Zaterdag I Mei 1915. No 8563 BIJBLAD Stadsnieuws. 64B Jddf ydiiy. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD REDACTEUR F. J. TRIDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. A.dvertenti- n 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 4 Mei aanslaunde, des numiddugs te acht ure. Amersfoort, 29 April 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. PASPOORTEN VOOR DUITSCHLAND. De Burgemeestér van Amersfoort maakt, op verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken bekend, dat voor het reizen naar Duitschland wordt vereischt: een buitenlandsch paspoort met photo- graphie van den belanghebbende, benevens zijn handteekening, geplaatst onder de pho- tographie, en de verklaring van den Burge meester, dat de op het paspoort geplakte photographie inderdaad die van den in het paspoort genoemden persoon is en dat deze het stuk eigenhandig heeft onderteekend. Ten slotte moet het paspoort aan den be voegden Duitschen'consulairen ambtenaar ter viseering worden overgelegd. Andere papieren zijn niet voldoende. Amersfoort, 28 April 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. I De Burgemeester der Gemeente Amers- foort maakt bekend: I dat met ingang van heden ie de prijs van tarwebloem (gebuild, uit sluitend een soort inlandsch) is' gesteld op f23.25 per too K.G. »e de prijs van tarwemeel (ongebuild) is gesteld op f 18.50 per too K.G., beide (1 en 2) j contant aan fabriek, molen, of magazijn voor j bakkers en dergelijke verbruikers. I 3e de maximum-prijs voor brood is vast- gesteld per K.G. contant, afgehaald aan j bakkerij of winkel, voor: I gebuild tarwe waterbrood op 25.5 ct (rabbin, toez.) op 26.5 ct. halfmelkbrood op 27.5 ct. melkbrood op 29.5 ct. ongebuild tarwe brood (bruin brd.) op 21 ct. de maximum-prijzen der brooden worden dus in centen 1 pond j.5 pond 2 pond of of of 0.5 KG. 3/4 KG. t KG. Melkbrood (ongem.) 15 Half melkbrood (ge merkt HHB) 14 Waterbr., (gem. WAR; 13 Waterbr.,(gein. WAB) Rabbin, toez. 13.5 Tarwebrd. (bruin brd.) 10.5 Amersfoort, 1 Mei 1915. 22-5 29 5 27-5 25.5 De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MILITIE. Vrijstelling van Geestelijken, enz. De Burgemeester der Gepieente Amers foort, maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer Gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens het bekleeden van een geestelijk of gods- dienstig menschlievend ambt of het opgeleid worden tot zoodanig ambt, door Gedeputeerde Staten dezer Provincie de achter ieders naam ermelde uitspraak is gedaan Vrijstelling Uit gevraagd als: spraak. Nimwegen, Henricus student in de Theodorus van Godgeleerdh. Namen. Heere, Marinus Hen- drikus idem. cS y Ai ■O 2s Hackman, Gerhardus R. K. orde- Maria Joseph broeder Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer be kendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2. door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder 1 en 2 bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter Secretarie dezer Gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet in geleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, 28 April 1915. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Moer licht! »Meer licht,* zoo sprak de wijsgeer, die in stervensnood, Zijn licht verduisterd zag, en stervend d'oogen sloot. En sinds dien hangen noodkreet, in 't sterven haast gesmoord, Sinds is veel duizendmalen die kreet naar licht gehoord, >Meer licht*! roept nóg de wijze, die aarde, zee en lucht Met spiedend oog doorzoekt en voor geen moeite ducht, Schoon steeds bij 't dieper speuren, meer duister hij ontmoet, En meer verborgenheid om licht hem vragen doet. »Meer licht* riep eertijds d'oude, toen hij den pijnboomtak, Die hem als lichtkroon