Advertentiën. dank bracht aan dc Nederlanders voor het geen zij deden om zijn landgenuoten te steunen in hun zware beproeving, aan hen die deze tentoonstelling voorbereidden en aan den generaal-majoor-commandaut van het inteneerings-depot Amersfoort en den Burgemeester dier Gemeente voor hun tegen woordigheid. Lediggang is een slechte raadsman, ver volgde spreker onwillekeurig keerden echter de gedachten terug naar den bedreigden geboortegrond en zoo rijpte het prijzens- waarde voornemen om te pogen, iets te doen voor de vrouwen en kinderen die in het ge liefde vaderland in zoo grootan kommer ver hoeren. Luitenant Van Stockum was de groote organisateur van dit goedbedoelde werkhij kan zich overtuigd houden van de innige dankbaarheid van alle inzenders (instemming). Enkele beroeps-artisten zijn daaronder, doch het meerendeel der werk stukken is vervaardigd door ongeoefende handen, die echter niet wilden achterblijven nu het gold een werk van zóo groote ehariteit. Het is treffend, dat de eenvoudige soldaten van hun uit den aard der zaak klein traotement nog iets wisten af te zon deren om werktuigen en materiaal te kun nen koopen. Op die wijze is een iooo-tal voorwerpen ingezondenvele van beslist artistieke waarde, alle van waarde om het doel waarvoor en de groote liefde waarmee zij werden ver vaardigd. Spr. bracht daarvoor dank aan allen en ook aan hen, die kaarten voor de tombola verkochten. Hoewel dit niet strikt behoorde tot de tentoonstelling kon spr. niet nalaten, evenzeer dank te betuigen voor hetgeen het Comité voor vluchtelingen doet voor deze verdrevenen en het Comité voor uitgeweke nen voor de vrouwen en kinderen der ge ïnterneerden. Met den wensoh, dat deze tentoonstelling ten volle mocht beantwoorden aan haar doel bet behoeden voor broodsgebrek en dieper verval tot ellende van de in België nood lijdende vrouwen en kinderen verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Het prachtige symphonie- orkest hief hierop zeer correct het >\Vien Neerlandsch bloed aan, jammer genoeg niet onmiddellijk ge volgd door het eigen volkslied, de >Braban- yonne*. 't Was er vol èn gezellig; vol, omdat de rond loooten toon gestelde voorwerpen op zichzelf reeds zooveel van de betrekkelijk kleine zaal in beslag nemen, maar ook omdat de fine fleur van stad en omtrek als bij af spraak tegenwoordig was bij de opening. De fraai gedecoreerde zaal, het allergezel ligste thee-hoekje, dat hoe langer zoo meer werd uitgebreid, de soms heel mooie dames- costumes, de prettige toon 't was éan succes. En de tentoonstelling zelve? Men moet die gaan zien. Er is zóo veel moois en het doel is zóo goed. Morgen van 2 tot io uur is zij nog geopend. De toe gangsprijs is slechts 15 cent. Van 2 tot 3 zingt het 100 man sterke zangkoor, van 3 tot 3 doel het symphonie-orkest zich weer hooren en van 7 tot 9 het fanfare-korps, dat ook hedenavond van 7 tot 9 concerteert. Kolonel I.ysens sprak van enkele beroeps- artisten. We willen er óok enkelen noemen. Noemen we de namen der andere inzenders niet dan wil dit volstrekt niet zeggen, dat hun werk minder waarde heeft; in tegendeel is hetgeen ongeschoolde handen vervaardig den eigenlijk nóg meer waard te worden hekeken en gekocht juist omdat dezen zich zooveel meermoeite gaven om iets bij te dragen voor het goede doel. Onder de vak-kunstenaars zijn Rodijns en Van Buijten, beiden leerlingen van deu be roemden kunstsmid Van Boekei, uit Lier, met hun prachtige portret lijsten, bloemvazen en bloemknoppen, uit Zweedsch ijzer ge smeed; een zeer loonende kunst, die hier te lande zeer weinig wordt beoefend, als we 't wel hebben alleen te Leeuwarden. Daar zijn de kunstschilder Eugeen Joors, de beeldhouwer Rik Wouters en de archi tect-caricaturist Goormans. Joor's buste is beter gelukt als symbolische hulde aan de Koningin van gastvrij Nederland dan als portret; de kampschetsen en de portretten van Wouters zijn al