Stadsnieuws f.WSA- m°»d der Eem gek<" l^^ïïKen.'ïï^ leum-aandeelen zakten 60 pCt. Niettemin besloot dien dag het Bestuur van de Ver- eeniging voor den effectenhandel nog om de Beurs den daaropvolgenden Zaterdag oor- spronkelijk.bestemd voor Beurs-vacantiedag open te houden. Op Dinsdag 28 Juli was de toestand in den beginne redelijk, maar toch zeer flauw en gedrukt. De wisselmarkt op de andere Europeesche Beurzen was echter reeds ge heel gedemoraliseerd. Maar bij laat-beurs werd het weer précair. •Woensdag 29 Juli bleek, dat het zou uit- loopen op een paniek. Prolongaties konden zelfs tegen 6 pCt. niet meer gesloten wor den. Een behoorlijke geldmarkt ontbrak en niemand wist meer wat waarde had of waarde was. Toen zocht een 60-tal leden het Bestuur np en verzocht om een vergadering. Het Bestuur stemde toe en besloot, de Beurs te sluiten. Sedert 1848 was zoo iets niet te Amster dam voorgekomen. Zelfs in 1870 is de Amsterdamsche Beurs open gebleven. Donderdag den 29Sten Juli 1915 bleef zij óok gesloten en zelfs lokten voorstellen of plannen om >maar weer te beginnen* hef tige protesten uit. Ten slotte werd op Vrijdag 31 Juli ineen Algemeene vergadering van de leden der Vereeniging voor den effectenhandel het besluit genomen, dat »de Amsterdamsche Effectenbeurs niet eerder zal geopend worden, dan nadat het Bestuur de meening der leden zal hebben ingewonnen*. Het Bestuur had te voren verklaard, dat het de sluiting der Beurs niet wenschelijk achtte, maar het zich bij de meening der leden zou neerleggen. »In zeer gedrukte stemming verlieten de leden toen dien dag het gebouw* zoo heeft men destijds kunnen lezen. Pas Dinsdag 9 Februari 1914, dus na 195 dagen, is de Amsterdamsche Effectenbeurs weer geopend voot den (beperkten) effecten handel. »De stemming was mat*, heet het in het officieele bericht. Een deskundige gaf aan een verslaggever van het «Handelsblad* de volgende zakelijke toelichting voor die matheid Er zijn feitelijk drie groepen van Beurs bezoekers, die belang hebben bij de her opening onzer Beurs. Daar is de eerste, die er geheel overschillig tegenover staat, omdat het lieden zijn, die een overwaarde van 20 percent kunnen geven op de basis der onderpand-koersend. w. z. van de waarde, onmiddellijk vóór het sluiten der Beurs op 28 Juli van het vorige jaardeze lieden kunnen zich voorloopig volkomen rustig gevoelen, omdat hun posities tot zes maan den na den oorlog niet door den geldgever mogen worden opgezegd, óok al mochten de koersen sterk dalen. Alleen als deze on derpand-koersen bereikt of overschreden wor den, kan aanzegging dezer prolongaties plaats vinden. Daar is vervolgens de tweede groep van wie zich voorloopig óok veilig wetendat zijn dan degenen, die 10 percent overwaarde kunnen geven op deze onderpandkoersen. Tot een nog nader te melden tijdstip wanneer weet men nog niet kunnen zij niet worden aangezegd. Eindelijk is er een derde groepdat zijn degenen, die géén tien percent kunnen sup- pleeren. Natuurlijk is de positie van zulke speculanten te allen tijde onveilig, dus ook nu. Hun kan dus steeds het lot treffen, dat hun wordt aangezegd van te zullen te den geëxecuteerd en hun positie zou onder deze omstandigheden van de benardste zijn, indien er niet twee omstandigheden beston den, welke voor het oogenblik van belang en in hun voordeel zijn, n.l. ten eerste de bepaling, dat zij drie dagen van te voren moeten worden aangekondigd, dus zeker geen executie voor heden, doch op zijn vroegst vandaag over twee dagenen in de tweede plaats kunnen deze slechts geëxecu teerd worden, indien de geldgever bereid is, de fondsen zelf over te