Stadsnieuws. vormers van allerlei richting als een ideaal voor den geest zweeft. Zou het dan niet beter zijn, het zoeken op te geven en onzen tijd aan meer practischen arbeid te besteden Dat gelooven wij niet. Want zoekende en niet vindende, ontdekken de ernstig stre- venden toch wel een en ander, dat van on schatbare waarde is te achten. Zich verdiepend in de vaststelling eener formule, die de ge- lijkgerechtigheid van alle menschen boven eiken twijfel verheft, stuiten zij op menig onrecht, dat voor een afzonderlijke uitroeiing, buiten verband met al het overige, volkomen rijp is geworden een werk voor hetwelk alle beschikbare krachten in actie moeten komen. Zijn eigen bouwsteen aandragend, ziet de bescheiden werker aan den tempel der toekomst, dat er. bij uiteenloopend </cr- inogen, eenheid moet zijn in goeden wil, en mogelijk brengt hem dit tot het inzicht, dat juist de ongelijkheid in aanleg, in middelen, in kunnen, de samenwerking waarborgt. Geen duizendtal teekenaars en evenmin een millioen werklieden zouden met elkander eenig grootsch bouwwerk kunnen tct stand brengen. Men heeft daartoe, in evenredig aantal, menschen noodig van onden6cheid en bekwaamheid, van verschillende vaardigheid. De plichtsbetrachting van de eenen is niet van lager gehalte dan die der anderende waardeering van elke soort van arbeid is onafhankelijk van het loon. dat er voor be dongen kan worden. Daar zien wij de macht der samenwerking in haar meest tastbaren vorm. Er zal wij hebben er al meermalen op kunnen wijzen heel veel op te bouwen zijn in de komende jaren. Het heengaande menschengeslacht heeft wel gezorgd, dat er voor zijn leden die nog wat blijven mogen en voor de komende generaties werk aan den winkel zal zijn behalve hetgeen te doen zou wezen om weer nieuwe schatten toe te voegen aan hetgeen nu in razernij tot gruis wordt geslagen. Meer dan ooit te voren komt het dan aan op een samenwerking, die het volgen eener verstandige leiding niet in strijd oordeelt met het recht op zelfstandigheid, die boven dien de verdediging van kleine belangen, hoe rechtmatig ook, niet zoozeer op den voorgrond stelt dat, hetgeen over de grenzen reikt van de kringen binnen welke deze zijn opgesloten, buiten het gezichtsveldt valt. In die toekomst van werkzaamheid, van offervaardigheid, van algeheele toewijding zullen alle krachten benuttigd en op prijs gesteld, zal naar volledige ontplooiing van alle vermogen gestreefd worden. Daar zal de drieledige leuze der republiek samenge vat worden in éen enkele, die alles omvat samen werKing. De «Nederlander* weet mee te deelen, dat de Ministerraad heeft besloten, de salaris- verhoogir -en der lagere Rijks ambtenaren d.i. tot den rang van adjunct-commies voor de helft op de Begrootingen van het komend jaar te brengen en de normale wet telijke verhoogingen ;n hun geheel te doen doorgaan. De extra-verhoogingen voor hooge- re ambtenaren tboven den rang van adjunct commies) vervallen geheel, evenzeer de extra promoties, tenzij die mogelijk zijn door het openvallen van plaatsen, of wanneer het achterwege blijven dier promoties buitenge wone onrechtvaardigheden zou scheppen. Volgens de »Nieuwe Rott. Crt.