>15. JRAÏT. No. 64e Jaargang. BIJBLAD van de „Amersfoortsche Courant'' van Donderdag 1 Juli 1915, No. 8588. GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 29 Juni 1915, des avonds te acht uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. £raaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heerenH. W. van Esveld, R. G. Rijkens en N. Veis Heyn, Wet houders; benevens de heeren: P. van Ach- terbergh, S. J. van Duinen, A. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland, A. H. van Kalken, H. J. de Kempenaer, H. Koning, A. C. R. O. Leinweber, M. R. N. Oosterveen, J. A. Rant, A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn., benevens de Secretaris, de heer A. R. Veenstra. Afwezig de heeren: F. M. Houbaer, J. W. Jorissen en H. Kroes. DeVo ring. z i 11 e r Ik open deze vergade- De notulen der beide voorgaande vergade ringen, van 1 en 24 Juni, hebben gedurende den voorgeschreven tijd ter visie van den Raad gelegen. Vraagt iemand daarover het woord Heeft een van de heeren hierover een opmerking Zoo niet Dan zijn ze gearre steerd en gaan we over tot de medcdeelingen. Ik geef daartoe het woord aan den Secretaris tot het voorlezen van de ingeku nen stukken Ouder gewoonte wordt, als er niets bij wordt gezegd, door B. en W. voorgesteld, het stuk aan te nemen voor kennisgeving. Ingekomen zijn de volgende stukken 238. Beschikking van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juni 1915.3eafd.no. 1047, waarbij wordt toegewezen het beroep van L. A. H. L. Wttst, te Amersfoort tegen het Raadsbesluit dd. 26 Januari 1915, houdende een afwijzende beschikking op zijn bezwaar schrift tegen zijn aanslag in de gemeentelijke Inkomstenbelasting over het jaar 1914. 239. Beschikking van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juni 1915, 3e. afd. no. 1048, waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep van L. J. Hemels, te Amersfoort, tegen het Raadsbesluit dd. 26 Januari 1915, inhoudende als voorgaand. 240. Gelijkluidende beschikking dd. 7 Juni, 5e afd. no. 1046, in zake het btroep van H. G. Dijk, weduwe van J. C. Leinweber, te Amersfoort, als voorgaand. 241. Gelijkluidende beschikking dd. 7 Juni I9t5i 3e afd. no. 1045, in zake het beroep van mr. A. Stheeman, te Amersfoort, als voor gaand. 242. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 31 Mei 1915.3eafd.no. 1357/1001, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Kon besluit van den 14 Mei 1915.no. 18, tot goedkeuring van de heffing van rechten voor het gebruik van den openbaren weg. enz., in verband met de wijziging der invoij derings-verordening bij Raadsbesluit dd. 15 December 1914. 243. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 7 Juni 1915.3eafd.no. 1316/1064, waarbij voor zooveel noodig wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 4 Mei 1915 tot wijziging der Bouwverordening. 244. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915, 3e afd. no. 1478/1134, waarbij wordt goedgekeurd de voordracht op het fonds van onvoorziene uitgaven van, de Begrooting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1914, vastgesteld bij Raadsbe sluit van 1 Juni 1915, no. 220. 245. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915, 3e afd. no. 1478/1134, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 1 Juni 1915, no. 22o1, tot wijziging der Begrooting, dienstjaar 1914. 246. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915, 3c afd. no. 1470/1115, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 1 Juni 1915, no. 228', tot verkoop van een perceel grond aan jhr. S. M. van Rei gersberg Vcrsluijs, te Amersfoort. 247. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14Juni1915.3eafd.no. 1480/1088, waarbij wordt goedgekeurd het tweede ge deelte van het primitief kohier der Inkom stenbelasting, dienstjaar 1915. vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 Juni 1915. 248. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni I9i5,3eafd. no. 1479/1088, waarbij wordt goedgekeurd het eerste sup pletoir kohier der Hondenbelasting, dienstjaar 1915, vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 Juni «9«5- 249. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915, 3e afd. no. 1491/1088, waarbij wordt goedgekeurd het primitief ko hier der Straatbelasting, dienstjaar 1915, vast gesteld bij Raadsbesluit van 1 Juni 1915. 250. