waarneming zijner betrekking, tot het maxi mum van het door hem als officier tc ont vangen salaris (toelage inbegrepen). Het salaris als officier, met inbegrip van de toelage, bedraagt f2317. Ala leeraar aan de Hoogere Burgerschool wordt door den heer Kerkkamp een jaar wedde van f2610 genoten. Aan de leeraren, die thans zijn lessen waar nemen, wordt een belooning uitgekeerd, be rekend naar f 440 's jaars in totaal, zoodat de heer Kerkkamp, overeenkomstig de hier voor genoemde regeling nog f 1170 's jaars ontvangt. Het wil ons College voorkomen, dat hierbij ten volle rekening is gehouden met den wensch, welke ook in. uw vergadering is besproken, dat ambtenaren, die vrijwillig een militaire verbintenis hebben aangegaan na de mobili satie, dientengevolge geen financieele schade mogen lijden. Wat betreft de kosten van vervanging kuu- nen wij U het volgende mededeelen Toen aan den heer Kerkkamp verlof was verleend, op de voorwaarden zooeven geme moreerd, hebben wij ons gewend tot den Directeur der Hoogere Burgerschool met de vraag, hoe. naar zijn oordeel, de kosten der waarneming moesten worden berekend. Hierop heeft genoemde Directeur ons mede gedeeld, ,,dat de 4 genoemde leeraren dér school (dit zijn de leeraren, die de lessen van van den heer Kerkkamp gedeeltelijk hebben overgenomen) destijds hebben verklaard, hun extra-diensten geldelijk voldoende beloond te achten, zoo hun meerdere lesuren worden ge salarieerd volgens de bestaande verordening ter regeling yan de jaarwedden". De vervangende leeraren gaven hiermede een te waardeeren blijk van medewerking in een geval, vyaarin de verordening niet heeft voorzien en dat verband houdt met de bijzon dere tijdsomstandigheden. Waar de leeraren dus met deze regeling genoegen namen, en de positie van den heer Kerkkamp financieel niet minder wordt, meenen wij met het nemen van ons besluit den juiste» weg te bebben bewandeld. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U te adviseeren, aan adressant te kennen te geven, dat voor inwilliging van zijn verzoek geen redenen aanwezig worden geacht. Onder dagteekening van f April schreven zij In den laatsten tijd worden door architecten in deze Gemeente nogal eens landhuizen met rieten daken ontworpen. Reeds zijn enkele huizen met dergelijke daken gebouwd. In verband hiermede wordt de behoefte gevoeld, lid 4 van art. 49 der Bouwverordening te wijzigen. Ingevolge deze bepaling kan thans met betrekking tot woningen, binnen de be bouwde kom der Gemeente gelegen, in geen geval vrijstelling worden verleend van de verplichting tot het aanbrengen van voldoende goten. Opdat de schoonheid van rieten daken meer tot haar recht zal kunnen komen, moet voor noemde vrijstelling in zulke gevallen mogelijk zijn. Een rieten dak steekt voldoende ver over, zoodat de muren geen hinder van het afloo- pende water ondervinden. Bovendien liggen in die wijken, waar perceelen met zulke daken worden gebouwd, die perceelen op een af stand van minstens 4 M. van den openbaren weg; hinder, tengevolge van neer druppelend water, bestaat dus voor het verkeer evenmin. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer, U voor te stellen, art. 49. lid 4 der Bouwverordening aldus te lezen Burge meester en Wethouders kunnen van het be paalde in lid 1 en 2 vrijstelling verleenenc. De Gezondheids-commissie kan zich hier mede vereenigen. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is verhinderd, morgen en Vrijdag acht dagen de gewone audiëntie te verleenen. De Burgemeester heeft Dinsdag de vol gende niededeeling doen ter hand stellen aan de bakkers hier ter stede. Ik deel u mede, dat, ter voorkoming van toepassing van art. 76 b der Onteigeningswet (Wet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van levensmiddelen d.w.z. in bezit neming door mij o.a. van de grond stoffen ter bereiding van brood, door u zal moeten worden voldaan aan de volgende bepalingen 1. Het is verboden melkbrood, half brood, waterbrood of ongebuild tarwebrood to ver- j voeren, voorhanden te hebben of te ver- I koopen waarvan het gewicht anders is dan j 500 Gram (0.50 K G 750 Gram (0.75 K.G.) of 1000 Gram (1 K.G.) of veelvouden van j 500 en 1000 Gram, met dien verstande, dat een afwijking naar beneden van' 2 pCt, en een afwijking naar boven van 5 pCt. is ver oorloofd. 2. Waterbrood moet aan beide pinden duidelijk voorzien zijn van de letters W.A.B. I en halfmelkbrood aan beide einden van de letters H. M. B„ welke letters minstens 2 c.M, groot moeten zijn. Onder ongemerkt wittebrood zal worden 1 verstaan melkbrood. 3. Het is verboden, roggebrood te ver- voeren, voorhanden te hebben of te verknopen, waarvan het gewicht anders is dan 1 K.G., 2 K.G., 3 K.G., 4 K.G.' of veelvouden van 2 en 3 K.G. met dien verstande, dat een afwijking naar beneden van 2 pCt. en een afwijking naar boven van 5 pCt. is veroor loofd. 4, Roggebrood moet aan beide uiteinden duidelijk voorzien zijn van het gewicht in K.G. welke cijfers en letters minstens 2 c.M. groot moeten zijn. 5. Voor dubbel-gebakken brood, waaron der zal worden verstaan brood, dat een ge middeld watergehalte bevat van lager dan 37 pCt., worden de maximum-prijzen gesteld op de maximum-prijzen, vastgesteld door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid vermeerderd met 7 pCt, De gewichten van deze brooden moeten echter voldoen aan het onder 1 en 2 vermelde. Deze bepalingen treden in werking Maan dag den 19 April 1915. Wenscht u deze bepalingen op te volgen en derhalve in bezitneming te voorkomen, dan wacht ik bijgaande verklaring geteeke.id van u in. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden vergadering der Verèeniging van I.utersche predikanten hield, nadat enkele huishoude lijke zaken waren afgedaan, dr. H. J. Toxo- peus, Evang. Luthersch predikant, hier, een referaat over Individualisme». Spreker begon met op te merken, dat hij zich geen oogenblik voorstelt, als zou hij het onderwerp kunnen uitputten. Opmerkingen wil hij alleen ten beste geven, van belang vooral van predikanten-voorgangers van vrij zinnige gemeenten, aldus het meest blijvende in de lijn der vergadering. Hij schetste het Protestantisme als in te genstelling met het Katholicisme uiterst individualistisch, vooral het vrijzinnige Protes tantisme. De vrijzinnige Protestant is ten slotte persoonlijk verantwoordelijk voor de richting van zijn leven I11 de Engelsche nationale kerk de Angli- kaansche ziet spreker een middending tus- schen Katholicisme en Protestantisme, en hij herinnert in dit verband aan de woorden van kardinaal Newman, dat er eigenljjk maar twee wegen zijn, waartusschen wij hebben te kiezen de weg naar Rome en de weg naar het atheïsme. De Anglikaansche kerk vormt een rustplaats halverwege den eersten, het liberalisme vormt er een halverwege den tweeden weg. De Anglikaansche kent beiden het indi vidualisme der Protestanten, «n de uniformi teit van het Katholicisme. Haar «Book at Common Prayer» schept zekere uniformiteit naast alle mogelijke persoonlijke vrijheid. Vervolgens wees spreker op een merkwaar digheid, welke men eigenlijk niet zou ver wacht hebben het Katholicisme kent officieel een instituut voor individueele