7 als wij, vergelijkenderwijs mooier en schijnt zij elementen te -bevatten, die een meer rechtvaardige besqhikking aan onzen kant gebracht zou hebben. Het veelvuldig mis lukken van een duikproef om ons althans van dat deel meester te maken, schrikt niet af van vernieuwing (.ezer pogingen. 't 19, naar het ons voorkomt, een moreele natnurwet; met dat aanneemlijk te maken, snijden wij aan mogelijk zelfverwijt den pas af. In dien zin was de ontdekking van den strijd om het bestaan een mooie vinding. Zoolang gelijksoortige wezens nog ver ge noeg van elkander staan, zullen zij elkaar de levensvoorwaarden niet betwisten. Maar nu is het in de menschelijke complicatie iets eigenaardigs, dat er ook de trek naar ge zelligheid in voorkomt, mitsgaders het besef van eigen zwakheid, dat het zoeken naar wederzijdschen steun noodig maakt. En ja, voor wat hoort wat, dat hebben wij geluk kig begrepen, zoodat wij wel genoodzaakt zijn, de wangunst een weinig te beperken, den naaste, of wie daarvoor doorgaat, ook het recht op een plaatsje onder de zon toe te kennen anders mocht hij eens buiten staat geraken om den pasvermelden steun te bieden om kort te gaan, al dergelijke overwegingen'hebben geleid tot een nieuwe vinding, niet eens van den laatsten tijd, die van het >welbegrepen eigenbelang». Op die manier van begrijpen, komt het wel eenigszins aan. Want zooals het zich laat aanzien, trekken dus wij den cirkel, binnen welken de eischen onzer persoonlijk heid de heerschende zijn, en zijn het geens zins de belangen van anderen, die de grens aangeven. Om de zelfde reden halen wij daarbinnen hetgeen wij krijgen kunnen, en duwen wij den omtrek van dien cirkel overal zoover mogelijk van het middelpunt af. Aan dat afmattend, met onze beste neigin gen onbestaanbare werk slijten wij onze levensdagen. Wij moeten ons versterken, concurreeren, ons aandeel aan waardevolle goederen uitbreiden, gewapend zijn voor hun verdediging, te allen tijde gereed tot den aanval, zoo vaak een goede kans zich biedt. Dat is het juist hetgeen de bitterheden des levens zoozeer vermenigvuldigt^ en de plaat sen, waar het geluk te vinden is, onbezocht doet blijven. De zichtbare wereld is schoon, nietwaar? Wie zou iets anders kunnen getuigen bij het prachtig wederopbloeien der lente, die regel matig met onverminderde vriendelijkheid en gulheid terugkomt om de aardvlakte te sieren tot een lieflijk tooneel van onze werkzaam heid. Zij volbrengt haar taak zonder te vragen, hoe de menschen de hunne vervullen. Zij geeft hun gelegenheid, gelukkig te zijn witten zij iets andc"------ ondervinding geleerd te hebben, dat wij bij haar bepaling onjuistheden begonnen en nog begaan. Indien het er eenmaal toe mocht komen, den moreelen ondergrond der he- dendaagsche gebeurtenissen nauwkeurig te onderzoeken als bet mogelijk mocht wor den, tot de diepliggende bronnen af te dalen, waar de beekjes zijn ontsprongen, die hebben bijgedragen tot de vorming der rivieren, uit welker samenvloeiing de machtige stroom is ontstaan, die thans de aardsche ruimte overweldigt - men zou er veel in vinden, dat buiten het eigenlijk gebied der politieke geschiedenis moet worden gebracht en be hoort tot dat van de moreele ontwikkeling. Met haar drang naar stoffelijke voordeelen, met haar jacht naar zinnelijke genietingen heeft de beschaafde inenschhcid ziqh Voort bewogen 111 een gang. di j doodloopt, en waarin de teleurgesteld wederkeerenden te gen de voorwaarts schuivenden inbotslen. In onderscheidene geschriften is de vraag naar »de schuldigen» gesteld. Zouden wij een gevaar loopen «lie nooit te vinden, wanneer wij ver weg bleven zoeken Het thans levend geslacht ondervindt