Zaterdag 17 April 1915. No. 8557. 64e Jaargang 'BIJBLAD. Uitgave van de Naanilooze Vennootschap „l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR F. J. FRSSSEZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummersnaar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. stbua 9- BUREAU: KORTEGRACHT 9. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVING EX. De burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen deze r Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exeentoor verklaarde kohieren No. 8 van de Bedrijfsbelasting dienst 1914/1915 en No. 1 der Personeele Belasting over het dienstjaar 1915 aan den Ontvan ger van '3 Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan tvien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 17 April 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWDCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, Brengen ter kenniB vau het publiek, dat een door de Naamlooze Vennootschap Stoomolieela- gerij eu Graanhandel van J. van Vollenhoven, gevestigd te Amersfoort, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene graanlosinriehting (elevator, gedreven door een electromotor) in het perceel alhier gelegen aan de Groote Koppel No. 16, bij het Ka daster bekend onder Sectie A, No. 1583f en 4792, op deSecretarie der Gemeente ter visie ligt. en dat op Vrijdag den 30 April aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen bet oprichten van de in richting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de beslaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 16 April 1915. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. B. VEKNSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op art. 31 der Kieswet en art. 5 der Wet van 30 Januari 1 v 15, houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet (Staats blad No. 37 van 1915), brengen ter openbare kennis, dat de ver zoekschriften om verbetering van de sup- pletoire Kiezerslijst 1915/1916, op de Secre tarie dezer Gemeente (afdeeling III) voor een ieder ter inzage liggen en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, Amersfoort, t6 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van' RANDWIJCK. De Secretaris A. R. VEENSTRA. De naaste toekomst. Aan wie ernstig en met zonder zorg over denkt in welke positie Nederland zich zal zien geplaatst, wanneer straks de eindafreke ning van den wereldoorlog wordt opgemaakt en de kaart van Europa wordt herzien, dringt aldoor deze éene vraag zich op den voor grond Wat zal het lot van België zijn Het is in de eerste plaats een uitspraak van de Regeering zelf, die thans ook het Belgische grondgebied onder haar bestuur heeft, welke het antwoord en die vraag voor Nederland tot een levenskwestie heeft ge maakt. Wat is de zaak? Den 4 Augustus 1914 heeft de Duitsche Regeering volgens het Engelsche Wetboek, no. 157, haar gezant te Londen de volgende opdracht gegeven«Wees zoo goed ieder wantrouwen te verdrijven, dat kan bestaan bij de Britsche Regeering ten opzichte van onze bedoelingen, door op de meest stellige wijze de formeele verzekering te herhalen, dat, zelfs in geval van een gewapend conflict met België, Duitschland onder geen enkel voorwendsel Belgisch bezit zal annexeeren. De oprechtheid van deze verklaring wordt j bewezen door het feit, dat wij plechtig ons woord aan Holland verpand hebben, zijn neutraliteit strikt te eerbiedigen. Het ligt I voor de hand, dat wij niet met voordeel Belgisch grondgebied zouden kunnen an nexeeren zonder te gelijker tijd grondgebied te verwerven ten koste van Holland», j Men wete het düs goed: wordt Belgisch grondgebied door Duitschland geannexeerd, dan komt hiermede,naar de eigen verklaring der Duitsche Regeering, ook Nederlandsch grondgebied onder Duitsche vlag. I Reeds aanstonds wörde geconstateerd, dat de tegenover Engeland afgelegde verklaring dat, zelfs in geval van een gewapend con flict met België, Duitschland onder geen voorwendsel Belgisch grondgebied zal an nexeeren», in strijd is met het den 2 Augus tus te voren aan België gestelde ultimatum, waarin onder meer gezegd wordt »Als België toestemt, in den oorlog, die staat te beginnen, een welwillende neutrali teit tegenover Duitschland in acht te nemen, dan verplicht de Duitsche Regeering zich van haar kant, bij het sluiten van den vrede het Koninkrijk zijn onafhankelijkheid en zijn bezittingen in vollen omvang te waarborgen. J «Zoude België vijandig optreden tegen de Duitsche troepen, in het bijzonder hun voort gang bemoeilijken door tegenstand aan de Maa' -versterkingen of