iiiei<l-al8een, Firma L. van Achterbergh's Brandstoffenhandel Verzilveren Jm Belgische, Duitsche en Hoilandsche. Anthraciet vo orracLig,_ zin, alvorens wij eer' -zins konden zeggen, of er wel cokes kc .ezen. Daarvandaan was mijn antv.'oord oorzichtig. Dat is absoluut geen neg"ci geweest. Wat U wil voorstellen is uw zaak, dat is uw recht, een recht, dat ik niet zal negeeren maar, waar niet de Commissie voor staat, noch R. W„ doch de Raad. In dat opzicht sta ik dus volkomen onschuldig of liever niet schuldig. Ik ben niet van plan, U te negeeren, ik hoop dat nooit te doen, ik hoop daarvoor te hoog te staan. Ik wil wel eenige mededeelingcn doen betreffende hetgeen de Commissie van Rij stand heeft genoopt om dien prijs testellen. Ik mag U dan meedeelen, dat wij die 30 000 H.L. gietcokes hebben moeten aanschaffen op kosten van het Redrijf tegen 60 cent. Die cokes moet vervoerd worden naar de lood sen en van de loodsen naar de ovens onder de retorten, terwijl de gewone cokes uit de retorten weer naar het terrein moet worden vervoerd, in plaats van direct naar de ovens. Door een zeer juiste berekening is ge constateerd, dat die cokes aan het Bedrijf kost 70 cent. Nu zou iemand ons uit den Raad kunnen toevoegen dat is geen koopmanschap. Dat is het ook niet. Maar het Bedrijf staat daar als commercieel bedrijf in zooverre ook buiten. Gaan wij, nu eens de cokesprijzen in de verschillende Gemeenten na. Te Leeuw arden is die 75 cent, te Alkmaar 70, te Apeldoorn So dat is geklopte cokes te Amsterdam So cent. te Schiedam 75, te Zaandam 75 en te Amersfoort 80 cent óok geklopte. Dat staatje is niet willekeurig opgemaakt, doch het resultaat van onze aanschrijving aan enkele Gemeenten, waarin wij vroegen, hoe zijn uw cokesprijzen. Dat is de reden, mijnheer Hofland. Nu mag U die tien cent lager gering schatten, maar Amersfoort is toch de eerste Gemeente, die daartoe het initiatief heeft ge nomen. Ook wil ik er op wijzen, dat in den afgeloopen winter geen mud kolen in de stad is bezorgd, maar dat de Commissie van Toezicht toen heeft gezegd wij zullen eerst, zoover de voorraad strekt, deze reserveeren voor den loketverkoop voor den kleinen mar. De prijs is toen 10 cent lager gesteld en wij moesten er zorg voor dragen, dat dit ten goede kwam aan degenen, die 't het meeste noodig hadden. Wanneer wij het voor iedereen tot elke hoeveelheid hadden opengesteld, was natuurlijk met wagenvrachten tegelijk opéén dag de geheele voorraad uitgeput geworden, vooral in de dagen van Augustus, toen ieder een zooveel mogelijk wilde inslaan. Die maat regel is goed geloopen en ik heb een heele correspondentie, waarin ons gevraagd wordt hoe die maatregel te Amersfoort heeft ge werkt. Een enkelen dag. op Zaterdag bijv'* is het wel eens gebeurd, dat de mensehen aan het loket kwamen en de voorraad op was en de menschen ontevreden weg gingen. Dat is gebeurd; maar vergeet niet, dat er toen aan niemand van de burgerij is geleverd. Dat is in het belang geweest van den mindergegoede naar onze bescheiden meening. Dat heeft uitstekend gewerkt en bij deze prijs-verhooging stellen wij ons voor, dat ook nu weer door te voeren. De heer Hofland: "M. de V., ik moet opmerken, dat de prijs van de cokes mij per slot van rekening niets kan schelen, al was die ook een gulden per H.L. Het gaat er maar om, dat de koopkracht van de bevol king in den komenden winter ver beneden peil is. Dat de Regeering het brood ver beneden den kostprijs heeft beschikbaar ge steld, bewijst dat zij de juistheid van deze redeneering volkomen erkent. Er moet voor komen worden, dat die menschen nog verder inzinken en totaal verarmen. Wanneer wij nu de cokes een dubbeltje beneden den kostprijs verkrijgbaar stellen voor de men schen, die ze bij een half mudje afhalen, dan is dat een organisatie, die ik gansch verkeerd vind, al geef ik dadeiijk toe, dat er maatregelen genomen moeten worden om een soort van speculatie te voorkomenmaar dat sluit volstrekt niet uit, dat de prijs veel lager moet worden gesteld en dat de kosten daarvan gebracht moeten worden op de Ge meentekas, opdat de koopkracht van den minderen man minstens op peil gehouden wordt. Als wij zoo doen als thans gebeurt, kost het de Gemeente per slot van rekening geen cent. De cokes kost ons 70 cent en wij leve ren ze voor 70 cent. En om dan nog den gebraden haan uit te.hangen en te zeggen: »Wat hebben wij al niet gedaan; van alle kanten vraagt ir.cn ons inlichtingen c, dat gaat niet aan. De Gemeente Wormerveer heeft het besluit genomen