Zaterdag 6 Maart 1915. No. 8539. 64e Jaargang B IJ B L A D. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT". HOOFD-RED ACTEUR F. J. FREDERIK8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien I6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieBle- en pntelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1^5 regels ƒ1.25. Bewijsnummer» naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGRAOBT 9. Postbu. 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van <ie ingezetenen dezer Gemeente, dat heldoor den Directeur van 'e Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaarde kohier No. 14 van de Porsoneelo Belasting over' liet dienstjaar 1915 aan den Ontvan ger van 'a Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den Maart 15)15. De burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Drankwet. brengen ter openbare kennis, 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterkedrank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, door TiUMOTEUS KR1JNEN, koffiehuishouder, wonende alhier, in de beneden voor-lokaliteit van het perceel Soestcrweg no. 161 te Amersfoort, 2. dat binnen twee weken nü deze bekend making een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burge meester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 3 Maart 191 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd .De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. A R, VEENSTRA. l)e rechte lijn. I11 deze dagen van vertroebeling, nu een schier wanhopig rondtasten den twijfel uit drukt waarin de menschheid verkeert om trent den te volgen weg twijfel zelfs of zij in al de eeuwen, onder voortdurenden arbeid en strijd op geestelijk gebied door worsteld, wel iets is vooruitgegaan in zedelijk bewustzijn, is het meer dan ooit van belang, dat wij ons rekenschap trachten te geven van den toestand, in welken wij ons bevinden en van de richting, die wij hebben te gaan, elk voor zich en in gemeenschappelijk op trekken. Illusiën hebben wij ons gemaakt, die, een maal glanzend 111 rijke kleurenpracht, thans zijn vervaagd tot grauwe eentonigheid van wegzinkenden herfstdag; te midden van veler lei gewoel en van dikwijls feilen belangen strijd hebben wij een verhoogde schittering meenen te ontdekken langs de hellingen, die wij opklommen naar de toppen van een door broederschap verkregen menschengeluk tot op eenmaal de uitbarstingen van een woesten haat, voor welken de taal bijna geen woorden heeft om zich krachtig genoeg uit te drukken, een geestesgesteldheid openbaarde, die wij geen dierlijkheid mogen noemen, omdat daar mee den dieren onrecht gedaan zou worden. En thans voelen wij ons somtijds als ge- blinddoekten in een doolhof. Wij bewegen ons voort, maar loopen telkens vasten wanneer wij somtijds, meenend een uitweg te hebben gevonden, voor een oogenblik de bedekking der oogen wegschuiven, dan be merken wij wel tot afmattens toe geloopen te hebben, maar niet gevorderd te zijn. Waren de wijsten onze. van gedachten, dat zij op het punt stonden, het wereldraadsel te onthullen de ontploffing der jongste Augustusdagen heeft ook hen met verbijste ring geslagen, gelijk den alchimist gebeur de, toen hy, meenend, dat de eerste goud korrels zich in zijn retort begonnen af te scheiden, de stukken van het gesprongen 'voorwerp in het gelaat kreeg Men zegge niet, dat wij, in ons tot dusver rustig gebleven vaderland ons van al, deze dingen weinig hebben aan te trekken. Al hanteeren wij niet zelf het wapen, al is eigen borst niet door kogel of bajonet bedreigd, al barsten niet boven onze hoofden de gra naten en worden onze woonsteden niet tot puin geslagen het is toch het gezamen lijk bezit, dat aangetast en vernietigd wordt, dat de voorgaande geslachten ons in gemeen schap hebben nagelaten en hetwelk wij hu zoo op eenmaal niet algeheele vernietiging bedreigd zien. Hebben zich in de latere tij den, hier en daar verschijnselen voorgedaan, die in het oog van den ernstigen waarnemer het karakter aannemen van verwordingstee kenen, dat Droces is dan tot staan gekomen, afgebroken door een instorting. Het maatschappelijk gebouw, aan welks voltooiing wij werkzaam waren en dat er in het afgewerkte gedeelte zóo uitzag, dat wij er eenige voldaanheid over gevoelden, is, bij uiterlijken schijn, weinig sterker ge bleken dan de bouwsels in Oostersche lan den, die, gezond aan de oppervlakte, door de witte mieren inwendig verteerd bleken zoodra een voet ze aanraakte. Dat te on 'ekken. brengt verwarring en is oorzaak van grievende teleurstelling. De spil der wereidmachine is ontwricht; haar bewegingen zijn schokken, haar ge luid is een gehoorverwoestend geknars ge worden. Het Recht is uit den rechten stand gewrongen en op eenmaal is het ons. alsof wij den rechten weg zijn kwijtgeraakt, alsof de rechte lijn niet meer te vinden is. Als in het verleden de oorlogswoede den spot dreef met rechtsbeginselen dan was dat een plaatselijke, een gedeeltelijke afwij king, ongetwijfeld te betreuren, maar met niet al te zeer te vreezen nawerking. De feiten brachten niet de overige volkeren, die niet bij den krijg betrokken waren, in be roering. 