Donderdag 28 Januari 1915. No. 5823 64e Jaargang. AMSFOORTSCIE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „l)e Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. JESSSRZZS. AMERSFOORT. Vcflchijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offialeele- en ontelgenings- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent Bij advfirtentlen van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: ZORTÏGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. TER-VISIE-LIGGING OPGAVEN VAN CANDIDATEN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van éen plaats in den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature-P. C. H. BRIET (aftreding 1917) evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidaten lijst ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen, dat atschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, '2G Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekond, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden ge houden verkiezing ter vervulling van éen plaats in den Gemeenteraad van Amersfoort, ter voor ziening in de vacature-P. S. R. WOLTERBEEK (aftreding 1919) evenals het door hem opge maakte proces-verbaal van sluitiDg der Candi- datenlijst ter Gemeente-secretarie voor eenieder ter inzage liggen, dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 2G Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven vaD candidaten voor de op heden ge houden verkiezing ter vervulling van éen plaats in den Gemeenteraad van Amersfoort, ter voorziening in de vacature-J. C. ROLANDUS HAGEDOORN (aftreding 1915), evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van slui ting der Candidatenlijst ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen, dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 26 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Woens dag, den 3 Februari aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van éene plaats in der. Gemeenteraad, Kies district I, ter voorziening in de vacature P. C. H. Briet (aftreding 1917). De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn HOFLAND, J. LANGE, A. de en dat op Woensdag, den 3 Februari aan staande, van des morgens acht tot des na middags vijf uren, de stemming zal geschièden ter vervulling van éene plaats in den Ge- maenteraad, Kiesdistrict III, ter voorziening in de vacature- P. S. R. Wolterbeek (aftre ding 1919). De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn KEMPENAER, H. J. de OVEREEM, J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 27 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De GEZONDHEIDS-COMMISSIE voor de Gemeente AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij hare Openbare vergadering, bedoeld bij art. 27 e der Gezondheidswet, zal houden op Vrijdag 29 Januari 1915, des avonds te half negen ure, in het Raadhuis alhier. Amersfoort, 25 Januari 1915. de Gezondheids-commissie voornoemd, De Voorzitter, H. W. SCHREUDER. De Secretaris, DES TOMBE. GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 26 Januari 1915, des avonds te half acht. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heeren H. W. van Esveld, R. G. P.ijkens en N. Veis Heijn, Wet houders; benevens de heeren S. J. van Duinen, D. Gerritsen, F. M. Houbaer, A. H. van Kal ken, H. Koning, H. Kroes, A. C. R. O. Leinweber, A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal. Afwezig de heerenJ. C. Rolandus Hagedoorn en J. W. Jorissen zonder bericht, en de heeren P. Van Achterbergb, M. R. N. Oosterveen en A. Eysink met bericht. Twee vacatures. De Voorzitter; de notulen der beide voorgaande vergaderingen van 15 en 22 December hebben den voorgeschreven tijd ter visie van den Raad gelegen. Heeft een van de heeren op- of aanmerkingen? Niemand? Dan zijn ze goedgekeurd. De Voorzitter zegt Mijne heeren, Toen ik verleden jaar om dezen tijd uwe aandacht vroeg voor een terugblik op het jaar 1913, mocht ik allereerst wijzen op de herdenking van ons onafhankelijk volksbe staan. Ditmaal is het mij zeker te minder geoor loofd om te beginnen met een bespiegeling van specifiek Amersfoortsche gebeurtenissen; naar voren dringt thans