Stadsnieuws. of rond iemands neus en ooren gonzen of iemand over het gelaat loopen en hein 's morgens te vroeg wakker maken. Maar als zij de spiegels en andere gepolijste op pervlakten niet zoo vuil maakten, dan zou de houding onzer huismoeders tegenover de vliegen eerder een vriendelijken dan een vijandelijken geest ademen. Wisten zij maar, welk een gevaarlijke be zoekster zij in haar huis toelaten. In den Boerenoorlog hebben de vliegen meer men- schen gedood dan de kogels der vijanden en in vredestijd is de vlieg waarschijnlijk schul dig aan den dood van meer menschen dan de zoo gevreesde tuberculose. Ongelukkig bijt de vlieg niet (althans niet de voorjaarsvliegen, die een siurf hebben, die op de wijze van een smidsblaasbalg voor verlenging en inkrimping vatbaar is, terwijl de najaarsvliegen een bajonetvormigen snuit hebben, waarmee zij het menschelijk bloed opzuigen) en ongelukkig maakt zij geen on aangenaam geluid en is zij niet onaangenaam voor het gezicht of den reuk. Zij ziet er zoo onschuldig uit, dat wij haar moeilijk als de brengster van ziekten en dood kunnen be schouwen. En toch is zij gevaarlijk, omdat zij de draagster is van ziektekiemen, die lang werkzaam blijven. Onze kennis van het onheil, dat de vlieg kan teweeg brengen, is nog maar van zeer jongen datum maar er zal een tijd komen, waarin wij de nabijheid van een vlieg even gevaarlijk zullen achten als de nabijheid van een lijder aan pokken. De Engelsche professor Maxwell Lefroy heeft op uitstekende wijze beschreven hoe de vliegen het aanleggen om ons en onze kinderen door dysenterie, typhus en vooral in den zomer in de dichtbevolkte wijken der grootere steden door diarrhee te ver giftigen. Wanneer de vlieg zich op suiker, koek of kaas neerzet, eet zij daar zonder twijfel van, maar daar zij geen tanden en een zacht zuigtoestel heeft, maakt zij die stoffen zacht door haar eigen speeksel. Die weinig be schaafde gewoonte om met haar speeksel te werken, is de vlieg eigenmen kan haar opmerken, wanneer men een vlieg waar neemt, terwijl zij op een vensterruit zit. Maar daar een vlieg een groot deel van haar leven doorbrengt op plaatsen waar zij werd geboren en waar allerlei bacillen zijn opeen gehoopt, is haar speeksel zoowel als haar lichaam besmet met allerlei ziektekiemen, die zij meevoert. De vlieg zelf ondervindt daar geen hin der van, zij is niet vatbaar voor den invloed dier bacteriën; maar telkens als zij op ons eten spuwt of zich er op neerzet of van onze melk drinkt, brengt zij er de voor onze ge zondheid allerschadelijkste microben op over. Daarom: doodt de vliegen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 Mei 1915 aan de N. V. Stoom- olieslagery en graanhandel van J. van VOL LENHOVEN, alhier, en hare rechtverkrijgen den vergunning is verleend tot het oprichten van eene graan losinrichting (elevator, ge dreven door een electro-motor) in het perceel, alhier gelegen aan de Groote Koppel no. 16, kadastraal bekend onder sectie A, no. 1583. Amersfoort, 27 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door E. J. van OMMEN, te Amersfoort, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene slagerij door het bijplaat sen van een electro-motor van 5 P. K. voor het drijven van twee vleeBchmachines en een slijp steen, in het perceel alhier gelegen aan de Ambcmscheatraat No. 19, bij het kadaster bekend onder sectie E, No. 1790, op de Secretarie der Gemeente, ter visie ligt, en dat op Donderdag den 10 Juni aaustaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeer te- bestuur of van éen of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, ziju volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeenteba- stuur rf éen of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde bunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 Mei 1915. Burgemeester en Wethowdere voornoemd, De Borgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Weihouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der'Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door hen bij Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend verzoek, met bijlagen om vorgunning 