BIJBLAD Amersfoorlsclie Courant Stadsnieuws van de No. 8542 uitgave van N.V. de AMER8FOORTSCHECOURNT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 13 MAART 1915. Klein, maar mijn. Het staat als motto wel hier en daar ge beiteld of geschilderd aan een huisgevel. In dien zin is het spreukje niet meer nieuw en niet meer zeldzaam. Maar eenmaal was er een man, die het op de volgende wijze in toepassing bracht ITij had zich een huis laten bouwen. Het was-een klein huis, maar een huisje; doch het was voor den bewoner groot genoeg en volkomen naar zijn zin. Allereerst echter het was, zooals het daar stond, zijn eigendom, het zijne. Hij had het zich laten inrichten naar zijne eigen idee. Elke steen er aan, elke balk er in, elke dakpan er op behoorde hem toe, vrij en on bezwaard. En daarom, toen hij het betrok, voelde hij zich echt gelukkig, en terwijl hij om zich heen rondkeek, wreef hij zich de handen en dachtPraalt maar, gij voorna men heeren, die daar in je deftige woningen zit, op zware huur, ol in je kapitale villa's, onder drukkende hypotheek Trekt maar voor mijn gebouwje den neus opIk wil toch niet met je oversteken. Want dit huisje, dit huisje hier is wel klein, heel kleinmaar weet je het is mijn Zoo dacht hij telkens en hij was een wijze, die man, Want zeer zeker is een klein ding in eigendom verreweg te ver kiezen boven een groot ding in huur of op naam slechts. Ja, elke man, althans elke huis vader, moest naar de eischen van het in bescheidenheid noodige, ook naar die van stand en werkkring in eigen huis op 'eigen bodem kunnen wonen, om zich vei liger en zelfstandiger niet alleen, maar ook meer gezeten en gevestigd, persoonlijk en maatschappelijk meer ingeburgerd, dus ook als burger meer geordend en verantwoor delijk te voelen. Nadat hij dat huisje, klein maar zijn, be trokken had, kocht hij er nog een stukje grond achter om daarop een tuintje aan te leggen. Het was een bar zandig lapje, waarop tot dusver nooit iets beters dan bezemkruid had willen gedijenmaar de nieuwe eigenaar wist ook daarvoor raad. Hij begon met het zetten van eene stevige om- schutting; want er gaat niets boven eene stipte en sekure afbakening, zoodat men met een oogopslag zijn bezit kan overzien en er geen geschil kan rijzen over de vraag naar liet >tot hiertoe en niet verder*. Daarna toog onze vriend aan den arbeid. Eerst het mulle aardrijk omgespit. Hierop mest er over, rijkelijk wat en nogmaals spitten. Dan poten en zaaien en besproeien Binnen enkele jaren reeds was het lapje grond geworden tot een mooien tuin met allerlei planten, bloemen en gewassen. Daar bloeiden jonge ooftboomen, daar tierden groene heesters, daar geurden de mooiste bloemen, daar gedijden de smakelijkste groenten. En als de bewerker van al deze weligheid dat alles overzag, na zijne erwten geplukt, zijne aardbeien gelezen, of zijne kropsla ge sneden te hebben, dan zou hij met recht en reden zijn buurman, die op eene groote buitenplaats zat, kunnen toevoegen: •Jawel, mijnheer de baron, uw park is vorstelijk, met zijn zware geboomte, en zijne vijvers, en zijne grasperken en rozenhagen en mozaïekbedden en oranjerie. Dat was al een prachtig bezit toen u het van uw papa zaliger kwam te erven, en sedert moet het u jaarlijks aan onderhoud en verfraaiing een aardig stuk geld hebben gekost. Wel moogt u er trotsch op zijn! Maar niet zoo trotsch toch, als ik 't ben op mijn nietige lapje, mijn lilliputsche tuintje. Want dit tuintje van mij was van den eersten beginne af het werk mijner eigen handen. Geen tuinbaas heeft mii er aan geholpen, en wat ik aan geld er in gestoken heb. dat was niet noemenswaard. Het is klein, 'uttel klein, klein, maar - weet u m ij n Eens, in een zomer, bekroop onze vriend de reislust en wel, merkwaardigerwijze, tegelijk met zijne buurman den baron, die trouwens