Stadsnieuws. Systeem TV (Stockholm 346590 inw. in 1 q 11 Om brandewijn in de slijterijen der üólags te mogen koopen. moet men een koopboek (motbok.) bezitten. Wie zulk een boek wcnschi, moet in een der verkoopplaatsen een bestel- biljet invullen en daarin naam. beroep, ge boortejaar en woonplaats aangeven. In het hoofdkantoor van den Bolug wordt dan on derzocht of de opgaven alle juist zijn en of aan den aanvrager een koopboek mag wor den afgegeven. De gronden van weigering zijn van vol strekten en van betrckkelijken aard. Vol strekte weigerlngsgronden zijn; minderjarig heid (beneden de 21 jaav) en het wonen in een gebouw waar het verbruik van alkoho- lische dranken ongeoorloofd is (bijv. jonge- lieden-internatcn, kazernes en armenhuizen). Als er geen volsirtkte grond voor weige ring is. dan wordt nagegaan of de aanvrager nimmer wegens dronkenschap is gestraft. Is 't vonnis van jongeren datum, dan wordt geen koopboek verstrekt. 1 let zelfde geschiedt als de aanvrager van de Armbesturen be deeling ontvangt of als betrouwbare perso nen getuigen, dat hij alkoholist is. Het on derzoek wordt strenger wanneer het een vrouw betreft. Aan gehuwde vrouwen wordt geen koopboek verstrekt en aan ongehuwde alleen dan, wanneer zij een eigen huishouden voeren. Van 5 September tot 18 December 1913 bestelden 2.579 vrouwen een koopboek slechts aan 682 werd er een verstrekt. Wordt de aanvraag toegestaan, dan kan men den brandewijn koopen, maar altijd op vertoon van het koopboek en inlevering van een persoonlijk onderteekend bestelbiljet, Elke inkoop wordt in de controle-boeken van den Rolag nauwkeurig ingeschreven. Sinds 1 Juli 1914 is de controle uitgebreid tot de particuliere winkels in spiritualiën. Alles wordt gedaan om misbruik en be drog te voorkomen. De hoeveelheid verkochte brandewijn be droog in de 12 maanden Januari tot December a. In de controle-slijterijen 1913:4998863 1914:2049533 In 1914 was dus het minder-verbruik 41 pCt. b. In de controle-drinklokalen 1913: 597 "S6 1914 509763 In 1914 was dus het minder-verbruik :,spCt. c. In de particuliere winkels in spiritualiën IQ 14 spiritualiën 2 353 246 waarvan punch 757 857 Te Stockholm hadden wegens dronken schap. arrestaties plaats: 16799 in 1912, 17696 in 1913 en 11884 in 1914 Men denke bij het kennis nemen van deze cijfers, dat het nieuwe systeem op 26 Febru ari ion in werking trad en van den invloed ervan eerst in Maart iets kon blijkenbij b., dat sedert 1 Angustus brandewijn alleen wordt geschonken bij een maaltijd van min ste- s 30 ore (ruim 20 cent) en niet meer dan êen glaasje (4centiliter)', óf tijdens het middageten bij een maaltijd van minstens 60 Are (ruim 40 cent) niet meer dan 2 glaas jes; bij c. dat 1 Juli de controle werd inge voerd (uitgezonderd voor punch) en dat in verband met het brandewijnverbod, dat. in een groot deel van Zweden heerschte, de invoer van buiten talrijker en aanzienlijker dan ge woonlijk is geweest. De maximum-boeveelheid, die door éen persoon in drie maanden mag worden ge kocht, werd bepaald aanvankelijk op 12 Liter; sedert werd de controle met (met uitzonde ring van punch) ook in winkels voor spiritua liën ingevoerd. Men kan de gansche hoe veelheid niet in eens koopen; in T algemeen slechts éen Liter in de 5 dagen of 2 tot 3 Liter in de 10 of 15 dagen. Ilet aantal alkoholdeliranten in het St. Catharina-hospitaal bedroeg 623 in 1913, 459 in 1914 (afneming: 27 pCt). Op 't einde van het jaar 1914 waren 81 881 geldige koopboekjes uitgereikt waarvan 62210 voor mannen te Stockholm (ong. 60 pCt. der meerderjarige mannen) 4698 voor vrouwen te Stockholm, 10790 voor mannen en 183 voor vrouwen in de omliggende Gemeenten. 