J Verzilveren zin, alvorens wij eenigszins konden zeggen, of er wel cokes kon wezen. Daarvandaan was mijn antwoord zoo voorzichtig. Dat is absoluut geen negeeren geweest. Wat U wil voorstellen is uw zaak, dat is uw recht, een recht, dat ik niet zal negeeren maar, waar nief de Commissie voor staat, noch R. W„ doch de Raad. In dat opzicht sta ik dus volkomen onschuldig of liever niet schuldig. Ik ben niet van plan, U te negeeren, il hoop dat nooit te doen, ik hoop daarvoo te hoog te staan. Ik wil wel eenige mededeelingcn doei betreffende hetgeen de Commissie van Rij stand heeft genoopt om dien prijs te steller Ik mag U dan meedeelen, dat wij die 30 001 H.L, gietcokes hebben moeten aanschaffei op kosten van het Bedrijf tegen 60 cent. Di. cokes moet vervoerd worden naar de lood sen en van de loodsen naar de ovens onde de retorten, terwijl de gewone cokes uit d- retorten weer naar het terrein moet wordei 1 vervoerd, in plaats van direct naar de ovens Door een zeer juiste berekening is ge constateerd, dat die cokes aan het Bedrij kost 70 cent. Nu zou iemand ons uit den Raad kunnei toevoegen dat is geen koopmanschap. Da is het ook niet. Maar het Bedrijf staat daa: als commercieel bedrijf in zooverre ooi buiten. Gaan wij, nu eens de cokesprijzei in de verschillende Gemeenten na. 'l'e Leeuw arden is die 75 cent, te Alkmaar 70, ti Apeldoorn So dat is 'geklopte cokes te Amsterdam 80 cent. te Schiedam 75, t< Zaandam 75 en te Amersfoort 80 cent óok geklopte. Dat staatje is niet willekeurig opgemaakt doch het resultaat van onze aanschrijvinj aan enkele Gemeenten, waarin wij vroegen hoe zijn uw cokesprijzen. Dat is de reder mijnheer Hofland. Nu mag U die tien cent lager gering schatten, maar Amersfoort is toch de eerst Gemeente, die daartoe het initiatief heeft ge nomen. Ook wil ik er op wijzen, dat in dei afgeloopen winter geen mud kolen in d' stad is bezorgd, maar dat de Commissie vau Toezicht toen heeft gezegd wij zullen eerst zoover de voorraad strekt, deze reserveerei voor den loketverkoop voor den kleinen mar De prijs is toen 10 cent lager gesteld ei wij moesten er zorg voor dragen, dat dit tei goede kwam aan degenen, die 't het meest noodig hadden. Wanneer wij het voor iedereei tot elke hoeveelheid hadden opengesteld, wa natuurlijk met wagenvrachten tegelijk opéai dag de geheele voorraad uitgeput geworden vooral in de dagen van Augustus, toen Lder een zooveel mogelijk wilde inslaan. Die maat regel is goed geloopen en ik heb een heel correspondentie, waarin ons gevraagd word hoe die maatregel te Amersfoort heeft ge werkt. Een enkelen dag, op Zaterdag bijv' is het wel eens gebeurd, dat de menschel aan het loket kwamen en de voorraad o| was en de menschen ontevreden weg ginger Dat is gebeurd; maar vergeet niet, dat e toen aan niemand van de burgerij is geleverd Dat is in het belang geweest van dei mindergegoede naar onze bescheiden meening Dat heeft uitstekend gewerkt en bij dez prijs-verhooging stellen wij ons voor, dat ooi nu weer door te voeren. De heer Hofland: M. de V., ik moe opmerken, dat de prijs van de cokes mij pe slot van rekening niets kan schelen, al wa die ook een gulden per H.L. Het gaat e maar om, dat de koopkracht van de bevol king in den komenden winter ver benedei peil is. Dat de Regeering het brood ve beneden den kostprijs heeft beschikbaar ge steld, bewijst dat zij de juistheid van dez> redeneering volkomen erkent. Er moet voor komen worden, dat die menschen nog verde inzinken en totaal verarmen. Wanneer