BIJBLAD Aiersfoortscle Courant Ingezonden. van de No. 8507 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURAN'T voorheen Firma a. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1914. KEN N I s G E V I N O. De Burgemeester van Amersfoort; Gelet op artikel 27, alinea 6. der Woning wet brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden gedurende 4 weken op de Gemeente-secretarie ter visie ligt een ontwerp verordening tot wijziging van de Verorde- ning^no. 7, houdende verbod tot het stellen van gebouwen op grond welke in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat, gracht of plein bestemd is. Amersfoort, 17 December 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Agenda voor den opebare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 December 1914, des namiddags 2 uur. 1. Herstemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake het opmaken van het stenografisch Raadsverslag. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbouw van het gebouw van den Keuringsdienst (gewijzigd voorstel). B. en W. schreven aan den Raad: In de vergadering van uwen Raad van 15 dezer is, ten gevolge van de aanhouding van het voorstel tot oprichting eener Ge meentelijke apotheek, eveneens aangehouden ons voorstel waarbij een crediet werd ge vraagd van f 4000 tot verbouw, enz. van het Waaggebouw ten dienste van den Keurings dienst van eet- en drinkwaren, zulks omdat een gedeelte van dit crediet bestemd was voor inrichting van lokaliteit in verband met de apotheek.. Dit gedeelte bedraagt f175, zoodat de in ons voorstel'genoemde som voor verbouwings- kosten van f 2 too wordt verminderd tot f 1925, en het geheele crediet van f4000 tot f3825. Onder verwijzing overigens naar genoemde voordracht hebben wij de eer uw vergade ring te verzoeken, ons een crediet te ver kenen van f3825. Aan den Raad dezer Gemeente is het volgende adres verzonden: geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden vormende het Bestuur van het district Amersfoort en omstreken van den Nederlandschen Bond van Boek drukkerijen, dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het voorstel van B. en W., gedagteekend 10 December 1914, waarin de wenschelijkheid werd betoogd, het stenogra- fiisch verslag van de zittingen van den Ge meenteraad in den vervolge in de Gemeente te doen drukken, in casu door de laagste inschrijfster, de firma A. H. van Cleeff; dat zij ten zeerste toejuichen het in dit voorstel gehuldigde principe om, waar dit mogelijk is. arbeid ten behoeve van den Gemeente bij voorkeur te doen uitvoeren door Gemeentenaren dat blijkens de eerste prijsopgave van de firma Bosch Zoon, die van de firma A. H. van Cleeff een uiterst billijke is dat bij de heerschende werkloosheid in de typografie hiermede ook te gelijker tijd een aantal gezellen gebaat zijn; redenen, waarom zij uw college met aan drang verzoeken, het bovenbedoeld verslag op te dragen aan de firma A. H. van Cleeff. 't Welk doende, het Bestuur, G. J. van Amerongen, Voorzitter. S. W. Melchior, Secretaris. jaar later met lof bevorderd tot veearts, in «868 aangesteld tot militair paardenarts en, na keraar te zijn geweest aan de Kon. Militaire Academie te Breda, in 1877 leeraar aan 's Rijks-veeartsenijschool, van welke hij sedert 1910 Directeur was. Om zijn groote wetenschappelijke verdien sten werd hem in 1895 de Oranje Nassau- orde verleend, terwijl hem in 1910 de orde van den Nederlandschen Leeuw werd toege kend en de Rijks-universiteit te Utrecht in 1913 hem tot eere-doctor verhief. De ronde stuiver blijft gangbaar tot 1 Juli '915. Door bemiddeling van het Nederlandsch comité lot steun van Belgische en andere slachtoffers van den oorlog heeft het Comité voor uitgewekenen te Amersfoort door tus- schenkomst van kolonel A. G. M. J. baron Van Oldenneel ontvangen een gift van f 