115. No. 64e Jaargang. Wij hebben de eer, U voor te stellen, dezen I aankoop door vaststelling van bijgaand ont- werp-besluit te bekrachtigen. De Gezondheids-commissie kan zich met het voorstel vereenigen. Zooals aan uw vergadering bekend zal zijn, üs aan deze Gemeente bij Koninklijk Besluit van 5 Januari 1914, No. 9, gewijzigd bij Koninklijk Besluit - an 27 Juni 1914, No. 55, een voorschot uit 's Rijks kas ten bedrage van f15000 toegekend, ten einde in staat te zijn, geleidelijk, door aankoop en opruiming van bestaande woningen, tot opheffing van woningmisstanden werkzaam te zijn. De kosten van bovenbedoelden aankoop zullen worden bestreden uit de gelden, krach tens voornoemd Koninklijk Besluit van het Rijk te ontvangen. De heer Van Achterbergh: M. de V., ik zou U willen vragen, nu B. W. het goede voorbeeld genomen hebben en voor stellen, die woningen zelf ten afbraak aan te koopen, ook in het belang van de gemeen schap zou gauw mogelijk tot dien afbraak over te gaan. Wij zien, dat vele onbewoon baar verklaarde woningen van particulieren langen tijd blijven staan; maar waar de •Gemeente het voorstel doet, die dingen aan te koopen, breke zij ze dan ook zoo spoedig mogelijk af. De heer Tromp van Holst: Zeker ■dat ligt ook in ons plan. De Voorzitter: Mijnheer Van Achter bergh, B. en W. zullen zeer gaarne uw voor- stel overwegen. Nog iemand het woord Dan is aldus be sloten. 265. Voorstel van B. W. inzake on bewoonbaarverklaring van de wo ningen Coninckstraat 97, 99, 101 en 103, 87, 89/93, 91 en 95, toebehoorende aan de Neeling. Blijkens het rapport der Raads-commissie ad hoe verkeeren de woningen aan de 'Coninckstraat no's 97 tot 103 in alle opzich ten in zoodanigen slechten staat, dat zij on geschikt ter bewoning zijn en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoon baren staat te brengen zijn, terwijl de toe stand der woningen in die straat no's 87 tot 95 technisch en hygiënisch dusdanig is, dat het aanbrengen van verbeteringen gelijk zou staan met zoo goed als algeheele vernieuwing, ..zoodat ook deze woningen geacht moeten worden, niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat te bren gen te zijn. B. W. stellen daarom voor, bedoelde woningen onbewoonbaar te verklaren en te bepalen, dat zij ontruimd moeten zijn binnen drie maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of dit besluit is gehandhaafd. Goedgekeurd zonder beraadslaging of stem ming. 266. Voorstel van B. W. otn met den heer W. H. Meursing, Directeur der machinale broodfabriek, eene overeenkomst aan te gaan voor het verrichten der onderzoekingendoor den Keuringdienst van de grond stoffen, benoodigd voor de berei- brood en bak waren, en om B. W. schreven dienaangaande: Van den Directeur van den Keuringsdienst I alhier is bij ons een voorstel ingekomen om met den heer heer W. H. Meursing, directeur der machinale broodfaöriek, Smallepad alhier, een overeenkomst aan te gaan, waarbij een vast bedrag per jaar wordt bepaald voor het verrichten der onderzoekingen van de grond stoffen, benoodigd voor de bereiding van brood en bakwaren in zijn fabriek. Ons komt het aangaan van een dergelijke overeenkomst wel gewenscht voor, waarom wij de eer hebben, U voor te stellen ons te machtigen daartoe over te gaan, onder be paling, dat de kosten zullen worden berekend volgens het tarief, in uwe vergadering van 31 Maart 1914 vastgesteld voor de onder zoekingen te verrichten voor rekening van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis alhier, welk tarief wij ter kennisneming hierbij voegen. Tevens stellen wij U voor, ons voor het vervolg te machtigen contracten als boven bedoeld af te sluiten, met inachtneming van het tarief, in uw vergadering van 31 Maart 1914 vastgesteld. Als voren. 267. Voorstel van B. W. tot aan vulling der Verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom. •ding va machtiging t vervolg slu' K iv, verleenen, voor het ontracten als bedoeld af Het voorstel luidt: Het komt voor, dat door minder zaakkun dige leiding bij het maken van binnenleidin gen of het doen van herstellingen daaraan, de zekeringen in de huisaansluitkast door slaan. tot schade van het electriciteitsbcdrijf. Ten einde dit tegen te gaan en te bevor deren, dat alleen goed geschoolde werk krachten worden belast met het maken van aansluitingen en het leggen van leidingen, komt het ons noodzakelijk voor, dat de Ver ordening, regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom wordt aan gevuld met een bepaling, krachtens welke, door het heffen van een recht, een soort boete wordt gesteld op elke overtreding. Wij hebben derhalve de eer U bijgaand ontwerp-besluit