zielszorg, en het Protestantisme niet. Dat instituut is na' tuurlijk de biecht. Het is zeer goed to be grijpen, dat het Protestantisme dat instituut heelt afgeschaftmaar wat is er voor in de plaats gekomen Met ingenomenheid gewaagde spreker van het werk van onzen vroegeren landgenoot prof' IC. Lake, die meer dan eens en altijd op treffende wijze heeft opmerk zaam gemaakt op dit gemis in het Protes tantisme. Hij herinnerde aan het artikel van Lake over William James (Theol. Tijd schrift 1910) en sprak over het jongste boek van Lake The Stewardship of Eaifh», waarin de auteur over dit zeer aangelegen onder werp te spreken komt. De biechtstoel is ontegenzeglijk de kracht en tegelijk de zwakheid van het Katholicisme. Zijn zwak heid, omdat het de biecht eischt van allen, of zij er behoefte aan hebben of nietzijn kracht, omdat het een middel is om den geestelijk tobbende» of zieken mensch te verzorgen. Nu kan een predikant wel veel werk maken van individueele zielszorg het hangt af van zijn aanleg maar de vraag is: zal dat niet meestal uitzondering blijven Aan zijn Academische opleiding heeft hij 't zeker niet te danken, als hij dat moeilijke werk kan doen. Bovendien zien verreweg de meeste gemeenteleden vooral de vrij zinnigen in den predikant wél den offi- I ciëelen prediker, den - catecheet, doch niet op de eerste plaats den zielsverzorger. Toch 1 is 't juist bij Jezus begonnen om de redding, I het behoud van de enkele menschenziel. De j Gelijkenis van het verloren schaap bijv. laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. I De atmospheer van het Nieuwe Testament, i speciaal van de Evangeliën, is ook in dit opzicht een andere da:i die van het Oude 1 estament. In het )ude Testament toch is hoofdzaak het volk Gods, de gemeenschap dus. Ook voor zichzelven is sprekep niet ge- komen tot eeii bevredigende c rossing, maar; dat hier een quaestie is aangeroerd, die van het hoogste belang is "voor het vrijzinnige 1 Protestantisme, lijdt wel geen twijfel. Het Protestantisme beschouwt spreker als van huis uit individualistisch; maar er zijn twee bezwaren: i. Het individualisme heeft zi^n gevaren, die vooral hierin bestaan, dat het zoo moei lijk brengt tot eenheid en gevoel van saatn- lioorighcid Vandaar het opmerkelijke ver- j schijnsel, dat in vrijzinnige gemeenten het gemeentebesef over het geheel zoek is. 2. Het Protestantisme en met name het vrijzinnige heeft een zijde, die weer in het geheel niet individualistisch is. Het heett de prediking en die prediking vormt het centrum van onze godsdienstoefeningen. Maar hoe kan éen preek voldoen aan de verschillende behoeften van verschillende hoorders? Hier gaat het individu totaal op in de gemeenschap. Spreker eindigde met er nog eens op te wijzen, dat hij er niet aan heeft gedacht, het onderwerp uit te putten daargelaten, dat het voor uitputting niet wel vatbaar is. Hij heeft een enkele zijde van het vraagstuk willen behandelen, van bijzonder belang voor vrijzinnige Protestanten, inzonderheid voor voorgangers van Protestantsche gemeenten, in welke qualiteit allen hier dan toch ver gaderd waren. P. J. Becker is bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche /aken toege laten tot de Rijks-kweekschool voor onder wijzers te Haarlem. Kapelaan J. A. B. M. van Blaricum, thans te Amsterdam, is 'benoemd tot pastoor te Rotterdam. Mr. dr. H. VV. B. Thien is gesteld ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-lndië om te worden geplaatst bij de rechterlijke macht. De uitvoeringen door de Mobilisatie-club hier op S en 9 April gegeven ten bate van het Comité