Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. het eten van meel, dat door kunstmiddelen is, wit gemaakt, en misscnien door schade lijke middelen. Aan cacao en chocolade geeft men vaak een fraaiere en donkerder kleur door toevoeging van ijzer-oxyde en aniline- verfstoffen, vooral ingeval het artikel met meel of doppen is vervalscht. Maar ook al geven we toe, dat soms het publiek onbe wust tot vervalschingen aanleiding geeft en er toe meewerkt, het kan niet ontkend wor den, dat er heel wat bedrog opzettelijk door tal van bedriegers wordt gepleegd. Na dit ernstig woord van de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens iu het jongste nummer van hun >Maandblad tegen verval schingen* mag wel eens herinnerd aan het jongste rapport van den plaatselijken Keu ringsdienst voor eet- en drinkwaren en ge bruiksartikelen. Wie twijfelt of hij tegen betaling van goeden prijs ook wel goede waar heeft ont vangen, kan te allen tijde de voorlichting vragen van dr. H. W. den Boer, den Direc teur dier zoo nuttige instelling. Is men er op uit, goedkoope waar te willen hebben, dan he^ft men 't aan zichzelven te wijten als men meer nog dan »a peck of dirt« te slikken krijgt. De plaats der kleine Staten. In «Van onzen tijd» schrijft prof. Struycken een protest «tegen de publieke voorlichting van ons volk betreffende de plaats der kleine Staten in de Statengemeenschap door eenige oud-Ministers van Oorlog». Zij zullen het niet zoo slecht hebben ge meend, maar een Nederlandschen oud-Minis ter van Oorlog kan toch beter doen dan het als onvermijdelijk voor te stellen, dat het grondgebied van een kleinen Staat wordt geschonden indien dit wordt cevorderd door de strategische belangen van de groote Staten (Colijn); en nog minder paste het, in ons land, zij het als proef-ballon, de stelling op te werpen, die men thans zelfs in Duitsch- land niet hoort, «dat een Staat geen recht heeft op bestaan, tenzij hij óf op zichzelf óf in verband met andere, machtig genoeg is, om dat bestaan te verdedigenomdat het bestaan van een volk, van een Staat, niet berust op een rechtsgrond, tenzij op een papieren rechtsgrondde integriteit van het grondgebied van een volk berust op de macht van dat volk, om zich te verdedigen en daarop alleen» (Staal). Ziet, men kan, met het gezicht op de werkelijkheid in arren moede gaan twijfelen aan de waarde van veel, dat als volkenrecht tot hiertoe werd geleerdmen kan in bittere teleurstelling zich de hoop zien ontzinken omtrent een betere toekomst, maar zoolang men Nederlander is, heeft men zelfs den schijn te vermijden, als wilde men optreden als leermeester der groote Staten in het internationale rechts-nihilisme, dat hun rech tens een vrijbrief zal geven, ook ons te vertreden, als hun belang het vordert en hun macht dat toelaat. Als aansporing tot een krachtig, offer vaardig nationalisme heeft ons volk geen behoefte aan zulke machtsslellingen. Terecht hebben daarom de heeren De Beaufort en Lobman daartegen verzet aangeteekend. de notarissen en de candidaat-notarissen te Utrecht. De Oori-gsleening van 275 millioen gul den was gisteravond reeds met 127 millioen overteekend tot 402 millioen. Uit Amersfoort is geteekend voor een half millioen. Bij Kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslagen, onder dankbetuiging, mr. F. D. graat Schimmelpenninck als lid van het College van curatoren over de Rijks-uni versiteit te Utrecht en zijn benoemd in dat College tot Voorzitter mr. A. F. baron Van I.ynden tot leden mr. F. A. C. graaf Van l.ynden van Sandenburg, Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, en mr. J. P. Fockema Andreae, Burgemeester van Utrecht. De heer H. H. van der Zoo de Jong slaagde ook voor het tweede gedeelte van het practisch apothekers-examen. Tot reserve 2e luitenant bij hun tegen woordig korps zijn o. a. benoemd de kor nets C. C. van Vliet en G. de Lange, beiden van het ie regiment veld-artillerie, en de vaandrig C. Wolterbeek, van het regiment genie-troepen. Door de Ministers van Oorlog en van Marine zijn wetsontwerpen ingediend om den termijn voor het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplich tigen bij de landweer te verlengen tot 31 Juli 1915. Te bevoegder plaatse is niets bekend van het geven van een langer verlof