door vernieling van spoorwegen, straatwegen, tunnels of andere werken, dan zal Duitschland tot zijn leed wezen genoodzaakt zijn, het Koninkrijk als vijand te beschouwen. In dat geval zou Duitsch land tegenover het Koninkrijk geen verplich tingen op zich kunnen nemen, maar het zou de latere regeling van de betrekkingen der beide Staten tot elkander aan de beslissing der wapenen moeten overlaten». Welnu, België heeft tegenstand geboden; de wapenen hebben beslist, en wel in dezen zin, dat, op een klein hoekje na, het geheeie Belgische grondgebied daadwerkelijk door Duitschland is bezet en onder Duitsch be stuur gebracht. Wordt in deze «beslissing der wapenen* door het verdere verloop van den striid geen wijziging gebracht, dan be staat er voor Duitschland, gezien de duide lijke bewoordingen van zijn ultimatum, geen enkele rede.i om den door deze beslissing ontstanen toestand niet tot een definitieven te maken. En dan moet laat ons het toch niet vergeten naar de eigen woor den der Duitsche Regeering verwerving van Hollandsch grondgebied onvermijdelijk volgen. Ten bewijze hoe men in Duitsche kringen over het toekomstige lot van België denkt, eenige sprekende feiten De «Stadtezeitung», die reeds begin Sep tember verklaarde: «het Koninkrijk België heeft opgehouden te bestaan», geeft in een later nummer een beschrijving van de in België ingestelde Duitsche bestuursinrichting, waaraan zij de volgende tirade vastknoopt: «Uit deze inrichting van het bestuur kan men nog niet opmaken, ol België later Rijks- land dan wel een Pruisische provincie zal worden, maar verheugend is natuurlijk in ieder geval de niet gewilde, maar uit den loop van zaken en de houding der vroegere(l) Regeering vanzelf voortgevloeide aanwinst van een rijk industrieel land». En het eerste en belangrijkste Duitsche Geografische tijdschrift «Peterman's Mitteil- lungen» geeft in de October-aflevering een kaart van België, waarop dit land, den nog niet bezetten rand van West Vlaanderen inbegrepen, staat aangegeven als «General- gouvernement Belgien», met vermelding van de streken waar reeds Hoogduitsch en waar Nederduitsch (Vlaamsch) wordt ge- j sproken, ja, zelfs van die Gemeenten waar meer dan 1000 en waar meer dan rooDuit- schers wonen, en van die waar Duitsche couranten verschijnen. Einde Maart nog schreef de «Deutsche Tageszeitung» «België is, zooals hier herhaaldelijk is op gemerkt, een levenskwestie voor de Duitsche 1 toekomst. België's kusten en havens mogen nimmer meer rechtstreeks of zijdelings gc- raken onder den invloed van vreemde mo gendheden. Indien België onder vreemden, dus vijandeiijken, invloed stond, dan zou de j «vrijheid* der zeeën, waarvan de «Xord- deutsche* gewaagt, een holle frase blijven en Duitschland zou als zee- en handelsmo- gendheid voor altijd zijn overgeleverd aan de genade van Engeland*. België nimmer meer rechtstreeks of zijde lings onder den invloed van vreemde mogend heden. Dit sluit in, dat het tot nu toe wel onder vreemden invloed heeft gestaan. Ip- j derdaad is de in Duitschland algemeen gel dende opvatting deze, dat België reeds lang zich feitelijk aan Frankrijk en Engeland had overgeleverd in een aan Duitschland vijandig verbond. België moet Duitsch worden, zie daar dus de onmiskenbare bedoeling van de «Deutsche Tageszeitung*. En eindelijk 8e leider der Duitsche natio- naal-liberalen, Bassermann, heeft in een rede tot leden van zijr. partij uit den Rijksdag beslist .toegegeven, dat Duitschland voor nemens is, blijvend het land te houden, dat het thans bezet. «Laat ons vasthouden het- geen wij gewonnen hebben en daarenboven alles verkrijgen hetgeen wij noodig hebben» sprak hij. «Door bloedigen oorlog tot schit terende overwinning; ziedaar het motto van dezen grooten tijd*. Wanneer nu dit de opvatting is niet van brallende alduitsche organen, maar van ern stige vakbladen en bezadigde Staatslieden, welke zal dan wel de stemming ten aanzien van België zijn van de chauvinistische, mili- tairistische kringen, welke bij een eventuecle Duitsche eindoverwinning op het toppunt van macht en invloed zullen staan. En dit klemt te meer, daar het Duitsche volk door pers en Regeering tot een. paroxysme van haat en woede tegen België is opgezweept, zoodat zelfs een Hollander die de Belgen zijn verwanten noemt, bedreigingen als de volgende te hooren krijgt: «Est ist nnmög- lich dass alle Hollander so denken wie Sie und das verrüterische und vertragsbrüchige, das grausame und hinterlistige Belgien als Verwantschaft bezeichnen. Dann liiesse es auch eines Tages: Wehe dir Holland!