1000, zijnde een gedeelte van het bedrag van f7793, bijeengebracht door den heer I. J. M. Muurling, te Warrenton (Virginia). Daar het comité op het oogenblik zijn zorgen uitstrekt over meer dan 100 vrouwen en kinderen, voornamelijk van geïnterneer den, die het óf in zijn eigen huizen heeft gevestigd dan wel bij particulieren, óf waar voor het wekelijks een zekeren bijslag be taalt, is die gift buitengewoon welkom. De wekelijksche contribution zijn daarvoor niet meer voidoende, hoewel die natuurlijk de voornaamste bron van inkomsten blijven. Het aantal aanvragen en gemotiveerde aanvragen om steun in allerlei vorm neemt dagelijk toe. Wekelijksche kwartjes-bijdragen blijven nog steeds ten allerzeerste welkom. 't Is ons bekend, dat er zijn, die verklaard hebben, gaarne óok wekelijks een kwartje te willen bijdragen >als het comité het hun maar gevraagd had». Door ons is geen stelselmatige inzameling door de stad georganiseerd en het ligt niet in ons voornemen, ons persoonlijk te wenden tot hen, die ons tot heden niet steunden, hoe dringend en hoe veel geld we ook noodig I hebben. We wenschen ons voor het oogen- blik vooral daarom te onthouden van eeniger- lei pressie omdat we van oordeel zijn. dat het Amersfoortsch Steun-comité voor de werkloozen in de eerste en allervoornaamste plaats gesteund moet worden en we daarom natuurlijk alles willen vermijden, dat ook maar eenigszins gelijkt op concurrentie. Maar, indien er nog zijn, die naast een gave voor het plaatselijk Steun-comité ook aan ons nog een kwartje per week willen afstaan, dan zal bericht daarvan aan een van de comité leden of aan den Penningmeester (den heer W. C. Engelberts, Pieter Bothstraat 5) ons bijzonder welkom zijn. We hebben met onze kwartjes al heel wat geholpen, al heel wat leed gestild. De tweede lezing met lichtbeelden voor de hier garnizoen houdende Nederlandsche militairen zal plaats hebben op aanstaanden Maandag. Ds. I. Hooykaas zal dan vertellen van zijn reis in het Heilige land. Een goed denkbeeld is het, dat een drie tal onderwijzeressen les geeft in breien aan een dertigtal Nederlandsche militairen, hier in garnizoen. Niet alleen om de nuttige bezigheid, maar ook wegens het illustre voorbeeld. Piet Héyn was immers óok een matador in het breien. Mevrouw Boldingh-Goemans had Donder dagavond een vollere zaal moeten vinden toen zij hier haar voodrachtavond kwam geven -• 't stond ietwat onnoozel op de aanplak biljetten »en 1' honneur des officiers bel ges a Amersfoort» terwijl er 2 (zeggetwee) officiefen in de zaal waren. De Belgische muzikanten en welgeteld twee dozijn dames en heeren, ziedaar het auditorium. En hetgeen mevrouw Boldingh te hooren én te zien gaf haar actie was prachtig, al naar het pas gaf vurig of harstochtelijk, dan wel droef en somber had heel wat meer belangstelling verdiend na de zeer vleiende, doch volstrekt niet opgeschroefde aanbevelingen, door de plaatselijke pers toch lang genoeg tc voren gegeven. Het schijnt wel, dat avonden als de voordracht van dr. Jan Kalff over Belgische monumenten en nu van mevrouw Boldingh te goed zijn voor Amersfoort. Een cabaret-avond, liefst van bedenkelijk allooi, wil er beter in. Hoe dan ook, de enkelen die haar hebben mogen hooren, hebben volop genoten van I de groote talenten dezer diseuse. Het was temperament, dat zij vereischen; heerlijk mooi Ook Raymakers' cA.nos morts» en Hugo's «I.a fiancée du timbalier» brachten het klein doch zeer aandachtig en dankbaar gehoor in bewondering voor haar talent. Vooral in het lied van René de Clercq «Is het Noorden het hoofd, het Zuiden heeft het hart» toonde zij, dat zij, Nederlandsche van geboorte, door het Zuiden vuriger, hartstochtelijker is geworden. Welk een gloed Dat zij naast de in dezen tijd zoo weldoende serieuse zaken ook den vroolijken kant des levens vermag te doen uitkomen, toonde