Verzilveren zin, alvorens wij eenigszins konden zeggen, of er wel cokes kon wezen. Daarvandaan was mijn antwoord zoo voorzichtig. Dat is absoluut geen negeeren geweest. Wat U wil voorstellen is uw zaak, dat is uw recht, een recht, dat ik niet zal negeeren maar, waar niet de Commissie voor staat, noch B. W., doch de Raad. In dat opzicht sta ik dus volkomen onschuldig of liever niet schuldig. Ik ben niet van plan, U te negeeren, ik hoop dat nooit te doen, ik hoop daarvooi te hoog te staan. Ik wil wel eenige mededeelingcn doer betreffende hetgeen de Commissie van Bij stand heeft genoopt om dien prijs te stellen Ik mag U dan meedeelen, dat wij die 30 00c H.L. gietcokes hebben moeten aanschaffer op kosten van het Bedrijf tegen 60 cent. Dit cokes moet vervoerd worden naar de lood sen en van de loodsen naar de ovens ondei de retorten, terwijl de gewone cokes uit de retorten weer naar het terrein moet worden vervoerd, in plaats van direct naar de ovens Door een zeer juiste berekening is ge constateerd, dat die cokes aan het Bedrijl kost 70 cent. Nu zou iemand ons uit den Raad kunnen toevoegen dat is geen koopmanschap. Dat is het ook niet. Maar het Bedrijf staat daar als commercieel bedrijf in zooverre ook buiten. Gaan wij, nu eens de cokesprijzen in de verschillende Gemeenten na. Te Leeuw arden is die 75 cent, te Alkmaar 70, te Apeldoorn So dat is geklopte cokes te Amsterdam 80 cent. te Schiedam 75, te Zaandam 75 en te Amersfoort 80 cent óok geklopte. Dat staatje is niet willekeurig opgemaakt, doch het resultaat van onze aanschrijving aan enkele Gemeenten, waarin wij vroegen, hoe zijn uw cokesprijzen. Dat is de reden mijnheer Hofland. Nu mag U die tien cent lager gering schatten, maar Amersfoort is toch de eerste Gemeente, die daartoe het initiatief heeft ge nomen. Ook wil ik er op wijzen, dat in der afgeloopen winter geen mud kolen in de stad is bezorgd, maar dat de Commissie vatv Toezicht toen heeft gezegd wij zullen eerst zoover de voorraad strekt, deze reserveeren voor den loketverkoop voor den kleinen mar. De prijs is toen to cent lager gesteld er wij moesten er zorg voor dragen, dat dit ter goede kwam aan degenen, die 't het meeste noodig hadden. Wanneer wij het voor iedereen tot elke hoeveelheid hadden opengesteld, waf natuurlijk met wagenvrachten tegelijk op éer dag de geheele voorraad uitgeput geworden vooral in de dagen van Augustus, toen ieder een zooveel mogelijk wilde inslaan. Die maat regel is goed geloopcn en ik heb een heelt correspondentie, waarin ons gevraagd wordi hoe die maatregel te Amersfoort heeft ge werkt. Een enkelen dag, op Zaterdag bijv'- is het wel eens gebeurd, dat de menscher aan het loket kwamen en de voorraad oj was en de menschen ontevreden weg gingen Dat is gebeurd; maar vergeet niet, dat et toen aan niemand van de burgerij is geleverd Dat is in het belang geweest van der mindergegoede naar onze bescheiden meening Dat heeft uitstekend gewerkt en bij dezt prijs-verhooging stellen wij ons voor, dat ool< nu weer door te voeren. De heer Hofland: "M. de V., ik moe opmerken, dat de prijs van de cokes mij pei slot van rekening niets kan schelen, al wat die ook een gulden per H.L. Het gaat ei maar om, dat de koopkracht van de bevol king in den komenden winter ver beneder peil is. Dat de Regeering het brood vei beneden den kostprijs heeft beschikbaar ge steld, bewijst dat zij de juistheid van dez« redeneering volkomen erkent. Er moet voor komen worden, dat die menschen nog verdei inzinken en totaal verarmen. Wanneer wi nu de cokes een dubbeltje