Donderdag 8 fSÜ April 1915. No. 8553 64e Jaargang Uitgave van de Naumlooze Vemiootxcliap „De Amersfoortache Courant, voorlieen Firma A. H. van Cloeff HOOFD-REDACTEUR P. J. 7RIDERZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden r 1.— franco per post 1.15. Adverienti n 16 regel* 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advêrtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSQRACBT 9 bus 9. Telefoon KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat 31 sta ten no. 75 der Grondbelasting van 7 April 1915 tot en met 11 Mei 1915 ter inzage zijn nedergelegd in het Bureau der Gemeente belastingen, Koestraat no. 9. Amersfoort, 7 April 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWlJCK. De BurgeinHeuter en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 dir Hinderwet, ürt'ügeu ter kennis van het publiek, dat een door de lirina H. KONING zonfix, alhier, in gediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet uitbreiden van bare bakkerij door het bijplaatsen van een dubbelen heeie-lucbloven, een Deutz-motor van 4044 l'.K. en een zuig- gus-inst&llatie, in hei perceel alhier gelegen achter den Arnhemvcbepoortwal, bij het Ka daster bekend onder 8 die E, Nos 4790, 4793 en 479'i, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 14 April uanstaandê, des voormiddags te h If elf uren, gelegenheid ten Kaadhuiae wordt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden bezwaren tegen bel uitbreiden van de in richting in te brengen. Tut het beroep, bodoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet yoor het G •meentebe- stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 7 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWlJCK. De Secretaris, A. K. VKBNSTUA. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat de eerst 'olgende kaas markt zal plaats hebben op Maandag, den 12 April 1915 en vervolgens des Maandags om de veertien dagen, telkens <les morgens ten negen ure, op het plein «de Hot», t.abij de botermarkt alhier. Amersfoort, 6 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWlJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Middenstauds-crediet- bauk. Op gevaar af, de meest onverschilligen te ontstemmen, ga een vraag vooraf aan het verslag der vergadering van de Middenstands- credietbank, Dinsdagavond ten Raadhuize gehouden. En wel dezezijn de middenstanders wel waard, dat men zich zóo veel moeite voor hen geeft? Dat zij het door henzclven gekozen Be stuur hunner vakvereeniging steeds onthalen op een komen voor stoelen en tafels is op de eerste plaats een bewijs van hun rots vast vertrouwen in al hetgeen dat Bestuur doet, en ten andere is het hun recht; de Bestuursleden, met dat vertrouwen vereerd, mogen zich gelukkig achten, dat zij mogen vergaderen en voorbereiden lazen we niet onlangs van 22 Bestuursvergaderingen in éen jaar; bescheidenlijk was in het verslag weggelaten hoe vele uren die v jrgaderingen hadden geduurd -— en hebben zich niet te verbeelden, dat zij voor hun belangloozen arbeid aanspraak mogen maken op erkente lijkheid of dankbaarheid in den vorm van het bijwonen der ledenvergadering. Maar, dat nu ook middenstanders Dinsdag avond ontbraken, waar niet-middenstanders zich zóo veel moeite gaven om de gevolgen dezer benarde tijden zooveel mogelijk van hen af te wenden, is toch wel wat heel kras. I Met de heeren mr, graaf Van Randwijck, Veis Heyn, Veenstra, Sanders en Van Dam, allen Commissarissen der Bank, woonden de I vergadering, welke ten Stadhuize werd ge houden, bij de Voorzitter en de Onder-voor zitter van «Handel en Nijverheid», een hoofd- ambtenaar en een ambtenaar ten Stadhuize, en drie (zegge; drie) middenstanders-aan deelhouders. I - De Voorzitter, de heer A. R. Veenstra, wachtte nog het beroemde Amersfoortsche kwartiertje af eer hij de vergadering opende het mocht eens wezen, dat het plotseling I zóo druk was geworden in zaken, dat zelfs om half negen men bedrijf of nering niet kon verlaten en deelde mede, dat slechts I 24 van de ruim 300 aandeelen vertegen woordigd waren, vormend niet bet vereischte driekwart van het kapitaal, zoodat geen be sluiten konden genomen. Hij verzocht de heeren Krook en Wolfs winkel met hem de commissie te v >rmen, welke de notulen zal nazien en zeide, zich te zullen bepalen tot enkele mededeelingen. Op de eerste plaats de verwisseling in het Bestuur. Door de plaatselijke bladen is bereids mee gedeeld, dat mr. graaf Van Randwijck is afgetreden als President-commissaris. Al aan stonds toen hij deze functie aanvaardde, heeft hij gezegd, dat hij dit slechts tijdelijk zou doen. Toen de