Groot Reisöelasting. Birkhoven M Advertentiën. Heerenhnis Kippen. administratie meid-alleen. VETTER Co., KONINKLIJKE MARINE. do hoor w. H. E. Vrijdag - boiwomd tot Eerehd van lie vereeniging. De ver gadering, dankbaar erkennende hetgeen de heer Vrijdag in den loop der jaren voor de j vereeniging deed, besloot hiertoe met alge- meen applaus. Het jaar 1914 was voor de vereeniging een jaar zonder veel belangrijke gebeurte- I nissen, doch van voortdurenden arbeid. Uit de gewone statistieken blijkt, dat haar werk kring zich geleidelijk blijft uitbreid-n en 1 steeds in omvang toeneemt, zoodat er alles zins reden is tot tevredenheid. Er zijn echter ook enkele onaangename dingen te vermelden^waarvan het Bestuur echter hoopt, dat zij van voorbijgaanden aard zullen zijn. Allereerst is gebleken, dat de groote uit gaaf, het "vorig jaar gedaan ten behoeve van het wijkgebouw, niet dat resultaat heelt ge had, hetwelk het Bestuur ervan verwachtte. Nog steeds blijft het gebouw gebreken vertoonen, die niet gemakkelijk zijn te ver helpen en waaromtrent de adviezen der des kundigen uiteenloopcn. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat de kas der vereeniging daarvoor opnieuw zal moeten worden aan gesproken. In de tweede plaats is de enorme prijsstijging van alle verplegings-artikelen en met name van alle gummi-waren voor de vereeniging zeer onaangenaam en oorzaak, dat slechts weinig is aangekocht, niet meer dan strikt noodig was. Het kan dan ook niet worden ontkend, dat het maga zijn thans dringend aanvulling behoeft; een aanvulling, die uitgesteld is in de hoop van daling der prijzen. Ook daarvoor zal dus de kas een aderla ting moeten ondergaan. Behoudens de genoemde punten was de toestand der vereeniging gunstig. Het aan tal loden, dat bij bijna alle vereenigingen door de tijdsomstandigheden afnam, onder ging nog een kleine uitbreiding, zoodat het ledental grooter is dan vorig jaar. Die groei moge blijken uit het volgende overzicht Het aantal leden bedroeg in 1905 1000 1910 1750 1906 1300 1911 1800 1907 1500 1912 1850 1908 I6qo I913 1935 1909 1700 x 914 199S Het bedrag der contribution was in 1910 1805.32 x 913 1913.25 1911 1827.79 1914 1950.25 1912 1893.54 De vrijwillige giften, waaronder de op brengst van het Ingevoerde tarief, bedroegen f 171.25 in 1913 'en f 380.50 in 1914. We waren dan ook in staat, aan de ver plichte aflossing te voldoen en het vrij groote tekort van 't vorig jaar, ad f 198.48, in te halen, zooals uit de rekening van den Pen ningmeester blijkt. Het werk der Zusters ae wijkverpleging was evenals het vorig jaar zeer belangrijk. Het aantal der door hen afgelegde bezoeken bedroeg 8577, tegèn S450 in het vorig jaar, terwijl 4996 keer een patiënt aan het wijk gebouw werd geholpen, tegen 5200 maal in >9>3. De Zusters behandelden 43 patiënten met favus, waarvan er in den loop van het jaar 10 genezen werden ontslagen en er dus nog 33 onder behandeling bleven. liet aantal favus-patiënten is afnemend en dat zal wel de oorzaak zijn van het feit, dat er dit jaar voor 't eerst een kleine teruggang is in 't aantal malen, dat de Zusters in het wijkgebouw hulp verleenden. Te betreuren blijft het, dat er nog zooveel favus-patiënten onbehandeld rondloopen en daardoor een voortdurend gevaar voor ge zonde kinderen blijven. Meer nog dan de groote getallen, die boven zijn genoemd, pleit de populariteit, welke de Zusters langzamerhand hebber ver worven voor het vele go'ede, dat ze in onze stad verrichten. Mede een belangrijk nut sticht het maga zijn van uitleenartikelen onzer vereeniging. Uitgeleend werden de volgende artikelen ondersteek 125, urinal 50, hospitaallinnen 60, inhalatie-toestellen 30, irrigatoren 70, lig stoelen 40, thermometers 120, windkussens 50, ijszakken 70, croupketels 85, glyoerine- spuitjes 110, ledikanten 20 keer. Die getallen zijn ongeveer de zelfde als het vorig jaar. De nadruk mag er nog wel eens opgelegd worden, dat het u i 11 e e n - artikelen zijn, m.a. w. dat de vereeniging ze na gebruik in behoorlijken staat terug verwacht. De in het vorig jaarverslag vernielde cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs ongevallen eindigde in den loop van dit jaar. De laatste les werd door het Bestuur bijge woond en dit was daarbij in de gelegenheid, zich te overtuigen, dat