aan land- wberplichtigen-hoofden van een bedrijf van handel. In het vluchtoord te Gouda heerscht kink hoest, zoodat er van een vertrek der vluch telingen van hier naar de Kaasstad voorals nog niet veel zal komen. Telkens als bij het Comité voor uitgeweke nen de geldnood op 't hoogst schijnt ge stegen, komt er uitredding. Niet alleen hebben velen de hand over de beurs gestreken en hun bijdrage verlengd dan wel verhoogd, maar óok hebben de Bel gische geïnterneerden in kamp II bij Soes- terberg een bedrag van 90 franc 1 o centimes ter beschikking gesteld van het comité, als prkenning voor hetgeen het comité doet voor hun landgenooten. Zooeven kwam óok bericht in van het Belgische Gezantschap te 's-Gravenhage.dat de Belgische consul te Amsterdam (Beurs plein 5) weldra het kostwinnersgeld (remune ration) zal uitbetalen aan in de Provincie Utrecht vertoevende verwanten van Belgische militairen. Mededeelingen omtrent de plaats waar en de wijze waarop die uitbetaling zal geschie den, volgen zoo spoedig mogelijk. Veertig Belgische officieren, thans hier ge ïnterneerd, zullen volgens de Nieuwe Rotterd. Crt.« worden overgebracht naar de Wiericker- schans, bij Bodegraven. Het bewakings detachement wordt inge kwartierd bij de burgerij. Majoor J. M. baron Van Boecop zal het bevel voeren. Noch bij den commandant van het inter- neerings-depot Amersfoort, noch bij de hier geïnterneerde Belgische officieren is daarvan iets bekend. Het schijn^, dat de vier officieren van Urk naar de Wierickerschans gaan. De vereeniging Handel en Nijverheid* houdt morgenavond weer een vergadering De Hoogere Burger School-Club zal Zater dag 23 Januari een feestavond geven >Amicitia«. Zondagavond omstreeks 9 uur dwaalde een beschonkene bij het voormalig Eind van de wereld in het Havik. Hij werd eeist opgemerkt toen hij onder de brug naar de Bloemendalschebrug was doorgesparteld. Vrij vlug werd hij toen op den vasten wal geholpen en per brancard naar het politie-bureau gebracht, waar hem verdere hulp werd verleend, waarna hij vervolgens kon terugkeéren naar Utrecht. Er schijnt gisternacht een poging tot dief stal te zijn gedaan op het terrein van villa »Gretha« althans aan de voordeur bleek ge morreld en den waakhond was een gelukkig onbeduidende steekwond toegebracht. Uit de jassenkamer van »Amicitia« zijn gistermiddag twee jassen en twee hoeden ontvreemd, terwijl daarvoor in de plaats werden gehangen oud-model kapotjassen van het Nederlandsche leger '>als die wel ten gebruike worden gegeven aan geïnterneerde Belgische militairen. Eén van de daders, die een te mooien hoed op en een te goede jas aanhad, werd aangehouden aan het station, waarheen de politie onmiddellijk had getelefoneerd. Zijn kameraad, eveneens een Belg, dien hij, zoo als hij voorgaf, uit het oog had verloren, zal ook wel spoedig worden ingerekend. Een 51-jarig grondwerker van hier. die, een paar maanden nadat hij ontslagen was uit de gevangenis waar hij drie en een half jaar had gezeten, in November acht kippen stal te Barneveld is deswege door de Arron- dissements-rechtbank te Utrecht -mroordeeld tot twee en een half jaar. Zij veroordeelde een 19-jarigen jongen van hier wegens wederspannigheid tegen de politie tot een maand. De loszinnige versmijt, de kleingeestige verkruimelt zijn tijd. "Uit den Omtrek. Aan de Gemeentelijke eierhal te Barneveld werden in het afgeloopen jaar verkocht rond 14 millioen eieren voor f717 000. De hoogste prijs was 13 cent, op 3 De cember de laagste 2.25 cent, op 2 Juli toen de opkoopers, ontevreden over de nieuwe verordening, weigerden te koopen. De weerstoestand. De eene depressie volgt op de andere. Van een barometrisch hoog valt niet veel te bespeuren en derhalve heerscht in heel West- en Noord-West- Europa, en niet het minst in Noord-Frankrijk en België, echt hondenweer. Het heeft er geregend en gehageld en gesneeuwd, het beeft er gestormd en nog valt er geen ver betering te constateeren, evenmin als bij ons. Wij moeten nu maar tevreden zijn met een tijdelijke opklaring. boven gekomen. Het tweederangs publiek hoonde weer als gewoonlijk. V. V. A. 2 wist aan den Leusderweg van Utrecht I te winnen met 2—1. FUVI De candidaatstelling voor den Gemeen teraad zal plaats hebben op 26 Januari, de stemming op 3 Februari en de