Verzilveren zin, alvorens wij eenigszins konden zeggen, of er wel cokes kon wezen. Daarvandaan was mijn antwoord zoo voorzichtig. ^at absoluut geen negecren geweest. Wat U wil voorstellen is uw zaak, dat is uw recht, een recht, dat ik niet zal negeeren maar, waar niet de Commissie voor staat, noch IV W., doch de Raad. In dat opzicht sta ik dus volkomen onschuldig of liever niet schuldig. Ik ben niet van plan, U te negeeren, ik hoop dat nooit te doen, ik hoop daarvoor te hoog te staan. Ik wil wel eenige mededeelmgcn doen betreffende hetgeen de Commissie van Rij stand heeft genoopt om dien prijs te stellen. Ik mag U dan meedeelen, dat wij die 30 000 H I gietcokes hebben moeten aanschaffen op kosten van het Bedrijf tegen 60 cent Die cokes moet vervoerd worden naar de lood sen en van de loodsen naar de ovens onder de retorten, terwijl de gewone cokes uit de retorten weer naar het terrein moet worden vervoerd, in plaats van direct naar de ovens. Door een zeer juiste berekening is ge constateerd. dat die cokes aan het Bedrijf k°Nu'zou iemand ons uit den Raad kunnen toevoegen dat is geen koopmanschap. Dat is het ook niet. Maar het Bedrijf staat daar als commercieel bedrijf in zooverre ook buiten. Gaan wij, nu eens de cokesprijzen in de verschillende Gemeenten na. I e Leeuw arden is die 73 cent. te Alkmaar 70. te Apeldoorn 80 - dat is geklopte cokes - te Amsterdam so cent. te Schiedam 73, te Zaandam 75 en te Amersfoort 80 cent óok geklopte. Dat staatje is niet willekeurig opgemaakt, doch het resultaat van onze aanschrijving aan enkele Gemeenten, waarin wij vroegen, hoe zijn uw cokesprijzen. Dat is de reden, mijnheer Hofland. Nu mag U die tien cent lager gering schatten, maar Amersfoort is toch de eerste Gemeente, die daartoe het initiatief heeft ge- nomen. Ook wil ik er op n ijren. dat in den afgeloopen winter geen mud kolen in de stad is bezorgd, maar dat de Commissie van Toezicht toen heeft gezegd wij zullen eerst, zoover de voorraad strekt, deze reserveeren voor den loketverkoop voor den kleinen mar. De prijs is toen 10 cent lager gesteld en wij moesten er zorg voor dragen dat dit ten goede kwam aan degenen, die t het meeste noodig hadden. Wanneer wij het voor iedereen tot elke hoeveelheid hadden opengesteld, was natuurlijk met wagenvrachten tegelijk opeen dag de eeheele voorraad uitgeput geworden, vooral in de dagen van Augustus, toen ieder een zooveel mogelijk wilde inslaan. Die maat regel ie- goed geloopen en ik heb een heele correspondentie, waarin ons gevraagd wordt hoe die maatregel te Amersfoort heeft ge werkt Een enkelen dag. op Zaterdag bijv is hei wel eens gebeurd, dat de menschen aan het loket kwamen en de voorraad op was en de menschen ontevreden weg gmgen. Dat is gebeurdmaar vergeet niet, dat er toen aan niemand van de burgerij is geleverd. Dat is in het belang geweest van den mindergegoede naar onze bescheiden meening. Dat heeft uitstekend gewerkt en bij deze prijs-verhooging stellen wij ons voor. dat ook nu weer door te voeren. De heer Hofland: M. de V., ik moet opmerken, dat de prijs van de cokes mij per slot van rekening niets kan schelen, al was die ook een gulden per H.L. Het gaat er maar om, dat de koopkracht van de bevol king in den komenden winter ver beneden peil is. Dat de Regecring het brood ver beneden den kostprijs heeft beschikbaar ge steld, bewijst dat zij de juistheid van de/.e redeneering volkomen erkent. Er moet voor komen worden, dat die menschen nog verder inzinken en totaal verarmen. Wanneer wij nu de cokes een dubbeltje beneden den kostprijs verkrijgbaar stellen voor de men schen, die ze bij een half mudje afhalen, dan is dat een organisatie, die ik gansch verkeerd vind, al geef ik dade.ijk