Naarmate men meer gebruik maakt van zijn FONGERS, waardeert men ook destemeer de vele diensten, die dit rijwiel, bij goed onderhoud, zijn ge bruiker van jaar tot jaar op alle wegen bewijst. Advertentièn. meisje Dienstbode HUISJE Aanbesteding. lijjt ep het gewenscht zou weten, daarbij eea huis te bouwen voor den tuin-chef. De Voorzitter antwoordde, dat ook dit nog behoort tot de vrome wenschen. Een ander lid vroeg, aan den Minister van Oorlog te verzoeken, aan de dienstplich tige tuinbouwers een paar dagen per woek verlof te geven, opdat hun bedrijf niet ge heel verloope. De Voorzitter verzocht hem, zich te wenden tot den ie Secretaris, die het ver zoek, ook van anderen, zal overbrengen. Eer ik sluit, vervolgde de Voorzitter, wensch ik onzen aftredenden Penningmeester J recht hartelijk dank te zeggen voor de ont- zaglijke en niet genoeg te waardeeren moeite welke hij, ondanks zijn zeer vele be roepsbezigheden, zich gaf ten bate van onze vereeniging. Juist bij de oprichting was er zoo heel veel te bespreken en te regelen juist in de eerste jaren van het bestaan eener vereeniging als deze is er zoo onnoemlijk veel te doen. En toch wist de heer Knoppers steeds tijd te vinden om geheel belangloos ons aller belangen te behartigen op een wijze, die verre verheven is boven mijn lof. Voor zijn keurige adviezen en zijn onver- beterlijken arbeid breng ik hem en ik ben er van overtuigd te spreken uit naam van de geheele vereeniging hartelijk dank (Applaus). De vergadering, te half negen aangevangen, werd hierop om klokke negen gesloten. In de Zondag te Delft gehouden jaarlijk- sche Bondsvergadering van den Nationalen bond van handels- en kantoorbedienden >Mercurius< bleek onder meer, dat deze or ganisatie ondanks de crisis zoowel in leden als aan innerlijke kracht won. Het ledental nam van Januari toe met 179 leden en bedraagt thans 2837. Uit de werkloosheidsverzekering is totaal f334317 uitgekeerd aan uitputting van het kapitaal behoeft nog niet te worden gedacht want dit is nog even sterk als 9 maanden geleden. Ten opzichte van de arbeidsbemiddeling werd opgemerkt, dat sedert 1 Augustus 118 plaatsingen tot een gezamenlijk salaris van f53 201 werden bewerkstelligd. Na het teekenen van den vrede, waaneer ook de landen, die den oorlog niet binnen eigen grenzen hebben gekend, doch eveneens de gevolgen daarvan hebben te dragen, zal de sociale wetgeving ernstig in 't gedrang komen. Men zal daarom moeten waken, dat niet in het bijzonder de werknemers de dupe worden van den oorlog. Het Bondsbestuur zal dan ook de quaestie der werkloosheid ernstig ter harte nemen. Het jaarverslag van den Secretaris gaf een zeer uitvoerig overzicht van de werkzaam" heden van den Bond. De winst- en verliesrekening sluit met een totaal van f 14 702.04. Het nadeelig saldo bedraagt f 1067.05, waarbij f 77660 als ver- liessaldo over 1913. De Begrooting lokte heel wat bespreking, doch werd ten slotte ongewijzigd vastgesteld op f14628.80 aan inkomsten en uitgaven. Bij de vaststelling van het werkprogram voor het nieuwe jaar werd opgemerkt, dat de uitvoering van bet program voor 1914 den invloed moest ondervinden van de in vallende crisis, die eenerzijds de onmogelijk heid bracht, voor verschillende punten doel treffende maatregelen te nemen en anderzijds dwong tot het ter hand nemen van werk zaamheden, buiten het werkprogram gelegen. Onder inachtneming van de overweging.dat ook gedurende de eerstkomende maanden de buitengewone omstandigheden invloed op den arbeid van het Bondsbestuur zullen doen gevoelen, werd besloten, in hoofdzaak over te nemen het werkprogram 1914, waarbij er vooral naar gestreefd wordt, te voorkomen, dat achterwege blijft hetgeen niet nood zakelijk achterwege moet blijven. Het voorstel van de afdeeling Amersfoort, die gaarne zou zien, dat de gelden, bestemd voor versterking van het kapitaal der diverse Instellingen van den Bond, op andere wijze werd belegd, werd verworpen. De volgende Bondsvergadering wordt gehouden te Amsterdam. Vertegenwoordiger te Amersfoort: A. DEN HEIJEB, LANHESTRAAT 94, TELEF. No. 58. bond, voor welk doel een som van f 2000 worde uitgetrokken. Een ander belangrijk voorstel is o.m. dat van de afdeeling Utrecht om vanwege