Stadsnieuws. weinig voor: als regel mag men wel aan nemen, dat de bestuurders eener stichting zich daaraan niet bezondigen. De bezittingen in de doode hand zijn van veel meer stabielen aard dan die der parti culiere personen en bovendien zijn zij ten opzichte daarvan in hooge mate bevoorrecht, doordat de gemeenschapslasten aan de par ticuliere personen een veel sterkeren druk opleggen dan aan de kapitalen in de doode hand. Hierin schuilt eene groote onbillijk heid, waarop onder de gegeven tijdsomstan digheden de vereischte aandacht wel mag worden gevestigd. Thans leven wij sedert eenigen tijd onder den druk van den Europeeschen oorlog, die met den dag zwaarder dreigt te worden. Het behoud van 's lands onafhankelijkheid eischt zware offers, terwijl deze onafhanke lijkheid evenzeer wordt begeerd door de bestuurders der goederen in de doode hand als door particuliere personen. Nu meenen wij, dat onder dergelijke drukkende tijds omstandigheden eene schoone taak is weg gelegd voor de bestuurders om uit eigen beweging de drukkende lasten te helpen dragen. Zooals boven reeds werd medegedeeld zijn er vele stichtingen, die onder begunstiging der tijdsomstandigheden en mede onder een flink bestuur erin geslaagd zijn om groote kapitalen te verzamelen. Wij vragen wat is het eigenlijke doel van die groote kapi taals ver meerdering, wat voor zin heeft het om daarnaar onafgebroken te streven? Neem bij voorbeeld een rijk weeshuishet karakter van dergelijke stichting wordt be paald door het doelde opvoeding van kin deren, wier beide ouders zijn overleden. Op de bezittingen zelve van het weeshuis kunnen de weeskinderen, zoodra zij meerderjarig zijn geworden, geen aanspraak doen gelden. Zij hebben door hunne opneming in een wees huis recht op opvoeding en opleiding, het welk het weeshuisbestuur zich eenmaal tot taak heeft gesteld. Nu geschiedt gewoonlijk eene dergelijke opvoeding op eene wijze, welke eenigszins in overstemming is met het maatschappelijk milieu, waaruit het weeskind is voortgekomen. En al worden eene enkele maal in verband met de bijzondere geestesgaven van het kind wegens studie of andere opleiding groote uitgaven aan dergelijk kind besteed, de meeste weeskinderen daarentegen genieten in ver houding tc. de rijke bezittingen eene weinig kostbare opleiding. Het gevolg daarvan is dat ieder jaar veel meer wordt ontvangen dan uitgekeerder wordt dus gekapitaliseerd en wel onder om standigheden, welke dat kapitalisatieproces in hooge mate begunstigen. Wat wordt nu inmiddels met de inkomsten gedaan, voor zooverre deze nfet worden be steed aan de verzorging der weeskinderen Op die vraag is met een paar woorden geen antwoord te geven. Over het geheel mag worden aangenomen, dat men in de laatste jaren veel meer besteedt aan algemeene belangen dan voorheen het beschikkingsrecht over de doodehandsche goederen gaat tegenwoordig in vele gevallen ver buiten de grenzen van het oprichtings- doel van zoo menige stichting. Het zou ons dan ook niet verwonderen, dat de regementen of besturen der vermo gende stichtingen onder de tegenwoordige en eerstkomende tijdsomstandigheden zich niet onbetuigd zullen laten en mede zullen werken tot leniging van den nood, waar deze is of nog in erger mate zal komen, door het geven van milde gaven voor alge meene belangen. En daarvoor bestaat onzes inziens een ge gronde reden, omdat door dergelijke inrich tingen de gemeenschapslasten tot dusver niet op even redige wijzen gedragen. Thans meer dan ooit beseffen wij, dat de welvaart der particulieren en stichtingen in zoo'n nauw verband staat met den welstand van het geheele landwordt dit laatste met ondergang bedreigd of moet dit een gedeel telijke zelfstandigheid prijs geven, dan zullen de tijdsomstandigheden, waaronder dit proces plaats heeft, ook de rechtszekerheid der doode handsche bezittingen bedreigen. Het Bel gisch oorlogstooneel leert ons dit. Het is in dit jaar juist 40 jaar geleden, flat onze staat het pad der sociale wetgeving heeft betreden. Van lieverlede is in dat tijdbestek reeds veel van staatswege geregeld en nog veel hoogere eischen worden voor de naaste toekomst aan den staat gesteld. Inmiddels staat men bij de vele andere socir'e eischen sreeds voor de vraag, waar wel