Stadsnieuws. heden wordt geschreven over den tegen stander, dreigt voor lange tijden den bitterste» haat te doen voortbestaan. Aan de rampen, die de oorlog reeds on middellijk teweeg brengt, zal dan nog dit betreurenswaardige gevolg zijn toegevoegd, dat samenwerking tusschen de thans met elkander strijdende natiën op het gebied van kunst en wetenschap, ja van alle werken des vredes, voor geruimen tijd zal worden belem merd, zoo niet geheel onmogelijk gemaakt. En toch zal na dezen oorlog wederom eer. tijd aanbreken, waarin de volken het onder ling verkeer, zoowel in het maatschappelijk als het geestelijk leven, zullen moeten her vatten. Hoe minder heftige beschuldigingen van weerskanten zijn geuit, hoe minder het eene volk het karakter van het andere zal hebben aangetast, in éen woord hoe minder blijvende verbittering is gewekt, des te gemakkelijker zal bet later vallen om de doorgesneden draden van het internationaal verkeer weder aaueen te knoopen. Maar het wekken van haat en verbittering is mede een beletsel, dat de gedachten gaan in de richting, die tot vrede kan voeren. leder, die in woord of geschrift den tegen stander smaalt en den nationalen hartstocht prikkelt, staat mede verantwoordelijk voor het verlengen van dezen gruwelijken oorlog. Daarom doen de bovengenoemde corpo ratie» een beroep op alle gelijkgezinden, maar vooral op dezulken, die tot de oorlog voerende volken behooren, om mede te werken tot bereiking van dit doeldat men zich in woord en geschrift onthoude van alles, waardoor een blijvende vijandelijke stemming kan worden gewekt. Zij richten dit beroep in de voornaamste plaats tot hen, die aangewezen zijn om lei ding te geven aan de openbare meening in hun land, tot de mannen van wetenschapen kunst, tot hen, die immers reeds lang hebben leeren inzien, dat er in alle beschaafde lan den mannen en vrouwen zijn, die over recht en zedelijkheid niet anders denken dan zij. Mogen ook thans de vertegenwoordigers van alle landen naar het woord eenmaal gesproken door een Nederlandsch Staats man willen denken aan hetgeen hen ver- eenigt, niet slechts aan hetgeen hen scheidt 1 Meer dan volteekend. De Minister van Financiën, gelet op art. 4 van de Leening wet 1914 (Stbld. no. 612) maakt in de «Staatscourant" bekend; a. dat de totaal-som der inschrijvingen op de vrijwillige Staatsleening, bedoeld in de Leeningwet 1914, ad f275000000, welke worden aanvaard, bedraagt f407 539 000, waarvan f 142 461 000 recht op voorkeur deden gelden b. dat de inschrijvingen van f 10 000 en minder, voor welke voorkeur is aangevraagd, t«n volle worden toegewezen; c. dat dc inschrijvingen boven f 10 000, voor zoover daarop volgens de bepalingen van het prospectus voorkeur is aangevraagd, mede ten volle worden toegewezen tot het bedrag der gevraagde voorkeur; d. dat de inschrijvingen voor welke geen voorkeur is aangevraagd en de inschiijvingen boven f 10 000, voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toegewezen voor vijftig ten honderd van het ingeschreven en niet reeds volgens het vermelde sub c toegewezen bedrag, met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van f 100. Al verschilt dit officieele cijfer eenigszins met het bereids meegedeelde officieuse, het is toch meegevallen. De enorme som, welke onze Regeering tegevolge van de tegen- woordje tijdsomstandigheden noodig had om de kosten te kunnen dekken en een regclmatigen gang der zaken te verzekeren, is vrijwillig bijeen gebracht. De uitgeschreven Staatsleening van 275 