den Bond bij de Regeering er op aan te drin gen, dat het onderwijs in koken, voedings- en gezondheidsleer op de herhalingsschool verplichtend worde gesteld. Van de belangrijke rapporten, uitgebracht door departementen der in 1777 gestichte Maatschappij van Nijverheid i3 onder den titel >Waardeering der eigen nijverheid* een afzonderlijke uitgave bezorgd. Exemplaren zijn te verkrijgen aan het secretariaat der Maatschappij, Paviljoen te Haarlem. Het ons toegezonden exemplaar stonden we af aan de Openbare leeszaal en bibliotheek. AM8TERDAMSCHE SNUFJES. O, die êestheticl! Men schrijft ons uit Amsterdam Niet voor niets hebben onze vroede vade ren het minstens driemaal in het jaar over hun msthetische neigingen en hun schoon heidsliefde niet voor niets verkonden zij van tijd tot tijd, dat het msthetische principe niet mag worden weggecijferd. De vroede heeren hebben blijk gegeven van hun in zichten op dit gebied, door de rails van lijn 13 en 14, die tot nog toe een sierlijk brokske parabool om wijlen »Naatje« vormden, vlak vóór het Paleis te leiden, zoodat de schild wacht, die de »kleine steentjes* bewaakt, wellicht zal meenen, dat de wagenbestuur der een aanslag op het Paleis wil doen. Maar de wagenbestuurder overschrijdt de bewaakte grens niet. Het is een zonderling, een droef gezicht; op den achtergrond Van Campens meester- I werk, herinnerend aan vroegere tijden van macht en glorie en waarachtigen kunstzin, en daar vlak vóór een banale tram, lomp en log, glijdend langs een draad zonder »lijn«. Het is een enorm contrast, en men vraagt zich af, hoe onze autoriteiten op dit buitenmiddelpuntige idee gekomen zijn. Immers, het is niet aan te nemen, dat door dit nieuwe lijntje het verkeer wordt gebaat. Wij weten slechts éen antwoord, maar wij kunnen niet assureeren, dat wij het aan het rechte eind hebben: de heeren hebben wil len symboliseeren het moderne leven, dat snel gaat, met een gezicht op het 011de mo numentale en degelijke, dat niet vergaat, maar dat stand houdt tot heden. Naar de gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 7 wagens met 2500 pond kaas. De prijs was 44 tot 47.5 cent. De handel was tamelijk. Een goed woord baat, een kwaad woord schaadt. De 36ste lijst van het Kon. Nationaal cteun-comitó heeft aan ontvangsten f4700.22. In het geheel is, behalve aan giften in natura, tot 25 April ontvangen f 2 036 546.63. Onder de voorstellen op den Beschrijvings brief voor de op 4 Augustus a. s. te houden 4»eAlgemeene vergadering van den Volks bond tegen drankmisbruik trekt vooral de aandacht dat van bet Hoofdbestuur om het »Museum ran den Volksbond*, thans ge vestigd te Utrecht, Kromme Nieuwegracht no. i, reisvaardig te maken, opdat dit door tentoonstellingen op verschillende plaatsen meer nog dan thans worde dienstbaar ge maakt aan een algemeene verspreiding zoo wel van de kennis van het alcoholisme als van de bestrijding daarvan door den Volk een meening er over? Zij komen alle binnen (tenzij er misschien eens een op een mijn loopt, maar dat geldt niet). Zet dan in, doe mee. Én zoo wedt men in de verhouding 25 1, dat alle schepen behouden in patria zullen komen. Er wordt mee verdiend, er wordt mee ver loren maar gelukkig doet men het in hoofd zaak voor kleine bedragen. Wij hebben al thans nog niet gehoord, dat iemand zich ermee heeft geruïneerd. Enbet geeft stof tot conversatie. Een man, die opvalt. Men schrijft ons uit Amsterdam Een man die opvat, is ongetwijfeld de eerwaardige grijsaard, die woont in een der vele donkere straatjes, welke Kal verst raat met Singel verbinden. De oude beer, rentetrekker van de Rijks verzekeringsbank, leeft daar op een eenvoudig kamertje, maar trekt er, als het maar mooi weer is en niet al tc koud, op uit met een enormen Bijbel onder den arm, een exem plaar, waarschijnlijk dateerend uit de 18de eeuw, toen iemands welstand dikwijls werd uitgedrukt in het gewicht van den familie bijbel De Bijbel wordt goed onderhouden het leer glanst en het koper glimt in de zon. Met moeite torst het oudje zijn vracht. Hij loopt ermee naar een buitenweg en gaat daar zitten op een grasrand, verdiept in het geen geschreven staat. 