het benoodigde geld vandaan zal moeten komen. Eene vraag intusschen, welke ten- gevolge van den internationalen oorlogsdruk veel meer zich zal laten gelden en ook veel meer op den voorgrond zal treden. Het ligt dan ook voor de hand, dat het aandeel in de gemeenschapslasten voor geluk kige bezitters veel grooter zal worden dan voorheen. Maar vragen wijwaarom moeten dan immer de doodehandsche bezittingen worden verschoond of ontzien? Daarvoor 1 bestaat niet de minste redenook zij hebben J evenveel belang bij de handhaving der tegen woordige rechtsorde als de particuliere per sonen. Ook voor de naaste lockomst kan nog veel worden verwacht van staatswege bij wettelijke regeling, doch dan dienen ook de inkomsten van den staat uit milde bronnen te vloeien. En die rijke bronnen vinden wij in ons stichtingswezen, dat veelal slapende rijk is geworden, maatschappelijk in hooge mate is begunstigd en dat tot dusver zijn evenredig aandeel in-de gemeenschapslasten niet heeft betaald. Moge er een billijker evenwicht in 't leven worde gefoepen tusschen rechten en verplich tingen dien aangaande en zulk een evenwicht meenen wij te mogen begroeten als: «Nieuw leven in de doode hand.» EEN JURIST. Uit «IIoll. I.elie» Het verbijsterde Europa. Het Centrum schrijft onder het boven staande opschrift: Hoe langer de oorlog duurt, zoo meer de raakheid bevestigd wordt van de teekening, waarin reeds maanden geleden een Ameri- kaansch artist den toestand weergaf. Op die teekening was Europa afgebeeld als een man, die in dronken woede zijn eigen huisraad had stuk geslagen, terwijl het onder schrift luidde: »W?t zal hij spijt hebben, wanneer hij weer nuchter is!« Inderdaad, niet juister en vlijmender kan de oorlog worden getypeerd. De Staten van het oude Europa trachten elkander te verzwakken en te verscheuren en intusschen slaat Japan zijn slag in China, wellicht ook nog elders, en vloeien Amerika allerlei voordeelen toe. Sommige Amerikaansche bladen schijnen het zelfs noodig te vinden den Europeeschen oorlogsfakkel nog wat aan te blazen. Welke «zaken, in de Ver. Staten met den zoogenaamden «wereldbrand» worden ge maakt, is sinds lang duidelijk geworden, - men heeft de Beurslijst slechts in te zien en de financieele berichten te lezen. Maar bovendien krijgt de Unie ook geheel de vrije hand in allerlei quaesties, waarover voorheen ook Europa een woord placht mee te spreken. Ons werelddeel is bezig aan het onder mijnen zijner eigen positie op den aardbol. In de woede van den strijd ziet men niet, of wil men niet zien en kan men niet zien, wat buiten zijn grenzen plaats vindt, of zich voorbereidt. Honderd jaren geleden kon men ook van een Europeeschen oorlog spreken. Maar de strijd gold toen slechts de over- hecrsching van éen Rijk, of liever van éen persoon. En bovendien hadden Azië en Amerika destijds bij lange niet de beteekenis van nu. Groote veranderingen hebben sindsdien plaats gehad. Er staat thans voor Europa meer op het spel dan de verzekering der rust en de vreedzame ontwikkeling zijner natiën. En die overweging alleen zou reeds ruim voldoende zijn, om tot zich-zelf te komen en aan de woedende worsteling een einde te maken. Aanstaanden Zondag hoopt ds. A. C. Schade van Westrum uit Haarlem in de I.uthersche kerk en ds. R. Miedema uit Schoonhoven voor te gaan. We vestigen de aandacht van belangheb benden op de kennisgeving, aan het hoofd van dit nummer geplaatst, waarbij de inge schrevenen voor de Landstorm, jaarklasse 1915 dezer gemeente worden opgeroepen om in werkelijken dienst te komen op Dinsdag 24 Augustus. De heer Rutgers heeft de volgende vraag ingezonden (dd. 27 Juli) betreffende het ver- leenen van geldelijken steun door het plaat selijk steuncomité te Amersfoort aan beambten der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij. Kan de Minister mededeelen of het bericht juist is, dat te Amersfoort een aantal be ambten van de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, zich tot het Plaatselijk Steuncomité hebben gewend om geldelijke steun, en kan hij mededeelen of zulke steun is verleend? De Minister van Waterstaat, de heer Lely, heeft daarop (dd. 16 Augustus) het volgende geantwoord. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat elf beambten, behoorende tot den dienst van weg en werken der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, werkzaam te Amers foort, wier weekloon varieert tusschen f 10.15 en f 11.20, zich hebben gewend tot het daar ter stede gevestigde Steuncomité met het verzoek te mogen gebruik maken van de door bedoeld comité aan behoeftigen geboden gelegenheid om tegen verlaagden prijs levens middelen te koópen. Daar het eomitie zich echter tot regel ge steld heeft om alleen rechtstreeks of middelijk steun te verleenen aan personen die ten ge volge van de mobilisatie in inkomsten zijn achteruitgegaan, hetgeen met bedoelde be ambten niet het geval is, werd op het ver zoek afwijzend beschikt. Naar de N. Ct. verneemt, zal, ingevolge een missive van den Minister van Landbouw, vanwege de gemeenten geen toezicht meer worden gehouden op de kaas- en boter markten tot handhaving van de maximum prijzen. Eerlang is de uitvaardiging te wachten van eene circulaire aan de burgemeesters inzake de groentenvoorziening. Onder deze drukkende tijdsomstandigheden toont onze Koningin een meeleven met haar volk, dat haar grootere, inniger, blijvender populariteit schenkt dan die Ze reeds bezat «par droit de naissance. Dat dachten we, de advertentie lezend, in «Vooruit., Vrijzinnig Nieuwsblad voor het Gooi, waarbij de secretaris van de K. v. K. F. den fabrikanten van Hilversum bekend maakt,* dat bij hen een aanvrage van het Koninklijk Huis is ingekomen. Gewenscht wordt aldaar een order te plaatsen op Ax- ininster-weefsel, bij voorkeur bij een fabriek, waar, door gebrek aan bestelling het werk het meest is ingekrompen en mits waarborgen bestaan voor goede uitvoering. De heer G. B. Legdeur alhier legde met goed gevolg te 's Gravenhage het examen Hoog-duitsch H. O. af. Ter vervangen van den heer J. P. Haan- schoten, commies ter postkantore alhier, die met ingang van 16 September wordt over geplaatst naar Utrecht (inspectie) wordt de heer H. Palm, commies der posterijen ie klasse, van Assen naar Amersfoort overge plaatst. Gisteren nam de driedaagsche afstands marsch voor kader en manschappen van het depot 8e -infanterie brigade een aanvang van uit Amersfoort naar Arnhem (afstand 44 K.M.); heden gaat het over Dieren naar Apeldoorn (afst. 38 K.M.) om morgen naar hier terug te keeren (atst. 43 K.M.). Bij gunstig weer zal de kapel van het interneeringskamp te Zeist Zondagavond een concert geven op het terras van Amicitia. «Wat hebt u dat Zaterdag juist in de courant gezegd, dat elk spel, in hoogen zin opgevat, tot een kunst kan ontwikkeld wor den, dat heb ik bij professor Horemans kun nen opmerken», zeide opgetogen een toe schouwer tot ons, die van begin tot einde de urenlange biljart-secance had bijgewoond, welke professor Ed. Horemans Dinsdagavond in «die Pforte von Cleve» gaf. Alleen zij, die met eenigen ernst het bil jartspel beoefenen, kunnen beseffen, welk '11 diepe studie, groot geduld, welk '11 buiten gewoon combinatie-vermogen en 'n laaie volharding er toe noodig gewéest zijn om met zooveel meesterschap en zekerheid, tot zelfs in de kleinste onderdeden, het glibbe rige terrein op het groene laken te beheer- schen. Er viel zooveel te bewonderen, zooveel te waardeeren in het rustige, elegante spel, dat de belangstelling voor Horemans, prestaties geen moment verflauwde en we zijn er zeker van, dat, zoo hij ooit voor 'n tweeden keer hier mocht terugkeeren hij een nog grooteren kring van bewonderaars voor zijn subliem spel zal vinden. Al wist men vooraf, dat de heer Kielder, zelf zoo'n bekwaam biljartspeler, den bezoe kers een buitengewoon genot zou doen bieden, de verwachting is verre overtroffen en hij kan zich verzekerd houden, dat velen hem dankbaar zijn, dat hij hun in de gele genheid stelde zulk een zeldzaam kunstig biljart-spel te bewonderen. Zooals in de verslagen van schier elke vereeniging over 't afgeloopen jaar, vinden we ook in dat van «Zandbergen» terug dezelfde klacht: ledenverlies en zorg voor 't heden en de naaste toekomst, tengevolge van de tijdsomstandigheden en wat daarmee in ver band staat. Het verslag van de penningmeesteresse zegt dan ook terecht«onze hoop op finan- tieëele winst is den bodem ingeslagen en treft dit te dieper, waar wij de belangen van ouderloozen