voor Amersfoort en omstreken van »IIet Nederiandsche Roode Kruis», hebben een bate opgeleverd van f157.46. Voor de Dinsdagavond te geven uitvoering van de zaugvereeniging der plaatselijke Toonkunst-afdeeling heeft mevrouw G. Vogel- Van Vladerackeu, uit Amsterdam, haar me dewerking toegezegd als sopraan-soliste. Daar zij echter in Engeland vertoeft, heeft mevrouw V. Kamerling - Van Vollenhoven de bereidwilligheid, haar taak over te nemen. Behalve »Der Rose Pilgerfahrt», van Rob. Schumann, zullen ten gehoore worden ge bracht twee vrouwenkoren van Léo Delibes en >I.enteboodschap« van Niels W. Gade. Ditmaal klavier-begeleiding, met mejuf frouw II. J. F. Merger aan den vleugel. Velen hebben heviglijk gemopperd, dat de schoonmaak van de Openbare leeszaal en bibliotheek zóo lang duurde een prachtig bewijs hoezeer die inrichting wordt op prijs gesteld. Thans zullen zij in hun nopjes wezen, want van de veertien dagen, dat zij was gesloten, is gebruik gemaakt om vele veranderingen, die evenwel verbeteringen zijn, aan te brengen. De bibliotheek, die op de bovenverdieping wel wat zware eischen begon te stellen aan de muren van een gewoon woonhuis, is thans ingericht in de benedenverdieping. De lees zaal is thans boven en heelt gewonnen bij dezen ruil, óok omdat men voortaan op^het achterbalcon een aangenaam zitje vindt. Onder voorzitting van den heer D. van Buuren werd Dinsdagavond de jaarver gadering gehouden der plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandsclien bond van oud- onderofficieren. Doordien vele jongere leden aan de grenzen zijn, was men slechts in kleinen getale bijeen. De notulen der ledenvergadering van 5 Januari werden gelezen en ongewijzigd vast gesteld, met dank aan den Secretaris, den heer li. Graan sma. De heer L. J. Krook, correspondent voor de stoffelijke belangen, bracht vervol gens het jaarverslag uit, waaraan het volgen de is ontleend. JHet jaar 1914 was door de wereldschok kende gebeurtenissen en de daaraan vooraf gaande onzekerheid van het laatste halfjaar een zeer abnormaal jaar. Mede door de geweldige onzekerheid wat betreft den economischen toestand ging de sterkte der afdeeling, vergeleken bij 1913, achteruit met 10 personen en waren er op het einde des jaars 30 leden (tegen 32 in 1913), 34 adspirant-leden (tegen 36), 16 donateurs (tegen 22) en 2 beschermers. In het Bestuur kwamen geen veranderingen. De afdeelings-schietvereeniging „Wilhel- mina" was niet in de gelegenheid deel te nemen aan eenigen schietwedstrijd en kon dus het aantal van de door haar op hoogst eervolle wijze verworven prachtige prijzen niet andermaal vergrooten. Herinnerd wordt, dat vele leden, toen ge vaar voor het land dreigde, zich ter beschik king stelden van den Minister van Oorlog. Ook wordt gememoreerd hetgeen de Bond doet voor weduwen en weezen en om leden te helpen aan burgerbetrekkingen, Door het uitbreken van den Europeeschen oorlog is de bouw van het Bonds- rust- en vacantie-oord bij Nijmegen, waarvoor in Augustus de eerSle steen zou worden gelegd, stop gezet tot de vredestoestand zal zijn hersteld. Het verslag eindigt met den wensch, dat het II. M. de Koningin en hare eminente Kegeering moge gegeven zijn, voor onflitaiul de neutraliteit en den vrede te bewaren. Het werd vastgesteld, met dankbetuiging. Door ernstige ongesteldheid van den I en- ningmeester kon het financieel verslag niet worden uitgebracht. Moest verleden jaar de Bondsvergadering, welke te Nijmegen zou worden gehouden, plotseling uitgesteld, thans wordt in het Bondsorgaan in overweging gegeven, zoo eenigszins mogelijk in 1915 