Stadsnieuws. oorlog eerlang lot een beslissing zal komen, dat het voor het geluk van Europa beter is, beslist beter is, dat worde gestreden tot een eindbeslissing is verkregen, eu dat de oorlogvoerenden volstrekt ongeneigd zijn, vóór dien tijd tot vrede te komen. >Dit laatste nu is nog niet zoo dadelijk af te leiden uit hetgeen men uit den mond van dezen of genen thans hoort. >Er is natuurlijk tijd noodig om de vr/desgedachte ingang te doen vinden. Het is niet het eerste gelui, dat -de kerkgangers naar de kerk en de reizigers naar dé boot doet stroomen. Heeft hij echter de bedoelde overtuiging niet, dan doe hij althans niet mee als neutraal-onpartijdige aan de praatjes over >slinksche< vredespogingen en over »vre- desgeknoei*. >Mij dunkt, ook wie nog niet aan den vrede gelooft, heeft (altijd als hij niet tot de oorlogvoerenden behoort) dien toch niet tegen te werken*. Onder valsche vlag. Van lieverlede begint de geheele neutrale pers te bekomen van den schrik over het het bericht der Duitsche admiraliteit, welke met ingang van aanstaanden Donderdag zal trachten den toevoer van scheepsladingen, van welken inhoud ook, naar'Groct-Brittanië en Ierland af te snijden. Allengs meer wordt zij het eens met den Hollander, wien het «varen onder valsche vlag* iets afgrijselijks is, dat de raad van Engeland om de lading van eenig schip te dekken door desnoods de vlag eener neutrale natie, geen zeer goede raad is. Professor mr. S. R. Steinmetz, hoogleeraar in politische Aardrijkskunde en Land- en volkenkunde aan de Gemeentelijke univer siteit van Amsterdam ondanks zijn Duitsch klinkenden naam, van ouder tot ouder een Nederlander schreef er over in »Het Vaderland* Wat is de toestand? Duitschland, met Oostenrijk-Hongarije en Turkije als eenige bondgenooten, strijdt tegen Engeland, Frank rijk, Rusland. Japan, België, Servië en Montenegro. Tot zijn tegenstanders behooren de kapitaal- en volkrijkste Staten der aarde. Duitschland en zijn bondgenooten tellen, alles meegerekend, 154 millioen inwoners, zijn vijanden 779 millioen. Deze cijfertegen* stelling bewijst reeds, dat hier staat oude oppermacht tegen jong strevendrie wereld rijken, »empires«, tegenover twee nationale Staten! Wat een durf in het liegen om het voor te stellen, alsof Duitschland eigenlijk de imperialist is. Het getal zielen van ander ras of vreemde nationaliteit is in het Duitsche Rijk tot verdwijnend klein vergeleken met hun enorm getal in Frankrijk en vooral in Rusland en Engeland. Het spreekt dan ook van zelf, dat Duitsch land al zijn kracht moet inspannen om zijn bestaan te handhaven en zijn toekomst te verzekeren. Dit zou het reeds moeten doen, zoo de strijd alléén weid gevoerd met mili taire wapenen. Maar Engeland, dat zoowel strijdt om de overmacht in de wereld te be houden als om den grooten mededinger in handel en industrie te verdringen en neer te slaan, heeft van den aanvang af, behalve met de zwaarden der vijf anderen, ook ge vochten met oeconomische middelen. Zijn doel is niet alleen het overwinnen van de strijdmacht des tegenstanders, maar vooral vluggigheidje. dat de niet-combattante zeevaarders loopen. Ten deele wordt dit ondervangen door de mogelijkheid, hen te waarschuwen en hun gelegenheid te geven, in eigen booten te ontsnappen, zooals dit reeds eenige malen geschiedde. Maar niet altijd zal dit mogelijk zijn. v Mag dan tóch het handelsschip worden aangetast Dit is de groote, belangrijke vraag. De Engelschen beweren, natuurlijk, dat de De lessen aan den Hoofd-cursus, tot op leiding voor den officiersrang, worden 1 Maart hervat. I De heer J. Hendrik van Balen, te Brummen, heeft aan den Minister van