nemen tegen de onderpandkoersen, indien geen hoogef bod is gedaan. Het is wel duidelijk, wat dit op het oogenblik beteekent. Dit is zoo ongeveer de toestand. En vandaar de opvallende kalmte aan onze Beurs. niet verdedigen, betoogt de schrijver. We kunnen er een gedeelte van ons land inee verdedigen en zelfs, ik ben er van over tuigd, met goed gevolg. Maar is dat vol doende Zijn Friesland .Groningen, Overijsel en Gelderland, zijn de landen ten Zuiden van de groote rivieren, minder Nederlandsch dan Holland en Utrecht? Moeten ze worden prijsgegeven? Ja, zooals de zaken nu staan! want de stellingen en de mannen om ze te verdedigen, ontbreken en tot nu toe ging er van geen enkele zijde drang uit om hun aantal op te voeren. Vaderlandsliefde is een begrip, dat zich tot nu toe in Nederland nog weinig uit in daden. Maar hier gaat het om andere din gen dan om abstracte vaderlandsliefde, waarvan velen helaas het nut slechts matig hoog aanslaan. Neen, het gaat hier om zeer concrete, reëele belangen; het gaat hier om de bescherming van eigen huis en haard, van hof en erf, van vrouw en kinderen tegen vreemde aanranding. Wij weten nu allen wel, van nabij uit België, van veraf uit Oost-Pruisen, wat het zeggen wil, wanneer een vijandelijk leger een landstreek bezet. Het is onnoodig, daar over hier uit te weiden. Maar misschien is het toch niet overbodig, er op te wijzen, dat, zelfs al woedt er geen strijd op het prijsge geven gebied, men er zeker van kan zijn, dat het bezet zal worden, dat het het vijan dige leger zal moeten voeden en onderhou den, dat voor het minste vergrijp de zwaarste boeten zullen worden opgelegd, dat de in woners zullen zijn «taillables et corvéables a merci*. En dat te voorkomen de bezetting van Nederlandsch grondgebied in tijd van oorlog door een vijandig leger moet nu het streven zijn van het Nederlandsche volk. Het is niet plicht, het is zuiver eigenbelang, 'zich te vrijwaren voor invasie als het moge lijk is. En het is mogelijk. Maar niet als het land wordt verdedigd door slechts 1/25 deel van de bevolking. De heer Philippi wil reeds nu, niet later, stellingen in gereedheid brengen langs onze geheele grens, van Bergen-op-Zoom tot Stevensweert, van Stevensweert tot aan den Dollart. Hij wil de Landstormwet wijzigen en al onze weerbare mannen van 20 tot 40 jaar oefenen. En zegt: »M.i. is het niet noodig, veel meer men- schen onder de wapenen te houden. In elk troependeel (ik spreek hier van onbereden wapens) worde bijvoorbeeld een derde ge deelte naar huis gezonden en vervangen door rekrutenna 2 maanden geschiede het zelfde met een ander derde deel, en na weer 2 maanden met het laatste derde deel van hen, die nu onder de wapens zijn. In 6 maanden heeft men dan verdubbeld het aan tal weerbare mannen, die geschikt zijn om de wapens te voeren ter verdediging van ons land. Op die wijze worde doorgegaan tot alle weerbare mannen van 20 tot 40 jaar geoefend zijn. Daarna blijft men omwisselen om voortdurend het noodig geoordeelde con tingent onder de wapenen te houden; maar de voorkeur wordt gegeven aan hen, die vrijwillig blijven*. Nederland en de oorlog. Ritmeester H. Philippi, van de cavalerie Oost-Indisch leger, heeft onder bovenstaanden titel een brochure het licht doen zien in welke hij wijst op een zijns inziens noodza kelijke en ook mogelijke versterking van onze weermacht. Hij vangt zijn betoog aan met de opmer king, dat bij het uitbreken van den oorlog de mobilisatie goed van stapel liep. «Maar* vraagt hij daarna onmiddellijk, «ziet niemand in, dat we niet half gedaan hebben, hetgeen we moesten doen Niet voor een vierde Ziet niemand