BIJBLAD Amersfoortsclifi Courant Stadsnieuws. Ingezonden. I Advertentiën. Belgisch kind. PROPAGA.NDA- V olkszangavond van de No. 8560 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 24 APRIL 1915. Doodt de vliegen. Het was in het begin van de vorige eeuw, lang vóór de kennis der bacteriën in de wetenschap was doorgedrongen, dat reeds een geneesheer tot zijn medemenschen den roep richtte: doodt de vliegen; verdelgt ze zonder mededoogen te vuur en te zwaard vliegen brengen ziekten en bederf over; zij zijn uw gevaarlijkste vijanden. De man, die dezen verdelginsoorlog pre dikte en die, waarschijnlijk onbewust van de oorzaken der gevaren, die hij zoo juist begreep, het goede woord voor zijn waar schuwing wist te vinden, werd in zijn tijd uitgelachen en aangezien voor een druk- doener en een reclameman. In onzen tijd zou men hem zeker niet meer bespotten en hoonen. Onze tijd kent de ern stige gevaren van het overbrengen van ziektekiemen en bedeif. Onze tijd weet, dat van buiten af in ons lichaam smetstoffen kunnen doordringen, dat bijvoorbeeld typhus en cholera kunnen worden overgebracht door besmet drinkwater. En al heeft de weten schap nog geen vaste wetten kunnen geven voor het verband tusschen ziekten van het vee en die van den mensch, iedereen weet, dat het terdege koken van de melk een groot belang is voor de volksgezondheid. Men heeft gehoord, dat de steek van een malaria mug de loome koorts in het bloed kan brengen en hoedt zich zooveel mogelijk voor muggenbeten. Doch ook de vliegen, waartegen vóór meer dan honderd jaar de wijze dokter de verdelging predikte, kent men thans als bit tere vijanden. Vliegen verspreiden gif, vuil en bederf. Het is immers bekend, dat vliegen bij voor keur hun voedsel vinden op stoffen die in ontbinding verkeeren, straatvuil, uitwerp selen, rottende bestanddeelen, cadavers. Zij besmetten er hun geheele lijtje mee, hun vleugels, hun pootjes, hun snuitjes. Dan snellen ze voort, onze huizen binnen, zetten zich op onze levensmiddelen en bevuilen en besmetten die. Het bederf treedt sneller op in onze spijzen en erger dat onvermoeid bederf komt in ons lichaam. Doodt de vliegen. Doodt ze thans, want in het vroege voor jaar is de verdelging het zekerst. Door elke vlieg, die ge thans doodt, ver wijdert ge een heel geslacht van vliegen, dat in den a.s. zomer bederf zal ronddragen in uw omgeving. Doodt ze thans, nu de oorlog zooveel smetstof tot in de onmiddellijke nabijheid van ons heeft gebracht en verzameld, nu geheele velden met onvoldoend begraven lijken bederf en ontbinding door millioenen vliegen zullen laten wegdragen. Beschouwt in deze dagen de vliegen als uw ergste vijanden. Doodt ze onverbiddelijk, waar gij ze vindt. De Directie van de H. IJ. S. M. heeft afwijzend beschikt op het verzoek om den werktijd 's Zaterdags, in plaats van om 2 uur, reeds te 12 uur te doen eindigen. Zij meent, dat er geen voldoende tedenen zijn om den werktijd opnieuw te verminderen, terwijl bovendien dat uur per week niet kan worden gemist. Het orgaan van den Volksbond tegen drank misbruik deelt mee, dat voor den door de af- deeling Amersfoort gestichten cursus in be hoorlijk schrijven, voor hen die reeds langer geleden de school verlieten meenden geen her- halings onderwijs noodig te hebbendoch inza gen dat ze ook ten deze te kort schotenzooveel deelnemers zijn, dat een tweede cursus noo dig is gebleken en aan het Gemeentebestuur om een lokaal is gevraagd. Namens »De Hanze», Bond van Roomsch- Kathoüeke vereenigingen van den handel- drijvenden en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem, tellende 67 afdeelingen met ruim 5500 leden, is tot den Minister van Oorlog het verzoek gericht om aan de onder de wapenen zijnde militairen behoo- rende tot den handeldrijvenden