CURSUSSEN woning-. Misiró-eiWoitolofll. Groote Uitvoering BAL AA! jongmensen dienstbode, [FROU-FROU stoot geven in een land, dat zóo goed is voor mijn arme landgenootsn. Maar op de eerste plaats wil ilc een woord van open lijken dank brengen aan onze Nederland- sche stambroeders voor de hulp, die zij brachten en brengen aan, voor de onuitput telijke liefde waarmee zij omringen de van huis en hof en haard verdreven schuldelooze slachtoffers van dezen vreeseüjksten allen oorlogen. En als ik dit doe, dan is dit geen loutere beleefdheidsvorm, doch bet welt uit mijn hart Ik ben helaas niet bij machte, in woorden weer te geven, hetgeen er thans in mij omgaatdoch dit verzeker ik U, dat de Belgen nooit zullen vergeten hetgeen Nederland voor hen deed en telken dage nog doet en dat de vriendschapsbanden tusschen Noord- en Zuid-Nederland nog hechter maakt en steeds nauwer toehaalt. Wellicht zult ge U afvragen, hoe het mogelijk is, dat ik hier kan komen zingen, ik, een zoon van het rampzaligste land, dat thans bestaat. Laat mij antwoorden, dat wij onze kracht putten uit het lied, geheel naar het woord van den student-dichter Albert Rodenbach: »Beheersche 't lied de werkzaamheid uws levens*. Laat ons zingen om het schrijnend leed een wijle te vergeten laat ons weer samen zingen. Eerst wil ik hulde brengen aan de Neder- landsche vlag. Heerlijk mooi hief hij aan «Rood, wit en blauw* van Adriaan van Tetterode om daarna een negental liederen uit zijn eigen bundel ten gehoore te brengen, het eene al mooier dan het andere. Ze warenSlape zacht, Moeders taal, Peetje's brief, .Schachtenliefde, Vrijersliedje, Karlijntje, Liedeke van den schilder, Jan den Mosselman, en Liedje van den beiaardier. Natuurlijk werd hij telkens terug geroepen en telkenmale hartelijk toegejuicht. Niet minder dan ruim zestig briefjes wer den hem in de nu volgende pauze gebracht, nadat hij had aangekondigd, dat hij in het tweede deel van den avond liederen zou zingen, die men 't liefst boorde. Wat al smeekbeden en smeekende blikken. Zijn landgenooten, hier geïnterneerd, hadden na tuurlijk de voorkeur en daarom begon de zanger met Kerlingaland, het machtige lied van het boekje gronds waar thans zoo heftig wordt gestreden aan het thans wereldbekende riviertje de Yser. Volgden In al hun verscheidenheid Moe derken alleen, Liefdelied, Karleentje, In 't klavergroen. De bietebauw, Vóór 't kant kussen, Het kindje, De dahlia. De gilde viert, Tineken van Heule, Karleentje en De Vlaam- sche leeuw. De laatste vier werden braaf meegezongen, Karleentje gezamelijk ingestudeerd. En daarna vroeg Hullemans nog even het woord. Elders vraagt hij, een inzameling te houden voor de vluchtelingenhier wilde hij het zelfde vragen voor de geïnterneerde jongens om hen aan spellen te helpen. Ook dit was een reusachtig succes. Niet minder dar. f71.40 kon voor dit goede doel gisterochtend, toen hij het k^mp bij Soester- bezocht, door hem worden ter hand gesteld aan de Belgische soldaatjes. Of hij zijn auditorium ook weet te roeren door zijn meesterlijke voordracht van de Vlaamsche liederen, Een verbintenis te Ruurloo belette hem, zeer tot zijn spijt, ook de vluchtelingen te bezoekendoch hij komt terug om met eigen oogen te aanschouwen wat Amersfoort voor hen, in al hun verscheidenheid, weet tot stand te brengen. Hij heeft daarvan zóo veel goeds gehoord, dat hij 't zelf ook wil zien. De heer G. Westmijse, uit Leiden, hoopt Donderdagavond in de Remonstrantsche kerk alhier voor de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestanten Bond en verdere belangstellenden een lezing te houden over Werkklok en kerkklok*. De schokkende dagen, die wij beleven, plaatsen den ernstigen mcnsch voor tal van vragen, die in gewone omstandigheden zich óok wel lieten gelden, maar nu met nieuwen aandrang rijzen Hebben kerk en Christen dom hun tijd gehad Zal het godsdienstig leven voor zijn ontplooiing langs nieuwe hanen hebben te gaan Zal de cultuur hoe ook geschonden nu volle bevrediging geven aan den mensch van de toekomst Heeft de kerk geen schuld aan de vervreem ding van duizenden aan godsdienst en eere- dienst Het heeft ongetwijfeld zijn nut, in onzen tijd van moreele verwildering deze vragen onder de oogen te zien. Dat een mensch niet kan leven bij brood alleen, bewijzen o. a. de religieus-socialistische samenkomsten hier ter stede. Na .de lezing is er gelegenheid tot gedach- tenwisseling, terwjjl indien de tijd het toelaat de spreker ten