BIJBLAD AmersfoortsGlie Corat Stadsnieuws. Ingezonden. van de No. 8563 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 1 MEI 1915. KEN N1SGEV ING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeenau kennis, dat door den Districts-veearts miltvuur is geconstateerd bij een gestorven koe in deze Gemeente. Amersfoort, 29 April 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. In tegenwoordigheid van de Wethouders bijna alle Raadsleden en vele hoofdambte- naren der Gemeente heeft de Burgemeester hedenmiddag jitfst om 4.19 na een zeer schoone rede in het meethuis, gebouwd op het terrein der Gemeente-gasfabriek, 'e ver binding bewerkstelligd voor het leve.en der electrische energie in de Gemeente. In het volgende nummer komen we hierop terug. Van bevoegde zijde werd aan »De Eem- bode« meegedeeld, dat volgende week de eerste Regeeringsvarkens hier zullen aan komen. Hoewel het gevraagde aantal niet komt en de geheele zaak eerst goed geregeld moet zijn, kan na verloop van een paar weken een' prijsvermindering worden ver wacht. Wanneer de slagers het volle kwan tum, wat zij noodig hebben, van Regeerings- wege zullen bekomen, dan loopt de prijs 13 A 20 cent per Kilogram terug. De heer H. A. Vierdag, Varkensmarkt 44, heeft in verband met de voor Amersfoort zoo gewichtige gebeurtenis van heden, het verkrijgbaar stellen van electrische energie, in een zijner etalage-kasten in beeld gebracht het verleden, het heden en de toekomst van Amersfoort. Natuurlijk de verlichting: van de smeerlamp, roet den min-smakelijken naam, via de vleermuisbrander (die sedert 17 Au gustus 1859 zijn duur licht deed schijnen) naar de electrische lichtbronde water voorziening van de voorwereldlijke zwengelpomp, die slechts voor de gezond heid schadelijk water gaf, naar de Gemeen telijke waterleiding (28 Maart 1913); de bestrating van de veldkeien en de Ben Ahin-blokken naar het asfalt; de faecaliën- afvoer van het beruchte tonnetje via het closet naar een Liernur-stclsel of ander rio- leerings-systeemvan de boodschap, waarbij de gedienstige i...nmer den kortsten weg kon vinden, naar de telefoon (October 893)van de paardetram naar de electrische. In plaats van den telefoontoren op de Varkensmarkt heeft hij zich een fontein ge dacht, welke voorloopig óok nog wel zal dienen gerangschikt onder de toekomst- droomen. De jongedames M. E. P. Ebbink, G. S Th. Kuntz en M. E. Sinkeldam behaalden gister ook de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Kapitein J. W. vun Henning, van het 16e regiment infanterie, is bevorderd tol majoor. Tot luitenant-kolonel bij den staf der genie is bevorderd majoor-ingenieur J. L. II, van Holk. Overkte D. M. E. de Ridder, thans com mandant van het 8e regiment infanterie, is benoemd tot plaatselijk commandant van 'a-Gravenhage. Aan de Amersfoortsche Industrie- en huishoudschool werden gister bevorderd; van de eerste naar de tweede dienstbo denklasse: M. J. Broekhuizen, G. Collet, W. van Doorn, C. Dijkhuis, G. Lans, R. Polleman, D. van den Vlasakker, G. H. Wolter en A. H. Zevenboom. Eén leerling werd niet bevorderd. van de eerste naar de tweede klasse van den voorbereidenden cursus: N. van Eeden, G. Floor, C. Frese, D. van Kolf schoten, G. M. Koning, J. I.esterhuis, J. W. Ruya, A. E. T. Ruitenberg, C. Schokker, G. Emertiok en J. H. N. Verhoef. Vier leerlingen werden niet bevorderd. Het getuigschrift voor het doorloopen van den «-jarigen voorbereidenden cursus werd uitgereikt aan: L. de Bruin, A. C. Dekker, A. C. M. Dekker, A. G. Hengeveld, A. van Kolfschoten, M. A, Koning, C, M. van Veen en A. van de Wetering. Van de eerste naar de tweede costuom- klasse werden bevorderd: R. Dalman, P. Donner, A. van Dijk, W. J. Floor, B. Hout zager, H. Kraan, P. C. Kole, S. J. van Steenwijk, J. van Schooneveld en P. Velle- koop. Twee leerlingen werden niet bevorderd, Van de tweede naar de derde costuum- klasse werden bevorderd: R. Beem, J. M. Bongers, M. Hengeveld, C. F. S. van Houdt en A. van Moorselaaar. Onder voorzitting vanden heer H. W. Stenfert werd Donderdagavond in het patronaatsgebouw aan de Elleboogstraat een vergadering gehouden van aandeelhouders der