1. tot het oprichten van eene watergasfabriek met ketelhuis en fabrieksschoorsteen 2. tot het uitbreiden van de bestaande gas fabriek, en S. tot het opriohten van een -ruimte-water- koeler, olietank en reservoir op en in het per ceel alhier gelegen aan de Gaslaan no. 3, bij het Kadaster bekend onder sectie D. No. 3068, op de Secretarie der Gemeente eer visio ligt, en dat op Donderdag 10 Juni aanstaande, des voormid dag» te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet. »gn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij geroehligd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of een of meer zyner leden z\jn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouder der Gemeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat ge durende 8 dagen, te rekenen van af heden, ter Secretarie ter inzagè ligt een plan tot het vaststellen van rooilijnen voor de bouw terreinen, geprojecteerd op de Noord- en de Zuidhelling van den Amersfoortschen berg. Amersfoort, 31 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het ie gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1915, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 1 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Ook Mei is dit jaar ongewoon arm ge weest aan regendagen, maar toch is er nog heel wat hemelwater gevallen. Uit den regenmeter is na 10 regendagen afgetapt' 92.4 m.M.de grootste hoeveelheid den 6don, namelijk 35.7, terwijl den dag na Hemelvaartsdag nog weer 25.7 m.M. werd afgetapt. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Mei bij de Rijks-postspaarbank ingelegd f48 047.7 en daaruit teruggevtaagd f36 992.06 Het laatste door het kantoor uitgegeven draagt het nummer 19 460. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders van 25 Mei om een proef te nemen met Gemeentelijken woningbouw luidt in zijn geheel Naast de plannen in zake de volkshuisves ting, die in uwe vergadering van 4 Mei 1.1. aan de orde zijn geweest, zijn ook reeds geruimen tijd plaunen in voorbereiding tot het bouwen van nog meer woningen, n.l. op den grond, gelegen aan de Flierbeekstraat en op een terrein Achter de Kamp. Met dezen bouw wil ons College een proef nemen in tweeërlei richting. Bij het verleenen van vroegere voorschot ten betrof het den bouw van een groot aan tal woningen op terreinen, buiten de oude statl gelegen. Deze bouw deed een geheel nieuwe wijk en een nieuwe straat ontstaan. Ditmaal zouden wij met den bouw, ter pljiatse aangegeven, willen trachten, invloed te oefenen op de naaste omgeving en tevens een proef te nemen met den bouw van wonin gen die beneden de werkelijke waarde wor den verhuurdwoningen dus voor die gezin nen, welke niet in staat zijn, zichzelven van voldoende huisvesting te voorzien. Ongetwijfeld zai in de toekomst veel dienen te worden gedaan tot verbetering van de huisvesting in de oude stad. Het zal echter een punt van nauwgezette overweging dienen uk te maken, of de vrijkomende terreinen wederom met arbeiderswoningen moeten wor den bebouwd, dan wel, of het meer aanbe veling zal verdienen, dit deel der bevolking meer aan den rand van de bebouwde kom huisvesting te geven. Naast overwegingen van financieelen aard, zal ter dege rekening zljh te houden met de omgeving der terreinen in de oude stad, met de moreele invloeden, die er van een goede woning op de omgeving kunnen uitgaan. Alvorens nu geroepen te worden, hierover een besluit te nemen, komt het ons College zeer aanbevelenswaardig voor, een aanvang te maken met het nemen van een proef op kleine schaal. En het was, gezien ons standpunt, dat wij aan particulieren aanbouw de voorkeur gaven, hoogst aangenaam, dat de stichting Volks huisvesting lie zich ook met dezen bouw wilde belasten. Maar, zooals bekend is, stellen Gedepu teerde Staten in dit Gewest zich op het stand punt, dat de Gemeente slechts bijdragen mag verleenen en dat de vereeniging de be schikking moet hebben over eenig eigen kapitaal. De door den wetgever gestelde eisch, dat geen hoogere rente mag worden vergoed dan 4 pCt., maakt het in de laatste jaren al niet gemakkelijk, kapitaal voor dit doel te vinden in