in, dat de toestanden nu veel ernstiger zijn dan in de eerste dagen van Augustus, al moge het oogenblikkelijk oor- Iogsgevaar wellicht zoo groot niet zijn Met 350000 man kunnen we ons land In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan ds. Ten Cate. Des avonds om half zeven zal dr. Louis A. Bahler daar in de religieus-socialistische samenkomst spreken over Mattheus V 43 tot 45. Kapelaan C. van Dijk en kapelaan P. J. van Schaik hopen 15 dezer hun ïz'/a" jar'S priesterfeest te herdenken. Een vriendelijke hand schreef ons Maandag: Dinsdag 19 Januari j.l. hield het comité voor de religieus-socialistische samenkom sten in «Ons Huis* een vergadering om te geraken tot de oprichting van een afdeeling van het landelijk religieus-socialistisch ver bond, dat 2 Januari j.l. te Amsterdam werd opgericht. Zooals dit steeds het geval is wan neer organisatorische arbeid verricht moet worden, waren, in tegenstelling met de reli gieus-socialistische samenkomsten, nu slechts enkelen der meest belangstellenden opge komen. Dit neemt niet weg, dat juist deze vergadering er een was, waar ernstig over leg plaats vond. De heer Baartman opende de vergadering, schetste in korte trekken de groote vlucht, die het religieus-socialisme in den lande heeft genomen sinds ongeveer twee jaar ge leden dr. Van den Bergh van Eysinga, pre dikant te Zutphen, en anderen, het initiatief namen, een band te vormen onder hen, die de noodzakelijkheid gevoelden van de be vordering der geestelijke cultuurvoorwaarden van het socialisme en den stoot gaven aan het tot stand komen der religieus-socialistische samenkomsten, zooals die thans regelmatig te Amsterdam, Amersfoort Den Haag, Utrecht, Leeuwarden en Deventer plaats vinden. Spr. schetste den arbeid, sedert een par te Amersfoort verricht, de vele aanvankelijke moeilijkheden, doch ook de belangstelling en waardeering, later in alld kringen ondervon den. De bijeenkomsten, die dit jaar hier vrij regelmatig om de veertien dagen plaats von den, gaven, wat betreft den aard der re e- voeringen en het steeds drukke bezoek van menschen uit alle rangen der maatschappij, alle reden tot tevredenheid. Oppervlakkig geoordeeld, had dus, wat Amersfoort betreft, de ingeslagen weg verder op de zelfde wijze bewandeld kunnen wo den. Doch Amersfoort staat niet alleen. De groote behoefte naar het meer ideale in socialistische partijen is zóo algemeen en e vlucht die het religieus-socialisme genomen heeft, zóo groot, dat daarvoor organisatie noodig is geworden; organisatie in een cen trale, die algemeene leiding zal hebben geven in de propaganda en de religieuse soci alisten naar buiten zal hebben te vertegen woordigen. En waar deze centrale o.a. zie ook zal bezig houden met de distributie oer sprekers, dient Amersfoort als afdeeling daar in vertegenwoordigd te worden. Niettegenstaandte het groote aantal belang stellenden, waarin wij ons tot nog toete Amersfoort mochten verheugen, stelde spreker zich niet voor, dat nu plotseling een groot uantal hunnïr zich als lid van het Verbond zullen opgeven, aldus een afdeeling vormen de. Dat is niet mogelijk en ook niet nood zakelijk art. 2 zou voor velen vooralsnog een beletsel kunnen zijn dit luidt: «Als leden van het verbond kunnen toetreden zij, die in de verwerkelijking van het socialisme zien een voorwaarde tot bloei van een religieus gemeenschapsleven en tot dat doel trachten te geraken door te streven naar de ophef fing van den klassen- en natiënstrijd door socialisatie van productie en distributie*. Spreker stelde zich dan ook voor, dat er tot stand kome wel is waar een afdeeling van het religieus-socialistisch verbond, doch meer als kleine kern, die als zoodanig het religieus-socialistisch verbond te Amersfoort vertegenwoordigt en aldaar leiding geeft aan den rel.