de cursus door bijna alle deelnemers met vrucht was gevolgd. Er werd dan ook namens de vereeniging een kort woord van dank gericht aan het adres van den leider van den cursus, dr. Kamerling, die met veel animo zich van zijn taak heeft gekweten. Voortdurend genoot onze vereeniging de waardeering en den steun van de hier ge vestigde medici, waarvoor wij hen aan't slot van dit jaarverslag dank zeggen, terwijl we de hoop uitspreken, dat dit zoo moge blijven want zonder den steun der gencesheercn kan «Het Groene Kruis» niet bloeien. Het verslag werd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. De heeren dr. Van Enst, D. Gerritsen en Klomp, die periodiek aftraden, werden met algemeetle stemmen herbenoemd tot Bestuurs lid. Bij de rondvraag bracht een der leden ter sprake of het niet gewenscht zou zijn, dat »Het Groene Kruis» de actie voor het benoemen ook hier ter stede van een of meer schoolartsen zou steunen. Spr. was op deze gedachte gekomen door de mededeeling in het jaarverslag omtrent de favus-lijders. De Voorzitter deed toezegging, dit in het Bestuur te overwegen. Spr. meende ze ker te weten, dat deze zaak reeds lang de volle aandacht heeft van het Gemeentebe stuur en vroeg zich af of dit wel ligt op den weg van »Het Groene Kruis». In ieder ge val zal het moeilijk kunnen verwijzen naar de favus-patiënten, wier aantal juist afneemt doch er zijn tal van andere ziekten en af wijkingen, op welke de schoolarts de aan dacht van ouders en verzorgers intijds zou kunnen vestigen. Een ander I.-J we°s nog op de groote ervaring der Zusters Indien het komt tot eenige actie. Het Bestuur werd ten slotte gemachtigd, zoo noodig, stappen ten deze te doen. De vergadering werd hierna gesloten. De coöperatieve slagerij, aan de Lange- gracht, is Zaterdag gesloten. Hetgeen vaklieden reeds veel eerder heb ben verwacht. Men vraagt ons, of er al iets te bemerken is van den invloed, of den vermeenden in vloed, van den oorlog, speciaal van het kanongebulder, op den weerstoestand. Ons antwoord hierop kan kort zijn. Neen. Het weer gedurende de 10 oorlogsmaanden is niet abnormaal geweest. V. Bt. Een telefoon zonder hoorn. De Fransche physicus dr. Jules Grover is erin geslaagd, een telefoon te construeeren zonder hoorn. De uitvinder deelt er zelf het volgende van "mede»Ik heb inderdaad de mogelijkheid gevonden, den telefoon te gebruiken zonder dat men een of ander apparaat voor mond of 6or moet houden. De stem wordt toch 1 duidelijk gehoord. In mijn kwaliteit van dok ter aan het Conservatorium beb ik sedert 18 jaar de moeilijke verschijnselen bestudeerd, die met de stem en het tot stand komen van het menschelijk geluid samenhangen. Men heeft tot nog toe bewonderenswaardige wer ken geleverd over het electromagnetisme, dat is zeker, doch de physici die zich met de telefonie bezighouden, hebben de physio- logie te zeer veronachtzaamd. Dit is nu mijn werk, en ik heb onophoudelijk over deze moeilijkheden nagedacht. Ik verzorgde ge wonden in een hospitaal en terwijl ik ze met behulp van microfonen beluisterde, ben ik van de eene gevolgtrekking tot de andere gekomen en zoo is mijn uitvinding ten slotte j ontstaan.» Men ziet er geen hoorn of opening aan, en toch wordt de stem op volle sterkte overgedragen. der Naamlooze Vennootschap Bouw- en Exploitatie-Maatschappij op Donderdag 3 Juni 1915, des avonds om 8 uur, in »ONS HUIS*, Kortegracht 1, Amersfoort. Hedenochtend trof een der te werk gestel- den aan de Daam Fockema-laan het ongeluk, bekneld te geraken door een kipkar. Nadat dr. Schreuder de eerste hulp had verleend, werd de aan het linkerbeen nogal ernstig verwonde per brancard huiswaarts gebracht. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomeneen regenjas in étui, een zilveren halsketting, een bos sleutels, een gouden medaillon, een pas serdoos en een beursje met geld en kralen, alle op den openbaren weg gevonden. Wederom zijn twee gevorderde Rijks paarden gestorven en de cadavers onder politie-toezicht onbruikbaar gemaakt voor consumptie. Twee minderjarige meisjes, uit Amsterdam en uit Apeldoorn naar hier geleid, zijn door de politie verder op transport gesteld naar Utrecht. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. 