« zijn er bij den Minister van Landbouw belangrijke wijzigingen in voorbereiding in zake de ver strekking van goedkoop Regeeringsmeel aan bakkers van Regeeringsbrood. liet ligt in de bedoeling van den Minister, een uniformen meelprijs voor het geheele land vast testel len, hetgeen neerkomt op een niet onbe langrijke prijsverhooging voor de bakkers in tal van plaatsen. Behalve verschillende andere wijzigingen wenscht de Minister ook een einde te maken aan hetgeen in verschillende plaatsen, bijv. te Amsterdam, gebeurt, waar door tal van bakkerijen het brood tegen een lageren prijs wordt verkocht dan 12 cent per K G. De Burgemeester is verhinderd, morgen en Zaterdagochtend spreekuur te houden. Uit den vijfden bundel «Voornaamste be scheiden, uitgegeven door het Kon. nationaal steun-comité sedert 21 Januari 1914» blijkt, dat sedert 15 Februari 1915 het plaatselijk steun-comité te Amersfoort 25 pCt. zijner uitkeeringen vergoed krijgt, tot een maxi mum van f400 en dat over het tijdvak van 15 tot 28 Februari werd gerestitueerd f407.89, van 1 tot 21 Maart f402.17 en van 22 Maart tot 10 April f51438, terwijl het comité nog een subsidie van f300 ontving voor kleeding en dekking. Aan het Gemeentebestuur werd voorts een rentevergoeding van fiooo gegeven ten be hoeve van den bouw van eenige blokken woningen, waarvoor de Gemeente het be- noodigde kapitaal verstrekte aan een tweetal eigenbouwers. (0 Amersfoort dreigde een voorgenomen bouw van arbeiderswoningen van f120170 niet tot stand te komen, liet Kon. nationaal steun-comité wist dit te voorkomen door met 1 gift van f2000 tot dezen bouw bij te dragen. Ook werd een groote hoeveelheid kleeding- stukken, die zich over het algemeen in uit stekenden toestand bevonden, ter beschik king gesteld voor het plaatselijk steun-comité te Amersfoort. Zelfs in vakkringen schijnt er misverstand te bestaan omtrent de plaatsing der jongste leening voor onze Gemeentemen meent dat van de 97.511 percent nog kosten afgaan. I letgeen niet het geval isgelijk trouwens in de Raadsvergadering van 29 Juni werd j meegedeeld. Van bevoegde zijde wordt thans bericht. dat de geheele leening, groot f 500 000, door tusschenkomst van de Unie-bank voor Nederland en Koloniën in samenwerking met de firma Patjn van Notten Co. is genomen door het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van Burgerlijke ambtenaren tegen overgave van éen schuldbekentenis en tegen een koers van 97.511 pet. netto voor de Gemeente. Aan J. den Ouden, sedert 18 Mei 18.81 plantsoenwerker in Gemeentedienst, is thans Rijks-pensioen toegelegd. Gister overleed hier 11a langdurige onge- gesteldheid in den ouderdom van 61 jaar de gepensionneerde generaal-majoor W. G. A. j C. Christan, van het Oost-Indisch leger. Als een van de 14 kinderen uit het gezin verliet hij op 13-jarigen leeftijd de school en wist zich in 6 jaar op te werken tot officier. In onzen Oost onderscheidde hij zich meer malen op bijzondere wijze. Hij was dan ook ridder 3e klasse van de Militaire Willems Orde, ridder van den Nederlandschen Leeuw, begiftigd met de eeresabel, drager van het l.ombok-kruis, de Atjeh-medaille met ver schillende gespen, en het dienstkruis voor 40-jarigen officiers-iïienst. Reeds op zijn 42ste jaar werd hij generaal- majoor. Op 56-jarigen leeftijd op zijn verzoek ge- pensinnneerd, werd hij spoedig ernstig ziek. In 1913 vestigde hij zich metterwoon te Amersfoort, doch ook hier ging zijn gezond- heid steeds achteruit. Dat zijn de dorre feiten. Doch naast het beeld van den plichtge- trouwen landsdienaar staat voor hen, die het i voorrecht mochten hebben, hem te leeren kennen de eenvoudige Christan, die zich niet minder onderscheidde in den dagelijkschen omgang. Scherpzinnig en belangstellend in alles, j was het een genot, met hem satnen te wezen en zijn altijd raak oordeel over de meest i uiteenloopende onderwerpen te hooren. Hij j droeg geen uiterlijke onderscheidingsteekenen en wist dit op de hem eigen kernachtige wijze te motiveeren. Steeds geneigd, anderen met raad en ook met daad bij te staan, is 't geen wonder, 1 dat hij werd vereerd door jong en oud. j In zeer grooten kring zal het gemis van dezen eminenten mensch worden gevoeld. 