dezen tijd gaat dat nog veel moei lijker. De stichting althans is er niet in ge slaagd, voor deze bouwplannen het noodige stamkapitaal bijeen te brengen. Omdat wij den bouw der woningen wensche- lijk achten en deze niet langs den gewonen weg kunnen bevorderen, zoo hebben wij ge meend ons standpunt voor dit geval te moe ten wijzigen en U te moeten voorstellen, over te gaan tot Gemeentelijken bouw. Evenwel zouden wij dezen weg nog niet verder willen opgaan, dan door de omstandigheden schijnt geboden. Het bouwen der woningen bijv. zouden wij niet willen zien opgedragen aan den eigen dienst, maar het geheele plan van Volkshuis vesting willen uitvoeren zooals zij dat heeft voorbereid, dus ook onder toezicht van den architect, die de ontwerpen maakte. Zijn de woningen eenmaal gereed, dan zouden wij die in administratie en beheer wenschen over te dragen aan de Vereeniging. De voordeelen, die wij in ons rapport van 5 Mei 1914, Afd. I no. 290, hebben aangegeven, als ver bonden aan den bouw door zoo weinig moge lijk vereenigingen blijven dan, naar wij meenen, geheel behouden. Voorstellen tot regeling van de voorwaar den, waarop de te bouwen woningen in administratie en beheer zullen worden gege ven, zullen U eventueel te zijner tijd worden aangeboden. Het voornemen is, een zestal arbeiderswo ningen te stichten op het terrein aan de Flier beekstraat, kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie A no. 1596, en een drietal woningen op de perceelen Achter de Kamp no's 9, 11, 13. 5 en 7, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no's 1393, 35.06, 3254, 3970 en 39^5. Beide terreinen zijn thans eigendom van deze Gemeente en werden eenigen tijd ge leden aangekochtde grond aan de Flierbeek straat van de firma H. Gerritsen voor de som van f 1500, bij Raadsbesluit van 29 November 1910, en de perceelen Achter de Kamp no's 9, 11 en 13 van de wed. T. van Stockum voor f 450 en no's 5 en 7 van G. van der Heijden voor de som van f 325, respectievelijk bij Raadsbesluit van 28 Maart 1913 en 31 Maart 1914. De kosten van aankoop der perceelen Achter de Kamp werden bestreden uit het voorschot, dat aan de Gemeente werd verleend bij Kon. besluiten van 5 Januari 1914, no. 9, en 27 Juni 1914, no. 55, ten einde in staat te zijn, geleidelijk, door aankoop en opruiming van bestaande woningen, tot opheffing van woningmisstanden werkzaam te zijn. De bouwkosten van de aldaar nieuw te bouwen woningen kunnen eveneens worden betaald met gelden, krachtens evengenoemde Kon. besluiten uit 's Rijks kas te ontvangen. Indien de stichting zich met den bouw der woningen zou hebben belast, zouden wij U hebben voorgesteld, het terrein aan de Flier beekstraat aan haar te verkoopen legen den kostenden prijs, verhoogd met de kosten van overdracht en eene rente-vergoeding van 4V2 pCt. over het tijdvak, dat de bezitting eigendom der Gemeente was. Ten einde de kostenberekening zoo zuiver mogelijk te houden, komt het ons gewenscht voor, dit zelfde standpunt ook nu in te nemen, en het terrein weer in te brengen tegen gelijk bedrag. De kosten van aankoop van het terrein aan de Flierbeekstraat zijn opgenomen in de leening van 1913. Wij meenen, dat voor dit bedrag, evenals voor den grond Achter de Kamp, een voor schot moet worden gevraagd van het Rijk. Het te verkrijgen bedrag zal dan dienen te worden aangewend tot extra-aflossing op ge melde leening. In verband met een en ander is het bedrag van het te vragen voorschot gesteld op f 16300. De aan de Flierbeekstraat te bouwen wo ningen zullen een huurwaarde hebben van f 2.85 en f 3.20 per week, terwijl de woningen Achter de Kamp huren van f 1.60 en f 1.80 's weeks zullen opbrengen. Zooals uit de overgelegde globale exploitatie rekening betreffende de woonhuizen Achter de Kamp blijkt, wordt het tekort op de exploitatie, bij een huur als bovenvermeld, geraamd op f 90 per jaar. Ingevolge meergenoemde Kon. besluiten komt de helft van een eventueel tekort op de exploitatie ten laste van het Rijk, terwijl de rest voor rekening van de Gemeente blijft. Dit offer, door de Gemeente te brengen, komt ons voor het nemen van deze proef niet te groot