4619 koopboekjes zijn ingetrokken. Op onge veer 10000 aanvragen werd afwijzend be schikt. Systeem B. Sodertalje 11 37 1 inwoners.) In deze Gemeente is in hoofdzaak het zelfde stelsel als te Stockholm ingevoerd. Hier is de maximum-hoeveelheid, welke wordt toegestaan, 10 Liter voor elke 3 maanden. De verkoop in de drinktukalen wordt voor den bezitter van een koopoc ?kje beperkt tot hoogstens 2 »sup« (slokjes) brandewijn en 2 halve Liter bier op éen dag. De hoeveelheid, verkucht in Liters, bedroeg in de 6 maanden Februari tot Juli: 1913 (vóór den maatr1914 (11a den maatr.) in de slijterijen 181 377 brandewijn 94 123 brandewijn in de drinklokalen 8 537 brandewijn i 74 1 brandewijn 16114 bier 8 300 bier Ieder zal begrijpen dat het nieuwe stelsel en de wijze waarop het reeds in verschillende steden van Zweden tot uitvoering komt, ons aller aandacht verdient. Het gaat zeker niet aan, hier een oordeel uit te spreken over de vraag in hoeverre een soortgelijk stelsel voor Nederland toe passing verdient, alleen op grond van de berichten, welke uit Zweden komen. I laartoe zijn mcuschcn en toestanden, dranken en drinkgewoonten in Zweden en hier te zeer verschillend. Nu echter door het onderzoek van den Minister de denkbeelden, aan het stelsel ten grondslag liggende, ook binnen onze grenzen meer belangstelling zullen trek ken. scheen het ons gewenscht datgene, zij 't ook nóg zoo weinig, mede te deelen wat van ernstige zijde in den laatsten tijd tot onze kennis kwam. Naschrift. In de Mei-Juni-aflevering der «Intern. Monalschrift» wijst prof. dr. J. Bergman, uit Stockholm, op het onjuiste beeld, dat vele der cijfers geven, die immers slechts den verkoop der Stockholmsche Maatschappij be treffen. Andere alkoholhandelaars verzenden steeds grootere hoeveelheden naar de hoofdstad. Wol zal de Rijksdag daartegen maatregelen nemen maar bier en punch worden des te meer verkocht, zegt Bergman. Het blijkt dus, dat wij hierboven niet ten onrechte er op wezen, dat statistische ge gevens als de bovenstaande zonder nadere toelichting voor den vreemdeling betrekke lijk weinig waarde hebben. Internationale waarileering. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat wij bij herhaling gewaarschuwd moesten worden, en ook elkander waarschuwden, tegen te sterke ingenomenheid met hetgeen uit den vreemde kwam. Wij prezen het met warmte, wij namen het over zonder critiek, of wel, wat zeker de hoogste vorm is van bewondering, wij bootsten het na. Met dit gevoel betrachtten wij vrijwel de neutraliteit, ofschoon ook hierin zekere mode niet viel te miskennen. Naast Japansche kunst en Chineesche wijs begeerte deelden Duitsche industrie, Fran- sche literatuur en Engelsche volksgeest in bet voorrecht onzer sympathie; en al klinkt het laatste wat onbestemder dan de daar naast opgesomde artikelen van invoer, als men nagaat, hoeveel dingen van de overzijde der Noordzee op onze kust.en zijn aangeland en daar werden ingeburgerd, zal het belang ook van deze overneming wel worden erkend. Niet op elk gebied namen wij daarbij ten aanzien der voortbrengselen van eigen werk zaamheid de billijkheid in acht. Reeds de builenlandsche stempel was een aparte aan beveling, die van de moeite ecner vergelij king scheen te ontheffen. Vooral deed zich dit verschijnsel voor ten aanzien van ver- bruiksartikelen, omdat op materieel terrein de wetenschappelijke en de artistieke des kundigheid minder den doorslag geven bij het bepalen van het openbaar oordeel. Nu zullen wij dadelijk toegeven, dat in ternationale