plaatselijke Hanze-bank, de Hanze- afdeeling en andere belangstellenden, zulks in verband met de op 6 Mei te Arnhem te houden Bondsvergadering. Als vertegenwoordigers naar die vergade ring werden gekozen de heeren Stenfert en Van Ditzhuyzen, tot bun plaatsvervangers de heeren Nieuwendijk en F. Houbaer. De vergaderingen van aandeelhouders in de plaatselijke Hanze-bank werden tot dusver bijeengeroepen door het Bestuur der Hanze- afdeeling. Voortaan, tot tijd en wijle het agentschap zal zijn omgezet in een bijbank, zal dit geschieden door een commissie uit de aandeelhouders, in welke commissie thans werden gekozen de heeren F. Houbaer, Sten fert en Van Ditzhuyzen. Maken we tevens van deze gelegenheid gebruik om mee te deelen, dat het agent schap der Bank thans niet f13000, doch f 130000 omzet heeft. Te zelfder tijd vergaderde in «Amicitia* het plaatselijk Nuts-departement onder voor zitting van den heer .S. J. van Duinen. In de plaats van de periodiek aftredende en niet-herkiesbare Bestuursleden, de heeren Van Duinen en G. H. Kolff, werden ge kozen de heeren mr. H. Th. A. Verhoef en W. D. Helderman. Daar de heer Sutherland door de mobili satie elders vertoeft, verzocht hij te worden ontheven van het secretariaathij bleef Be stuurslid, doch werd als Secretaris vervangen door dr, H. J. Toxopeus, thans loco-Secretaris, Het departement zal voor de vacature- Bruinwold Riedel als Algemeen secretaris ,der Maatschappij steunen de candidatuur van den heer A. J. Brouwer, hoofd-redacteur der >Arnhemsche Courant*. De R.K. militairen-vereeniging »St. Geor* gius* herdenkt heden haar 25-jarig bestaan. Zei werd opgericht 1 Mei 1890; haar gebouw aan «Het Zand*, tegenover den Nieuweweg, werd 2S Mei in gebruik genomen. Uit haar ontstond in 1900 de* R. K. on derofficieren vereeniging. De concierge, broeder Lucas, herdenkt mede zijn 25-jarige- trouwe werkzaamheid. De heeren Arthur Buysse en Van Damme, loden van de Belgische Tweede Kamer, en abbë Bruynseels, Secretaris van kardinaal Mercier, leden van het bij Kon. besluit van 10 Maart opgericht Officieel Belgisch Comi- teit voor Nederland, brachten heden een be zoek aan Amersfoort ten einde zoo volkomen mogelijk zich op de hoogte te stellen van hetgeen door het Comité voor uitgewekenen is en wordt gedaan voor de verwanten van geïnterneerden. De verzending van brieven en pakketten naar Engeland over den Hoek van Ho'land is opgeneven, terwijl de dagelijksche dienst van de Maatschappij «Zeeland* 2 Mei wordt hervat. Bij ontstentenis van den heer A. M. Trotnp van Holst leidde de Onder-voorzitter, de heer J. van der Wal Kz. gisteravond de ledenvergadering van de tuinbouwvereeni- ging «Amersfoort*, welke werd gehouden in de tuinzaal van «De vergulde zwaan*. De notulen van 29 December 1914 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den ze Secretaris, den heer 11. van der Knoop. De te Secretaris bracht hierna do volgende jaarverslagen uit van de vereeniging en van haar proeftuin. Het jaar 1914, het derde jaar van de ver eeniging, was weder bevorderlijk aan het verbeteren van den tuinbouw in do omgeving. 1 loewcl het niet mogelijk is in cijfers aan te geven, in welke mate het tuinbouwbedrijf zich heeft uitgebreid, zoo is toch reeds duide lijk merkbaar, dat de glascultuur, op kleine schaal, op verschillende plaatsen in de om geving van Amersfoort tncer en meer toe passing begint te vinden. De proeftuin bleef een van de belangrijkste deelen van het werk der vereeniging. Het in gebruik nemen van de nieuwgebouwde groóte druiven- en perzikkenserre was het meest belangrijke feit in het vereenigingsjaar. De Fruit- en groentenvelling, welke in 1913 werd opgericht, voldeed aan de ver wachtingen, welke aan het slagen van zulke een nieuwe instelling in het tweede jaar mochten worden gesteld. De velling werd 24 Maart heropend. De vroege groenten trokken reeds dadelijk veel koopers, doch de aanvoer was, als gevolg van don achterlijken toestand van het tuin bouwbedrijf, niet voldoendo om de handela ren van het benoodigdo te voorzien. Naarmate meer producten van den kouden grond beschikbaar kwamen, nam de aanvoer toe, zoodat na 12 Mei tweemalen