millioen is niet alleen volteekend, maar er is ingeschreven voor het enorme bedrag van bijna 408 millioen. Die daad eert ons volk, dat daarmede heeft getoond, in de dagen van spanning zijn roeping te begrijpen en zijn onafhankelijk volksbestaan te willen en te kunnen bewaren. Geen wonder, dat de verschillende bladen aan dit feit hun aandacht wijdden. Van alle zijden werd de Regeering, met name Minister Treub, gelukgewer.scht met dit resultaat. Het bewijst, dat ons volk vertrouwen stelt in de Regeering en haar beleid in deze moeilijke tijden en dat de Regeering de draagkracht en den goeden wil van ons volk niet heeft overschat. De uitkomst heeft ook hier bewezen, dat ons volk het algemeen belang op den voorgrond weet te stellen. Want al was het rente-type zóo hoog, dat de leening een schoone gelegenheid voor soliede belegging bood, zoowel door particulieren, als door onderscheidene financieele ondernemingen vaak begeerd, toch waren er voor velen ook allerlei moeilijkheden te overwinnen. Van daar, dat toen Vrijdag den gden, dus twee werkdagen vóór den sluitingsdag 11 Januari, het bericht kwam, dat slechts voor 85 mil lioen was ingeschreven en er dus nog zóo veel aan bet totaalcijfer ontbrak, men vreesde, dal de leening zou mislukken en de Regeering nog haar toevlucht zou moeten nemen tot dwang. Maar gelukkig, de uitkomst werd in de laatste uren van den tijd voor inschrijving boven verwachting, en ons volk bleek zich zijn roeping bewust. Uit de vele persstemmen, meenen we goed te doen die van het »N. v. d. D«. hier over te nemen, liet schreef: Wie de financieele kaart van het land kent, kan zich waarlijk ongerust gemaakt hebben, toen het alarm-bericht kwam, dat de groote leening dreigde te mislukken. Van de bundels inschrijvingen der groote Banken, tot den laatsten dag bijeenverzameld, was toen nog maar weinig ingekomen. Men mocht, men kon, men moest vertrouwen, dat ons laud, met een nationaal vermogen van 7607 mil lioen, deze leening kon dragen. En toch het was even een angstig oogen- blik. Als tóch eens de berekeningen van 's lands offervaardigheid en practiscben zin gefaald hadden? Men herinnerde aan het ongelukkige figuur, dat wij in 1S44 maakten, toen Minister Van Hall nog op 't laatst van den dag te Amsterdam de drie millioen moest gaan zoeken, die aan de benoodigde 127 millioen ontbraken. Thans is er reden, ons volk geluk te wen- schen. Wel is er geen aanleiding tot de blijdschap van een wien groot voordeel te beurt valt. Dit is geen winstgevende onder neming waarin Nederland zijn geld steekt het is geen vooruitgaan, maar slechts een uiterste inspanning om te blijven staan. Het is geen arbeid voor de toekomst, maar een werk des behouds; geen vooruit zorgen, maar een, met de handen aan den ploeg, achteromzien, dat nooit, dan in zóo dreigende, zóo hachelijke omstandigheden geoorloofd, nu geboden is. En toch gelukkig het volk, dat tot deze krachtsinspanning in staat was. Het eerste offer is gebracht. Offers, die zwaarder zullen gevoeld worden, moeten van nu aan volgen. Moge ons volk de kracht vinden, daaronder blijmoedig zijn schouders te zetten en sterker worden door het dragen. Voortaan zal Dinsdags om de veertien dagen weder een mail-verzending naar Oost- Indië plaats hebben via Napels per »Rot- lerdamsche lloydc en Woensdags om de veertien dagen via Genua per Maatschappij Nederland In deze mails zullen voorloopig alleen worden opgenomen brieven, brierkaarten cn aangeteekende stukken. Van doorgaans welingelichte zijde wordt