beneden der kostprijs verkrijgbaar stellen voor de men schen, die ze bij een half mudje afhalen dan is dat een organisatie, die ik ganscl verkeerd vind, al geef ik dadelijk toe, da er maatregelen genomen moeten worden on een soort van speculatie te voorkomenmaa: dat sluit volstrekt niet uit, dat de prijs vee lager moet worden gestehl en datdekostei daarvan gebracht moeten worden op de Ge meentekas, opdat de koopkracht van dei minderen man minstens op peil gehoudei wordt. Als wij zoo doen als thans gebeurt, kos het de Gemeente per slot van rekening geei cent. De cokes kost ons 70 cent en wij leve ren ze voor 70 cent. En om dan nog dei gebraden haan uit te*hangen en te zeggen >Wat hebben wij al niet gedaan; van alk kanten vraagt ir.cn ons inlichtingen», dai gaat niet aan. De Gemeente Wormerveer heeft het besluit genomen om f7500 beschik baar te stellen om de cokes onder het bereik te brengen van de menschen met smalle benrz - Zooals de Wethouder het thans voors, .1, kost het de Gemeente geen cent, alléén een beetje moeite. Dat is geen hou ding. Ik zou eenvoudig willen, dat de Ge meente beslag legde op een ioono mud cokes om deze voor g of 10 stuivers dispo nibel te stellen. En al zou die nu aan de Gemeente een gulden kosten, aan den Raad is de bev kan en n zin had il Wethoudi verleden cokes 70 10 stuive schelen. Stttl r. orde te zijn, zoodat zij na onderzoek moest gewijzigd worden, waarna vóór de uitbetaling nog overleg gepleegd werd met de Commissie voor de Fabricage. Volgens de Algemeene Voorwaarden moet de betaling geschieden binnen éen maand na de voltooiing der werkzaamheden, zoodat zij, wat aangaat het hoofdwerk drie en een halve maand, wat aangaat de bijwerken anderhalve maand te laat plaats vond. Wij meenen daarom, dat de heer Van Keulen aanspraak mag maken op een vergoeding wegens het te laat betaalde, berekend naar een rente van 5 pCt. Deze vergoeding bedraagt dan f7950.00 a 5 pCt. over 31I2 maand, of'f115.94. en f 3596.50 a 5 pCt. over x'/2 maand of f 22.49; totaal f138.43. Wij hebben de eer U voor te stellen ons te machtigen, dit bedrag aan den heer Van Keulen te vergoeden. Als voren. 262. Voorstel van B. W. in zake verbetering van den Bisschopsweg en omgeving. B. W. schreven hierover Bij uw besluit van 27 October 1914 werd besloten, in eigendom der Gemeente over te nemen den Bisschopsweg, de Achterluiaard, de Veldstraat en Kroontjesmolen. Het was nu wenschelijk, spoedig de hekken terug te plaatsen om mogelijk te maken, dat de gasbuizen werden gelegdmet de uit voering van dat werk is inmiddels een aan vang gemaakt. In afwachting van nadere voorstellen om trent bestrating en rioleering, die U weldra zullen bereiken, hebben wij de eer, U voor te stellen, ons voor bovengenoemde terug plaatsing der hekken een crediet te verleenen van f ïooo, waaruit tevens zullen kunnen worden betreden de kosten van het maken van nieuwe afscheidingen volgens de con tracten van overdracht, alsmede de veran dering in de afwatering der slooten door de weilanden van het St. Pieters- en Blocklands- gasthuis. Als voren. 