de' gevolgen van de begane vergissingen. Er groeit een andere generatie uit op, die wij zer behoort te zijn, of liever, die wel weer tot nieuwe dwalingen zal vervallen, maar gevrijwaard behoort tc worden tegen het geen ons nu wedervaart. Hetgeen daartoe kan dienen, moet zij van ons ontvangen. Dat kan het best geschieden doordien het ons ziet terugkeeren van verkeerdelijk inge slagen paden, waarbij dan nog een waar schuwend en toelichtend woord uitnemend van pas komt. De ons opgelegde taak van menschen vorming hebben wij misschien een weinig anders tc regelen en voor de groe pen, die eerlang ons werk hebben over te nemen, zal het noodig zijn, aan te toonen, dat een menschwaardig bestaan nog iets anders is dan een genoeglijk bestaan, dat boven een groot bezit metershoog ui steekt een groot karakter. En dan, bij dat onderwijs is ook eenige wijziging van methode onmisbaar. Karakter vorming door opvoeding geschiedt het best langs den weg der rechtstreeksche aanschou wing. Zal er te eeniger tijd een tnenschenras leven, dat er niet op uit is, zijn eigen ge luk, individueel en collectief, moedwillig te vernietigen l.aten wij er niet aati wanhopen. 'aers, des te erger voor hen! Laten wij nu het feit niet voorbijzien.dat £*e verjaardag van Z. K. H. den Prins ook de regel, volgens welken de menschen, i ^er Nederlanden werd hier gister alleen lier- bij hun uitspattingen van den bestaansstrijd, j dacht door het uitsteken der driekleur van de zegeningen van den vrede verwaarloozen, I de torens en de openbare gebouwen, vele uitzonderingen toelaat. Daar zijn er, Het concert, dat de >Amersfoortsche en hun aantal is niet gering, die de neiging tot zelfmoord, op hun wezenlijk levensgeluk 1 toegepast, hebben weten te onderdrukken, j Men vond ze in alle tijden en vindt ze in j alle landen, voor wie niet het belang, maar de plicht de leiding geeftmen ontmoet ze, 1 bij wie het is doorgedrongen, dat een arbeid I met hooger doel dan de verruiming van stoffelijk bezit het leven op waardige wijze vult. Wie dat hebben ervaren, kennen den I weg en willen dien nimmermeer verlaten. Bovendien, als wij bij een ernstige poging tot vermeerdering van menschenkennis, die 1 toch onontheerlijk is om te kunnen komen tot pogingen ter betere menschenvorming een werk, waarbij wij allereerst onszelf hebben aan te pakken met alle ver schijnselen rekening te houden dan treft het toch, dat in het algemeen de tnenschen wel geneigd zijn om elkanders lasten te dragen, j elkanders lijden af te wentelen en weder zijds de rampen te bestrijden, die buiten menschelijke schuld het welzijn bedreigen. j Het is niet noodig uit het jongst verleden voorbeelden op te diepen, die als bewijzen geldenzij liggen voor het grijpen. De meest egoïste lieden staan gereed om van een gemeeschappelijk onheil, hetwelk hen persoonlijk niet getroffen heeft, de gevolgen ie verzachtenen wanneer een algemeene nood een beroep op de offervaardigheid 1 noodig maakt, dan openbaart zich van alle kanten de drang om bij te springen, Is het hier de natuur, die boven de leer gaat, of omgekeerd Muziek-vereeniging in de tent op het Plant soen zou geven, werd afgelast, ten einde niet te veel menschen bij elkaar te brengen, hetgeen, nu gelukkig hoogst enkele gevallen van besmettelijke nekkramp zijn geconsta teerd, een zeer wijze voorzorgsmaatregel is. Op Juliana-dag, tevens den jaardag van Prins Charles, den tweeden zoon van den Koning der Belgen, zullen in het geïnter neerdenkamp bij Socsterberg groote sport- feesten plaats hebben Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Militieraad voor de lichting rqi6 in do Pro vincie Utrecht tot Voorzitter