Stadsnieuws. Advertentièn. Kantoorbediende. kantoorbediende. Fransche les ter van Waterstaat te wenden, met verzoek uat aan alle telegraafkantoren in Nederland teiegrammenbusaen met opening aan de bui tenzijde der gebouwen worden aangebracht. T Z!erJte,D &erieve e» tot tijdbesparing van den handel strekken. K Op deze wijze toch zouden de telegram men voorzien van de noodige telegramzegels, !l.i !en ook °P uren dat kantoor gesloten is, in de daarvoor bestemde bus kunnen worden geworpen op even eenvou dige wijze als h.v. het posten van brieven. Er is al weer een nieuwe, goede eigen schap van papier ontdekt. Het is de bekende arts dr. /.ïegelroth, die het papier voor cos metische doeleinden gebruikt wenscht te zien. 1 apier is inderdaad bijzonder geschikt om een hygiënischen plaatsvervanger voor den borstel te leveren. Met geen enkel voorwerp kan men zoo goed de handen wasschen als met een prop papier. Wanneer men niets anders bij de hand heeft, neemt men ge woon krantenpapier, wat water en zeep, en de overwinning op het vuil, speciaal het diep in de poriën gedrongen vuil, is spoedig be haald. Het is natuurlijk altijd beter, onge bruikt papier te nemen. Het bekende toilet papier is er zeer geschikt voor. Dr. Ziegelroth dweept met de papieren prop als handborstel. Hij gaat zelfs zoo ver, dat hij in de chirurgie den borstel wil ver bannen, om plaats te maken voor de prop papier. In het Rijksopvoedingsgesticht is gisteren binnen gekomen een donker blau've postduif voorzien van gummiring, waarop vermeld staat: vereeniging Horgerhout 7028 D. 1820. Op een tweede ring staat M 112b 15 C'. Een eerlijk doel vraagt eerlijke mid delen. Immers: het doel heilig èn de middelen Vallende sterren. Het aantal vallende sterren is in Augustus tamelijk groot. De heele maand door zijn ze opvallend. De z g. tranen van den H. l.aurentius, zoo genoemd naar den Heilige, wiens dag het den inden Augustus is, worden het best waargenomen den vooravond van den 8sten tot den 1 iden Augustus. Maar menige >traan< valt reeds lusscheu den 3den en den «sten. De tranen van den H. l.aurentius vallen ieder jaar in het zelfde tempo, in tegenstel ling met de vallende sterren van November, die weieens een waren sterrenregen vormen. Een concurrent van het glas. Mica "Is niet als een serieuse concurrent van het glas te beschouwen. Men ziet het sporadisch, ja, het gebruik van mica neemt eer af dan toe. Maar thans krijgt het glas een heusche con- current. Onder den naam (,'ellon is een 1 materiaal in den handel gebracht, even door- zlchtig als glas, even buigzaam als balein, I even hard als staal, en bovendien onbrand- baar en zeer gemakkelijk te onderhouden. Dit nieuwe imitatie-glas wordt beschouwd als een ideaal materiaal voor auto-ruiten, spoorwegraampjes, vensters in fabrieken, enz. Hij de Duitsche legers zou reeds een vlieg machine van deze nieuwe stof in gebruik zijn, welke niet afsteekt tegen de lucht en dus als 't ware onzichtbaar is. Nederlandsohe Centraal Spoorweg Maatschappij Definitieve ontvangsten over Maart 1913 (F.xcl. tramdiensten). Reizigers 129460.10 Bagage en houden 2 277.93 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 103 Ro2.6on Buitengewone ontvangsten en telegraaf 2 044.06 Totaal 237 584.69' Totale >9 '9»4« Ontv. over Maart f 237 584.69'' f 220085.70s Totale ontv. vanaf 1 Jan, - 707 353.20 - 660085.93 Gemiddeld aantal Kiloin, expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer /53.12 ƒ49.57 Bij den ondergeteekende verschijnt De landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 zullen worden opgeroepen om in wer- kelijken dienst te komen op Dinsdag 24 dezer (voor Drenthe op Woensdag 25 dezer). Die van de jaarklasse 1914 en 1913 (per sonen geboren in 1894 of 1893), welke op 20 dezer tot den landstorm komen te be- hooren, zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaarklasse 1914 in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 een maand later. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat er van dit jaar 20 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, waaronder ten hoogste 2 voor vrouwelijke candidaten worden beschikbaar gesteld. Nadere bijzonderheden vermeldt Stcrt. no. 184. KAASMARKT. Volgens telegrafisch bericht van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas is op de kaasmarkten de kaas niet aan de maximumprijzen in de circulaire van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel dd. 2 Augustus *915 no. 27550 gebonden, daar de exporteurs, die deze kaas koopen zich verplichten een zeker percentage tegen de voor het binnenland geldende maximum prijs aan de binnenlandsche handelaren en winkeliers te verkoopen. Het is jammer, dat deze officieele bood schap van den Minister eerst Maandag na 12 uur ten stadhuize aankwam, daar de Minister in bedoelde circulaire van 2 Augustus deze bepaling niet had vermeld en alleen bepaalde dat de maximum-prijzen betrekking hadden op (boteren) kaas bestemd voor ver bruik in Nederland. Daar op de kaasmarkt alhier Maandag 9 Aug. de prijzen voor jonge Goudsche kaas zonder Rijksmerk ver boven de voor het binnenland bestemde maximumprijzen waren en een groothandelaar kwam klagen, dat sommige kaasboeren geen korting wilden geven voor de zoete Goudsche kaas, welke volgens de bepaling van den Minister binnens lands moet blijven, werd de kaasmarkt tot half elf opgehouden door den waarnemenden Burgemeester en een telegram om inlich tingen naar 't Centraal Bureau gezonden daar het antwoord hierop om half elf nog niet bekend was, werd in overleg met de kaas boeren de markt om elf uur weder geopend. De Nederl: Centraalspoorweg Maatschappij heeft in beginsel goedgevonden om de ex ploitatie van een electrische tram Amers foort— Baarn voor haar rekening te nemen. Zaterdag, 14 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat J. R. O verhorst in dienst trad, op de stoomolieslagerij van den heer Verloop, aan den kleinen Koppel. A. Z. P. C. verloor bij Obelt te Amster dam tegen IJ 1 met 2—13-In de wedstrijden aldaar was A. Z. P. C. 3e bij de estafette- zwemwedstrijd. De heer B. van Achterbergh behaalde in den Junioreswedstrijd den tweeden prijs. Donderderdagavond 8 uur geeft het muziek korps van het 9e regiment van het reserve bataljon bij gunstig weer een concert op het terras van Amicitia. Amersfoort wacht een buitengewoon kunst genot, daar de Wognummers binnen kort een concert in de St. Joriskerk alhier zullen geven Vijftig jaar draadlooze telegrafie. De »New-York Herald* kwam dezer dagen her inneren aan het feit, dat de draadlooze tele grafie nu juist vijftig jaar geleden werd uit gevonden. De eer voor deze ingenieuse vin ding komt niet toe aan den Italiaan Marconi, doch aan den Amerikaan Loomis. Als bewijs voor deze bewering beroept het blad zich op oude congresverhandelingen te Washing ton, waaruit blijkt, dat, Loomis in 1869 aan het Congres verzocht om een subsidie van 50000 dollar om zijn uitvinding, in 1865 ge daan en waardoor men in staat was, zonder draad te telegrafeeren, verder te kunnen uitwerken. In de toelichting zette hij uiteen, dat hij erin geslaagd wask in plaats van draad gebruik te maken van de aarde en van de atmosferische electriciteit voor de stroomleiding. De toenmalige leden van het Congres konden Loomis niet begrijpen. 'Tot een beslissing kwam het niet en de kwestie raakte in de vergetelheid Pas toen Loomis op 30 Juli 1872 een pa tent op zijn uitvinding vroeg herinnerde men zich de zaak en stond President Grant de gevraagde som toe. Loomis heeft het geld echter nooit ontvangen. De nieuwe wereld en met name de Re publiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika zucht niet onder het wicht van wee, dat de huidige oorlog heeft gebracht over het oude Europa, óok over de neutrale Staten, die hoe langer zoo meer gebukt gaan onder de lasten voor hun gemobiliseerde weermacht en het duurder worden der levensmiddelen. Een in ieder opzicht welingelicht deskun dige heeft de cijfers van uitvoer verzameld over het geheele jaar 1914 en het eerste halfjaar van 1915 en daaruit blijkt, dat de uitvoer, in guldens, in beide genoemde tijd perken bedroeg aan paarden 5 383 000 97 668 000 prikkeldraad 18067000 23120000 auto's 45 038 000 67 893 000 munitie 10 128 000 36 206 000 vuurwapenen 6 491 000 10 829 000 veldvruchten 12827000 61286000 meel 64800000 166531000 koren 15076000 627142000 totaal 177810 000 1099 675 000 •I.W.JoriNweii ARTS, is AFWEZIG van 1» Aug. tot 25 Augustus. De overige hiirgergenecshpprcii nemen de praktijk waar. S. W. l'IMKa. CHIRURG, is te consulteeren uitsluitend voor chirurgie, in het Elisabeth's gasthuis, Maan dags en Donderdags van 2 tot 3 uur. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G, VAM WKI.I1ERKN baron KENNERS) Kortegrsebl 11. Tel. 170. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasscering van Wis- Credieten. seis en QultantlPn. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten In zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Dejioslt) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. J I Op een kantoor hier ter stede wordt een jongmensch of jonge dame gevraagd als assistent-boekhouder, j Brieven onder motto «boekhouder* aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, i Kortegracht 9. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp |8, Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag 'Theosofische leeszaal. Zo. tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend*. 14 Aug. Stedelijk kegelconcours. 15 Aug. Geheelonth. zangersfeest. 22 Aug. Jaarverg. Ned. dans-onderwijzers. 11 Sept. Jaarverg. Ncd. vereeniging voor Gemeente-belangen. 12 Sept. Openlucht-samenkomst Vrijz. Ilerv. 13/15 Sept. Ned. l.andhuishoudk. congres. 409e Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 9 Aug. 1915. (500 loten). 'Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestruat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30: 74«3 74*3 773G «77°7- Te zatnen 4 prijzen. Wordt gevraagd om onmiddellijk in dienst te treden een Brieven onder letter J. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. 'M lederen Woensdag Be Holliiixlsclie Lelie, Weekblad Ow onder Hoofdredactie VAN 1 Joultvr. ANNA de SAVBRNIN I.OIIMAN^j^ (M De Hollundsche Lelie is het eonige fc) Weekblad in Nederland voor dames fcfeï hoogste en beschaafdste krin- g«n. Let hierop voor uwe advertentie, Prijs p. jaarg. f5 25, fr, p.p. ft», proefnummer gratis. L. J. VEEN. - Een voor een geheele stnd, een geheel district, een ge heel land zicht buur uitstalraam, de beste, met duizenden monden sprekende ver koopster, is een goed gestelde annonce in een courant, die in alle en vooral de koopkrachtige kringen wordt gelezen. BELG, gediplomeerd van de Universiteit van Brussel, wenscht te geven, zoowel aan clubje als privaatles. Br. fr. onder letter B aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht g. Reisklasling. De ondergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting*. veroorloven zich de vrijheid, U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar bulten moeten en niet knunon gaan door gebrek aan de noodige nffddelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mej. D. A. SIDDRK. Mevr. GRONEMAN -Doornbos. Mevr. KNOPPERS VAN EijBERORN Mevr. KNOOI'E— Van Lansciiot Hubreciit. Baronnesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN HOLLE. Mevr. KKMPF.R Blok van I.aer. rt - 1:01:111 lis. Deurwaarders DE GROOT KUY TERS zijn voornemens publiek om contant geld te verkoopen, voor wiens rekening dit zal blijken aan te gaan, in de groote zaal vuil „AM HIT! A "Tel. No. 7 te Amersfoort, een belangrijken INBOHUFL, op Donderdag 12 Augustan o.k., des morgens om 10 uur. Waarbij: verschillende ameublementen voor salon, slaap- en huiskamer, zooals Queen- Anne ameublement met gobellnstof, eiken slaapkamer-ameublement, antiek mahonleh. ameublement met kerkstreep trijp, mahonie Chippendale theetafel, mahonleh. spiegelkast, oud tin- en koperwerk, klein kabinetje, groote collectie boekeu in prachtband, gaslampen, kussenkast met kolommen en snijwerk, zwart gebeeldhouwd salon-ameublement, mahonie salonameubleiuent, mnhonieh. ledikant, zeer fraaie salamanderhaard, niah. bureau, notenh. glazenkast op kruisvoet, I.ouls XVI salou- kast, rozenhout met koper gemonteerd en marmerblad, magnifique .j-dcurs palisaamler kussen kust, kapitale eiken boekenkast, rieten fauteuils, eiken ameublement met brons trijp, fraaie staande klok. kristal- en glaswrrk, theestoof met ketel, barometer, eiken ameu blement met terra-cotta trijp, spiegels, schilderijen, prenten, cabinet, 4-ledig mimi- tafeltje, shawl, sofa met rood trijp, eiken klaptafel, zeil en linoleum, burcau ministre. notenh. kuifkast, naaimachine, wit lacé bnekenksst. koperen kaarserkroon, servet persje, diverse stoelen, fauteuils? crapenuds en canapés, bureaustoel, empire spiegel, kel derkistje, eiken buffetten, antieke secretaire, groote huiskamertafel, schilderstukkeu, karpetten, tapijten, rankenkast, gordijnen, kupstokken, voetkussens, haardplaat, fraaie collectie porcelein, wit emalllefornuls met opzet, kachels, enz. Ten slotte: eeulge gouden en zilveren sieraden. KIJKDAGEN: Hedenavond tot 9 uur. Woensdag II Augustus vau 10-4' uur. ZEGT HET VOORT'

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3