ACTIEF AGENT Laatste Berichten. Gemengd Nieuws Ingezonden. Advertentièn. FROU-FROU huiselijk verkeer VETTER Co., meubelen en huisraad, De hoogmoed eet 's morgens met den over vloed, s middags met de armoede, 's avonds met de schande. Men seint ons: Tot Directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier is benoemd de heer C. F. Jibben thans te Zandvoort. De heer Jibben, geboren in Augustus 1856, is sedert 1874 ambtenaar der telegrafie, werd in 1878 benoemd tot commies en verwierf in 1898 het post-radicaal. Alvorens Directeur te Zandvoort te worden, was hij laatstelijk beheerder van het bijkan toor Tulpplein te Amsterdam. ZWEM8P0HT. Zondag, den dag vóór het begin der Honds dagen en bij een watertemperatuur van 65 F. of 18 C., kreeg A. Z. P. C. gelegenheid om revanche te nemen op de onverdiende 4—3 nederlaag, te Rotterdam geleden. Beide partijen speelden met 6 man, ter wijl de Maas nog 2 invallers telde, Vóór rust gaat het een tijdlang vrijwel tegen elkaar op. Reem heeft dan met een van de bekende schoten succes, na verschil lende malen gemist te hebben. Nadat het Amersfoortsche doel nog een maal vrij fortuinlijk aan een gevaar ontsnapt, komt toch vóór rust de gelijkmaker nog. Na de pauze blijkt „Maas" vermoeid te zijn, terwijl daarentegen A. Z. P. C. stevig blijft doorspelen. Wagenaar profiteert van een fout van den Maas-keeper om den stand op 21 te brengen. Hierna weten Beem en Wagenaar ieder nog éen maal te scoren met vrijwel onhoudbare schoten, zoodat met 4--! voor de thuisclub net einde komt. De wedstrijd Neptunus - U. Z. C. was zeer weinig interressant. Van beide zijden werden soms de mooiste kansen verknoeid. Dat de stand tot rust 0—0 bleef, kan daaraan worden toegeschreven, dat U. Z. C. geruimen tijd met 6 man speelde. Na rust wordt ook spoedig een Amersfoorter uit het water gestuurd. Nu blijkt, dat U. Z. C. sterker is. Leusden, de snelste zwemmer, wordt even losgelaten en ziet kans, na snel opzwemmen een doel punt te maken. Vrij spoedig achtereen wordt nu de stand tot 4o opgevoerdwaarmee het einde komt. He* nummer gekleed zwemmen voor dames over 25 Meter had tot uitslag, dat van de 13 deelneemsters To Stücker eerste was in 32 sec., no. 2 H. Meinesz in 35.8 sec. en 110. 3 I. Hoger vorst in 36 sec. Snelzwemmen over 80 Meter voor heeren had tot uitslag: no. 1 F. Schutte in 1 min. 7j/8 sec., no. 2 G. J. Bonk in 1 min. 9 sec., no. 3 S. Knoppers in 1 min. 10 seconden. FUVI. Het jubileum der postzegels. De post zegels vierden dezer dagen een jubileum. Het is n.l. 75 jaar geleden, dat op initiatief van den Engelschman Sir Rowland Hill in Engeland het porto van éen penny werd ingevoerd, waarvan de postzegel het onmid dellijk gevolg is geweest. Met onvermoeide energie breidde Hill zijn hervorming uit en in 1874 werd hij tot dank voor zijn werk in den adelstand verheven en kreeg hij boven dien een belooning van 20 000 pond sterling. Hill stierf 27 Augustus 1879 en werd in de Westminster abdij begraven. Hij is overigens niet de uitvinder der post zegels. Op dezen titel heeft recht de boek handelaar James Chalmers. Als bewijs, dat het vrachtgeld betaald was, gebruikte hij eeu bepaald soort zegels, die hij in zijn eigen drukkerij had laten vervaardigen. Vóór Chalmers en Hill werd echter het idee van frankeering met behulp van post zegels reeds geopperd en wel door den Zweedschen officier Treffenberg. Dat was in 