rfpm/Aw//////,, Advertentièn. tarwemeel van dc Regeering zullen betrek ken, variccren tusschen f 7 (te Vlaardingen) en f 13.50 (te Roermond) per 100 K G. Dc i gemiddelde prijs bedraagt f q per 100 K.G. De heer A. S. H. Brussen, klerk der pos terijen en telegrafie, is met ingang van 16 1 Juni overgeplaatst naar het post- en telegraaf- kantoor te Hilversum. De Lijst van onbestelbare poststukken in de eerste helft van Mei hangt in de wacht kamer van het postkantoor. In den ouderdom van ruim 72 jaar is hier Zondagochtend na korte ongesteldheid over leden de heer I ter Schuur. In den avond van Hemelvaartsdag ge voelde hij zich ziekweinige uren later had de dood een einde gemaakt aan zijn nuttig leven. Weinigen als hij kenden zóo goed de nooden der minderbedeelden en dezen wijd de hij zijn goede zorgen, zoowel als lid van het Burgerlijk Armbestuur, waarvan hij lid bleef ook na het bereiken van den leeftijds grens, als in de functie van Secretaris der Vereeniging tot uitdeeling van warme spijs aan behoeftigen en als Bestuurslid van het Nuts-ziekenfonds. Het kan zijn nut hebben, thans nogmaals op te nemen het clichee tot verbetering van de passage bij de Kamperbinnenpoort naar het plan van de hecren Van Duinen en Van Schaik. De teekening spreekt voor zichzelve. De nieuwbenoemde majoor C. E. Nardten is ingedeeld bij het 16e regiment infanterie. Kolonel J. D. Grevinck, commandant der 6e brigade, zal weldra den dienst met pen sioen verlaten. 1 de twee olieverfportretten, waarvoor hij 35 franc per paar betaaldeen van de Bestuurs kamer van den brouwersbond. Reserve-officier van gezondheid 2e klasse I. M. de Haas is overgeplaatst naar Zutfen. Van de door hem opgestelde Hulde aan mijn Koning*, den 8 April hier uitgesproken door mejuffrouw Magda Peeters, zond de beer Georges Boutiau namens de in de kazerne hier geïnterneerden een op perkament gecalligrapheerd exemplaar aan Koning Albert van België. Onder dagteekening van 10 Mei mocht bij uit La Panne namens den Koning van den Secretaris Ingenbeek de volgende dank betuiging ontvingen Aux sous-officiers, étudiants et ordonnances Beiges internes, caserne d'Amersfoort. Le témoijjnage de dévouement qne vous avez adressé au Roi a touché sa Majesté. C'est bien vivement que le souverain vous remercie de votre gracieuse pensee. J'ai l'honneur d'etre auprès de vous l'inter- prète des sentiments du Roi et je vousprie de recevoir, Messieurs, l'assurance de ma consideration distinguée. Bij gunstig weer zal het muziekkorps van bataljon C, onder directie van den heer Ver meulen, aanstaanden Donderdagmiddag om half drie een matinee geven op het terras van «Amicitia» en het volgende programma ten gehoore brengen 1 »Het Vaandel», marsch 2 Ouverture «l'Idole» 3 Fantasie over de opera «Kohengrin 4 a. Andante b. Adagio uit de «Sonate pathétique» L. v. Beethoven. o 5 Souvenir d'Amersfoort, marsch. F. Vermeulen. 6 Fantaisie over de opera »Norma< Bellini. 7 Souvenir d'Amsterdam, valse. J. Kessels. S Le moulin dans la vallée paraphrase musicale. C. de Carmont. 9 Granada, marche espagnole. Comès. G. Bikkers. R. Polin. R. Wagner. F. Schubert. Verbeeldt U, dat Fientje Beulemans toch eens ware getrouwd met den ellendeling Serapbien Meulemcester. Maar gelukkig, Frans Fonson en Fernand Wicheler hebben zóo iets niet op hun ge weten durven laden en zij hebben, door Fientje in het huwelijk te doen treden met Albert Delpière alle hoorderessen en hoor ders verheugd en daardoor het uitbundig succes van hun alleraardigst blijspel vol komen doen bereiken. Nog zelden is een zóo goed en zóo juist getcekend blijspel hier opgevoerd, dat niet alleen om zijn inhoud, maar ook door de wijze van vertolking door alle er