bijzonder fraai; van Goormans die ook de toegangen tot de ten toonstellingszaal ontwierp, is zeer opmerke lijk zijn plan voor een oudheidkundig museum. Paelman's bloemen van brooddeeg, de crayon- tcekeningen van Menheer, de 6-luchter van Victor Nevens, de portretlijst van 6000 aan een gelijmde stokjes van Herpael, het koper draad-vlechtwerk van Pyvaert mogen óok genoemd. Typisch is de Zwanehalssteeg van den impressionist Jean Hols en niet minder opmerkelijk zijn de tallooze schepen en scheep jes, booten en bootjes, de locomotieven en loco mobielen. het luchtschip, het zaag- en het cartoimage-werk, de compleetc scheepskraan en niet te vergeten de lvwatta-ringen. Doch men ga zelf kijken, hedenavond dan wel morgen, genieten van de muziek, zijn geluk beproeven bij de electrische visscherij. Of de stroom van bezoekers het wel mo gelijk zal maken, het thee-hoekje morgen in stand te houden De derde of laatste winter-colccte voor dc Ned. Hervormde diaconie heeft opgebracht f 3«5-*7- Quick gaat morgen naar Zwolle om zich te meten met P. E. C. Wegens schorsing van het terrein te Hilver sum zal morgen op Quick's terrein bij »Birk- I hoven worden gespeeld de wedstrijd Hil- I versumU. V. V. 2, welke vrijwel de beslis sing zal brengen omtrent het afdeelings- kampioenschap en die een zeer spannende j wedstrijd zal worden omdat het eerste elftal van U. V. V. vrij is en dus haar tweede zoo sterk mogelijk zal wezen. I Met het oog op den thuiswedstrijd van I II. V. C. had Quick aanvankelijk het terrein geweigerd. Te elfder ure is overleg gepleegd 1 en nu de H. V. C.-wedstrijd niet doorgaat, stelde Quick haar terrein beschikbaar. De vereeniging Amersfoortsche industrie- en huishoudschool* wier school den 1 Mei 1905 werd geopend aan de Viandenstraat, hield gistermiddag in haar gebouw aan de Beekensteinschelaan de gewone najaarsver gadering onder leiding van den Onder-voor zitter. prof. F. Kenninc k. De notulen van 27 October 1914 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer F. Wes- seling. De heer J. van der Horst bracht ver volgens namens de financieelc commissie rapport uit over haar onderzoek van de rekening en verantwoording der Penning meesteres, mevrouw B. de P o o 1-R o o s, wier beheer in de volkomen orde is bevon den en die werd gedechargeerd met dank betuiging. De Voorzitter souligneerde dien dank, onulat het haar, ondanks de zeer moeilijke omstandigheden, is mogen gelukken, het beheer zoo te voeren, dat de school niet de geringste stagnatie ondervond (Instemming). De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven op f 24 752.75, met een bate van f 6.36. Zij wordt opgenomen in het gedrukte jaarverslag en we meenen daarom te kunnen volstaan met de mededeeling, dat slechts bij enkele posten de werkelijke ontvangsten de raming overtroffen (kost- en schoolgelden f11273.80, tegen f9S0Q geraamd; ver kochte spijzen f 1614.09, tegen f 1400). Grooter zijn de overschrijdingen bij de uit gaven een verblijdend verschijnsel, omdat daaruit blijkt, dat de school drukker werd bezocht dan werd verwacht en zij dus zeer bloeit. Bij de uitgaven werden overschreden de postentractementen onderwijzend personeel f9106.51, tegen f8500 begroot; salarissen concierge en werksters f1242.68, tegen f1175; onderhoud f1448.66, tegen f1190; leermiddelen f550.35, tegen f500; vuur en licht f '334-38, tegen f 1200; huishoudingen levens middelen daarentegen f 6113.06, tegen f6350 begroot. De Secretaris bracht vervolgens het jaarverslag uit. Ook dit gaat in druk, zoödat slechts de hoofdzaken hier thans volgen. Door de tijdsomstandigheden slonk het ledental van 170 tot 104. Het aantal leer lingen steeg daarentegen belangrijk, namelijk van 187 tot 226 en wel 45 huishoudonder- wijs, 38 voorbereidend onderwijs, 29 dienst boden, 27 cosluumnaaisters, 9 handwerken, 9 herhalïngsonderwijs en 63 verschillende cur- sussen. Van die leerlingen zijn reeds 48 dienstbode, 87 zijn uit den ambachtsstand, 29 kinderen van kleinhandelaren en 62 van officieren, ambtenaren, enz.; 11 hunner ge nieten kosteloos onderwijs, 43 betalen minder dan f6, 36 van f6 tot f 15. 