ter vaststelling aan te bieden. Het voorstel strekt om art. 15 der Veror dening, vastgesteld bij Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, aan te vullen met de volgende bepaling •Indien buiten schuld van het Gemeente lijk Electrisch bedrijf de zekeringen in de huisaansluitkast doorslaan, wordt voor her stelling der aansluiting f2.50 in rekening ge bracht*. Deze bepaling treedt in werking onmiddel lijk na vaststelling. De heer Hofland: M. de V., ik zou een paar opmerkingen willen maken. Er wordt hier gesproken van het Raadsbesluit van 2b Juni 1915. maar dat is zeker abuis, want ik herinner mij niet. dat er Zaterdag Raadsver gadering is geweest. Dat is natuurlijk een drukfout. Maar als het dan is 26 Juni 1914, waar vind ik dan eigenlijk want ik heb mijn heele collectie verordeningen nagezocht dit artikel 15, waarover hier gesproken werdt Nu heb ik hier inderdaad twee ver ordeningen, vastgesteld op 26 Juni 1914 maar van de eene kan ik mij niet voorstellen, dat het art. 15 moet worden aangevuld, want het slaat er heelemaal niet op. Ik lees hier de Instructie voor den Directeur der Bedrijven en dat kan toch niet de zelfde verordening zijn, nietwaar En dan heb ik hier nog de Verordening op de Gemeente-bedrijven. Maar in elk geval, dat is maar een quaestie van □iet weten, van niet hebben. Maar een andere zaak is deze. Indien buiten de schuld van den verbruiker een zekering doorslaat, moet er voor het her stel f 2.50 betaald worden. Dat is een soort boetestelsel en nu zou ik willen vragen, wie is in deze de rechter, die zal uitmaken wie de schuldige is De Directeur der Bedrijven Maar dan is hij rechter in eigen zaak. En hebben wij nu, bulten den Directeur der Be drijven om, een ander, een technisch ambte naar of misschien iemand in den Raad, die dat kan uitwijzen Feitelijk behoort het ook buiten den Raad om te gaan, want anders zou weer de Raad rechter zijn in eigen zaak. Een dergelijke zaak is gewoon burgerlijk. Stel, dat het eens voor den rechter kwam, zou dat dan niet aanleiding kunnen geven, dat bepaalde elementen kunnen worden ge dupeerd Alles mag gebeuren, maar dat moet, trots alles, worden voorkomen. Zou niet een technisch ontwikkeld man kunnen worden aangesteld, die werkelijk onpartijdig staat tegenover den aangeslotene en de Gemeente en die zou moeten uitmaken aan wiens schuld het te wijten is, dat een zekering is doorge slagen. Ik stel er prijs op, dat de rechtszekerheid ook van de menschen, die onzen stroom af nemen, zoo goed mogelijk is verzekerd. De heer Eysink: M. de V., ik kan mij heel goed begrijpen, dat dit voorstel hier is gedaan. Het is juist het elcctrische kabelnet, dat storing kan geven wanneer een leek eraan ligt te werken en ik geloof, dat wan neer zoo vaak wordt gezegd een telefoon kan men zelf wel even verplaatsen, men óok zal kunnen redeneeren daar in dien hoek wil ik een lichtje hebben, dat schakel ik zelf maar even in en ik heb iicht. Dat i3 zeker heel eenvoudig; maar de gevolgen blijven niet uit. De zekering slaat door en het ligt de hand, dat onze technische ambtenaar, Firma A. H van Cloeff" igel- ngi- liten BUREAU: KORTEGRACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. die zaak ouderzoekt en dat is zeer eenvoudig. De heer Hofland: Dat is niet een voudig. De heer Eysink: Stel, iemand breekt zijn gasmeter kapot. Dat is bij slot van reke ning het zelfde. De heer Hofland: Dat is n i e t het zelfde. De heer Eysink: Dat komt toch op het zelfde neer. De heer Hofland: Neen, want dat laatste is een strafbare handeling. De heer Eysink: Dat z:ir juridische quaes- ties, waarop ik niet zal ingaan, omdat ik daarin niet onderlegd ben. De heer Van Achterbergh: M, de V., met hetgeen de heer Eysink gezegd heeft, kan ik mij heel best vcreenigen. Ik kan ook wel mededeelen, dat de Commissie van Bij stand beslist zal optreden in het belang van ieder en niet partijdig ten opzichte van den dienst. Wanneer nu dat boetestelsel is inge voerd en er wordt door den Directeur ter sprake gebracht bij de Commissie van Bijstand daar is een zekering doorgeslagen, dat is door die en die quaestie, door den aanleg van een gedeeltelijken stroom of door het vlugge in schakelen gebeurd, dan is dus de fout zeer goed uit te maken. Maar het zal ook wel eens kunnen zijn, dat de Commissie er wei felend tegenover staat. Dat komt ook voor ten opzichte van de perceel alhier gelegen aan den I.eusderweg, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie B, No. 499, Overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinderwet bepaalden tijd, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is beëindigd, Besluiten