in op tredenden, zelfs de figuranten ten volle is genoten. Over de creatie van den titelrol door Magda Janssens zouden geheele kolommen te schrijven zijn. Telkens weer deed ze ons, ook in uiterlijk denken aan Theo Frenkel in haar jonge jaren. Zij is althans voor deze rol geknipt en heelt er zich volkomen in geleefd. Zóo ongekunsteld, prettig, natuur lijk, levendig zeide ze hetgeen ze te zeggen had, dat ze niet alleen de medespelenden maar ook de geheele zaal onder baar be koring bracht. Kostelijk was ook Karei van Rijn als Beulemans, 'le rijk geworden bierbrouwer, cn Marie Verstraete als zijn hem volkomen waardige vrouw Stanske, die bij het »concert« nooit kamp geeftprachtig de jon^e Laroche als Albert de Franskiljon, die ten slotte Beulei. ans' hart steelt door zijn oer-Vlaam- schen uitval, maar al te gretig van Fientche geleerdonverbeterlijk Ruysbroek als Meule mcester, de bijna-Eerevoorzitter van den brouwersbond, vooral bij de onderhandeling over de huwelijksgift; en in ai zijn ge meenheid Benoy als zijn zoon. Hoe subliem deed Fientje hem zijn mis dragingen tegenover het naaistertje gevoelen; druppel voor druppel, met een allerliefst stemmetje en een vriendelijk lachje, werd het hem toegediend. Eu hoe onverbiddelijk was zij tegenover zijn vader tot het oogen- blik waarop hij toestemde in het huwelijk van zijn zoon met Anneke. Geen wonder, dat er telkens bij open doek werd geapplaudisseerd, dat er ontelbare keeren moest gehaald en dat Magda Janssens na ieder bedrijf hartelijk werd toegejuicht. 't Is hier niet de gewoonte, bloemen te feven, maar een verlovings-bouquet voor ientche en Albert had een geweldig enthu- siasme van de gelukkig heel goed bezette zaal doen oplaaien. Bijzondere vermelding verdient de aan- klccding van den salon van Beulemans met Tot 15 Mei hebben zich bij den Ned. 1 Anti-Oorlog Raad aangemeld 18000 mede- standers en aangesloten 900 vereenigingen. 1 Sedert de Internationale bijeenkomst, van 7 tot 10 April, is de N. A. O. R. niet meer alleen centrum van de Nederlandsche be weging tegen den oorlog, maar nu berust tevens bij hem de leiding van de «Centrale organisatie voor een Duurzamen vrede», het algemeene internationale verband, dat is gevormd tusschen de verschillende reeds bestaande bewegingen. Van dit belangrijke feit meende hij mede- deeling te moeten doen aar. allen, die door I medestander te worden van den Raad heb- I ben bijgedragen tot dit voorloopig resultaat. j Tot Algemeen secretaris van de Maat- schappij tot Nut van 't algemeen is met 432 van de 751 uitgebrachte stemmen gekozen de heer H. P. J. Bloeiners, sedert 15 Januari 1908 Burgemeester van Borculoo. Deze thans 35-jarige studeerde plant- en dierkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht j en vergezelde prof. Went op diens explora- i tie-reis door West-Indië. excuses aan het Bestuur aangeboden had ook al met het oog op de herdenking van het ie lustrum, waarbij elk Amersfoortsch zwemmer in de vreugde der vereeniging zou kunnen deelen, heeft het Bestuur hem weder aangenomen. Hierna leest ae Penningmeester De Jong zijn verslag, waaruit blijkt, dat ook in dit opzicht de vereeniging is vooruitgegaan. Besloten wordt, de regeling voor de her denking van het 5-jarig bestaan over te laten aan Beschermheer, Eereleden en Bestuur. In de Bestuurs-vacature Roll wordt op voorstel van het Bestuur mejuffrouw M. E. Bauer bij enkele candidaatsteüing gekozen, nadat besloten is, eerst dan over te gaan tot een dames-commissie van de A. Z. P. C. wanneer de omstandigheden daarvoor ge schikt zijn. Voor gemobiliseerden en voor de Belgen zal het lidmaatschap f 1.50 bedragen, indien zij 1 September nog hier zijn. Besloten wordt, indien dit eenigszins moge- lijk is in de ie klasse te blijven spelen. Met «Neptunus» zal de zelfde regeling van I het vorige jaar getroffen worden, i De Voorzitter sluit tegen 9.30 de Alge- j meene vergadeiing. 