toe, dat er maatregelen genomen moeten worden om een soort van speculatie te voorkomenmaar dat sluit volstrekt niet uit, dat de prijs veel lager moet worden gesteld en dat dek. sten daarvan gebracht moeten wordc-n op de ge meentekas, opdat de koopkracht van den minderen man minstens op peil gehouden wordt. Als wij zoo doen als thans gebeurt, kost het de Gemeente per slot van rekening geen cent. De cokes kost ons 70 cent en wij leve ren ze voor 70 cent. En om dan nog den gebraden haan uit te.hangen en te zeggen: .Wat hebben wij al niet gedaan; van alle kanten vraagt men ons inlichtingen dat gaat niet aan. De Gemeente Wormerveer heeft het besluit genomen om f7500 beschik baar te stellen om de cokes onder het bereik te brengen van de menschen met smalle beurzen. Zooals de Wethouder het thans voorstelt, kost hel de Gemeente geen cent, alléén een beetji moeite. Dat is geen hea ding. Ik zou eenvoudig willen, dat de Ge- ineente beslag leg'le "P ™"d cokes om (leze voor g of 10 stuivers dispo uibel ie stellen. En al zou die nu aan de Gemeente ecu gulden kosten, aan den Raad is de bev kan en rr zin had il Wetboudc verleden cokes 70 10 stuivei schelen. Stel, da •coholhoudenden, anderen dan ster kedrank, zulks naar aanleiding van een drietal ingekomen adressen. Het voorstel strekt om a. H. M. de Koningin te verzoeken, het maximum-aantal vergunningen voor den ver koop van sterkedrank in het klein in de Ge meente Amersfoort wier aantal thans be draagt 80 cn naar de bevolking op 1 Januari 1915 mag bedragen 63 te stellen op 60; b. vast te stellen eischen waaraan een lokaliteit moet voldoen om in aanmerking te komen voor vergunning dan wel verlof; c. aan te wijzen bepaalde wijken in de buitenstad, waar geen vergunningen tot den verkoop van sterkedrank in het klein mogen worden verleend; een en ander met ingang van 1 Januari 1916. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren het woord tot het houden van algemeene beschouwingen De heer Gerritsen: M. de V., het is zeer zeker niet, dat van mijn zijde bestrijding zal komen; integendeel, M. de V., ik geloof.dat wij hulde moeten brengen aan B. W. voor dit voorstel. Wat een schrille tegenstelling, M. de V., bij 10 of 15 jaar geleden, waarbij de meesten van ons tegenwoordig geweest zijn en waarbij wij een onverschillig publiek hadden, dat ten minste dergelijke zaken on verschillig behandelde en er weinig voor gevoelde. Misschien, dat een enkele er wat voor gevoelde, maar men meende toen den finan- cieelen kant steeds in het oog te moeten houden. Men meende, dat de f50, die de Gemeente van iedere vergunning kreeg, iets was. waaraan meu houvast had. Dat was een zeer verkee-d idee, M. de V. Maar zooals ik zeg, het publiek stond er feitelijk onverschillig tegenover. Nu worden, M. de V., de directe en de indirecte geldelijke voordeelen op zij geschoven en wordt een zuiver menschelijk voorstel door deze ver- eenigingen gedaan. M. de V, ik meen namens de burgerij het College van B. W. hartelijk dank te moeten zeggen voor dit uitnemend menschlievende voorstel. M. de V. wanneer ik dat gedaan heb, wilde ik niet ontkennen, dat ik vanmiddag het zeer gewaardeerde adres van de vereeniging in quaestie ontvangen heb en dat het toch zeer zeker op U, als Hoofd der politie, een zeer eigenaardigen indruk gemaakt heeft. M. de V., waar zij zeggen en zeer zeker zullen die heeren goed op de hoogte zijn van den toestand, want het is hun eigen vak waar zij o. a. zeggen, dat, Maast de tachtig houders van een vergunning, zeer zeker nog een tachtig verlofhouders zijn, die precies het zelfde eenvoudig doen en clandestien sterke drank verkoopen, daar zou ik wel wenschen, M. de V., dat U in dat opzicht een onderzoek