w: nu de cokes een dubbeltje beneden dei kostprijs verkrijgbaar stellen voor de men schen, die ze bij een half mudje afhaler dan is dat een organisatie, die ik ganse verkeerd vind, al geef ik dadelijk toe, da er maatregelen genomen moeten worden or een soort van speculatie te voorkomenmaa dat sluit volstrekt niet uit, dat de prijs vee lager moet worden gesteld en dat de koste daarvan gebracht moeten worden op de Ge meentekas, opdat de koopkracht van de minderen man minstens op peil gehoude wordt. Als wij zoo doen als thans gebeurt, koe het de Gemeente per slot van rekening gee cent. De cokes kost ons 70 cent en wij leve ren ze voor 70 cent. En om dan nog de gebraden haan uit le.hangen en te zeggen Wat hebben wij al niet gedaan; van all kanten vraagt men ons inlichtingen*, da» gaat niet aan. De Gemeente Worrnerveer heeft het besluit genomen om f7500 beschik baar te stellen om de cokes onder het bereik te brengen van de menschen met smalle beurzen. Zooals de Wethouder het thans voorstelt, kost het de Gemeente geen cent, alléén een beetje moeite. Dat is geen hou ding. Ik zou eenvoudig willen, dat de Ge meente beslag legde op een 10000 mud cokes om deze voor 9 of 10 stuivers dispo nibel te stellen. En al zou die nu aan de Gemeente een gulden kosten, aan den Raad is de bev kan en n zin had il Wethoudi verleden cokes 70 10 stuive schelen. K>«u T. uli. ill.- gasmeters en dan zal in zulke gevallen niet het publiek, maar het bedrijf de dupe ^ijn en ik stel mij zoo voor, dat de Commissie in de belangen van beide partijen niet onrechtvaardig zal toetasten. De Wethouder Veis Heijn: M. deV.,ik wilde even den heer Hofland in kennis stellen met art. 15 van de Voorwaarden tot levering van electrischen stroom voor de Gemeente Amersfoort. Wilt U hebben, dat ik het voor lees? De heer Hofland: Alsjeblieft. De Wethouder Veis Heyn: Het luidt als volgt De Directie is bevoegd den toevoer van stroom naar eenige aansluiting te doen ver breken, indien door het verbruik hinder iu het leidingnet ontstaat, en voorts: 1. bij wijziging eener binnenleiding zonder voorafgaande kennisgeving aan de Directie of in strijd met de door Burgemeester en Wethouders vastgestelde voorschriften; 2. indien de keuring van eene binnenleiding of het toezicht daarop of de opneming van den meter aan het daarmede belast personeel wordt bemoeilijkt; 3. onverminderd het bepaalde bij artikel 12, indien zware schade is toegebracht aan de aansluitleiding of eenig door het Gemeen telijk Electrisch bedrijf voor de huisaansluiting aangebracht toestel, of indien de op de aan- sluitingskast of de op den meter aangebrachte zegels zijn verbroken, zonder dat hiervan aan de Directie is kennis gegeven; 4. bij levering van stroom aan derden, in strijd met het bij art. 13 bepaalde; .5. bij wanbetaling, als bedoeld bij art. 10; 6. bij niet voldoen aan hetgeen bepaald is in art. 1. Den aangeslotene wordt vooraf schriftelijk medegedeeld, dat de toevoer zal worden ver broken. Is dit niet mogelijk, zoo wordt hem onmiddellijk nadat de verbreking heeft plaats gehad, hiervan schriftelijk kennis gegeven. In de gevallen, vermeld onder 1 tot en met 6, is voor herstelling der aansluiting f2.50 als vergoeding van kosten verschuldigd. In de gevallen, vermeld onder 3 en 4, is dc Commissie van Bijstand bevoegd verdere levering van stroom te weigeren. In alle andere gevallen wordt de aansluiting hersteld, zoodra de reden der verbreking is opgeheven. En wat de verdere bezwaren betreft, ik ben