en industri eelen middenstand gedurende het voorjaar een met de belangen van hun vak overeen komend aantal - werkdagen extra-verlof te willen verleenen. Tot ondersteuning van dit verzoek wordt aangevoerd, dat een groot aantal midden- sta^idsbedrijven, waarvan de hoofden onder de wapenen zijn, bijna of in het geheel geen winst meer opleveren; dat voor een groot aantal van die bedrijven het voorjaar de drukste tijd is; dat wanneer de onder de wapenen zijnde hoofden dier bedrijven niet in de gelegenheid zouden worden gesteld gedurende eenigen tijd hun bedrijf te leiden'- vermoedelijk menige zaak geheel en al zal te gronde gaan. Is 't nog noodig, te herinneren aan de lezing, welke mr. De Meester, Directeur der Centrale Middenstands-credietbank aanstaan den Maandagavond houdt in >De vergulde zwaan c Iedere belangstellende heeft vrijen toegang. De aandacht zij gevestigd op den propa- ganda-avond, ditmaal door de R. K. ver- eeniging tot verbetering van den volkszang te geven in het Soesterwegkwartier en wel aanstaanden Dinsdagavond. De zang van het jongenskoor van pastoor Brouwer is alleen de gang naar de Withoos- straat overwaard. Op den beschrijvingsbrief voor de 138ste jaarlijksche Algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid, op 25 en 26 Juni a.s. te Utrecht te houden, komt o.m. een voorstel voor van het Hoofdbestuur, naar aanleiding van de rapporten der departemen ten in zake het onderwerp: >Eén uur daglicht meer in den zomer». In het voorstel wordt gevraagd, het Hoofd bestuur op te dragen om, zoodra de tijds omstandigheden dit veroorloven, nadere stap pen ter verwezenlijking van dit denkbeeld te doen. Uit de overgelegde rapporten der departementen blijkt vrij groote eenstem migheid over dit onderwerp te bestaan. Het departement Haarlem merkt o.m. op:' »Twee of zelfs drie uur meer daglicht in den zomer, zooals werd voorgesteld in De Kam pioen», het orgaan van den A. N. W. B., wordt door ons nog beter geacht, doch is niet uitvoerbaar voor het oeconomisch leven, indien niet de geheele wereld daartoe overgaat». In »Die Pforte von Cleve" werd Donder dagavond voortgezet de biljartwedstrijd Hil versum Amersfoort. Wegens ongesteld heid van een der Amersfoortsche deelnemers konden slechts drie partijen van 200 caram boles cadre gespeeld en moest de vierde wor den uitgesteld. a De eindstand was 600 voor Hilversum tegen 489 voor Amersfoort. Na afloop maakten de heeren S. K Kielder, van hier, en Verloop, uit Hilversum, een partij van 200 caramboles, waarbij eerstge noemde won in 20 beurten en dus met een gemiddelde van io, terwijl de heer Verloop slechts 88 caramboles maakte. Aanstaanden Donderdag de ontmoeting te Hilversum. Aan de Centrale eierveiling werden gister verkocht 94704 kipeieren voor f4.90 a f5.70. Aan de V. P. N.-veiling te Amsterdam be droeg de aanvoer 64 993 stuks. De eendeieren golden f4.75 tot f5.14, de kalkoeneieren f8 en de kievitseieren even eens f8 per honderd. Harderwijk krijgt ook een kazerne voor vela-artillerie en wel op een terrein 10 H. A. benoorden den grintweg naar Leuvenum met een exercitie-terrein van 6 H A. be zuiden den weg naar Kranenburg. De kosten voor de Gemeente worden ge raamd op f 22 000. Met de ontginning van aan de Gemeente Soest in eigendom behoorende woeste gron den is in den afgeloopen winter een groote stap voprwaarts gedaan. Men is thans bijna gereed met het pooten Van 137 000 dennen. Het mooie weer. Wij mogen over April tevreden zijn. Wel scheen het aanvankelijk, dat de maand niet veel goeds beloofde; diepe depressies passeerden, het luchtdrukverschil was groot, en de wind sloeg krachtig uit Westelijke richtingen, terwijl dreigende luch ten niet veel goeds voorspelden. Maar allengs beterde de weerstoestand. De barometer j steeg door heel