om f 7500 beschik baar te stellen om de cokes onder het bereik te brengen van de menschen met smalle beurzen. Zooals de Wethouder het thans voorstelt, kost het de Gemeente geen cent, alléén een beetje moeite. Dat is geen hou ding. Ik zou eenvoudig willen, dat de Ge meente beslag legde op een 10000 mud cokes om deze voor g of 10 stuivers dispo- 1 nibel te stellen. En al zou die nu aan de Gemeente een gulden kosten, aan den Raad is de bevoegdheid, te beoorueelen of dat niet kan en moet worden aangenomen. In dien zin had ik een toelichting verwacht van den Wethouder der Redrijven. Die maatregel van verleden jaar is niet meer voldoende, nu de cokes 70 of So cent kost. Toen was de H.L. to stuivers en dat zal nog al een' beetje schelen. Stel, dat die menschen per seizoen zoowat een 15 mud noodig hebben dan wordt dat een heel bedrag voor die menschen. Ik kan erover oordeelen; ik kom bij die menschen en ik weet. hoe arm zij het hebben. Ik kan i daar verder geen inlichtingen over geven ik mag dat niet doen, maar ik weet, dat ze I "o# geen kwartje kunnen afbetalen van wat ze van den winter achterop zijn gekomen, j Wij behooren daar iels tegen te doende 1 Raad heeft den plicht, te zorgen, dat die menschen niet geheel en al inzinken. Ik j vind het heel beroerd, dat ik het moet doen, maar ik zal zoo vrij zijn, nu er van den kant van den Wethonder niets komt, het oordeel van den Raad ronduit te vragen over het voorstel om van de Gasfabriek 10000 H.L. cokes te koopen en die beschikbaar te stellen tegen den prijs van 10 stuivers. En ik zal een wijze van organisatie voorstellen, waarop ik meen, dat dit zal kunnen gebeuren. Dank u. De Voorzitter: Naar aanleiding van de laatste discussie in dezen Raad over de brood prijzen, zou ik wel enkele mededeelingeti wenschen te doen. De heer Hofland heeft er toen op gewezen dat in sommige andere Gemeenten de broodprijs zooveel lager zou zijn dan hier. Ik heb daarnaar een onderzoek ingesteld, en dat heeft mij bevestigd in mijn aanvan kelijke meening omtrent die quaestie, dat wij niet bevreesd behoeven te zijn voor een noodelooze prijsopdrijving van het brood in onze Gemeente. Het verschil berust op de qualiteit en, let wel, het goede gewicht. Met deze beide punten moet men goed rekening houden bij de beoordeeling van de prijzen; pas dan komen deze in een geheel ander licht. Verlangt thans nog een van dc heeren het woord De heer Hofland: _a, M. de V., juist naar aanleiding van wat U pas gezegd heeft over die broodquaestie. Te Alkmaar, waar de broodprijs het meest met die te Amersfoort verschilde, bleek het, dat men daar op het oude denkbeeld doorgaat, n.l. dat een Kilo's- brood maar 8.5 ons behoeft te wegen. Nu ben ik achteraf nog zeer blij, dat ik die quaestie toen ter sprake heb gebracht. En waarom? Hierom, omdat er altijd nog een soort persoonlijk gekanker bestaat tegen dezen nuttigen maatregel, Dat persoonlijke gemopper moet er ten slotte maar eens uit. De menschen moeten rekening houden met de realiteit, met hetgeen werkelijk is en niet met hetgeen zoo gezegd wordt, want deze zegt dit en die zegt weer wat anders. Ik heb nog alle moeite genomen om in formaties te krijgen met betrekking tot het brood. Met Alkmaar was het verschil het grootst. Het brood kostte daar, meen ik, 22 cent en dat zat in het gewicht. En nu zou ik nog iets willen mededcelen. Ik heb dezer dagen ook inlichtingen inge wonnen over het brood te Utrecht, Te Utrecht wordt op het brood gegeven 10 pet. korting en nu zou ik willen vragen is het werkelijk waar wat mij is meegedeeld dat U aan de bakkers gezegd heeft, dat op het brood van 12 cent per K.G. geen korting mag worden gegeven? Te Utrecht betalen de bakkers f 10 voor het meel en 10 cent vracht, dat is f to. 10 Daaruit zijn ze verplicht, te bakken 150 brooden. Ik heb dat brood gewogen en het heeft het gewicht, ja soms nog iets meer. Uier behoeven er maar 140 brooden uitge bakken te worden en er wordt bovendien geen 10 pCt. gegeven. Nu zijn dat maar kleinigheden, maar voor de lui, die dat brood gebruiken, komt het daar juist op aan. En als je al die dingen bij elkaar rekent kom je op een enorm verschil. Maar mijn vraag is, dat hier geen korting wordt gegeven, is dat een onderlinge afspraak van de bakkers of is dat van U uitgegaan als een verLod: je mag die 10 pCt. niet geven. De Voorzitter: Dat is geen zaak van de bakkers, maar van den Minister. De Minister heeft als eisch gesteld, dat van de 100 K.G, meel minstens 140 K.G. brood gebakken moet worden. Nu ziet