diende, wegwierp voor d'oliebak, Waarin gedraaide vezels, gedrenkt in vet of talk Hun walmend licht verspreidden, en hing aan muur of balk. En steeds al luider riep men: »meer licht*. Toen kwam de kaars, En na de kaars, de tuitlamp; dat was in 't eerst wat raars. Nog was men niet tevreden; een staande lamp met kap, j Kwam toen weer in de modezoo ging 't van stap tot stap. 1 Na d'olie uit de planten, kwam d'olie uit den grond Die in verscheiden vormen enorm verbruikers vond. I Het licht dat werd steecis klaarder, ook in der wijzen brein, Men zocht, en vond het gaslicht, nóg helderder van schijn, »Meer licht* nog bleef men roepen en d' electriciteit Bekroonde 's wijzen studie, met lichtgolf hel en wijd. Zóóver is 't hier gekomenof dit nu 't laatste is Geen onzer zal het zeggen; geen onzei raadt het wis. A. G. Het 5e en Amersfoort. Gister was het 25 jaar geleden, dat het ie bataljon van het 5e regement infanterie uit Nijmegen te Amersfoort in garnizoen kwam. De overige kwamen met telkens onge veer een jaar tusschenruimtehet 2e, onder overste Putman Cramer, uit Nijmegen, met den regimentsstaf onder kolonel Bannier, in 1891 het 3e, onder overste Hingman, uit Grave in 1892; en ten slotte het 4e, onder majoor De Lang Evertsen, uit Nijmegen, op 30 April 1893. Dien laatsten April van 1890 was het een prachtige lentedagde zon overgoot de overal met vlaggen getooide stad met gouden licht bij en in den omtrek van het (oude) station waren duizenden saamgestroomd om den extra-trein te zien aankomen, die door het muziekkorps van het ie regiment huzaren werd ontvangen met het »Wien Neerlandsch bloed*, door velen meegezongen. Nadat de troep de waggons had verlaten, deed de bataljons-commandant, overste A. E. D. Wellan de officieren aantreden en richtte dr. H. F. Jonkman, Voorzitter van het Comité voor ontvangst uit de burgerij, een kort wel komstwoord tot het officierskorps, waarin hij er op wees hoezeer de instemming van de burgerij met een feestelijke ontvangst alge meen was geweest. Overste Wellan dankte voor de hartelijke verwelkoming. Vervolgens marcheerde het bataljon, vooraf gegaan door het muziekkorps van het ie regiment huzaren, de officieren van het gar nizoen en het Comité van ontvangst langs Soesterweg, Utrechtschestraat en Langestraat naar Den Hof, waar het Gemeentebestuur het opwachtte. De toenmalige Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Wijck, aan wiens rustcloozen arbied het te danken is, dat Amersfoort een zóo groot garnizoen kreeg, vertoefde destijds in Transvaal. De heer W. A. Croockewit, de oudste Wethouder waarnemend Burgemeester, heette het welkom namens Gemeentebestuur en bur gerij, deed uitkomen met hoeveel ingenomen heid de Gemeente er toe meewerkte om Amersfoort te maken tot een groot militair centrum en gaf de verzekering, dat de be volking van Amersfoort, die sedert tal van jaren het voorrecht had een garnizoen van bereden wapens te hebben, steeds in de beste verstandhouding, ja zelfs vriendschappelijken omrang leefde met dc militairen, zonen van het zelfde vaderland, wien zij uit eigen be weging een onthaal hadden aangeboden. Ook de garnizoens-commandant, majoor jhr. Boogaard, voerde het woord, waarna overste Wellan dankte voor de aangename woorden en de buitengewoon hartelijke ont vangst. Nadat het bataljon was geïnspecteerd en had gedefileerd voor het Gemeentebestuur, marcheerde het naar de nieuwe kazerne aan den Leusderweg, waar het, evenals het overige garnizoen, werd onthaald. Van half twee tot drie uur gaf de muziek- vereeniging »Caecilia* een concert op den Hof, waar van 6 tot 7 ook de huzaren- muziek zich deed hooren, welke om 3 uur een zeer druk bezochte matinee gaf op het terras van *Amicitia«, in welke sociëteit om 7 uur aanving