-soc. arbeid. Daaromheen kunnen zich dan een groot aantal contribuanten, belang- sttellenden, geestverwanten, enz. groepeeren, die al dan niet eenmaal als lid kunnen toe treden. Zoodoende kan zich een gezonde groei ontwikkelen. Het zou te betreuren zijn indien ook wij de fout begingen, door zoo vele maatschappelijke en geestelijke organi saties gemaakt, de fout n.l. om de aandacht te veel te richten op het groot en sterk maken iu ledental hunner beweging. Hiertegen dient zelfs met de uiterste zorg gewaakt te worden. Want als wij zien wal een paar menschen, schier van alle middelen verstoken, in deze richting te Amersfoort in korten tijd tot stand brachten, dan is dat een onfeilbare aanwijzing, dat in de juiste richting wordt gearbeid, Het gaat om verbreiding van den geest van het religieus-socialisme, en daarom alléén. In dit verband mag, zonder in persoons- vergoding te vervallen, een woord van lot en warme eerbied, een woord van onbegrens- den dank niet terug gehouden worden, ge richt tot hem, die het eigenlijke initiatief nam tot stichting onzer beweging, onze geliefde en groote meester dr. Van den Bergh van Eysinga. Zijn groote, algemeene, wetenschap pelijke kennis van geschiedenis, religie, natuur wetenschap, socioligie, verschaft hem een in: zicht ih het maatschappelijk gebeuren en in den cosmischen samenhang, in alles, waarvoor velen ook buiten onze beweging diepen eer bied gevoelen. Al zijn werkkracht, al zijn kennis, zijn levlii wijdt hij aan «het dienen der eeuwigheid* en dat is voor onzen tijd het socialisme. Als een kleine aanwijzing hoe hij in waarheid is de geestelijke vader, als het ware het hart der beweging, mag dienen, dat na Amsterdam eerst te Amersfoort, daarna Arn hem en nu te Den Haag comité's zijn gevormd van religieus-socialisten, alle bestaande uit éen of meer personen, die eenmaal te Zutphen zijn leerlingen waren, door zijn woord be zield en door zijn machtigen geest tot arbeid geprikkeld werden. Zijn energiek voorbeeld geve velen den moed in religieus-socialis tische richting voorwaarts te gaan! Van de gelegenheid tot debat werd druk gebruik gemaakt, zoowel door eenige leden van de S. D. A. P. als andere stadgenooten. Geheel overeenkomstig het voorgaande werd eenige dagen later opgericht een af deeling, bestaande uit een zestal toegewijde personen, leden van het religieus-socialistisch verbond. Behalve uit deze leden bestaat de afdeeling Amersfoort bovendien uit een vijftigtal con tribuanten. Het Secretariaat blijft gevestigd Schimmel- penninckstraat 68, waar alle gewenschte in lichtingen worden verstrekt. De sprekerslijsten voor het eerste halfjaar 1915 zijn thans óok verspreid. Wanneer toch het Kanaal door de Gel- dersche vallei? Of, als, door de tijdsomstandigheden, ook dit plan een poos moet losgelaten en men nog niet kan gaan spitten en graven in de richting van den Eejnmond, wanneer zal men Aan 7f>ekant en stroom- dan toch beginnen voorloopig tot opwaarts graven en p aan de stad? duchtig van De schipperij heelt er genoten, ...hout, dat is de vracht- De .Frans Naetebout', d» .Burgemeester boot op de nieuwe motorboot van Amersfoort lil Ujlerda„vond tusschen men. w..a het water zóo Pas Dinsdagavond met de beide hoog. dat er overkonhSer 'en heel wat stoommachines, d j^en en op den wal, mannetjes aan middernacht Stadwaarts Amersfoort, meerde men (oen men na zooveel t bbeiVcT zwóegens en met het vooruitzicht ken, goed zitten. De beide booten I