't Zou wel weer terechtkomen. Maar nu, in deze omstandigheden, nu werkelijk bijna de eene helft der mensch heid oprukt tegen de andere helft, haar bedreigt met volledigen ondergang, door uit putting, door uithongering bewerkt, nu wordt er gezegd, dat - bij de snelle evolutie der aanvals- en der verdedigingsmiddelen schikkingen, die voorheen houdbaar en doel treffend konden wezen, niet meer zijn te handhaven. Dat wil zeggen: wy ontkennen de juist heid van de zedelijke beginselen, tot dusver aanvaard als grondslag van handelingen. Dat beteekentwij hechten niet de minste waarde aan aangegane verbintenissen. Daarmee wordt bedoeld: geen rechten, van wie ook, van vrouwen en van kinderen, van strijdenden en van neutralen, zijn. bestand tegen den drang der oorlogsnoodzaak. Een volk. worste lend voor zijn leven, mag zich alles veroor loven, alles, zonder eenige beperking. Het is waar, niet in juist deze woorden wordt dat gezegd. De nota's, die de leidende Staatslieden ter toelichting van hun besluiten samenstellen, zijn niet van de Spartaansche kortheid des hedendaagschen krijgsheers, die als eenig argument tegen over klachten wegens machtsverkrachting stelt zijn macht woord omdat ik het wil. De diplomatieke taal is minder sober van uitdrukking; boven dien tracht zij, juist door die breedsprakig heid, den schijn ts redden van werkelijke eerbiediging van bestaande rechten, alleen min of meer verzwakt doordien de tegen partij in ergerlijke mate die rechten aantastte. Doch zou het nu inderdaad waar zijn, dat de uitgang van dit woud der verwarring is afgesloten? Ontdekkingsreizigers in tropische landen hebben ons hun wedervaren meegedeeld op tochten door ondoordringbare boomenoceanen waar bijna geen licht tot den grond door straalde, weken- en soms maandenlang, bij stijgende gevaren, verminderende mondvoor raden, dalenden moed der metgezellen. Tóch werd voortgegaan, onder gewéldige krachts inspanning, op het kompas af. j Zoo ook bereikten Xenophon's tochtge- nooten de redding brengende zeekust, na zeer langen strijd en veel ontbering. En het schijnt ons toe, dat de menschheid, die alle krachten aanwendt om aan den druk van het hedendaagsch gebeuren weerstand te bieden, met eiken dag naderbij komt aan het heerlijk oogenblik waarop de weerspie- geling van den zeeoever opdoemt aan den gezichteinder. Dan zal het geschonden Recht zijn rechten kunnen hernemen en zijn majesteit opnieuw gehuldigd zien. Maar dan zal ook wel op de meest nadrukkelijke wijze zijn geleerd, dat men het niet straffeloos ter zijde stelt en dat j de hoogste goederen der menschheid geen I beveiliging vinden dan onder zijn bescher ming. j Zijn wij, individueel, bij machte om iets te doen, dat de nadering van dit tijdstip voorbereidt? 1 Rechtstreeks niet misschien. Maar naast, en mogelijk ook te midden van de legers, die de machthebbenden tegen elkander doen instormen om den dood in de gelederen te j zaaien, is er nog een ander leger, nu ge smaad, omdat het tegen den geweldigen drang der wereldverwoesting niet bestand j bleek te zijn, doch bereid om weder zijn banier te heffen en zijn kamp te betrekken zoodra daarginds de orkaan begint te luwen. I Strijdend met het wapen des geestes ter herovering van hetgeen verloren ging, arbei dend met hamer en troffel aan den herbouw van hetgeen tegen den grond werd geslagen, i zal dat leger zich recruteeren uit alle mannen 1 en vrouwen, die met elkander den opnieuw 1 geopenden rechten weg volgen, de wederom zichtbaar geworden rechte lijn als eenige leiddraad begeeren. Wij hebben ons voor den opmarsch der naaste toekomst bekwaam te maken en te houden. Is de baan niet zichtbaar getrokken, dan bewegen wij ons op het kompas, het- welk in het bezit is van alle eerlijke lieden, zonder anderen gids en aanwijzing dan het geloof aan de eindoverwinning, hetwelk in de geestesrichting der thans oorlogvoerenden zulk een overweldigende leiding heeft. Een andere dan de gedroomde of ver- j wachte zegepraal wenkt ons tegendie der Gerechtigheid. Steun aan kleine nering doenden. j In verband met de mededeeling door de» Minister van Financiën, mr. Treub, aan het