J. H. Th. O. Kettlitz, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer, lid der Provinciale Staten; tot leden C. W. van tie Kasteele en jhr. mr. K.J.Schorer, beiden leden van den Gemeente raad van Utrecht; en tot hun plaatsvervan gers G. Serton, lid van den Gemeenteraad, en mr. Th. F. J. A. Dolk, adjunct-commies ie klasse ter Provinciale griffie van Utrecht. Ook de jongedames A. F. Hon, M. C. Jon ker, C. A. Reijnen en P. M. Veeger, ver wierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De nieuwbenoemde reserve-officier van gezondheid J. A. A. Hermans is werkzaam gesteld bij het Militair hospitaal te Amers foort. In de «Staatscourant» van heden zijn op genomen de gebruikelijke mededeelingen I omtrent het eerstvolgend toelatings-examen Op deze laatste vraag) zal wel geen een- tot de Kon. Militaire Academie, den Hoofd stemmig antwoord worden gegeven, want de theorieën omtrent 's menschen oorspron kelijke!] aanleg verschillen nogal. Eer wij daaromtrent tot een accoord zijn gekomen, moeten wij maar zooveel mogelijk de prac- tijk in de hand werken. Onze tijd is er een van groote leering. Dat maakt hem wel niet aangenaamhet is een veeleischende leermeester, die in de tegenwoordige lesuren zijn onderricht geeft. Maar stellig zal die tijd uiterst vruchtbaar blijken te zijn voor de toekomst. De waarde tier dingen dit zullen wij toch moeten erkennen hangt af van de mate, waarin zij bijdragen tot de verhooging van het geluk en nu schijnt toch wel de cursus en de Cadettenschool. Geeft gehoor aan den oproep van uw Koningin en neemt vrijwillig dienst bij den Vrijwilligen Landstorm. Morgen, den gedenkdag van het eerste officieel bezoek van Koningin Emma aan Amsterdam, op 21 April 1879, zal ten bate van de Ned. vereeniging tot bestrijding der tuberculose, wier Beschermvrouw II. M. de Koningin-Moeder is, ook hier het Emma-bloenipjo weer worden verkocht. Koopt allen het rose bloempje. Gij doet er zoo'11 bij uitstek goed werk mee. Do namiddag-thee, door de plaatselijke ufdoeling van de Vereeniging voor vrouwen kiesrecht leden en genoodigden Zatertniddag aangeboden in hotcl-Reichmann, was flink bezocht Zeker een 50-tal was opgegaan om van een zéo bevoegde als freule C. Wichers, uit Amsterdam, iets meer te hooren van het Internationaal congres van vrouwen, dat van 28 tot 30 April in tien Dierentuin te 's-Gravenhage wordt gehouden. Na het gebruikelijke welkomstwoord kreeg freule Wichers bijna onmiddellijk het woord en zij begon met mee te deelen, dat de belangstelling in het congres heel groot is en r<og met den dag toeneemt. Aanvankelijk waren er bezwaren men'mecnde, datin deze benarde tijden niemand lust zou hebben, te luisteren naar hetgeen vrouwen over. deze zaken zouden zeggen. Aanvankelijk was het plan, het congres te beleggen te Berlijn, in Mei of Juni. Door den oorlog hebben de Duitsche vrouwen de voorbereidingen gestaakt en het reeds bij eengebrachte geld besteed voor liefdegaven. Het comité voor internationale belangen in ons land wist, ondanks aanvanke.lijk veel tegenstand, te bewerken, dat het congres thans in Nederland wordt gehouden. Op 12 en 13 Februari werd te Amsterdam oen voor-congres gehouden door 3 Belgische, 4 Duitsche, 5 Engelsche en een 30-tal Nederlandsche vrouwen en de beraadsla gingen hadden al dadelijk dit gevolg, dat weldra aan de Duitsche zusters de hand werd gereikt en allen beseften', dat de be langen die de vrouwen vereenigen gewich tiger zijn dan het meeningsverschil, dat hen verdeelt. Door dit voor-congres is in groote lijnen het programma ontworpen voor het congres. Op verzoek van de Duitsche vrouwen zal een Engelsche worden gekozen tot Voor zitster. Een