Stadsnieuws. ihBïittrsKgjSÊ Adveri van tegenover elkander staande bondgenoot schappen 2. Beperking der bewapening krachtens internationale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoor digingen over het vredesverdrag 4. Vermijding van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexatie tegen den wil der bevolking 5. Opheffing van belemmeringen van het handelsverkeer of althans van ongelijke be handeling der natiën in koloniën en andere onderhoorigheder.een en ander krachtens internationale regeling. 6. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onderzoek van internationale geschillen. Bondgenootschappen werden gesloten om sterk te zijn als je een ander te lijf wilde. Thans hebben we de Entente tegenover de Alliantie. Eerst vereenigden enkele stamme tjes zichthans deden groote Statengroepen dit. Het moet komen tot éen gemeenschap pelijk behandelen der dingen door internatio nale overeenkomst, óok wat betreft de ver mindering der oorlogs-budgetten. Duitschland geeft ongeveer 40 pCt. van zijn budget uit voor leger en vlootdat is wel minder dan hetgeen het besteedt aan sterkedrank of weelde-artikelen, doch het is tevens oorzaak tot een krankzinnige opdrij ving der oorlogslasten van andere Staten, die tegenover een zwaarder kanon een ster kere pantserplaat zich aanschaffen, en tot een eindeloos opschroeven der bewapening, een onzinnig wedijveren. Er is reeds tusschen Duitschland es Enge land gesproken over het regelen der vlootverhouding. De geesten waren dus rijp voor overleg. Welnu, de beperking moet komen door den volkswil en daarorn moeten de Volksvertegenwoordigingen meespreken, óok wat anexatie betreft. Doet men dit niet dan kweekt men haöt en revanche-ideëen en wordt aanstonds weer aangestuurd op een nieuwen oorlog. Ook moet meer worden beslist door arbitrage; dat dit kan, wordt hier door bewezen, dat Noorwegen en Zweden uiteen gingen zonder oorlog. Dat is ook de eenige goede weg. Wie iets van een ander moet hebben, tracht dit niet te halen met de vuist, doch vraagt het door deurwaarder en .rechter. Als men een half jaar vóór Augustus het geschil had kunnen onderwerpen aan arbiters dan zouden de gemoederen inmiddels wel zijn bedaard en zou men wel een anderen uitweg hebben gevonden dan dien des ge- welds. En wat hebben de oorlog van 1870, de 7-jarige oorlog, enz. feitelijk gewijzigd aan de zaak? Welnu, laat aibitrage het beginsel van recht brengen, waar nu de macht spreekt. Veel oorlogen zijn in laatste instantie eco nomische oorlogen. Rusland wil een ijsvrije haven, Duitschland wil koloniën. Welnu, ais men bij internationale overeenkomst aan elk land vrij handelsverkeer verleent met vol komen gelijke rechten, dan zal ook menige oorzaak tot een oorlog zijn vervallen. Er moet komen een rechtsverhouding tus schen de Staten, bewerkt door de volkeren zelve. In hèt diepst van zijn leven is elk volk, als geheel, vredelievend. Het moge tijdelijk worden opgezweept tot daden van geweld als we thans beleven, in zijn hart is ieder een overtuigd vredesvriend Daarom moet de diplomatie komen onder toezicht van de volkeren, die medezeggenschap moeten heb ben over oorlog en vrede, naasting van land streken. enz. <>ok moet er tusschen de Staten zekere welwillendheid wezen. De privilegiën uit den ouden tijd zijn gelukkig niet meer van onzen ukl. Komen er geschillen dan moeten deze beslist door het recht met, als dwingend werktuig, een internationale politiemacht. Een en ander is een wereld van arbeid doch deze arbeid is evenzeer tot een goed einde te brengen als elke nieuwe levensver houding werd geregeld door een nieuw recht (Arbeidscontract, Invaliditeitswet, enz.) Er zijn al heel wat internationale over eenkomsten (post en telegraaf, vrouwenbe scherming, Roode Kruis, enz.). Door be