Stadsnieuws onder de wapenen is geroepen, geheel of gedeeltelijk laten doorgaan en sommigen door familie voldoende geholpen worden. Werkverschaffing. Ten einde de velen, die door werkloosheid gedwongen werden zich tot het comité om steun te wenden, in staat te stellen de hun toegekende ondersteuning te verdienen maakte het comité reeds einde Augustus 1914 een aanvang met de uitvoering van wegenaanleg, beginnende met den Kalkweg, nu herdoopt in «Laan 1914». Het heeft zich veel moeite gegeven om voor de ondersteunden een passende werk gelegenheid te vinden, en, waar dat niet mogelijk bleek, door het indeelen van ver schillende groepen, getracht, gelijksoortige elementen zooveel mogelijk samen te bren gen. Door de gelukkige omstandigheid, dat het lid van het uitvoerend comité, de heer P. van Achterbergh, geheel belangloos bereid was, de uitvoering der werkzaamheden onder zijn deskundige leiding te nemen, konden vele moeilijkheden worden opgelost. Het comité stelde zich steeds op de hoogte waar aanbod van werk te verwachten was en maakte daarbij gaarne gebruik van de bemiddeling der Arbeidsbeurs om de on dersteunden te helpen aan vakarbeid of ander werk, dat althans eenige overeenkomst heeft met den arbeid dien de werkloozen in gewone tijden verrichtten. Over deze materie trad het comité 4 De cember 1914 in overleg met den Ned. Bond van Werkverschaffing, te 's Gravenhage. De gedachtenwisseling heeft nochtans geen wijziging gebracht in het door het comité gevolgde stelsel van werkverschaffing. Sedert half Februari 1915 voert hef comité ook Gemeentelijke werken uit, waarvoor de kosten door de Gemeente worden vergoed. De uitkeeringen aan hen, die geplaatst zijn bij door het comité uitgevoerde werken, werden in October 1914 verhoogd, n.l. voor ongêhuwden f 6, gehuwden zonder kinderen f 7, met 1 kind f7.60, met 2 kinderen f 8.20, met 3 kinderen f 8.80, met 4 kinderen f 9.40, met 5 kinderen of meer f 10 per week. Daar hierdoor, wat de beide hoogste uit keeringen betreft, werd overschreden het uurloon, dat de Gemeente voor grondwerk betaalt, werd 2 November de volgende wijziging vascgesteld voorongehuwden (deze werken slechts 4 dagen per week) f 4, ongehuwden (kostwinners) f 6, gehuwden zonder kinderen f 7, met 1 kind f 7.50, met 2 kinderen f 8, met 3 kinderen f 8.50 en met 4 of meer kinderen f 9 per week. Aan vrouwen, die ten gevolge van de tijdsomstandigheden hun inkomsten missen of verminderd zien, wordt ook zooveel moge lijk werk verschaft, bijv. naaiwerk ten be hoeve van het sub-comité dat kleéren uit deelt, öf brei- en verstelwerk ten behoeve van de hier of elders gelegen militairen, waarvoor de wol gratis door tusschenkomst van den Ned. Bond voor Werkverschaffing wordt gegeven. Op deze wijze worden ongeveer 20 vrou wen wekelijks geholpen. Van het aantal werkloozen, aan wie in de maanden Augustus 1914 tot April 1915 middels werkverschaffing steun verleend werd, geven onderstaande cijfers een beeld. Augustus 96 mannen 3 vrouwen, Septem ber 91 en 6, October 71 en 9, November 108 en 12, December 124 en 15, Januari 127 en 16, Februari 151 en 21, en Maart 146 man nen en 22 vrouwen. Nog zijn er enkele personen, die voor het werk aan de wegen ongeschikt zijn, welke zooveel mogelijk aan ander werk werden geholpen, o.a. met den verkoop van mosselen, en enkelen die wegens vermindering hunner verdiensten met een uitkeering gesteund werden. Gedurende het tijdvak Augustus 1914 tot April 1915 hebben 253 werkloozen benevens 93 invalide werkloozen van verschillende be roepen zich om steun gemeld bij het comité. (Slot volgt.) Een onderhoud met den Aartsbisschop van Utrecht. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de bijzondere correspondent van de «Vos- sische Zeitung» in Nederland dezer dagen een onderhoud had met den Aartsbisschop van Utrecht. Hij deelde dezen mede, dut hij trachtte de ware stemming in Nederland na te gaan en daarom zich ook richtte tot den hoogsten kerkvorst in Nederland. De Aarts bisschop antwoordde, dat de onzijdigheid van Nederland en ook die van de Katholieke kerk hem verboden, zich te uiten. Hij voegde hieraan echter toeDit eene mag' ik wel zeggen, zonder mijn onzijdigheid te schenden. Ik mag wel mijn waardeering uitspreken voor den heldenmoed van het Duüsche volk, mijn onomwonden