ons bericht, dat in de Vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging wordt overwogen, bij de aanstaande Gemeenteraads-verkiezingen alsnog een candidaat te stellen in district I. Deze veranderde houding vloeit voort uit het feit, dat de kiesvereeniging «Gemeente belang» den vacanten zetel in I heeft over gelaten aan de S. D. A. P., in strijd met het voorstel van haar Bestuur aan dat der andere kiesvereenigingen om de vacante zetels tc doen vervullen bij enkele candi- daatsstelling door die kiesvereenigingen, door welke de afgetreden Raadsleden werden ge steld. Men bericht ons, dat ook de drie rechtsche kiesvereenigingen zich beraden, alsnog can- didaten te stellen. De heer Jac. van Hoorn, oud-leerling der Hoogere Burgerschool hier, is aan de Rijks universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde na verdediging van een proefschrift, getiteld«Over de transfinite getallen en de leer van het kon- tinuum*. Aan stafmuzikant F. J. Rijnbergen, van de 5e brigade, werd heden op plechtige wijze uitgereikt de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst. De adelborsten 2e klasse der Kon. Marine werden met ingang van heden overgeplaatst aan boord van H. M. wachtschip te Wil lemsoord, met de bedoeling, voor hen mor gen het onderwijs te doen hervatten voor- zoover de omstandigheden dit toelaten. Professor Collard, van de universiteit te Leuven, heeft gisterochtend te half elf in het gebouw der Eerste school voor verlofsoffi cieren met een inaugurale reden over «L'art d'interroger* (de kunst van ondervragen) de Kleine universiteit geopend aan welke een 80-tal studenten, allen geïnterneerde Belgische militairen, de colleges zullen volgen. De plechtigheid had plaats in tegenwoor digheid van generaal Knel, commandant van het interneerings-depot, Belgische hoog leeraren, Belgische en .Nederlandsche officie ren en leden van de commissie, welke het mogelijk maakte, dat de studeerende jonge lingschap haar zóo onverwacht afgebroken studiën, voorzoover dit mogelijk is, hervat. Een woord van hartelijkcn dank werd gebracht aan den Voorzitter der commissie, deken L, A. F. X. Fock, en aan prof Schrijnen, die zoo heel veel hebben gedaan om deze cursorische voordrachten te doen plaats hebben. Aan de hier vertoevende Belgische vluc 1 - lingen is meegedeeld, dat zij, dcsvcrlang naar Gouda kunnen vertrekken. Zij hebben twee mannen en twee vrouw afgevaardigd om hét terrein eens te verkenne Heel veel lust om Amersfoort te verlaten, hebben zij vooralsnog niet. De Consul-generaal v«n Belgic te A»- sterdam doet in een advertentie °'®rne. een mededecling, welke voor heel ve e van groot belang is. Zegt het voort! Emlel HuUebroeck, de Vlaamache bard, de man met het «uweelen jasje en de nu- weelen oogen, die verleden jaar Maart 00 hier een zoo volkomen verdiend reuzen-succes had. geeft aanstaanden Donocrdagavond een natuurlijk Vlaamschen liederenavond in «Aini- Verzuimt niet, hem te gaan hooren of weer te gaan hooren en zorgt er intijds plaats te bespreken. De bioscoop «De Arend* zal aanstaanden Vrijdag drie jaar hebben bestaan. Dit feit zal op zeer feestelijke wijze worden herdacht. Bij de Zaterdag en Zondag te Hilversum gehouden tentoonstelling van postduiven zonden ook leden in van de Amersfoortsche Postduiven-vereeniging «De luchtpost*. De heer L. A. M. van Hamersveld ver wierf in de afdeeling blauwe rasduiven een eersten en een eereprijs schoonste duif Derby klasse en een eereprijs en een zeer eervolle vermelding voor de schoonste