263. Voorstel van B. W. tot wijzi ging van het besluit in zake ver koop van een strook grond aan de stichting cVolkt uisvesting II» en in verband hiermede tot wijziging van het besluit waarbij aan diestichting een voorschot voor woningbouw is verleend. Het prae-advies van B. W. luidt Blijkens hun hierbij overgelegd schrijven hebben Gedeputeerde Staten eenige opmer kingen gemaakt naar aanleiding van het be sluit van uwe vergadering dd. 4 Mei j.l. om aan de stichting Volkshuisvesting II« een strook grond ter grootte van 700 M2. te verkoopen. Bij bedoeld besluit werd bepaald, dat ge noemde stichting daartoe jaarlijks een ge deelte zou bijdragen in de ter zake aan het Rijk verschuldigde annuïteit. Nu achten Gedeputeerde Staten het meer gewenscht, voor deze strook grond een ze keren koopprijs te bepalen, welk bedrag dan moet worden gevoegd bij het voorschot van f 95 500, zulks o.a. omdat de Gemeente an ders geen ïste hypotheek heeft op de goe deren der stichting, voor zooveel de bedoelde strook grond aangaat. Daar deze strook grond echter voor straat- aanleg is bestemd, is het naar onze meening voor de Gemeente van geen belang, daarop hypotheek te hebben, zoodat het practisch resultaat in beide gevallen gelijk is. Hoewel dus het bezwaar van Gedeputeerde Staten niet. geheel gegrond is, achten wij het toch spoedshalve gewenscht, aan hun verlangen tegemoet te komen. Derhalve hebben wij de eer U voor te stellen, de besluiten te wijzigen. De koopprijs is bepaald naar evenredigheid van het bedrag, waarvoor de Gemeente het geheele perceel heeft aangekocht. De heer Hofland: M. de V., ik heb op geschreven wat ik zal zeggen om niet mis verstaan te worden. Ik wilde dan over dit voorstel dit zeggen. Dit voorstel geeft me aanleiding tot de volgende op- en aanmerkingen. Bij de Raadstukken in portefeuille zijn niet overgelegd de bepalingen, vervat in de Raads besluiten van 28 Maart en 19 Juni 1913 en 27 Januari 1914 naar aanleiding waarvan Ge deputeerde Staten hun opmerkingen maakten. Ik zie hierin een verzuim van de afdeeling, waarvoor onze Wethouder Van Es veld aan sprakelijk is (Rumoer). De Wethouder Van Esveld: Hoe heb ik het nu? De heer Hofland: Ook zie ik, dat niet is opgenomen in dit concept-Raadsbesluit een bepaling, dat het gedeelte, voor openbare straat bestemd, na tot genoegen van B. W. te zijn verhard of bestraat, om niet en in vollen, vrijen eigendom aan de Gemeente zal worden overgedragen; een clausule, die blijkbaar wèl voorkomt in het besluit, dat niet-goedgekeurd van Gedeputeerde Staten is terug gekomen. Evenmin is opgenomen een bepaling omtrent hetgeen na afloop der annuïteit met de opstallen en de terreinen moet gebeuren ter voorkoming van vervreemding. De heer Van Achterbergh: Dat is het hem juist. De heer Hofland: Uit niets blijkt, dat vervreemding is uitgesloten. Wel blijkt, dat na 50 jaar het geheel in eigendom zal over gaan aan een particuliere onderneming, met name »Volkshuisvesting II«, die ten eerste haar bedrijfskapitaal als eerste hypotheek ontving van de Gemeente en zonder eenig risico dit bedrijf opzette en doorvoerde, terwijl ten tweede alle lasten en bedrijfskosten door de huurders worden gedekt, zonder dat deze eenige medezeggenschap hebben. Het voorzien in betere volkshuisvesting is dringend noodig. Ik zal dus vóór het voorstel stemmen, hetgeen evenwel niet verhindert, dat ik bij voorkomende gelegenheid mijn stem reserveer on thans reeds een einstig beroep doe op den Raad en op B. W. om niet op dezen weg voort te gaan, maar den Ge meentelijken woningbouw ter hand te nemeu. De Voorzitter: Het is zeker jammer, dat de stukken waarop de heer Hofland de aandacht vestigt, niet zijn overgelegd en B. W. betuigen hierover gaarne hun spijt. Maar had de heer Hofland misschien niet even een verzoek daartoe kunnen doen aan de Secretarie? Wij zijn er toch om elkander te helpen, dan hadt U verdere moeite kunnen besparen en de andere leden na U hadden er ook gebruik van kunnen maken. En nu kom ik even op het pleidooi, dat