* (Het is niet te gelooven, dat alle Nederlanders redeneeren als U en het verraderlijke en woordbreukige, wreede en arglistige België beschouwen als verwant. Als dat waar zou zijn, zou ook stellig eens weerklinkenwee u, Nederland*.) De Duitsche Regeering zelf heeft zich over haar plannen ten aanzien van België sedert den aanvang van den oorlog niet uitgelaten. Uitspraken als de boven vermelde over Bel gië's blijvende annexatie zijn haar allerminst aangenaam. Ligt hierin een geruststelling, of integen deel het bewijs, dat zij zich zeer wel bewust is, dat de belangen van een andere natie, die niet tot haar vijanden behoort, door uitvoe ring van de ten opzichte van België be staande plannen ernstig zullen worden be dreigd Is zij zich haar verklaring van 4 Augustus gedachtig, dat zij niet met voor deel Belgisch grondgebied zou kunnen an nexeeren zonder tegelijk grondgebied te ver werven ten koste van Nederland en maakt deze herinnering haar huiverig, openlijk van haar voornemens kond te doen Wij zullen geen antwoord trachten te geven op deze vraag, maar wij stellen er deze vraag naastKan Nederland, gezien de Duitsche verklaring van 4 Augustus, in onzekerheid blijven verkeeren omtrent Duitschlands .plannen ten aanzien van Bel gië? Die vraag is ernstige overweging ten volle waard, meent mr. E. van Ketwich Verschuur in de (oude) «Groene*. Een eeuw Koninkrijk der Nederlanden. De heer Joh. H. Been, de bekende Briel- sche archivaris, schrijft een belangrijk artikel in «Neerlandia*. Ilij herinnert aan het streven van Karei den Stoute, den machtigen Hertog van Bour- gondië, om alle Nederlandsche gewesten te vereenigen onder éen Koningskroon. De dood voorkwam de uitvoering van zijn plan. Karei V, Koning van Spanje en als Ka- rel II Keizer van Duitschland, vereenigde de Nederlandsche gewesten onder éen scepter. Maar een Koninkrijk vormden ze niet. In den strijd, waarin het Europa dier da gen wordt gewikkeld, gaat de kroon de Ne derlanden verloren. Wel rijst een jong volk op, krachtig en stouteen nieuwe vlag is geboren, een driekleur, waarvan de opperste baan Oranje-boven is, een vlag, die wappert boven het ijs van Spitsbergen en Nova- j Zembla wuift tusschen de palmen van het Zuiderstrand, triomfeert over het zoute water 1 van alle zeeën. «Holland, Holland!* davert en jubelt het door de wereld. Maar van dien stouten Jantje Kordaat is een broer verloren gegaan. Het groote Rijk aan de Noordzee, het Koninkrijk der Nederlanden, is weereen droom geworden. Honderd jaren glijden heen. Jantje Kor daat is Jan Salie geworden. Hij, de nazaat van zooveel rappe scheepsjongens, heeft schip- breuk geleden in den wervelstorm die, van Frankrijk uit. geheel Europa in beroering had gebracht. Hij en zijn broeder van het Zuiden waren conscrits geworden in het leger 1 van Napoleon Bonaparte, die er wel de man naar was om uit een Jan Salie het huisbak- ken stol te kloppen. j Dat lijden uit den Franschen tijd! Wij hebben er oude menschen van hooren ge wagen, die het weer van andere oude men- schen hadden vernomen, wij die dat niet i meer doorvoelen konden, omdat wij kinderen des vredes waren. Op zijn best een jaar geleden hebben we ons opgewonden om het feit te herdenken, dat we vóór honderd jaar waren verlost van het ITansche juk. Wie heeft er toen aan gedacht, dat even een jaar later er weer aanleiding zou zijn geweest voor een feest het honderdjarig bestaan van het Koninkrijk der Neder landen Zoo er iemand aan gedacht heeft, zal het geweest zijn in de meening, dat men van al die feesten genoeg kreeg, dat het zonde en jammer van het geld zou zijn, en dat die goede Nederlanders nu maar eens uit moesten slapen van al dat getoost. Dat Koninkrijk der Nederlanden zou ook zonder dat lawaai zijn gangetje wel gaan. Men zag niet in, waarom men zich zoo moest opwinden over iets, dat de natuurlijkste zaak ter wereld bleek- En hoog op de bergen van Middel- Europa sliep de lawine. Het pistoolschot van Serajewo en wijd sloeg zij haar wieken uit. Aldoor zwelt zij aan. Het davert en dondert door heel Europa, door heel de wereld. Ah ja, óok in het Koninkrijk der Nederlanden hebben de kerk klokken weer geluid ter bedestond. Neen, bij dit eeuwfeest geen vlaggener speelt geen muziek, er gaat geen gejuich op. Vlammen zijn het die wapperen, kanonnen die ver over land en zee de echo's in som beren galm opwekken, en van het gekerm van stervenden en gewonden is vervuld de van bloed bezwangerde lucht. Zóo viert het Koninkrijk der Nederlanden zijn honderdjarig bestaan.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1