65 van f14 tot f 30 en 71 meer dan f 30 per jaar. Van elders zijn er 48, uit 27 Gemeenten. Het internaat is geheel bezet; nu reeds zijn er aanvragen voor den volgenden cur sus. Het kostgeld is verhoogd van f 600 tot f 700. De dienstbode-klasse was aanvankelijk zóo bezet, dat splitsing onvermijdelijk scheen, doch helaas kwam er al heel spoedig zeer veel verloop, omdat de verleiding, hun kin deren te doen meeverdienen, den ouders te sterk werd. De verstel-cursus had een over- grooten toeloop, zóo zelfs, dat de klasse moest worden gesplist. De kook cursussen voor dames zoowel als voor dienstboden werden door gebrek aan inzicht echter zeer slecht bezocht. De propaganda-cursus voor goed en goedkoop volksvocdsel was daar entegen een beslist succes. Nu de Regeering het vakonderwijs zich meer zal aantrekken, zal de pensionneering van het personeel hopenlijk niet lang meer op zich laten wachten. Geprezen worden de stille, kalme leiding van de Directrice, mejuffrouw C. J. ten B o r c h, en de toewijding van het personeel. Het gebouw voldoet in allen deele; noch tans neemt, nu het 7 jaar in gebruik is, het onderhoud toe. Herinnerd wordt aan de inlegering van 250 man bij den aanvang der mobilisatie, juist na de groote schoonmaak. Hun gedrag wordt met lof vermeld; het gebouw leed geen scbade. Door het verhoogen der schoolgelden en gepaste zuinigheid in het beheer is oolc de financieele toestand bevredigend. Uitzicht is geopend op cell verhooging van het Rijks- I en hel Gcmccute-subsidie. Provinciale .Staten I maakten bezwaar het subsidie met f 225 te j verhoogen, doch de Gemeenteraad kwam de vereeniging aanstonds te hulp door althans voor 1915 dat geld te verschaffen en daar door te zorgen, dat het onderwijs onge stoord zich kon ontwikkelen. Groote waar deering wordt uitgesproken voor die belang rijke daad, evenals voor de Rijks-regeering, die op de Staats-begrooting een hooger sub sidie uittrok tot een totaal-bedrag van f 8oöo. De school verkeert in bloeienden toestand en voldoet volkomen aan haar doelhet geven van goed vakonderwijs aan de vrouwe lijke jeugd. Het Bestuur hoopt met nuttig effect te blijven werken ten bate van de Gemeente, doch houdt zich daartoe aanbe volen voor den krachtigen steun der leden. De Voorzitter dankte den Secretaris voor den juisten kijk, dien hij op de zaak gaf en meende, dat de vereeniging de toe komst met vertrouwen kan tegemoet gaan. De mededeelingen waren gelukkig niet vele; gelukkig omdat, als er veel zijn, er in den regel rumor in casa is of er bezwaren zijn. Helaas zijn er enkele wijzigingen in bet personeel. Zoo zal mejuffrouw Pernis, benoemd tot districtshoofd voor landbouw-huishoud- I kunde in I.eeuwarderadeel, de school ver- j laten, nochtans na afloop van den cursus, I zoodat daarin geen stagnatie komt, I Verblijdend noemde de Voorzitter het, dat, waar een massa vakscholen vruchteloos bij de Regeering aanklopte om subsidie, het aan de vereeniging is beschoren, zelfs een verhoogd subsidie van f 1500 te verkrij gen, evenwel niet het volle aangevraagde hoog.er bedrag, zoodat van pensionneering nog geen sprake kan wezen. Spr. bracht nogmaals lof aan den Gemeen teraad, die, toen Gedeputeerde Staten be zwaar maakten het Provinciaal subsidie te verhoogen, stagnatie in het onderwijs voor kwam door althans voor dit jaar een hooger subsidie boven het verhoogde Gemeente subsidie toe te staan. Met den wensch, dat de belangstelling voor de school in stad en omgeving mocht blijven en toenemen, werd de vergadering gesloten. Vervolg Stadsnieuws in Tweede blad. JJerhanldcIijk ontvangen wij het rerzoek, adver tenties bij de Innillic-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveereu. Hoewel wij zeer gt^nriie met verzoeken In dit opzicht geuit, rekening houden kun een vaste plaats aan advertenties NIKT steeds worden ge- wnnrborgd. De lieer eu Mevrouw II0VEN8 QLiÉVE Pi'.CK geven kennis van <le geboorte van hun zoon GEHARD. Amersfoort, O Maart 1915. AMERSPOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. 