vordering van kunst en wetenschap, die immers internationaal zijn, door vergrooting van eenheid en broederschap door de Wer ken der wereld, door bet meer opvoeden der kinderen in de vredes-idee wordt het inter nationalisme mede ten zeerste gebaat. Dit alles kost heel veel studie, doch het is be reikbaar. Spr. was er voor zich ten volle van be wust, dat hetgeen de N. A. O. R. tot dus ver deed nog zeer weinig is in vergelijking van het ontzaglijk wereldgebeuren, doch had tevens de stellige overtuiging, dat het weinige dat hij tot nu kor. doen reeds doorwerkt, terwijl de gunstige constellatie van ons land er zeker toe meewerkt, den arbeid niet op te geven. Wij, Nederlanders, weten voor geen hon derdste deel wat oorlog beduidt, kunnen de volle ellende er van overzien noch beseffen slechts zij die met mannenmoed, neen vrou- wenmoed, in de hospitalen werkten, zagen j iets van de ellende. Slechts zij. die even bedenken hoe de stoker van een oorlogs schip drie dooden sterft verbrand door het vuur, verminkt door een granaatscherf, ten slotte den verdrinkingsdood kunnen j zich een flasw denkbeeld vormen van het ontzaglijke wee, dat een oorlog brengt. Hoe is 't mogelijk, vraagt men zich vruch- teloos af, dat menschen die met milde hand I geven voor de slachtoffers van een schip- breuk, juichen als thans een geheel oorlogs schip, een geh'eele loopgraaf wordt opge- blazenhoe is het bestaanbaar, dat wie anders juicht om een mooi gebouw, thans goedkeurt, dat een geheele stad wordt ver nield. De oorlog moet worden bestreden en wel thans; nu is de gunstige tijd om den vrede te bereiken. Wat daarna zal gebeuren, weet de N. A. O. R. niet. Hij is trouwens heer lijk on-Hollandsch, on-systematisch geweest en heeft niet zijn tijd verpraat aan het maken van reglementen, doch is begonnen. En ziet, nu reeds wordt in het buitenland gesproken over zijn werk. Een zeer lange weg moet nog bewandeld; doch die weg leidt naar een lichtend ver schiet, waar meer recht is en minder onrecht recht, dat moet komen en zal komen in de plaats van het geweld. Hoe gauw het einddoel zal worden bereikt, hangt af 'van ieder onzer. Hoe meer mee werken tot dat doel, des te sneller zullen de bergen vrede dragen en de heuvelen heilig recht. De heer Best dankte den heer Casimir voor zijn geheel belangloos komen naar Amersfoort, dat, naar spr. hoopte zal toonen zeer veel te gevoelen voor het doel van den N. A. O. R. Het verheugde spr. te kunnen meedeelen, dat, staande de vergadering, bij de 70 leden zich nog 85 hadden gevoegd, terwijl velen zich bereid verklaarden, alsnog leden te werven. Daar niemand gebruik wenschte te maken van de gelegenheid om vragen te stellen, werd de vergadering hierop tegen 10 uur gesloten. planten vel »Delfia<dikke plakken chocolade leken zc, i» hun echt smaakvolle omhulsels. Het product, dat in plakken van éen pond wordt verkocht, beantwoordt geheel aan de 1 belofte der keurige verpakking. I 't Getuigt van practischen blik, om zoo'n plak in dobbelsteentjes af te deelen, elk een half ons wegend; de huisvrouw weet dan precies hoeveel zij moet uitgeven voor de spijzen; de keukenprinses ziet dan de maat der te gebruiken hoeveelheid. Kortom, 't was een gezellig en leerzaam lesje, daar in >Amicitia«. En al zullen wel niet alle toehoordsters zoo terdege onderlegd zijn op culinair gebied als de vaardige kok, we gelooven toch wel, dat men 't een heel eind kan sturen in 't zuinige en met gunstig resultaat gebruiken de sla-olie, wanneer men nauwkeurig de wenken opvolgt, welke in het receptenboek, mede kosteloos aan de i fabriek te bekomen, vervat zijn. Suze Fredenks— Van Cleef. Een huishoudelijk praatje. Is toch eigenlijk je ware om, als men overtuigd is van de goede eigenschappen van een iu te voeren nieuw product, het pu bliek de