's Mans levensgeschiedenis is eenvoudig. Hij was een dronkaard, maar bij het Leger des Heils vond hij redding, En nu heeft hij den Bijbel lief gekregen en kan hem niet missen, zelfs niet op zijn wandeling. Wedden in molestrisico. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Op de Beurs is het kalm, zelfs stil, en voor de gokkers* is er weinig te doen. Maar dobbelen willen zij, en dobbelen zullen zij. Gaat het niet met de shares, welaan, wedt dan in zee-molest. Het gaat eenvoudig. Men weet het aantal schepen, dat van Batavia naar Nederland onderweg is. Zullen die behouden binnen komen Of zal er een worden getorpedeerd Gij weet het niet? Och kom, gij hebt toch De buurt van het twee-kinderen-stelsel. (Van een onzer Amsterdamsche waarnemers). Amsterdam houdt er dozijnen en nog eens dozijnen buurten op na. De gemeen telijke autoriteiten hebben die buurten zeer karakteristieke namen gegeven, bijv. Wijk B, Wijk C, Wijk Y Y, Wijk Z, enz. Maar voor hem, die niet aan de hoogere Wiskunde heeft gedaau, is dit schoons potjes-latyn, en de gewone Amsterdammer geelt de buurten dan ook andere namen, waarmee hij even eens een beschrijving van de bevolking ervan probeert te geven. Hebt gij wel eens geboord van onze Buurt van het twee-kinderen-stelsel Het is de Transvaal-wijk. Of de benaming correct is, weten wij niet. Alleen is het een feit, dat men, in welke staat van het district men ook komt, in de Pretoriusstraat, op het Trans- vaalplein, in de Smitstraat, of naar welke Afrikaansche grootheden de straten ook mogen heeten, men weinig of geen kinderen op de straat ziet. De huizen zijn ingericht voor kleine gezinnen. Er wonen nette men- schen, degelijke menschen zelfs, maar wordt het huishouden te groot, dan dient nood zakelijkerwijs een andere buurt opgezocht. Hoe men het nu in zijn hoofd heeft ge kregen, Transvaal het peetschap van deze buurt aan te bieden Transvaal met zijn aartsvaderlijke gezinnen tsja, dat is we derom van die hoogere wetenschap, waar een gewoon mensch niet bij kan. En waar wij dus over zullen zwijgen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend*. 12 Mei Soiree geïnterneerden. 13 Mei Nat. Chr. onderofficieren-vereen. 15 Mei Jaarverg. Amicitia. 408ste Staatsloterij. Vierde Klasse. Trekking van 3 Mei 1915. (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. I.einweber ts Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65: 902 1018 12x0 en 19246 Te zamen 4 prijzen Een inkoop die nooit tegenvalt, is die van Quaker Oats. Dat komt, omdat het zoo heerlijk van smaak, zoo bijzonder voedzaam en voor- deelig in het gebruik is. Indien ge reeds havermout gebruikt, probeer dan eens Quaker Oats en oordeel zelf. Hoewel het fabriceeren meer kost dan van eenig ander merk, betaalt ge niet meer dan voor minder waardige soorten. H AMERSFGORTSCH WISSEL- cd EFFECTENKANTOOR (Kr. S. 6. VA.8 WELUKREN baron RENGEHfl) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres: „Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wls- Credieten. aels en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binuen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. V4T Dl IIU1 It OP I08DII Z1LTIR. 18 DE 8AAI „BLOOKER" OP til BOB CACAI. Tegen 1 Juni gevraagd te Hilversum een flink, helder in klein gezin. Z. g. g. onnoodig z. a. m. Br. fr. lett. O 145 Boekhandel BLOMME- STEIJN, Hilversum. gevraagd. Loon f 130 bij Mevr. LANGHOUT, «Buitenrust*, Amersf. straatweg bij Bussum. Klein gemeubileerd of 3 of 4 KAMERS te huur gevraagd voor heer en dame met twee kinderen. Opgave met en zonder pension. Br. fr. letter A aan het Bureau der Amers- foortsche Courant, Kortegracht 9. OPENBARE WERKEN, Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeeute AMERSFOORT zullen op Dinsdag 18 Mei 1915, des namiddags teu 2 ure, ten Gemeentehuize aanbesteden; a. Het verrichten van schilderwerken aan Ge meente-gebouwen en in richtingen, b. Het uitdiepen van de Binnengrachten en van de Haven te Amersfoort, c. Het leveren van brand stoffen in Gemeente-ge bouwen of inrichtingen ten behoeve van den winter 1915/1916. De bestekken zgn verkrijgbaar aan het Bureau Openbare Werken tan Dinsdag 11 Mei 19V5 af respectievelijk tegen be taling van f 0.90, f 0.65 en f 0.60.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3