waardeering een mooi ding is. Een volk, dat buiten zijn grenzen wonen den zou beschouwen of als barbaren of als menschelijke curiositeiten, zou zichzelf daar mee geen brevet van voortrcfiijkheid uit reiken, dat elders wordt gehonoreerd. Maar, die zelfde waardeering sluit ook in een juiste waardebepaling, en eerst wanneer deze met de noodige onpartijdigheid heeft plaats gehad, is een keus te rechtvaardigen. Werd steeds deze methode gevolgd, dan zou ook meer de aandacht zijn gevallen op mogelijke te kortkomingen bij de inheemsche productie, met meer ijver getracht worden, gebreken te herstellen en leemten aan te vullen, wetende dat een eerlijke concurrentie de kansen van plaatsen afhankelijk maakt. Niet in zóo ruime, in meer dan éen opzicht zelfs bedenkelijke, mate deed zich dergelijke eigenaardigheid elders waarnemen. Daar echter de openbare geest reeds lange jaren werd geleid in de richting van een politiek, die ten slotte z.ou uitloopen op hetgeen thans de wereld in nooit gekende beroering brengt en schier onbewust^ de coalities-groepeering haar invloed deed gelden op de taxatie van het karakter, van het kunnen en van de werkzaamheid der andere volken, drong het minder diep door en vertoonde het altijd zeker voorbehoud. Het was alsof er, bij het openzetten van hoofd en hart voor die ge voelens van waardeering, altijd de gedachte rees van «laat ik niet al te toeschietelijk zijn; straks zal ik misschien terug moeten». Het tijdperk van telkens verhoogde wape ningen, aan den oorlogstoestand onmiddellijk voorafgegaan, heeft daar geen goed aan gedaan zichtbaar teeken - en tastbaar niet minder, vooral ook in de beurs der belas tingbetalers van een groeiend onderling wantrouwen, koelde de als waarborg voor den vrede aanbevolen versterking van weer kracht te land en ter zee de internationale waardeering sterk af; het subjectief oordeel over het vreemde volk, dat den vinger aan den trekker van 't geweer houdt, beheerscht in sterke mate de objectiviteit van het oor deel over al hetgeen dat volk aangaat, in de eerste plaats ook zijn geestelijke productie en in het algemeen zijn nationaal karakter. Niemand heeft het nog zóo ver gebracht, dat hij zieh geroepen gevoelt op iemand, met wie» hij verwacht morgen in strijd te zullen geraken, een lofrede te houden. Het restant internationale waardccring is bij de natiön, die in den oorlog zijn betrok ken, volkomen verkild ten opzichte van wie tegenover haar staan, daarentegen tot stevige warmte aangegloeid mei betrekking tot den bondgenoot. Het eerste, de daling onder nul, •is wel heel sterk. Reeds de strijdende helden j van Homeros hadden de lieflijke gewoonte, I elkander de huid vol te schelden ofschoon I zij ook menigmaal voor de wederzijds be- toonde dapperheid een gevoel van bewon dering niet onuitgedrukt lieten. Lofspraken 1 in dezen zin worden thans niet vernomen, en als het er in een legerbericht eens toe komt, te gewagen van de taaiheid van het verzet, dan is het niet om den vjjand des- I wege een lauwer otn het hoofd te drukken, I maar alleen om er op te wijzen, dat «wij» mans genoeg zijn geweest om hem, deson- j danks, de volle laag te geven. I Dit wat, de strijdende legers betreft. Bij de niet aan het front verschijnende volksdeelen en bij de leiders van het nationaal leven, is het niet anders. Boeken, 111 de taal j des vijands geschreven, men zou er haast I een brandstapeltje van willen maken als i zeker voorgevoel niet waarschuwde, dat zij i later weer gekocht zouden moeten worden muziek van vreemde componisten dat wil j natuurlijk zeggen van niet geallieerde, levend of dood klinkt