herstemming, zoo die noodig is, op 10 Februari. Aan het plaatselijk telefoonnet is aange sloten met no. 369 de heer J. D. van Gelder, brood- en banketbakker. Zuidsingel 63, Geen beperking, zooals vroeger werd gemeld, doch een uitbreiding van den trei- nendienst zal met 1 Februari bij de ver schillende spoorweg-maatschappijen plaats hebben. Slechts op Zon- en feestdagen wordt de goederendienst beperkt. Van spoorwegen gesproken, militairen moeten voortaar. in D-treinen toeslag be talen, óok als zij overigens kosteloos ver voer genieten. De heer H. de Jong, Inspecteur der regi- I stratie en domeinen, is herbenoemd tot plaats- j vervangend lid der Kamer van toezicht over Zondag tegen den middag kwamen de eenmaal bekende wielrenners Jaap Eden, Guus Schilling. Van Gent, Bleekemolen, Veldkamp en Holtkamp hier aan op hun tocht van bijna 100 K.M. van Amsterdam naar Apeldoorn. Weer of geet. weer wordt in 10 dagen een rondrit door ons land ge maakt, iedcren dag een honderd Kilometers op Hima-rijwielen, wier uitvinder, de oud kampioen M. Adler, den geheelen tocht leidt en wier agent, de heer D. Kamperman, de heel practisch in grijs gummi gekleede rijders en hun begeleiders ontving en een lafenis bood. De heeren, geloodst door Piet de Waardt, óok eenmaal een geweldig Kilometer-ver- slinder doch thans een eerzaam musicus, en gevolgd door den beer Adler in een Perry- wagentje, hadden regen noch stof en den wind in den rug, zoodat zij, na een korte rust te Hilversum en nadat hier een paar kiekjes waren gemaakt met de Kamper- binnenpoort als achtergrond, omstreeks half twee met een gangetje van 20 a 30 K.M. welgemoed doorpeddelden naar Apeldoorn, op dit deel van den tocht niet meer zóo aanhoudend bedreigd door slippen. De Mannheimer Melkcentrale zond aan haar afnemers een strooibiljet van den vol genden inhoud In den tegenwoordigen tijd met zijn klei nere inkomsten zijn vele huishoudens, in 't bijzonder die van arbeiders, gedwongen, de voeding te beperken. Hierdoor kat: men echter de gezondheid gemakkelijk benadeelen door ondervoeding. Dit laatste kan men ver hoeden en de huishouding te gelijker tijd goedkooper maken wanneer bij voorkeur melk en melkspijzen worden gebruikt, want melk bevat alle voedingsstoffen, die het lichaam voor zijn voeding noodig heeft, daarbij in zulk een voortreflijke samenstelling als ze in geen ander voedingsmiddel worden aangetroffen. Bovendien zijn de voedingsbe- standdeelen in melk veel goedkooper dan die in vleesch, eieren, enz. Melk is tegelijk vleesch en brood. VOETBAL. Verleden Zondag heeft Quick voor het eerst in dit seizoen gewonnen en, wat meer zegt, volkomen verdiend. De juiste uitslag had zelfs 51 en met een beetje bereid willigheid van den scheidsrechter 6—1 kun nen wezen. Quick begint te spelen met 9 man. spoe dig verschijnt de tiende en als hetblijkt.dat Van Rhijn niet meer komt, treedt Beem voor hem in de plaats. Het eerste half uur wegen de partijen vrijwel tegen elkaar op, met aan weerskan ten eenige goede uitvallen. Daarna breng, Georges een paar maal goed op, en uit een mooien voorzet van hem maakt Bonk de eerste goal. Niet lang daarna wordt de bal door den linkervleugel tot vóór het doel gedreven met als besluit een hard schot van Jentinck onder tegen de lat; de bal komt achter de doellijn neer, doch springt weer uit het doel. Dit doelpunt wordt echter n iet toegekend. Vlak voor het einde der eerste helft maakt Paul met een ver schot een doelpunt. In de tijd, die verloopt tusschen het schieten en het neerkomen van den bal, fluit de scheids rechter rust, zoodat ook deze goal niet geldt. Dit heeft wel wat van een plagerijtje. Rusi komt dus met 1—o voor de thuisclub. Na de pauze heeft Quick den aftrap. De drie binnenspelers drijven den bal ineens tot voor het Daventria-doel, waarna Jentink den bal kalm in 't net doet rollen. Een halve minuut na rust had Quick dus met 2—0 de leiding. Hoewel eerst overweldigd, komt Daventria nu beter opzetten. Brasser krijgt eenige schoten te verwerken, hetgeen hij ook naar behooren doet. De aanvallen op het Daventria-doel worden door de achter hoede goed onderbroken, tot eindelijk Bonk kans ziet, eenigszins gelukkig de derde goal te maken. Even daarna komt de Daventria- voorhoede voor het Quick-doel. Beem neemt een