wilde instellen, in hoeverre dat stuk, dat op geen stukken 11a waarheid bevatten kan (want, wanneer het de waarheid bevatte, M. de V., zou ik zeggen, dan zou ik in de toekomst wanhopen op eenig goed resultaat van onze wetgevingen) juist is. Ik heb gezegd. De heer Hofland: M. de V., het is mijn gewoonte niet om, wanneer ik over een voor stel het woord vraag of liever wanneer ik het woord vraag dan heb ik over een bepaald voorstel iets voor te stellen een wij- ziging of iets van dien aard. I11 dit bijzondere geval is dat natuurlijk niet zoo. Ik sluit mij van harte gaarne aan bij hetgeen de heer Gerritsen heeft gezegd over dit voorstel. Ik was werkelijk blij verrast toen in deze woor den, met een heel mooi breed gebaar en breeden blik alle bezwaren, waartegenover men vroeger stond, wanneer het betrof drank bestrijding, dat al die bezwaren ik herhaal het als het ware werden weggevaagd. B. en W. hebben in de toelichting, die dit voorstel begeleidt, zich op zoo'n mooi stand- punt geplaatst, dat ik er als drankbestrijder I ik herhaal het blij door was verrast, dat ik in dezen vorm en met die toelichting dit voorstel ontving en ik houd er mij van overtuigd, dat dit voorstel met even groot welgevallen zal ontvangen zijn door alle drankbestrijders hier te Amersfoort. Zij konden het niet heter zeggen dan het door B. W. is gezegd geworden. De be zwaren, die dan nog wel bestonden, nietwaar, zijn op zeer logische en goede wijze wegge redeneerd en het is dus terecht, dat ons me delid Gerritsen gezegd heeft, nietwaar, dat wat voor tien of vijftien jaar reeds bestond, nu als het ware niet meer bestaat en wan neer het al bestaat, dan bestaat het alleen bij de belanghebbenden, die ons dezen middag of gisterenavond een adres met bezwaren heb ben toegezonden. Maar in elk geval de drank- bestrijders-vereenigingen hadden zich niet kun nen voorstellen, dat hun adres door het Col lege van B. W. dunkt mij met zooveel sympathie en met zooveel ernstige toewijding zou zijn ontvangen als het inderdaad is ont vangen. Er is meer gegeven dan gevraagd is; men heeft heel nauwkeurig gezien wat of de Wet toeliet en men heeft al hetgeen maar even mogelijk was de hand geboden. En daarom acht ik mij, hoewel ik natuurlijk als Raadslid niet mag spreken namens een vereeniging wij worden geacht, nietwaar, de ge heele burgerij te vertegenwoordigen maar acht ik mij toch wel gerechtigd, namens de drank bestrijders, waarvan ik de eer heb lid te zijn, hartelijk dank te zeggen aan B. W. voor den beschavingsarbeid, waarvoor die or ganisaties ook jarenlang en moeizaam gear beid hebben; ik herhaal in naam van die drankbestrijders organisaties voor den bescha vingsarbeid, dien B. W. in dit voorstel hebben neergelegd. De Voorzitter: B. W. stellen op hoogen prijs de redevoering, die de heer Gerritsen en ook de heer Hofland heeft gehouden. Ook wij van onzen kant hebben gemeend, dat het hier een stuk cultuurarbeid betrof. Wat aangaat het adres, waarover de heer Gerritsen heeft gesproken, ik zou daarop gaarne ingaan, maar ik moet U tot mijn spijt verklaren, dat dit adres mij onbekend is. Helaas heb ik ik zal niet zeggen het ge lukkige voorrecht, als Voorzitter van den Raad dikwijls niet de stukken te kunnen lezen, die men den Raadleden wel toezendt. Wanneer ik dat adres dus niet de noodige eer kan geven, ligt dit niet aan mij. Wat nu dien clandestienen verkoop betreft, ik zal er gaarne met den Commissaris van politie over spreken; maar uit mijn voritren werkkring weet ik, dat controle op de Lu ving van de Fr: nkwet uiterst moeilijk is. In ieder geval hoop ik, dat het uiterste zal wor den gedaan om de naleving van de Drank wet zoo sterk mogelijk te maken. Zonder verdere beraadslaging of hoofdelijke stemming worden de drie concept-besluiten, na artikels-gewijze behandeling van het tweede en het derde, aangenomen. 