't Was een zeldzaam groot voorrecht, Christan tot zijn familie of zijn vrienden te hebben mogen rekenen. De heer J. C. van der Linde, leeraar aan d^ Middelbare Handelsdagschool hier, staat no. t op de voordracht ter benoeming tot leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens en de daaraan verbonden Handelsschool te Utrecht. Bij het toelatings-examen voor het Gvm- nau-'m zijn geslaagd voor klasse 1D. liirnio (Amersfoort), W. J. Bijleveld (id W. G. Diemer (Gameren), Ba. E. van Essen Veencndaal;, II. H. J. M. Fortmann (Amersfoort). P. J. Giskes Hzn. (Seminarium), P. Brown Gorsira (West-Indii-). I H. P. van Haselen (Amersfoort) voorw., J. F. van Haselen (Amersfoort), A. R. Heyli- gers (Seminarium), P. G. van den Hooff (Amersfoort), La. Fa. E. Kruisinga (id.), Ca. Aa. Ca. Nardten (id.), D. W. H. Patijn (Den Haag), Ma. Ja. Peyrot (Amersfoort), Ha. Ha. Prins (id.), Ma. Ma. van Randvvijck 'id,), J. H. Scheltema de Heere (id.), Wa.Ja, Ca. van Vollenhoven (id.) en A. H. de Klerck (Veenendaal) voor klasse II: C. E. L. Nardten (Amersfoort) voorw. voor klasse III: W. A. Struick (Semina rium); voor klasse V E. van Collem (Amsterdam); voor klasse VIA. C. Warnsinck (Ommen) voorw., en W. VVijga (Amsterdam) voorw. De heer N. A. A. van de Roemer, wiens 1 bevordering tot arts we in het vorige nummer vermeldden, wordt benoemd tot officier van gezondheid bij de landmacht. Tot reserve-luitenant bij het 5e regiment infanterie is benoemd de reserve-sergeant G, A. Teunis, van het regiment grenadiers, De opleiding van miliciens der bereden wapens tot militair hoefsmid zal aan de Hoef- smidschool hier weldra worden hervat. In «Staatscourant* no. 160 zijn opgeno men bijzonderheden over het met ingang vail 1 September te vestigen Internaat voor adspirant-adelborstcn bij do Koninklijke Nc- derlandsche Marine. Aan het hoofd van dat internaat wordt benoemd de heer G. J. Buys. oud-Directeur der Hoogere Burgerschool, hier. Een gelukkiger keuze heeft de Minister niet kunnen doen. De hier geïnterneerde Belgische officieren mogen zich thans ook begeven naar Zeist en Driebergen. Het Volkszang-orgel heeft gisteravond vele honderdengedupeerd. 'l egen acht uur was 't zwart van de men schen op den Hof. Op het ruime plein de zanggrage schooljeugd en ook veel volwas senen, vooral Belgen, die meer dan de Noord-Nederlanders verzot zijn op muziek; hier en daar in de hoeken leden van ver schillende zangvereenigingenen aan alle vensters van de café s en de toe-huizen men- schenhoofden, allen begeerig om te luisteren naar de geïmproviseerde zanguitvoering. Doch wat er kwam. niet het orgel. Waar 't wezen mag? Wie 't heeft opgehouden? Want overal behoudt men het langer dan aanvankelijk in het plan lag, juist omdat het zoo mooi is en men overal schik heeft in het meezingen, zoo maar van den beganen grond en zonder gedwongenheid. Maar 't komt stellig, En men heeft het dus nog tegoed. Voor Donderdagavond biedt, bij gunstig weer, de muziek der 9de infanterie brigade, kapelmeester de heer J. Boers, den leden der sociëteit >Amicitia« een concert aan, waarvan het programma luidt: 1 Marche gala, Voussure. 2 Ouverture Saint au printemps, Barbe. 3 Künstler Leben, VValzer, Strauss. 4 Fantasie «Maritana*. Walacc. 5 Ouverture, I.e moulinduhameau, Mestdagh. 6 Lc Postillon amourenx, polka voor piston. Van Aaken. 7a Gavotte Del I-ïaye. 7 b Valse rêvée Buyst. 8 l'antaisie «Attila* Verdi. 