Binnenlandsche I Zaken een schrijven gericht, waarin den. Minister, in verband met het feit dat het afnemen der eind-xamens Hoogere Burger- scholen met 5-jarigen cursus van het Rijk I jaarlijks een bedrag van f 100 000 vordert, Duitïchers'ïicfa hiermee buittn YÜ^ÏÜra j verzocht wordt te overwegen ol het geen u„i„„.uc1 aanbeveling verdient, dit jaar, wegens de beschaving plaatsen. Maar komt het Enge land toe, zóó te spreken, waar het in strijd met het volkenrecht en met alle humaniteit handelde door de rechten der private perso nen aan te tasten en het plan na te streven een heel volk van 08 millioen zielen uit te hongeren, door gebrek te dwingen zich op te geven. Hebben de neutrale volken zich ooit het verschrikkelijke van dit Engelsche plan helder voorgesteld Hebben mijn land- genooten, de Nederlanders, zich ooit goed ingedacht, wat dat eigenlijk zeggen wil Ja, deden de betere Engelschen zeiven dit wel? I buitengewone omstandigheden, de eind examens niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar de eind-diploma's te doen uitreiken door den Directeur en de leera ren der verschillende scholen. Bijna een uur later dan hij werd verwacht, gleed, bijna onhoorbaar, prachtig gereden door den machinist, die volkomen besefte welke beklagenswaardigen hij vervoerde, vannacht om 4.37 een der Nederlandsche Roode Kruis-treinen hier het station binnen. Hij was naar Bentheim geweest om 110 Zoo, ja, dan is het onbegrijpelijk, of wel zeer j Engelsche invalide krijgsgevangenen te halen, nai«f mfinsehftliik «11 vooral echt F.ncrelsch. I „riJ naief menschelijk en vooral echt Engelsch, dat zij ontzet, bona fide verontwaardigd zijn, nu dit zelfde wapen eenvoudig tegen hen wordt gekeerd. Geen stem verhief zich tegen het Engelsche die door Duitschland werden vrij gegeven I tegen een zelfde aantal Duitsche invaliden, dat Engeland inwisselt. I In de drie personen-coupees zat Neder- landsch en Duitsch verplegingspersoneel, plan; wie mag dan tegen het Duitsche op- J artseni verpleegsters en Roode Kruis-helpers; j 1 jy gesloten goederenwagens, door Ne derlandsche Roode Kruis personeel ingericht met couchettes op een wijze, die den groot- werpen van bommen op onverdedigde plaat- j sten waarborg geeft, dat het vervoer sen en verceten. dat Entreland hecron met „r v,:n^owii;i- mno-nliik treden Nederlanders vergissen zich vaak in de pariteit. Zij verwijten den Duitschers het sen en vergeten, dat Engeland begon met op die wijze het niet-versterkte Freiburg aan te tasten en het evenmin versterkte Dussel- dorf. Laten zij nu eens onbevangen oordee- len Niet Duitschland, maar Engeland is de uitdenker van het uithongeringsplan. Engeland voert het al maanden lang uit mvk am met de uitnemende middelen, die het ten I Bestuur dienste staanhet bedreigde Duitschland kan deze niet toepassen, maar gebruikt zeer te recht de wapenen, waarover het wel beschik ken kan, in zijn alleszins gerechtvaardigde poging tot verweer. De zeer tijdige waarschuwing aan de neu tralen toont Duitschlands streven, hun in zijn noodweer toch zoo min mogelijk schade toe te brengen wel duidelijk aantevens doet het al hetgeen het kan om ook de Engel sche schepelingen terug te houden van het gevaar, dat het Engelsche voorbeeld van strijd tegen de bevolking in plaats van tegen het leger nu eenmaal heeft geschapen; Kwaad voorgaan, doet kwaad volgen. Voor het ge weten der menschheid is het een voldoening van groote waarde, dat er ter. minste een kans bestaat, dat Engeland's belang eens niet den doorslag geeft. Engeland's plan was het onmenschelijkste, dat ooit werd gevormd. Zijn beste burgers zullen niet afkeuren, dat het tot zijn eigen