1823, Hij werd echter niet begrepen. De oudste postzegels munten alle uit door fraaie uitvoering. De oudere verzamelingen van philatelisten omvatten vaak ware kunst werken. Heele landschappen ziet men er af gebeeld. Van de laatste jaren is vooral te bewonderen de zoogenaamde Coluinbus-serie van 1893, die in woord en beeld de geheele geschiedenis der ontdekking van Amerika geelt, en ook de Romanow-serie van 1913 met portretten van alle Vorsten uit het 300 jaar regeerende huis Romanow.van Michaei Feodorowitscl tot Nicolaas II. Men moet echter hierbij in aanmerking nemen, dat nimmer het aantal gesneuvelden zóo groot is geweest als thans. Typisch is het, dat een ander merkwaardig verschijnsel zich reeds voordoet, In alle lan den, die aan den oorlog meedoen, neemt het aantal jongens, dat ter wereld komt, toe ten opzichte van het aantal meisjes, dat het levens licht aanschouwt. In de meeste landen is die verandering in de verhouding nog nauwelijks te constateeren, het sterkst is zij in de streken, waar men de kanonnen heeft hooren bulde ren. Men zegt, dat in Galicië de verhouding nu al 140 100 is. Dit zou inderdaad een enorm verschil zijn. Nadere cijfers moeten wij afwachten. Een verlichte bioscoopzaal. Volgens een Duitsch tijdschrift, gewijd aan de belangen der cinematografie, heeft een Amerikaan pa tent genomen op een niet-reflecteerenden projectiewand. Deze bestaat uit een glas achtige massa, bedekt met een laag micros copisch kleine veelkleurige siijfselkorroltjes, j waarmee men ook photogralieplaten bedekt. I weerbaarheid*. Kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat der vereeniging, Keizers gracht 224 te Amsterdam. Onzijdig maar ook alzijdig, door prof. mr. J. de Louter. De lessen der Geschiedenis, door dr. J. B. Schepers. Geen militairisme, doch zelfbehoud, door A, E. Dudoh van Heel. Legerversterking in oorlogstijd, door generaal A. J. Prins. Nos 1, 2, 3 en 7 4, 3 en 6 zijn ter perse van de vlug schriftjes van boven genoemd propaganda- comite. Vrede door liefde. Aan het Nederlandache volk en zijn Staten-Generaal, Baarn. Hol- landia-drukkerij, 20 pagina's 8U. Als naar gewoonte stonden we deze bro chures af voor de Openbare leeszaal en bibliotheek. Geachte Redactie, Zeer zoudt U ons verplichten mot onder staand stukje in Uw geacht blad te willen plaatsen. Bij voorbaat beleefd dankend, hoogachtend, namens het Bestuur, J. Couvee, Secretaris. Nederlandsche Vereeniging «Ons Leger». Tot heden hebben wij geregeld sigaren, tabak, enz. aan onze manschappen te velde kunnen zenden; we wenschen hiermede door te gaan! De bodem onzer kas wordt echter langzamerhand zichtbaar en de dag der demobilisatie is voorloopig onzicht baar! Wij hernemen dus het offensief op de beurzen van allen die blijven meeleven met de weerbare bewakers onzer nationaliteit en hopen, dat onze aanval schitterend zal slagen te hunnen voordeele I Alle giften zullen dankbaar worden aan- vaard door het Secretariaat, Korte Wijnstraat 8 te Rotterdam. Het Bestuur. Rotterdam, 19 Juli 1915. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. IJ. VAN tV'KLOKKEN baron RKNGKKS) Kortegracht II. Tel. 170. Tulegntimidres„Witselkantoor". Geboorte-cijfers. In alle thans oorlog voerende landen is het geboortecijfer nu ge daald, het meest in Duitschland en het minst in Engeland naar het schijnt (waar het aan tal huisvaders, dat naar het oorlogsterrein is vertrokken, nog steeds zeer gering is). Men verwacht, dat de daling van het geboorte cijfer slechts van korten duur zal zijn en dat het na de demobilisatie in de oorlogvoerende landen zal stijgen, waarschijnlijk tot boven het normaal-getal van vóór den oorlog. Bij vroegere oorlogen was dit bok het geval. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van. Ingezonden stukken, al of Ondanks de kleuren-verscheidênbeid doet de j niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven wand zich voor het bloote oog als kleurloos voor. Het doel is, het anders reflecteerende licht te absorbeeren. De laag laat dus geen ander licht door dan het direct op het appa raat geprojecteerde, waardoor de beelden aan helderheid zeer veel winnen. Hierdoor wordt een spoedige vermoeienis van bet oog voorkomen. Ten slotte heeft de nieuwe vinding dit belangrijke voordeel, dat het tevens het bioscooptheater van zijn slechten naam zal bevrijden en in veler symphatie zal doen rijzen, omdat er niet mèer in het duister, doch op het preparaat bij vol daglicht zal kunnen worden gefilmd. Het einde van de clubsessel. De club- sessel, zoo'n merkwaardige kruising van vin dingrijkheid der Duitsche en Engelsche lui heidsspecialiteiten, nadert zijn einde. Of het door den oorlog komt, weten wij niet, maar een feit is het, dat de clubsessel bijna heele- maal niet meer gevraagd wordt. Reeds begin 1913, toen de clubsessel hoogtij vierde, is in Amcrikaansche tijdschrif ten zijn einde voorspeld. De stoel mocht gemakkelijk zijn, men mocht er heerlijk in kunnen wegzinken, en geen ander gestoelte mocht zóo geschikt zijn voor een dolce-far- niente, een feit was het, dat de stoel niet practisch was en dat de zetel in ieder geval niet voor ka it deugde. Thans doet -.en nieuw fauteuiltje van ge wone hoogte zijn entree, dat aan den anderen kant van het bureau-ministre geplaats wordt. De bezoeker kan zoodoende recht in de oogen worden gekeken, en wellicht spreekt men veel zakelijker. Zou het nu ook met de vatsigheid uit zijn Waar wonen de beste menschen? Nu de verschillende volkeren elkaar slechtheid, j laagheid en karakterloosheid verwijten, is het misschien niet onaardig, eens na te gaan, of I er een antwoord te geven is op de vraag, 1 waar ter wereld dan wel de beste, of, als ge I wilt, de minst-verdorven menschen wonen. De vraag is niet nieuw. Over de kwestie is al vóór eeuwen geschreven, dat de Zweden en Noren werkelijk in het algemeen edele menschen zijn, speciaal de plattelanders uit de mcest-Noordelijke streken. Inderdaad mun ten zoowel Zweden als Noren uit door bui- tengewone beschaving, grootc algemeene j kennis en godsdienstzin. Van hun vrijheid maken de Scandinaviërs een goed gebruik. Bandeloosheid komt betrekkelijk weinig voor van misdaden hoort men er zelden, zij schijnen inderdaad het Europeesche record te slaan. Zooals men weet, heeft ook IJsland een voorbeeldige bevolking. Overigens levert Europa niet veel goeds op, naar het schijnt. In Japansche leerboeken over land- en volkenkunde staat althans.dat de Engelschman en de Hollander zich van den Oosteling onderscheiden door meer egoïs me en minder opofferingsgezindheid en naasten liefde, De Franschen, Italianen en Spanjaar den worden naar huis gestuurd met de korte opmerking »dom« Omgekeerd voelt de Europeaan zich ver boven den Aziaat verheven. Slechts enkele Engelschen en Nederlanders dweepen met den een of