slotte nog eenige Hollandsche en Vlaamsche gedichten ten gehoore zal brengen. Ter afwisseling zal vioolspel worden gegeven met orgelbege leiding, welwillend aangeboden door deheeren C. L. E. Röntgen en L. T. van Zwol. Het Bestuur der Oranje-vereeniging heeft besloten, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, over het jaar 1915 g e e n contributie te heffen. In verband daarmede zal het bewijs van lidmaatschap voor 1914 ook van kracht blijven voor bet jaar 1915. Men schrijft ons Blijkens het groote aantal leden van de onder-afdeeling Amersfoort der V. P. N., ongeveer 700 leden, bestaat hier veel lief hebberij voor de pluimveeteelt. Er is gegronde hoop, dat deze eer zal toe- dan afnemen, daar zij, in tegenstelling met andere liefhebberijen, met geringe moeite productief gemaakt kan worden. Onvoldoende kennis van de pluimveehou derij en. fokkerij is alleen oorzaak, dat de kippen in sommige gevallen geen, of te weinig voordeel geven. Inzonderheid te Amersfoort is men te dien opzichte onder gunstige omstandigheden, daar de aanwezig heid van den Rijks-pluimveeconsulent een waarborg is, dat men alle gewenschte inlich tingen gemakkelijk kan verkrijgen. Met de inrichting van het centraal fok- station, op Birkhoven, zal spoedig aange vangen worden, waardoor men een eenige bron voor aanschouwelijke voorstelling krijgt, tarwijl het voedermagazijn der V. P. N. doelmatig samengesteld voeder tegen billij ken prijs, ook in kleine hoeveelheden, ver krijgbaar stelt. Óm nu ieder in de gelegenheid te stellen kosteloos de noodige kennis te verwerven, houdt de onderafdeeling Amersfoort een cursussen voor belangstellenden in de pluim veehouderij. Deze cursus wordt geleid door den heer Van Asperen, assistent-pluimvee-consulent, en zal in 10 lessen gegeven worden, waarvan de eerste j.l. Dinsdag werd gehouden ii »De Zwaan* en door 15 cursisten werd bijgewoond. De heer Beaufort, Rijks-pluim vee-consulent, was mede tegenwoordig, even als de Secretaris der Provinciale afdeeling Utrecht, de heer Goedegebuere. De heer Krook, Voorzitter der onder-af- deeling, heette de deelnemers welkom en stelde den leeraar voor. Wel viel het aantal deelnemers niet mede, maar te Woudenberg, Leusden en Hoogland was 't den eersten lesavond evenzoo geweest en waren er de volgende les vele deelnemers bijgekomen. Spreker hoopte, dat zulks hier eveneens het geval zou zijn en gaf, na den heer Van Asperen veel succes met zijn cursus gewenscht te hebben, aan dezen het woord. De lessen zullen gehouden worden in >De /waan* aan de Utrechtschestraat, des Dins dagavonds om 8 uur. De te behandelen leerstof wordt verdeeld als volgt: De Nuthoenderrassen. Fokken van hoenders. Lichaamsbouw. Het ei. Natuurlijk en kunstmatig broeden. Kunstmatig broeden. Voeding en verzorging der kuikens. De voeding der leghoenders. De bouw der hoen derhokken. De voornaamste ziekten en ge breken der hoenders en de middelen ter voorkoming en genezing daarvan. De coöpe ratie. De voordeelen van de pluimveeteelt voor land- en tuinbouw. De eerste lesavond verliep tot aller genoe gen, terwijl de platen en het overige onder- wijsmaterieel, waaronder opgezette hoenders en een projectielantaarn, het onderwijs aan trekkelijk en aanschouwelijk maakten. Ieder belangstellende, die den tijd en den lust heeft den cursus te volgen, heeft zich daartoe slechts a.s. Dinsdag aan te melden, ten tijde en ter plaatse, boven vermeld. De Bouwvereeniging »St. Bonifacius*, wier eerste blokken woningen pas kort ge leden werden voltooid, ziet zich genoodzaakt, alweer te bouwen thans huizen van geringe huurwaarde. De eendeieren golden f6 tot f6.10, de jonge hanen 60 tot 66 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken- I markt 44. i De lantaarns van auto's en rijwielen moe- ten volgende week uiterlijk vijf minuten over 1 vijven, die van de overige voertuigen ten j allerlaatste vijf minuten na half zes goed helder branden. Aan het slot van zijn verslag over den tiendaagschen wielertocht door Nederland, op den eersten dag waarvan de deelnemers hier passeerden en werden onthaald, schrijft de heer Henri Meijer in »De Kampioen*: Aan het eindpunt, in American hotel te Amsterdam, werd het gezelschap in de bloe men gezet en op hartelijke wijze toegespro ken door den heer G. A. Pos, den nieuwen Hoofdconsul, die gaarne een woord van hulde bracht aan de sportieve en toeristische prestaties van het zestal wielrijders en den heer Adler geluk wenschte met het wel