voorstel zal alleen dan in behan deling komen als het voldoende wordt gesteund; is dit niet het geval, dan wordt het afgevoerd. Er worden geen moties gesteld, doch resoluties, omschrijvingen van de punten van behandelingeen en ander naar Ameri- kaanschen trant. Alle feestelijkheden blijven uit den aard der zaak achterwege, 's Ochtends worden de besprekingen gehouden; de mid dag wordt benut om onderling kennis te maken; 'savonds is er een openbare ver gadering. Zooveel mogelijk worden, ook door de Nederlandsche vrouwen, de .redevoeringen gehouden in het Duitsch, Engelsch of Fransch. Het spreekt vanzelf, dat ook de huidige oorlog een onderwerp van bespreking zal uitmak.-n; meer nog de voorkoming van een volgenden. Weeds meldden zich aan tot deelneming 10 Duitsche, 1 no Engelsche, 12 Zweedsche vrou wen, r uit Brazilië, 1 uit Palestina, ver scheidene uit Amerika, terwijl uit ons land 600 leden en 300 bezoeksters worden ver wacht. Door de zeer moeilijke reisbepalingen is het bijna ondoenlijk.dat Pransche vrouwen via Engeland, waar zij ten ininste tien dagen moeten blijven, naar ons land komen. Heen- en terugreis zouden door die bepaling bijna drie weken vorderen. Engeland zal worden vertegenwoordigd door 15 vereenigingen, ons land door 30. Spr. deed nog enkele mededeelingen om trent de ditmaal even moeilijk als kostbare voorbereiding, omdat alle stukken, wilden ze niet aan de grens blijven liggen, thans als brief moesten verzonden. Mrs. Ghapman Catt kan ditmaal het congres niet leiden men hoopt, dat mrs. Jane Adam dit thans zal doe.n. Nadat freule Wichers nog een en ander had meegedeeld omtrent deelneming, logies, en/,, werd de bijeenkomst gesloten met ftar- telijken dank aan de spreekster. Het verslag van de Bank van Huijdeco- per Van Dielen memoreert het overlijden van haar Directeur mr. B. 's Jacob, wiens nijvere werkkracht zoo tot den bloei der Bank heeft bijgedragen. In zijn plaats werd tot mede-directeur be noemd de heer A. B. A. van Ketel. In het zevende boekjaar heeft het bedrijf zich wederom uitgebreid, mede tengevolge van de fusie met de Utrechtsche Crediet- bank en de relatie-overname van de kan toren Utrecht en Zeist der I.abouchère Oyen's Co's Bank. Een en ander weer spiegelt zich ook in de behaalde resultaten. In November 1914 werd te Amersfoort een bijkantoor gevestigd en in het begin van dit jaar te Barne/eld en te Veeucnda'al. On danks de ongunstige politieke en fmancicele toestanden, welke in het laatste gedeelte van het jaar zoo plotseling intraden, zijn de be drijfsresultaten over 1914 gunstig te noemen. Het bruto winstcijfer bedraagt f 302 615, tegen f 192 838 over 1913, waartoe heeft bijgedragen de kapitaalsvcrgrooting van f 1 000 000 tot f I 505 000, en de ontwik keling van alle onderdeelen van het bedrijf. De winst- en verliesrekening vermeldt als baten saldo vorig boekjaar f34 .06 (f288.48), ronte f 198 743 (f109 918), commissie f 103 869 (fS2 630). Na aftrek van f86 253 salarissen en f33 490 bedrijfs-onkostcn (f64734), f8690 (f4695), afschrijving op debiteuren, blijft een saldo bedrijfswinst van f174 519 (f123408), te be stemmen als volgt; f'ouoo (nihil) afschrijving op effecten en syndicaten, fnin» ufechrijving Bank- gebouw, f30 000 (f 2000) reserve dubieuso debiteuren, f 16 000. (f13 '73) storting reser vefonds, f2000 (f2000) pensioenfonds, f75 T5'i (f60000) aandeelhouders, f"79®- (f9°86) tan' tièmes. f3008 (f1798) bedrijfsbelasting, waarna i als onverdeeld saldo overgaat f916 (f349). i Het dividend over een aandeel-kapitaal van f 5°3 000 (f 1 000 000 bedraagt 5 pLi (6 pCt.) De rekening kas en kassiers geeft aan f 513384 259 39®). 