schade verkeert! Wat Engeland's aangekondigd en officieel verdedigd plan betreft om zijn koopvaarders door het hijschen der neutrale vlag tegen de Duitsche onderzeeërs te beschutten, zij het op de minst fiere wijze, het spreekt, dunkt mij, van zelf, dat Duitschland zich hieraan niet zal storen. Het zou een al te goedkoop middeltje wezen. De verantwoor delijkheid tegenover de neutralen zou dan Engeland moeten treffen, die het bedrog met hun vlag tot systeem maakte te eigen bate, en niet Duitschland, dat zich zóo niet schaak mat kan laten zetten, door zoo'n koopmans het fnuiken van diens handel en nijverheid. De middelen daartoe waren de opheffing van betalingsplichten en van octrooien, de verhindering van allen buitenlandschen handel van de tegenstanders, zelfs met de neutralen en ter nadeele van dezen. Het uitgesproken doel is de verhindering van allen toevoer niet alleen van hetgeen voor het oorlog voeren noodig is, maar óok van alle levens behoeften voor de niet-vechtende bevolking. De groote Von Clausewitz stelt als doel van den oorlog: >die Vernichtungder feindlichen Streitkrüfte* (de vernietiging der vijandelijke legers en vloten); door het verslaan van het leger wil hij den vijandeiijken Staat dwingen. Engeland daarentegen wi! door het uithon geren der bevolking het leger en den Staat murw maken. Met zijn overmachtige vloot ontrooft het Duitschland allen levensmiddelen toevoer van buiten, doet wat het maar kan om het Duitsche volk combattanten, vrouwen, kinderen, ouden zwakken uit te hongeren, en des te lucht- j hartiger gaat het hiertoe over, daar het, bouwende op zijn oppermacht ter zee, zeker meent te zijn van onbegrensden toevoer van al hetgeen het zelf behoeft. Het meent on- I gestraft te kunnen blijven en tóch fel te slaan. I Duitschland zint op middelen om den hon- ger van zich af te houden, maar bovendien tracht het Engeland met diens eigen wapen te treffen. De >Emden< en de >Karlsruhe< wezen reeds den weg. Een reeks van koop vaarders boorden zij in den grondmaar het resultaat was natuurlijk veel te gering. Nog slechts éen middel bleef den Duitscher, de torpedeering van koopvaarders door on derzeeërs. Tegen deze methode pleit onge twijfeld in niet geringe mate het gevaar. Het diepste oorlogsrecht eischt, dat wie strijdt en op de vruchten der overwinning hoopt, ook zelf waarlijk aan den strijd deel neemt en niet slechts de huid en meer van zijn vijanden en ook van zijn bondgenooten waagt. Daarom spreekt er in het geweten van ieder, die in de twintigste eeuw nog wat ridderlijkheid overhield, iefs voor het Duitsche plan, óok ondanks alle formeele bezwaren. Het is niet duidelijk, waarom Engeland wel de Noordzee met mijnen mag overstrooien, die toch geen onderscheid maken tusschen neutraal en Duitsch, terwijl Duitschland daar entegen zijn onderzeeërs zou moeten doemen tot werkloosheid. Wanneer Engeland zich slechts onthoudt van het bedrog met de vlag, kunnen en moeten de neutrale schepen gespaard blijven. Wie is dus schuldig aan het gevaar? Het dus ook de niet- I protest der neutralen behoort tegen Engeland 1 gericht te worden wegens het voor hen ge vaarlijke misbruik van hun vlag. Het beroep op het vroeger toegelaten worden van dit misbruik beteekent niets, want de neutralen liepen er toen geen gevaar door; nu wèl! weinig pijnlijk of hinderlijk mogelijk bevatten de patiënten, allen jongelieden iederen wagen een arts of een semi-arts met de noodige helpers. Daar de trein in ons land 11a Alineloo het eerst stopte te Amersfoort, waren aan het station de leden van het Dagelijksch i het comité voor Amersfoort en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis met 12 leden der transport-colonne. Zoodra de trein stilhield, verdeelden zij zich over de verschillende wagens en in een ommezien waren allen voorzien van een Kop bouillon, broodjes met vleesch in een vetvrij zakje, vruchten, sigaretten en sigaren een zeer op prijs gestelde lafenis. Toen de vier Engelsche officieren ont waakten ze sliepen zóo rustig, dat men hen niet wilde storen vonden ze in hun wag-n een mandje met versnaperingen. De extra-trein vertrok om 4.50. Laat ons niet treden in bijzonderheden, slechts zeggen, dat er zelfs blinden waren bij de ongelukkigen, die via Vlissingen thans in hun vaderland e.i bij hun verwanten zul len tcrugkeeren met de boot, die de Duitsche invaliden naar het vasteland brengt. We mogen deze korte vermelding niet eindigen zonder hulde te hebben gebracht aan den Voorzitter van het comité, dr. J. W. Jorissen, die alles regelde; aan de Onder- voorzitster, mevrouw E, W. van den Bergh— baronesse Van Ittersum, die, ondanks den korten tijd van voorbereiding, er met behulp van eenige dames in slaagde allen te voor zien van zóo welkome versnaperingen; en aan de leden der transport-colonne, die alweer op hun post waren en, toen hun dank werd gebracht, eenvoudig antwoordden>U kunt te allen tijde over ons beschikken*. Hulde ook aan den restaurateur, den heer Bartelsman, en zijn staf, die na een langen werkdag niet wilden hooren van iusten dan nadat zij het hunne- hadden gedaan om de ongelukkigen te helpen laven. We vestigen nog eens de aandacht op de spreekbeurt, welke dr. J. Th. de Visser morgenavond zal vervullen in de jaarver gadering der plaatselijke afdeeling van den Chr, Nationalen Werkrnans Bond; op die van mevrouw Ros-Vrij man, Donderdagavond in de Orde van de Ster in het Oostenen op die van dr. W. Haverkamp, Vrijdagavond in de Protestantenbond. d. ziel van .leze tenloontfe'llng. ral graag hun namen vernemen. Het Amsterdamse!» cabaret- en ensemble onder direct.e v-n Job. 11 «re.n J onderstellen. De raai was slechts voor drie kWHr.'temn''werd gegeven, was goed en de h." SewTet meer bekend als Cocadorus, heeft door rijn dolle reuen de mensehen geweldig laten lachen. g Mevrouw Logger-d' Oliv.erra, als lieder- zangeres, en de operette .Loulou mag sol daat worden* verdienen mede een afzonder lijke vermelding. Naar aanleiding van daartoe uit België ingekomen verzoeken heeft het Bestuur van den Nationalen bond van handels- en Kan toorbedienden .Mercurius* besloten, de bij dragen, die van 15 Februari tot 15 April voor de weerstandskas zullen inkomen, te bestemmen voor de ten gevolge van den oorlogstoestand in nood verkeerende orga- ganisaties, die zijn aangesloten bij de fede ration internationale des employes. Het voor de weerstandskas sedert den oproep daartoe in September aan vrijwillige bijdragen ingekomene bedraagt ruim vier duizend gulden, hetgeen het Bondsbestuur vrijheid gaf tot bovenbedoelden maatregel te besluiten, in verband met den ingetreden gunstigen toertand onder de leden. Door middel van steunlijsten zal worden getracht, ook ongeorganiseerde vakgenooten te bereiken voor dit goede doel. De heer L. de Leeuwe heeft als naam voor zijn nieuw magazijn gekozen dien, wel ken het vorige pand in de wandeling had gekregen. Men zie de advertentie hierneven. Bunte's vischliandel kreeg vandaag een partij kabeljauw aan, zooals hier wel nooit is geweest. Voor een der militaire menages werd 1000 pond te gelijk besteld. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister een 31 jarig koopman van hier, wegens beleediging van een agent van politie, tot zeven dagen. Twijfel vergiftigt alles, maar doodt niets. De jongedames A C. van den Assem, J. van Gooi, H. E. Braun en W. A. M. Driessen verwierven de akte Nuttige handwerken. De heer F. Kiepe, thans administrateur van het Militairhospitaal te 's-Hertogenbosch, zal den 8 Maart den dag kunnen herdenken waarop hij vijftig jaar geleden in 's lands dienst trad. Zondagavond kregen we een voorproefje van hetgeen de tentoonstelling van huisvlijt, door hier geïnterneerden vervaardigd, zal brengen, en wel van het muzikaal gedeelte. In >De Arend* vergasten 12 leden van het 38 man sterke Belgische syenphonie-orkest in de tusschenbedrijven de zeer vele en zeer aandachtige hoorders op bijzonder fraaie muziek. In Kramer's boekhandel zijn reeds eenige stalen te zien van hetgeen zal worden ge ëxposeerd, onder meer het sublieme kunst smeedwerk van een bekend artiest. Een vriendelijke hand schrijft ons heej veel goeds over die tentoonstelling welke, zooals het vergaderlijstje reeds lang uitwijst,' van 5 tot 7 Maart hier wordt gehouden. Voor 't oogenblik dit men mocht later zich het aanbevelend woord eens niet herin neren en daardoor verzuimen, het dikwijls heel mooie werk te gaan zien er wordt een tombola aan verbonden, waarvan de op brengst ten bate komt aan noodlijdende vrouwen en kinderen in België. Zijn er jongedames, die de loten willen helpen plaatsen? Luitenant H. C. J. C. van Stockum, van de cavalerie van het Nederlandsche leger, Door het Bestuur van het Utrechtsch Landbouw Genootschap is het volgende schrij ven verzonden aan de afdeelingsbesturen, terwijl de zeer gewaardeerde medewerking is verzocht van alle Burgemeesters in de Provincie Utrecht: In het belang der leden of hun zoons eu knechts, voorzooverre die bij het leger zijn gemobiliseerd, meent het Hoofdbestuur van het IJ. L. G. goed te doen, zich tot U te richten met het volgend verzoek. Waar de voorjaanwerkzaamheden in het land- en tuinbouwbedrijf aanstaande zijn, zal zeker in menig bedrijf een tijdelijke behoefte ontstaan aan de werkkrachten, welke door de mobilisatie daaraan onttrokken zijn. Het wil ons voorkomen, dat een rekwest daor den enkelen landbouwer, in het belang van diens zoon of knecht aan de militaire over heid gezonden, gevoegd zal worden bij de honderden van dien aard, welke in deze tij den inkomen. Veel meer succes verwachten wij er van, indien het Genootschap door zijn afdeelingen in staat wordt gesteld, een lijst over te leggen van die personen wier aanwezigheid, voor het bedrijf beslist noodzakelijk is. Wij verzoeken U daarom, in overleg met den Burgemeester van elke Gemeente, in uwe afdeeling gelegen, een lijst op te stellen van die gemobiliseerden, die daarvoor in aan merking komen. Het geldt hier het direct belang uwer leden, waarom het wel onnoodig zal zijn, lit schrjjven dringend 111 uwe aandacht aan te bevelen. Bedoelde lijst wordt vóór 26 Februari 1915 ingewacht bij den Secretaris, te Soest, huize »De Birkt*. Op de koloniale tentoonstelling, te Sema- rang gehouden, is Victoria-water in de klasse der natuurlijke minerale wateren met de gouden medaille bekroond. De Maatschappij tot exploitatie van de Victoria-bron, te Ober- lahnstein, heeft met een fraaien stand ge ëxposeerd en er was zoolang de tentoonstel ling heeft geduurd een harer vertegenwoor digers uit Nederland aanwezig, die nu na afloop, met een auto der Maatschappij 'een toer over geheel Java maakt. 't Zij* hier gezegd, dat deze Nederland sche Maatschappij zeer tevreden is over het resultaat harer expositie. VOETBAL. geen competitie- Zondag waren er hier wedstrijden vastgesteld. Quick ging voor de tweede maal te Har- der wijk tegen de geïnterneerden spelen. Met

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2