zulk een verga dering te doen plaats hebben, bijvoorbeeld te Amersfoort, dat, door zijn ligging in net centrum des lands aan de afgevaardigden uit alle afdeelingen gelegenheid biedt, nog op den zelfden dag weer thuis te zijn. Deze Bondsvergadering zou toch eerds om halt elf kunnen aanvangen, zal slechts een dag duren cn niet worden besloten met een schietwedstrijd. Mee heeft dan toch allen tijd oude kennissen weer te zien en de ge meenschappelijke belangen te bespreken Na eenige discussie werd besloten, dat het Bestuur het voorstel en de uitvoerbaar heid nader zal overwegen en zoo spoedig mogelijk weder ter tafel zal brengen. Dan zal ook een afgevaaardigde naar de Bonds vergadering worden gekozen. De periodiek aftredende Bestuursleden zul len in functie blijven tot na de demobilisatie het meerendeel der leden hier zal zijn terug- gekeeid. De vergadering werd hierop gesloten. De leden bleven nog een poos karnrraadschap- pelijk bijeen. 'Ter inleiding van het hoog%t belangrijke Internationaal congres van vrouwen, dat van 28 tot 30 April te 's-Gravenhage wordt gehouden, zal freule C. Wichers, uit Amster dam, tijdens de namiddagthee welke de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht aanstaanden Zaterdag middag in hotel Reichmann geeft, mede- deelingen doen. Men zie de advertentie in dit nummer. Ook de St. Henricus-parochie (Soesterweg- kwartier) zal weldra haar jongenspatronaat hebben. Het eerste elftal van Ouick zal hier aan staanden Zondag voor den competitie-wed strijd ontvangen het eerste van F. E. uit Zwolle. Geluk cn afgunst zijn buren. Üit den Omtrek. De heer VV. Piepers, sedert 4 jaar stations chef van de H. IJ. S. M. te Baarn, zal aan staanden Maandag den dag mogen herdenken waarop hij 45 jaar^geleden in dienst trad bij die Maatschappij, bij welke hij reeds 35 jaar stations-chef is. Op 63 jarigen leeftijd is Dinsdag te Am sterdam overleden de heer G. TI esse, sedert 1S71 scherm-leeraar aan de Kweekschool voor de zeevaart aldaar, die de Fransche scherm-methode hier te lande ingang deed vinden. »Eeti architect» schrijft in »De Fembode» Men noemt de Woningwet een vodje, Een aanval op privaat-bezit Maar goede, beste vriend, wat mot je. Wat rare beuzelpraat is dit? 't Is juist een aanval op het krotje, Dat veelal geen privaat bezit. Electro-cultuur. Het doel van de elec- tro-cultuur is, den gunsttgen invloed van de electriciteit op den groei der planten te exploiteeren. Er zijn reeds herhaalde malen proefnemingen op dit gebied gedaan, maar niet altijd werden door den electrischen in vloed de boontjes grooter. Verschillende landbouw-specialiteiten gelooven er dan ook niet aan. Doch 't is iets geheel nieuws en het nieuwe wil er nu eenmaal niet zoo vlug in. In Californië gaat men nu een groot aan tal proefvelden aanleggen, op de zelfde ma nier als onze kunstmest-proefvelden. Dit is de eenige manier om den invloed precies te bepalen. De proefnemerij geschiedt echter niet door de Regeering, maar door een landbouw-syndicaat. Het is te verwachten, dat de ervaringen der Electro-Culture Comp, weer heel wat oude theorieën overboord zullen gooien. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18 Zaterdag theosofische leeszaal. Zo tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend». 16 April Patrimonium. a -i £estauranthouders en slijters. II Am! Te"T Vrouwenkiesrecht. 3 uur. 20 April I oonkunst-uitvoering. 21 April Emma-bloempje. Ami! 7°rg' Mid-Jns,a»'lscteftietbank. 17 April /angvereen. Soli Deo gloria. 30 April Uitvoering geïnterneerden.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2