'lisconto f 188340 (f 158398), effecten en syndicaten f 235921 (f 269517). De in den loop van 1914 afgewikkelde syndicaten leverden een winst op van f 4 187, j prolongatie en voorschotten tegen effecten f 4 424 677 (f 4 935 680), debiteuren in rekc- ning-courant f 3 452 046 (f3 295 089), gedekt door hypotheek, borgtocht of gecedeerde wis- sols, benevens enkele blanco-voorschotten. Vorderingen wegens gestelde borgtocht f9:320. Wegens belangrijke uitbreiding in 1915 door garantiën voor cliënten tegen over de N. O. T„ is dit bedrag reeds per 31 December 1914 op afzonderlijk hoofd ge plaatst. Bankgebouw, safe-deposit en meubi lair f 175000 (f 78 489)hierin zijn begrepen de bouwkosten van het nieuwe bankgebouw en safe-inrichting. Reserve f 1 So 000 (f 104000). Traite-rekening f 755 000 (f 139987). I f et gezamenlijke bedrag der per ultimo in omloop zijnde door de Bank geae- cepteerde wissels of bij haar betaalbaar ge stelde promessen, deposito op prolongatie f 1203981 (f429985), zijnde deposito-gelden tegen fondsenonderpand. Deposito f 1 -13 087 (f 1 429 189) gelden op verschillende termijn en spaarbankg'lden. Cheque-rekeningen f 1 195 976 (f 1061129). Crediteuren i f 2 874 188 (f 4 105 926) saldi corresponden- ten en nog verschuldigde bouwsommen. Ge- stelde borgtochten f 92 320. tegenpost der reeds vermelde „Vorderingen wegens go- stelde borgtochten". Pensioenfonds f30 3 '9 (f 25 489 j Morgenavond vergadert de Hnnze-afdee- ling; Vrijdagavond Handel en Nijverheid». Bij de vele vreemdelingen, welke Amers foort thans binnen zijn veste heelt, hebben zich in de laatste dag of wat ook Grieken gevoegd, vermoedelijk spoor-Grieken uit Amsterdam. I Indien ze een veertien dagen later waren gekomen, zouden hun preciosa opgeld hebben gedaan door het electrisch licht. Met dat al worden er heel wat gouden ringen en brillanten van reusachtige afme tingen gekocht en gedragen. Ook volwassenen laten zich, als kinderen, beetnemen door den schijn der dingen. Een bijna 6-jarig jongentje uit een der zijstraten van de Kortegracht geraakte heden omstreeks 12 uur al spelend te water. De milicien-soldaat I,. van der Veen, uit Veenwouden, behoorende tot de hoofdwacht, bedacht zich geen oogenblik en sprong den kleine na. De luitenant van piket, die juist de wacht had geïnspecteerd, reikte de be hulpzame hand en zoo was het ventje spoe dig heelhuids terug gegeven aan zijn moeder. Het ware geduld is niet lijdelijk, doch integendeel werkzaam; het is geconcentrteerde kracht. Voel bal. ging niet De wedstrijd Quick-P. K, door. De Zwollenaren seinden, dat zij wegens besmettelijke ziekte niet konden komen. Door de gevallen van nekkramp, die zich alhier hebben voorgedaan, mochten, of wilden, de meespeelende militairen zich niet naar Amers foort begeven. Met het oog op het mooie weer, was 't voor Quick althans geen buitenkansje. Quick 3 verloor te Utrecht van U. V. V. 6 met 8-0. Amersfoort 2 behaalde ongeslagen hot kampioenschap van haar aftiteling; de laatste wedstrijd Zondag tegen S V. S. 2 te Utrecht eindigde 0 0. Het Amersfoortsch elftal. Door samenwerking van Quick en H. V. C. zal dit jaar weder een Amersfoorsch elftal een wedstrijd spelen tegen een Eerste klas- ser. Hoogst waarschijnlijk zal Quick (De., Haag) de tegenstandster zijn. Het elftal dat op Hemelvaartsdag or, Birkhoven zal uitkomen, is saamgesteld als volgt Doel Brasser (Quick). Achter: Hendriks (Quick) en Wilaert Half: Pint» (II. V. C\), PetersV.C.1 Voor: Van Je Pol (II. V. C.D.'8k'liSjt /ooais bhjkt, is II. v. t. mei 6 eoOuIci' Br", iinSPh waarvan De Bru,,,,. hoewel QuickJIJ. dit seimen „iet voor zijn vereeniging uitkwam.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2