0. VAN WEI, DE REN barou RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Van alie bezit is tevredenheid verreweg het beste. j Uit den Omtrek. De processie te Hoogland, welke aanstaan den Zondag zal plaats hebben, zal in tegen woordigheid van den Aartsbisschop van Utrecht worden gehouden. De heer J. A. A. H. de Beaufort, Burge meester van Soest en mede-oprichter van ^en Ned. Anti-Oorlog Raad, heeft zijn Ge- tneentenaren opgeroepen tegen Donderdag avond om ook daar een plaatselijke afdeeling van den N. A. O. R. te stichten. Blijkens opgaaf in de »Ned. Staats-courant» j was op 1 Januari 1915 het bevolkingscijfer des Rijks 6336670 en wel 3 145722 man nen en 3 190948 vrouwen. Voetbal. Eergister speelde H. V. C. alhier den eersten wedstrijd ter verdediging van den wimpel tegen «Hilversum». Vooral vóór rust werd door onze stadgenooten met veel vuur gespeeld en de stand op 2—0 gebracht. De Hilversummers waren niet noemens waard gevaarlijkde enkele aanvallen strand de n meestentijds op de beide backs. Van Doorn en Nieuborg. Na rust was de fut er vrijwel uit; geen der partijen slaagde er in nog te doelpunten, zoodat H. V. C. ten slotte welverdiend won met 2—0. Daar «Allen Weerbaar» te Bussum ver leden Zondag van U. V. V, met 1—o won, heeft Quick haar eersten wimpehvedstrijd te spelen tegen tegen A. W. Deze wedstrijd zal Zondag a.s. op Birk- hovcn plaats hebben. Wint Quick, hetgeen echter verre van zeker is, dan bestaat er groote kans, dat de wimpel te A mersfoort blijft, aangezien H. V. C. het tegen »Voorwaarts* te Utrecht wel zal kunnen bolwerken. FUVI. Eene Hollandsche familie vraagt van 1 Augustus tot 1 Januari gem. appartementen geheel of gedeeltelijk gestoffeerd, en be staande uit zitkamer, 2 i 3 slaapkamers, bodenkamer en vrij gebruik van keuken. Br. fr. met prijsopgave per maand onder letters B. C. aan het Bureau der Amers- foortsche Courant, Kortegracht 9. TE HUUR, bevattende 6 kamers met groote zolder en kelder. Huurprijs f 350 per jaar, aanvaarding direct. (Niet minder dan een jaar). Adres: Weverssingel 3. 8 prachtige Minorca's met haan TE KOOP wegens vertrek. Adres: Weverssingel 3. Vcor iemand, goed op de hoogte van bestaat gelegenheid tot t ij d e 1 ij k e plaat sing op een handelskantoor. Brieven onder motto Kantoor» aan het Bureau der Amcrsfoortsche Courant, Korte gracht 9. De ondergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging »Reisbelasting«, veroorloven zich de vrijheid, U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kuuuen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMAN- doornbos. Mevr. KNOPPERS Van Eijbergen Mevr. KNOOTE Van Lanschot Hubreciit Baronnesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—HOLI.E. Mevr. KEMPER—Blok van Laer. Mevrouw Van der HOEVE vraagt tegen 1 Augustus eene DIENSTBODE als CRED1ET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BERGH. wilhelminastraat 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder pe*- soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden dépositc en rekening-courant. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. is onze sorteering in parapluies, parasols, wandelstokken, hoeden en pettïn. Repareeren cn overtrekken van Parapluies, enz. Aanbevelend, L. DE LEELWE, KORTEGRACHT bij het Postkantoor. Kennisgeving, dat gelegenheid bestaat tot liet aangaan eener vrijwillige verbintenis bjj Hr. Ms. Zeemacht als; Lichtmatroos met kort dienstverband Matroos-torpedomaker Matroos-kok Stoker 2e klasse minimum-leeftijd 17 jaar. maximum-leeftijd 25 jaar. minimum-leeftijd 20 jaar. maximum-leeftijd 29 jaar. De koelte. De belangrijke thermonie- trische daling, veroorzaakt door den Noorde lijken luchtstroom, viel niet alleen in" ons land waar te nemenin heel Europa is het veel kouder geworden en de kans bestaat, dat dit Noordenwindweer nog eenigen tijd zal aanhouden, al zal het dan af en toe eens onderbroken vvorderr door wat zonnig en warm weer met Oostenwind. minimum-leeftijd 19 jaar. maximum-leeftijd 25 jaar. (indien reeds zeer voldoende kun nende stoken, maximum-leeftijd 29 jaar). minimum-leeftijd 16 jaar. maximum-leeftijd 17 jaar. Nadere inlichtingen worden op aanvraag (het zenden van een briefkaart is voldoende) gratis verstrekt door den Commies van aanneming der Marine te WILLEMSOORD (DEN HELDER). Leorling-stoker

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3