BIJBLAD Amersfoonsclie Courant Stadsnieuws Ingezonden. van de No. 8571 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 22 MEI 1915. Nieuwe telefoon-aansluitingen 386 J. den Hertog, Langestraat 126. 387 G. Rolleman, Schimmelp. straat 6. Nadat hiertoe door de heeren Tjeerd Vis ser, Voorz. van de Ulrechtsche Zwemclub en Bestuurslid van den Ned. Zwembond, en Jan M. M. Hamers, Voorz. van de Amers- foortsche Zwem- en Poloclub het initiatief genomen was, heeft de vergadering van Bestuursleden van Zwemclubs in de provincie Utrecht, besloten tot oprichting over te gaan van den Utrechtschen Provincialen Zwem bond. Het doel van dezen bond is de Zwemsport te bevorderen door een band leggen om de zwemclubs, opgericht in dichtbij elkaar ge legen gemeenten en door oprichting van dergelijke clubs te steumen. Deze bond wil alle wettige middelen aan wenden om de zwemsportbelangen in zijn kring te behartigen o.a. door moreel en zoo het kan op andere wijzen, plannen te steunen tot oprichten en verbeteren van particuliere en gemeentelijke zweminrichtingen zoowel open als overdekte en door, daar waar het noodig is, verbete ringen aan te wijzen door onderlinge wedstrijden te organiseeren en te bevorderen, enz. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Tj. Visser te Utrecht, Voorzitter, J. M. M. Hamers, Secretaris, J. C. Kuiper, Penning meester, L. Pezie, Commissaris, allen te Amersfoort en G. Stalenhoef, Commissaris te Montfoort. Gister juist tien jaar gelegen hield kapitein J. Kooiman, stichter van de V. P. N., in een ledenvergadering van de toen kort geleden opgerichte onder-afdeeling Amersfoort een warm pleidooi voor de oprichting eener eiermarkt te Amersfoort als hoogst gunstig centrum voor den eierhandel. Zijn woord vond zelfs weerklank bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die een commissie benoemde om de zaak verder voor te bereiden. Ten slotte heeft het Bestuur der onder- afdeeling de eiermarkt zelf ter hand genomen. Met welk succes kan weer blijken uit den aanvoer naar de Centrale eiermijn, die gister weer bedroeg 78224 kipeieren (de aanvoer aan de V. P. N.-veiling te Amsterdam was gister 58 712, de prijs aldaar 4.60 tot 7.70) De eieren werden weer alle verkocht voor f5.40 tot f5.75; de eendeieren f5.05 tot f5.50 en de kalkoeneieren f7 honderd. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63; Tweeden Pinksterdag die van den heer C. M. M. Vermolen, Varkensmarkt 44, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten 'over half negen, die van de ove^'ge voertuigen ten leste vijf minuten na negenen zijn aan gestoken. Onder politie-toezicht zijn voor consumptie onschadelijk gemaakt de cadavers van een koe en vier gestorven Rijks-paarden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd hier op straat zwervende aangetroffen een 20-jarig meisje uit Utrecht. Gisterochtend werd zij door de politie naar haar ouders terug geleid. Waarom toch verstaan we onder »beder- ven«. altijd te goed zij. ^-r wordt immers veel meer bedorven door hardheid, ongeduld, onrechtvaardigheid. T7it den Omtrek. Men schrijft uit Barneveld: Weken geledén werd de alleenwonende 63-jarige J. van Z. dood in zijn armoedig uitziend kamertje gevonden. Thans heeft men van rechtswege zijn gesloten woninkje nader onderzocht en bij die gelegenheid in een ouden koffer, onder boeken verborgen, een bus ontdekt, waarin zich ruim f3000 aan bankpapier en specie bevond. Boven dien werd in een couvert en in een zakje ongeveer fjooo gevonden. Een vrouwenstem. In de >Nouvelles de Hollande». uitgegeven door den Ned. Anti-Oorlog-Raad lezen wij onder de vele interessante mededeelingen van hoogstaande personen van verschillende nationaliteiten, een brief van de uit den Boe renoorlog bekende miss Emily Hobbouse. Ook nu weer verheft zij haar stem. I.aat ons even luisteren. EEN VROUWENSTEM. Aan de vrouwen in Europa. »Hij omving ze met Zijne armen en de handen op hen gelegd hebbende, zegende Hij ze». Zusters, De oorlog brengt duizenden en duizenden ongelukkigen in de verdrukking. Hieronder lijden de vrouwen en de kinderen zeker niet het minst. In