Bank was opgericht, heeft hij die mededeeling herhaald in de vergade ring van Commissarissen en is er eenige vergaderingen later op teruggekomen, zeg gend wel Commissaris te willen blijven. Ten slotte is spr. gekozen tot President-commis saris. Al is hierdoor de band met graaf Van Randwijck wellicht wat losser geworden, toch meen ik, vervolgde spr., dat de aan deelhouders hem dankbaar moeten blijven voor het zeer vele, dat hij deed voor de oprichting der Bank en ik geloof, dat zij deze dankbaarheidhet best kunnen uiten door het krachtig steunen der jeugdige instelling, die zóo veel kan en ook zóo veel wil doen voor de middenstanders. De werkzaamheden in de eerste drie weken de Bank werd 15 Maart geopend zijn niet onbelangrijk geweest, waaruit blijkt, dat de Bank voldoet aan een werkelijke behoefte. Men moet goed begrijpen, dat de Bank is van de middenstanders zeiven; hetgeen zij doet, wordt door middenstanders gedaan voor middenstanders. Den dag vóór Paschen is ingekomen een circulaire omtrent de N. V. Algemeene borg-maatschappij voor den middenstand», let weltot steun van den kleinen mid denstand. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk geweest, dat Commissarissen nu reeds komen met een voorstel. Wel zijn zij diligent en zoo spoedig mogelijk zullen zij een voorstel ten deze doen. De vergadering, welke morgen (Woensdag) te Amsterdam wordt gehouden, wordt (werd) bijgewoond door den Directeur. Commissarissen zijn reeds genoodzaakt, over te gaan tot uitgifte van de tweede serie aandeelen. In den korten tijd, dat de Bank bestaat, is reeds overtuigend gebleken, dat de een vloek en een zuchthet jonge geslacht dan zou menigeen, die thans moeite heeft leert boekhouden en beseft ten volle de om een wisseltje van f 25 te betalen, zich- waarde van een juiste boekhouding; de zeiven hebben gered. ouderen, die thans de zaken drijven voor Zou het nu niet daarheen kunnen geleid, hét komend geslacht, zullen er niet zoo dat iedere middenstander, die zijn eigen be spoedig toe te brengen zijn, te breken met j lang en dat van zijn standgenooten begrijpt, den sleur en weer plaats te nemen op de éen kwartje per week brengt aan de Bank. schoolbanken. Daarom heeft het Bank-bestuur j Door op die bijna onmerkbare wijze kapitaal overwogen of niet de Bank kan voeren de te formeeren, zou men een onschatbaren boekhouding. Daartoe zullen weldra een- dienst bewijzen aan de middenstanders en voudige staten worden verkrijgbaar ge- j vooral aan den klcin-middeiistander. steld, welke men moet invullen en die dan 1 Het plan-Krook heeft, door de gevolgen door de Bank worden verwerkt tot een van den oorlogstoestand, thans weerdeaan- goede boekhouding, I dacht in vele plaatsen telkens vraagt men Eenige kosten zullen daarmee gepaard gaan, nu inlichtingen daarover. Welnu, laat Amers- doch die kosten zullen zeer gering zijn en foort thans een begin maken, geheel opwegen tegen het voordeel, dat De Voorzitter: Den derden dag nadat ieder zakenman heeft van een .juiste boek- hij zijn betrekking had aanvaard, was de houding. j Directeur, die natuurlijk de «Amersfoortsche Commissarissen doen een krachtig beroep Courant» leest, reeds in het bezit van het op «Handel en Nijverheid» en op de «Hanze plan-Krook, dat al zijn aandacht heeft. hen te helpen, deze goede organisatie te doen slagen. Aan de orde was hierna de rondvraag. i De heer Van Schaik had op de con- vocatie gelezen 'een voorstel tot wijziging der Statuten en van den Voorzitter gehoord een mededeeling over de Borg-maatschappij wogen, Commissarissen zullen het door U te borde gebrachte bespreken. Eenige toezegging kan ik niet doen, doch waar ook door andere middenstanders is verzocht, aan de Bank ook een spaarbank toe te voegen, vermoed ik wel, dat ook dit ernstig zal worden over voer den middenstand. Moet uit deze mede deeling opgemaakt, dat de Bank haar de posito's óok zal plaatsen bij de Borg-maat schappij Als deze Borg-maatschappij niet boekhouding. Baron Van Ittersum zeide met zeer veel belangstelling te hebben gehoord het geen de Voorzitter sprak over een juiste boekhouding in bet algemeen zeer veel te wenschen laat. Als eerste eisch om crediet te ver schaffen, wordt gevorderd een juiste boek houding; zij kan eenvoudig zijn, doch moet volkomen juist wezen. Crediet wordt alléén verleend indien uit de boeken blijkt, dat de zaak vertrouwen verdient. De sleur van het maken van aanteekeningen op kladjes en vodjes moet verdwijnen alle inkomsten en uitgaven, alle transactiën moeten behoor lijk in een of meer boeken worden opge schreven. Dit zal nochtans niet worden bereikt in wo-ót