het diner, door de officieren van het garnizoen den nieuwen kameraden aangeboden en waarbij onder meer werd herinnerd aan het 75-jarig jubilee van de instelling der Militaire WillemsOrde (29 April 1815). Van 6 tot 7 was er weer concert op den Hof, terwijl tegen 9 uur een ibrillant vuurwerk* werd ontstoken op een terrein van den heer J. G. van der Geest aan de Korte Bergstraat en in de stad veel werd geïllumineerd. De slot-decorrtie van dat vuurwerk be helsde de woorden Hulde aan het garnizoen*. De tijdsomstandigheden maken het onmo gelijk, thans anders dan met woorden aan het komen te Amersfoortvan de tegenwoor dige 5e brigade te herinneren. Als straks haar stamkorpsen den dag mogen herdenken, waarop zij honderd jaar geleden werden opgericht, zal de burgerij toonen, dat zij nog onverzwakt de zelfde hartelijkheid voor het garnizoen koestert, welke nu een kwart eeuw geleden het toen malig Hoofd der Gemeente in zijn welkomst woord schetste. Moge zij daartoe in October de gelegen heid hebben. De »Staatscourant« van Donderdagavond (No. 100) bevat het volgende Kon. Besluit van 28 April (St. bi. 208): »Wij Wilhelmina, enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 3 April 1915, no. 888, afdeeling Kunsten en Wetenschappen, tot vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad van Amers foort van 27 October 1914, no. 572, .betref fende het sloopen van de torentjes van de Kamperbinnenpoort te Amersfoort, Overwegende, dat bedoelde torentjes deel uitmaken van de vroegere vestingwerken der stad Amersfoort en uit een bouwkundig en historisch oogpunt merkwaardig zijn te achten, Overwegende, dat het in strijd met het algemeen belang is, wanneer Gemeentebe sturen zoodanige gebouwen of gedeelten van gebouwen vernietigen, Overwegende, dat mitsdien de slöoping dier torertjes niet kan worden toegelaten, tenzij een ander, meer overwegend, algemeen belang haar zou eische- dat, daargelaten of de aanleg van een ver- breeden verkeersweg als zulk een meer over wegend belang zou kunnen worden be schouwd, dit thans in ieder geval niet tot rechtvaardiging van het Raadsbesluit kan strekken, omdat daartoe voorshands niet kan worden overgegaan. Gelet op artikel 153 der Gemeentewet, Den Raad van Sta'.e gehoord (advit-s 1 20 April 1915, no. 21), Gelet op het nader rapport van Onze Mi nister van Staat, Minister van Binnenland sche Zaken van 27 April 1915, no. 1094, afdeeiing Kunsten en Wetenschappen, Hebben goedgevonden en verstaan het besluit van den Raad der Gemeente Amersfoort van 27 October 1914 no. 572, betreffende het sloopen van de torentjes van de Kam- erbinnenpcort te Amersfoort, we gens strijd met het algemeen belang te ver nietigen. Een allerzonderlingste en onverklaarbare fout is geslopen in^het artikel, waarin we Dinsdag wezen op de invoering der Rijks- Inkomstenbelasting, welke heden in werking treedt. Daarom zij hier herhaald, dat zij vervangt de Bedrijfsbelasting en wordt saamgekop- peld aan de nieuwe Vermogensbelasting. Het Donderdag door de Tweede Kamer met 64 tegen 6 stemmen aangenomen wets- ontwerp-Aalberse tot bestrijding der oneer lijke concurrentie luidt thans: Hij. die om het handels- of bedrijfsdebiet van zichzelven of een ander te vestigen, te behouden of uit te breiden, eenige bedrieg lijke handeling pleegt tot misleiding van het publiek of van een bepaald persoon, wordt, indien daaruit eenig nadeel voor de concur renten van hem of van dien ander kan ont staan, als schuldig aan oneerlijke mededin ging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste negenhonderd gulden. Mr. Aalberse is, op voorstel van den Voor zitter der Tweede Kamer, aangewezen om zijn ontwerp ook in de Eerste Kamer te verdedigen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1