hadden"geen brandstof meer aan boord, doch 1 tegen die van de .Burgemeester van Amen- 1 f,i ll« terwijl de motorboot op Zaanland vCuaUe gaf. En dan het ellendig, ge voel voor de kapiteins, dat rij alweerreede- rij en klanten moesten dupeerenderee- Derij voor tvie sulk tijdverlies een gre at geldelijk verlies is, de klanten, dte met kun- oen wachten op de aflevering der goederen die zij op hun beurt ook weer moeten af- '"ne"scheepvaart wordt al drukker; in het voorjaar komt de nieuwe tweede boot op Rotterdam in de vaart. Feitelijk is de havenplaats reeds te klein. Het havengeld is hoog, vooral omdat er voor de vaste beurtdiensten geen vaste lig plaatsen zijn. Zou er nu toch werkelijk niets aan te doen zijn, hierin verbetering te brengen De harde platen in het vaarwater zijn nu opgeruimdde lichten aan zee zijn verbeterd. Kan er nu niets gedaan om ook den toegang aan zee zóo te verbeteren, dat de eenige waterweg bij eiken wind kan worden be varen 1 De heer N. J. Jonker verwierfhet getuig- schrift voor stuurman ie klasse groote vaart. I De zilveren medaille voor 24-jarigen en de zilveren gesp voor 30-jarigen trouwen dienst^ zijn toegekend onderscheidenlijk aan serge-' ant-majoor-administrateur C. Eggink en adjudant schrijver H. J. Buijs, beiden van het 5e regiment infanterie. De eereteekenen zullen hun 18 dezer op plechtige wijze worden uitgereikt. Tot reserve-ze luitenant der infanterie is bevorderd sergeant J. C. van den Berg, van het 19e bataljon. De Belgische generaal Dossin, die, in op- dracht van zijn Regeering, de plaatsen hier te lande bezoekt waar Belgische officieren en minderen zijn geïnterneerd, vertoefde heden te Harderwijk en zal morgen hier komen. I Bij Kon. besluit is bepaald, dat de hier te lande geïnterneerde militairen van een buitenlandsche mogendheid, met toepassing van de militaire wettenen met inachtneming I van den door hen bekleeden rang, gelijk worden gesteld met Nederlandsche militairen èn wel: a. ten aanzien van door hen be- gane feiten waartegen is voorzien bij het gemeene rechtb. ten aanzien van door hen begane feiten, waartegen is voorzien bij de I artt. 84—86, 88—89 en 97 101 van den vijfden titel van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te water of bij artt. 80—82, 85—89 en 99 103 bij den vijfden litel van I het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk I hier te lande; c. ten aanzien van door hen I begane feiten waartegen is voorzien bij de Reglementen van krijgstucht, met dien ver- stande, dat voor militairen beneden den rang j van officier de straffen van kamerarrest, stadsarrest of scheepsarrest kunnen worden vervangen door de straf van gedeeltelijke of geheele inhouding van tractemeut of soldij gedurende ten hoogste twee maanden en dat laatstbedoelde straf ook nevens andere kan worden opgelegd. De hier te lande geïnterneerde militair, die opzettelijk in strijd met een door hem gegeven belofte, zich verwijdert of een door hem gegeven belofte of aangenomen voor waarde, waaronder hem verlof is verleend om zich tijdelijk of voorgoed te verwijderen, schendt, of daartoe samenspant, wordt ge straft met militaire gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Voor de toepassing van deze wet worden onder hier te lande geïnterneerde militairen van een buitenlandsche mogendheid begre pen de Aoodanigen, die op eerewoord of onder belofte of voorwaarde zijn vrijgelaten Voor de vak-cursussen van de plaatselijke afdeeling van den Nationalen bond van han dels- en kantoorbedienden «Mercurlus* ia zóo veel belangstelling, dat de cursus iji

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2