bewondering voor de Duitsche organisatie, mijn geestdrift voor de opvatting van vaderlandsliefde in het Duitsche volk. Heeft de wereld wel ooit zóo iets gezien? Als men dat aanziet dan gaat u het hart open. .Van geheeler harte volgt men het lot van deze heldhaftige natie. Ik ben neutraal, maar hoop op een spoedigen vrede. De correspondent vroeg toen: Eminentie, het is in Nedefland herhaaldelijk gezegd, dat een overwinning van Duitschland een nationaal gevaar voor Nederland zou be- teekenen. Zijt gij van de zelfde meening? De Aartsbisschop zag mij, zegt de corres pondent, verwonderd aan en lachte toen luid, Wat een onzin, zeide hij. Ik ben geen poli ticus, maar ik heb tot dusver geen reden, aan Duitschland's woord te twijfelen. Ik vrees niets van de overwinning van Duitschland ik verwacht integendeel daarvan een opbloei van Nederland. Vóór den oorlog, meende de Aartsbisschop, was de stemming in Neder land beslist vriendschappelijk voor Duitsch land. Het geheele land, voor zoover ik het kan beoordeelen, voelde voor Duitschland. Toen kwamen zekere berichten uit België en de stemjning sloeg om, wat de groote massa althans betreft. Maar ook dat is grooten- deels reeds weer verflauwd. Laat u niet be- heerscben door het denkbeeld, dat Nederland volkomen en beslist vijandig tegen Duitsch land is. Dat is niet het geval. Weest over tuigd, dat Duitschland vele, vele vrienden in Nederland heeft, die het niet mogelijk zou zijn, te toornen tegen het volk, dat zulk een beerlijken heldenmoed, zulk een schitterende vaderlandsliefde toonr1 Hedenavond, merkte de correspondent op, zal wellicht Italië den oorlog verklaren. De Aartsbisschop knikte zachtkens. Zij zijn met blindheid geslagen. Het is Gods wil, zeide hij, meer tot zich zei ven dan tot zijn bezoeker, en toen voegde hij daaraan toe Ja, zij zullen nog hedenavond den oorlog verklaren. Gods wegen zijn wonderbaar. Men zegt algemeen, dat Italië den oorlog noodig heeft om een revolutie te voorkomen. Mijn vaste, persoonlijke overtuiging is, dat de Italiaansche oorlog de revolutie niet zal verhinderen. Ik ben overtuigd, dat de revolutie na den oorlog zal komen en dan veel vree- selijker dan als ze zonder oorlog was gekomen. De bezoeker vroeg: welken invloed kan de Italiaansche oorlog op de positie van den Paus te Rome hebben Dat weet God alleen, antwoordde de prelaat. XVij Katholieken hopen, dat uit het Katholieke Rome de vrede zal komen. De Heilige Vader immers schijnt de eenig mogelijke instantie te zijn die als vredes-bemiddelaar kan optreden. Nog een andere rol schijnt de Katholieke kerk ge roepen, te spelen. Als de vreëselijke oorlog geëindigd zal zijn, zal de volkerenhaat voor eerst nog voortduren. Dan zal het de Heilige Vader zijn, die al zijn onderdaneu zal samen roepen tot gemeenschappelijken arbeid, tot mogelijk vergeten van het gebeurde.. Toen de bezoeker vertrok, riep de Aarts bisschop hem toe: Veel geluk en zegen, en spoedige vrede. K KNNISGEVINGEN. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier «De Eem, beken en aankleven van dien» voornemens zijn, op Maandag, Donderdag en Zaterdag, den 21 en, 24en en 2óen Juni 1915, eene schouw te houden over de beken en waterleidingen. Schouwplichtingen worden uitdrukkelijk aangemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan voldaan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetreffende verordening gesteld. De P irgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Amersfoort, 10 Juni 1915. COI.LECTE FONDS GEWAPENDE DIENST. Burgermeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat de ge wone jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op 16 en 17 Juni 1915. Deze collecte wordt ten zeerste in de be langstelling der ingezetenen aanbevolen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTA. Amersfoort, 10 Juni «915. Door het Bestuur van den Bond van Oranje- vereenigingen in Nederland is een schrijven gericht aan de besturende colleges der ver schillende kerkgenootschappen en kerken, houdend verzoek om de kerkeraden en oe- sturen der verschillende kerken uit te noo- digen om op den avond van 18 Juni as. in hun kerkgebouwen met de gemeente God in het openbaar te danken voor de bevesti ging onzer bnafhankelijheid door de over winning bij Waterloo, thans 100 jaar