Galicië, Servië, Polen, België, Oost-Pruisen, Frankrijk, alom gaat de be volking zijn ondergang tegemoet. Hoe groot de hulp ook zij, het is maar éen druppel in den emmer. Als de oorlog voortduurt, zullen zij moeten omkomen. Nu stellen wij echter de vraag: moet de oorlog worden voortgezet? Kan men van verder bloedvergieten eenig nut verwachten, dat zou kunnen opwegen tegen het heil, dat men door eensgezindheid en goeden wil zou kunnen verkrijgen? Waar men vóór 100 jaar voor stree'dt, wordt in onze dagen nog gestreden: om de 'rechten, de vrijheid en de onafhankelijkheid der natiën te verzekeren. Door oorlog werd dit doel nooit bereikt. Hebben w ij reden om te gelooven, dat oorlog zulks vermag? Militairisme toch kan geen militairisme doodenevenmin zal oorlog een einde er aan maken. Hooge macht is daarvoor noodig. Geestelijke kracht, kracht van Boven, die, wanneer zij de wereld in broederschap heeft vereenigd, de wapenen onder de natiën even overbodig zal maken als thans het geval reeds is bij stammen, familiën en pro vinciën onderling, wijl zij in vrede met elkander hebben leeren leven. Waarom moet in onze dagen dan nog gevochten worden Zal de lijst der gevallenen op het veld van eer ook de namen bevatten van de vrouwen en de kinderen, die geleden hebben en nog lijden zullen in den strijd op leven en dood, waaraan ook zij niet ontkomen kunnen Op de bevroren vlakten van Polen, in de met sneeuw bedekte Karpathen, in de ver woeste streken van België, Frankrijk en Servië gaat éen jammerkreet van hulpelooze kinderen opéen kreet van honger, een kreet die de censuur zelfs niet bij machte is, te onderdrukken. Waar is nu de I.ijst van eer waarop de namen van de vrouwen en de kinderen die gestorven zijn en nog moeten sterven, zijn gegrift Zusters, is het mogelijk, dat het moeder hart stom blijft bij het hooren van zulke smartkreeten Komt uw geheele gemoed niet in heiligen opstand, enwilt gij niet smeeken, ja zelfs eischen, allen, hoewel in verschillende talen toch met éen stem de stem van zuivere menschenliefde dat de oorlog eindige en dat de kinderen worden verlost van onderdrukking en dood? Wij vragen niets vreemdsslechts hetgeen de beschaving en het moederschap voor schrijven. Het welzijn der kinderen gaat iedereen aan. Op grond hiervan moesien de vijande- lijke naties elkaar het recht betwisten om moed te toonen, moed, die zij tot dusver enkel met de wapenen getoond hebben, en die zij nu toonen moesten door bij den op roep van hoogere gevoelens de wapens te durven neerleggen. In den oorlog van Zuid-Afrika heb ik kinderen zien sterven bij duizenden een droevig gezicht was dat. Daarom pleit ik voor deze kleinen, die bij tientallen en 1000 tallen moeten omkomen, als de vijandelijkheden niet ophouden. Zullen de moeders en de vrouwen niet vooraan staan om den hoogeren moed te toonen en den weg aan te wijzen? Wilt gij te hunne behoeve niet pleiten vóór het te laat is? Want hunner is het Koninkrijk der He melen. Emily Hobhouse. De roebel vau een ongekroon- don Czaar. Wie op eenmaal een flinke duit gelds wil verdienen, moet eens op zoek gaan naar dezen «roebelt. Er zijn er maar een tiental in omloop gebracht, en als men er een bezit krijgt men er het 30 ooo-voud voor terug. De uitgeroepen, maar niet gekrooude Czaar is Grootvort Constantijn, zoon van Paul I, broeder van den kinderloos gestor ven Alexander I. Er zijn meer reliquieën uit dien tijd, doch zij zijn zooveel mogelijk vernietigd. Zoo werden o.m. alle portretten met het onderschrift: Czaar Constantijn I, en alle stukken in zijn naam uitgevaardigd, ten vure gedoemd. Enkele zilveren roebels met zijn beeltenis zijn den dans der vernietiging ontsprongen. Toen het bericht van den dood van Czaar Alexander I Peterburg op 27 November 1825 had bereikt, was ieder van meening, dat zijn te Warschau vertoevende broeder hem moest opvolgen. Terstond werd de eed van getrouwheid opgesteld. De tweede zoon van den over leden Czaar deed dien onmiddellijk, en hij begaf 2ich daarna naar de kazerne, waar hij zijn broeder Constantijn als Czaar uitriep. Zoo ging het in Moskou, zoo in andere steden. Gebeden voor den nieuwen Czaar werden in de kerken aan God