een gevoel van dank baarheid, dat, terwijl rondom de oorlog woedt, dit onafhankelijk volksbestaan nog niet met wapengeweld is behoeven verdedigd te wor den en hulde brengen wij aan onze krachtige Lar.dsregeering, aan wier hoofd onze Vorstin, kloek van zinnen en van daden en^meer dan ooit een voorbeeld voor Haar volk. Is de Europeesche oorlog dan geen ramp voor land en stad Niemand die dat beweren zal en in hetgeen hierna volgt, treedt het verschil van den toestand vóór en na 1 Augustus te voorschijn. Voor het geven van een volledig overzicht van de gevolgen van den oorlog is het oogenblik evenwel nog niet gekomen. Op den 31 en December 1914 telde de be volking onzer Gemeente 870 inwoners meer dan op den t Januari; deze vermeerdering is te danken aan een overschot van geboorte boven sterfte vanf$2i zielen en aan vestiging boven vertrek vau 549 personentrek ik hiervan af een getal van 255, zijnde de be woners van het "naar hier verplaatste Pen sionaat >St. Louis<, en nogmaals 11, uitmakend de meerdere bevolking van militaire ge bouwen, dan ziet men een bevolkingsioe- neming van elders van 283 personen, een cijfer, dat inderdaad aanleiding mag geven tot groote tevredenheid; temeer nog, als ik U daarbij kan zeggen, dat de ceconomische omstandigheden, waarin onze nieuwe mede burgers verkeeren, beter zijn dan die van degenen, welke afscheid namen van de Ge meente. Wij mochten dit afgeloopen jaar ons Grond bedrijf zich op zeer gelukkige wijze zien ont wikkelen; krachten Raadsbesluiten, vóór 1 Augustus genomen, werd verkocht voor een waarde van ruim f 132 000; sedert werd niets meer verhandeld; de prijzen waren, zooals in het voornemen heeft gelegen, zeer billijk en hierin heeft, zooal niet steeds de oorzaak, dan toch een prikkel gelegen om tot aanbouw, ook van flinke panden, over te gaan. Wat aankoopen betreft, het is niet te ver wonderen, dat, na hetgeen dienaangaande werd verricht in 1912 en 19:3, voor een waarde van ruim f 627 000 een gezonde reactie volgde; toch wil ik even herinneren aan aankoopen van boschterrein tusschen Zeisterspoor en Utrechtscheweg en van terrein voor industrie aan den Soesterweg. Het woord »industrie< roept ons voor den geest het belangrijke Raadsbesluit, dat den grondslag legde voor de aanstaande electri- ficatie der stad; helaas nog >aanstaande<, want de zeer voorspoedige tot stand koming van bedoeld besluit werd niet gevolgd door een snelle uitvoering ervande internationale verwikkelingen stonden hieraan in den weg. Onze bedrijven van gas- en waterlevering maakten een periode van goeden vooruitgang door, zóo zelfs, dat niettegenstaande de tijds omstandigheden. tot groote uitbreiding der gasfabriek werd besloten. Het aantal ge plaatste gasmeters vermeerderde met 408, waarvan 20Ó voor muntgas; het aantal aan sluitingen aan de waterleiding klom van 1330 tot 2081. Dank zij de besluiten van velerlei aard kun nen wij met gerustheid neerzien op de tech nische en administratieve leiding van onze drie bedrijven. De verbetering van het stelsel van de ad ministratie ter Secretarie en van het beheer van den Gemeente ontvanger werd voortgezet en ik verwacht, dat wij dit jaar in meerdere mate de vruchten van dit weinig bekend, doch zeer belangrijk werk van onzen onvol prezen Gemeente-secretaris zullen genieten. Ten aanzien van de volksgezondheid valt te wijzen op twee feiten van groote beteeke- nis de in werking treding van den Keurings dienst van eet- en drinkwaren, en de in ge bruik neming van de eerste woningen, gebouwd in het belang van de volkshuisvesting. Dank zij den Keuringsdienst kunnen wij constateeren, dat het gehalte onzer voeding belangrijk verbetert en dat Amersfoort niet meer kan worden genoemd onder die Gemeen ten, waar alle mogelijke vervalschte waar kan worden verkocht. Sedert 1 Mei werden op het laboratorium 1100 analyses gedaan, die 185 waarschuwingen ten gevolge hadden van de daarbij onderzochte 762 monsters melk bleek bijna 12 pCt. onvoldoende van samen stelling; bij 173 winkel-inspecties werden 2157 keuringen verricht ten aanzien van de meest verschillende voedingsmiddelen. Bij markt-en winkel-inspecties werden 173 maal waren