per week kon worden goveild terwijl gedurende kor ten tijd nog afzonderlijke .veilingen voor aardbeziën konden worden gehouden. Enkele malen bedroeg de aanvoer van laatstbedoeld artikel ruim 300 K.G. hetgeen voor een be ginnende veiling een goede hoeveelheid kan worden genoemd. In het midden van den zomer bleek het veilingsgebouw te klein om alle artikelen te bevatten, zoodat verschillende producten bui ten het afdak in de zon moesten worden neergelegd. Het stichten van een naar de eischen des tijds ingericht veilingsgebouw is noodzakelijk. Inmiddels kan als vaststaande worden aangenomen, dat zootang de tuin bouw in de omgeving niet tot grootcr uit breiding is gekomen, en dc tuinders van omliggende dorpen het nut van openbaren verkoop bij wijze van veiling niet leeren inzien, de exploitatie van een veilingsgebouw door de vereeniging alleen niet mogelijk is. Uitbreiding van den tuinbouw, opwekking van belanghebbenden cn samenwerking met andere organisation die het veilingswezen to Amersfoort bevorderen, zijn de middelen om deh stadigen opbloei te bevorderen. Inmiddels bedroeg de omzet f6546.25, tegen nagenoeg f4000 in 1913. Ofschoon lettende op den voor den tuinbouw ongunstigen toe stand na 1 Augustus, kan de grootcro omzet toch bevredigend worden genoemd. Het aantal aanvoerders zou óok belangrijk grooter hebben kunnen zijn. In 1914 konden door dc tijdsomstandig heden geen speciale cursussen worden ge geven. De tweejarige cursus voor jongeren werd echter voortgezet, onder leiding van de heeren W. van Dijck en P. van Straalen. Do leerlingen volgden met veel ijver de lessen, zoodat aan het einde van dezen cursus weder een tiental personen een diploma konden verwerven. De wandellesaen in den proeftuin konden eveneens door den spannenden tijd in hot tweede halfjaar geen voortgang hebben. Al moge de vereeniging in enkele op zichten de gevolgen van dc buitengewone omstandigheden in het jaar 1914 hebben ondervonden, zoo is cr toch alle reden tot tevredenheid en mag worden verwacht, dat haar instellingen van onderwijs, als proeftuin en cursussen, zoomede de fruit-en groenten- veiling, de middelen zullen blijken, die, naast opwekking en organisatie, blijven leiden tot bevordering en uitbreiding en verbetering van den tuinbouw in Amersfoort en om streken. Ondanks den tegenspoed, ondervonden door weersomstandigheden en prijzen zijn de gel delijke uitkomsten van den proeftuin hooger dan zij in 1913 zijn geweest. Hiertoe heeft vooral bijgedragen dc druiven- cn perzik kenserre, welke op 21 April kon worden beplant. De druiven- en de perzikboomen, die In do toekomst de eenigc cultuur in deze kas zullen vormen, hebben zich in den eersten zomer goed ontwikkeld. Zeer goed slaagde de proef, welke werd genomen met het kwecken van tomaten. Aan mindere ontwikkeling van den drui- venboom was te bemerken, dat tomaten zeer veel voedsel noodig hf .ben, aangezien, waar de tomaten groeiden, het schot der druiven klein is gebleven. De strenge nachtvorsten op 2 cn 3 Mei deden al de aardappelen en narbcziën be vriezen, hetgeen een groote schade was. De aardbeziën onder glas waren die uit de natuur dan ook veel vooruit. De varlteit (Doutsch Evern) voldeed zeer goed om zich te doen forceeren. Ruim 250 ramen bedekten de aardbeien, waarvan ecu 70-tal slechts gedurende 3 weken in den bloeitijd. Was de prijs der natuur-aardbeien over 't geheel zeer laag. toch viel «loze betrekkelijk niet tegen. Uit de bij het verslag gevoegde tabellen is waar te nemen, dat de teelt van groenten onder glas als winstgevend beschouwd mag worden. Toch moot in het oog worden ge houden, dat daartoe ook in deze strook een voldoende waterhoudende bodem noodig is. Als uatcolt kwamen in het warenhuis «late snijboonen*. Augustus was 'voor de Nederlandsche kweekers niet gunstig; ten oorste lage prij zen en ten tweede langdurig droog weer. Het gevolg was, dat in den proeftuin dc slooten ook zonder water bleven. Het gemis aan vocht deed do booncnteclt in de kas mistukken. 