, zij eten er hun kadetjes, ze drinken er hun koffie's en hun biertjes, en ze produceeren er hun blauwe smook, dien men wel kan snijden. In »Kras« komen in hoofdzaak de menschen, die een verre reis achter den rug bebben, en die om twaalf uur ook wel iets warms lusten. De smulpapen en de be- minners van groote porties gaan tiaar de Poort van Cleve«, en verorberen daar hun heele en halve briefstiikken en hun erwten soep met worst. De gedisiingéerden gaan naar het »Poolsche koffiehuis* in. de Kal verstraat, terwijl de buitenlui, die samen met hun vrouw willen koffiedrinken, iiun toe vlucht nemen tot de lunchrooms, dier der halve 's Maandags zoovol zitten, dat men in enkele zijn maag staande moet Verzorgen. Die Parijsche gewoonte, die ooit in Bel gië al populair begon te worden, neemt men al meer en meer ook te Amsterdam waar. Enkele restaurateurs hebben echter hun kellners instructie gegeven, dergelijke staande eters beleefd te verzoeken, te gaan zitten en hun een stoel aan te bieden. Zoo ziet men weer, dat de Hollander, en- ook de Amsterdammer, nog altijd prijs stelt op goede vormen en wenscht, dat zijn Belgische gasten er nota van nemen. Oin half twee gaan de „boeren" naar de Beurs, en als die is afgeloopen, worden op nieuw de café's opgezocht. De metsten zijn dan vóór half vijf alweer afgereisd, maar een aantal blijft nog wat langer te Amster dam, en tol acht uur 's avonds bemerkt men aan het publiek, dat het Maandag is. Inmiddels is de Maandagavond stil, stiller dan bijvoorbeeld de Vrijdagavond, en veel stiller dan de Zaterdagavond. De winkeliers zien of hun kas klopt, en' zij verheugen zich er weer in, dat ondanks de crisis de Maandag goed blijft. De boulevard der Belgen. De Kalverstraat had slecht» tijdelijk haar bekoring voor de refugé's, maar spoedig was die hun te eng. De bewoner van Brussel en Antwerpen is aan breedere straten gewend. De vluchtelingen, we bedoelen dan de beter-gesitueerden, blijken thans een bijzon dere voorliefde voor de N. Z. Voorburgwal te hebben; de in de «concentratie-kampen» aan de Ykade vertoe venden, komen betrekke lijk weinig in de stad. Die N. Z. Voorburg wal, met z'n postkantoor en z'n .dagblad bureau x, is op het oogenblik dan ook veel drukker dan in andere tijden. Bij het postkantoor loopen de menschen bijna tegen elkaar aan, en de wagenbestuur ders der trams moeten telkens langzaam rijden, zóo druk is het met voorbijgangers. Vooral 's Zondags is het thans verbazend druk op dezen belangrijken Amsterdams' hen verkeersweg.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2