0. VAN WEI, DEREN baron KEN(JEH.S) Korlegracht 11. Tel. I7(i. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wls- Credieten. seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde klu's (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Gevraagd tegen 15 Maart door Neder- landsch ambtenaar 2 ongemeubelde KAfIKRS met gebruik van keuken. Brieven onder letters R. G. aan het Bureau der Amersfoottsche Courant, Kortegracht 9. ft De Notaris Johs. KNOPPERS te Amersfoort, zal op Donderdag li Maart 1915, des avonds 7 uur. in het Koffiehuis >Het Boompje*, te Amers foort aan den Heiligenbergerweg FT7BLIEX VERZOOP2X7: in dc Gemeenten Amersfoort en Hoogland Perc. 1. aan de Utrechtschestraat no. 32, met groo- ten tuin, uitkomende aan dc Hellestraat, groot 4 Aren 30 centiaren, bewoond geweest door mevrouw de wed. H. J. van der Kühlen. Perc. 2. Een Winkelhuis naast oerr l aan Utreditsehestraat groo 6„ centiare,1. Verhuurd aan den heer J. een geramde geeelhreedte van 13.80 Met.re„e,nb.,ron der geschikt voor ruim en groot, vunkeinuis. Perc. 3. Een Woonhuis en Erf aan de Hellestraat no. 6, achter perc. 44 centiaren. Verhuurd aan Hulselaar voor f1,50 per week. Perc. 4. Feu perceel ultmuutfud Weiland, gelegen te Hoogland aan den Ham, aan de Bunschoterstraat, groot i Hectare 3 Are 11 Verhuurd aan A van Vulpen voor fioo per jaar, tot 24 December 19'5- Perc. 5. De riant gelegen VILLA, genaamd „Rusthof aan de beek in het Plantsoen, nabij de Hèe- renstraat, met schuurtje en grooten tuin, uit komende aan de Kleine Nachtegaalstraat, ge- nommerd 4, groot 13 Aren 20 centiaren. Verhuurd aan mevrouw Wurfbain voor f425 per jaar. Perc. 6. Eene Woning met grond aan de Kleine Nachtegaalstraat no. 37, groot 1 Are 35 centiaren. Verhuurd aan Van den Eshof voor fi.25 per week. Perc. 7. Een Woonhuis met plaatsje in de Nieuwstraat no. 22, groot 63 centiaren. Verhuurd aan Van der Veer voor f 13.50 per maaud. Perc. 8. Een Hoerenhuis met schuurtje en tuin aan het Havik 110. 22, groot 2 Aren 5 centiaren, In gebruik bij den heer P. J. de Rruijn. Perc. 9 eu 10. TWEE AANEENGEBOUWDE Hoerenhuizen met schuurtjes eu tuinen aan de Korte Berg- j straat. 110. 18 en 20, groot te zamen 4 Areu 60 centiaren. j Verhuurd no. 18 aan den heer Couvee, 110. 20 aan den heer Bolkestein, ieder per ceel voor f 350 per jaar. Perc. U. Eon Winkelhuis, I tevens woonhuis met plaats, aan de Bloeniep- dalsche Binnenpoort, no. 1, hoek Zand, met I recht van uitgang naar het Zand, groot 1 Are I 45 centiaren. Verhuurd aan de erven II. Azijnman voor f400 per jaar tot 1 juli 1917. Perc. 12. Een Pakhuis, aan liet Zand, ongenummerd, strekkend» tegen perceel 11, groot 37 centiaren. I11 gebruik bij de erven Azijnman. Perc. 13. Een Woonhuis met plaatsje in de Teutstraat, no. 44, groot 57 centiaren. Verhuurd aait Rothof voor f 1.50 per w«ek. Perc. 14. Een Koffiehuis, tevens woonhuis, met tuin, aan Bloemen- dalschestraat 110. 61, groot 2.50 Aren. I Verhuurd aan den heer J. lirnekhuijzen voor f39 per -> maanden. Perc. 15. Een Pakhuis, gelegen achter perceel 14, nabij eene steeg uitkomende aan het Bloemendal, groot L- 80 centiaren. Verhuurd aan de erven H. Azijnman, voor t 25 per 3 maanden. Perc. IC. Een perc. Tuingrond, met groote schuur, kippenhok, tuinhuis, ge legen aan een steeg, uitkomende in de Bloe- mendalschestraat, groot 5.10 Aren. Te veilen in perceelen en combinatiën. Betaaldag der kooppenningen en aanvaar ding. onder gestandhouding der huurrechten Juni 1915. Bezichtiging der perceelen Dinsdag en Donderdag van r tot 4 uur. 8 BREEDER BIJ BILJEÏTEN.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2