't Verschil in opbrengst bleek ook duide lijk.. Was deze In 1913 niet minder dan f192.63, in 1914 was zij slechts f113.80. Menige bozocker(stcr) van den proeftuin werd in dit voorjaar verrast door mooie tulpen Amersfoort had een miniatuur-bollen- streekje, Ongeveer 1300 tulpenbollen waren geplant, in 10 verschillende variëteiten. Het gewas was uitstekend, de bloei goed en de vermenigvuldiging der bollen zeer goed. Enkele soorten waren in é«n jaar tijds met de helft in aantal vermeerderd. De tijd zal moeten leeren of zij ook hier zich goed blijven vermenigvuldigen. I)e ontwikkeling der vruchtboomen tvaa uitstekend. Het gewas, dat hier in 1914 is gegroeid, was bijzonder irtooi; het kwam zelfs voor, dat sommigen meenden, dat het hout to sterk ontwikkelde, hetgeen echter bij jonge boomon sla deze niet spoedig het geval ia. Menige variëteit gaf reeds enhele mooie exemplaren vruchten te zien. Ook hier deed de vorst in het voorjaar wel weer eenigc schado en vooral bij de schutting, die met perzikken ia beplant. Indien eenige jaren zulk een flinke groei aanhoudt, zal de fruittuin spoedig rendabel kunnen zijn. Het bezoek aan den tuin was zeer gunstig tot 1 Augustus; na dien tijd echter bleek de liefhebberij geweken te zijn. De bemestingsproeven zijn geheel mislukt, omdat dc aardappelen op deze proefvelden tot In den grond zijn bevroren, zoodat van proefnemingen geen sprake meer kon zijn. Zooals in het vroegere werkplan al ia op genomen, werd overgegaan tot het aanleg gen van zes asperge-bedden, elk 30 M. lang. Do ontwikkeling was in het eerste jaar goed, hoewel te veel vocht in het voozjaar eenige schade heeft gedaan. (Slot volgt.) Naar do Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 94 660 kipeieren, die alle werden verkocht voor f4.50 tot f5.25 per honderd, De eendeieren golden f 4.75 tot f 4.90, de kalkoeneieren en de kievitseieren deden f 10 per honderd. Van bevoogde zijde ontvingen wij het vol gende bericht Met zekerheid kan worden' medegedeeld, dat binnenkort op het uitvoer ver bod van hoenders, voorzoover betreft levende en ge slachte hanen, ontheffingen zullen worden verleend. Hieraan kan worden toegevoegd, dat wordt overwogen de grenzen ook weder open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen. Deze gunstige beschikking is vooral te danken aan het initiatief van de V. P. N., welke vereeniging als altijd op de bres staat om voor de belangen der pluimveehouders te waken. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van de neer C. M. M. Vermolen, Wcstsingel 44 bij de Varkensmarkt, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk oflrscht uur, die van de overige voertuigen uiterlijk te half tiegen zijn aangestoken. Dc politie nam gister In arrest de ver moedelijke dader van een diefstal van een paar schoenen, die op de markt waren uit gesteld. Hij werd heden gevankelijk naar Utrecht geleid. Een opgeruimd mcnsch woont aan de zonzijde van het leven. Buiten verantwoordelijkheid van da Redactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggegeven WAT ZULLEN WE MORGEN ETEN? «Het is zoo moeilijk tegenwoordig; de aardappelen worden al veel slechter en het menu is zoo beperkt*. «Wel mevrouw, droge groene erwten,* zegt een vriend, die juist binnenkomt. «Droge groene erwten? Ik moet er om lachen*. «Ja, heusch, mevrouw, ik meen het; in plaats van soep er van te koken, moet ute in een zak koken en als ze dan twee en een half uur op het vuur gestaan hebben, neemt u den zak uit den pot. laat het nat er wat uitioopen en doet de erwten in een schotel met wat gehakte peterselie, of u maakt een pctcrselie-saus en dan met boter, naar ver kiezing. U moet er een heel klein beetje witte suiker over doen, niet eens zoo veel als u anders zout neemt. Wilt u ze heel lokker, kook de erwten dan in het watei waarin u spinazie gekookt hebt, dan zijn de erwten ook veel spoediger gaar*. Ik heb het gedaan, mijnheer de Redacteur, cn het Is mij zóo uitstekend bevallen, dat ik iedereen raad, de proef er mee te nemen. Uw getrouwe lezeres, J- P- HULPBANK TB AHKR8F00KT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 3 MEI aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhulze, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aannleldcn óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5