geleden. Zou ditmaal op Waterloo-dag de vlag weer van den Lieve Vrouwe-toren mogen waaien Tot voor kort geschiedde dit altijd op 18 Juni. De Gezondheids-commissie wijst thans ook op het vliegengevaar. Men leze de biljetten, welke zij deed aan plakken. De heer F. M. van Veen is met ingang van 1 Juli door den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht herbenoemd tot lid van de Gezondheids-commissie te Amersfoort. Dit jaar zullen wegens den beperkten treinenloop geen vacantie-kaarten op de spoorwegen worden verkrijgbaar gesteld. De nieuwe spoorboekjes zullen begin Juli verkrijgbaar zijn. De gewijzigde dienstrege ling treedt 5 juli in werking. Men verzoekt ons, er op te wijzen, dat bij verschillende bakkers de onjuiste opvatting bestaat, dat door éen huisgezin bij verschil lende bakkers meer dan éen broodkaart kan worden genomen. Dit is echter onjuist. De goede controle eischt, dat aan e l k huisgezin slechts éen broodkaart op naam van éen enkelen bakker wordt verstrekt. De bakkers, die deze onjuiste meening bij hun clientele verspreiden en in de hand werken, loopen gevaar, dat zij van de lijst worden geschrapt en dientengevolge van de levering van goedkoop brood zullen zijn uitgesloten. Dr. J. W. Jorissen is bij Kon. besluit be noemd tot Gewestelijk commisaris van het Ned. Roode Kruis voor de Provincie Utrecht. In verband hiermede zal hij aftreden als Voorzitter van het comité voor Amersfoort en omstreken. Hij blijft nochtans Bestuurslid daarvan. Immers de Gewestelijke commissarissen zijn onder meer belast met het houden van inspecties in de hun aangewezen Provincie en het bevorderen van eenvormigheid in de verschillende comité's. De heer G. J. van den Bovenkamp slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het eerste Natuurkundig examen. De heeren H. H. Reeders, C. ten Veen, P. van der Spaan en G. Nakken verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzer. De arbeider J. Morren, van de H. IJ. S. M., hoopt 16 dezer den dag te herdenken waarop hij 25 jaren geleden bij de Maatschappij in dienst trad. De bij het Oost-Indisch leger nieuwbe noemde officier van gezondheid 2e klasse G. A. Prins is tijdelijk ingedeeld bij het Militair hospitaal te Amersfoort. Bij de eerste school voor verlofs-officieren zijn wederom 40 onderofficieren gedetacheerd tot het volgen van een cursus voor vaandrig, reserve-officier of tijdelijk luitenant. Van 22 tot 26 Juni wordt hier gehouden het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor den cursus ter opleiding voor den (beroeps) officiersrang. Er zijn 70 adspiranten. Aan generaal-majoor J. H. Knel, comman dant van het interneerings-depot Amersfoort, is, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juni eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Als 't een beetje meeloopt met het ver steken, zal het carillon van den Lieve Vrouwe toren reeds Zaterdag ten gehoore brengen bij half uur »De Nederlander», van L. F. Brandts Buijs, er. bij heel uur «Wildzang», I van J. Duin. De tekst van beide liederen is te vinden in den overbekenden bundel «Kun je nog zingen, zing dan mee». Door het Bestuur van de Ned. vereeniging »Ons Leger" zijn in het licht gegeven een zeer fraai propaganda-biljet benevens heel mooie prentbriefkaarten en sluitzegels, naar dit biljet vervaardigd. Allen die, sympathi- seerend met het doel der vereeniging, haar propaganda voor het Nederlandsche leger willen helpen bevorderen, kunnen dit doen door het aanschaffen van deze prentbrief kaarten en sluitzegels en door deze te ver spreiden op de wijze, die elk het meest doeltreffend voorkomt. Voor exemplaren van beide propaganda middelen wende men zich tot de firma J. H. de Bussy, te Amsterdam, die zich namens het Bestuur met den verkoop belast en gaarne- de gewenschte aantallen zal toezenden. De prijzen zijn voor de prentkaarten f 0.25 per dozijn en voor de sluitzegels f 0.25 per 30 stuks. Het groote biljet hangt voor in Veenen- daal's boekhandel. Oefent u bij den Vrijwilligen Landstorm en maakt u weerbaar eer het te laat is. Nogmaals vestigen we de aandacht op het concert, door mevrouw en den heer Secrève morgenavond in dé Luthersche kerk te geven. Men schrijft ons: Louis Morisson, die morgenavond in »De Arend» een concert geeft, is Antwerpenaar van geboorte en door de natuur met bijzon dere capaciteiten begaafd. Drie achtereen volgende jaren was hij heldentenor aan de Ned. opera te Amsterdam. Geheel de Amster- damsche pers bewonderde hem en roemde om strijd den kunstenaar, die spoedig de lieveling werd van het veel-eischende Am- sterdamsche publiek. 