1 In de hierna gehouden Bestuursvergaderiag I werd het Bestuur samengesteld als volgt 1 Voorzitter. Jan M. M. Hamers; Vice-voor- zitterJ. W. C. WolterbeekSecretares mej. M. E. Bauer (Brouwerstraat 23); ie Penningmeester: L. Pezie; 2e Penningmees ter: P. H. J. de Jong; ie Commissaris: J. Kleber; 2e Commissaris: T. W. de Tourton Bruins. In de morgenavond te houden ledenver gadering der plaatselijke afdeeling van den Nationalen bond van handels- en kantoor bedienden «Mercurius» zal de Bondsvoor zitter, de heer R. Winkel, uit 's-Gravenhage, een causerie houden over «Mercurius in kritieken tijd». De plaatselijke afdeeling van de Natuur historische vereeniging stelt zich voor, op 27 dezer een excursie te houden naar de Naardermeer. De A. Z. P. C. hield Zaterdag onder voorzitting van den heer Jan M. M. Hamers haar jaarvergadering. De notulen van >3 December 1914 werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den Secretaris Roil, houdend be richt. dat hij wegens vertrek ontslag moest nemen uit die functie. Hem werd dank be tuigd voor hetgeen hij als Bestuurslid, doch vooral als speler in het eerste zevental deed. Aan de orde was hierna het jaarverslag, waaruit bleek, dat, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, de toestand der vereeniging gunstig is. Ook wordt er in vermeld de zoo gewaar deerde, sportieve gezindheid van den Burge meester van Amersfoort, die het Eere-voor- zitterschap der vereeniging aanvaardde dank wordt er in gebracht aan den Beschermheer jhr. Godin de Beaufort en het Eere-lid P. van Achterbergh, ondernemer der zwemin richting, om hetgeen zij in het belang der vereeniging gedaan hebben. Ten slotte vermeldt het jaarverslag de wederaanneming v^n den heer Beem als lid, nadat deze zijn fout erkend en volledige Quick heeft Zondag den wedstrijd, dien het te Deventer moest spelen tegen Daven- tria, gewonnen gegeven. H. V. C. was niet fortuinlijk in de serie- wedstrijden van de Zaansche Voetbal Club. Tot het laatst bleef zij aan na viermaal ver lengen bleef de eindwedstrijd tegen Z. V. V. onbeslist met 22. En teen wees het lot den zilveren lauwer krans toe aan Z, V. V. Over het pellen van garnalen heeft al menige Gezondheids-commissie terecht ge toornd. Niet overal zal het zóo gebeuren als bij den heer Bunte. waar de nijvere vrouwkes, alle gewapend met witte muts, witte schort en vingerkom, dan ook heel wat bekijks hebben. De blauwe kaarten, verstrekt door het militair gezag, behooren iedere week te worden afgeteekend. Velen, die dit verzuimden, werden des wege geverbaliseerd. De politie geleidde gister een gedroste uit Hoenderloo, die bovendien zich schuldig maakte aan verschillende kleine diefstallen, naar Utrecht. Er zijn al zoo ontzettend veel systemen uitgevonden, maar het ware systeem schijnt' or nog altijd niet te zijn; ik bedoel natuur lijk een methode om met weinig werken heel veel te verdienen, of liever om met heelemaal g^en werken nog meer te ver dienen. Nog herinner ik tnij de slanke, deftige Franschman, een Mohte-Carlo-kampioen, die óok een nieuw systeem had bedacht en dat te Amsterdam trachtte te lanceeren. Een graopeumaker had hem naar mij gestuurd, ik heb een uur gezellig met hem geboomd. Een persman heeft nu eenmaal altijd den tijd, als hij kopy kan opdoen en kopy, ja die «at er in dezen gast. Het ticket-systeem is mislukt. U weet wel, met éen blanken Hollandschen rijks daalder, ja werkelijk, met éen gewonen riks, kon u een shaie van 1000 dollar bemach