voor. Voor verdere toelichting meenen wij te mogen verwijzen naar het rapport van den Inspecteur van het Bouw en woningtoezicht, dat werd uitgebracht naaf aanleiding van de plannen der vereeniging. Resumeerende, hebben wij de eer U voor te stellen 1, over te gaan tot den bouw der wo ningen, boven omschreven 2. voor de woningen aan de Flierbeek straat bij het Rijk aan te vragen een voor schot van f 16 300. De noodige ontwerp-besluiten worden U daartoe ter vaststelling aangeboden. De heer J." F. Lankamp heeft wegens ver trek bedankt als Voorzitter van de Commis sie van toezicht op het Lager onderwijs en als Secretaris yan het plaatselijk steun-comité. In de commissie voor het toelatings (aan- vullings) examen voor de Kon. Militaire Academie is benoemd tot lid dr. E. J. Beumer en zijn tot plaatsvervangende leden benoemd de heer B. D. Best en kapitein D. Ritsma. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens is weder benoemd tot lid der examen-com missie voor de Lagere akte Handteekenen. Arts J. W. Best is benoemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse. Aan het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie hebben o.a. voldaan de cadetten J. Dekker voor artillerie Oost- Indisch leger, en J F. Bisschoff en J.J. van Os voor genie hier te lande. Het zal morgen 25 jaar zijn geleden, dat de heer R. van Dijk de bekende steenhou werij aan den Arnhemscheweg overnam van de wed. J. H. van den Broek. De gezellen G. H. Snijders en B. F. Wel vaart zullen dan mede 25 jaar onafgebroken bij hun patroon werkzaam zijn. Mejuffrouw A. Gaemers verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Aan reserve-luitenant J. H. van Burkom, van het 5e regiment infanterie, is met in gang van heden eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Ter Zaterdag te Utrecht gehouden jaar vergadering van het Utrechtsch Landbouw Genootschap is ingesteld een Bureau voor rechtskundig advies in verband met het landbouwbedrijf. De jurist zal inlichtingen geven over een voudige quaestiën en zoowel zitting houden in het Landbouwhuis te Utrecht als te Amers foort. Op aanstichting van dén heer Tromp van Holst werd ook'besloten tot instelling van een Algemeene onderwijs-commissie, in welke alle landbouw-onderwijsbelangen zullen wor den gecentraliseerd. Ook besloot men stappen te doen om te komen tot centraliseering der coöperatie in het gebied van het genootschap. Onder voorzitting van mr. J. K. II. d e Beaufort werd gisteravond in OnsIluis* de 13de jaarvergadering gehouden van de vereeniging >Het Groene Kruis». De notulen van 30 April 1914 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aar, den Secretaris dr. B. J. van Enst. De Penningmeester, de heer G. H. Kolft, bracht vervolgens het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f2658.43 (o.a. aan contribution f1950,25, subsidie van de Gemeente f300, vrijwillige bijdragen f 380.50 en aan diversen f 127.68) en de uitgaven f 2492.68, zoodat er een batig slot is van f 16695. tegen een nadeelig saldo van f 198,48 op de rekening van 1913. De V oorzitter deed echter uitkomen, dat zoo'n betrekkelijk groot batig slot is gemaakt, omdat het gebouw, in weerwil van de belangrijke verbouwing van twee jaar geleden, nog zeer ingrijpende verbeteringen noodig heeft. De rekening en verantwoording werd vastgesteld, met dank aan den Pen ningmeester, terwijl diens financieel beheer onmiddelijk na afloop van de vergadering werd nagezien door de heeren Üosterman, Heunks en Frederiks en in de beste orde bevonden. De Begroo'.ing voor 1915 werd voorloopig vrstgesteld op f 2500.95, in ontvangst en uitgaaf. De Secretaris bracht hierna het volgende jaarverslag uit In de ledenvergadering, gehouden op Donderdag 30 April 1914 in het wijkgebouw van »Het Groene Kruis», werden de aftre dende Bestuursleden, de heeren dr. Grone- man, Koeff en mr. Van Traa, herkozen, zoodat in het afgeloopen vereenigingsjaar geen verandering kwam in het Bestuur, In de zelfde vergadering werd, op voor stel van een der aanwezige leden, de oud- voorzitter en medestichter der vereeniging

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2