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915. ie afd. no. 243/279, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raadsbesluit van 4 Mei 1915 in zake het verstrekken van een voorschot aan de stich ting Volkshuisvesting II. 251. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 14 Juni 1915, 3e afd. no. 1451/1131, waarbij wordt medegedeeld de ontvangst van het afschrift der Verordening, houdende ver bod van voederen van vee met rogge of roggebrood*. 252. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 28 Juni 1915, 3e afd. no. 1664/1186, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 15 December 1914 tot wijziging van de Begrooting, dienstjaar 1914. 253. Brief van A. C. Koppejati.dd. 28 Juni 1915, waarbij deze zijn dank betuigt voor het vertrouwen in hem gesteld bij zijn be noeming tot Directeur der Gemeente-bedrijven. 254 Brief van de Reclamc-commissie, waar bij wordt aangeboden het boek «Amersfoort als woonplaats». De Voorzitter: Mijne heeren, hier moeten wij een oogenblik pauseeren, daar anders de mededeeling van de Reclamc-commissie den zelfden eervollen dood zou kunnen sterven als de andere ingekomen stukken, terwijl ze beter, veel beter verdient. Ik weet niet of alle heeren het kostelijke boek gezien hebben; ik heb het hier vóór mij. De Raad heeft het als present-exemplaar gekregen, gebonden en verguld opsnue. Wie het reeds heeft ingezien, zal ervan overtuigd zijn, dat het een werk van beteekenis is voor onze stad en ik mag niet nalaten de namen te noemen van de heeren door wier toedoen het is samengesteldDe Pool, Van der Meiden, Ter Maat, Van Haselen en Veenstra. Met noesten ijver hebben zij getracht en zijn zij erin geslaagd een reclame-boek voor Amers foort te doen samenstellen, dat, naar wij hopen, wijd en zijd verspreid zal worden en als vrucht zal afwerpen, dat velen zich te Amersfoort zullen vestigen. De commissie heeft eer van haar werk en deze eer is naast haar vooral ook te danken aan de keur van medewerkers, die zulke uitnemende bijdragen hebben ge leverd. Ook de drukker en uitgever, met zijn ge beden staf van medewerkers, zij allen hebben hun best gedaan om werkelijk een goed geslaagd drukwerk van groote beteekenis te leveren, een boekwerk, dal niet maar zal worden weggezet, of misschien wat nog veel erger is zal worden verwezen naar de papiermand, maar een boekwerk, dat ge lezen zal worden»en dat een blijvende plaats zal innemen op de leestafels van verschillende wachtkamers. Mijne heeren, namens den Raad meen ik te moeten brengen een woord van warme hulde en waardeering aan de Commissie voor het vele, dat zij belangloos gedaan heeft ten bate van Amersfoort, en :net haar wil ik- de hoop uitspreken, dat dit werk in lengte van dagen vruchten zal afwerpen voor onze Gemeente (Bravo's, Applaus;. Nog is ingekomen 255. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 28 Juni 1915, 3e afd. no. 1633/1193, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 24 Juni tot het aangaan eener geldleening groot f 100000. De Voorzitter: Ik kan den Raad in het publiek meodeelen de heeren weten het al dat de koers netto voor ons is 97.511 pCt. cn dat de leci.ing is gegund aan de firma's de Uniebank, te Amsterdam, en Patijn Van Nottcn, te Amsterdam. Vraagt iemand het woord over de mede- deelingen; of hoofdelijke stemming? Dan gaan wij over tot de behandeling van de AGENDA. 2L«i. V o o r s t e 11 en van B. Sc W. i n zake: a. verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterkedrank inhet klein, b. het aan w ij zen van bepaalde wijken, waar geen vergunningen tot den verkoop van sterkedrank in het klein mogen worden ver leend, c. het vaststellen eener veror dening, houdende eischen, waar aan een loka'liteit moet voldoen om in aanmerking te komen voor een vergunning tot den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, of een verlof tot den verkoop van al- firma A. H van CloefT. ff»' ten perceel alhier gelegen aan den Leusderweg, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie B, No. 499, Overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinderwet j bepaalden tijd, op grond, dat het ingestelde 1 onderzoek nog niet is beëindigd, Besluiten de beslissing op het vermeld verzoek te verdagen. De Algomecuc Uorg-Maatschappij voor den Middenstand. In een zoor slecht bezochte vergadering er waren tien belangstellenden, namelijk vier Bestuurders van «Handel en Nijverheid», de