Advertentièn. Laatste Berichten. Caesur Terrein en muziekkorps waren door den garnizocns-commandant voor deze gelegen heid welwillend ter beschikking gesteld. Bij gunstig weder zal de Harmonie». van de wagenwerkplaats, onder directie van den heer H. C. Stoetzer, morgenavond haar tweede concert in dit seizoen geven in de muziektent op het Plantsoen. Voor Donderdagavond biedt de muziek der 9de infanterie-brigade, kapelmeester de heer J. Boers, dei) leden der sociëteit «Ami- 1 Marche gala, Voussure. 2 Ouverture Salut au printemps Barbe. 3 KCnstler Leben, Walzer, Strauss. 4 Fantasie »Maritana« Walace. o 5 Ouverture, Le Moulin du hameau, Mestdagh. 6 Le Pastillon amoureux, polka voor piston, Van Aaken. 7a Gavotte Del Haye. 7 b Valse rêvée Buyst. 8 Fantasie »Attila« Verdi. 9 Finale. De A. Z. P. C. heeft Zondag in den waterpolo-wedstrijd te Rotterdam een heel goed figuur gemaakt. Had vóór de rust de volledige thuis-club het tij mee en wist zij Roll, den uitsteken den Amersfoortschen doelman, driemaal te verschalken, na de rust kregen de Amers- foorters het voordeel van den stroom. Even na de hervatting plaatst Maas haar vierde maar ook laatste doelpunt. Doch nu ook komt A. Z. P. C. met alle kracht op en achtereenvolgens jaagt Beetn driemaal het leder in het Rotterdamsche net; Rotter dam schiet tegen de lat of Roil keert handig de als gelijkmakers bedoelde ballen en zóo komt, na zeer spannenden strijd, het einde met 43 voor Maas. De te Haarlem gespeelde wedstrijd tus- schen |H. V. G. B. en Neptunus eindigde met 3 1 in het voordeel van eerstgenoemde club, die verleden Zondag hier Neptunus sloeg met 7o. Y 2, dat nu thuis speelde, sloeg U. Z. C. met 3o; verleden week hier 51. Het Groot nationaal kegel-concours, dat tot 12 dezer te Utrecht wordt gehouden, heeft een ongedacht groote deelneming. Tot dusver staat U. D. I. op 229 hoogste korps 272, laagste 159. De Amersfoortsche kegelbond staat met 302 houten no. 3 hoogste 315, laagste 2S2. Voor belangstellenden is het 16de Oorlogs bulletin van de «Alliance franchise» kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Korte- gracht 9. Het Bestuur van het plaatselijk Nuts-de- partement besloot om, ten behoeve van de verbetering van den Bisschopsweg, een strookje grond van het terrein der Fröbel school af te staan aan de Gemeente. De Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin (doorgangshuis «Zandbergen») hield Woens dag te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van ds. Van Calcar, uit Beverwijk. Uit het jaar verslag, uitgebracht door den Secretaris, mr. Winkel, te Utrecht, bleek onder meer, dat einde December 1914 in verzorging waren 351 minderjarigen, van welke 181 Ned. Her vormd, 152 Roomseh-Katholiek, 9 Doops gezind, 1 Luthersch, 2 Israëliet, 2 Remon strant, 2 Gereformeerd en 1 behoorende tot de Waalsche gemeente. In het herstellingsoord der Maatschappij «Het Treeker Bergje» wftden gedurende 1914 opgenomen 38 patiënten, van wie 27 hersteld zijn ontslagen. Daar de Directeur, jhr. W. A.Ortt, onder de wapenen is geroepen, hebben de corres pondenten, die de belangen der Maatschappij plaatselijk behartigen, nog meer dan gewoon lijk zich aan het toezicht op de verzorging moeten wijden, voor welken arbeid groote waardeering werd uitgesproken. De commissie tot nazien der rekening en verantwoording bracht bij monde van den heer Merens, te Bloemendaal, gunstig rapport uit, waarna het Bestuur decharge ontving. Tot Bestuursleden werden herkozen mevr. baronnes Van Fridagh—Van Kaathoven, te Spaarndam, en de heereti C. Maarschalk, te Koog-aan-de-Zaan, en mr. J. van Schevichaven, te Bussum, terwijl werd gekozen mej. A. de Ruyter, te Breda. Het jongste nummer van het officieel or gaan van het Genootschap voor landbouw en-kruidkunde in de Provincie Utrecht is bijna geheel gewijd aan de landbouw-coöperatie. Aan het hoofd van bet nummer worden de leden uitgenoodigd tot bezichtiging van coöperatie-instellingen, door landbouwers tot stand gebracht, o. a. de Landbouwbanken en de Handelsvereenigingen te Meppel en te Steen wijk. de eierveiling te Leeuwarden, zuivelfabrieken aldaar en in den omtrek en het akkerbouwbedrijf te Ferwerd. De excursie zal plaats hebben op 15 en 16 Juli. Verder bevat het nummer het verslag van de Hoofdbestuurs-vergadering ter zake en mededeelingen omtrent coöperatieve zui velbereiding en inkoopsvereenigingen. Vrijdag viel een 4-jarig jongentje van het bruggehoofd aan de Methorst-straat in de beek. De schoenmaker W. Kersten en de Belg Kooien sprongen te water en redden den kleinen drenkeling van een wissen dood. Zaterdagmiddag geraakte een eveneens 4-jarig jongske in de Langegracht Nu was bode A. Jansen de redder, die zich eveneens gekleed te water begaf. Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 15 wagens met 7400 pond kaas. De prijs was 42 tot 46 cent; voor kaas onder Rijks-controle 44V2 cent- De handel was zeer vlug. De politie geleidde gister twee te Utrecht aangehouden minderjarigen in de richting Zwolle en hield een gesignaleerde aan, die nog 12 dagen tegoed had. In den laatsten tijd miste de concierge der Ambachtsschool herhaaldelijk geringe bedragen van geld, dat hij ontvangt voor teekenbehoeften en andere kleine inkoopen en,-dat hij als dit tot zekere som is geklom-* men, afdraagt. Iemand die ter plaatse zeer goed bekend moet wezen, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het groot geopereerd. Zater dag was er door de leeraarsvergadering te Utrecht geen school, doch de vrouw van den concierge, die den avond te voren diens kamertje had schoongemaakt, bemerkte, dat daar was ingebroken. Het deurpaneel was bewerkt met bijl en boor, gereedschappen van de school, die er bij lagen. Bij onderzoek bleek, dat f 132.56 was verdwenen; Zaterdag zou daarvan f 100 zijn afgedragen. Vermoedelijk heeft men zich toegang ver schaft langs een brandtrap aan den achter kant; de deur daarvan is uit den aard der zaak nimmer volkomen gesloten. De sleutel van het concierge-kamertje was met opzet niet op de gewone plaats gehangeneen andere sleutel paste niet en toen is het ge reedschap uit den timmerwinkel gehaald. De recherche stelde, zoodra zij door den Directeur was verwittigd, een onderzoek in. U"it den Omtrek. Oppervlakkigheid erkent men het best aan de gewichtige wijze, waarop iemand een nietige zaak behandelt. Tegen de al te «luchtige mode. Voor de heffing der Personeele belasting worden de Gemeenten verdeeld in negen klassen en behoorde Baarn tot dusver tot de 5e klasse; thans is dit 3e klasse geworden. Voorheen werd daar geen Personeele be lasting betaald indien de huurwaarde f75 of minder bedroeg; doordat de Gemeente thans in de 3e klasse komt. wordt de be lastbare huurwaarde van f 100 nog vrijge steld. De belastbare huurwaarde van elk perceel, dat voorheen voor de berekening der belasting verminderd werd met f60, wordt thans f85. Baarn staat dus, wat de hoofdsom dor Personeele belasting betreft, gelijk met de Gemeente Utrecht; alleen de te heffen op centen voor de Gemeente zullen wel ver schillen. AMSTERDAHSCRE SNUFJES Men schrijft ons uit Amsterdam Niet alleen wordt van Katholieke zijde geprotesteerd tegen de al te »luchtige< mode, maar hier te Amsterdam wordt ook in de Nederduitsch-Hervormde kerk van den kansel gewaarschuwd tegen de te lage halzen, enz. Zondag 27 Juni waarschuwde dr. Ter Linden in de Oranje-kerk tegen de buitensporig heden der mode. Hij vergeleek onzen tijd met dien van Salomo, en de voorganger meende goed te doen, er de aandacht op te vestigen, dat de gevolgen van dit euvel niet zouden zijn te overzien, wanneer de mode zou inburgeren en wij hier met een volks zonde te doen zouden krijgen. Nu was het kwaad nog in de kiem en viel er tegen te strijden. i Ook andere predikanten doen mee aan dezen veldtocht tegen de te luchtige blouses. Enkele vrouwelijke lidmaten van de Ned. Hervormde kerk zouden evenwel vinden, dat de predikanten hier op een terrein zijn, waar hun deskundigheid mag worden betwij feld. 1 Hoe het zij, een feit is het, dat onze heden- daagsche vrouwenkleeding herhaaldelijk aan stoot geeft. De tijd schijnt voorbij, dat zij, die zich aan een en ander ergerden, passief moesten blijven. Ieder tegenstander van den lagen hals meent thans het recht te hebben, van zijn modistische