SIRAX Belgische Bank van Huydecoper Van Dielen Vreemde munt. Vreemde wissels. Stoomwasscherij W. G. BURGER, Actief rerteg-enwoortlig-er tol ml* w WOtOBfiJHl Blanche. vrouw, 30 jaar, 'sprekende Vlaamsch en Fransch, altijd betr,kldtig bij deftige familiën bekleed hebbende, zou gaarne weder worden belast met de opvoeding van een of meer kinderen dan wel als hulp |h de huishouding. Franco brieven onder letters A. V. B. aan het Bureau der A mersfoortsche Courant, Kortegracht 9. CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BERGH. WIL It E LM IN ASTRA AT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per Boonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanoo het inoasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposi rekening-courant. -verkoop voor Amersfoort en om streken J. van VOLLENHOVEN, Afdee- ling KOLONIALE WAREN, Groote Kop pel 7 te Amersfoort. Bijkantoor AMERSFOORT. Langestraat 105 Telefoon XTo. 360 Op aanvraag worden dagelyksche noteeringen gaarne telefonisch verstrekt. ZEIST, AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen. GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. gevraagd, wel bespraakt, goede hand schrijvende, gewend met personeel om te gaan. Vast salaris. Borgstelling vereischt. Geen andere werkzaamheden kunnen worden waargenomen. Brieven onder No. 448 aan het Advertentie Bureau N. K. M., Wijnhaven 85 te Rotterdam. Singel 276, Amsterdam - Tel. N. 10789, 10148. CURATORIUM Mr. Dr. C. F. SCHOCH, hoofddirecteur der Surinaamsche Bank Proefstation Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, directeur der filiale Nederland van voor de Java Suiker-Industrie. Prof. Dr. H. D. J. BODENSTEIN, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit. Jhr. Mr. l. h. van LENNEPJlid van de firma Patijo, Van Notten Co. Afdeeling schriftelijke cursussen. Onder leiding van Mr. G. FELIX, griffier van het Kanlongerecht te App^ g Dr. F. H. FISCHER. Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de te aan de Handelsschool tc Amsterdam, W. C. DE GRAAFF lector aande Umverattett Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Untver..t«.t te Utrei*JJU THORS, advocaat en procureur te Ams erdam, en andere bekende docenten, g wij 110 DIVERSE SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN: A. Handelswetenschappen: Handelscorrespondentie (Nederlandsch, Fransch. Duitsch. Engelsch, Spaans^. Matag), Boekhouden, Handelarekenen, Warenkennis Handelskcnms. Handelsrecht, Handelsaardrijlrs kunde, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijisreclame, Schoonschrijven, Machineschrijven, Stenografie. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diplom&'s. B. Taal- en Letterkunde: Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaanscb, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, Esperanto, Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Saatsexamen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek: Wis- en Natuurkunde, Scheikunde. Dierkunde, Physiologie, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-Techniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitscü, vaK- Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling: Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie, Logica (de kunst var. het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele Hygiëne, Schrijven zonder fouten, een Goede Stijl, een Goed Handschrift, Vlug en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren. E. Op lei ding voor een acte L. O. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O: Geschiedenis, Staatsinrichting, Staathuishoudknde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de Huisvrouw: De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder- kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Normaal lesgeld f5. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. In de eerstvolgende les worden de vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat persoonlijk contact tusscben docent en cursit. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen, die men tuit liethebberijvolgt. Ieder, die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan, het interessante No. 22 van de «Mededelingen», bevattende Prospectus en Reglement van onze afdeeling Schriftelijke Cursussen Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelicht. beste schuurmiddel der we reld voor potten, pannen, houtwerk, blik, enz. Vraagt monster bij winkeliers of drogist. FEUILLETON. 18.) „Waarom toch?" drong Bouchard aan", Mar guerite heeft je liefik ben er zeker van". „Ik hoop het" antwoordde Paal. „Waarom wacht je dan Je bent toch niet verlegen Waarom iets uitgesteld, dat dadelijk gedaan kao worden. Waarom te aarzelen als 't zóo gemakkelijk is, elkander volkomen te ver staan. Ik bemin u I Gij bemint mij 1 Wij be minnen elkander! Sla toe en laat ons trouwen. Dat moet ge zeggen, schoonzoon. Je hebt het meisje willen behageD en haar hart van h&ar- zelven willen erlaDgen, inplaats van het van mij te ontvangen 1 Dat is kiesch, ik heb 't begrepen, en ze heeft je lief. 't Is een uitgemaakte zaak. Maak er das gebruik van, daar de zaken op den goeden weg zijn om er een einde aan te manen. Doe je aanzoek bij Margot en niet later dan morgen, of ik waarschuw ie eenvoudig, dat ik bet haar zal zeggen". „Ik zal morgen epreken, dat beloof ik u", antwoordde Paul lachend. Het rijtuig hield stil. Men was aan hel station gekomen. De aanstaande behuwdzoon en de aanstaande behuwdvader wisselden een harte- lyken handdruk en scheidden. Thuis gekomen liet de heer De Nancey, in stede van te bed te gaan, zijn kamerdienaar licht maken en zette bij zich aan een bureau in een vertrek, dat hij ziju schrijfkabinet noem de, maar waar bij nooit schreef, en begon met tamelijk veel moeite aan een brief. Thans vast besloteD, mademoiselle Lisely niet weer te zien, was hij voornemens door een brief het verwacht bezoek te vervangen. Hij maakte niet zonder veel moeite het concept yan dat schrijven gereed. De jonge vrouw had Paul niet verbeeld, dat zij voor hem een levendige sympathie gevoelde, die niets anders verlangde dan in liefde te ver anderen. Zij had beloofd, hem den volgenden dag een bekentenis te doen en zou hem met heldhaftig vertrouwen het geheim van haar leven vertellen. Dat geheim kende de heer De Nancey vooraf, althans grootendeels, zooals hij geloofde; maar Blanche wist niet, dat hij er van onderricht was, en haar besluit openhartig te zyn, was daarom niet minder lofwaardig. Op deze openhartigheid moest hij nu met bijna beleedigende weigering antwoorden, name lijk, dat hij niet naar Ville d'Avrty zou terug- keeren en de bekeutenis uiet zon aanhooren. De ervarenste diplomairt in de kunst om met onberispelijke beleefdheid de onbeleefdste dingen te zeggen, zal bekennen, dat het beel moei lijk was, aan deze weigering baar verschrikke lijke brutaliteit te ontnemen. De tnet doorhalin gen bezaaide vellen stapelden zich opzijn bureau op. Hij moeBt ze herlezen, en goed- of kwaad schiks bekennen, dat hij niets maakte, dataan- neemlijk was. Eindelijk, van vermoeidheid uitgeput, bracht bij het tot een laDg, duister, verward, hoogdra- I vend epistel, dat hem evenmin voldeedmaar I wanhopend iets beters te maken, besloot hij, het daarbij te laten en sloot vastberaden het resultaat van zijn nachtelyken arbeid in een enveloppe. De groom, die te paard moest stijgen om naar Montmorency den dagelijkechen bloemrui ker le bezorgen; zal den wegnaar Ville d'Avray nemen, zeide hij, en ik zelf zal Marguerite de bloemen brengen. Op die wijze zal alles goed gaan. Na dit besluit, legde Paul zich zenuwachtig, ontevreden te bed, evenwel overtuigd, dat tus- schep hem en de blonde toovenares van het Zwjtser8ch huis alles uit, degelijk uit was. Maar in zijn droom vervolgde het