zij in de monoloog »Colonel ou sous-lieutenant«. Hoe schalksch, hoe geestig-ondeugend was dat. Even na achten begonnen de voordrach ten; even na half tien stonden we op de kliemerige straat. Jammer, dat zóo veel schoons slechts zóo kort duurde. Tot weerziens roepen we haar van harte gaarne toe. In een volle zaal, met een publiek dat haar weet te waardeeren, zal mevrouw Boldingh nóg meer doen genieten. Op de Toonkunst-uitvoering hebben we nu al zóo dikwijls gewezen, dat we thans wel kunnen volstaan met de aandacht te ves tigen op de advertentie in dit nummer. Te Utrecht is een massa-kamp gehouden tusschen de Utrechtsche sóhaak>. ereeniging en schakers uit Amersfoort, Hilversum en Zeist. De geallieerden behaalden den zege met 14 tegen 11. Het spreekt wel vanzelf, dat in deze tijds omstandigheden de Kerstfeestviering voor de Zondagsscholen niet met dien luister kan plaats hebben als in vorige jaren. De schitterende boom zal er ditmaal niet wezen doch de geschenken blijven niet uit en het woord van de voorgangers zal nóg warmer zijn dan voorheen. - Volgens het officieele voetbal-pogramma hebben hier morgen geen ontmoetingen plaats. Wel zullen oefenwedstrijden worden ge houden. Aan de Centrale eierveiling die in verband met het Kerstfeest volgende week op Woensdag wordt gehouden werden gister aangevoerd 6S59 kipeieren, welke werden verkocht voor f8.50 tot f 10.25 PR«" honderd, met een middelprijs van f9.30. De eendeieren deden f7.50 tot f7.80, de jonge hanen 55 tot 70 cent per Kilo, de kalkoenen 80 cent per Kilo. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na vieren, die van de overige voertuigen ten allerlaatste om kwart vóór vijven zijn aangestoken. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Langestraat 118 bij de Kamp. Met woorden is het als met wapenen. Hoe 1 snijdender het scherp, hoe meer geslepen de punt is, des te meer behoeft het een fluweelen schede. De 17de lijst van het Kon. nationaal steun-comité heeft, met de gift van een tonne gouds van H. M. de Koningin, aan bijdragen of toezeggingen f 183 875.44, zoodat tot 12 December in totaal is ontvangen of toegezegd f 1 123 003.99. De Eersts Kamer heeft gister aangenomen de wet tot invoering van een Rijks-inkom stenbelasting. In het orgaan van den Vrijzinnig-demo cratische bond wijdt mr. H. P. Marchant Gouverncmentsproducten, welke overeen komst met 31 December van dit jaar ten einde zal zijn 5, tot verhooging van-het 10de Hoofdstuk der Staatsb vgrooting (Departement van Oor log) voor 1914 mett 61 541. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Zeer geachte heer, Wees zoo goed, bijgaand stukje te plaat sen. Ik verwijt uw verslaggever niets; bij korte verslagen komen juist dergelijke on aangenaamheden voor, maar dit moet ik korrigeeren. Hoogachtend Uw dw. Kleerekoper, Amsterdam, 17 December 1914. In het verslag van mijn te Amersfoort gehouden rede, in uw blad van 3 December, vond ik een passage, waarin deze woorden voorkomen»in het lieve Zuiden is de ge- distilleerd-kêlk onafscheidelijk van de mis kelk*. Deze woorden nu, door de kortheid der samenvatting van hetgeen ik betoogde, maken den indruk alsof ik hier een voor Katholieken heilig symbool smakeloos plaatste naast het glas van den dronkaard. Dit was verre van mij, en schennis van het geen anderen heilig is, héb ik altijd zóo grof gevonden, dat ik dien leelijken schijn te dezer plaatse wil terugwijzen, Ik sprak er juist mijn leedwezen over uit, dat de men- schen, in het Zuiden, in het land van de miskelk, zich niet onthouden van die andere kelk, die ik letterlijk »de kelk des onheils* noemde. In plaats van een vergelijking was dus veeleer de tegenstelling tusschen het gewijde en het heillooze het oogmerk van mijne woorden. Maar, ik herhaal, alle nijging om ander- mans heiligdommen aan te randen, was mij vreemd. En