opgericht dan is. naar spr overtuiging, de Bank een doodgeboren kindje, omdat zoo heel velen alleen zich zul len wenden tot de Borg-maatschappij omdat zij niet in staat zijn, aandeelhouder van de Bank te worden. De beter gesitueerde mid denstanders, zij dus, die voldoende persoon lijke en zakelijke onderpand kunnen geven, kunnen, als voorheen, terecht bij de parti- culiere kassiers. De Voorzitter antwoordde, dat Com- missarissen nog niet hebben kunnen beraad- j slagen. Het wil mij persoonlijk intusschen wel voorkomen, dat, door aandeelen te ne- men in de Borg-maatschappij, contact zal worden gezocht met die instelling. Ik ben het echter volstrekt niet eens met den heer Van Schaik waar deze zeide. dat de meer mee-- kapitaalkrachtige middenstan- ders overal elders dan bij de Middenstands- bank crediet zullen nemen. Doen zij dit dan j zal zulks niet getuigen van een juist inzicht in de algemeene middenstandsbelangen. De middenstand in zijn geheel moet, uit welbegrepen eigenbelang, de Bank steunen. Ik breng dit hierom naar voren omdat er een misverstand schijnt te bestaan omtrent het doel der Bank. I Er zijn middenstanders, die het wat pijnlijk schijnen te vinden, naar den Weverssingel 1 28 te gaan, omdat zij meenen, dat daar een soort liefdadigheidswerk, een soort bedeeling, 1 of hoe dan ook, plaats heeft. Dat is volstrekt niet het geval. Vermoedelijk zal binnenkort mr. Dfe Mees- j ter ook hier ter stede doel en werkwijze dezer Banken uiteenzetten en mededeelen. 1 waar de deposito's der verschillende Midden- standsbanken in den lande blijven, j Ik roep wederom den steun in van H. X. en Hanze opdat zooveel mogelijk alle be langhebbenden deze vergadering bijwonen. I Mr. De Meester, die in deze zaken zóo door kneed is, zal e'ke vraag hierover beant- j woorden. De heer Krook herinnerde, dat hij in de Men denk* nu niet «haal je de koekoek, dat de Controleur der Gemeente-belastingen daarop aandringt». Juist in mijn praktijk is mij zoo dikwijls gebleken, dat er heel veel uiterlijke schijn is, doch een eenvoudige, juiste boekhouding ontbreekt, waaruit de aangiften voor de belasting kunnen worden gestaafd. Zelfs is er al eens over gedacht, van Gemeentewege te doen boekhouden. Veel kleine bedrijven kunnen de kosten van een boekhouder niet lijden. Met groot genoegen vernam ik, dat de Middenstandsbank er over denkt, dit hoogst nuttige werk over te nemen tegen zoo gering mogelijke kosten. De Voorzitter: De middenstand moei in zijn banier schrijvenHelp uzelven. Dan zal het mogelijk zijn, hem met lichte hulp een eind vooruit te brengen. Het zou wer kelijk wel aangenaam zijn als Amersfoort ook ten deze het voorbeeld gaf. De heer Krook: Naast betgeen de Voor zitter reeds zeide, wensch ik dank te betuigen aan mr. graaf Van Randwijck die zulk een krachtigen stoot gaf tot de oprichting der Bank. Het spijt me, dat de Voorzitter geen woord van protest sprak over de verregaande laks heid der middenstanders, die zelfs bij deze vergadering ontbreken. Graaf Van Randwijck dankte den heer Krook voor het gesprokene. De Voorzitter sloot hierop de ver gadering met een woord van dank voor de gastvrijheid van het Gemeentebestuur. De Borg-maatschappij. Hetgeen deze nieuwe instelling beoogt, i wordt in de boven vermelde circulaire in de volgende bewoordingen uiteengezet door den Nederlandschen bond van vereenigingen voor den bandeldrijvenden en den industri- eelen middenstand, den Oostelijken- en den 1 Noord-Nederlandschen middenstandsbond, de i Centrale miadenstands-credietbanken te Am- 1 sterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem, vergadering van 1 Februari heeft gewezen de Nederlandsche coöperatieve Centrale op het noodzakelijke van het oprichten eener middenstands-credietbank, de Hanze in de Borg-maatschappij, van welke de toenmalige aartsbisdommen Utrecht, Breda en Haarlem, Voorzitter toen zeide, dat zij kan wezen een de Hanze-bank ♦- Utrecht en de Centrale welkom zusje van den grooten broer. Boaz-bank Toevallig heden is door de «Amersfoort- De algeheele ontwrichting van het maat- sche Courant» overgenomen hetgeen het schappelijk leven, als gevolg van de huidige weekblad van de machtige middenstands- wereldgebeurtenissen, heeft tn zonderheid vereeniging te Rotterdam schreef over het den handeidrijtfenden en den mdustrieelen uit 1913 dateerende plan-Krook. Had iedere middenstand in ons land in een benarde middenstander toen aanstonds 3,5 cent per positie gebracht. In vele zaken is de omzet dag of een kwartje per week bijgedragen gedaald en bovendien het winst-percentage

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1