daarmee geschaad weten». Laten we hopen, dat haar pleidooi om hulp en steun voor de weezen, in verzorging bij de Maatschappij, weerklank vinde. Het werk der Maatschappij ging in 1914 rustig zijn gang. Er werd een begin ge maakt met het instellen van een geregeld medisch onderzoek naar al de verpleegden, hetgeen tot de erkenning bracht, dat het werkelijk een noodz'akelijken maatregel blijkt. Het aantal patientjes op het herstellings oord der Maatschappij „Het Treekerbergje", nam gestadig toe, zoodat de oprichting ervan meer en meer blijkt in een behoefte te voor zien. Einde 1914 waren in verzorging bij de Maatschappij 35' verpleegden,, waarvan 161 tot de Ned. Hervormde, 152 toUden Roomsch Katholieke Kerk behoorden. De overigen waren over verschillende gezindten verdeeld. De rekening van ontvangsten en uitgaven vertoont respectabele cijfers en doet zien, dat er ook finantieel heel wat te beheeren valt. Aan contributies van particulieren werd om ronde cijfers te noemen f 6ooo, aan le gaten en schenkingen, bijzondere bijdragen en giften voor het I lerstellingsoord rond f 9000 ontvangen, waaruit blijkt, dat velen de Maatschappij gedenken, terwijl voor ver- pleeggeldt.11 '11 f 54 000 werd uitgegeven. Stedelijk Kegelconcours in 't Valkje. Stand op Woensdag 18 Augustus 1915, om 12 uur n.m. Vrije Baan. Aantal Eind punten. cijfers, 1. W. Ittmann 37 7.9 2. Y. O. de Jong 35 7.* 3. A. Nefkens 35 y-5 4. G. C. de Jager 35 7-5 5, H. Lohmann 34 4-u 11G. W. Zweers J.A zn. 34 6-5 7. N. S. Blom 33 4-7 8. P. Neikens 32 7-7 9. H. Nefkens 32 7.6 10. Th. G. de Jager 32 9.4 u. J. 11. Schutze 3h 8-5 12. Gijsbertus de Jager 29 O.7 13. C. de Jager 29 7-6 14. C. Kuiper 28 5-9 '5- J- M- J- Borgerhofl Mulder 27 8.8 16. Joh. Lohmann 27 8.7 17. A. P. Houtzaager 26 7-7 18. Th. H. G. Brandsen 26 6.5 19. Dr. M. Kamerling 25 4.8 20. W. H. Schuileman 25 6.7 21. Luit. J. Thieme 25 X 5 22. C. G. Beltman 25 7 4 23. Joh. Bottinga 25 8.X 24. J. Onnes Jr. 24 4 X 25. Dr. P. K. Drossaart Lulofs 24 5-7 Personeel. 1. H. Brandsen 35 7-4 2. N. S. Blom 33 9.8 3. Dr. M. Kamerling 32 8.8.6 4. Th. G. de Jager 32 7.8.6 5. B. H. Kuiper 32 5 6 6. A. Nefkens 32 7-4 Serie Personeel. Th. G. de Jager 80 5-7 A. Nefkens 80 7-4 H. Lohmann 79 8-3 Weldadigheidswedstrijd. F. Nefkens 28 5.7 Het programma en pre adviezen van het 67e Ned. I.andhuishoudkundig congres, dat op 13, 14 en 15 September alhier gehouden zal worden, is verschenen. Maandag 13 September 's avonds 8 uur, heeft de ontvangst plaats van de congres leden ten Gemeentehuize, om 9 uur de congresvergadering in Amicitia, welke den volgenden ochtend en middag aldaar wordt vervolgd. .Om zes uur officiëel congresdiner in Birk- hoven en om 7 uur concert in Birkhoven. Woensdag half tien weer congresverga dering. Om half twee een excursie per rijtuig a. naar de Boerderij «Vinkenhoef. (mo delstal) van den heer J. K. Knottenbelt te Hoevelaken, alwaar eene keurverzameling vee van de fokvereeniging Hoevelaken zal zijn bijeengebracht (gevaar voor mond- en klauwzeer voorbehouden); b. naar den proeftuin der «Tuinbouwver- eeniging Amersloort» te Amersfoort c. naar het fokstation der V. P. N. te Amersfoort, alwaar de heer Beaufort, rijks- pluimvee-consulent, uitlegging zal geven van het doel en werken van het station. Aankomst te Amersfoort te 5 uur 11. m. 't Is een bijzonder gunstige gelegenheid voor Amersfoort om nog meer in den lande bekend en dus nog meer gewaardeerd te worden als stedeke, dat zoo volop in zijn onmiddellijke omstreken zooveel natuurschoon, zooveel natuurgenot, zooveel vrijheid om het met volle teugen te genieten, als weinig andere biedt. Als het weer nu maar meewerkt, als het leven en bezieling gevende zonnetje zijn stralgn over straat en gracht, over plant soenen en onze breede lanen mag uitzenden, dan zijn we er heel gerust op, dat onze stad zich als een vriendelijke gastvrouwe zal pre- senteeren, aan wie men de beste herinne ringen zal meenemen. BROODKAARTEN. Den houders van broodkaarten wordt be kend gemaakt dat zij den 21 of 22 Aug. en ook in den vervolg hun broodkaart moeten inleveren aan het Broodkaarten-bureau Ap pelmarkt Amersfoort (Gemeente Laborato- rium)of ongefrankeerd en ongeadres-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2