in weerwil van zijn heerlijk buiten goed, telkenjare de behoefte gevoelde om zich zijbe chronische verveling door middel van eene buitenlandsche reis te laten ver drijven. Wat deed nu onze vriend Begaf hij zich, hl groote haast, gewapend met een roudrcisbiljet, een bundel bankpapier, een Baedeker en een paar dikke, met noodigen en onnoodigen rommel volgepropte koffers, naar het spoorwegstation, om plaats te ne men in een luxetrein O neenheel anders legde hij dit zaakje aan. Vooraf, zorgvuldig, bestudeerde hij uit boeken den aard en de bezienswaardigheden van de landstreek die hij bezoeken wilde, genoot bij voorbaat van al het schoone en interessante, van de wegen en de steden en de bergen en de vergezichten, die hem daarginds lokten. Eene kleine reis slechts zou het worden, niet te ver en niet te lang. Maar bedacht zaam toch werden kosten geraamd, en be leidvol werd een plan opgemaakt, om, met vermijding van tijd- en geldverlies, zonder overijling en overspanning, zoo veel mogelijk van het belangwekkende te zien, het nuttige met het aangename, het leerrijke met het genotrijke te verbinden. En zóo dan, op een fraaien ochtend, ging het er van door, volgens het voorschrift van den oudan Philander von Sittewald: Wie reizen wil, Die zwijge stil. Neem' niet veel mee, Maar ga tevreè Op 't pad, vroeg in den morgen, En late thuis de zorgen. Na een veertien dagen was onze reiziger weer thuis, frisch en monter verkwikt en opgeknapt, vervuld van allerlei prettige herin neringen. Want, hij had verstandig gereisd niet te ver en niet te veel, niet boven zijne kracht, niet boven zijne beurs, niet boven zijn om- vattingsvermogen. Zooals zijn buurman, de baron, gereisd had honderden kilometer in het rond, en eiken nacht in een ander bed geslapen, en van vijftig steden de kathedralen en de museums afgeloopen, de drukste winkelstraten afge- slenterd en de fijnste restaurants bezocht. ja, dat was goed geweest voor de spoorweg ondernemingen en,voor de huurkoetsiers en de oberkellners en de hoteliers, maar niet voor den baron zélf. Daarentegen, zóoals hij de eigenaar van het kleine huis en den kleinen tuin, had ge reisd, dat was goed geweest voor hem zèlven, En van dit reisje, dat hij met eigen beleid ontworpen en uitgedacht, met eigen handen voorbereid, met eigen voeten afgewandeld, met eigen pen gedagboekt, naar eigen zin en vrijheid genoten had, van dit reisje, wanneer hij er van sprak of er over dacht, mocht hij dus zeggen, als van zijn eigen huisje en zijn eigen tuintje: Klein was het, klein maar mijn.» De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, wanneer door een geneeskundige ver klaring wordt aangetoond, dat een dienst plichtige wegens ziekte niet in staat is, zich na het verstrijken Van zijn verlof naar zijn korps of naar een militaire ziekeninrichting te begeven, de aan zijn betrekkingen toe gekende vergoeding mag worden uitgekeerd: zoo hij met verlof van 4 dagen of korter naar huis was gegaan, over den geheelen duur van zijn afwezigheid van het korps zoo hij met verlof van meer dan 4 dagen naar huis was gezonden, over den duur van zijn afwezigheid van het korps, gerpkend van en met den dag, volgende op dien, waarop het verlof is verstreken. Over den duur van het achterblijven door den man, moet de behoefte aan vergoeding dezelfde gebleven zijn als vóórdien. Een zeer bijzondere afwijking van het Voorschrift Instuctic Bataljon werd bij Aan- schr. D. v. O., IIIe Afd. No. 180 d.d. 4 Maart 1 s 15 bevolen. In de laatste week van Maart a.s. kunnen ingevolge deze aanschrijving tot het f. B. jongelieden worden toegelaten, zij die 1 April a.s. den leeftijd van 15 jaar wel, doch i Oct. a.s. den leeftijd van tQ jaar nog niet bereikt zullen hebben. Hunne opleiding blijft echter tot 1 Oc tober a. s. eene voorlocpige, zooals dit in het voorschrift vastgesteld werd voor de categorie van 13,/-' tot i6-jarigen. De N. R. Crt. deelt mede, dat de op zijn aanvrage in rang gestelde kolonel J. T. Oosterman, met bestemming voor den dienst bij een interneerings-depot, zal optreden als hoofd van het depot te Soesterberg. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare I.agere School E bestaat uit do dames: 1 R. A. van den Hoven te Amers foort. 2 W. M. Th. Bremer te Hoogland en 3 J. van Ruyven te Amersfoort. Door de dames J. M. Heynen en E. J. van Kolfschoten is te Utrecht de acte nut tige handwerken behaald. Naar de Eembode meedeelt, zullen de R. K. Scholen aan de Schimmelpenninrk- straat wederom door bijbouwing van eenige lokalen vergroot worden. In het iutcrnecringskamp te Soesterberg waren gisteren de volgende biljetten aan geplakt. Belgisch geld wisselen. De Bank Nationale van België heeft den Nederlandschen Bank bericht gezonden, dat door hun geen belgisch zilver en bankpapier meer wordt ingewisseld dan uitsluitend voor hoogst noodzakelijk levensonderhoud. Zoodat de verschillende leveranciers geen JJelgisch geld meer zullen kunnen aannemen. leder wordt dus in zijn belang aangeraden om zich zoo spoedig mogelijk van belgisch geld te ontdoen. Bij informatie aan het correspondentschap der Nederlandsche Bank alhier, bleek het ons, dat men dien aangaande geen instructies ontvangen had. Morgen belooft de voetbalwedstrijd op Birkhoven tusschen Quick 1 en den weste lijken eerste klasser V. V. 1 uit Utrecht zeer spannend te zijn. Moge door zijn tegen woordigheid een talrijk publiek van zijn be langstelling doen blijken. De bioscoop »de Arend* geeft in 't ver volg hare voorstellingen op Zaterdag, Zondag en Maandagavond. Morgen luistert het bekende muziekcorps de voorstelling weer ojk De volgende week kunnen de huisvrouwen interessante proeven bijwonen op 't gebied der edele kookkunst. Een ervaren kok zal dan velerlei demonstraties geven, waarbij de voordeelen van 't gebruik der Delftsche slaolie en van het Delftsche planten vet «Delfia* ieder duidelijk gemaakt worden. In Amicitia worden die kookproeven gegeven; ieder belangstellende is er welkom. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit nummer. Naar de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 60790 kipeieren, die alle werden verkocht de witte voor f4 70 tot f3.25, de bruine voor f5.25 tot f6. met een middelprijs van f5.40 De eendeieren deden f5.05 tot f5.30. Morgen is hier alleen geopend de apotheek Kok, op den Hof. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk 25 minuten na zes sen, die van de overige voertuigen op 't laatst om 5 minuten voor zevenen helder branden. Menschen. die geen enkelen dokter ver: trouwen, loopen van den eenen dokter naar den anderen. PKK1UKHKUUTKX. Zondag 7 Maart. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. H. J. Toxopeiis. Remonstrantsche kerk. Avond io'/o uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. ioj/- uur ds. E. M. ten Catc. Gereformeerde kerk il.angegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5'4 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 3'/2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorin 10 uur, doe. Lengkeek uit 's Gravenhage. Avond 5uur, godsdienstoefening. doe. I.engkeek. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. q'/a uur> godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening, Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort, van 5 tot en met 11 Maart. GEBOREN; Evert, z. van Johannes van den Hoek en Johanna Maas. - Antoon, z. van Hendrik Priem en Catrina Meijer. Gerard, z. van Jacob Hovens Greve en Petronella Cath 1- rina Peck. Jan Hendrik, z. van Cornelis August Benardus Dóllyslager en Hendrikje Vos. Aart, z, van Teunis Achterkamp en Gijsberta van Meeteren. Marinus, z. van Jacobus Fonteijn en üeertruida van Wandelen. Constance, z. van Joseph de Ruise en Maria Petermans. Cornelis, z. van Cornelis Dekkers en Maria van der Vet. Hendrina Josephina, d. van Theodorus Henricus Schaars en Hendrina Christina Antonia Boerstal. Antoon Hendrik, z. van Mattheus Johannes Uitzinger en Chri stina Hendrina van Dockum. Antonius Everardus, z. van Hendrik Pampus en Jo hanna Mertz. Johannes Dirk, z. van Jo hannes Dirk Stieepels en Lammegien Pruim. Mina Adriana, d. van Hendrik van Roo- zendaal en Mina Staal. Christina Josep hina, d. van Joannes Jacobus Hermanus Scholten en Anna Maria Xeerincx. ONDERTROUWD Klaas Jongejati en Geertruida van Ekelen. Johannes Philippus de Vries en Nelletje van de Velden. OVERLEDEN Johanna Snijders, 80 jr., wed. van Arie Kraaijkamp Cornelis Johannes Brandsen, '7 jr., Teuntje Willemijntje Muller, 1 1 md. Roosje Klein, 54 jaar., wed. van Izaak Slager. Carl Schols, 24 jr., ongeh. - - Geurt Bauland, 74 jr., eohtg. van Elisabeth van Hengel. Maria Elizabeth van der Bruggen, 79 jaar, wed. van Willem Top. Marktprijzen. AMERSFOORT, 12 Maart 1915. Appelen f 8 - i f 15.—. Peren f 5.— a f6.- Nieuwe aardappelen t o. a f o. Zand- aardappelen f 3.a f 3.50. Hoendereieren f4,70 a f5.50 per 100 stuks. Bruine eieren (5-5° f6.p. 100 stuks. Hooihoter f 1.60 a f 1.75. per Kilo. Kippen fo.8o a f 1.75. Kuikens fo.90 a f 1.50. Piepkuikens f 0.60 a f t.25. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.a fo.Jonge eenden fo.— a to. Hazen fo.a fo.Wilde konijnen f o 50 a fo.6o. Tamme konijnen f0.80 a f 1.20 per stuk. Duiven f 0.60 a f0.90 per paar. Vette varkens f o.a f o.—Magere varkens f 20. - f f25— Zeugen f60.— a f 110. - Biggen a 9.—a f16.—Vette koeien fo.— a fo. Aangevoerd waren ongeveer15 heet. Appelen, 6 heet. Peren. heet. K leiaard appelen 40 heet. Zandaardappelen 250 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 250 Kilo HooiboterVette Vark'-ns20 Magere Varkens; 3 Varkens voor export slagerij; 200 Biggen; 3 Zeugen. Bijeeukoiiistcu. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp straat 18. Bioscoop Langestraat. Vrij. tot Zo. Bioscoop »De Arend*. 15 Maart Jonge Vrouwen Gilde. '22 Maart Jonge Vrouwen Gilde. Openbare vergadering Anti-Oor log Raad. 25 Maart Nuts-lezing. 29 Maart Vergad. Openbare leeszaal. Jonge Vrouwen Gilde. 20 April Toonkunst-uitvoering. 21 April Emma-bloempje. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telefoon 374. GEOPEND eiken werkdag van .3 tot 1.30 en des avonds v^n 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. Op 11 Maart 1915 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden I beeldhouwer. 2 montagewerker. 1 behanger. monteur. boekbinder. 3 muzikant. boekdrukker. pakhuisknecht. 4 bootwerker. 10 naaister. bouwkundige. rietdekker. cacaobewerker. 24 schilder. 1 chauffeur. schoenmaker. 1 concierge. sigarenmaker. 4» grondwerker. 40 sjouwer. 3 handelsreiziger. 1 slager. huisknecht. 1 stoker. 1 kantoorbediende. 9 stukadoor. 2 kleermaker. straatmaker. 22 koopman. 1 tabakskerver. 3 letterzetter. telegraafwerker. lithograaf. 23 timmerman. 2 loodgieter. 4 tuinman. loopknecht. 10 veldarbeider. 38 los werkman. 1 visscher. machineteekenaar 3 voeger. i machine poetser. 4 voerman. magazijnknecht. 3 waschvrouw. 22 metselaar. 5 werkster. 1 meubelmaker. wever. 2 mijnwerker. 2 winkelbediende. II. werden gevraagd de volgende werk krachten j bankethakker. 2 loopknechten (011- 2 dagmeisje. gHi.) loon f S p. w, 1 kleermakersleerl. - mctaalslijper. kruiden, bediende 2 meubelmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Centnuil-bnreau op DINSDAG 10 MAART, namiddags 0111 half *yf zitting houden in het gehpuxv KOESTRAAT no 9. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van dk STADT, Zuidsïngel 12.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5