Directeur der Middenstands-credietbank en vijf middenstanders Dinsdagavond toen er, nog ongerekend den Roomsch-Katholieken aan aen eigenaar een oewijs, ceei, wonit ai- gegeven, dat beleend kan worden. Maar de goederen moeten zijn bf in de macht van de Bank, die het voorschot geeft, of in de macht van derden (hierboven het veem). Voor middenstanders is dus het in pand geven van roerende goederen zeer moeilijk die roerende goederen zullen toch een dool van den winkelvoorraad uitmaken, en door hat in pand geven, zal een deel van (fllD voorraad niet verkocht kunnen worden. Postbus 9, Toch heeft het niet aan pogingen ontbro. ken om zoo'n veem in 't klein op te richten Te Utrecht werd een klein pakhuis ge huurd het duurde niet lang, of er werden allerlei roerende goederen gebracht, zoodat zelfs overgegaan inoest worden tot het huren van een grooter pakhuismaar de kusten van administratie, taxatie en pakhuishuur werden zi>o hoog, dat de kosten voor het ver krijgen van crediet te aanzienlijk werden, zoodat het veem langzamerhand weer ver dween. In Frankrijk bestaat een wet, waarbij de mogelijkheid geopend is om op goederen, die nog onder den pandgever zijn, voorschot te verleenen. Maar het advies omtrent de werking dier wet Inidt zeer ongunstig. Het leveranciers-crediet verdweenwat niet te verwonderen was. Als er toch voorschot op de roerende goederen gevraagd wordt, zullen alle waarden, die daarvoor vatbaar zijn, reeds mot een preferente schuld bezwaard zijn komt daarbij dan nog voorschot op den win kelvoorraad, welke waarborg blijft er dan nog over voor de concurrente crediteuren? Immers geen enkele. Na op deze wijfc ongeveer de voorkomende zekcrhcidsstelling besproken te hebben, en de onmogelijkheid van die zekerhcidsstclling voor den middenstand betoogd te hebben, moest er toch een middel gevonden worden j om den middenstand te helpen en dat middel is gevonden in de oprichting van de Alge- mecne Borg-Maatschappij voor den midden stand. Het doel dier Maatschappij is, zich borg te stellen voor crediet waardige midden standers. De hoofdzetel dier Maatschappij zal hoogst waarschijnlijk gevestigd worden te Utrecht. Zij stelt zich op een zuiver commercieel, cn niet op een philantropisch standpunt. Spreker wil daarmede aangeven, dat voor het reeds borgstellen der Maatschappij een premie betaald moet worden om zich tegen eventueelc verliezen te kunnen dekken. i. is het beneden den middenstand, philan tropisch geholpen te worden. Evenals verzekering-maatschappijen tegen brand, ongelukken, enz., eigenlijk bang zijn, om bij voorkomenden brand, ongelukken, enz. de schade uit te betalen, cvenzoo is de Borgmaatschappij bang voor insolventie van dc debiteuren der Bink; d. w.2. komt een credietnemer zijn verplichtingen niet na en heeft de Borgmaatschappij reeds borg gesteld voor dien credietnemer, dan zal die Maat schappij do schade betalen. Maar die verzekeringmr.atschappijen heffen een zekere premie voor dc risico's die zij loo- pendezo premies zijn gebouwd op statistie ken, die reeds gcruimen lijd worden opge maakt, zoodat voor het bepalen dier premies de noodigc gegevens aanwezig zijn. Op de zelfde wijze denkt de Borgmaat schappij zich voor hare risico's te dekken, avaa.'bij premies betaald moeten worden, waarvoor nog geen of zeer onvolledige statistieken bestaan, zoodat nog niet met ze kerheid meegedeeld kan worden, hoeveel percent die premie zal zijn. Wel is door spre ker zeker percent genoemd, maar dit is niet vaststaand; het kan minder of meer zijn. Van die premies zal dan een fonds ge vormd worden, waaruit dan de te lijden schade zal worden betaald. Bij het pogen om tot een goede statistiek te komen waarin de verhouding der cre- licten totdc opvordering der borgen goed tot zijn recht zou komen, werd op tegenwerking van enkele grootbanken gestuit; crediet- en borgregisters, zooals elders bestaan, zijn In ons land niet aangelegd. Ook is overwogen de aanvragers in klassen in te deden naar gelang van het risico, dat dc Bank loopt, b.v, voor iemand die een 2c hypotheek op zijn huis sluit en een aan vullende borgstelling noodig heeft, is het risico niet zoo groot en zou een kleiner per centage Iri tekening worden gebracht. De Borg Mij. is een N. V. gecombineerd met onder linge waarborg, d.w.z. de Statuten der N. V. bepalen, dat wanneer eenmaal de premie la

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5