anderen Indischen wijze, maar zij geven toe, dat dergelijke individuen uitzon deringen zijn. Enkele inwoners der Vereenigde Staten hebben nu echter ontdekt, dat de beste men schen wonen in Mtddel-Amerika, o.a. in Mexico. Daar alleen wordt absolute waarheid gevonden, daar bestaat naastenliefde, daar vindt men trouw. Maar helaas laten deze beste menschen van de bovenste plank zich misleiden door brutale intriganten, een im port-artikel uitja, uit Europa natuurlijk. De oorspronkelijke bevolking is braaf door den zonneschijn. Zou het waar zijn? De ondergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging »Relsbelast!ng«, veroorloven zich de vrijheid, U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. r>. A. SinORf-:. Mevr. GRONEMAN- Doornbos. Movr. KNOPPERS - Van Eij bergen Mevr. KNOOTE— Van Lansciiot IIubrecht Baronnesse VAN HEECKEREN VAN MOI.ECATEN—H0C1 k. Mevr. KEMPER—Br.OK van I.akk THEEROOS BUM-SPIJTS RQOMTWA.FELBH een overheerlijk broos BOTERGEBAK. Firma Wed. B. tan DOEBURG. en MOCCA TRICTRAC met de «Lindeboom». Het. Succes van den Dag. Firma Wed. B. tan DOE BURG. Incasseering van Wis sels en Quitantiön. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Assurantiën, Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. d 1 Voor een jong meisje, dat een der inrich tingen van onderwijs met September moet volgen, wordt een KOSTHUIS gevraagd met gezellig in eene beschaafde omgeving. Br. fr. met prijsopgave onder lctt. J 484 aan DE BRUIN's boekhandel te Apeldoorn. Voor een der gr00te streerde Weekbladen AMERSFOORT ccn geïllu- wordt te gevraagd. Alleen zij die meenen voor deze functie de vercischte ge schiktheid te bezitten, gelieven tc reflecteeren. Brie ver. franco onder motto «Week blad* aan hot Bureau der Amersfoort sche Courant, Kortegracht 9. LEESTAFEL. We ontvingen: Wie is verantwoordelijk? Straf der weer loosheid, Plicht en recht (art. 180 Grondwet). De krachtige hand strijdblaadjcs nos. 7 tot 10 van het propaganda-comité voor alge- meenen oefenplicht der vereeniging «Volks- CKEDIET-VEREENIGING to Amsterdam Correspondentschap te Amersfoort mr. H. j. I, m den bkkuh. wilhklminastkaat ft. Zij stelt zich ten dool hot verleunen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incassooren van handelspapier het ontvangen van gelden ft déposito en rekening-courant. KRAKILETS PER 0 PRIS GIL Lk nieuwste fabrikaten. Firma Wed. B. van 1 CHOCOLADE TOBI, het allernieuwste, en Chocolade Moeca Staiii;eii gemerkt Wed. B. van D„ Mijdrecht, zijn „l)E ECHTE". Biscuitfabriek „DK LINDEBOOM Distill. Wflnen. Likoureti. Lieve Vrouwe-kerkhof, VMKKSFOIHIT. Op DONDKIIDAQ 22 JULI 191.*». des voormiddugs 10 uur precies, zullen te Amersfoort, in liet ver kooplokaal „het Boompje", van den heer E. OTTË, aan deu lleiligenbergweg, pu bliek om contant gel.l worden verkocut TJitstokend onderhouden w.o. noteuhouten sulon-amoubleir.ent, dito buffet, uittrektafel, stoelen, canapé'», speeltafels, div. talels, stoelen, kasten, spiegels, toad mot goysor, torandltaat, ledikant en Ivddegoed; huishoudelijk koper-, blik-, ijzer- en glaswerk, keuken fornuis, kachels, gas* en elect rische kronen, ornementen en com forenstaande toilet spiegel, koperen roeden, ziekenstoel, enz. enz. Genummerd ter plaatse voormeld te bezichtigen Woensdag 12 Juli, van 10 tot 12 en van 2 tot uur. Notaris A. P. Schroder.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3