nu die schijn is gewekt, betreur ik het zelfs, dat ik het beeld gebezigd heb, zij het in dezen onschuldigen vorm. Ik heb mijn eigen heiligdommen te lief om aan die van een ander te raken. Dankend voor de welwillende opneming, A. B. KLEEREKOPER. LIEFDADIGHEID. De heer P. C. H. Briët, landmeter bij het kadaster en tot voor kort lid van den Ge meenteraad, is thans in den ouderdom van 65 jaar overleden, I pracbtj„ Haar hoogst beschaafde en zuivere Sedert 17 Augustus 1911 wa j uitspraak van de drie talen was bewonde- den Raad. Zijn ontslagbrie - rensvvaardig, haar actie subliem, zonder ook werd Dinsdag ingebrach in de Raadsver een yan ch of effectbejagi gadering, slechts enkele uren voor zijn ver- scheiden. Te Utrecht overleed op even 50-jarigen leeftijd dr. W. C. Schimmel, Directeur van 's Rijks-veeartsenschool. Te Barneveld geboren, ontving hij zijn doch oprecht en waar gevoeld. Het begin der causerie «Le Roi et la Reine des Beiges» was vol zeggingskracht en sentiment. Wat yoelt mevrouw Boldingh voor dat groote KoningspaarEn Roden- bacht's «Gent» en «Klokke Roeland» i de verrukkelijk enthusiaste liederen van artikel aan de houding van Minister I mevrouw Erederiks, Kortegracht 9 Treub bij het Kamerdebat over de Oorlogs- I leening en concludeert, dat er verwijdering I is ontstaan tusschen den Minister van Ei- I nanciën en met hém het Kabinet en j zijn naaste vriendendat de vrijzinnige con centratie is verzwakten dat steun is gezocht en formeel gevonden bij de rechterzijde, welke hiervan gebruik zal maken om het Kabinet verder te verzwakken. Inmiddels, schrijft hij verder, zullen wij voortgaan met de propaganda voor de hef fing ineens, waaromtrent de Minister op valreep water in zijn wijn goot do' p verklaren, dat gedeeltelijke dekk' heffing ineens te overwegen w Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Centriutl-bnrean op DINSDAG* 22 DEC., namiddags om half *ijf zitting houden in het gebouw KOESTRAAT no. 9- Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. Adressen waarnaar thans veel wordt gevraagd. Plaatselijk steun-comité, Stadhuis, Kamer no. 10. Buikgordels vóór leger en vloot, mevrtjuw Van den Bergh, Wilhelminastraat 3, en> mevrouw Van Ittersum, Bernulpl;usstraat 1.. Polsmoffen, zonder handbe.uekking, voor militairen, mevrouw Knootd, Muurhuizen 9. Wollen mutsen, voor militairen, mevrou'^ Meiners, Lange Bergstraat 22. Wollen sokken, voor militairen, mev Van Reede, Oldenbarneveldtlaan en Goederen voor nitgèvrekenen, he„ M S. de Pool, Bergstraat 1. Lectuur voor het interne^ Amerrfoort. bibliotheek ^„„ejif-karerne. Bureau voor log.» behoeve van hen, die te Amersfoor* interneer<len toraen !T, v'alkjef lederen avond van 8 voor uitgewekenen, Kortegracht yt. - -nlichtings-bureau van het Ned. Roode- Kruis, Kortegracht 9. .ng door Bij de Tweede Kamer 2ijn giend d volgende wetsontwerpenJ 6 1. tot bestendig lng van den staat van be. leg van het gedeelte des Rijks, dat bij Kon. besluit van. IO November j.l. in staat van beleg is verklaard; 2. tot het langer in dienst houden van ingelijtden bij de militie tot het tijdstip, waarop het tegenwoordige oorlogsgevaar niet meer aanwezig wordt geacht (de oorspronkelijke datum was op 31 December 1914 gesteld); 3. tot het langer in dienst houden van de dienstplichtigen bij de landweer tot gelijk tijdstip als voor de militieplichtigen 4. tot bekrachtiging der overeenkomst met eerste ODlèwincr aan de beroemde kostschool en de verrukkelijk enthusiaste liederen van 4 tot bekrachtiging der overeenkomst met van den heer A M Kollewijn Nz., werd in Lovendaal «Mijn land» en «De Hollandsche de Nederlandsche Handel-Maatschappij voor 1S63 leerling van de Veeartsenijschool, vier vlag» werden voorgedragen met het krachtig don verkoop in Nederland van de Oost-Indische

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5