duif der ge- heele tentoonstelling, waarop 182 duiven werden ingezonden De heer A. J. van Munster behaalde drie zeer eervolle en een eervolle, vermelding. De heer A. M. Neerincx eèn zeer eervolle en een eervolle vermelding. Wegens een fout op de convocatie, welke vermeldt Dinsdag 18 Januari, zij hier ver meld, dat de vergadering der plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging voor volks- en schoolbaden werkelijk hedenavond plaats heeft te kwart na achten, in «Ons Huis*. Enkele leden gingen vruchteloos gister avond den i8den naar de vergadering. Aan de orde is de stemming over het Bestuursvoorstel om de afdeeling op te heffen. In de oproeping worden de leden er op gewezen, dat bovengenoemd voorstel reeds op de agenda van de vergadering van 30 September 1914 voorkwam, doch dat toen, wegenshetgeringaantal aanwezige leden,geen besluit kon worden genomen. In de nu uit geschreven vergadering zal de beslissende stemming moeten plaats hebben en is dus aller tegenwoordigheid dringend noodig. Mocht worden besloten tot niet-opheffing, dan zal in elk geval een geheel nieuw Bestuur moeten gekozen, omdat het tegenwoordige zich niet meer verkiesbaar stelt. In de halfjaarlijksche vergadering van het Kruisverbond, de R. K. drankbestrijders- vereeniging, bleek, dat het aantal leden 97 bedraagt. Haar jongensbond telt 45 geheelonthouders en 15 afschaffers. De Centrale anti-revolutionnaire kiesver eeniging in het kiesdistrict Amersfoort ver gadert aanstaanden Vrijdag in de consistorie der kerk aan de Langegracht. Door de aanhoudende regens isdeBaine- veldsche beek hooger dan in de laatste S jaar het geval was. Hedenochtend was- de stand aan de Bruine- burgersluis zelfs 2.90, aan de Luiaard nog 2.to boven Nieuw Amsterdamsch peil. Als twee het zelfde doen, is het niet steeds het zelfde. Men weet hoe de stationsdienst van het Comité voor uitgewekenen zich beijvert om allen, die hier aankomen, hetzij aan een be trouwbaar particulier te helpen, die hen tege., billijken prijs goed verzorgt, dan wel een hoogst eenvoudig, doch zeer voldoend nacht verblijf te verschaffen. Dat dit niet overal geschiedt, ervoer heden ochtend al heel in de vroegte een der leden n het comité, 't Was nauwelijks dag toen hij op de Langestraat een statige bejaarde dame zag voortstrompelen, blijkbaar zoekend naar een haar bekend adres. Natuurlijk stelde hij zich voor en bood hij zijn diensten aan, die gaarne werden aanvaard. De dame was met den eersten trein uit Utrecht gekomen, waar zij gisteravond de aansluiting had gemist. Zaterdagochtend al heel vroeg was zij uit Charleroi vertrokken, had na een heel vermoeiende reis Namen bereikt, daar, na zeven uur wachtens, voor grof geld haar pas gekregen, was, na telkens weer lang oponthoud en een geweldig ver moeiende wandeling bij Lanaeken over de grens gekomen, nadat zij weer 25 franc had geofferd aan een man, die ean veilig binnen- wegje wist en maar eventjes zes vrouwen en eenige kinderen te gelijk over de grens bracht, en had zoo eindelijk Maastricht bereikt, waar zij den trein had genomen, die haar bracht tot Utrecht. Daar stond ze nu, in een vreemde stad en, -r.i Vtaamsch kende, niet woord vi maken. daar /e 8ee" S'vcrstaanbaar te maken. bij machte om ](je zij zich, na lang TM cimle van politie, die ha* r uit haar gebaren^ halJV yoor nacht. bracht haarmtuurliik geen oog look. verhlij-i-r eindelijk de Ze was dolblij toei fat vcrtrekkeir. deur werd geoPen te Amersfoort gc- Reeds vroeger -was zichnietgoed weest, doch het adre ongue rue was't. m«r te herinneren. n(kI1. de menschen 't Was ""8f.JL.ndeh haar onraiddel- werden opgebeld, h verkwikken ,ijk en h»«ten a ch de dam,deken. me, „arme koffie 3er weer in haar -„«"„^^0,, en haar aware bczohken) Zooeven ontvingen „e de de definitieve ontvangsten der N. C. !