Europa en op de plaats, J waar eerst de depressies woedden, vormde j zich een zoogenaamd barometrisch hoog, een goed-weer-gebied. Zondag j.l. begonnen wij j hier al den invloed van dat hoog te bemer- I ken en deze heele week heeft het ons weer beïnvloed. i April heeft bijna steeds veel zonne-dagen, I maar dat echte April-weer is toch anders dan dat van de laatste dagen. Gewoonlijk j hebben we tusschen den zonneschijn in de zware stapelwolken, die zich af en toe ont- lasten. Ook thans gaat de zon van tijd tot tijd schuil achter wolken van dit type (z.g cumulus-formatie), maar de cumulus-wolken ontwikkelen zich tot groote hoogte en zien i er soms uit als donderkoppen. Inderdaad j heeft het weer dan ook een cenigszins 011- weersachtig karakter en de zeer locale regen, meest beperkt tot enkele druppels, die ge- j vallen is, wordt door ons dan ook als een I onweersverschijnsel beschouwd. Dit weer is het gvvolg van de onregelmatige luchtdruk- verdeeling en het "betrekkelijk klein lucht- I drukverschil. Hadden wij dit weer-type zes 1 weken later en waren daarbij temperatuur en vochtigheidsgehalte hooger, dan zou werkelijk het goéÖe weer nu en dan onderbroken worden door een warmte-onweer. Bt. Bijeenkomsten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekte een Zuster een binnenbrand in de nieuwe keuken van het Liefdehuis aan den Weverssingel. Aan haar kordaat optreden en haar groote tegenwoordigheid van geest is het te danken, dat de brand, die zich in den aanvang heel ernstig deed aanzien, met eigen krachten werd bedwongen zonder dat de stedelijke brandweer er aan behoefde te pas te komen of de bevolking van het gesticht werd ver ontrust. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend». 24 April Natuurhistorische vereen. 26 April Middenstands lezing. 27 April Zangvereen. Soli Deo gloria. R. K. volkszang avond. 30 April Tuinbouw-vereeniging. Belgisch symphonie-orkest. 12 Mei Soiree geïnterneerden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggegeven. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten vóór achten, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst tien minuten vóór half negen zijn aangestoken. De politie bekeurde automobilisten en wielrijders omdat zij zonder licht of behoor lijk lichtgevende lantaarn reden. Ook maakte zij proces-verbaal op wegens het op de Langestraat innemen eener stand plaats met een kar met eetwaar. Zij hield een gesignaleerde aan en geleidde hem naar Utrecht. Spreken is zilver, zwijgen is goud maar de dubbele standaard is de beste. TT it den Omtrek. De pachten bij de landverhuringen onder Eemnes worden voortdurend hooger. Werd hij de eerste verpachtingen reeds f 10 per dammaat meer besteed dan verleden jaar, nu zijn de pachtsommen al f 30 per dam maat hooger. Zeer geachte Redactie, Zelfs de schoonmaak heeft haar goeden kant, den eenigen trouwens, en wel deze, dat zij dingen doet terugvinden naar welke men dikwijls ijverig doch steeds vruchteloos heeft gezocht. Op die wijze is ook mij weer al is het een goede maand te laat, vanwege het soort jubilee in handen gekomen een aanteekening mijns vaders uit 1855, dus van thans zestig jaar geleden, over den ijs gang van dat jaar. Den 5 Maart 1855 ik was toen nog maar een schoolknaap, doch ik herinnei* 't mij j nog wel werd Amersfoort bedreigd door een geweldige overstrooming ten gevolge van zeer zwaren ijsgang. Het water werd zóo hoog en dreigend, dat de Hooglanders den dijk buiten de Bloemendalschepoort even vóór den overgang der Centraalspoor wilden doorsteken, hetgeen hun nog te juister tijd door de stedelijke autoriteiten werd belet. Waren zij er in geslaagd, dan zou Hoogland bevrijd zijn geblev.en van het Rijnwater, doch Amersfoort, destijds nog geheel liggende binnen de voormalige