9 Finale. Uit no. 2 van «Leeszaal-nieuws», het maandblad van de Openbare Leeszaal en bibliotheek aan de Beukenlaan, blijkt, dat sedert r Januari zich opgaven 325 nieuwe leden. In Juni was het aantal bezoekers der cou ranten- en tijdschriftenzaal 2002, tegen 1073 in de zelfde inaaud van 1914 en 984 in Juni 1913; de studiezaal door 357, tegen 253 en 319. Er werden thans 3264 boeken uitgeleend, tegen onderscheidenlijk 2022 en 730, waar van 1696 romans en 689 kinderboeken, tegen toót en 411 in Juni 1914. Omtrent den waterpolo-wedstrijd tusschen A. Z. P. C. en D.J. K., die Zondagmiddag te Amsterdam werd gehouden, voorspelde de sport-redacteur van de «Nieuwe Rott. Crt« Zaterdagavond: Wenschen we ons voor Rotterdam te ont houden van eenigerlei voorspelling omtrent den afloop, voor Amsterdam hebben wij niet het minste bezwaar om ons te dien opzichte zoo rondborstig mogelijk te uiten. Men speelt daar aan den WestcrdoksdijkD.J.K. tegen Amersfoortsche A. Z. P. C., en wij aarzelen niet, hier een stevige overwinning voor Korsten en de zijnen te voorspellen. Wat leelijker i§.: het doel der gasten zal zeker een half-dozijn malen door den vlotschieten- den aanval der Amsterdammers doorboord worden en of Amersfoort daar een paar doelpunten tegenover zal kunnen stellen, zal heelemaal afhangen van de bewaking, waar aan men den Amersfoortschen scherpschutter Beem zal onderwerpen Houdt men dien speler in de gaten, dan is tegelijk de kracht van de Amersfoortsche ploeg gebroken, want haar overige spelers hebben zich een maal in het hoofd gezet, dat zij het zelf niets kunnen, en het is altijd weer Beem en nog eens Beem, die het werk moet doen. Zijn collega vati het «Handelsblad'schreef een etmaal later: De ontmoeting tusschen D.J.K. en A. Z, P. C. in de inrichting aan den Westcr doksdijk had vaak geen bepaald zachtzinnig verloop. Enkele Amersfoorters speelden wat al te pootig, hetgeen spoedig door D. J. K. werd beantwoord. Geen wonder, dat het straf regende. D. J. K. toonde zich verreweg de baas; speciaal het combineeren was vaak keurig. Toch namen enkelen het vaak te laks op, waarvan Amersfoort tot driemaal toe dank baar profiteerde. Zoodoende won D. J. K. ten slott: met 8-3. De heer Smith zal ongetwijfeld vele biljart spelers aan zi< li verplichten door de uitgave van deze «Gaatjcsuielhodc». Het leermiddel bestaat uit een stevige papieren plaat, die op het biljart wordt gelegd 011 daarop ge durende de oefeningen blijft liggen. De plaat, bevat teckenillgen van 68 verschillende oefon- stootcn. zijnde de meest voorkomende serie- stooten. alsmede een afzonderlijke aanwijzing voor het beoefenen van trek- en doorschiet- stooten. De plaat is voorzien van gaatjes, waarin de ballen worden gelegd, zoodat men deze steeds weder juist zóo kan plaatsen, als ze vóór het afslooten lagen, hetgeen bij de studie van het hoogste gewicht is. en tot nog toe met geen andere methode kon worden bereikt. Voorts zijn op de plaat aangegeven op welke wijze de bal moet worden geraakt, de kracht waarmede moet worden afgestooten, benevens verschillende nuttige en noodige wenken en wetenswaardigheden. Op hot eerste gezicht maakt de plaat een verwarrenden indruk door het groote aantal cirkels en lijnen, die elkaar voortdurend snijden. Bij nadere beschouwing evenwel bemerkt men. dat in dien schijnbaren chaos de grootste regelmaat hoerscht en dat een ernstig speler, die zich terdege wil oefenen er spoedig op thuis raakt. Tot in de minste onderdeelen is de kaart, die ongeveer een derde van het gewone biljart beslaat, afge werkt. Frappant was het om te zien hoe verschil lende moeilijke stootcn door eenige gewone amateurs zonder moeite werden gespeeld, De resultaten waren in éen woord schitterend te