geen electro-technicusik sluit mij aan bij hetgeen de beide heeren van de Commissie van Bijstand hebben gezegd. Ook naar aanleiding van het gesprek, dat ik met den Directeur der Bedrijven gehad heb, kan ik zeggen, dat de bezwaren, die de heer Hofland zooeven heeft aangevoerd, wer kelijk niet van zóo ingrijpenden aard zijn. Het betreft dingen, die werkelijk te consta- teeren zijn en deze bepaling geldt ook in verscheidene andere Gemeenten. Men kan er zich gemakkelijk van overtuigen of de stoornis door werkelijke schuld is te weeg gebracht. Het kan soms door een kleinigheid komen bijvoorbeeld door iets er tusschen te steken, kan contact gemaakt worden en dan kan dat schade doen ontstaan. Maar het is iets, dat zelden voorkomt en ik geloof niet, dat U daarvoor zulk een breedvoerig betoog over rechts zekerheid hadt behoeven te geven. De heer Hofland: Als ik mijnheer den Wethouder goed heb verstaan, is in dat art. de bepaling opgenomen, nietwaar, dat de electrische stroom niet te verkrijgen isa. h. w. zonder dat vooraf de aanleg goedgekeurd en onder controle gesteld is. Wanneer zij nu een overtreding doen dan kan de stroom worden afgesloten. Is dat nu nog geen waarborg genoeg, dat de menschen niet op eene of andere wijze stoornis zullen veroorzaken Moet er nu bovendien nog wezen een boetebepaling? Ik ben van huis uit een hater van boete bepalingen. Ik vind door onderling overleg kan dat voorkomen worden en het is veel beter om het toezicht scherper te stellen ten einde die dingen te voorkomen. Een boete bepaling vast te leggen in de verordening geeft zoo den indruk van dwingende macht. De heer Gerritsen: Ja maar, lieve hemel, hoe wil je dan? De heer Van Achterbergh: Het kan toch niet anders, er moet toch straf staan op moedwil. De heer Hofland: Ik haat dergelijke dwangbepalingen en men weet wel. dat in het algemeen de menschen daarvan niet zijn gediend. Nu heeft de Wethouder mij een sober gebruik van dat artikel toegezegd, en ik zal er dan ook niet tegen stemmen. Het betreft natuurlijk heel iets anders dan wanneer je gas gebruikt, dat je niet over den meter laat loopen. Dan pleeg je 'n misdrijf en word je ge straft. Maar om nu door het tusschensteken van iets, dat door een kind of per ongeluk kan gebeuren, een boete op te loopen van f 2.50 is toch wel een beetje erg. De Wethouder Veis Heyn: Ik kan U nogmaals verzekeren ik heb 't zooeven ook reeds gezegd dat die dingen met de meeste serieusiteit zullen worden behandeld. Ik zal U nog een ander voorbeeld geven, maar ik ben electro-technisch absoluut niet onderlegd. Met het aanzetten van een motor voor het klein-bedrijf kan het gebeuren, door het on nauwkeurig omgooien van den handle hoe dat nu is, U houde mij ten goede, dat ik dat niet in details kan uiteenzetten, dat zal men toch ook niet verlangen dat de zeke ring, hier bedoeld, doorslaat. Nu kan het voor komen, dat dit gebeurt, niet door moedwillig heid. maar door totale onwetendheid. En dan geloof ik toch werkelijk, dat wij genoeg be lang hebben bij de Bedrijven om het in die gevallen het publiek niet onmogelijk te maken, maar het ter wille te zijn. U voelt nu wel in welken geest dat artikel werd ingevoegd. Het is alleen dan geldig wanneer het geheele bedrijf in orde is en wanneer de geheele leiding is goedgekeurd en voldoet aan alle eischen, die de Directie daaraan stelt. Alleen daarna zal de boete toegepast kunnen worden. De heer E y s i n k Ik geloof, wij gaan te ver. Het is hier geen quaestie van boete, maar