als wolvengehuil; en van de geschriften, thans in vijandelijk land ge- publiceerd en die natuurlijk óok min of meer onder den invloed van het wereldgebeuren staan, neemt men alleen notitie om er met j heftigheid tegen op te tornen. I Hoelang die gelukkig abnormale gemoeds- gesteldheid nog zal duren, den hemel alleen j is 't bekend. Maar zooveel is wel zeker.dat j van al hetgeen na den strijd met inspanning 1 van alle krachten zal moeten worden her bouwd, bet herstel van 'de internationale waardeering wel zeer veel moeite zal ver- I eischen. In Nederland waarschijnlijk minder dan j elders. Wij hebben met eerlijk uitgesproken I oordeel over misdadig geachte oorlogs-han- I delingen, aan beide zijden, het recht behouden om te waardeeren het groot aandeel, dat I door alle thans strijdende volken genomen I is in den arbeid der beschaving, waarvan wij zullen trachten de vruchten zooveel mo- gelijk te behouden. I J I11 de Remonstrantsche kerk hier hoopt i aanstaanden Zondagochtend voor te gaan I dr. A. C. de Regt, uit Alkmaar; in de j Doopsgezinde kerk, ds. Ten Cate. In de Dinsdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is meegedeeld 1 het Koninklijk besluit, waarbij beslissing is I genomen in het voor genoemde afdeeling I behandelde beroep van den Raad der Ge- meente Amersfoort tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 28 September 1914. waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad van 1 September 1914 tot vaststelling van Verordening, regelende het bebouwen I van bepaald aangewezen gronden. I Het beroep is ongegrond verklaard uit overweging, dat de eisch eener minimum- huurwaarde geen zakelijke» maatstaf biedt voor de wijze waarop de woningen moeten worden gebouwd en ingericht en dat op dezen grond de ingevolge art. 7 der Woningwet vereischte goedkeuring aan de verordening 'behoort te worden onthouden. Tot Rijks-betaalmeester te Utrecht is met ingang van 1 Augustus benoemd de heer J. Ph. baron Van Ittersum, thans in gelijk ambt te Groningen. 1 Aan dr. D. J. Hamburger, Inspecteur van de volksgezondheid in Utrecht, is verlof ver leend van 19 Juli tot 19 Augustus. Hij wordt lijdelijk vervangen door den heer G. G. Oosterbaan, Inspecteur te 's-Gra- venhage. i De Kamer van Koophandel en F'abrieken zal aanstaanden Zaterdagavond ten Raad- huize weder een openbare vergadering houden. Onder zeer greote belangstelling werd hier heden op de Nieuwe Algemeene be graafplaats ter aarde, besteld het stoffelijk hulsel van gener»-' majoor W. G. A. C. Christan. Velen voerden het woord aan de geopende groeve en uit aller woord bleek welk een eminent mensch in den ontslapene is ontval len aan zijn gezin, zijn vele vrienden en aan den lande. Prof. dr. H. Th. Karsten, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit van Am sterdam, is daar Dinsdag in den ouderdom van 76 jaar overleden. 1 In Mei 1839 te Amersfoort geboren, be zocht hij bier de Nuts-school en de Latijnsche school, werd in 1857 student aan de Rijks universiteit te Utrecht on promoveerde daar in 1864 tot doctor in de klassieke letteren, was van 1862 tot 1873 prseceptor aan het Gymnasium tc Amsterdam, van laatstge noemd jaar tot Juli 1882 conrector aan het Gymnasium te Rotterdam en aanvaardde in October 1882 het hoogleraarsambt in de Latijnsche taal en haar letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, dat hij bekleedde tot 1909. De heer E. Muys J. Lzn., sedert acht jaar werkzaam ter Gemeente-secretarie van Lens den en Stoutenburg, is gister met algemeene stemmen benoemd tot Gemeente secretaris van Hoogland. De heer