poorten, zou nagenoeg volkomen hebben blank gestaan. Hoe geweldig hoog het water toen stond, wordt aangegeven door een gedenksteentje aan de Utrcchtschepoortsbrug. Duizenden, die deze brug misschien dagelijks passeeren, zullen dezen steen nooit hebben opgemerkt; doch ik hoop, dat hij thans, bij den eersten keer, dat de walmuren daar hun periodieks reini ging ondergaan, eens een flinke beurt krijgt. Voor ons, ouderen, herinnert hij aan werke lijk zeer bange uren. En, niet waar, gedenk- i teekenen zijn waard, te worden onderhouden I Met dank voor de plaatsing. Een oude Amersfoorter. Burgerlijke Sfand van Amersfoort van 16 tot en met 22 April. GEBOREN: Johannes Pieter Gerhardus, z. van Pieter van Hemmen on Jantje Dijk. Johannes Everardus, z. van Karei Christ en Johanna Everarda Kraan. Hendrika Margaretha, d. van Johannes van Beek en Hendrika van der Logt. Gijsbertus Michiel, z. van Jo hannes van Raaij en Helena Hendrica d.- Kruijf. Hendrik Antoon, z. van Jan van den Brink en Johanna Geertruida Wilhel- mina Reems. Johannes, z. van Hermanus Morsing en Gijsberta vfh Bekkum Annetta Geertruida Maria, d. van Antonius Johannes Baptist Nefkens en Bertha Cornelia Maria de Jong, te Amsterdam. Johannes Cornelis, z. van Leendert Lans en Jacoba Hendrika van Veen. Johannes, z. van Lambertus Iheodorus van de Weem en Johanna Geer truida Boerssen. Jacoba, d. van Petrus Jansen en Theodora Johanna Moor. Aric, z. van Willem Agenant en Maria Hartman. Cornelia Johanna, d. van Gerardus Krijncn en Elizabeth Adriana van den Akker. - Philomena Julia, d. van Florimundus Francis- cus Huijghebaert en Maria Carolina Belle mans. Sophia Johanna, d. van Johannes Bosman en Mina Rijn, te Krommenie. - Agues Barbara, d. van Cornelis Schothorst en Catharina Maria van Kessel. Elisabeth Jeanne, d. van Joseph Guillaume Lieutenant en Rose Marie Marguerite Boussard, te Luik. Jean, z. van Eraile Coudes en Rosalie van der Ton, te Antwerpen. Pieter, z. van Pieter Mertz en Johanna Peterse. - Alijd.i Maria, d. van Anthonius Johannes Middelkoop en Adriana Maria van Stokkum. Gerrit. z. van Hermanus Johannes van Beek en Jansje ten Hoven. ONDERTROUWD; Louis de Backer en Elisabeth Heijndels. Leonard Petrus Ruijgrok én Jeannette Maria Brinck. Gerrit van Uitert en Hendrika van Nautena. Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops. Johan Antoon Cornelis Fokko Potasse en Johanna Eilina Onnekes. Albertus Kuipers en Geertruida van Heil. Bernardus Hendrikus Helmerhorst en Cor nelia Alijda de Groot. Rudolf Leonard de Ruiter en Dirkje van derSchagt Ber nard Slots en Teunisje van Beek. GEHUWD Casper Silvester Everhardus Muiser en Oeda Petronella Vermeij. OVERLEDEN Margrietha Tondeur, 76 jr.. wed. van Philippus van Dijk. Maria Hagens, 85 jr., wed. van Willem van Keulen. Grietje Labrie, 19 jr., ongehuwd. Gijabertus van Keken, 38 jr., echtg. van Hendrika Hooge- vest. Anna Lucia Peters, 7-^ jr., onge huwd. Willem van der Geld, 76 jr. wed. van Everarda Rouwendaal. Francjscus Joseph van Grol, 70 jr., wedn. van Evifftj*; van Beek. Voor een lief Belgische vluchtelingetje (meisje) van 5 jaren, wordt een vriendelijk tehuis gezocht. De tegenwoordige pleegouders moeten voor geruimen tijd de stad verlaten. Opgaven liefst voor Woensdag 28 April bij het Comité, Stadhuis. van do Vereeniging van den K. K. VOLKSZANG op Dinsdag 27 April 's avonds S uur in bot Patronaat ST. GERABDU8 M A J ELI. A bij do St. Uonricnskork I met medewerking van een KINDERKOOR en het JONGENSKOOR van de St. Henri- i cuskerk onder leiding van den ZeerEerw. heer B. J. BROUWER. Toelichtingen door don hoer BliUNA van Utrecht. j TOEGANG voor niet-leden 10 cent. 1 Plaatsbespreking op den dag der uitvoe ring van 12 tot 1 uur aan de zaal.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5