slagen van dezen rondrit. Daarna volgde een feestmaaltijd, die het gezelschap ge- ruimen tijd in de aangenaamste stemming bijeenhield. Het zal vrijwel overbodig zijn, te consta- teeren, dat de zes Hima-rijwielen, die ge durende tien dagen flink op de proef werden gesteld, dit experiment glansrijk doorstonden. Slechts drie punctures en een afgeloopen ketting, alles bijeen geen half uur oponthoud veroorzakend, werden op dezen rit genoteerd. Weder dienende, zal Quick zich morgen bij het barakkenkamp bij Soesterberg meten met een elftal van de beste voetballers der Belgische geïnterneerden. Aan de gister gehouden Centrale eiervei- lig werden aangevoerd 17 415 kipeieren, die werden verkocht voor f 6 a f 7 per honderd met een middelprijs van f 6.85. Hoe ouder onze herinneringen worden, des te schooner de lichtglans, die ze omgeeft. De 22ste lijst van het Kon. Nationaal steun comité heeft aan bijdragen en toezeggingen f87621.33. In het geheel is tot 17 Januari ontvangen dan wel toegezegd f1526330.91. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Januari. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Ten Cate. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner, uit Zeist. Avond 5'^ uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amir.itia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5"2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'i4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9^2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp straat 18. Bioscoop Langestraat. Vrij. tot Zo. Bioscoop >De Arend*. 23 Jan. Soiree H. B. S. C. Theosofische lezing. 25 Jan. Heilsleger-meeting. 26 Jan. Raadsvergadering. Speenhoff. Luthersche kring. Volks- en schoolbaden. 28 Jan. Myra Hess. Protestantenbond. 29 Jan. Gezondheids-commissie. 1 Febr Middenstands-credietbank. Marktprijzen. AMERSFOORT, 22 Januari 1915. Appelen f 5.A f 11.Peren f 4.50 a f 5.50 Nieuwe aardappelen f o.a fo.Zand- aardappelen f 2.50 a f 2.80. Hoendereieren f6.50 a f7.15 per 100 stuks. Bruine eielren f7.15 a f7.75 p. 100 stuks. Hooiboter f1.65 a f 1.75 per Kilo. Kippen fo.70 a f 1.25. Kuikens fo.90 a f 1.60. Piepkuikens f 0.50 a f 1.—Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.fo.Jonge eenden fo,a to.— Hazen fo.a fo.—Wilde konijnen {050 a fo.60. Tamme konijnen f0.80 a f 1.75 per stuk. Duiven fo.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f o. a f 20. Zeugen f 40. af 80. Biggen f 8.— a f 12,Vette koeien fo.a fo. Aangevoerd waren ongeveer30 heet. Appelen, 5 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 30 heet. Zandaardappelen 100000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 300 Kilo HooiboterVette Varkens20 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij: 300 Biggen; 5 Zeugen. Te huur gevraagd een beneden- of boven- 1 Huurprijs 200 a 300 gulden. Brieven T. SIEPERDA, directeur Zuivel fabriek, Achteveld. Half Februari aanvanff 'au den Kookcursus voor da»16;?' Kookcursus voor dienstboden. Aanmelding bij de der A. H. B. S. C. OP 1 ZATBRDAG 23 'AMIcITIA Groote zaal van de Soctetel Aanvang HA LI' acht. Opening bureauhalf /t>V1'11' Heeren-confectie. Wordt gevraagd tegen 15 Februari ew net om in dit vak te worden opgeleid. Leeftijd niet beneden de 17 jaar. Te bevragen aan het Bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9- Er wordt gevraagd tegen 1 of 15 Februari 1915, een flinke die zelfstandig kan werken en een burgerpot kunnende koken, van goede getuigen voor zien, van de P.G. ot G.G., bij P. van Doesburg. Oudegracht T.Z. 43, ie Utrecht. K1A1ILI Pil® PSIBOILLA nieuwste fabrikaten. Firma Wed. B. wd DOESBURG. CHOCOLADE TOBI, het allernieuwste, en Chocolade Mocca Stangen gemerkt Wed. B. van D., Mijdrecht, zijn „1)E ECHI'K". Hicultfahrick „DE LINDEBOON'' en MGCCA TRIC-TRAC met de »Lindcboom«. Het «ucces van den Dair. Firma Wed. B. ian THBB1003 MAIA-SPIITi ROOKWAÏIUI een overheerlijk broos BOTERGEBAK. Firma Wed. B. ran Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden (Afdeeling AMERSFOORT). OPRICHTING VAN voor eerstbeginnenden en meergevorderden, ter verkrijging van vak-diploma Boekhouden en, bij genoegzame deelneneming, in Fransche, Duitsche en Engelsche Handels-co. respondentie' Aanmeldingen schriftelijk vóór 10 Februari e. k. bij D. T. NOOITGEDACIIT Kamp straat 34, 's Maandagsavonds tusschen 8 en 9 uur, bij wien ook prospecti en inlichtinoen zijn te bekomen. K

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6