noemen. Niet alleen pas-beginnenden, maar ook meer geoelenden zullen een uitstekend ge bruik van de kaart kunnen maken, doordat de voortdurende herhaling van een bepaalden stoot een groote vastheid van hand geeft. Het Bestuur van den Nederlandschen Bil jart-Bond heeft dan ook als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat het deze methode ge schikt acht voor eiken amateur, in het bijzonder voor den ernstigen leerling. Dat velen, voor wie het nemen van les in biljarten een onbereikbare luxe is, de uitgave met vreugde zullen begroeten, is te begrijpen. Wij kunnen dan ook niet anders dan deze uitgave, die nu eens niet uit het buitenland komt, toejuichen en wenschen haar het succes to2, dat zij ten volle verdient. De heer Smith toonde na afloop eenige platen, waarop hij bezig was eenige duizen den stooten af te werken, alle in diverse dessins gegroepeerd, en reeds bijna gereed om te dienen als vervolg op zijn thans uit te geven gaaljesmethode. Zelfs zeide de heer Smith ons te zijner tijd een demonstratie toe, te geven op het bekende uitmuntende biljart van «Die Pforte von Cleve», hier. Een volkomen deskundige dien we ver zochten de demonstratie bij te wonen, schrijft ons Vrijdagavond demonstreerde de heer II. F. Smith, biljartleeraar te Amsterdam, in café «Suisse» aldaar zijn pas uitgevonden methode om zonder leermeester te leeren biljarten. j De gisteravond onder voorzitting van den heer L. J. Krook gehouden Buitengewone ledenvergadering der onderafdeeling Amers- i foort en omstreken van de V. P. N. werd, behalve door den Secretaris der (provinciale) j afdeeling Utrecht, den heer W. Goedegebuure, i en den adjunct-Pluimveeconsulent, den heer B. van Asperen Vervenne, bijgewoond door slechts 24 van de bijna 800 leden. De Voorzitter memoreerde, dat de Al- gemeene Voorzitter der V. P. N., de heer F. Postunia, is benoemd tot Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel, en meende, dat een niet minder sympathieke benoeming is die van het Bestuurslid den heer II. C. baron Van Tuyll van Serooskerken tot Burgemeester j van Hoogland (applaus). Baron Van Tuyll dankte voor de harte- lijke woorden en de instemming. Hierna was aan de orde een Best uursvoor- stel tot wijziging van art. 9 der Statuten. Het werd 11a vrij lange discussie bij accla matie aangenomen, met deze wijziging, dat in alinea 4 wordt gelezen. «Personen in be- j zoldigden dienst kunnen geen Bestuurslid zijn*. I Ook alinea 5 lokte eenige discussie, doch werd ten slotte ongewijzigd aangenomen met 20 vóór, 3 tegen en 1 blanco. 1 Deze alinea luidt: «Het Bestuur kan een Secretaris-penningmeester benoemen buiten het Bestuur, in welk geval deze ambtenaar in het Bestuur eon raadgevende stem heeft». Het gewijzigde Art. 9 luidt thans in zijn geheel; j Het Bestuur der onderafdeeling bestaat uit een oneven getal van ten minste 7 leden, waarvan een Voorzitter,een Onder-voorzitter. een Secretaris-penningmeester, een 2e Secre- taris is en de overigen Commissarissen zijn. I Voorzitter, Onder-voorzitter en een der j overige Bestuursleden, door het Bestuur daartoe aan tn wijzen, vormen te zamen het Dagelijksch Bestuur. Het Bestuur wordt gekozen uit en door de gewone leden in de najaars-vergadering on verdeelt de function onderling. Personen, in bezoldigden dienst der onder afdeeling kunnen geen Bestuurslid zijn. I Het Bestuur kan een Secretaris-penning- j meester benoemen buiten het Bestuur, in welk geval deze ambtenaar in het Bestuur een raadgevende stem heeft. Indien zoodanige benoeming niet is ge schied, worden de funcliën van Secretaris en

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2