opgedragen; portretten verschenenStaatsstukken werden in zijn naam uitgegeven. Aan 's Rijks munt werd ook het bevel uitgevaardigd om de munten met zijn beel tenis te sieren. Op die wijze wilde men den nieuwen Czaar bekend maken onder het volk. Een exemplaar werd aan Constantijn I te Warschau aangeboden. Daartoe deed een koerier een dollen rit van vier dagen, maar hij keek raar op zijn neus, toen Constantijn hem de munt voor de voeten wierp zeggende »Ik ben geen Czaarenkel maar Grootvorst*. Hij kon geen anderen grond voor de han deling te weten komen, dan de vage aan wijzing: »de redenen zijn aan het Peter- burgsche Hof bekend». De Grootvorst had zich laten scheiden van de Saksen-Coburgsche prinses, met wie hij gehuwd was, en een huwelijk aangegaan met een Poolsche, Grudsinkski genaamd. Nu werd Nikolaas I Czaar. De roebels werden ingetrokken, evenals al hetgeen wat op den ongekroonden Czaar betrekking had, en daardoor werden zij zeldzaam. Aldus de heer A. J. Servaas van Rooijen, oud-Gemeente-archivaris van 's-Gravenhage in de Hollandsche Lelie. AMSTERDASISCHE SNUFJES. Belgische kunstenaars. (Van een onzer Amsterdamsche waarnemers). Het aantal Belgische artisten, dat domici lie heeft gekozen in de Amstelstad, is legio. Waar zit men beter op het oogenblik? Den Haag is een aardige stad, maar het is lastig om daar zaken te doen. In de Maasstad zit je niet voor je pleizier, en wat doet men daar bovendien aan kunst. Naar de Provin cie afzakken, gaat óok al niet; summa sum marum, Amsterdam schiet over, en als men eenmaal in de hoofdstad zit, komt men er niet zoo spoedig vandaan. De tooneelspelers lieten het eerst van zich hooren. De Belgische artisten traden op in verschillende troepen, en zijn wij goed inge licht, dan hebben zij zelfs getracht, te Am sterdam een eigen Vlaamsch tooneel op te richten. Daarvan is evenwel niets gekomen. Toen kwamen de Belgische schilders op de proppen. Hier en daar probeerden ze te exposeeren, maar veel gaf dit niet. Wel schijnen ze succes gehad te hebben met hun bezoeken aan voorname ingezetenen, die hur. schilderijen bewonderden en zich lieten over halen, een doekje te koopen. De Belgische schilder is nu eenmaal beter koopman dan zijn Nederlandsche. collega. Thans is de tijd aangebroken van de Bel gische musici. Hullebroeck effende reeds vóór jaren voor hen den weg. Door hem werd het Vlaamsche lied hier populair. Welaan, daar kunnen de mindere muzikale goden uit België van profiteeren, onverschillig of zij Vlaamsch dan wel Waalsch zijn. En zoo wordt hier iederen avond door de Belgische artisten muziek gemaakt en gezon gen, dat het een lust is. Vooral in de bui tenbuurten zijn de café-houders er wel voor te vinden, met bet een of ander troepje een accoord te maken Het publiek voelt er veel voor, drinkt menig biertje extra vanwege de kunst, en als de avond besloten wordt met »It is a long way to Tipperary», galmt de heele vergadering mee, en is de lange weg afgelegd, vóór men het weet. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegen. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik eenige ruimte in pw geacht blad voor een algemeen volksbelang, waarvoor ik u dank zeg. Reeds meermalen werd in verschillende bladen er op aangedrongen, dat visch moer moest worden gebruikt als volksvoedsel, zoowel wegens de voedingswaarde als wegens den prijs. Wegens de zeer hooge prijzen is vleesch voor menigeen niet of bezwaarlijk te verkrijgen, terwijl visch goedkooper kan worden afgezet, waardoor ieder kan profi teeren. Tot hiertoe werd in Amersfoort en dat wel in zicht der Zuiderzee een hooge prijs betaald, terwijl door de verkoopers zeer vaak op ergerlijke wijze wordt overvraagd, waar op menigmaal niet kan worden geboden, wil men de risico niet loopen openlijk op straat te worden uitgemaakt. Het zal u bekend zijn, dat het Rijk door bemiddeling van het Centraal-bureau alle gemeenten, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, voorziet van goedkoope visch, welke in den tijd, dat ze verkoopbaar wordt gesteld, tot zeer lagen prijs is te be komen. Verschillende plaatsen profiteeren reeds van die gelegenheid. Te Amsterdam