gelegenheid te geven zich met eigen oogen daarvan op de hoogte te stellen. En wanneer het dan zóo aantrekkelijk ge maakt wordt, als de Oliefabriek Calvé haar demonstraties voor de Delfsche Slaolie en het planten vet Delfia weet in te richten, dan is het werkelijk een genoegen zulk een demonstratie bij te wonen. We zaten daar verleden week op dien guren middag wat knusjes bij elkaar, in >Amicitia«, zoowat met ons vijftigen, denk ik vrouwen verschillende levensomstandigheden ver- keerend, vrouwen, die zich de weelde kun nen permitteeren van twee gedienstigen, vrouwen, die er slechts éen op kunnen na houden, vrouwen, die 't er zonder stellen moeten dikwijls de flinkste onder ons allen. Wat zag die tafel met haar sneeuwwit tafellaken er aanlokkend uit met haar schat van heerlijke bloemen, de boden van het naderend voorjaar! En we keken allen nieuwsgierig naar den welgedanen kok in zijn smetteloos pakje, die ons zou toonen al het goede, dat het gebruik van Calvé's producten oplevert. Wat gaf bij ons practische en tegelijk eenvoudige wenken, zóo simpel, dat ik me- zelve verre van snugger vond, er zelf nooit aan te hebben gedacht. 00 bijv. bij het schenken van olie uit de flesch wie onzer ondervond nicj, dat je dat al heel langzaam en doodvoorzichtig moet doen, wil je niet een dikker straal er yjt gieten hoe vaak mislukt het je toch nog; 1 op 't laatste moment, dus: olieverspilling Onze kok vestigde zoo heel terloops de aandacht er op, dat door de kurk in de lengte middendoor te snijden en slechts de helft in l de halsopening te benutten, de vloeistof met een veel dunner straaltje en regelmatiger zich een uitweg baant simple comme bonjour. En tóch Handig en vlug beeft bij intusschen een heerlijke mayonnaise bereid, welke verruk- kelijk smaakt bij 't stukje zalm, dat geboden 1 wordt. j Maar hij heeft ook een tooverstafje bij zich, een soort van eierklopper, waarmee hij wonderen verricht 't handige voorwerpje wordt aan ieder, die er aan de fabriek om vraagt, kosteloos toegezonden. Appelbeignets in een ommezientje prachtig van kleur gebakken in Delftsche slaolie En zuinig! De hoeveelheid van V3 flesch is voldoende voor 55 stuks. Gebakken aardappelen croquant en toch niet croog exquishoorden we een dame in onze nabijheid zeggen, die ge wend is, 's zomers weken lang in gerenom meerde hotels te vertoeven. Sierlijk lagen daar geëtaleerd de pakjes Men mag wel eens goed zoeken 'of men ergens nog zilverbons van f5 heeft. Deze dus van vijf gulden worden met ingang van 15 Marfrt geleidelijk inge trokken. Men moet ze vóór 3 April inleveren, o.a. aan het Postkantoor. Na 25 April behoeft niemand ze meer aan te nemen. lijst van onbestelbare poststukken be slaat weer vijf bladen en hangt voor be langstellenden in de hal van het postkantoor. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie, belast met het af nemen van de eind-examen aan leerlingen der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht dr. P. van Maurik, Directeur der Rijks-Hoogere Bur gerschool te Utrecht, tot lid en onder-voorzitter dr. P. G. Tid- dens. Directeur der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort. tot leden dier commissie de heeren B. E. Bouwman, S. Engers, dr. T. de Haan, J. L. Hogeweg, J. H. U. I.egner, W. Pik, dr. G. Schenk en I. Stibbe, leeraren aan de Rijks- Hoogere Burgerschool te Utrecht, B. D. Best, dr. E, J. Beumer, I. M. J. Hoog, J. Hovens Gréve, A. G. van Os, dr. H. M. Plas, S. de Vries en F. Wesseling, leeraren aan'de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, dr. A. Kijlstra, A. Boer, M. ten Bouwhuys, M. C. E. Stahman, dr. A. J. Swart en F. P. Visser, leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht, F. de Munnik, dr. J. F. Kroner, mr. H.J. van Noppen, J. j. Vermeulen en mej. J. M. de