der spelers op ongeoorloofde wijze, waar voor Daventria een strafschop wordt toege kend. Met een goed schot maakt Daventria daaruit een doelpunt. Het vierde doelpunt voor Quick maakte Mingels met een goed schot, waarna het einde komt. Het zeer mooie weer in aanmerking ge nomen, waren er slechts weinigen naar Birk- De oorlog en de wetenschap. In de Astronomische Nachrichten* wordt mee gedeeld dat het astronomisch centraalstation te Kiel nu weer geregeld uit alle landen zijn wetenschappelijke telegrammen krijgt, net gaat wel langs een omwegje, n.l. via Kopen- haagsche sterrewacht, maar de internationale wetenschappelijke communicatie is dus vol komen hersteld, Een plakverband. In de Wiener klinischen Wochenschrift* vertelt dr. Ernst Pribram iets omtrent de proefnemingen, die door hem werden gedaan met een plakver band om het bevriezen van de voeten tegen te gaan. Een zwachtel om het been werd met kastenmakerslijm bestreken en de resul taten waren schitterend. Pribram komt tot de conclusie, dat ieder leger korps een dosis kastenmakerslijm naar het slagveld moet meevoeren. De tien geboden in den oorlog. In de »Münchener neuesten Nachrichten* vertelt cfr Carl Wolff, welke tien geboden voor den soldaat (voor den Duitschen soldaat natuur lijk) gelden. Wij zullen ze niet alle opsommen, maar ons to'. enkele bepalen Gedenk den vredein uw ziel. Gij zult doodslaan om te leven. Gij zult niets laten stelen, hetwelk uw volk behoort. Gij zult geen valsche getuigenis aanhoo- ren betreffende uw volk. De tien geboden voor een soldaat circu- leeren nu door de geheele Duitsche dagblad pers. Een uitgever heeft ze zelfs laten druk ken in een heel klein brochuretje, waarin ook een soort militaire geloofsbelijdenis voor komt, en zoo zendt men ze in duizenden exemplaren naar het front. In Engeland is men natuurlijk niet min der oorlogszuchtig. Een Londensch uitgever zond ons ter beoordeeling nog wel een collectie oorlogsplaten. Op ieder der twaalf prenten domineert de kleur van het bloed. Verminkte en vermorzelde Duitschers en heldhaftig strijdende Engelschen, ziedaar de hoofdpersonen. Die platen zijn bestemd voor de jeugd en zijn ten deele bedoeld als humor. Inderdaad, wanneer het bloed in den aard bodem dringt, ontstaan er licht epidemieën, die niet alleen het lichaam maar ook den geest aantasten. De componist van de Wacht am Rhein*. De Krefelder musicus Carl Wiihelm, de componist van de Wacht am Rhein», zal nu, jaren na zijn dood, nog veel van zich doen spreken. Bij Gustav Hering, te Berlijn, zijn dezer dagen n.l. een twaalftal nog niet bekende liederen van hem verschenen, die, naar men in muzikale kringen gelooft, spoe dig door heel Duischland populair zullen zijn. Ze zijn verzameld door Georg Stolzenberg, die er een biografie van den componist van het Duitsche volkslied heeft bijgeschreven. Een tele-warm waterleiding. Dezer dagsn is te Tübingen een volksbadhuis geopend, dat niet zelf beschikt over een stookgelegen- heid voor warrr. water, doch dat zijn warme water ontvangt door middel van een 1.5 K. M. lange buis uit de plaatselijke gasfabriek. De overtollige hitte der gasovens, die anders ongeëxploiteerd vervliegt, wordt nu in een omvang van 2.5 millioen warmte-eenheden naar zijn nieuwe plaats van bestemming ge leid. De temperatuur daalt onderweg niet meer dan éen graad. Deze nieuwe poging, niets onverbruikt te laten, verdient des te meer aanbeveling, wan neer men weet, dat alle bijzondere kosten, als bnizenaanleg, reservoir, enz. nu 45 000 Mark bedroegen, terwijl ketelhuis met aan leg toch minstens op 37 000 M. gekomen zouden zijn. Die meerdere Sooo M. worden echter ruimschoots gedekt door de 10 000 M. die men zich nu jaarlijks bespaart aan kolen. Gemeenteraden van kleine plaatsen, eige naren van een gasfabriek, is nu in over weging te geven, het Tübinger voorbeeld te volgen. Naar verkiezing kan men op die wijze een goedkoop badhuis inrichten, of wel de particuliere huizen van warm water voorzien. Er is over te denken; misschien mettertijd ook te Amersfoort. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U, onderstaande rege- len in uw blad te wilten plaatsen De herderkelijke brief van kardinaal Mercier zal ieder, die gevoel heeft »oor

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2