beeld van Blanche Lisely hem weer en toen bij eindelijk opstond, was zijn eerste daad, den voor haar I bestemden brief te verscheuren. Nog ééns wilde hij de sirene van Ville d' Avray zieD. De groom moeBt dan maar weer een ruiker naar Marguerite brengen, met een briefje waariu Paul aan Bouchard meldde, dat hij plotseling werd verhinderd te komen en vermoedelijk pas laat naar Montmorency zou kunnen ga&D. Om hem te vleien, schreef hij op het adres Baron Bouchard de Montmorency, kasteel Montmorency Om half een vertrok hy naar Ville d' Avray in zijn phaeton, welke hij zelf bestuurde, en klokke twee uur schelde zijn lakei aan het hek van het Zwitsersche hnis. Paul steeg voor het bordes uit en James, de Engelsche knecht, voerde hem oogenblikkelijk in den salon. Mademoiselle Lisely liet zich niet wachten. Na eenige seconden trad zij binnen en Paul kon, haar voor zich ziende, een beweging van ver wondering niet bedwingen. Blanche verscheen in zwaren rouw, schooner en vreemder dan ooit. Zij glimlachte Paul toe en reikte hem de hand. Zij zette zich naast een gneridon, waarop zich een portefeuille van chagrinleder bevond. Paul had tegenover haar plaats genomen. Na een oogenblik stilte bief zij 't hoofd op. „Mijnheer de graaf', zeide zij met een wel- luidende stem, die echter gesmoora scheen, „onze toestand is zonderling hinderlijk voor. u. Nooit misschien heeft een vrouw vrywillig den man, wiens achting en liefde zy verlangt, een bekentenis gedaan, als ik u zeggen zal. Maar ik ben loyaal van aard. Ik zal u niets verhelen. U zult in de minste bijzonderheden mijn korte geschiedenis kennsD, die aliedaagBch en tevens romansiech is. U zegt mij te bemin nen. Nu, ik vraag er een bewijs van. Sla de oogea neer, als U mij zult zien blozen en be schuldig mij niet van onbeschaamdheid. Zoodra U alles weet, zult U mij volgens uw geweten en hart beoordeelen en myn vonnis uitspreken. In éen uur zult U mijn verloofde zijn en in veertien dagen van mij gravin De Nancey maken, of in éen uur vertrekt van hier om er nooit terug te komen". Blanche zweeg. Paul wilde spreken, maar de jongedame legde de hand op zijn mond en voegde er haastig bij „Neen, geen ijdele woorden, geen noodelooze betuigingen. U zoudt in éen dag de onvoorzichtige belofte berouwen, welke U my in dit oogenblik misschien wilt doen". Zij opende de portefeuille en haalde er twee gezegelde vellen papier uit, welke zij Paul toe schoof. J „Eerst, hernam zij, moet U hiermede bekend zijn. O, ik behoor tot een goede familie. Ziehier mijn geboorte-acte. Lees ze. U zult er uit zien, dat Blanche Antoinette Lisely den 24 Augustus 18te Toulouse is geboren uit het huwelijk van baron Lisely, bataljocschef, officier van het Legioen van eer, met mevrouw Hen rietta Aubert, zijn wettige huisvrouw. Ik ben vierentwintig jaar". Paul wierp uit beleefdheid een blik op de acte, welke Blanche hem vertoonde en aan wier echtheid hij volstrekt niet twijfelde. De jongedame ging voort „En dit is de acte van overlijden van mün vader, den 6 December 18.. te Parijs gestor ven als kolonel en commandeur van het Le gioen van eer". Na eenig zwijgen hernam Blanche „Ik was twaalf jaar toen ik ouderloos werd zonder eenige nabestaanden of vermogen. Mün moeder, die slechts zeer weinig bezat, was een jaar na myn geboorte gestorven, en het failliet van een notaris had de f25 0U0 verzwolgen, die later niyo huwelijksgift hed mocteo rif». Mijn veder die nieli neer hed dan rijn traktement, wie 1"'""'LeD" eenige beep.ringen te maken, maar er nooit toe gekomen dat voornemen te verwezenlijken. Kortom, wie iïS wat er van my geworden zou zyn, zoo de om' eieren van het regiment mijn, vader, niet mijnentwege een verzoek tot den Miniem, van Oorlog hadden gencht, die mij dadelijk in he" Keizerlyk gesticht van Seint-Deni. lintinnemen zoo.hr trouwen, myn onbetwietbmrr recht (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4