Waal, leeraren aan de Bijzondere Hoogere Burgerschool te Utrecht, en S. F. Klein- bentink, leeraar aan de Rijks-Hoogere Bur gerschool te Wageningen. Met mondeling examen zal worden ge houden te Utrecht. Zaterdag verwierf ook de agent van politie J. Dekker het politie-diploma. Alle zes agenten, die theoretisch werden opgeleid door den Commissaris van politie, den heer A. Nijhoff, zijn dus geslaagd; drie hunner verwierven zelfa de aanteekening. Een gelukwensch voor den heer Nijhoff en voor zijn leerlingente meer daar tot dusver het Araersfoortsche politie-korps het eenige is, dat al zijn adspiranten zag slagen en niet minder omdat van iedere ploeg examinandi de helft en meer wordt afgewezen. Mejuffrouw C. Labrijn, Directrice der Open bare leeszaal en bibliotheek (Beukenlaan), aan wie verlof werd verleend tot herstel van gezondheid, is Zaterdag onverwacht te Amsterdam overleden. Men zal haar, die door haar degelijke vakkennis en groote behulpzaamheid zeer veler harten won, hier zeer missen. Kolonel H. J. Indewey, waarnemend Voor zitter der afdeeling Amersfoort en omstreken van de Nationale vereeniging tot steun aan miliciens, is benoemd tot lid van het Provin ciaal comité dier vereeniging, welke bereids maatregelen neemt om het hoofd te kunnen b eden aan den grooten stroom van werk en ondersteuning behoevende militairen bij de demobilisatie. We komen hierop terug. Mr. dr. L. E. Visser is Vrijdag geïnstal leerd als Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De cadet der cavalerie W. F. L. Mingels behaalde Zaterdag den 6den prijs in de cross country over K. M., welke in de Waals- dorpsche duinen bij Den Haag werd gehouden en aan welke 100 cadetten deelnamen. Na een kort openingswoord van den Vierdag Jr. las den heer Landré^billende mededeelingen voor, van welk- de meeat belangrijke hieronder volgen: Tot de verbintenis worden met toege laten personen, die behooren tot de militie, de landweer of den landstorm, of die wegens uit anderen hoofde op hen rustende verp.-ch^ ting reeds tot dienst bij zee- of landmacht kunnen worden geroepenj De vrijwillige landstorm brataat uit voetvolk, wielrijdera- en roiterafdeelingen. Omtrent de rijwiel-en de ru.terafdeel.ngen werd meegedeeld, dat bij de rywielafdeeling het medebrengen van een in goeden toestand zijnd rijwiel, en hij de ru.terafdeehng het medebrengen van een goed paard verplich tC Daar er voor de rijwiel- en de ruiterafdee- lingte weinig zich aangaven, werd besloten over te gaan tot het oprichten van een voet- volkafdeeling. Om een verbintenis aan te gaan bij ue Vrijwillige Landstorm moeten alle minder jarige personen een toestemming hebben van de ouderlijke macht of voogdij, op een ge zegeld papier van 22.5 cent. Allen moeten gekeurd worden door een officier van gezondheid. Zij moeten een verbintenis teekenen, waar bij zij zich beschikbaar stellen als vrijwilliger bij de Vrijwillige Landstorm zoo lang de mobilisatie duurt. Drie dagen in de week zal worden geoelend en wel Vrijdagsavonds om 7 uur in een Gymnastieklokaal, dat welwillend door Bur gemeester en Wethouders is ter beschikking gesteld; Zaterdagmiddag, na verkregen toe stemming, op de Leusderheideen's Zondags om de 14 dagen een velddienstoefening. Door het Rijk worden grijs-groene katoenen pakken verstrekt, welke over de gewone kleeding aangetrokken kunnen worden; even eens petten. Voorloopig wordt uitgereikt de oranje Landstormband, waarop in zwart het Rijks-wapen. De verschillende formulieren zijn steeds verkrijgbaar bij den heer Vierdag, Varkens- markt, die ook de noodige inlichtingen geeft. Voorst deelde de heer Vierdag mede, dat hij de opleiding op zich wil nemen voor tamboers of hoornblazers en, bij voldoende belangstelling, tot het oprichten van een muziekkorps. Alle orders worden in de