A. M. Kerkkamp, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier en oud-officier der artillerie, die aanstonds bij de mobilisatie zich ter beschikking stelde, is bij Kon. be sluit van 1? Juli bevorderd tot reserve-kapi tein der artillerie. De heer E. C. M. Keiser is geslaagd voor het notarieel Staats-examen eerste gedeelte. De.heer J. C. van der Linde, leeraar aan de Middelbare Handelschool hier, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming tot leeraar in Wis- en Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor meis jes te Utrecht. (Verbeterd bericht.) Het Bestuur der Middelbare Handelsdag school heeft als no. 1 geplaatst op de voor dracht ter benoeming tot leeraar in Wis kunde en Boekhouden den heer VV. Speer stra, te Leeuwarden. Ten gevolge van de vele aanvragen om met den nieuwen cursus alsnog de lessen aan de Middelbare Handelsdagschool te mo gen volgen, zal begin September een tweede toelatings-examen worden afgenomen. Voor het Mercurius-diploma van de Fede ratie van handels- en kantoorbedienden-ver- eenigingen in Nederland zijn uit Amersfoort geslaagd voor: Boekhouden: J. A. Aalderink, C. Vlaanderen, Fransche handels-correspondentie: G. J. Jansen Heijtmaijer Jr. Engelsche handels-corrspondentiernej. R. A. Querido. Van de 1324 geexamineerden slaagden 591 candidaten. Stafmuzikant M. Maas, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot onderkapelmeester. Men weet, dat de heer A. A. van Hedel sedert de mobilisatie een bataljons-kapel dirigeert. Ter vervanging van de shako van eenigs- zins Zwitsersch model zal een proef worden genomen met een kepi van grijs laken, van de zelfde kleur als de uniform. Het oude model kepi, sedert de afschaffing der éen- kleppige shako bij ons leger in gebruik, wordt hiermede in eere hersteld. Alles is er nu grijs aan, ook de klep. welke met laken is overtrokken, opdat er geen glimmende deelen meer aan voorkomen. Het model is in het gebruik beter gebleken dan de nieuwe, niet practisch en ook niet flatteerend te noemen shako; «le grijze kleur past boven dien beter dan de oude blauwe, tot nu toe nog gebruikte, kepi's, bij de uniform, beter ook dan de platte petten, die onwillekeurig aan een ander model uniform, de Engelsche, doen denken. Daarom lijkt ons deze nieuwe kepi wel een langer leven beschoren dan haar voorgangster. Wegens het gure weer is het concert, dat hedenavond op het terras van «Amicitia» zou worden gegeven, wederom uitgesteld. Zoo mogelijk zal het aanstaanden Maandag avond plaats hebben. Het Volkszang-orgel is te Utrecht. Maar 't komt hier, vermoedelijk aanstaan den Woensdag, en we zullen tijdig waar schuwen, zoodra we zekerheid hebben van zijn komst. Het groot Nationaal kegel-concours, uit geschreven door de Utrechtsche kegelclub 2l/2 X 12 en van 3 tot 12 Juli gehouden op de banen van de sociëteit Vereeniging» te Utrecht, behoort thans tot het verleden. Voor Amersfoort vonden we uit de zeer lange lijst alleen, dat de Amersfoortsche kegelbond met 302 houten den 8sten prijs won in den Bonden wedstrijd. De eerste prijs werd daarin met 346 houten gewonnen door Oost-Gelderland. Aanstaanden Zondag wordt hier de water- polo-competitie voortgezet. A. Z. P. C. ontvangt dan «De Maas», uit Rotterdam, <Neptunus> krijgt de U. Z. C. te gast. En als extra een nummer gekleed-snel- zwemmen door dames. Het AD. C. is er weer als de kippen bij geweest om een deel van de schutting rond het bij de Utrechtschepoortsbrug in aanbouw zijnd huis te benutten voor zijn doel. Niets verlicht den arbeid zoozeer dan een opgeruimd gemoed.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2