overtuiging te doen blijken, waar hij zich ook bevindt. Zoo zagen we voor enkele dagen in de Gemeente-tram een dame, waarschijnlijk zelfs een zeer beschaafde, die door haar décolleté zeer de aandacht op zich vestigde. Vooral enkele opgeschoten jongens meenden, dat ze in het Panopticum waren. Een oudachtig heertje, een eenvoudig, degelijk manneke, staat op. en zegt zóo hard, dat ieder het duidelijk kon verstaan: «Mevrouw, neemt U mij niet kwalijk, maar U heeft een gedeelte van uw toilet verloren; doet U mij het ge noegen en stapt U hier uit«. De dame beet zich op de lippenze kookte, doch zonder iets te zeggen, stapte ze zoo spoe dig mogelijk uit. L E E S T A F E L. De heer J. Peper, Directeur der Middel bare Handelsdagschool, heeft bij den uitgever van al zijn leerboeken, den heer C. A. J. van Dishoeck, te Bussum, het licht doen zien de «Schriftelijke opgaven voor het Middel baar examen Boekhouden (acten K 12 en Q) van 1903 tot 1914met volledige uitwer kingen, toelichtingen en vragen. Hoofddoel van deze uitgave is, candidaten voor het Middelbaar ondcrwijs-examen een ruime collectie studiemateriaal te verschaften, die hun een duidelijk beeld geeft van de exameneischen der laatste jaren. Naast de uitwerkingen en toelichtingen koinen vele vragen voor, die in nauw verband staan met die der mondelinge examens. Practisch als de heer Peper is. heeft hij aanstonds een supplement toegezegd, dat jaarlijks na afloop van het examen zal ver schijnen, evenzeer met de volledige uitwer kingen. Ook anderen, die zich toeleggen op de kunst van Boekhouden, zullen veel van hun gading vinden in dit 140 pagina's beslaande boekje. De waarheid aangaanden den tegenwoor- digen oorlog, door Taco I I. de Beer, Amers foort, G. J. Slothouwer, gr. 8°, 185 pag. Ik beschuldig(J'accusedoor een Duit- scher, met een voorrede van dr. Fred, van Eeden. Utrecht, W. de Haan, gr. 8°, 261 pag. Report of the Comittee on alleged German outrages appointed by his Britannia*Majesty's Government. London, Spottiswood, 8°, 61 pag., met kaarten. Evidence and documents laid before the Committee on alleged German outrages. London, Spottiswood, 8°, 296 pag., met fac similes. Correspondence between his Majesty's Government and the United States ambas sador respecting the release of interned civi lians and the exchange of diplomatic and j consular officers, and of certain classes of naval and military officers, prisoners of war in the United Kingdom and Germany res pectively. London, Harrison Sons, 40 65 pag. s Lands defensie nos. 1, 2 en 3. Waar onze strijd om gaat; Een ernstig woord tot de Nederlandschc arbeiders; Wie zijn de Imperialisten? 8° ieder 4 pag. Eenige mededeelingen betreffende het aan der Pieter de Hoogh-weg (te Rotterdam) te zetten tijdelijk gebouw der Nederlandsche I fandels-hoogeschool, 8°, 35 pag. met 3 plans. De gemartelde steden. Reims, Soissons, Senlis, Atrecht, door Atidré Michel, bewaar j der van het Louvre-museumen Leuven, door Mgr. Raudrillart, rector van het Katho- lieke gesticht te Parijs. Vertaald uit de 1 Revue hebdomadaire*. Parijs, Pion Nourrit Co. 8°, 89 pag., met afbeeldingen. Oostenrijksch Roodboek over de voorge schiedenis van den oorlog met Italië. Y.-Gra- venhage, Martinus Nijhoff, S°, 36 pag. Bundel no. 5 van het Kon. nationaal steun comité, loopende tot en met 31 Maart 1915. 's-Gravenhage, Moutón Co., 8° 127 pag. Als gewoonlijk hebben we deze boeken, enz. afgestaan voor de Openbare leeszaal. CHOCOLA BE TOBI, het allernieuwste, en Chocolade Mocea Stangeii| gemerkt Wed. B. van D., Mijdrecht, zijn „I)E ECHTE". Biscuitfabriek „DE LINDEBOOM" AMERSFOORTSCH WISSEL- eo EFFECTENKANTOOR (Mr. S. tt. VAN WELDEHEN baron RENOER.S) Kortegraeht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrijt) toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. Men seint ons: Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd heden met 33 van de 36 uit gebrachte stemmen gekozen mr. G. van Bol huis. De vergadering van Provinciale Staten wordt heden over veertien dagen hervat- 's Morgens en s'avonds, het beste uur voor een kop

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3