bijv. wordt de visch reeds op 17 plaatsen aan de zoogenaamde stalletjes verkocht. De oranje-kaart wijst aan, welke soorten voorhanden zijn en tot welken prijs die dagelijks worden verkocht. Algemeene prijs van mooie schol is 7 8 ets. per kilo, terwijl middelprijs alhier 20 ets en meer be draagt, terwijl veel hooger wordt gevraagd. Hoewel het pas een begin is neemt deze publieken verkoop dagelijks toe. De vorige week werd in Amsterdam reeds op éen dag 754 kilo schel visch en 1497^0 schol verkocht en den volgende dag 754 kilo schelvisch en 1754 kilo schol, behalve andere vischsoorten. De verkoopers zijn zeer tevreden, ze ontvangen f 2 per dag en kunnen boven dien nog een aardig winstje maken, daar hun van elke 100 kilo, die boven de 2 kist wordt verkocht 25 cent extra wordt uitbe taald. M.i. kan dit ook hier gemakkelijk geschieden. Daar Amersfoort zeer gunstig voor ver voer gelegen is van visch, kan ze, als ze 's ochtends wordt verzonden, al om 8.44 hier zijn van IJmuiden. Het publiek kan dan niet alleen profiteeren van goedkoope visch, maar men is gewaarborgd altijd versche visch te krijgen, hetgeen thans nog wel eens twijfel achtig is. Het ligt voor de hand, dat hier geen 17 stalletjes, zooals te Amsterdam noodig zijn. Een stalletje bijv. op het L. Vrouwen kerk hof of bij de vischmarkt is voldoende. Aan welslagen behoeft niet getwijfeld, daar goedkoope visch te kunnen verkrijgen in deze benarde tijdsomstandigheden een welkom buitenkansje voor menigeen zal zijn bij de hooge vleeschprijzen. Daar het mij niet bekend is, dat in de prov. Utrecht reeds op deze wijze goedkoope visch verkrijgbaar wordt gesteld, hoop ik dat ons gemeente bestuur, dat reeds zooveel in 't algemeen belang deed, het initiatief daartoe nemen zal, zoodat van Amersfoort de victorie zal uitgaan. Op nog een ander gemeentebelang wil ik de aandacht vestigen n. 1. op de kaas markt, die, als er niet spoedig doeltref fende maatregelen worden genomen, haar zwanenzang zal hebben gezongen. Zooals ik reeds vroeger schreef, waardeer ik zeer den ijver en de toewijding der Com missie, maar die zaak is door mindere bekend heid der branche, verkeerd in- en door gezet. Met de beste bedoeling werd, om een volksterm te gebruiken bij den duivel te biecht gegaan. Het ligt voor de hand, dat Bodegraven of Gouda niet zoude medewerken tot welslagen van de markt alhier. Te Utrecht liggen de schippers uit Gouda en Bodegraven nog geen 4 Meter van de waag. Het ver voer is daar gemakkelijk, hetgeen in Amers foort nimmer te verkrijgen zal zijndaarom moest hier gewerkt om een ander afzetge bied te krijgen, n.l. van uit Holland, het Noorden en piet het minst uit het Zuiden. Daar van verschillende plaatsen niet voor 9 uur of 9 15 de koopers hier kunnen zijn, was ik er ten zeerste voor, dat de markt om half tien begon. Bij meerderen aanvoer had ik dan ook wel voor .koopers gezorgd. Op doordrijven van hoofdzakelijk twee koopers werd besloten, dat de markt om halt negen zou beginnen, daardoor zijn de koopers van meerdere plaatsen, welke wij zoo noodig hebben, buiten gesloten. Gevolg was, dat de kooplui, die gewoonlijk Amers foort bezochten, het vrij wel eens waren, ten koste van de verkoopers. Daar de verkoo pers dit spoedig bemerkten, werd in het vervolg te Utrecht gemarkt, hetgeen de aan voer deze week wel bewees. Hier waren vier, zegge vier, te Utrecht gisteren 168 wagens aangevoerd. Maar hoe dit nu te verhelpen? Dit is niet zoo gemakkelijk in een courant of dagblad te behandelen, M. i. moet, reke ning houdend met de ligging van Amers foort, van meet af begonnen. Aanvoer is wel te krijgen, maar er moet worden gezorgd, dat die wordt behouden. Hiervoor zijn koopers noodig en die zijn niet te verwachten, indien hun de kans tot konien ontnomen wordt. Volgaarne stel ik mij disponibel om (daartoe aangezocht) deze zaak voor belanghebbenden te bespreken, in te leiden en toe te lichten. Hoogachtend, Uw dienstw., J. W. EGGINK. Amersfoort, Mei 1915. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 14 Mei tot en met 20 Mei GEBOREN: Wouterus Marinus, z. van Wouter van

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5