vitrine van de heer Vierdag opgehangen en zullen geplaatst worden in drie te Amersfoort verschijnende couranten. In de gisteravond gehouden maandver gadering van Handel en Nijverheidwerden de notulen van 8 Februari ongewijzigd vast gesteld. Eén candidaat-lid werd aangenomen. Het Bestuur deelde mede, dat met ingang van 1 April een eigen dienst voor het afi halen en bestellen van vrachtgoed zal wor den geopend en verzocht de medewerking daarvoor van alle middenstanders, vooral in den eersten tijd. De dienst zal worden uitgevoerd door de firma Beem, Van Beutich Co. De heer J. G. Fontein heeft zijn benoeming tot Bestuurslid niet aangenomen. In verband met de vergadering van de Middenstands-credietbank werd de lezing, welke de heer J. M. Thiel zal houden voor de gecombineerde Middenstands-vereenigin- gen verdaagd van 6 op 8 April, Men houde dien avond vrij. Tot leden der commissie, welke de reke ning en verantwoording van den Penning meester over 1914 zal moeten nazien, werden benoemd de heeren jhr. L. Huydecoper van Nigtevecht en Th. J. H. Nieuwendijk. Ten slotte kwam de mededeeling, dat. nu de belangstelling bij de maandvergaderin gen zoo gering blijft, het Bestuvr te rade is gegaan, voortaan kwartaalvergaderingen te beleggen, behalve dan in spoedeischende gevallen. De commissie ter voorbereiding van een Centrale, credietbank voor den kleinen mid denstand beeft bereids te Amsterdam ver gaderd. In deze bijeenkomst werd het Bureau der commissie gekozen en kwam men tot over eenstemming omtrent de hoofdpunten der Statuten. De bedoeling der commissie is een Cen trale Bank op te richten, waarbij alle instel lingen voor volkscrediet zich kunnen aan sluiten, met volkomen eerbiediging van ieders onafhankelijkheid. Zij vleit zich, dat op deze wijze een alge- meene aansluiting dier instellingen zal ver kregen worden. Zoodra de concept-statuten gereed zijn, zal de commissie een vergadering bijeenroepen van afgevaardigden van Volks-, Hulp-, Spaar en Voorschotbanken in Nederland, ten einde omtrent oprichting en statuten eener Centrale een beslissing tc nen j missie benevens de tijdig aan de Besture instellingen worden t Het Bureau is gevi den heer J. D. D. I 263 te Amsterdam. Een hier garnizoe overleden aan nekkra De kameraden, di deelden, zijn in obs tot dusver bleef de 1 perkt tot dit eene ge De koopman* va Februari 60 leege daarbij als 't ware c trapt, is deswege d Utrecht veroordeeld aftrek van de voorlot Dikwijls is de foi vergeeflijker dan zijn TOK Eergisteren speek Rustoord tegen een geïnterneerden. De Belgen verliez eerst tegen zon en w Het blijkt spoedig, goede krachten mede Jammer was 't, dati wedstrijd met ongeli terwijl H. V. C. juist noemt bofte. De 4—c V. C. is dan ook geei Vooral na rust wat op de H. V. C.-helft.. geschoten, doch de hield er werkelijk eei Dat de gasten een diend, staat vast. Quick gaf gevolg van Ajax 1 te Amst tegen de sterkste 2 Dat er niet gewonnei wel zeker, maar Quit veel profijt trekken sterkere elftallen. Quick had invallen en Muys. Ajax had links-back. Met rust was de V na was 't een werke! nende wedstrijd. Aja: terwijl de Amersfoor ten te produceeren. Bijeen] Dagelijks Openbare Laantje 2, leeszaal e straat 18. Bioscoop. Zat. tot Ma. Bioscoop 24 Maart Amersf. O 25 Maart Nuts-lezinf Jaarverg. 1 Lezing Bij 26 Maart Jaarv. Bor 29 Maart Vergad. C Jonge Vro Heijerman: Jaarv. Vov 30 Maart Lezing h 6 April Middenstai S April Lezing midi 12 April Jonge Vrc 21 April Emma-blo< 2o April Toonkun*. Heden overh na een langdur verwacht in jaar onze lievi en Behuwdzust Cornélie Directrice dei zaal en Bibn foort. Zutphen. Wed. D. N.LAI Veenendaal P- C. LABR) E. G. C. LAÏ>| Zutphen. A. Detroit (Mich.) J. H. LABRV1 M. D. LABR\ Zutphen, 20 j

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2