men kans tot 154, ja zelfs tot 158 te komen en dat is lutuurlijk voordeel voor de bakkers. Wat die korting betreft, dat staat, als ik mij riiet heel sterk vergis, óok in het voorschrift van den Minister. Er is altijd, als ik even op dit punt let voor mij een moeilijkheid. Ik ben een groot voorstander van publiciteit p» ik wil dit nog even opmerken, juist naar aanleiding van hetgeen IJ straks zei over dat voor de derde maal het woord vragen. Ik was altijd blij als er gelegenheid was, iets van de broodprijzen te vertellenmaar ik heb mij wel eens afgevraagdben ik wel bevoegd, daarover te spreken in deze vergadering. want het betreft, strikt genomen, niet een punt van het Dagelijkscii Restuur. Ik zeg juist, omdat ik juist ecu groot voorstander ben van publiciteit, heb ik met beide handen zpo'n gelegenheid aangenomen; maar het oogenblik zou wel eens kunnen komen, dat ik moet zeggenik kan niet antwoorden. Gelukkig is daartoe nog geen reden geweest. De heer Hofland: Ik wil alleen nog even opmerken, dat de tweede circulaire was gericht aan B. W. De eerste was aan den Burgemeester, maar de tweede aan het College van B. W. Ik ben dus in mijn volste recht als ik hun verantwoording vraag over de uitvoering. R. W. zijn wel degelijk aan den Raad verantwoording verschuldigd; derhalve als wij vragen, hebben R. W. te antwoorden. Dc Voorzitter: Neen, mijnheer Hofland. (De heer Hofland schudt ontkennend) U schudt wel van neen, maar dat is toch niet juist. U zoudt zich daarin toch wel eens kun nen vergissen. Slaat U de Gemeentewet maar eens na. Als ik U een enkel voorbeeld mag noementen aanzien van de uitvoering der Hinderwet hebben R. W. niets aan den Raad te zeggen. Er is een principieel onderscheid tusschen dc zaken van Dagelijkseh Restuur en de uitvoering der Rijks-wet. Het gaat om art. 183 Gemeentewet in verband met art. 179. Heeft thans niemand van de heeren meer iets voor deze vergadering? Dan sluit ik de vergadering (te 10.20). Advertentiën AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. VAX WEl.HKKKX bantu P.HNGEIiSf Kortegrncbt 11. Tel. 170. TelegramadresWisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van V/is- Credieten. seis en Quitanliën, Coupons. Vreemd gold. Deposito's. Wissels op Rim.en- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Sale Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ONDBRLJirCa KETTKEÏT. Beckcnsteinschelaan Telefoon 287. CR E I) I ET- VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort nir. K. J. M. van den BERUII. WILHELM!NASTUAAT Zij stolt zich ton doel hol verloonon van Oedioten ondorpot- soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blaix o hel incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden a deposito en rekening-courant. MENU voor de week 4 Juli tot en met 10 Juli. ZONDAG 4. Kalfsgehakt. Peulen. Aardbeien met vanille- vla. (Vermicelli-soep). MAANDAG 5. Roastbeef. Gestoofde sla. Rijstebrij. (Groente-soep). DINSDAG 6. Varkenslappen. Worteltjes. Chocoladevla. (Macaroni-socp). WOENSDAG 7. Runderbraadstuk. Postelein. Citroenrijst tnet vanille vla. (Vermicclli-soep). DONDERDAG 8. Kalfslappen. Doperwten. Hangop. (Tomaten-soep). VRIJDAG 9. Raklappen (desv. visch). Sla m. komkommer. Griespudding met kersen. (Doperwten-soep). ZATERDAG 10. Fricandeau. Bloemkool. Rhabarber. (Witte booneri-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd a. 10 cent per portie voor leden. Voor niet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. Mevrouw BEAUFORT, Wuytierslaan 54, vraagt tegen 1 Augustus een nette, fatsoen lijke' DIENSTBODE, goed kunnende koken (hulp vaneen werkster). WETElfflP -liiöT-isi OPENBARE LEESZAAL Reukenlaan 2. Vrije toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Roeken Adresboeken. UITLEEN'BIBLIOTHEEK. FLEHITE Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voo1' niet leden a f'0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. VETTER Co., Distill. Wijnen. Likeuren. Lev,. Vrouwe-kerf hol'. AM MIS KOOKT. Telefoon No. 155, beslelkantoor Arnh. straat 1. Magazijnen en kantaor Koestraat 4-6-8, raadt een ieder, niet het oog op mogelijke kolonnood, ten ster kste aan zooveel mogelijk de benoodigdc hoeveelheid brandstoffen voor den winter, nu reeds in te slaan. Momenteel nog voldoende COMMANDITAIRE BANKYEREENIGING H. L A. DULLAERT Co. Amersfoort, Langegracht 30. Scherpenzeel - Soest, TE li E KOON 363. Telegramadres; DULLAERT". 1 JULI-C0UP0NS togen de HOOGSTE koersen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4