U voor Gemeentelijken woningbouw heeft ge houden en waarmee U een uwer naaste buren den heer Van Achterbergh koren op zijn molen heeft gedragen. Maar de vereeniging Volkshuisvesting II< staat op dusdanige manier onder curateele, dat zij uitsluitend de belangen der volkshuisvesting dient en dan kunnen wij niet bepaald spreken van een particuliere vereeniging. De aandeelhouders mogen nooit hooger rente genieten dan 4 pCt. De heer Gerritsen: Pardon, 3 pCt. De Voorzitter: En er mag geen winst verdeeling plaats hebben. De overblij vende winst moet steeds worden aangewend in het belang van de volkshuisvesting. Uw pleidooi voor Gemeentelijken woning bouw heeft misschien principieele waarde, maar aan den anderen kant wil ik erop wijzen, dat in de vorige vergadering is aan genomen een voorstel van B. W. om eenige huizen op een andere wijze te doen bouwen. Verlangt nog een van de heeren het woord? De heer Van Achterbergh: Ja, M. deV. De Voorzitter: Mijnheer Van Achter bergh U gaat toch niet over dit punt een principieele beschouwing houden De heer Van Achterbergh: Neen, M. de V., maar het is toch te verleidelijk om er nu in het geheel niets over te zeggen. Ik heb het al meer gedaan, maar de gelegen heid is nu gunstig. U heeft gezegd, het wer ken van die vereenigingen staat zoodanig onder curateele, dat ze niet anders kunnen doen dan de belangen van de volkshuisvesting dienen. Dat is volkomen juist, maar slechts tot de aflossing van de annuïteit. Dan zijn zij de baas en hebben wij niets te zeggen. De heer Gerritsen: Weineen! De heer Van Achterbergh: Stellig wel. Ja, de Gemeente heeft het recht, de woningen volgens taxatie-prijs over te nemen, maar het geld is van de gemeenschap gekomen en moet dus ook weer aan de gemeenschap ten goede komen. Ik zal thans echter niet op die zaak doorgaan. De Voor zit er: En wij zullen uw goede voorbeeld volgen; de zaak is reeds zoo vaak besproken. Vraagt een van de heeren nog het woord, of hoofdelijke stemming over dit voorstel? Zoo niet, dan is het aangenomen. 264. Voorstel van B. W. tot aan koop van de perceelen St. Agatha- straat 22, Walkersteeg 1, 3, 5 en 15, Bolderstraat 16 en 18 en Bolder straat 20 tot en met 32 in het belang van de volkshuisvesting. B. W. schreven hieromtrent: Eenigen tijd geleden werd door uw ver gadering besloten tot aankoop van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen Achter de Kamp en op Rommelenburg, zulks in het belang der volkshuisvesting. Ten einde op den ingeslagen weg voort te gaan, zijn door ons met het zelfde doel onder handelingen gevoerd omtrent de onbewoon baar verklaarde perceelen St. Agathastraat nos. 20 en 22, Walikersteeg nos. 1, 3, 5 en 15 en Bolderstraat nos. 16 t/m 32. Het is ons mogen gelukken, op deze wonin gen tegen niet onbillijke prijzen de hand te leggen, n.l. St. Agathastraat 20 voor f400 St, Agatbastraat2 2 voor f400, Walikersteeg 1, 3, 5 en 15 voor f900. Bolderstraat 16 en t8 voor f800 en Bolderstraat 20 t/m 32 f900. den Minister. Er is altijd, als ik even op dit punt let voor mij een moeilijkheid. Ik ben een ^root voorstander van publiciteit pn ik wil dit nog even opmerken, juist naar aanleiding van hetgeen U straks zei over dat voor de derde maal het woord vragen. Ik was altijd blij als er gelegenheid was, iets van de broodprijzen te vertellenmaar ik heb mij wel eens afgevraagd: ben ik wel bevoegd, daarover te spreken in deze vergadering, TELEFOON 363. Telegramadres: „DULLAERT". JULl-COUPONS tegen de HOOGSTE koersen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 10