>.over AdT'«rste maand der mobilisatie heeft zich daarbij „el heel duchtig doen gevoelen. Immers de totaal ontvangsten „aren thans f 128 ooo, tegen f 290000 over de zelfde vacantie-maand van het vorig jaar. Bij de heden hier gehouden veemarkt golden de kalfkoeien fzoo tot f250, de kalf- vaarzen f 100 tot ft20. De politie heeft Zaterdagavond een prach tige aanhouding gedaan. Zóo toen het donker werd. kwamen twee Nederlandsche militairen, die zonder verlof uit Harderwijk naar hier waren gekomen, bij den heer Vingerhoets een medaillonnetje koopen, een bijna waardeloos ding. Met een zelfde bezoek werden achtereen volgens de heeren Van Wessum en Groen huizen vereerd. En bij alle drie deze goud- en zilversmeden werd kort na het vertrek van het tweetal, ontdekt, dat behalve de kleinigheden, die met luttele stuivers waren betaald, gouden ringen van zelfs belangrijke waarde waren verdwenen. Toen de infanteristen weer voorbij den winkel slenterden, werden ze nog eens heel goed opgenomen, het signalement werd aan de politie getelefoneerd, die onmiddellijk maatregelen nam en toen het tweetal aan de halte Kleine Koppel in het locaaltje naar Harderwijk wilde stapper., werd hun dit zonder veel omhaal belet. Natuurlijk wisten ze, ten politie-bureele aangekomen, van niets. Maar toen hun daar het sigarenzakje uit Harderwijk werd getoond, waarin ze een deel der rirgtn hadden ge borgen en hun ook de overige ringen werden voorgelegd, die ze eveneens op het perron hadden weggeworpen, baatte geen ontkennen meer. De goudsmeden die én de langvingers èn de hun toebehoorende ringen herkenden, voltooiden het bewijs-matcrhal zóo secuur, dat een der daders slechts kon zeggen: «Nu zit ik er in". Een volledige bekentenis volgde en een paar uur later kwam een patrouille hen in ontvangst nemen. Eén hunner, wegens de mobilisatie uit Parijs gekomen, is, blijkens de op hem ge vonden getuigschriften, eon zeer bekwaam kleermaker. Beiden hadden heel wat gereed geld bij zich en 't zou der politie geenszins verwonderen als zij hun praktijken al meer in den omtrek hebben toegepast. Spreek niet over een noodlot. «Noodlot* is een woord. Ieder mensch maakt zijn eigen lot. Uit don omtrek. Het interneeringskamp bij Harderwijk is thans betrokken door de linie regimenten 7 tot 14 en het 3e regiment jagers. Te Zeist is in den ouderdom van 83 jaar overleden dr. A. S. Kok, oud-leeraar aan de Kon. Militaire Academie, de bekende vertaler van Shakespeare en van Dante. ..Ten behoeve van de landbouw-gestichten bij Achterveld zal daar weldra een post- en telegraafkantoor worden geopend. Zeist telde op 1 Januari van dit jaar 14 811 inwoners. In zijn tweeden Oorlogsbricf, den tweeden der nieuwe reeks Staatkundige brieven, geeft mr. Van Houten do volgende opmerkens- waarde definitieDe weerbaarheid, hetzij te land of ter zee, wordt tot militairisme als zij niet meer staat in dienst van het recht, maar van nationaal egoisme en van het streven naar verzwakking van andere Ap! 2j ,Wa? 8!Ster ,44 iaar geleden, dat in Kiil, i ge-Z tC Ver8ail'es het Duitsche „X zlJn tegenwoordige gestalte werd weïden "8 Wilhelm van Pruisen werd uitgeroepen tot Duitsrh Keizer

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2