lie Algemeeue Borg-Maatschnppij voor <len Middenstand. In een zeer slecht bezochte vergadering er waren tien belangstellenden, namelijk vier Bestuurders van «Handel en Nijverheid», de Kw.u»w.. Directeur der Middenstands-credietbank en de beslissing op het vermeld verzoek te vijf middenstanders Dinsdagavond toen er, e r d a g e n. nog ongerekend den Roomsch-Katholieken aan uen eigenaar een uewijs, ceei, wurui of- gegeven, dat beleend kan worden. Maar de goederen moeten zijn óf in de macht van de Bank, die het voorschot geeft, óf in de macht van derden (hierboven het veem). Voor middenstanders is dus het in pand geven van roerende goederen zeer moeilijk die roerende goederen zullen toch een deel van den winkelvoorraad uitmaken, en door het in pand geven, zal een deel van dien voorraad niet verkocht kunnen worden. Toch heeft het niet aan pogingen ontbro. ken om zoo'n veem in 't klein op te richten Te Utrecht werd een klein pakhuis ge huurd; het duurde niet lang. of er werden allerlei roerende goederen gebracht, zoodat zelfs overgegaan moest worden tot hot huren van een grootcr pukhuismaar de kosten van administratie, taxatie en pakhuishuur werden zóo hoog, dat de kosten voor het ver krijgen van crediet te aanzienlijk werden, zoodat het veem langzamerhand weer ver dween. In Frankrijk bestaat een wet, waarbij de mogelijkheid geopend is om op goederen, die nog onder den pandgever zijn, voorschot te verleenen. Maar het advies omtrent de werking dier wet Inidt zeer ongunstig. Het lcveranciers-crediet verdweenwat niet te verwonderen was. Als er toch voorschot op de roerende goederen gevraagd wordt, zullen alle waarden, die daarvoor vatbnar zijn, reeds niet een preferente schuld bezwaard zijn komt daarbij dan nog voorschot op den win kelvoorraad, welke waarborg blijft er dan nog over voor de concurrente crediteuren? Immers geen enkele. Na op deze wij*c ongeveer de voorkomende zekerheidsstclling besproken te hebben, en de onmogelijkheid van die zekerheidsstclling voor den middenstand betoogd te hebben, moest er toch een middel gevonden worden otn den middenstand te helpen cn dat middel is gevonden in de oprichting van de Alge- meene Borg-Maatschappij voor den midden stand. Het doel dier Maatschappij is, zich borg te stellen voor credictwaardigo midden standers. De hoofdzetel dier Maatschappij zal hoogst waarschijnlijk gevestigd worden to Utrecht. Zij stelt zich op een zuiver commercieel, en niet op een philantropisch standpunt. Spreker wil daarmede aangeven, dat voor het reeds borgstellen der Maatschappij een premie betaald moet worden om zich tegen eventueele verliezen te kunnen dekken. Z. 1. is het beneden den middenstand, philan tropisch geholpen tq worden. Evenals verzekering-maatschappijen tegen brand, ongelukken, enz., eigenlijk bang zijn, om bij voorkomenden brand, ongelukken, enz. dc schade uit te betnlen, evenzoo is de Borgmautschuppij bang voor insolventie van de debiteuren der Bink; d. w. z. komt een credietnemer zijn verplichtingen niet na en heeft de Borgmautschuppij reeds borg gesteld voor dien credietnemer, dan zal die Maat schappij de schade betalen. Maar die verzekeringmaatschappijen heffen een zekere premie voor de risico's die zij loo- pen; deze premies zijn gebouwd op statistie ken, die reeds geruimen tijd worden opge maakt, zoodat voor het bepalen dier premies de noodigc gegevens aanwezig zijn. Op de zelfde wijze denkt de Borgmnat- schappij zich voor hare risico's te dekken, waarbij premies betaald moeten worden, waarvoor nog geen of zeer onvolledige statistieken bestaan, zoodat nog niet met ze kerheid meegedeeld kan worden, hoeveel percent die premie zal zijn. Wel is door spre ker zeker percent genoemd, maar dit is niet vaststaand; het kan minder of meer zijn. Van die premies zal dan een fonds ge vormd worden, waaruit dan de tc lijden schade zal worden betaald. Bij het pogen om tot een goede statistiek te komen waarin de verhouding der cre- dieten tot de opvordering der borgen goed tot zijn recht zou komen, werd op tegenwerking van enkele grootbanken gestuit; crediet- en borgregisters, zooals elders bestaan, zijn in ons land niet aangelegd. Ook is overwogen de aanvragers in klassen in te doelen naar gelang van het risico, dat de Bank loopt, b.v. voor iemand die een 20 hypotheek op zijn huis sluit en een aan vullende borgstelling noodig heeft, is het risico niet zoo groot en zou een kleiner per centage in tekening worden gebracht. De Borg Mij. is een N. V. gecombineerd mot onder linge waarborg, d.w.z. de Statuten der N. V. bepalen, dat wanneer eenmaal de premie is

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 11