van vergoeding van de schade, die is aangebracht door onkunde of nalatigheid. Een nieuwe zekering kost geld en arbeids loon. Het is dus niets anders dan een restitutie aan de Gemeente en er mag absoluut niet gesproken worden van boete. De heer Hofland: In de stukken staat het toch De heer E y s i n k Nu ja. De heer Hofland: Nu ja? Het staat in de stukken en daar houd ik mij aan De heer Tromp van Holst: Het staat er zóo niet, niet als boete. De Voorzitter: Er staat »een soort van boete*. Nu vermoed ik, dat het zóo zit, dat er twee elementen in zitten, eerstens een res titutie van de gemaakte onkosten en ten tweede ook een soort boete. Wanneer bijvoorbeeld een jongen een spij ker in de leiding slaat, waardoor kortsluiting ontstaat en de zekering doorslaat, zoodat het bedrijf op kosten komt, is het dan niet billijk, dat de vader van dien jongen, of de jongen zelf, uit zijn spaarpot, een gulden of een daal der betaalt? Dat mceten wij toch toejuichen. Wij zijn immers toch als Raad er voor, de opvoeding van de jeugd te bevorderen, zou ik zeggen. De heer Van Achterbergh: Ja, M. de V., mag ik er nog even op wijzen, dat die boetebepaling alleen bedoeld wordt als de zekering op het schakelbord doorslaat. Anders zou het den indruk geven, dat als de zeke ring bij iemand doorsloeg hij die f 2.50 kos ten zelf moest betalen. De Voorzitter: Ik geloof, dat de zaak thans voldoende is toegelichthet betreft een zuiver technische quaestie. De heer Van Duinen: Nou of-tie De Voorzitter: Vraagt nog een van de heeren het woord? Zoo niet, dan is het voorstel aangenomen. 268 Voorstel van B. W. tot het verstrekken van een crediet voor den aankoop van kabels voor het electriciteitsbedrijf. Het voorstel luidt Ten einde de beschikking te hebben over de noodige hoeveelheid kabels en in verband met dé ondervinding, die heeft geleerd, dat het geruimen tijd duurt alvorens bestelde kabels worden afgeleverd, is het wenschellijk, thans spoedig over te gaan tot het bestellen van kabels, die over eenigen tijd zullen moeten worden gelegd, en van kabels, die moeten worden gehouden voor reserve. Benoodigd zijn2500 M. laagspannings- kabel voor reserve-straatkabels binnen de kom der Gemeente, 1500 M. Is. kabel voor reserve-huisaansluitkabels, 300 M. Is. kabel voor aansluiting R. K. kerk, tuindorp, 600 M. hoogspanningskabel voor aansluiting Am bachtsschool, en 1400 M hs. kabel voor re serve, totaal 4300 Meter ls. kabel en 2000 Meter hs. kabel, waarvan de kosten worden begroot op f 21 500, waaronder is begrepen arbeidsloon voor het leggen van de kabels. Wij hebben de eer, U voor te stellen hier voor een crediet te verleenen van f 21 500 en ons te machtigen, de kabels te bestellen. Goedgekeurd zonder beraadslaging of stem ming. 15. Voorstel van B. W. om dit jaar de kermis of jaarmarkt niet te houden. Het voorstel is, evenals verleden jaar, een uitvloeisel van de tijdsomstandigheden. Als voren. (Slot Eerste blad). Er is altijd, als ik even op dit punt let voor mij een moeilijkheid. Ik ben een tfroot voorstander van publiciteit pil ik wil dit nog even opmerken, juist naar aanleiding van hetgeen U straks zei over dat voor de derde maal het woord vragen. Ik was altijd blij als er gelegenheid was, iets van de broodprijzen te vertellenmaar ik heb mij wel eens afgevraagdben ik wel bevoegd, daarover te spreken in deze vergadering, TELKFOO.V .303. Telegramadres,,DULFjAFIIT". JULI-COUPONS togen de HOOGSTE koersen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 12