85 malen trad hij op als Manrico in de «Troubadour» en eiken avond plukte hij nieuwe lauweren. Zijn schep- pingen in de vele opera's, als Paljas, Caval- leria rusticana, Carmen, Traviata, Faust, enz. waren alle openbaringen van voornaamheid en kunstgevoel. Toen hij ten vorige jare een eerste plaats bekwam in zijn geboortestad bij de Vlaamsche opera, had hij spoedig in het kunstminnend Antwerpen aller harten gewonnen en getuigden de opvattingen in de nieuwe moderne opera-werken, waarin hij optrad, hoe fijn en smaakvol zijn kun- stenaars-idealen waren. De heer lid. van der Ploeg, bariton, die hem op deze tournee vergezelt, is eveneens een zanger van bijzondere talenten, die in Nederland een zeer goeden naam heeft weten te maken. Mej. Tilly Westenberg is een zeer begaafde artiste en gaat als coloratuurzan- geres een schitterende toekomst tegemoet. Ook van den heer Hubert Commissaris hebben vele Nederlanders reeds gehoord, zoodat ook deze geen onbekende hier te lande is, terwijl de heer Eug. Beekman, van wiens hand ver scheidene muziekwerken in België verschenen, zich waardig aanpast bij de reeds genoem den. Allen zijn kunstenaars van bijzondere talenten en gaven. Hun verschijnen zal dan ook een blijvende herinnering achterlaten. De waterpolo-competitie begint eerst Zon dag acht dagen, doch het is haast vanzelf sprekend, dat A. Z. P. C. en Neptunus reeds aanstaanden Zondag hier oefenwed strijden houden. Tot Hoogheemraad van den Bunschoter veen- en veldendijk zijn bij Kon. besluit benoemd de heeren mr. A. J. de Beaufort, te Leusden, en R. Nagel Mz., te Bunschoten. Ook morgen en Zaterdag worden in de Zeister kamp schietoefeningen met scherp gehouden door vesting-artillerie. Let op de vlaggen en laat ongesprongen projectielen toch vooral liggen. Gisteravond kreeg ons stedeke bezoek van jonge studenten uit Utrecht, die met drie auto's hier kwamen ten gevolge van een door een clubgenoot gelukkig doorstaan examen. 't Geval gaf zóo veel bekijks, dat een bij de politie bekend figuur zijn kans schoon zag, te stelen. In een ommezien was hij ingerekend en opgeborgen. De standaard-thermometer van den heer W. F. A. Groenhuizen wees heden om 12 uur, in de schaduw, 85 F of ongeveer 30 C. Heb den moed, aan anderen den druk van uw slecht humeur te besparen. Theophiel Coopman, de dichter van «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief» en een der steunpilaren van de Vlaamsche beweging, is Zaterdagnacht in den ouderdom van 63 jaar te Brussel overleden. Minister Asquith heeft gister aan het Lagerhuis meegedeeld, dat het totaal der verliezen van de Engelsche expeditie-legers iu Frankrijk en aan de Dardanellen, met inbegrip van de Indische en koloniale con tingenten, tot 31 Mei bedraagt 10955 officieren en 247 114 minderen gesneuveld, gewond of vermist. Niet minder betreurenswaarde oorlogs- slijtage valt te bespeuren door de ongewoon groote zuigelingensterfte. Te Londen alleen sterven thans per week 200 kinderen meer dan in de overeenkomstige weken van het vorige jaar en overal in Engeland wordt die ongewoon groote sterfte geconstateerd. De Hooge Raad der Nederlanden ver klaarde niet-ontvankelijk de beroepen van den Procureur-generaal te Leeuwarden tegen de arresten van het Gerechtshof aldaar, waarbij van overtreding der Loterijwet met betrek king tot Tijdgeest-stukken, welke door het Hof evenals door de Rechtbank werden aangemerkt niet als aandeelen in een loterij, doch als obligation eoner geoor loofde premieleening. Over de warmte. De temperatuur. Men schrijft ons uit Amsterdam: De thermometer bereikte hier Dinsdag middag omstreeks 2 uur den stand van 83.5 gr. F. in de schaduw. Dit is inderdaad een zeer hooge temperatuur, voor begin-Juni zelfs een abnormaal-hooge warmtegraad. 'Per vergelijking diene, dat de hoogste tempera tuur te Amsterdam, geregistreerd gedurende den warmte-zomer 1912, bedroeg 89 gr. F. Als het dus zoo doorgaat, kan het 1912-record geslagen worden.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2