aangetroffen, absoluut ongeschikt voor ver bruik, welke dan ook niet in consumptie werden gebracht, terwijl 234 meer of min ernstige aanmerkingen werden gemaakt. Volkshuisvesting II» is de vereeniging. welke kan worden gelukgewenscht met het openstellen der eerste arbeiderswoningen, ge bouwd met behulp der bepalingen van de Woningwet, terwijl haar jongere zuster »St. Bonifacius* spoedig daarop volgde. Het belang van verderen aanbouw werd niet uit het oog verloren, terwijl met onbe woonbaar verklaren van woningen weer kon worden aangevangen, zij het nog op be scheiden schaal, namelijk va:» 12 perceelen. Het zou mij niet verwonderen, als 191 j op di. laatste punt van grooter gewicht zal wezen. Ten aanzien van 17 perceelen werden aan schrijvingen tot verbetering gedaan. Uw besluit tot uitgifte van een terrein voor sport en spelen moge verder den grondslag vormen voor een verbetering van de lichame lijke opvoeding. Het havenbedrijf en het in verschillende onderdeelen drukkere marktwezen toonen ver hoogde koopkracht van burgerij en omgevende plattelandsbevolking; de havengelden en de marktgelden toonden tot 1 Augustus een ver meerderde opbrengst van 12 pCt. respectie velijk 3» pCt., terwijl de eindcijfers althans nog voor het havenbedrijf eenige beduidende verbetering n.l. van 4,5 pCt. aanwijzen. De in 1913 ingestelde kaasmarkt en de veilingen van groenten en fruit geven reden tot tevredenheid, terwijl door de onder-afdee- ling Amersfoort van de Vereeniging voor Pluimveeteelt werd opgericht een eiervelling, welke, als ik goed zie, van groote beteekenis zal worden, dank zij vooral de alhier in te stellen Rijks-controle op den export van eieren. De tot stand koming van het Centraal-proef- fokstation voor deze belangrijke bron van bestaan is thans verzekerd en zal naar wij hopen niet lang meer op zich laten wachten. Over het algemeen genomen, meeu ik te mogen zeggen, dat handel en nijverheid het jaar 1914 gunstig hebben ingezet, terwijl met het oog op de heerschende crisis niet al te pessimistisch over de toekomst mag worden gedacht. Was na het vertrek van het garnizoen een stille periode ingetreden zoo heeft het, ofschoon niet langdurige verblijf van duizenden geïn terneerde soldaten en de sedert half October voortdurende aanwezigheid van vele op eere woord vrijgelaten Belgische officieren en van vele Hollandsche militairen een aanmerkelijken opbloei op ceconomisch gebied ten gevolge bad. Wat het bouwvak, dit belangrijk onderdeel van de nijverheid, betreft, wil ik U deze cijfers mededeelenbehalve 60 woningen van «Volkshuisvesting II» en 50 woningen van «St. Bonifacius» werden 81 nieuwe woningen voltooid, waarvan 28 van een huurwaarde van f 120 tot f 250, 28 van f 250 tot f 400, 22 van f 400 tot f 600 en 3 van een huurwaarde van meer dan f 600. Al is het aantal bouwwerken in uitvoering sedert de crisis dalende, zoo blijft toch de vraag naar woningen in sterke mate aan houden, hetgeen ook te danken is aan de ijverige bemoeiingen der Reclame-commissie. 'an belang voor den geheelen oeconomi- schen toestand der Gemeente is verder de opening van de electrische tramverbinding met Zeist; daardoor zijn tevens de mooie omstreken van Amersfoort heter toegankelijk gemaakt. De eenige waterweg van Amersfoort werd bevrijd van eenige lastige ondiepten, terwijl een crediet werd geopend tot betere verlich ting van den mond der Eem, waardoor het binnenvaren niet weinig zal worden verge makkelijkt. De geregelde dienst op Amsterdam wordt nu door twee booten uitgeoefend in plaats van door éen. Als cijfers, welke eenigszins als maatstaf kunnen gelden van den ceconomiscben toe stand, wil ik U hierbij noemen 1. het aantal aanslagen in de Inkomsten belasting, hetwelk gedurende de laatste drie jaren respectievelijk was 3730. 4052 en 4625; een vermeerdering dus eerst met 300, daarna met 600. 2. stijging van het belastbaar inkomen met ongeveer f300 000, of 7.5 pCt. zulks niette genstaande de nieuwe belastingverordening grooteren aftrek toeliet. Aan den anderen kant gaf de controle op de inkomsten be langrijke resultaten. Sprekende van de nieuwe belastingveror-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1