tigen. Die bleef dan weliswaar in het bezit van de Bank (die hem natuurlijk óok niet bezat, maar wat doet dat er ten slotte toe) maar steeg de koers met 1 pet dan had u met dien onnoozelen rijksdaalder op een dag f25 verdiend. Daalde de koers, dan hoefde geen f 25 voor elk procent te worden ge stort (zooals bij het oude prolongatie-systeem) maar was u eenvoudig uw rijksdaalder kwijt. Het groote voordeel was dus: het verlies gelimiteerd tot den omzet; de winst onbeperkt. Ik weet niet hoe het met dit ticket-sy steem in het buitenland is geloopen, maar ondanks de enorme reclame, die er inder tijd voor is gemaakt, hoort men er te Am sterdam nog slechts sporadisch van. De tickets schijnen dus toch meer verlies dan winst gebracht te hebben. De termijnhandel schijnt heelemaal op den flacon. In ons land heeft men er voor enkele jaren sterk aan gedaan. Al mijn vrinden waren bezweken voor de verleiding en ze huilden tranen met tuiten en vertelden me, dat ze er vreeselijk waren ingevlogen. De een, een antiquair, een braaf huisvader, had voor de variatie lijnolie in plaats van antieke meubelen gekocht en de goeie man is helaas in zijn 8000 Hectoliter lijnolie, die ergens in een ander werelddeel lagen opgeborgen, verdronken. Een collega, die met sloven en zwoegen een paar lapjes van duizend had overgespaard, speculeerde in graan, suiker en apennootjes; hij was zoo blij met zijn koop, en met het enorme crediet, hetwelk men hem had toegestaan, n.l. het 99-voudige van den inzet, of misschien nog meer; maar de prijzen daalden, en hij moest verkoopen, en zijn inzet was weg. Het was vreeselijk voor den man. Maar het ergste wa3 nog, dat hij uit principe niet in de loterij speelde en dat ik hem duidelijk maakte, dat zijn operatie niets anders was geweest dan een heel platte loterij-gok. Maar thans schijnt het ideale systeem toch te zijn gevonden. Een combinatie uit Londen, die hier nog nooit gevestigd is geweest, heeft op eersten stand een dubbcl-heerenhuis ge huurd en laat het keurig inrichtenvoorts wordt personeel aangenomen bij dozijnen en dozijnenen in de fraaie vestibule van het gebouw komt een groote plaat te hangen met het opschrift: Bij ons kan ieder rijk worden. Het wordt een speciale speculatie-bank. In de loterij zitten prijzen en nieten, effecten kunnen rijzen of dalen, evenals lijnolie, suiker of apennootjes; maar volgens deze Engelsche lords is er bij hun systeem geen kou aan de lucht. Met groote belangstelling wacht dan ook financieel Amsterdam of wat er voor door meent te gaan op nader nieuws van deze weldoeners der menscheid. Nederige menschen zijn gewoonlijk dragers van fiere harten. IJlt den Omtrek. De Gemeenteraad van Utrecht heeft met 20 tegen 13 stemmen verworpen het afwij zend prte-advies van Burgemeester en Wet houders dier Gemeente op het zeer sterk gesteunde aures van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente om dit jaar de kermis niet te houden. Ingekomen was onder meer een adres vóór het behoud der kermis van de kermis- vakgenooten-vereeniging »Ons Belang», thans omvattend circa 30 000 kermis-exploi- tanten. S'echts weinigen zullen hebben vermoed, dat er nog zóó veel belanghebbenden bij de kermissen hier te lande zijn. AMHTKUDAM8CHE SNUFJES». EEN NIEUW SYSTEEM. Men schrijft ons 4jit Amsterdam bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop >De Arend». 19 Mei Mercurius. 12 Juni Jaarvergadering V. P .N. i Juli Centrale Hanze-vergadering. Verloofd JEANNETTE VAN DER VELDEN en JAN G. BANTJE8. Officier van Gezondheid le klasse. Iïussum, Prinses Marielaan 1. Eindhoven. Getrouwd LEO RUYGROK en NETTIE ÜRINCK. Amersfoort, 17 Mei 1915.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2