267 V OOI stelling v stel van B. W. tot vast- 111 een nieuwe verorde ning betreffende het Gemeentelijk grondbedrijf. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren het woord tot bet voeren van algemeene be schouwingen De lieer Hofland: M. de V„ in het alge meen genomen, zou ik er dit van willen zeggen telken male treffen wij er een woordje in aan, dat aanleiding kan geven bij verschil lende heeren tot misverstand. Ik bedoel het woordje »waarde«. Er wordt gesproken over waarde, boek waarde en verkoopwaarde. Nu weet ik wel, dat tusschen die verschillende waarden be paalde verschillen bestaan, maar of dat woord, dat wij hier terugvinden in de verschillende artikelen telken male in het juiste verband is gebruikt, ineen ik te mogen betwijfelen. En daarom geloof ik goed te doen, bij de artikelsgewijze behandeling, telkens wanneer ik meen dat het woordje «waarde* op een verkeerde plaats staat, of tot een verkeerde gevolgtrekking aanleiding zou kunnen geven, daarop te wijzen. Dat is, dunkt mij, wat er in het algemeen te zeggen is van die ver ordening. En wat de Nota betreft, die eraan toege voegd is, zou ik willen wijzen o.a. op dezen zin: Allereerst wordt de winst aangewend tot schulddelging*. Deze zin, zooals hij daar staat, zou, dunkt mij, wanneer hij van de zijde van B. W. niet nader wordt belicht, óok tot verschillende oordeeleu aanleiding kunnen geven. Ik zou dus allereerst willen verzoeken, dat B. W. dat zinnetje: Allereerst wordt de winst aan gewend tot schulddelging* nog nader toe lichten. Dank u wel. De Voorzitter: Verlangt nog een van de heeren het woord tot het houden van alge meene beschouwingen? Mijnheer Hofland, dan dunkt mij, dat het het beste is. over te gaan tot artikelsgewijze behandeling; de beteekenis van het woord «waarde* kan den telkens worden besproken. Art. i wordt zonder beraadslaging of stem ming goedgekeurd. Art. 2. De heer Hofland: Art. 2 zegt ons: »De gronden kunnen worden ingebracht tegen de «waarde* waarop zij. «op de wijze als in art. 17 is bepaald, worden geschat*. Nu lijkt het mij, dat hier voor het eerst het woordje «waarde» gebruikt wordt opeen wijze, die aanleiding kan geven tot misver stand. Welke waarde bedoelt art. 17? Het bepaalt, dat de gronden geschat woidcn af hankelijk van de condities waarin een bepaald terrein verkeert. Maar in elk geval, wanneer die waarde daar wordt genoemd, dunkt mij, dat het de uitkomst is van de schatting, nl. de handelswaarde, ik herhaalde handels waarde. Nu kunnen er verschillende opvattingen bestaan over dat woordje, maar ik geloot, dat wanneer wij Zouden zeggen: «De gronden worden ingebracht tegen de handelswaar de», er van misvatting geen sprake zou zijn. Vervolgens lees ik in het zelfde artikel: «Tegelijk met het besluit van den Gemeenteraad, waarbij tot inbreng wordt besloten, wordt tevens vastgesteld het bedrag van de schuld, welke op het oogenblik van den inbreng op de Gemeente ter zake vau den grond rust». Nu lijkt mij dat, gezien van het standpunt oen munster. Er is altijd, als ik even op dit punt let voor mij een moeilijkheid. Ik ben een s/taot voorstander van publiciteit pil ik wil dit nog even opmerken, juist naar aanleiding van hetgeen U straks zei over dat voor de derde maal het woord vragen. Ik was altijd blij als er gelegenheid was, iets van de broodprijzen te vertellenmaar ik heb mij wel eens afgevraagd: ben ik wel bevoegd, daarover te spreken 111 deze vergadering, TELEFOON :iG3. Telegramadres: ,DDIUF.RT", 1 .JllLÏ-COlll'ONS togen do HOOGSTE koersen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6