Dagelijksch Bestuurs van den Middenstands bond in particuliere audiëntie gedaan, dat hij binnenkort zal medewerken tot het in het 1 leven roepen van een organisatie als het j Koninklijk Nationaal Steun-comité in het be- lang van andere groepen van de bevolking, kan gemeld worden, dat dit'plan verband houdt met de bedoeling om aan kleine nering- 1 doenden uit handel, nijverheid en landbouw, wier bedrijf tengevolge van de buitengewone 1 tijdsomstandigheden dreigt te niet te gaan en j die zich niet kunnen of durven wenden tot een plaatselijk steun-comité, het voortbestaan 1 te verzekeren. I Vermoedelijk met het bovenstaande staat in verband het bericht, dat Minister Treub 1 voornemens is, tegen 13 Maart in de Loterij- 1 zaat te 's Gravenhage een vergadering bijeen 1 te roepen van een too-lal personen, verte- 1 genwoordigend verschillende crediet-instel- I lïngen voor het volk en andere groepen der bevolking. Tot die vergadering zijn of worden uitgenoodigd Nutsbanken, Nuts-spaarbanken, j volksbanken, Banken van neutrale instellingen en van confessioneele vereenigingen. Deze vergadering zal worden gepresideerd 1 door Minister Treub, terwijl II. M. de Ko- ningin bij de opening vertegenwoordig hoopt tc zijn en de vergadering zal toespreken. Bij de gevoerde besprekingen, stelde men zich op het standpunt, dat winkeliers en kleiii-indu9trieelen,dle vóór het intreden van den oorlogstoestand hun verplichtingen trouw nakwamen, en óf omdat zij, als militie- plichtig, als militair het land moesten die nen, óf ten gevolge van den oorlogstoestand hun omzet en hun inkomsten zagen vermin deren, en daardoor aanvulling van hun be drijfskapitaal noodig hebben, recht hebben, dat de Staat hen door het verstrekken van crediet zoo mogelijk zonder rentebere kening daarin steunt. De dienst van de telegraaf en de telefoon aan het Rijks-telegraafkantoor hier is weder geheel normaal. Dat is dus op werkdagen van 's ochtend» 8 tot 's avonds 9 uur en op Zondagen van 8 tot 9 en van 1 tot 2. Belgen mogen thans ook in de Vlaamsche taal schrijven naar het geoccupeerde gedeelte van hun vaderland. De lijst van onbestelbare poststukken over de tweede helft van Februari maar eventjes vijf bladen hangt weer in de hal van het postkantoor. Aan den heer N. G. van de Stadt, eervol ontslagen ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger, is Rijks-pensioen ver leend. Mr. W. C. Scheidius, van 1871 tot 1907 auditeur-militair in het 3e militair arrondisse ment, te Arnhem, is Donderdag in den ouder dom van ruim S4 jaar te Arnhem overleden. Het hoofd-consulaat van den A. N. W. B. is thans overgebracht van Arnhem naar Amsterdam. De leerlingen der divisie-cursussen zullen 1 April te Kampen worden vereenigd tot het hervatten hunner opleiding voor den officiersrang. Aanstaanden Donderdagavond komt de N. V. >Het Tooneel", directeur Willem Royaards, hier opvoeren 1 Zenuwachtige vrouwenhet alleraardigste blijspel van Blum en Toché, dat terecht een buitengewoon goede pers heeft en waarvan de Nieuwe Courant* o. a. schreef: Jan Musch was kostelijk in den toon en typeerde, als naar gewoonte, weer meester lijk. In zijn grijs pakje met gekleurd vest zag hij er verrukkelijk uit. Een zoetig ge zichtje n.et een klein blond baardje had hij zich gemaakt en hij sprak zooals dit bij zijn uiterlijk behoorde. Het heele tweede bedrijf door (de banketbakkerswinkel) heeft hij door zijn voortreflijk spel het publiek vermaakt. Zijn verliefdheid, zijn verrukking, zijn angst en zijn lafheid hebben de menschen doen schateren. Mevrouw Royaards was een lief tallige gravin Rontgibaud, mevrouw Sablai- rolles een vermakelijke Elvire (de schoon mama). Laat mij nog Theo Frenk noemen als zeer goed in zijn rolletje van club-ciias- seur, en Meyer van Beem als «schorre meneer*, terwijl de reddende, maar zenuwachtige Félicie (Marie Meunier—Nagtegaal) zich onderscheidde door levendigheid, aardige dictie en de kunst om op het tooneel zóo te schreien, dat men dadelijk hoort, dat er blijspeltranen worden gestort. In tegenwoordigheid van den Bescherm heer, generaal-majoor J. H. Knel, den Bur gemeester van Amersfoort, tal van Belgi sche en Nederlandsche dames en heeren en zeer veel Belgische en Nederlandsche offi cieren werd gistermiddag even na tweëen in de groote zaal van «Amicitia* geopend de tentoonstelling van huisvlijt, door geïnter neerden in de barakkenkampen bij Soester- berg vervaaldigd ten bate van Belgische vrouwen en kinderen. Kolonel J. Lysens, van de veld-artillerie van het Belgische leger, sprak het openings woord uit, waarin hij van ganscher harte

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1